Wszechświat jest podobny do mózgu? Co mówią naukowcy? - AstroFaza

  Рет қаралды 18,421

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 207
@dawidwidera1819
@dawidwidera1819 19 сағат бұрын
Bardzo filozoficzny temat. Jeśli już to nasz mózg jest na wzór kosmosu, a nie kosmos na wzór mózgu. Ale wszechświat raczej nie myśli - antropomorfizujemy sobie to co widzimy, bo moim zdaniem nie różni się to od tego tak jak gałęzie drzewa przypominają kapilary czy uproszczoną strukturę płuc. Czy świat obserwuje siebie? Oczywiście. Robi to nami. Nam się wydaje, że jesteśmy oddzieleni od wszechświata skafandrem skóry - jakbyśmy my byli tu, a wszechświat jest gdzieś tam. A przecież jesteśmy zrobieni ze wszechswiata. Wszechświat jest w nas, a my jesteśmy we wszechświecie. Metafizycznie jesteśmy aparaturą przez którą wszechświat obserwuje sam siebie i jest zachwycony sam sobą patrząc w gwiezdne niebo - parafrazując Alana Wattsa. Kolejną ciekawą koncepcją jest teoria obalonego drzewa - czy jeśli drzewo przewraca się w lesie, ale nikt tego nie widział, ani nikt nie słyszał, to czy to się stało - jednym słowem czy rzeczywistość w ogóle może istnieć, jeśli nie ma jej kto doświadczyć. Jeśli wszechświat istniałby bez czegokolwiek co mogłoby go doznać, odkryć, poznać to czy by istniał? My - ludzie jesteśmy niezbędni by cały ten świat istniał, to my - poprzez to że możemy go doświadczyć nadajemy mu sensu.
@ceba099
@ceba099 18 сағат бұрын
Jak wszedłeś w tematy filozoficzne to dodam od siebie że świadomość jest energią, jesteśmy przytwierdzeni do zlepka atomów które poprzez reakcje chemiczne nauczyły się przekazywać energię dalej, ot taka zabawa w nieskończoność. Człowiek to tylko gliniane naczynie.
@szogun-iy9qz
@szogun-iy9qz 16 сағат бұрын
Teoria obalonego drzewa - według mnie możemy być czymś w rodzaju robaków, a istoty które są w stanie rozumieć wszechświat są od nas setki tysięcy razy bardziej rozwinięte i inteligentne, moglibyśmy nazwać ich bogami. Być może człowiek jest czymś podobnym, ale w początkowym stadium rozwoju.
@jezue
@jezue 16 сағат бұрын
Ciekawie ma się do tego zdolność ludzkiego mózgu, pod wpływem niektórych substancji chemicznych do odczuwania "jedności z całym wszechswiatem" opisywanym jako uczucie wszechwiedzy, jako coś co ciężko opisać, ale tworzy nam to interesującą analogie
@baswymiatacz
@baswymiatacz 12 сағат бұрын
To że wszechświat przypomina połączoną sieć w sumie jest czymś oczywistym. Po prostu tak wygląda podstawowa organizacja złożonych struktur mniejsze obiekty łaczą się tworząc jakiś łańcuch przczynowo skutowy. Właściwe wszystko co nas otacza możemy przyrównać właśnie do takiej struktury myśli - bo to właściwie jest podstawą wszechświata. bo włąśnie na tej strukturze jesteśmy w stanie organizowac infromacje dochodzac do przyczyn i skutków. Za dużo filozofi z tym przyrównywaniem umysłu do kosmosu , w sumie to nic ciekawego nie da sie z tego wysnuć tylko jakieś takie dziwne wnioski prowadzace do nikąd. Temat fajny ale jako scifi, troche głowa od tego boli ale w negatywnym sensie bo to po prostu jakas fantazja wysnuta z interpretacji obrazków.
@noyprocs
@noyprocs 18 сағат бұрын
Doskonały odcinek dla osób których trawi wątpliwość co do sensu istnienia. Brawo, bardzo mi się spodobał!
@dzielnypixiarz
@dzielnypixiarz 11 сағат бұрын
No nie? Aż się nasuwa "Bóg" jako odpowiedź😅 Ale jeśli wszechświat lub wieloświat był istotą, pewnie by go okrzyknięto Bogiem właśnie... Tylko czy to on nas stworzył, czy to my tworzymy jego?
@zangarous
@zangarous 6 сағат бұрын
zdefinuj pojęcie "sensu"
@noyprocs
@noyprocs 5 сағат бұрын
@@zangarous powód i cel
@KajetanSadecki
@KajetanSadecki 18 сағат бұрын
Myślałem nad tym dłuższy czas. Bardzo dziękuję za ten odcinek
@kazoorb8602
@kazoorb8602 19 сағат бұрын
Skoro nasz mózg wygląda jak wszechświat to kto wie. Wszechświat to taki "duży człowiek". Rośnie (rozszerza się) i umiera. To są takie niesamowite tematy, że można leżeć pod rozgwieżdżonym niebem i tak godzinami rozmyślać.
@atineb
@atineb Сағат бұрын
Dobra muza się kłania widzę- Jefferson Airplane -Surrealistic pillow- white rabbit. Szacun
@Bigos_Na_Winie
@Bigos_Na_Winie 18 сағат бұрын
"Świat jest to szaleństwo pewnego Supermózgu, co się na własnym tle wściekł w sposób bezkresny." Stanisław Lem, Cyberiada
@LucasBless
@LucasBless 13 сағат бұрын
,,Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem". Postaraj się to zrozumieć, nie ma za co.
@najdzel99
@najdzel99 Сағат бұрын
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
@Arachnid456
@Arachnid456 13 сағат бұрын
Myślę że to jak z teorią symulacji. Za bardzo dopatrujemy się podobieństw do tego co już znamy.
@boncboncki89
@boncboncki89 15 сағат бұрын
Niesamowicie intrygująca koncepcja
@jakubk.3279
@jakubk.3279 14 сағат бұрын
Problem polega na czasie. Przyłóżmy wiek wszechświata do wieku człowieka i zastanówmy się jaki wycinek w tym ma czas naszych obserwacji. Czy obserwując człowieka przez nanosekundę jesteśmy w stanie zauważyć objawy jego inteligencji? Eksperyment mający potwierdzić lub obalić tą teorię wymaga obserwacji w skali milionów lat, a nie pojedynczego wieku.
@KarlosBoss-xb9dl
@KarlosBoss-xb9dl 17 сағат бұрын
Czyli dobrze rozumiem, że to jest teoria naukowa która zakłada że istnieje jakiś inteligentny Bóg? I że żyjemy w jego umyśle? W sumie to nawet zabawne że na początku Biblii napisano, że Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo.
@sereg4966
@sereg4966 17 сағат бұрын
Bardzo mi się te hipotezy kojarzą z naukami w buddyzmie. O ile je dobrze rozumiem, oczywiście. Szczególnie to, że nasze doświadczenia są iluzją. Szkoda, że nie dowiemy się najprawdopodobniej nigdy, czy Wszechświat jest jak myślący mózg, ale badać i zastanawiać się nad tym też jest fajnie. :)
@LelekKozodoj69
@LelekKozodoj69 17 сағат бұрын
Ja miałem takie spostrzeżenia trzydzieści lat temu, ale wtedy byłem tylko studentem z bujną wyobraźnią więc nikt tego nie brał na poważnie. Nigdzie nie jest napisane że inteligencja może istnieć jedynie w oparciu o oddziaływania elektromagnetyczne. Oddziaływania grawitacyjne są bardzo podobne do kulombowskich więc dlaczego struktury podobne do mózgu nie miałyby powstać o te oddziaływania. Bardziej egzotyczna byłaby struktura oparta o oddziaływania jądrowe (gwiazda neutronowa) ale z powodu tej egzotyki moglibyśmy nie dostrzec analogii. Poza tym sieć neuronowa wykazuje strukturalne działanie dopiero wtedy gdy otrzymuje bodźce z zewnątrz. W przeciwnym razie jest tylko zlepkiem neuronów o przypadkowych sygnałach. Z tego powodu możemy nie dostrzegać logicznego działania gwiazdy neutronowej jako sieci neuronowej. Raz - z powodu innej charakterystyki oddziaływań jądrowych nie dostrzegamy neuronowej charakterystyki. Dwa - z powodu słabości bodźców z zewnątrz (elektromagnetyczne, grawitacyjne) w porównaniu do oddziaływań jądrowych nie następuje proces uczenia. Wracając do grawitacji, wszechświat może być czymś w rodzaju mózgu. Ale czy myślącym lub nawet żywym to inna sprawa. Tego prędko się nie dowiemy. Z powodu innej skali czasowej. To tak jakbyśmy chcieli stwierdzić czy jakaś sieć neuronowa (lub inna nieznana struktura) wykazuje cechy logicznego działania lub chociażby życia na podstawie obserwacji trwającej krócej niż czas przejścia impulsu elektrycznego między dwoma neuronami. Być może wszechświat jest mózgiem który mie jest żywy, a dopiero się ożywia. W przyszłości nośnikami impulsów między neuronami (galaktykami) mogą być podróże kosmiczne. Można więc sobie wyobrazić różnice w skali czasowej między działaniem mózgu biologicznego, opartego o oddziaływania elektromagnetyczne, a kosmologicznego, opartego o oddziaływania grawitacyjne. To tak jak porównywać oddziaływania elektromagnetyczne i grawitacyjne. To kilkadziesiąt rzędów wielkości. Może być że jedna sekunda mózgu biologicznego to miliony lat mózgu kosmologicznego.
@koprolity
@koprolity 19 сағат бұрын
Kosmos myślał, że się tego nie nie domyślimy.
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 19 сағат бұрын
XD
@Widsith83
@Widsith83 18 сағат бұрын
Kosmos oczekuję że się tego domyślimy.
@kooboos89
@kooboos89 18 сағат бұрын
​@@Widsith83oczekuje, bez ę
@raptorxmv
@raptorxmv 18 сағат бұрын
Skoro już myślimy i jesteśmy jego częścią to już myśli ;)
@all7930
@all7930 16 сағат бұрын
.
@panmielonka6673
@panmielonka6673 19 сағат бұрын
Kosmos nie myśli. Kosmos wie.
@JesuzChytrus
@JesuzChytrus 16 сағат бұрын
Jak Chuck Norris.
@jeronims3079
@jeronims3079 13 сағат бұрын
Myślę więc wiem
@jeronims3079
@jeronims3079 13 сағат бұрын
Wiem bo myślę
@luklok7098
@luklok7098 11 сағат бұрын
Tak się zastanawiam... jeśli byłby samo organizujący się wszechświat w bardziej skomplikowane struktury kształtem przypominające w skali giga makro połączenia nerwowe w mózgu, Może stworzyć każdą możliwą kombinację korzystając z czasu przestrzeni energii tworząc materie. Jeśli ta struktura umiała by myśleć. To czy każda myśl tego wszechświata mogła by być zmaterializowana?
@BrewolBwl
@BrewolBwl 11 сағат бұрын
Wszechświat to my, może nie mózgiem, ale jesteśmy jednym, jednorodnym, nieskończonym bytem, który tworzy różne organizmy żywe, po to aby dowiedzieć się czym jest i po co jest, dlatego ludzie również tak myślą, bo jesteśmy rozgałęzieniami myśli tego bytu, a jego cel to poznanie samego siebie, dziękuję rozszyfrowałem to dawno.... tylko nie mam dowodów, znajdźcie sami ❤
@bartoszsternal9067
@bartoszsternal9067 5 сағат бұрын
Nawet jeśli to tylko korelacja, to warto ją zbadać bo korelacje zazwyczaj są takimi z jakiejś przyczyny. A więc lepiej zrozumiemy i mózg, i kosmos.
@noyprocs
@noyprocs 18 сағат бұрын
3:45 pytasz, gdzie są obserwacje? Wszechświat oceniamy na 13,8 mld lat i przeżył podobno 60-80% swojego życia. W takim razie czegoś się pewnie nauczył. Ale nie wydaje Ci się że kilkanaście, no powiedzmy, 50 lat, naszej intensywnej jego obserwacji dałoby nam jakieś wyniki, zważywszy na jego wiek, i w związku z tym powolnością zmian. Człowiek żyje ok 80 lat. Całe życie się uczy...I teraz zaobserwujmy zmiany zachowań tego człowieka, a wynikające z tej nauki, w ciągu, powiedzmy 2-3 sekund...to zaniżona skala w stosunku do wszechświata, ale dobra...Czy jesteśmy w stanie zauważyć zmiany w zachowaniu 80 letniego staruszka w stosunku do jego młodości, w ciągu tych 2 sekund? A dodatkowo nie wiemy jak ten staruszek wyglądał w wieku 2 miesięcy...ba! Nawet w wieku 40 lat. Wiemy jak wyglądał w wieku 80 lat i 2 sekundy, i wiemy jak wyglądał w wieku 80 lat i 5 sekund. I wyciągamy z tego wnioski, budujemy teorie...Czy da się to rzetelnie zrobić? Oczywiście, że nie! Wniosek : żadnej, nawet najabsurdalniejszej hipotezy nie można ani przyjąć, ani odrzucić...
@borek999
@borek999 10 сағат бұрын
Oczywiście że można odrzucić absurdalne hipotezy bo je najłatwiej obalić, chociaż przewaznie same siebie obalają . Podobo przeżyl 70% swojego życia?. Skąd takie informacje , bo z tego co astronomia mówi to będzie istnieć jeszcze bardzo dlugo .
@lysy-zn2gg
@lysy-zn2gg 10 сағат бұрын
60-80% lat?? Jak już to jakieś 0.000001%
@noyprocs
@noyprocs 5 сағат бұрын
@@borek999 są teorie do których skłania się większość kosmologów, że większość, bo ok 95 % gwiazd, które mogły powstać, już powstały. Więc teraz raczej przeważać będzie umieranie gwiazd, a co za tym idzie wszechświata. Nie jestem fachowcem, więc nie mogę takich twierdzeń podważać. Mogę jedynie mieć wątpliwości. Polecam video na ten temat na kanale Smartsgam.
@mikoajpiotrowski3772
@mikoajpiotrowski3772 18 сағат бұрын
To jest czysta prawda jesteśmy jednością wszechświatem wszystki i niczym od narodzin człowieka ta wiedza była czymś oczywistym np. Buddyzmie ja wiedziałem to od urodzenia bo jestem starą przebudzoną duszą (ha ha dla niedowiarków) i poprzez medytację o tym opowiada każdy kto zajrzał w głąb siebie...jesteśmy Bogiem (wszechświatem) który przeżywa każdy rodzaj scenariusza jaki tylko może się wydarzyć a mamy na tą chwilę wiemy że ma on na to całą wieczność ... żeby istniał wszechświat musi istnieć też obserwator przy okazji teoria kwantowa która opisuję zmianę cząsteczki (chyba był to foton) obserwowanej chodzi mi o teorie 2 szczelin więc jeżeli nasze myśli są kwantowe to mamy całkowitą kontrolę nad swoim myślami i możemy wpływać na rzeczywistość ... wszystkie nauki i religiie to jednoś nierozerwalna połączene w kole 0 lub znaku nieskończoności ale żaden naukowiec ani Kapłan który nie szuka najpierw w sobie np. po przez medytację nie zrozumie tego ... wszechświat żyję a my jesteśmy jego malutką częścią która przeżywa jego "sen" drgającą w różnych częstotliwościach 💚Niko22🍄
@LucasBless
@LucasBless 13 сағат бұрын
no w końcu ktoś to wytłumaczył :D
@erykartman3016
@erykartman3016 12 сағат бұрын
Jak medytujesz?
@mikoajpiotrowski3772
@mikoajpiotrowski3772 11 сағат бұрын
@@erykartman3016 najważniejsze to nauczyć się odpowiednio oddychać a medytację możesz uprawiać gdzie i jak chcesz najlepiej oczywiście na siedząco lub na leżącą to kwestia też uważności czyli nauczeniu się bycia obecnym tu i teraz
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 4 сағат бұрын
​@@mikoajpiotrowski3772 reinkarnacja to kłamstwo wymyślone tylko i wyłącznie w celu usprawiedliwienia opresyjnego systemu kastowego w Indiach
@LucasBless
@LucasBless Сағат бұрын
@@erykartman3016 ja polecam codziennie rano, czy to przed pracą bądź szkołą, 15-20 minut przeznaczyć na medytacje skupiając się na oddechu i być na tyle uważnym, gdy myślami odpłyniemy, z powrotem skierować uwagę na oddech
@prestissimoLIVE
@prestissimoLIVE 18 сағат бұрын
A ja pójdę jeszcze dalej bo z moich obserwacji i rozmyślań rozważań w tym temacie wynika że każda skomplikowana struktura posiada jakiś rodzaj świadomości może nawet inteligencji w zależności od tego jak bardzo jest ta struktura skomplikowana No bo Mózg jest też strukturą skomplikowaną bardzo skomplikowaną więc w naturze są pierwiastki związki chemiczne całe materialne skupiska które są bardzo skomplikowane i one właśnie mogą mieć jakiś rodzaj odrębnej świadomości odrębnej inteligencji co się może przejawiać w tym że ewolucja poszła w stronę manifestacji siebie samej w postaci właśnie żywych istot które w większym Czy w mniejszym stopniu mają świadomość temat długi trudny do wyjaśnienia w jednym komentarzu ale to tak ja to tak właśnie postrzegam że po prostu materia sama się organizuje w coraz bardziej skomplikowane struktury żeby właśnie mieć większą świadomość i większą inteligencję ale tu chodzi o bardziej świadomość niż inteligencję albo jedno i drugie.
@jeronims3079
@jeronims3079 12 сағат бұрын
Bez swiadomosci nie ma Nic. Jestesmy fraktalami swiadomosci Stworcy
@JesuzChytrus
@JesuzChytrus 16 сағат бұрын
Zacny odcinek Milordzie. 😎
@tommacpl
@tommacpl 15 сағат бұрын
Brawo za odcinek brawo
@piotrczyz6304
@piotrczyz6304 18 сағат бұрын
Dlaczego zakładamy, że świadomość jest czy może być cechą wszechświata a nie odwrotnie, skoro to wszechświat się pojawia w świadomości? Identycznie zresztą z człowiekiem. Bardziej jestem świadomością niż tym, co się w niej pojawia wraz z moim ciałem , moimi myślami, wrażeniami, percepcjami.
@walczykppzw
@walczykppzw 14 сағат бұрын
Świadomość jest twórcą wszechświata
@Yelonek92
@Yelonek92 16 сағат бұрын
Jestem sceptyczny, ale otwarty na dalszy rozwój tematu
@arkadiusztesch9311
@arkadiusztesch9311 15 сағат бұрын
Pewnie się okaże, że te struktry wyglądają podobnie, bo to najbardziej efektywna struktura energetyczna, dlatego można ją spotkać w wielu miejscach.
@andrzej4512
@andrzej4512 17 сағат бұрын
W którymś spotkaniu pisałem coś podobnego. Rozwiązywałoby przy okazji to problem z "rorzszerzaniem się" Wszechświata. Młode stworzenia na Ziemi rosną i jakoś nie dopatrujemy się w nich "ciemnej energii i ciemnej materii". Jakie postrzeganie mają bakterie na rozwój powiedzmy człowieka czy innego organizmu, choćby wieloryba czy słonia? Dlaczego za tym my mielibyśmy widzieć i rozumieć rozwój Wszechświata? Bakteria na krowim ogonie może co najwyżej przypuszczać że jakieś bakterie mieszkają na rogach czy uszach aczkolwiek mógł ktoś krowie umyć i zdezynfekować łeb? Kosmiczną katastrofą może być wpędzenie krowy do rzeki albo odstawienie do rzeźni. To wszystko są jednak zdarzenia lokalne i to w skali jednej łąki, wioski czy powiatu bez najmniejszego wpływu na pobliską grupę wojewódzką galaktyk. Jestem w połowie, lecę dalej. :)
@pawedunal1661
@pawedunal1661 3 сағат бұрын
Piotrze, a czy nie może być tak, że nie widzimy tych zmian wynikających z hipotetycznego uczenia się wszechświata, bo zwyczajnie za krótko istniejemy, czy to może być kwestia pespektywy czasowej? Ja się kiedyś zastanawiałem nad hipotezą wieloświata, że np. istnieją wszechświaty, w których nie może powstać życie, czyli np. istoty takie jak my, które by mogły postrzegać ten wszechświat i stawiać pytania o jego istnienie. Wydało mi się to dość absurdalne i smutne, pomyślałem w jakim sensie ten wszechświat miałby istnieć, skoro nikt nie jest go świadomy i go nie postrzega. Pomyślałem, że może w tym sensie, ponieważ my w tym wszechświecie jesteśmy w stanie pomyśleć o tamtym wszechświecie, więc może w tym sensie on istnieje. Ale potem pomyślałem, że wszechświat jako całość może być świadomy i postrzegać samego siebie, więc żadna możliwość się nie marnuje, puste, pozbawione życia wszechświaty też się nie marnują, bo jest świadomość. Tak sobie pofilozofowałem, i spodobała mi się ta koncepcja, że to świadomość sprawia, że coś istnieje i będzie istnieć. Cieszę się, że naukowcy mają takie przemyślenia, bo mniej się wstydzę mówić o własnych. Dzięki.
@100of1000
@100of1000 18 сағат бұрын
Siema, nagrasz kiedyś odcinek o grzybach, niekoniecznie o tych jadalnych? Mam na myśli te gatunki, które są niewidoczne gołym okiem. Niektóre są odporne na promieniowanie słoneczne. Podobno od bakterii i właśnie grzybów(!) zaczęło się życie na Ziemi.
@szogun-iy9qz
@szogun-iy9qz 16 сағат бұрын
Istnieją też grzyby, które pomagają zrozumieć głębię wszechświata😉
@S.T.R.I.E.L.O.K.
@S.T.R.I.E.L.O.K. 15 сағат бұрын
​@@szogun-iy9qzi co, pochwalasz to? Czy może sam chcesz się pochwalić, że zjadłeś ten syf? (:
@XP23XP
@XP23XP Сағат бұрын
Wszechświat daje możliwości każdemu. Ten na kanapie może napiszę świetna powieść s)f fantazję i będzie to bestseller - mam nadzieję
@blewaska
@blewaska 18 сағат бұрын
No na przykład ewolucja życia na naszej planecie jest efektem nauki wszechświata
@piotradamczyk9623
@piotradamczyk9623 16 сағат бұрын
Dobry argument
@KS-xx5xq
@KS-xx5xq 11 сағат бұрын
Raczej warunkow panujacych u nas, bo mamy tlen wegiel i wodor a te maja okreslone wlasciwosci fizyczne a nie wiemy, czy fizyka gdzie indziej nie jest inna (podobno kiedys byla inna niz teraz, w Nauce Swiata Dysku cos bylo o tem).
@mateuszjerzykowski8596
@mateuszjerzykowski8596 9 сағат бұрын
Takiej fazy się nie spodziewałem.
@mariuszkemp349
@mariuszkemp349 17 сағат бұрын
Mega odcinek
@dzielnypixiarz
@dzielnypixiarz 11 сағат бұрын
Czy wszechświat może być żywy w którejś definicji lub może być składową (niczym atom) w skali wieloswiatu _chociażby jako organizm jednokomorowy_ to istnieje jeszcze samo *życie* ktore nie do końca rozumiemy. Jest to zbiór atomów i substancji które według konkretnego kodu są w stanie wpływać wzajemnie na siebie. Po co? Według mnie bez konkretnego powodu. Pierwszy układ który nazwalibyśmy "życiem" był jednokomórkowcem, na tyle (oczywiście przypadkowo) złożonym, że posiadł (czysto loteriowo) 2 lub 3 cechy, które pozwoliły mu: przetrwać, powielać się i zmieniać. Jeśli więc gwiazda, układ gwiezdny, galaktyka lub (bo czemu nie?) cały wszechświat są atomem lub kwarkiem... to najprawdopodobniej są atomem (lub kwarkiem atomu) kamienia, kurzu lub innego martwego odpadu, miedzy którymi może być pierwszy jednokomórkowiec w skali wielokwiata, hiperświata, czy dowolnej innej skali której nie możemy sobie wyobrazić, a już na pewno nie zaobserwować. Ale, mój drogi Łysy, czy możemy oczekiwać po takim wielo-(lub hiper, czy tetra)-świecie by uczył się jak ludzie lub bakterie czy te nasze "14 miliardów lat" może być najmniejszą podzielną jednostką czasu, gdzie praktycznie nic się nie wydarzyło?
@dzielnypixiarz
@dzielnypixiarz 11 сағат бұрын
Wybaczcie, lekko zapomniałem na początku o interpretacji, więc ciężko się czyta (Tak, gdy wróciłem z toalety, nagle znalazłem czas na przecinki i polskie znaki😅)
@edaskiba
@edaskiba 13 сағат бұрын
Dla mnie ma to sens, pamietajmy, że widzimy tylko obserwowalny wszechświat i to w sposób w który jesteśmy w stanie go obserwować. Uważam, że jesteśmy jak ślimak, brak nam być może kilku zmysłów aby zrozumieć, pojąć całokształt. Może to co widzimy jest częścią większego organizmu, a co jeśli przyjąć że nie jest on jedyny?
@hansolo2797
@hansolo2797 10 сағат бұрын
A połączcie to jeszcze z teorią jednego elektronu. Jedna, mega zapracowana cząstka, która łączy wszystko.
@lcmav1104
@lcmav1104 19 сағат бұрын
myśli sobie że jesteśmy nieźle poyebani
@mklabisz
@mklabisz 19 сағат бұрын
Kiedyś dawno temu usłyszałem takie stwierdzenie nie wiem nawe gdzie ale ja zapamiętałem. może my jesteśmy sposobem wszechświata na poznawanie samego siebie
@jeronims3079
@jeronims3079 13 сағат бұрын
Tak, Bóg. Stworca poznaje samego siebie przez nas. Kazdy jest czastka Zrodla, Stworcy, Boga lub jak ktos woli wszechswiata
@iverniasty
@iverniasty 12 сағат бұрын
amen 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
@sylwesterwilk4342
@sylwesterwilk4342 12 сағат бұрын
Mysle ze ewolucja zycia jest dobrym przykladem uczenia sie wszechswiata. Od najprostszych form i prymitywnych pojedynczych komorek przez rozwoj ich funkcji oraz sposobu trwania w przestrzeni o roznych wlasciwosciach po coraz to bardziej zlozone organizmy wykorzystujace wlasciwosci tych pierwszych ktore to same zaczynaja sie organizowac w wieksze skupiska tworzac cos na ksztalt rozproszonych organizmow rywalizujacych o miejsce na planecie. Juz nie wspominajac o procesach zachodzacych w ich mozgach. Nie chce mi sie rozwijac mysli dalej bo moglbym bez konca koncentrowac sie na roznych pozornie drobnych pierdolach ktore w istocie są niesamowitymi tworami
@XP23XP
@XP23XP Сағат бұрын
Dzięki 0:15 🤨🥸
@zickoxgamesaxr3828
@zickoxgamesaxr3828 18 сағат бұрын
Poprostu wszechświat uznał że taka struktura będzie najbardziej optymalna i dlatego wszędzie widzimy takie sieci jak w naszym mózgu
@dzielnypixiarz
@dzielnypixiarz 11 сағат бұрын
Fakt, że tek kanał ma tak dużą liczbę odbiorców jest niesamowity, jednak ledwo minęło kilka godzin od publikacji, a już jest tak wiele komentarzy, że bardzo ciężko _(poza Koprolitym, który jest robotem zaprogramowanym by komentować wszystko)_ zostać zauważonym i włączyć się w jakąś angażującą rozmowę... Trochę jakby mamrotać coś pod nosem w samym centrum miasta - usłyszeć może każdy, ale nikt nie włączy się w rozmowę 😓
@ryszardsojka2137
@ryszardsojka2137 Сағат бұрын
Taaaaa😂 a Dragan słucha i robi wielkie oczy.
@FilmyWyobraźniGrzegorzŚwierk
@FilmyWyobraźniGrzegorzŚwierk 11 сағат бұрын
A co jeśli to jest właśnie "bóg"
@johny2471
@johny2471 10 сағат бұрын
Nawet jeśli, to wciąż pozostaje pytanie skąd się wziął, dlaczego w ogóle istnieje cokolwiek, kiedy i z jakiego powodu się zaczęło. To pytania wynikające z ludzkiej natury. Nasze życie ma początek i koniec. Może nie mieć wyraźnego celu, ale na ziemskim/ludzkim poziomie potrafimy stwierdzić skąd się wzięło.
@januszglowacki3388
@januszglowacki3388 12 сағат бұрын
Korelacja skali we wszechświecie - od atomu do struktury kosmosu Wszechświat to nieskończona mozaika struktur o różnorodnych skalach. Od najmniejszych elementów materii - atomów - po gigantyczne supergromady galaktyk, możemy dostrzec zadziwiające podobieństwa w organizacji i zależnościach między tymi systemami. Korelacja skali, która ujawnia się w tych porównaniach, zdaje się sugerować istnienie uniwersalnych zasad porządku w naszym kosmosie. Atomy i układ słoneczny - zbieżność struktur Atom, podstawowa jednostka budowy materii, przypomina w swojej strukturze model układu słonecznego. Elektrony, orbitujące wokół jądra atomowego, wykazują ruch, który na makroskalę znajduje analogię w ruchach planet wokół Słońca. Wspólnym mianownikiem tych układów jest równowaga sił - elektromagnetycznych w atomie i grawitacyjnych w układzie planetarnym. Obie te struktury są zdominowane przez centralne „ciało” (jądro atomowe lub gwiazdę), wokół którego mniejsze elementy pozostają w dynamicznej równowadze. Choć różnią się o wiele rzędów wielkości, podobieństwo w organizacji wskazuje, że prawa fizyki, takie jak ruch orbitalny czy wzajemne oddziaływania, mogą działać uniwersalnie w różnych skalach. Galaktyki jako cząsteczki wszechświata Jeżeli spojrzymy na wszechświat przez pryzmat skali, układy gwiezdne - takie jak nasz Układ Słoneczny - można uznać za odpowiedniki atomów. W centrum każdego z tych „kosmicznych atomów” znajduje się gwiazda, pełniąca rolę „jądra”, wokół którego orbitują planety, podobnie jak elektrony krążą wokół jądra atomowego. Te układy gwiezdne łączą się w większe struktury - galaktyki - które przypominają cząsteczki, będące zbiorem atomów powiązanych siłami wiążącymi. Galaktyki, podobnie jak cząsteczki, nie są izolowane - oddziałują ze sobą grawitacyjnie, tworząc większe układy, takie jak gromady galaktyk. Ich dynamika, łączenie się i formowanie złożonych struktur przypomina sposób, w jaki cząsteczki budują bardziej złożone formy materii w skali molekularnej. Gromady galaktyk i ich podobieństwo do cząsteczek Włókna kosmiczne, które są największymi obserwowanymi strukturami wszechświata, przypominają molekuły. Galaktyki i gromady galaktyk są w nich „powiązane” niewidzialnymi nićmi ciemnej materii i energii. W ten sposób włókna przypominają układ atomów w cząsteczkach, gdzie siły wiązań chemicznych utrzymują porządek. Naukowcy zauważyli, że te struktury formują sieć, w której materia układa się w węzły i nitki, przypominające geometryczne konfiguracje na poziomie molekularnym. Wszechświat jako gigantyczny mózg Jeśli spojrzymy na największą skalę, układ włókien kosmicznych zdumiewająco przypomina sieci neuronowe w ludzkim mózgu. Węzły materii, czyli gromady galaktyk, łączą się w sieć za pomocą ciemnej materii, podobnie jak neurony łączą się synapsami w mózgu. Symulacje komputerowe pokazują, że topologia kosmicznej sieci i mózgowej struktury neuronów wykazuje podobieństwa w organizacji i przepływie informacji. Wszechświat, w pewnym sensie, może być postrzegany jako „myślący” organizm, którego skala czasowa i przestrzenna dalece przekracza nasze wyobrażenia. Refleksja nad uniwersalnymi zasadami Korelacja skali sugeruje, że wszechświat podlega zasadom, które powtarzają się w różnych wymiarach. Zasady dynamiki, grawitacji, elektromagnetyzmu i prawdopodobnie innych, jeszcze nieodkrytych sił, rządzą zarówno światem mikro-, jak i makroskopowym. Możliwe, że odkrycie głębszych połączeń między tymi skalami pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak wszechświat funkcjonuje jako całość. Wszechświat, podobnie jak struktury biologiczne, zdaje się być zoptymalizowany pod kątem organizacji i efektywności, niezależnie od skali. Może to wskazywać na istnienie jednego, fundamentalnego wzorca, który determinuje wszystko - od atomów w naszym ciele po największe struktury kosmiczne. Taka perspektywa, choć fascynująca, pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi, zachęcając nas do dalszego zgłębiania tajemnic wszechświata.
@grzegorzturkiewicz9614
@grzegorzturkiewicz9614 9 сағат бұрын
To że kosmos myśli to ja już dość dawno tak rozkmnijałem a tu widać nie byłem pierwszy hehe
@jeronims3079
@jeronims3079 13 сағат бұрын
Jako na gorze tak i na dole, stad podobienstwo a ludzie nadal nie wierza w Stworce
@darekmaver
@darekmaver 16 сағат бұрын
3:40 wszechświat nauczył się tworzyć życie. Ty jesteś jego dzieckiem.
@canalminus-
@canalminus- 14 сағат бұрын
Coś w tym jest
@dariuszrozycki9194
@dariuszrozycki9194 9 сағат бұрын
idea piękna i fascynująca ale jest tu pewien problem.. Chodzi mi tu o prędkość przesyłu informacji.Nawet jeżeli nośnikiem jest światło to wymiana sygnałów między tak gigantycznymi strukturami mogłaby odbyć się w najlepszym przypadku kilkukrotnie a istnieją takie rejony między którymi nie nastąpi to nigdy.
@dawidtwardy5037
@dawidtwardy5037 19 сағат бұрын
Nie tyle co mózg ale jak powiedziałeś system ewoluujący i adaptujący się samoistnie
@dawidtwardy5037
@dawidtwardy5037 19 сағат бұрын
@tylkoPolska-d1v o co ci chodzi co ja niby wiem. Człowieku jakbym znał tajemnice wszechświata to bym dostał Nobla. To co tu piszemy to są nasze hipotetyczne rozważania. Ja uważam że wszechświat jakby mógł być żywy to nie tyle co mózgiem ale właśnie jakimś systemem który się samoistnie organizuję i adaptuje zrozumiano. a ziarenko piasku to wiesz gdzie tego jest pełno.
@dawidtwardy5037
@dawidtwardy5037 18 сағат бұрын
@@tylkoPolska-d1v rozumiesz co ci napisałem wyżej. Rozumiesz co to znaczy hipotetyczne rozważania. Bo jestem w szoku i nie wiem jak ci odpowiedzieć. Powiem ci tak wiem to że mało wiem.😊
12 сағат бұрын
To, że wszechświat jest żywą samoświadomością, to nie jest filozofia, tylko wniosek z obserwacji ... u jednych badaczy obserwacji świata zewnętrznego, u innych wewnętrznego, a u trzecich nie-badaczy to oczywista oczywistość od urodzenia, zanim jeszcze nauczyli się mówić i zaczęli stawiać pierwsze kroki. Ludzie, to nie szablonowe produkty seryjne (jeszcze). Jak wiemy z obserwacji i historii, różne "anomalie" w przyrodzie występują i co chwila to, co wydawało się niemożliwe i absurdalne, dziś jest oczywistym faktem. Coraz więcej naukowców śmiało takie tezy snuje dlatego właśnie, że niezależnie od czasów, wiedzy i miejsca, do takich wniosków dochodzą ludzie od zawsze na całym świecie, a dzisiejsze możliwości wymiany i porównywania informacji otwierają całkiem nowy rozdział w pojmowaniu wszechświata. A to, że czegoś jeszcze naukowo nie potrafimy uprościć i wytłumaczyć w formie przystępnej teorii, wcale nie neguje tego (przeciwnie, dla prawdziwego naukowca powinno być to prowokującym polem do badań i analiz).
12 сағат бұрын
ps. wszechświat jest fraktalny
@Foton0154
@Foton0154 16 сағат бұрын
a co jakby to była dynamiczna symulacja? i to by pełniło funkcję "myślącego wszechświata" gdzie coś co przewidywali fizycy w równaniach za jakiś czas okazywało się prawdą potwierdzoną obserwacją?
@CNWxONE
@CNWxONE 18 сағат бұрын
Wszechświat stworzył nas, aby móc podziwiać samego siebie naszymi oczami. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jesteśmy cząstką wszechświata, która zyskała świadomość
@jeronims3079
@jeronims3079 12 сағат бұрын
Blisko
@niki3979
@niki3979 13 сағат бұрын
5:54 "zasał fontanę" jest lepszym przykładem ...
@domine88523
@domine88523 18 сағат бұрын
Z tą siecią jaką tworzą galaktyki to jest jeden mały problem. Jak się przyjrzymy ewolucji w czasie, to okazuje się że ta struktura jest tylko tymczasowa i wraz z ekspansją wszechświata zaczyna się rozmywać. Chodzi mi o to, że ten wzór jest charakterystyczny tylko dla obecnej fazy ewolucji.
@noyprocs
@noyprocs 17 сағат бұрын
Tak! dla obecnej fazy ewolucji. Ale innej nie znamy i nigdy nie poznamy! Nie wiemy jaka była poprzednia, ani jaka będzie następna! Nie wiemy nawet i nigdy nie będziemy wiedzieć czy w ogóle były lub będą inne fazy...Może aktualna faza rozwoju wszechświata jest stała i istniała od zawsze i będzie na zawsze... Co będzie za 100 mld, za bilion lat...co było 100 mld , bilion lat temu.... Wg Ciebie tymczasowa, bo jest ekspansja...od kiedy to wiemy? Od 50 lat? A może ekspansja potrwa jeszcze tylko do jutra i się nagle skończy...tego nie wiemy...Może była od zawsze i się nie skończy...
@mateuszgalaktig8244
@mateuszgalaktig8244 16 сағат бұрын
a co myślicie o tym że nie da się zobaczyć świata bez umysłu wszystko co widzisz oczami i pamiętasz jest przetwarzane w twojej głowie i nie da się zobaczyć świata poza użyciem mózgu, więc cały wszechświat wszystko co dotąd widziałeś słyszałeś myślałeś pamiętałeś jest w twojej głowie więc w twojej głowie znajduje się cały wszechświat który znasz
@jeronims3079
@jeronims3079 12 сағат бұрын
Po naszym sposobie postrzegania mozna stwierdzic ze zyjemy w symualacji, pytanie tylko jakiego rodzaju
@xKaczorSx
@xKaczorSx 9 сағат бұрын
Ja juz od dawna mam podobna rozkmine ze caly nasz wszechświat to moze tylko kropla potu albo krwi w jakims większym organizmie zyjacym w innej skali.. Choc nie wiem czy ma to sens 😅
@Adikpan87
@Adikpan87 17 сағат бұрын
ja tak od małego myślałem. Ale wszystkich przemyśleń nie spisałem.
@Pasikoniszek
@Pasikoniszek 17 сағат бұрын
1. Zdominować religię przez naukę, sprawić, że wiara jest dla boomerów. 2. Ogarnąć, że wszechświat jest myślący. 3. 🤡🤡🤡
@metalsonn
@metalsonn 14 сағат бұрын
??? No ale to już nie jest wiara katolicka (bo zapewne tą masz na myśli), tylko jakaś odmiana panteizmu, masz tego świadomość?
@Pasikoniszek
@Pasikoniszek 14 сағат бұрын
@metalsonn No to co z tego? Bóg nie musi być katolicki, żeby faworyzować ludzi, którzy się trzymają zasad i nie niszczą tego świata swoimi zachciankami i nie, nie twierdzę, że każdy ateista taki jest.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 4 сағат бұрын
Jeszcze bardziej widać to w przypadku hipotezy symulacji, która de facto jest treścią religijną opowiadaną naukowym językiem (niemożliwe do udowodnienia istnienie wszechmogących istot które stworzyły wszechświat). Dobrze, że ktoś oprócz mnie to zauważył.
@jerzydidkowski3243
@jerzydidkowski3243 14 сағат бұрын
Do tej pory myślałem, że tylko ja się nad tym zastanawiam.
@authentic1997
@authentic1997 19 сағат бұрын
Symulacja 🙂
@DiceCube
@DiceCube 16 сағат бұрын
Kosmos nie jest żadnym wielkim umysłem, bo obecna wiedza wymaga, by neurony istniały w środowisku białkowym i cholesterolu. Kropka. Wszelkie tezy ponad to są fantastyką naukową.
@jeronims3079
@jeronims3079 12 сағат бұрын
Do czasu az stana się faktem, tak było z wieloma foliowymi czapeczkami
@DiceCube
@DiceCube 12 сағат бұрын
@jeronims3079 Ja zwyczajnie nie rozumiem, jakie znaczenie ma to, kto wymyśla daną teorię z pogranicza fantastyki naukowej. Dla przykładu, ktoś do zdania "Przed wielkim wybuchem istniał inny wszechświat, który się zapadł, a z tej zapadliny, pierwotnej osobliwości, powstał nasz wszechświat" doda "tak uważa taki i taki naukowiec", to to wciąż ma tyle samo sensu, co gdyby wypowiedziało tą opinię 10 letnie dziecko. Fantastyka naukowa jest spoko, serio, uwielbiam ją, ale akcentowanie danych fantasmagorii dopisując tam "tak myśli/powiedział/napisał naukowiec" nie ma absolutnie żadnego sensu. Mają jedynie nadać danym fantazjom realności przez autorytet naukowy, który w tych przypadkach nie ma znaczenia. Są rzeczy, które są poza możliwościami pojęcia nauki. Ba, będą zawsze. Przykład? A proszę. Skoro przestrzeń, zasady fizyczne, chemia, oddziaływania, materia, energia i czas powstały w momencie wielkiego wybuchu to znaczy, że LOGICZNA, RACJONALNA próba pojęcia "chwili przed"(cudzysłów, bo nie było "chwili" w nicości bez czasu...) zawsze i wszędzie spali na panewce. Nie ma logiki w niczym. Nie ma A rodzi B. Nie ma czasu, nie ma konsekwencji działań, nie ma ewolucji, nie ma dewolucji. Nie ma nic. Zero. Null. I tu schodzimy na grząski temat, na ile rozsądni są ateiści, czy wierzący w "teorie" naukowców fantastycy, którzy uważają, że coś powstało z niczego, albo że galaktyki to synapsy, albo że była panspermia, co oczywiście ignoruje rachunek prawdopodobieństwa, który jasno pokazuje, iż samoistna biogeneza jest nawet MNIEJ prawdopodobna, niż samoistne powstanie wszechświata z niczego. Tak samo absurdem jest to, co Hawking mówił (w pokorze, on był naprawdę spoko i go szanuje, mimo niezgodności z jego poglądami) i co mówi wielu "racjonalistów" że to niby nie tak, że było nic, bo wisz, rozumisz, fluktuacje kwantowe. Absurd. Niby kto i kiedy uznał, że kwanty NIE są częścią stworzenia? Przecież kwanty są zmierzalne, jak atomy, czy energia. Są. Istnieją. Więc ABSURDEM jest zakładać, że kwant może istnieć w absolutnie niczym i jego fluktuacje mają zrobić coś z niczego. W niczym nie ma nic. Nawet kwantów. A obecna nauka JEST FAKTYCZNIE ZDANIA i MA NA TO DOWODY, że świat miał początek i że się rozszerza. Ba, że czas jest relatywny i zależny od przestrzeni i grawitacji. A więc. Kwanty TEŻ powstały podczas wielkiego wybuchu. A najlepsze, że ci ludzie zazwyczaj mają te argumenty w ręce, ale nie chce im się ich łączyć, bo by się im świat zawalił. Dziwne, straszne i zabawne zarazem.
@LukaszKociszewski
@LukaszKociszewski 12 сағат бұрын
Wszechświat obserwuje sam siebie poprzez ludzi
@olaola2861
@olaola2861 19 сағат бұрын
To co siedzi w naszych mózgach? 😱 🙃
@Ester-z2o
@Ester-z2o 19 сағат бұрын
@@olaola2861 Władca Kosmosu. Bóg. Źrenica oka to czarna dziura , a masz mózg mieści pierwiastek Boga Tzw. Iskra Boga. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz.
@olaola2861
@olaola2861 18 сағат бұрын
@Ester-z2o kolejny kosmita, no może trochę bardziej władny 😉. Podobieństwo... jeśli działa to nie ruszaj 😇.
@Ester-z2o
@Ester-z2o 17 сағат бұрын
@@olaola2861 😂👍
@riddick9547
@riddick9547 10 сағат бұрын
No cóż...dogadajmy się, odrzekł Wszechświat w naszej wyobraźni.
@Scorp1oNPL
@Scorp1oNPL 13 сағат бұрын
Oczywiście że wszechświat jest świadomy a my jesteśmy jego częścią
@XP23XP
@XP23XP Сағат бұрын
"Czy kosmos myśli"? A jak myślisz...?
@xx-th7mf
@xx-th7mf 11 сағат бұрын
jak posłucha się ludzi, którzy zażywali psych*deliki lub tzw. "oświeconych" (którzy osiągnęli to, dzięki głębokiej medytacji), to nie jest to nic odkrywczego...
@elizapszczolkowska7695
@elizapszczolkowska7695 19 сағат бұрын
Uważam, że wszechświat ma świadomość, ale nie taką jaką mają ludzie. Gdyby ludzie mieli taką świadomość jak wszechświat, to nie byłoby wojen i nie byłoby złych ludzi. Ludzie dążą do samo destrukcji, wszechświat ciągle coś tworzy. Jest wiele teorii o zagładzie Ziemi, Słońce też się kiedyś spali, ale nikt nigdy nie stworzył żadnej hipotezy, a tym bardziej teorii o zagładzie wszechświata. Czy to nie jest zastanawiające?
@KrT344
@KrT344 13 сағат бұрын
@@elizapszczolkowska7695 Bzdury. Jest sporo hipotez dotyczących „zagłady wszechświata" np. Wielki Chłód (Big Freeze), Wielkie Rozdarcie (Big Rip), Wielki Kolaps (Big Crunch), Wielki Skok (Big Bounce), Zanik stałych fizycznych, Próżniowy Rozpad (Vacuum Decay), Śmierć Cieplna (Heat Death).
@elizapszczolkowska7695
@elizapszczolkowska7695 5 сағат бұрын
@KrT344 To przepraszam w takim razie, zapędziłam się. I muszę wierzyć Ci na słowo, bo Internet jakoś te hipotezy przede mną ukrywa😁 Gdy wpisuję hasło hipotezy o zagładzie wszechświata, to pojawia mi się jeden artykuł o tym, przy czym nie mogę go otworzyć, bo strona albo zawiera błąd, albo została zmieniona. Przeszłam przez kilka kolejnych stron i o hipotezach zakłady wszechświata cicho sza. Pewnie gdybym wpisała konkretne hipotezy, które Ty wymieniłeś, to pewnie coś by mi pokazało. No ale to trochę nonsens, bo Internet powinien MI dostarczać wiedzy, a nie ja powinnam Internetowi mówić jakie istnieją konkretne hipotezy. Coś więc jednak może być na rzeczy. Albo Internet to słaby wynalazek🤣😜, albo te hipotezy nie są aż tak popularne, czy ważne. Wpisz sobie w Google " Wszechświat mógł nigdy nie mieć początku". Naukowcy, twierdzą, że wszechświat mógł takiego początku właśnie w ogóle nie mieć. A skoro nie miał początku, to może nie mieć też i końca 😉.
@KS-xx5xq
@KS-xx5xq 11 сағат бұрын
Jako kosmos z 13,8 mld lat stazem potwierdzam, ze kosmosy mysla.
@rysrys5213
@rysrys5213 17 сағат бұрын
Fajne 😊
@panmigacz3121
@panmigacz3121 15 сағат бұрын
For the Overmind, Cerebrate 🎉
@hanssborder6551
@hanssborder6551 17 сағат бұрын
A czy nasz umysł świadomy jest każdego, pojedynczego impulsu między neuronami?
@mirosawbaran6534
@mirosawbaran6534 18 сағат бұрын
To nie korelacja tak oddawna myślałem. To nie jest kwestia przypadku a może jest. W takwielkim świecie muszą być jakies połączenia jak ciemna energia czy ciemna materia czego nie rozumiemy.
@mateuszstolarz3496
@mateuszstolarz3496 13 сағат бұрын
Super nowe intro
@infernax80
@infernax80 12 сағат бұрын
To stare intro xd
@stefanzbakielitu4629
@stefanzbakielitu4629 14 сағат бұрын
Co to jest niemiecka fizyczka? Fizyka dla niemieckich przeczkolaków?
@jupdake
@jupdake 4 сағат бұрын
Twierdzenie, że wszechświat nie myśli to jest nieporozumienie.
@paulab.391
@paulab.391 19 сағат бұрын
..może to, że Wszechświat jest dość uporządkowany , jest jego efektem..
@szukrijew1
@szukrijew1 Сағат бұрын
Jak dla mnie, tutaj od razu pojawia się idea Boga, nie mitycznego bytu, a właśnie inteligentnego Wszechświata, czyli Wszechbytu.
@bamseeyamraa
@bamseeyamraa 14 сағат бұрын
Rozszerzanie się wszechświata rozwiązane. Ten organizm poprostu sobie rośnie....
@ELIAN0612
@ELIAN0612 19 сағат бұрын
Miło wiedzieć że jednak nie zwariowałem.
@emoksiadz
@emoksiadz 17 сағат бұрын
Me too
@vilniuk
@vilniuk 18 сағат бұрын
no nareszcie przestajecie być ateistami , to bardzo wredna sekta , a lepiej mówić wprost JEST BÓG
@marcingradzki1022
@marcingradzki1022 15 сағат бұрын
Widać że jak nie ma o czym robić badania z fizyki i astronomii to trzeba za czerpnąć z chemii , biologii i botaniki a wizje ( rozmyślania naukowe) same przychodzą.
@damianmisiek1106
@damianmisiek1106 13 сағат бұрын
🤔 hmm ...A może cząstki elementarne w naszych głowach to galaktyki...
@foksiu911
@foksiu911 12 сағат бұрын
Trudno jest analizować wszechświat który już tam wygląda jest inny niż ten obraz co do nas doleciał z przed 100000 lat świetlnych albo lepiej 😂 bez sensu
@olasek7972
@olasek7972 6 сағат бұрын
to właśnie zaleta że cofamy się kolosalnie w czasie
@arturbem4531
@arturbem4531 16 сағат бұрын
Kosmos. Rozkład układów kosmologicznyvh porównany do komórek nerwowych, do mózgu jest ciekawy i idąc tym tropem bardzo trafny. Moim zdaniem błąd myślowy powstał w następnym kroku. Wróćmy do mózgu istoty żywej. Czy mózg zarządza jak działa pojedyncza komórka - nie, ale odwortnie. Komórka tworzy nowe połączenia, tworzą się nowe obszary decyzyjne. Nie komórka a cały mózg zarządza ciałem i członkami. Jeśli teraz przenieść to na kosmologie, to kosmos jest mózgiem a układ wykonawczy jest ... poza.
@foksiu911
@foksiu911 12 сағат бұрын
Amerykę odkryli że Nasz Matrix posiada AI.Dziwne by było jak by nie posiadał.
@XP23XP
@XP23XP Сағат бұрын
Ja niestety nie napiszę tej powieści - bo korektorów Języka Polskiego miałbym na sumieniu😮😢
@Point4Studio
@Point4Studio 18 сағат бұрын
Wszechświat uczy się tworzyć życie przecież
@jeronims3079
@jeronims3079 13 сағат бұрын
Na poczatku byla Myśl
@krzychu3445
@krzychu3445 13 сағат бұрын
Ja tam widzę kontest 😅
@undefine117
@undefine117 12 сағат бұрын
Moim zdaniem wszechświat jest strukturą rekurencyjną - nieskończoną. Każdy jej fragment jest jakimś elementem czegoś większego. Tak my składamy się z atomów i cząsteczek, tak samo galaktyki i kosmos tworzą sieć neuronową jakiegoś organizmu, który żyje w jakimś innym wszechświecie. Dlatego mamy ograniczone pole widzenia do pewnej odległości kosmosu, a z drugiej strony nie możemy zobaczyć rzeczy mniejszych niż cząsteczki elementarne. A to wszystko są fragmenty kolejnych wszechświatów które są zawarte w sobie rekurencyjnie.
@nacjo463
@nacjo463 5 сағат бұрын
jeśli myśli to nie jest zbyt inteligentny skoro powstało coś takiego jak my
@jerzykrecioch4344
@jerzykrecioch4344 8 сағат бұрын
Nie mysli lecz decyduje!!!
@AdrianRupert-w8i
@AdrianRupert-w8i 18 сағат бұрын
Jest tak na bank A sny to co
@szogun-iy9qz
@szogun-iy9qz 16 сағат бұрын
Być może w dalekiej przyszłości naukowcy odkryją, że istnieje coś takiego jak Bóg stwórca, a wszechświat jest organiczną "symulacją", albo umysłem Boga
@JbcDisa-rt7od
@JbcDisa-rt7od 19 сағат бұрын
nwm co napisac bo jestem zajety wyobrazaniem sobie
@pawekajzerek9551
@pawekajzerek9551 7 сағат бұрын
Jak grzybnia we startrekach?
Droga Mleczna w gigantycznej sieci galaktyk - AstroFaza
17:09
Astrofaza
Рет қаралды 68 М.
Dlaczego nauka nie bada UFO? Otóż bada... - AstroKwadrans
27:57
小丑揭穿坏人的阴谋 #小丑 #天使 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 53 МЛН
Players vs Pitch 🤯
00:26
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 126 МЛН
这是自救的好办法 #路飞#海贼王
00:43
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 133 МЛН
Titanic
36:38
ciekawehistorie
Рет қаралды 98 М.
Michio Kaku: Odwrotna inżynieria mózgu. Nasza przyszłość!
33:21
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 156 М.
Czy ruch spowalnia czas? Dylatacja Czasu - Szczypta Teorii
36:12
Najbardziej tajemnicze gwiazdy we wszechświecie - AstroStory
26:25
Cywilizacje pozaziemskie - Astronarium #79
23:47
Astronarium
Рет қаралды 1,9 МЛН
Jetson ONE: Latający pojazd Polaka podbija świat | Tomasz Patan
29:15
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 4,8 М.
Ukryty porządek Wszechświata. Teoria chaosu | prof. Adam Kanigowski
53:13
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 92 М.
小丑揭穿坏人的阴谋 #小丑 #天使 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 53 МЛН