Dzięki za poświęcony czas! Myślę, że warto pociągnąć temat Lorawan. To będzie bardzo ciekawe moim zdaniem!
@art-remii647310 күн бұрын
Fajny materiał więcej testów tego urządzenia np. konfiguracja urządzenia Pozdrawiam.
@mondelas200010 күн бұрын
Dziękuję za film bardzo ciekawy. Pozdrawiam
@marcinkurzak6 күн бұрын
fajny materiał. Fajnie się ogląda. Co do LORA to miałem okazję używać nie WAN ale do wysyłania pojedynczych ramek typowo do testu zasięgu zasięg powyżej 1km bez problemu na antenie drukowanej na płytce PCB.
@kondzio200310 күн бұрын
Fajny test.
@psotek868510 күн бұрын
Ja słyszałem ale faktycznie bardzo dawno (temu - i włąśnie w sumie przypomnało mi się - dlaczego ten standard uę nie upowszechnił? Przecież jakieś pasmo by się znalazło a to dobre rozwiązanie w przysłowiowych Bieszczadach ...
@yanek91110 күн бұрын
Dzisiaj na przysłowiowe Bieszczady standardem staje się starlink
@wiziek9 күн бұрын
@@yanek911 Starlink do polaczen punkt punkt? Dobrze sie czujesz?
@yanek9119 күн бұрын
Czemu nie punkt w punkt do tego tunel VPN i nie przejmujesz się odległością, fakt musiałoby to być ekonomicznie zasadne
@art-remii647310 күн бұрын
Jeszcze jest standard 802.22 w zakresie 54 MHz do 698 MHz. 22 Mbps Pozdrawiam.
@TechGlobuz10 күн бұрын
Tak. Jest też 802.11af (nie mylić z 802.3af/at, czyli PoE). Problem w tym, że nie spotkałem jeszcze urządzeń pracujących w tych standardach.
@AdrianuX19859 күн бұрын
@@TechGlobuz Chwila... Ktoś marnuję zasoby na stworzenie "martwego" standardu?
@TechGlobuz9 күн бұрын
@@AdrianuX1985 Opracowanie standaru, a wdrożenie sprzętu do produkcji to są dwie różne kwestie. W standardzie 802.11ah jest zdefiniowane MIMO 2x2 i 3x3, a sprzętu nie ma. Jak się dobrze przyjrzeć i poszukać, to takich martwych standardów trochę jest.
@plelektryk8 күн бұрын
Co kupić do hotelu do pracy za granicą. Bardziej chodzi o stabilność niż prędkość. Jaki regenerator? Zalety to brak antenek małe wymiary i niska cena. Mogą być odstępstwa od tych założeń z omówieniem co da kupienie regeneratora z: antenkami ,czy droższego, czy większego. co wpiąć w pokoju gdzie tekefon nie ma wystarczającego sygnału żeby pooglądać yt w rozdzielczości 360p czy 240p obsłużyć pocztę, bank, i whatsapa.
@Mr7700mayday4 күн бұрын
Jak chcesz zwiedzać zagraniczne komisariaty, to sobie kupuj. Nielegalne są wszelkiej maści "regeneratory i repeatery GSM"
@kamilpluta364010 күн бұрын
dziękuję
@rad3089 күн бұрын
Świetny materiał. Czy przy użyciu RTL SDR można zrobić wifi survey w 2,4 i 5Ghz? Czy można prosić coś więcej w tym temacie RTL SDR - jakiś polecany software itp?
@TechGlobuz9 күн бұрын
O RTL-SDR planuję zrobić osobny materiał. Wi-Fi survey tym nie zrobisz - zbyt wąskie pasmo ma. Tutaj dało radę, bo kanał ma szerokość tylko 2 MHz.
@dktr210 күн бұрын
Puk Puk, tu UKE. Nielegalne u nas. Wątpię aby w ISM można było walić cały czas tak szerokim kanałem
@TechGlobuz10 күн бұрын
Można. 2 MHz na tym paśmie są legalne w całej UE.
@dktr210 күн бұрын
@@TechGlobuz Legalne pod pewnymi warunkami, między innymi czas transmisji.
@StephieCopper198510 күн бұрын
@@dktr2 Nie stękaj - weź coś na zatwardzenie.
@TechGlobuz10 күн бұрын
Sprawdź dokładnie jak jest, a potem się wypowiadaj. Na określonym zakresie jest dopuszczona transmisja ciągła video i audio.
@dktr210 күн бұрын
@@TechGlobuz Niby gdzie? "Zakres ten nie może być wykorzystywany do transmisji analogowych sygnałów akustycznych innych niż głos i analogowych sygnałów wizyjnych. A a wszystkie pozostałe cyfrowe modulacje mają ograniczenia co do AFA lub LBT więc urządzenie z filmu nie może być używane na terenie naszego kraju.
@swinkatrampolinka512010 күн бұрын
Chinczyk nawet pożałował 2 elektrolitów w bloku zasilania (tylko dla wersji 1W TX ?). Skoro działa to po kiego ?
@Seba11PL9 күн бұрын
chętnie zobaczę kolejne testy gratów w tym niepopularnym standardzie
@endij1310 күн бұрын
Co do pytań, czy w tym urządzeniu połączenie jest szyfrowane, czy jest to na pewno 802.11ah a nie jakiś podrobiony protokół, to można by spróbować wykorzystać RTL-SDR do sprawdzenia tego. Nie mam pewności, ale przypuszczam, że mogą istnieć jakieś softy do przechwytywania pakietów w przestrzeni radiowej za pomocą SDR'a. Gdzieś mi się obiło o oczy, że da się coś takiego skonfigurować razem z Wiresharkiem. Istnieją softy zdolne do odbierania np. numerów IMSI z pasma GSM za pomocą SDR'a (istnieje dystrybucja linuxa SigintOS, która ma różne narzędzia tego typu). Więc skoro istnieją narzędzia do GSM, być może istnieją też do standardów wifi.
@TechGlobuz10 күн бұрын
Na pewno jest 802.11ah. Na stronie producenta modułu radiowego i w jego dokumentacji jest wszystko opisane.
@CuttySark-yz6fi10 күн бұрын
Takie pasmo korzysta LoRaWAN 868/915 MHz ,bezprzewodowe sterowanie bram ,podłogłówki .jest tego sporo ale dla Wi-Fi z takim 7Mhz to tylko ciekawostka.Czekam na pierwsze testy WiFi 7 przez naszego speca.Ja rozbudowałem swoją instalację w hotelu o trzy U7-PRO i ustawiłem szerokość na 320Mhz.Pierwszy raz widzę jak na paśmie 7Ghz logują się S23,S24,Iphony.Po skanowaniu w tym paśmie ,w mojej okolicy nie widzę żadnego AP
@sebastianjankowski255010 күн бұрын
kolego mam problem z zalogowaniem się do WinBoxa. nowa antena Mikrotik LHG kat 18. Hasło które dostałem z urządzeniem nie pasuje , bez hasła też nie przechodzi. Próbowałem resetować kilka razy i nie pomogło. Pomożesz ? Mogę przywieźć sprzęt jak jesteś z okolic Szczecina
@Nucleoprotein10 күн бұрын
Musisz zrobić reset poprzez TFTP - przeczytaj na stronie mikrotika jak to zrobić, jest to opisane na Wiki. Jak to nie zadziała to masz uszkodzony sprzęt.
@dktr210 күн бұрын
Netinstall zrób
@akwariuszakwariusz592510 күн бұрын
Przeinstaluj soft przy pomocy Neinstalla. Wtedy dane do logowania będą po staremu. Tj. login: admin hasło: puste.
@sebastianjankowski25509 күн бұрын
Zrobiłem netinstal. Za pierwszym razem chyba się zainstalowało ale nie pomogło. Dalej nie idzie się zalogować a wersja RouterOS dalej nie jest aktualna. Za drugim razem instalowało się dłużej ale wyskoczył błąd a antena teraz nie może się teraz zidentyfikować.... Soft routeros-7.16.2-arm64.npk
@janekjanekjanek56668 күн бұрын
Wszystko ładnie i pięknie ale w blokach gdzie jest centralne ogrzewanie na kaloryferach montowane są radiowe czytniki ciepła i one pracują właśnie w tym zakresie częstotliwości
@TechGlobuz7 күн бұрын
Ten zakres częstotliwości może być wykorzystany przez każdego, pod warunkiem, że stosuje się do norm, więc nie widzę problemu.
@janekjanekjanek56667 күн бұрын
Zgadza się tylko taki AP np. u mnie cały czas działając zagłuszył by odczyt czytników ciepła w połowie bloku.
@TechGlobuz7 күн бұрын
@@janekjanekjanek5666 Jaki z tego wniosek? Ten kto zakładał liczniki dał ciała po całości. Powinien wykupić płatne, licencjonowane pasmo, którego nikt nie ma prawa zakłócać, a jak będzie zakłócać to spotkają go srogie konsekwencje. Jak ktoś sobie postanowi nadawać na 866 MHz, to nic nie można zrobić o ile przestrzega regulacji dla pasma ISM (moc, szerokość kanału, duty cycle).
@Hospess210 күн бұрын
Standard ciekawy, chodź praktycznych zastosowań w szczególności w UE dla niego nie widzę. Z drugiej strony wi-fi 7 pozwala na jednoczesne korzystanie ze wszystkich częstotliwości, więc fajnie jakby do kolejnych wersji wi-fi dorzucili też i to pasmo.
@pawelnormalne43110 күн бұрын
A ty pewni jesteś ze to jest wifi, a nie jaki kolwiek inny radiowy sygnał? I czy ma to jakieś szyfrowanie? Poza tym, zwykły router za 30zł 2.4GHz na wbudowanej antenie (ale wysoko postawiony) + telefon = 900m
@kpv13510 күн бұрын
To brzmi głupio a zarazem w przypadku Ali całkiem możliwie patrząc jak te urządzenia są dziwne. I nie nie neguje że taki standard wifi istnieje bardziej się zastanawiam czy jest on w tym przypadku na pewno używany
@yanek91110 күн бұрын
Dlaczego Chińczyk miałby chcieć wymyślić jakieś swoje rozwiązanie zamiast skorzystać z opisanego i znanego rozwiązania do którego są produkowane radia?
@kpv13510 күн бұрын
@@yanek911 nieee ja go nie podejrzewam o wymyślenie czegoś nowego a raczej o wsadzenie czegoś co już istnieje i z wifi na niewiele wspólnego ale wifi jest bardziej rozpoznawalne
@TechGlobuz10 күн бұрын
Te 900 m na 2.4 GHz z telefonem to tylko jak masz pustynię radiową, a nie w miejskich warunkach.
@SmykuHell10 күн бұрын
Przez drzewa też nie ma problemu. Daje się 2.4G i dwie parabole liście same spadają.
@mechlopak9 күн бұрын
LoRa korzysta z innej lepszej modulacji. CSS (chirp spread spectrum) jest odporniejszy na zakłócenia. Kiedyś oglądałem transmisje na dziesiątki kilometrów (andreas spiess w tym przoduje).
@StephieCopper198510 күн бұрын
Tylko w PL - Polacy są najlepsi na zachodzie łączność gsm ma słaby zasięg lub wcale przez tamtejsze monopole.
@wiziek10 күн бұрын
O czym ty bredzisz?
@marcinwachcinski109610 күн бұрын
Materiał ciekawy ale zastosowania praktycznego przy tych prędkościach nie dostrzegam za bardzo
@AdrianuX198510 күн бұрын
LINK radiowy "na zadupiu". Proste.
@marcinwachcinski109610 күн бұрын
@@AdrianuX1985 jeśli "zadupie" to nie ma raczej syfu w eterze więc i możliwości wykorzystania normalnego wifi większe
@jonnymnemmonic26179 күн бұрын
To już nie czasy kiedy rozdzielałem Neostradę 768 kbit i wszyscy sąsiedzi byli zadowoleni
@5mxg9 күн бұрын
Tylko anteny kierunkowe. Na dookólnych jak tego ludzie nastawiają to się pasmo 868 zasyfi. Coraz więcej brzydko zachowujących się urządzeń tam widzę.
@radoslawminiszewski8410 күн бұрын
Ciekawe ale zamiast puszczać w eter nieznany zakres wyjście antenowe podpioł bym po kablu do oscyloskopu i sprawdził tam wartości na wyjściu jak i częstotliwość siania.
@TechGlobuz10 күн бұрын
Masz oscyloskop o paśmie 1GHz? Minie jeszcze nie stać na tak drogi sprzęt.
@piker-pl10 күн бұрын
Do tego to się używa analizatora widma, czyli urządzenia skoncentrowanego na domenie częstotliwości, a nie oscyloskopu (domena czasu). Można też użyć zwykłego SDR, do 1GHz większość ogarnie bez problemu.
@TechGlobuz9 күн бұрын
@@piker-pl Tak właśnie zrobiłem - RTL SDR dało radę.
@jarosawsnopczynski6 күн бұрын
Tu niestety główny minus tego sprzętu to bezpieczeństwo. Dla testów wiadomo można się pobawić ale pewnie pan chińczyk ustawił hasło do tej sieci na 1111 i gitara. Jak by się miało trzecie urządzenie i trochę wiedzy pewnie bez problemu można się włamać do takiej sieci. Jedyny plus takiego urządzenia to jego słaba popularność bo nikt nie szukał by sieci LAN w paśmie 900Mhz