Warystory [RS Elektronika] # 26

  Рет қаралды 127,157

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

Пікірлер: 68
@radzik30
@radzik30 3 жыл бұрын
Najlepszy kanał o elektronice. Dzięki niemu naprawiłem nie jedno urządzenie. Pozdrawiam
@157damianm
@157damianm 2 жыл бұрын
ostatnio w firmie elektryk pomylił albo fazy , albo poszło wysze napiecie popaliło warystory w zasilaczach od ploterów.. koszt jednego plotera to 35 tyś , wiec naprawde warystor robi robote !
@dziabi3
@dziabi3 9 жыл бұрын
Zajebisty kanał, szkoda ze szybciej go nie znalazłem.
@pokrec
@pokrec 9 жыл бұрын
Transil to jest cos w rodzaju diody Zenera, często dwukierunkowej, czyli dwóch diod Zenera połaczonych antyszeregowo (pl.wikipedia.org/wiki/Transil). Jest szybszy od warystora. Zabezpieczenie na poziomie kilku woltów można zbudowac ze zwykłych diod połaczonych w szereg. N diod daje napięcie zabezpieczenia na poziomie U=N*0,6 V (dioda krzemowa). Nak napięcie na wejściu wzrośnie powyżej U, diody zaczną przewodzić ograniczając napięcie do właśnie wartości U. Dioda Zenera też może zabezpieczać przed wzrostem napięcia (przy założeniu niewielkich prądów). Podobnie można używać diod elektroluminescencyjnych... Właściwie, to każdy stabilizator jest takim zabezpieczeniem.
@lelutek2007
@lelutek2007 6 жыл бұрын
Jaka szkoda ,że za " moich " czasów , kiedy uczęszczałem do technikum elektrycznego nie było takich programów. Jak dla mnie celująco - pozdrawiam serdecznie prowadzącego i twórców.
@Loogik1979
@Loogik1979 4 жыл бұрын
Prawda ? Jakie życie jest teraz proste...
@grzegorztomaszewski3502
@grzegorztomaszewski3502 4 жыл бұрын
No chyba, że się trafiło na dobrego wykładowcę... :)
@endrjududa1600
@endrjududa1600 3 жыл бұрын
pozdro dla dymasa
@grzegorztomaszewski3502
@grzegorztomaszewski3502 4 жыл бұрын
8/20us to standaryzowany impuls prądowy o czasie narastania 8 i opadania 20us
@cytrvk
@cytrvk Жыл бұрын
wow mega film trzymaj tak dalej pozdrawiam z bratem 👍👍👍👍👍👍👍👍
@thomasdesaint
@thomasdesaint 5 жыл бұрын
Mistrz, chapeau bas. Pozdrawiam
@marciu11
@marciu11 9 жыл бұрын
Na zdrowie... :)
@taypmf
@taypmf 9 жыл бұрын
ostatnio się przekonałem o przydatności warystorów. przepaliły mi się i podłączyłem zasilacz ponownie to na szczęście skończyło się tylko iskrzeniem jak bym dłużej testował sprzęt bez warystora to by się skończyło wybuchem kondensatora pojemności 560uF. Po wymianie warystorów i napęczniałego kondensatora wszystko działa bez problemu.
@mikiziko1
@mikiziko1 7 жыл бұрын
poleciał subik :) i czekam na nowe produkcje :)
@abankco3174
@abankco3174 3 жыл бұрын
Zrób film o listwach zabezpieczających urządzenia. np. Komputery itp
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
Czym sie różnia zółte od niebieskich czarnych czy zielonych? Czy wielkosc ma znaczenie?
@malinatv5041
@malinatv5041 6 ай бұрын
A moze byc tak ze warystor mimo ze wizualnie jest ok ogranicza napięcie? Np zamiast 12 volt przepuszcza 10.5volta ?
@koke6240
@koke6240 3 жыл бұрын
Pozdro dla Dymasa
@MafiaRecordingPL
@MafiaRecordingPL 3 жыл бұрын
XD
@jirihrudka5606
@jirihrudka5606 5 жыл бұрын
Dobre było by zrobić odcinek o termistorach PTC. Bardzo mało danych publikowano o nich.
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 жыл бұрын
? Może tym że warystor wytraca w sobie energie jest elementem "oporowym " zaś transil w momencie zadziałania robi bezpośrednie zwarcie. Inaczej mówiąc transil nie może rozproszyć energii. Ale tak se gdybam nie podglądam w google.
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Nie mógł by rozproszyć energii, gdyby jego rezystancja była równa 0, a to niemożliwe. Transile są w stanie rozproszyć bardzo dużą moc, np. 5kW, ale w krótkim czasie.
@abaddonk1
@abaddonk1 9 жыл бұрын
istnieje jakiś prosty sposób sprawdzenia czy warystor jest sprawny, po przepięciu w wyniku którego przepalił się bezpiecznik ale obudowa warystora nie uległa uszkodzeniu?
@DawidMistral
@DawidMistral 9 жыл бұрын
Kamil Kędzierski Należy zmierzyć jego rezystancję. Uszkodzony warystor często gęsto ma o wiele mniejszą rezystancję od "normalnego" warystora. Jeżeli zaś uległ przepaleniu w środku, to omomierz nie wskaże rezystancji :)
@MaciekStaniec
@MaciekStaniec 9 жыл бұрын
Kamil Kędzierski dla pewności możesz go wylutować i sprawdzić używając jak najmniejszego bezpiecznika (żeby ponownie nie narażać warystora). Wystarczy wtedy podać napięcie wyższe niż znamionowe i jeśli bezpiecznik się przepali, wszystko działa. Jednak powinno wystarczyć to, o czym napisał kolega przede mną :)
@Przem084
@Przem084 7 жыл бұрын
miód na rozum tak można krótko opisać ten felieton o elektronice
@iagre
@iagre 6 жыл бұрын
Miałem dosyć długą przerwę w oglądaniu „RS Elektronika” i teraz staram się nadrobić zaległości. Niewykluczone że interesująca mnie rzecz była już omówiona w którymś „zaległym” odcinku. Jeśli tak to proszę wskazać mi odcinki omawiające interesujący mnie temat a jeśli takich odcinków nie było to mam nadzieję że zostaną stworzone. A więc... 1. Interesuje mnie to czy w praktyce stosuje się szeregowe lub równoległe lub równoległo-szeregowe łączenie warystorów. Jakieś przykłady...? 2. Ponieważ często w parze z przepalonym bezpiecznikiem jest też przepalony warystor i przy wymianie przepalonego bezpiecznika na nowy zapomina się o wymianie przepalonego warystoru na nowy, to wydaje się być sensowne wprowadzenie scalonych bezpieczniko-warystorów - między pierwszym a drugim złączem część bezpiecznikowa, a miedzy drugim i trzecim złączem część warystorowa. Wymieniając taki „bezpiecznik” nie da się zapomnieć o wymianie warystora. Czy takie rozwiązanie jest stosowane, czy to tylko domena marzeń? Jeśli takie rozwiązanie już funkcjonuje to jakieś przykłady...?
@ArkadiuszPawel
@ArkadiuszPawel 3 жыл бұрын
Witam dziękuje za tak ogromna wiedzę, prosilbym tylko o usuniecie podkładu muzycznego myślę ze nie tylko mi to przeszkadza ale ze PAN tak Milo i sympatycznie wszystko to tłumaczy jest glupio zwracać ogladajacym Panu uwage wiec to tylko sugestią.Pozdrawiam
@bartekowalski
@bartekowalski 3 жыл бұрын
jest pan chyba jedyna osobą, której przeszkadza tu muzyka
@JestMOCC
@JestMOCC 9 жыл бұрын
Transil od warystora jest szybszy.
@grzegorztomaszewski3502
@grzegorztomaszewski3502 4 жыл бұрын
Żeby działała z prędkością światła, to już nie istotne.... Moce nie takie... Cena... Warystory są wystarczająco szybkie.
@lukekuke2077
@lukekuke2077 5 жыл бұрын
ok ok.. ale czy da sie sprawdzic jakos multimetrem sprawnosc takiego elementu ?
@andrzejko6996
@andrzejko6996 3 жыл бұрын
nie
@GourangaPL
@GourangaPL 9 жыл бұрын
Transil zadziała trochę jak dioda Zenera i zewrze przepięcie zostawiając na wyjściu swoje napięcie przebicia. Mógłby Pan przy okazji powiedzieć słów kilka o trisilach?
@arek431
@arek431 9 жыл бұрын
Uklad z transilem nawet po przepieciu pracuje normalnie ;)
@grzegorztomaszewski3502
@grzegorztomaszewski3502 4 жыл бұрын
Zależy jakim... Tak samo jak z warystorem zresztą... ;)
@marcint4521
@marcint4521 5 жыл бұрын
Prosiłbym o troszke cichsze intro 😉 dziękuję
@przemutv3023
@przemutv3023 8 жыл бұрын
witam Mam pytanie a np do własnej listwy można zastosować sam warystor da to coś na tej listwie prądowej bez bezpieczników szklanych
@Loogik1979
@Loogik1979 4 жыл бұрын
Bez własnego Bezpiecznika wydaje mi się pomysłem nieco naciaganym. Ale z drugiej strony w takiej sytuacji powinno wywalić zabezpieczenie na rozdzielni. Dobrze myślę ?
@shabbabalua6367
@shabbabalua6367 4 жыл бұрын
Logik bezpieczniki w rozdzielni są na większy prąd, raczej szybciej warystor się przepali, i tak jak by go nie było później, musi być bezpiecznik z warystorem
@kaniakaniowski8977
@kaniakaniowski8977 8 ай бұрын
prędkość x1,75 i lecimy przed egzaminem z elektroniki. Pozdrawiam
@lukasz19884
@lukasz19884 5 жыл бұрын
Witam mam pytanie na jakim zakresie w miernik sprawdzać warystory omomierzem.
@alantomczak517
@alantomczak517 6 жыл бұрын
To juz wiem czym sa te wielkie blaszane rury w elektrowni :D
@Liizardd
@Liizardd 5 жыл бұрын
Odnośnie zagadki BD135 liczyłem ręcznie parametr Rthja i wyszedł mi mniejszy niż w nocie katalogowej bo 96 czy może te wartości są podane tylko dla temperatury 25*C, chyba że wartość Rthja liczy się z wartości Tamb podanych w nocie a dopiero potem można przyjmować sobie temperaturę otoczenia, aby uzyskać wydzielaną moc w danej temp???
@KarolWolosiewicz
@KarolWolosiewicz 7 жыл бұрын
Takie małe pytanko: Czy w układzie, gdzie warystor zabezpiecza przed przepięciami, może się tak zdarzyć, że w chwili zadziałania, warystor permanentnie przebije się (będzie stanowił zworę)?
@lukasixthm1
@lukasixthm1 5 жыл бұрын
Tak.
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
tak zwegli się
@jacekm
@jacekm 4 жыл бұрын
Warystor jest elementem rezystorowy oporowym oczywiście w osiąganiu pewnym na 5 przestaje stawiać jakiś opór a Transil jest półprzewodnikiem z tego co się orientuję to chyba że jestem w błędzie
@dziadekprill
@dziadekprill 6 жыл бұрын
Dobry kanał, ale czy nie lepiej byłoby zaprezentować na naszym napięciu a nie w Stanach..? A z drugiej strony to ciekawe czemu w Stanach mają 115 V a u nas 230V ?
@krzysztoftkacz
@krzysztoftkacz 6 жыл бұрын
W tym przykładzie, warystor właśnie miał za zadanie ochronić urządzenie przeznaczone do pracy przy 115V przed podłączeniem do Europejskich 230V. Analogicznie, warystor o odpowiednich parametrach mógłby uchronić urządzenie pracujące przy 230V, przed napięciem międzyfazowym: 400V. O tym, dlaczego są różnice w wartościach napięć był już odcinek.
@dziadekprill
@dziadekprill 6 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź.. Dodam że przypadkowo trafiłem tutaj, i jestem początkującym, a raczej szukającym porad... ponieważ sprzedawany sprzęt oświetleniowy to przeważnie made in China i co się okazuje, mają marne Drivery które dość często padają... A że i mnie się już kilka spaliło, to szukam jak je skutecznie zabezpieczyć, gdyż zabezpieczenia na tablicy rozdzielczej na nie wiele się zdały. Ponieważ szlak trafia je podczas włączania oczywiście tych LED na 230 V szczególnie tych świetlówek w obudowie szklanej typu T8 . Natomiast same paski LED w tych świetlówkach nie przepaliły się, ale drivery szlak trafił.. Wiec zainteresował mnie temat Warystorów by pozabezpieczać te drivery tuż przy nich samych. Ale tylu ilu elektryków tyle i rad usłyszałem, lecz żaden nie powiedział mi jakie dokładnie wartości zastosować . Więc spróbowałem samemu , i dla sprawdzenia zastosowałem z starego zasilacza komputerowego który był za bezpiecznikiem czyli 472 ale koloru niebieskiego i pytanko czy i w czym ma znaczenie kolor ? Bo nie zawsze da się odczytać wartości.. Albo poprostu doradźcie jaki zastosować ? Oczywiście do zabezpieczenia na 230 V i czy warto to pozakładać w gniazdkach w domu zamiast kupować listew z tzw. zabezpieczeniem... Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady...
@adamnow9438
@adamnow9438 4 жыл бұрын
Warystory w 99, 9% palą się na zwarcie. To prawda, że emalia odpada, ale wyprowadzenia zostają. W pastylce powstaje jedna, max 3 wypalone dziurki na przelot i to one robią zwarcie .
5 жыл бұрын
Wydaje mi się, że odpowiedź z zagadki jest niepoprawna i powinna wynosić 1,05W, gdyż 393,15K/373,15K daje 1,05. Pan to uprościł i zamienił K na st. C, co niestety obliczając proporcję ma znaczenie.
@kuki5050
@kuki5050 9 жыл бұрын
A nie powinieneś podać już w tych kelwinach wartości tej temperatury? Przecież skala w st. Celsjusza jest przesunięta wzg. skali w kelwinach o 273 (0 K = -273 °C). Zatem: P = ( 423 K - 303 K ) : 100 K/W = 120 K : 100 K/W = 1,2 W Tak, wynik się nie zmienił, ale mi chodziło o pokazanie różnic w skalach. To wszystko.
@RSElektronika
@RSElektronika 9 жыл бұрын
kuki5050 Skoro wynik się nie zmienił, to... przesunięcie skal nic tutaj nie zmienia.
@sebas38393
@sebas38393 9 жыл бұрын
RS Elektronika Ponieważ zmiana temperatury o 1 stopień celsjusza to zmaina o 1 kelwin
@areszx3321
@areszx3321 6 жыл бұрын
Witam.Wykonujac dzialania i obliczenia stosujemy jednostki "SI" jestem przekonany ze autor doskonale o tym wie:) dla temperatury sa to oczywiscie Kelvin {K}.Pozdrawiam
@sewerynmalisz7366
@sewerynmalisz7366 3 жыл бұрын
Nie rozumiem. Skoro ma zabezpieczać a przy wzroście napięcia zwiększa się też natężenie to przecież automatycznie rośnie moc czyli tak na prawdę efekt powinien być odwrotny od zamierzonego. Edit. Dobra, do oglądałem dalej i mi się wyjaśniło
@digitalillusions3363
@digitalillusions3363 8 жыл бұрын
Powinno byc 120V - nie 115 :)
@powerzx
@powerzx 5 жыл бұрын
W USA napiecie w sieci moze wynosic od 110V do 130V (mowie o pomiarze dokonanym w domu).
@przemutv3023
@przemutv3023 8 жыл бұрын
witam To taki warystor można zastosować zamiast bezpiecznika szklanego takiego
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Warystor się nie przepala, tylko jego opór się zmniejsza pod wpływem za wysokiego napięcia. Jeżeli dasz go zamiast bezpiecznika, będzie to porównywalne z zasilaniem danego urządzenia przez rezystor o dużej rezystancji, czyli nie zastępuje on bezpiecznika.
@viper5350
@viper5350 3 жыл бұрын
pozdro dla dymasa
Kłopotliwe ciepło [RS Elektronika] # 25
20:44
RS Elektronika
Рет қаралды 78 М.
Rezonatory [RS Elektronika] # 29
13:01
RS Elektronika
Рет қаралды 80 М.
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 16 МЛН
Новый уровень твоей сосиски
00:33
Кушать Хочу
Рет қаралды 4,1 МЛН
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 57 МЛН
Anatomia bezpiecznika [RS Elektronika] # 24
20:51
RS Elektronika
Рет қаралды 106 М.
Jak działają triaki? [RS Elektronika] #243
24:48
RS Elektronika
Рет қаралды 77 М.
Masa [RS Elektronika] # 27
9:59
RS Elektronika
Рет қаралды 143 М.
Radio bez prądu [TOWARY MODNE 106]
22:04
Adam Śmiałek
Рет қаралды 175 М.
Wzmacniacz Operacyjny - [RS Elektronika] # 12
19:57
RS Elektronika
Рет қаралды 262 М.
Diody Schottky'ego [RS Elektronika] #91
10:40
RS Elektronika
Рет қаралды 108 М.
Budujemy przedwzmacniacz lampowy DIY cz.2  [Reduktor Szumu] #211
23:40
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Piotr Górecki
Рет қаралды 140 М.
Wzmacniacz marzeń - koniec gry... [Reduktor Szumu] #267
29:27
ReduktorSzumu
Рет қаралды 116 М.
Termistor i warystor w zabezpieczeniach jak to działa.
6:27
Hobby Elektronika
Рет қаралды 13 М.
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 16 МЛН