Wieksza produkcja przez lepsze sterowanie. Konkurs. Więc oto lepszy sterownik elektrowni wiatrowej!

  Рет қаралды 32,216

4nrgy technologie

4nrgy technologie

Күн бұрын

konkurs na budowę sterownika wg naszych zasad
nagroda 1000zł i zamowienia

Пікірлер: 155
@Apacz960
@Apacz960 Жыл бұрын
Nie wiele rozumiem, ale lubię kolor pomarańczowy to patrzę.
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 Жыл бұрын
Ten kolor wzmaga apetyt ! Po każdym filmie mam pustą lodówkę....... oraz odczuwam głód wiedzy. Choć w głowie pusto, to przynajmniej żołądek pełny.... ha ha ha..... Po tych filmach żałuję, że miałem słabą nauczycielkę fizyki i nie zainteresowała mnie prądem !
@_Momeq_
@_Momeq_ Жыл бұрын
@@zbigniewlachowicz7258 dziecko jest ciekawe wszystkiego I od 0-6 roku nikt cie nie zaciekawił i to bardziej pretensja do rodziców i rodzeństwa. Mnie brat zainteresował składał kompy, lutował i dziś wiem więcej niż on 😄 po wieku 6 lat mozg zaczyna skutecznie przygotowywać się do dojrzewania i ucina niepotrzebne szlaki neuronowe. Gdyby 18latek miał mozg 6latka potrzebowałby 10kkcal co jest awykonalne dla naszego układu pokarmowego. Dlatego dziecko może się nauczyć nawet języka a później nie uzywa zapomni bo mozg "zje" niepotrzebne rzeczy. Pretensja do rodziców szkoła niczego nie uczy a jak rodzic nie wybudzi pasji to później już gorzej bo jak nie ma człowiek pasji do niczego ma problem zaszczepić się nowa pasją. Ja dziś interesuje się grzybami, ogrodnictwem i wieloma rzeczami mimo że w szkole czy w domu nikt mnie tego nie nauczył. Ograniczenia masz tylko w głowie. Powiedz sobie nie "nie umiem fizyki" tylko zmień to na "jeszcze nie umiem fizyki" od razu podświadomość przestanie zamykać drzwi do informacji i zaczniesz więcej zapamiętywać i sam szukać rozwiązań problemów które cie spotykają. To takie proste. Miłego rozwoju!
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
@@_Momeq_ czysta prawda. Historia mojego zycia. Teraz mam syna i corke, boje sie gorszego scenariusza niz sam mialem. A mam dosc rozsadku, by go sobie wyobrazic.
@rafanagajczyk1797
@rafanagajczyk1797 5 ай бұрын
Oj to to ci się udalo😂😂😂 zajebiste👍👍
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za Nauczycielską Cierpliwość i tłumaczenie rzeczy tak by były przystępne dla niezorientowanych ! Ps. Zawsze wolałem bardziej małym kieliszkiem i długo, niż szklanką i szybko !!! Pozdrawiam długodystansowców.
@joannasz1660
@joannasz1660 Жыл бұрын
Koleżanki też oglądają :) ;)
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
to przepraszowywam uniżenie 🙋
@baronvon9706
@baronvon9706 Жыл бұрын
A ze względu na wiedzę czy prowadzącego
@joannasz1660
@joannasz1660 Жыл бұрын
@@baronvon9706 Ze względu na wiedzę prowadzącego i fakt, że się chce nią dzielić :)
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 Жыл бұрын
@@joannasz1660 👍👍👍
@olamelnyk4264
@olamelnyk4264 3 ай бұрын
Dziękuję 🎉
@bialy100k
@bialy100k Жыл бұрын
Ciekawa dyskusja w komentarzach, polecam :)
@bartowl
@bartowl Жыл бұрын
Ech, jak zwykle coś dzwoni ale nie w tym kościele. Szanuje znajomość parametrów fizycznych turbin, ale doradził bym ograniczyć się do określenia założeń i reguł wg. których regulator ma działać a elektroniczne szczegóły implementacji zostawić tym, którzy mają o tym pojęcie. A taka implementacja działająca jak mppt może być dosyć prosta. Faktycznie na wejściu mostek ale za nim jedynie przetwornica dc-dc z regulowanym ogranicznikiem prądu. Tylko zamiast ustawiać ogranicznik prądu na sztywno zrobić sprzężenie zwrotne z napięciem po wyprostowaniu, tak żeby je stabilizować na konkretnym poziomie - np. 200v. Jeśli napięcie rośnie (wieje mocniej) podnosi się natężenie prądu na wyjściu, wzrasta obciążenie, spadają obroty i napięcie wraca do 200v. Bardziej mppt model mógłby zamiast zwykłego sprzężenia zwrotnego mieć sterownik PID aby uwzględnić inercję lub 2 w kaskadzie jeśli nie chcieli byśmy trzymać stałych obrotów a np. przy słabszej mocy wyjściowej pozwolić wkręcić się np. na 250v a przy mocniejszym wietrze docisnąć do 150v ale za to pociągnąć większy prąd. Swoją drogą obroty można super dokładnie mierzyć na podstawie przejścia przez 0v napięcia dowolnej fazy przed wyprostowaniem. Taki układ z 2 sterownikami PID mógłby działać tak, ze jeden dostaje na wejściu produkowaną moc i daje na wyjściu obroty/napięcie wyprostowane jakie ma osiągnąć turbina. To musiałby być lekko zmodyfikowany PIS ale nie ważne. Drugi natomiast ma na wejściu wyjście z pierwszego a na wyjściu zadaje parametr ogranicznika mocy przetwornicy dc-dc. Tak steruje ogranicznikiem mocy, żeby osiągnąć obroty/napięcie zadane przez PID1. A PID1 tak zadaje napięcie/obroty dla PID2 żeby maksymalizować koc na wyjściu. Zamiast PID1 może być również na początek jakaś tabela… najważniejsze jest zamknięcie pętli sterującej i uwzględnienie inercji układu a tu sterowniki PID są po prostu niezwyciężone. W efekcie wystarczy mostek 3f, regulowana przetwornica dc-dc, procek który zrobi PID np. esp32 i kilka transoptorów do spzęgnięcia wszystkiego, w ostateczności potencjometr sterowany cyfrowo do zadawania ograniczenia prądu. Jeśli by wykorzystać przetwornice step down można by napięcie wrzucać prosto w akumulatory i nie bać się ze mppt/pwm falownika będzie szarpać obciążeniem.
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Ja tu jestem jako ten zły glina. Reguła - układy PWM nadają się tylko do obciążeń lub zasilań rezystancyjnych. Przetwornica step-up nie jest obciążeniem rezystancyjnym. Więc kicha, kondensatory wejściowe wylatują w powietrze. Ale jest rozwiązanie tego problemu. Dajemy jakiś zwykły komparator napięcia z wiatraka i jeśli to napięcie jest za niskie to wyłączmy przetwornicę, a jak osiągnie wymagane napięcie, to przetwornica się załącza. Najlepiej płynnie. Pytanie inne - widział ktoś kondensator elektrolityczny na 800V? bo ja nie.Stosuje się łączenie szeregowe, ale wtedy trzeba kompensować nierównomierność prądu upływu. Kondensatory foliowe na 1000V też tanie nie są, a trzeba ich kilka. Pomińmy fakt, że wysokie napięcie stałe jest ekstremalnie niebezpieczne. Tak więc sugeruję nie przekraczać 400V DC. Margines zdrowy dla kondensatorów 450V. Czyli, by wypełnić nasze zadanie potrzebujemy - mostek, układ "hamulca" który powyżej 400V zacznie zrzucać obciążenie na grzałkę. (n.p. kaloryfer olejowy). Tu już może być PWM. No i przetwornica która wyłącza się, gdy napięcie z wiatraka jest za niskie.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
to jest typowy uklad mppt: pwm+ stepUp. kondensatory elektrolityczne niestety dla duzych czestotliwosci to tak srednio- widać po tym co pada w starszych inwerterach PV. elektrownia o napieciu pracy 650V hamowana do 400V po prostu da mniej mocy🤷
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
@@4nrgy No nie do końca Inwertery przy 400V już pracują poprawnie. A moc to iloczyn prądu i napięcia. Więc można zwiększyć prąd i już mamy zadaną moc. "kondensatory elektrolityczne niestety dla duzych czestotliwosci to tak srednio" wręcz przeciwnie. Kondensatory zabija mała częstotliwość. Przy wysokiej częstotliwości kluczowania elektrolity stabilizują tylko składową stałą, a odpowiednia ilość kondensatorów foliowych wytłumia składową wysokiej częstotliwości. Redundancja - lepiej dać 2 przetwornice mniejszej mocy niż jedną o mocy podwójnej. Poza tym, rodzaj i jakość obecnie dostępnych na rynku elementów uniemożliwia pewne rozwiązania.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
@@wojtekarco2920 pomysl o indukcyjnosci takich kondensatorow i co one biedne z folii wydalaja, jak sie je uzywa poza zasilaczem PC z h-core V. Takich kondensatorow nikt nie produkowal poza zsrr w latach 70-tych.
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska zapomniałem napisać, że ceramików też ładujemy ile wlezie
@wojciechbedzinski9551
@wojciechbedzinski9551 Жыл бұрын
Masz rację co do kondensatorów, ale da się uzyc specjalne dedykowane foliowe. W swoim sterowniku (mózgiem jest komparator jak sugerujesz) mam specjalny kondensator o rezystancji 13mR i dostosowany do pracy PWM z prądami 10-20A i napięciu 800V. W TME są po 20 do 50pln sztuka, wystarczy jedna sztuka aby zapewnić stabilną pracę. Niestety masz rację do obciążenia rezystancyjnego, z tym że to tranzystory a nie kondensatory wylatują w powietrze gdy podepnie się obciążenie typu przetwornica. mój pomysł pracuje dobrze z grzałkami, niestety jak podpinam coś mądrzejszego palą się tranzystory
@sylwesters.4048
@sylwesters.4048 Жыл бұрын
" I to jest słuszna koncepcja ". Mistrzu proszę jakiś mikrofon w klatę wpiąć. Będzie duzo wygodniej słuchać.
@krzysiekjurek
@krzysiekjurek Жыл бұрын
1:56 wystarczy mierzyć napięcie ale nie zakłócony odczyt prędkości przy generatorach synchronicznych daje pomiar częstotliwości co nie zmienia faktu że pewnie pomiar napięcia wystarczy 😅
@insinstytutleinarodowej3545
@insinstytutleinarodowej3545 Жыл бұрын
O to ja już mówię, najlepszy sterownik dostępny na rynku to TVP 1 pozwala tak sterować masami że robią wszystko co chce kasta rządzącą włącznie z harówą na dwa etaty żeby oddać zaciągnięty socjal :)
@insinstytutleinarodowej3545
@insinstytutleinarodowej3545 Жыл бұрын
Później w kolejce jest Radio Maryja też skuteczny sterownik tylko tu problemem jest to że żeby działał najpierw trzeba umieścić na głowie ofiary specjalny beret z antenką żeby kontrolowany mógł odbierać polecenia i sygnały od Ojca Tadeusza :) przydaje się też aby nadać sygnał w razie zagrożenia, w takim przypadku zombie może wezwać agresywną hordę moherów która natychmiast rzuci się do ataku :)
@adamkluska356
@adamkluska356 Жыл бұрын
​@@insinstytutleinarodowej3545 na równym poziomie jest TVN i gazeta wyborcza
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
@@insinstytutleinarodowej3545 Niejeden z tych moherów synku ma więcej oleju w głowie niż ty, o kulturze nie wspominając. Co nie znaczy, że popieram jakąkolwiek instytucję kościoła odstępstwa.
@insinstytutleinarodowej3545
@insinstytutleinarodowej3545 Жыл бұрын
@@wojtekarco2920 To chciałbym takiego spotkać bo te z którymi mam kontakt plują jadem i robią awantury bez powodu, np: o to że sąsiad postawił 3 płytki chodnikowe na trawniku żeby stawiać tam motorower :) zieleń kradnie złodziejaszek jeden :)
@insinstytutleinarodowej3545
@insinstytutleinarodowej3545 Жыл бұрын
@@adamkluska356 Prawda! A jeszcze wyżej jest Newseek jak widziałem tytuły artykułów to myślałem przez chwilę że znalazłem się na youtube, naprawdę tak samo clickbaitowe i cringowe, cytuję: żeźnik zadzgal swoją żone.
@mic_set8866
@mic_set8866 9 ай бұрын
Szukam urządzenia do pomiaru siły wiatru- przymierzam się do wiatraka ale zanim zainwestuję to potrzebuje sprawdzić- co polecasz.
@rainskir
@rainskir Жыл бұрын
super nauczyciel.........zostaje twoim abonentem
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Ja bym użył 6 diod zamiast mostka prostowniczego. Dodał bym pomiar szybkość kontowej i prądu. Pomiar częstotliwość jest trywialny w układach cyfrowych. Pomiar prądu jest już bardziej problematyczny, ale nie jest to nic szczególnie skomplikowanego, a te 3 parametry dają nam wszystko. Raczej bym użył PWN o częstotliwość 48 kHz, bo to jest najpopularniejsza częstotliwość wyjściowa przetworników C/A (używana w standardzie CD). Osobiście bym stworzył bardziej skomplikowaną krzywą, ale stworzył bym stworzył bym krzywą korzystającą z sieci koherentnych. Opis matematyczny jest tego dość skomplikowany i teraz próbuje zaprojektować sobie sterownik który będę miał zamiar sprzedawać, więc nie chcę tu wszystkiego opisywać. 30 sterowników na raz i 2 lata gwarancji to nie dla mnie zbyt duże ryzyko przy mojej aktualnej wiedzy. Ogólnie jestem zdania że na początku zabawy z jakąś dziedziną nie jest pytanie czy coś się zrobi źle tylko co się zrobi źle, a nie chcę działać na marżach pozwalających mi wyliczyć ryzyko płonących PCB.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Brzmi rozsadnie, lapie i to jest ogarnialne technicznie. Boje sie eksperymentow na zywym organizmie (siec), ktore to bylyby potrzebne. Dodatkowo mocno indywidualne i nieuniwersalne. Kosztowne, bo elementy na ta moc sa zawsze drogie i pala sie blyskawicznie. Czasy przewymiarowanych tyrystorow to przeszlosc.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska Wszystko się zgadza. Autokorekta zmieniła mi sieci Kohonena na koherentne. Sieci Kohonena to dziedzina sztucznej inteligencji i mam koncepcję jak ich użyć do generowania optymalnej krzywej. Dużą zaletą mojego pomysłu jest minimalizacja elementów indukcyjnych tylko prądnica i indukcyjność pasożytnicze. Pomiar prądu zastąpi przetwornicę podnoszącą napięciem, jeśli dobrze liczę. Ja boję się głównie dlatego, bo jestem teleinformatykiem, więc raczej mam odczynienia z dużymi częstotliwościami i małymi prądami, a tu są duże prądy i małe częstotliwość. Przez co nie mam kompletnie intuicji w dziedzinie tak dużych prądów. Teraz myślę jak zabezpieczyć tranzystory w hamulczy przed wejściem w stan aktywny, bo w stanie aktywnym nie będę w stanie go schłodzić. Hamulca na mikrokontrolerze nie zrobię, bo wtedy błąd w programie mógł by zrobić duże zniszczenia.
@sebek6543210
@sebek6543210 Жыл бұрын
@@jakubstepien7257 Moim zdaniem najlepiej będzie hamules sterować zupełnie oddzielnie tak, aby mieć pewność działania i mniejsze ryzyko, że będzie konieczna wymiana płytki w razie jak przeciąży się hamulec.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@sebek6543210 Ja nie mam zamiaru robić tego zupełnie oddzielnie. Wolę zrobić hamulec działający na zasadzie alternatywny: ręczne załączenie hamulca, analogowy układ wykrywający zapięcia mogące być zagrożeniem dla układu i załączenie przez mikrokontroler.
@wojciechmroz4248
@wojciechmroz4248 Жыл бұрын
To ja poproszę prosty sterownik do elektrowni 2kw 48v, który będzie ładował aku lifepo4 48v plus funkcja gdy aku pełne to załącza grzałkę a gdy woda osiągnie określoną temp załączy hamulec plus oczywiście hamulec przy bardzo mocnych wiatrach. POTRZEBUJĘ TEGO BAAAAARDZO!!!!! PLEASE
@jablko32
@jablko32 Жыл бұрын
To juz jest przecież priv
@wojciechmroz4248
@wojciechmroz4248 Жыл бұрын
@@jablko32 gdzie mam pisać bo nie mogę znaleźć żadnego kontaktu bezpośredniego
@wojciechmroz4248
@wojciechmroz4248 Жыл бұрын
No i nikt nie podpowie gdzie mogę znaleźć taki sterownik?
@pawedabrowski2320
@pawedabrowski2320 Жыл бұрын
Myślę, że dużo osób byłoby zainteresowanych
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Күн бұрын
Znalazłeś cokolwiek?
@strefazoo6195
@strefazoo6195 Жыл бұрын
A na drugie masz Nikola ?
@dariuszwozniak4619
@dariuszwozniak4619 Жыл бұрын
Czekam na sterownik :)
@bartomiejkos370
@bartomiejkos370 Жыл бұрын
Arek, skoro napięcie uzyskane z elektrowni wpływa na jej obciążenie, a obciążenie wpływa na uzyskane napięcie, może dobrym tropem było by sterować obciążeniem nie z napięcia, a z osobnego miernika wiatru podłączonego do sterowania szytego na miarę pod specyfikacje i charakterystykę konkretnego modelu? Taka myśl mnie naszła. A wgl wciąż za głupi jestem by zrobić elektroflaki samemu, ale chłonne wiedzę! Dzięki za ten film czekałem na niego 😉
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
chodzi o sterownik ktory będzie pracował z każdą turbiną bez 3dni ustawiania. Musimy obniżyć koszty instalacji jezeli turbiny mają stać się powszechne
@maniek205
@maniek205 Жыл бұрын
@4nrgy bardzo ciekawy pomysł. Zastanawia mnie sytuacja przy najniższym napięciu: jeżeli napięcie elektrowni osiągnie 100V i ustawimy 25% PWM na sztywno, to napięcie elektrownii spadnie poniżej tych 100V i obciążenie będzie się włączać i wyłączać. Wartoby zastasować tutaj regulator PID, który utrzymywałby minimalne 100V. Wspomniałeś też, że zakres regulacji PWM powinien być 100-700V, jednak później w materiale jest mowa o załączeniu 500V. Który zakres jest ostatecznie poprawny? Chętnie podjąłbym się budowy takiego urządzenia, jednak nie mam elektrownii do eksperymentowania :) Po dłuższym zastanowieniu, wydaje mi się, że regulator PID ustawiony na okolice 100V załatwiłby sprawę optymalnego generowania energii. Otóż, do momentu osiągnięcia 100V regulator PID obciążałby elektrownie w takim stopniu aby zadana wartość była osiągnięta. Kiedy wiatr by się zwiększył, regulator starałby się dociążać elektrownię, aby wartość 100V była utrzymana. Jeżeli jednak regulator się nasycił, czyli obciążyłby elektrownię 100% PWM a napięcie dalej rosło, przekazujemy całą moc na przetwronicę i falownik, aż do osiągnięcia wartości napięcia uruchomienia hamulca. Czy dobrze to rozumiem?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
tutaj jest konieczność oszukania mppt fotowoltaiki. więc chcemy utrzymywać w miarę stałe napiecie na wyjsciu.
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
Regulator powinien być ustawiony na maksimum mocy a nie tylko napięcia. Z ograniczeniem na max prąd i napięcie. Napięcie z prądnicy mówi nam tylko o prędkości obrotowej więc jest użyteczne tylko bez obcia,dnia.
@windblow1672
@windblow1672 Жыл бұрын
Jeśli jesteś z zachodniopomorskiego do testów użyczę swoją
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
max mocy?? po co? jezeli turbina rozkreci się do obr max to mppt w falowniku pv będzie dobieralo prad samo tak jak dla stringu paneli. Napięcie pod obciazeniem jest jedynym prawdziwym parametrem - nie potrzebuje kretynskich wykresów ktore producenci wyciągają z d... uzym wysilkiem z krainy gdybologii
@sebek6543210
@sebek6543210 Жыл бұрын
Ja bym się nie pchał w PID - moim zdaniem wystarczy zacząć od znacznie niższego obciążenia PWM i zastosować histerezę na włączanie obciążenia. Ograniczy to w znacznym stopniu niepotrzebne włączenia i konieczność strojenia PID (przynajmniej w pierwszych wersjach), a i tak moce tam generowane nie będą duże, więc ewentualna strata też nie będzie zbyt duża. Co do pomiaru napięcia to na pewno trzeba będzie dodać filtr na wejściu, bo tętnienia w znacznym stopniu zmniejszą dokładność tych pomiarów. Dobrą opcją byłoby zastosowanie procesora, który umożliwiłby w prosty sposób zmianę parametrów pracy oraz ewentualne aktualizacje. Dlatego układy z wifi lub przynajmniej bluetooth moim zdaniem będą mocno na plus. Da to też możliwość podglądu na żywo parametrów (dla nadgorliwych). Super by było potestować różne obciążenia kilku turbin wiatrowych przy stałym wietrze tak, aby wiedzieć jakie parametry i jaka krzywa wzrostu obciążenia będzie najbardziej optymalna. To raczej już wtedy, gdy podstawowa wersja kontrolera będzie działać na tyle stabilnie, że nie będzie trzeba wprowadzać większych zmian w kodzie.
@skaczacameduza8340
@skaczacameduza8340 Жыл бұрын
Nie lepiej sterować za pomocą częstotliwości napięcia z elektrowni co jest równoznaczne z obrotami, utrzymać te obroty w optymalnym dla nas zakresie produkcji mocy. Regulując obciążeniem czyli szerokością PWM staramy się utrzymać ta częstotliwość w danym zakresie. W zasadzie taki analogowy sterownik.
@skaczacameduza8340
@skaczacameduza8340 Жыл бұрын
Czyli częstotliwość x jakiś regulowany współczynnik (potencjometr) którym ustawiamy punk pracy PWM, jeżeli częstotliwość wzrasta (obroty)to wzrasta wypełnienie PWM tym samym i obciążenie. Jak obciążenie będzie za duże to częstotliwość napięcia zacznie spadać tym samym zmniejszymy wypełnienie PWM aż ustabilizuje nam się to wszystko w pewnym optymalnym dla elektrowni punkcie obrotów czyli mocy całej elektrowni.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
te obroty są optymalne dla konkretnego wiatru bo: dobra elektrownia uzyskuje do 300kmh na koncowkach przy wietrze ok 55kmh ale my chcemy odbierać energię od predkosci wiatru 7-8kmh(idący czlowiek) wiec ta elektrownia będzie wtedy miała ok 50kmh na koncowkach śmigieł czyli: zakres obrotów roboczych jest n do 6n b.duza rozpiętość. no i wszystko zależy od krzywych i glupot nawypisywanych przez producenta. kiedy sterujemy napieciowo mozemy bez przygotowań podpiąć sterownik do kazdego typu elektrowni z obslugiwanym zakresem napięć
@jestes71830
@jestes71830 Жыл бұрын
Może zrobi pan film z wyjaśnieniem czym są różne jednostki i jak działają np: kolumb, farad
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Idz do szkoly. Warto. Kup sobie podrecznik.
@jestes71830
@jestes71830 Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska Byłem na mechatronice i znam te jednostki ale gdy siedzę na live to wiedzę że masa osób nie potrafi obliczyć wata a to jest chyba jeden z najprostrzych wzorów. Taki film przydałby się masie osób
@sebek6543210
@sebek6543210 Жыл бұрын
Szkoda jego czasu na takie rzeczy. Komuś kto nie jest w temacie nie warto tego tłumaczyć. Wystarczy poszukać i cała ta wiedza jest łatwo dostępna w różnych językach.
@sewerynbartczak1623
@sewerynbartczak1623 11 ай бұрын
Każde śmigło charakteryzuje się prędkością obrotowa (szybkobierzność) oraz momentem obrotowym ! Moment obrotowy bierze się głównie z długości. Chińskie produkty często maja zbyt krótkie śmigla(oszczędność), prądnice niedobrane odpowiednio do śmigieł. Kopiowane nie wiadomo z czego, kiedy, z jakiego profila, bez żadnych wykresów , misz masz który wychodzi w trakcie pracy. Pobieranie mocy przez PWM by nie spowolnić śmigieł a moment obrotowy śmigieł który mogą dac i przełożyć na produkcje to drugie. Kręcić będą się wszystkie 😅Duże pole do popisu dla producenta który stworzy elektrownie od odpowiednich łopat, prądnicy i sterownika wtedy to ma sens jako całość. Koleja sprawa, istnieje możliwość produkcji łopat samohamownych, kręconych się tylko do określonych obrotów, czemu tego nie robią ? Precyzja wykonania takiej łopaty jest zdecydowanie wyższa i nie zrobią jej w technologi laminowania ręcznego.
@4nrgy
@4nrgy 11 ай бұрын
kurcze włącz sprawdzanie pisowni bo ze piszesz bzdury to może nie każdy zauważy ale to ile robisz przy tym błędów to juz bez problemu
@sewerynbartczak1623
@sewerynbartczak1623 11 ай бұрын
⁠​⁠@@4nrgychłopie, sam nie jesteś królem wypowiedzi, a czepiasz się literówek. Odpowiadając na komentarze na takim poziomie „bzdura” to tylko świadczy o Tobie. Pisze się „kurczę”, „że” a nie ze i również zalecam włączyć sprawdzanie pisowni, przypomnieć zasady stawiania przecinków.😅
@rajmundjanmilota327
@rajmundjanmilota327 Жыл бұрын
😃👍
@qbagal963
@qbagal963 Жыл бұрын
Można użyc 2 mostków jednofazowych. Pozdrawiam.
@bSamborowo
@bSamborowo Жыл бұрын
Witam posiadam turbinę 2kw 230 VAC wuxi feng teng new energy ta z łamanym ogonem, jak najlepiej ją wykorzystać podpiąć sterownik i grzałke tylko w tym przypadku średnie wiatry nie nagrzeją wody a takich wiatrów jest najwięcej w mojej lokalizacji chodzi mi o to że w ciągu całego dnia nakręcił 4237W a temperatura wody w zasobniku (250L) podniosła się tylko o 4.5 stopnia z mojej obserwacji wynika że turbina kręciła się nie obciążona przez sterownik bo za słabo wiało (chociaż ze sterownika wychodziło 150VDC i około 1.6A TAK USTAWIŁEM MOMENT OBCIĄŻENIA ŻEBY NIE WYCHAMOWAĆ MOŻNA USTAWIĆ MNIEJSZY LUB WIĘKSZY A SYTUACJA ANALOGICZNA) może ktoś podpowie czy lepiej będzie ładować aku i po naładowaniu z aku na grzałke tylko jaki sterownik bo przy silnym wietrze potrafi dać 300VDC a może podpiąć do FOTOVOLTAIKI
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Күн бұрын
Nie. To cokolwiek nie zmieni
@sledziupb
@sledziupb Жыл бұрын
Pytanie laika zainteresowanego podpięciem turbiny 380v do wolnego stringu falownika ongrid: Wg filmu po mostkach prostowniczych ma iść PWM. Gdzie znajdę taki urządzenie dające na wyjściu na starcie te 150v i gdzie znajdę przetwornice step-up podbijająca napięcie do 600v? :)
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
w tej chwili jest dwóch elektroników ktorzy produkują w polsce. walczymy wlasnie o te sterowniki
@karolbenio1395
@karolbenio1395 Жыл бұрын
Czy mozea dac namiary na tych ludzi??? Pozzdrawiam
@mariuszskoneczny2708
@mariuszskoneczny2708 7 ай бұрын
A gdyby wspomoc wiatrak na dodatkowym silniku na osi generatora za pomoca panelu solarnego?
@KrzysztofPolska-we8cd
@KrzysztofPolska-we8cd Жыл бұрын
Raczej zastosował bym mapę i dodatkowy pomiar prędkości wiatru. Sterownik taki będzie blokował szybką reakcję na wzrost prędkości wiatru nie tylko przy małej produkcji.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
po co? ile zyskasz? napięcie jest proporcjonalne do mocy dostepnej dla turbiny- taka jest charakterystyka pracy więc po co udziwniać
@KrzysztofPolska-we8cd
@KrzysztofPolska-we8cd Жыл бұрын
@@4nrgy zgadza się aby weszła na wyższe obroty musisz dać jej szansę inaczej musisz trzymać obciążenie poniżej max dla danych obrotów
@przg354
@przg354 Жыл бұрын
Witam, wracam na kanal po pol roku sprawdzic jak tam przelewanie teorii na praktyke Panu wychodzi i widze, ze dalej dupa. Naprawde z Pana rozmachem w tej dziedzinie nie mozna pokazac jakiegokolwiek wiatraka w praktyce? Jeden filmik na sto teoretycznych? Dlaczego w Pana ustach wiatraki to takie zloto a wszystkie filmiki na youtube innych, ktorzy testuja i opinie w internecie przedstawiaja sie inaczej i kazdy jest niezadowolony? Nie ma Pan ochoty dac pstryczka w nos wszystkim? Nie rozumiem tego.. A moze jednak nabijanie na kasy? Mnie wiatraki jako uzupelnienie fotowaltaiki bardzo ciekawia ale tak jak mnie i innych nie stara sie Pan przekonac jaka kolwiek demonstracja. Jestem zmuszony dac lapke w dol pod kolejnymi nowymi filmikami, ktore sie pojawily i zgodnie z obietnica z kiedys z innego mojego komentarza, jesli Pan cos pokaze co dziala i jest rentowne to wejde na kazdy filmiki i dam wszedzie lape w gore i zloze wszedzie pozytywne komentarze. Pozdrawiam
@g.p.8355
@g.p.8355 Жыл бұрын
Na innym kanale pewien pan pokazał, że podłączenie przez mostki prostownicze nie działało, bynajmniej w jego przypadku. Wiatrakiem 48v ładował akumulatory 24v i to działało super. Co Pan powie na to? Może naprawdę uzyska się lepsze wyniki, lądując mniejsze akumulatory?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
miał oszukaną elektrownię
@wojciechbedzinski9551
@wojciechbedzinski9551 Жыл бұрын
3 lata temu zaprojektowałem taki sterownik. Mierzy napięcie wejściowe i reguluje PWM aby napięcie nie spadło. Używam go z fotowoltaika, parametry pracy to 100v do 480v, maks. do 15A. Tu opis jak to działa. kzbin.info/www/bejne/b6eciJyFn5qsj9k
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
ooooo! dzięki,fajne🤓
@michalangrzyk1967
@michalangrzyk1967 Жыл бұрын
Jak pominiesz przetwornice powyżej 100v kiedy już nie będzie musiała podbijać napięcie do startowego, jaka przetwornica regulowana ma zakres wejścia 20-500 podrzuć link. Z góry dziękuję.
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Taka nie istnieje na rynku.
@saweksawek951
@saweksawek951 Жыл бұрын
🇵🇱
@grzegorzbocian5172
@grzegorzbocian5172 9 ай бұрын
Dzień dobry chciałbym kupić elektrownie wiatrowąz całym osprzętem do grania wody grzałka 2kw
@pawelblaszcvzyk1191
@pawelblaszcvzyk1191 9 ай бұрын
Mam inverter Volt Sinus Pro Ultra 6000 i chce dolaczyc pod niego wietrak jaki polecacie i jal to zrobic taka instalacje
@marcin1.931
@marcin1.931 Жыл бұрын
Witam. Mam takie pytanie. Posiadam instalacje fotowoltaiczna z magazynem energii. Instalacja na mikroinwerterach i falownik Victron do magazynu energii. Jak by można do tego podpiąć elektrownię wiatrową, czy podpięcie pod akumulatory spięte na 48v będzie właściwe?? Pozdr.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
tak. najlepiej sterownik pod aku i el.wiatrowa 48v
@marcin1.931
@marcin1.931 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam 😀
@ShamanshArtbitS
@ShamanshArtbitS 3 ай бұрын
Gracjan Roztocki. bez uśmieszków
@dzeronpl5560
@dzeronpl5560 Жыл бұрын
Od początku istnienia kanału jest o grzałkach do hamowania i o ich doborze. Ale nie ma nic o tym, co z tymi grzłkami zrobić dalej. Zakładam, że one nie mogą wisieć w powietrzu. Jeśli nie mogą, to w co/gdzie je zamontować. A jeśli mogą, to proszę to jasno powiedzieć w kolejnym filmie. Z góry dziękuję.
@marcint4521
@marcint4521 11 ай бұрын
A ty masz coś z głową? Grzałki służą do grzania...... wody..... w buforze ciepła
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
1000zl? Certyfikacja CE i dopuszczenie do obrotu kosztuje 10 razy tyle 🙂
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 Жыл бұрын
Kiedy będę chciał kupić KURĘ co znosi Złote Jaja..... certyfikatu nie będę potrzebował ! A jeśli zapotrzebowanie będzie duże, to producent zadba o certyfikat ! Bo będzie mu opłaciło się !
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
To trochę ryzykowne, bo to nie zabawka dla dzieci. Napisze inaczej. Jak pan sam zrobi samochód to będzie mógł pan nim jeździć po drogach? Produkuje elektronikę od 30lat. W niektórych obszarach nie warto ryzykować. Ale faktem jest, że dużo rzeczy robi się jak się robi a dla dużych odbiorców certyfikuje za ich pieniądze.
@janwicher7837
@janwicher7837 Жыл бұрын
@@JanKowalski-cv4pw komputery też się kiedyś sprzedawało jako lista poszczególnych części i było dobrze ale jak napisałeś na fa "komputer nr 1" to wtedy już to podlegało pod atesty etc
@maciekgracz9515
@maciekgracz9515 Жыл бұрын
@@JanKowalski-cv4pwzabawki dla dzieci też się certyfikuje ;)
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
@@JanKowalski-cv4pw 1000V się boisz? Ja takie napięcie językiem sprawdzam.😁
@banytube
@banytube Жыл бұрын
Po co PWM i arduino. Wystarczy: wiatrak, mostek, bateria kondensatorów, pomiarowy komparator napięcia, klucz tranzystorowy(IGBT) sterowany komparatorem. Za tranzystorem druga bateria kondensatorów. Jeśli napięcie na pierwszej baterii osiągnie zadaną wartość, to komparator otworzy tranzystor. Prąd popłynie do drugiej baterii kondensatorów. Jak wiatraczek zbytnio wyhamuje i napięcie usiądzie, to komparator wyłączy tranzystor. Dalej niech sobie radzi MPPT falownika.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
było, powoduje wahania elektrowni(rozpedzanie i hamowane powoduje odkrecanie elektrowni od wiatru) i nigdy nie osiągamy mocy max. inwerter zawsze nas zahamuje. chcemy zacząć pracę od 200V a max mocy jest przy 650
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Tu juz rezonans ma szanse. Linia dluga. Masakra.
@wojciechbedzinski9551
@wojciechbedzinski9551 Жыл бұрын
@banytube ma rację, komparator wystarczy. Mam taki sterownik PWM do fotowoltaika i grzałek. Problemem jest ten drugi bank kondensatorów, uszkadza tranzystory jeśli wepniesz bezpośrednio. Tu Arek ma rację, musi być albo przetwornica albo grzałka
@banytube
@banytube Жыл бұрын
@@wojciechbedzinski9551 Można zastosować ogranicznik prądu dokładając rezystor pomiarowy, dławik i diodę bocznikującą samoindukcję.
@wojciechbedzinski9551
@wojciechbedzinski9551 Жыл бұрын
@@banytube próbowałem, i tak igbt się paliły. A dałem najlepsze, infineona. Problemem jest 400v w kondensatorze: na ułamek sekundy nawet przez 1ohm daje impuls 400A. Żaden igbt tego nie wytrzyma, to jest obszar zabroniony na charakterystyce pracy. Można dać ich 10 równolegle, ale koszt masakryczny na tak prosty regulator
@pawesalamon4784
@pawesalamon4784 Жыл бұрын
Dzien dobry Panie Arku potrzebuje pomocy jak moge sie z Panem skontaktować????
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
arekderlukiewicz@gmail.com
@manciassc
@manciassc Жыл бұрын
"Genialny" projekt, najpierw obniżać, a pozniej podwyższać napiecie, po co? Chyba dla zmylenia przeciwnika. Jak ktos chce mieć najlepszy sterownik to niech znajdzie falownik pv któremu można wyłączyć mppt i zadawać prad, do tego arduino do pomiaru napiecia, do tego krzywa charakterystyki od producenta turbiny i wartość napiecia przy maksymalnym wietrze i obciążeniu. I w tym miejscu jest już problem bo producent pokaze charakterystykę moc vs v wiatru, a nie wiesz jak napiecie zmienia się w zależności od wiatru i obciążenia. Dzielisz moc /przez napiecie i masz zadany prad. Oczywiscie nie uwzględniasz w swoim projekcie spadku napiecia na impedancji generatora oraz wpływu nieliniowości diod I tak można by wymieniać problemy.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
a jak wg ciebie pracuje mppt w inwerterze pv? ucz się zanim zaczniesz pouczać
@manciassc
@manciassc Жыл бұрын
@@4nrgy Lol, akurat MPPT jest algorytmetmem gradientowym, a ja opisałem tablicę danych, więc co ma wspólnego jedno z drugim nauczycielu?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
sorki wyrazilem się nieprecyzyjnie: mppt w inwerterach pv to wlasnie dwie przetwornice spięte szeregowo i działa w milionach inwerterów na swiecie
@Krzys-xo7dx
@Krzys-xo7dx Жыл бұрын
Czy do małej elektrowni np z ekovolt 600w mógłbym zastosowac jako załączenie ładowania diode zenera np 25v pod regulator pwm i hamowac tez diodami zenera do grzałki czy żarówek większej mocy?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
dioda zenera 40A? nie lepiej uklad na diodzie zenera załączający tranzystor? albo kilka tranzys
@damiandamian4061
@damiandamian4061 Жыл бұрын
Panie kierowniku. . Da się jakiś mikrofon lepszy zastosować.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
ma być kolejny we czwartek. zobaczymy czy zadziala🤷 a jak nie to chyba zatrudnię tłumaczkę jezyka migowego😁
@wojtekwesoek8317
@wojtekwesoek8317 Жыл бұрын
Jakość dźwięku jest tutaj tak samo ważna jak pomarańczowa koszulka. Po jednym słowie wiadomo kto mówi.
@JohnSmith-f4p
@JohnSmith-f4p Жыл бұрын
Witam, OFF TOPIC (przepraszam, nie wiem jak inaczej skutecznie nawiązać kontakt): GRZAŁKI NISKONAPIĘCIOWE. Czy Pan (autor) lub ktokolwiek mógłby zalinkować do wcześniejszych informacji / napisać choć 2 zdania, w temacie: PODSTAWY GRZAŁEK NISKONAPIĘCIOWYCH PV. Przykładowe produkty: allegro szukaj: grzałka 36v (na ali jest ich mnóstwo, w PL ogólnie niewiele) Przykładowe pytania z zakresu podstaw: - Czy można łączyć bezpośrednio pod panele? (niektórzy oferujący te grzałki 12 / 24 / 36v piszą że używają / żeby używać bezpośrednio) - Jeśli nie bezpośrednio to jakie rozwiązanie pośrednie? (może np. dowolny akumulator z mmpt i wyjściem na urządzenie; nawet bez akumulatora?) - Jakie mogą być główne zakresy optymalności pracy? (np. czy jak najmniejsza różnica V między grzałką a panelami?) Przykładowe pytanie szczegółowe: - Aktualnie na przykładowym Allgro najpopularniejszy panel o szeroko znanej marce to chyba: Jinko Solar 410W JKM410M-54HL4-V Black Frame. Czy do 1 szt takiego panelu lepiej grzałka 24v czy 36v; do 300W? (przykład grzałki 24 allegr: oferta / grzalka-elektrowni-wiatrowej-300w-24v-13275029223 )(przy okazji, czy za 597 pln takie panele to przyzwoity wybór?) Z góry dziękuję za wszelkie merytoryczne komentarze. Dodatkowa uwaga kontekstowa: aby skorzystać z grzania wody na typowych domowych instalacjach 220v 2-3KW trzeba wiele paneli z przetwornicą. Grzałki niskonapięciowe, jak mi się zdaje, umożliwiają obniżanie kosztów grzania wody prądem już przy 1 panelu PV. Pozdrawiam! [komentarz dodany ponownie, ze zmianą w linkach, bo się nie pojawił w 20 minut]
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
grzałki nisko-napięciowe to zło. Jak za niskie napięcie, to przetwornica podwyższająca i zwykła grzałka.
@piotrmucik2864
@piotrmucik2864 Жыл бұрын
A gdzie znajdę e-mail?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
arekderlukiewicz@gmail.com
@pankkpankk8586
@pankkpankk8586 Жыл бұрын
Witaj Arku. Mówisz o doborze sterownika aby zwiększyć produkcję. Czy gładkość łopat ma też wpływ. Im gładsze tym są szybsze ?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
tak myślałem ale teraz się okazuje ze shark skin wygrywa z gładką powierzchnią, dla nas na razie im gladsze tym lepiej
@pankkpankk8586
@pankkpankk8586 Жыл бұрын
Wczoraj mi przyszła elektrownia 2kw 3x230V od Jesiki i śmigła są szorstkie. Zastanawiam się czy ich nie spolerować i nanieść farbę.
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
to śmigła 140cm? najwieksze zyski na krawędzi natarcia- tj błędy tam to gorsza sprawność, smigla z laminatu są klejone z polowek i czasem lekko przesuniete jak forma stara
@pankkpankk8586
@pankkpankk8586 Жыл бұрын
Mam do niej śmigła 1530mm i 1400mm które będą lepsze ?
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Жыл бұрын
Kochany żaden regulator nie pomoże na statyczny moment hamujący prądnicy na magnesach stałych. Póki wiatr nie pokona tego momentu śmigło nie ruszy. Trzeba wstępnie je rozpędzać czyli dostarczyć energii !!! Po czym można ją odebrać (pomniejszoną o straty). To się nazywa moc krążąca. Taki sterownik odbierze każdą moc śmigła a nie tylko powyżej rozruchowej prędkości wiatru. Hellouuu
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
cziiiz nie wiem skąd ci się to wzięło ale to bs. produkowalem, sprzedawalem i uzywalem elektrownie z pradnicami na magnesach stalych i poza takimi garażowej produkcji(ktoś jeszcze pamieta komel???) moment potrzebny do startu pradnicy 5kw to 2Nm. daj noworodkowi 2m smiglo jako dźwignię i ruszy taką prądnice wierzgajac nóżką lub rączką 😁
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Жыл бұрын
@@4nrgy Ponad 90% sprzedanych w Polsce Chińskich elektrowni wiatrowych nie ma tej średnicy. O nich mowa. Producenci twierdzą że startują od 2 m/s a tym czasem nie kręcą się przy tym wietrze. Zamiast 400 W osiągają w porywach poniżej 100 i gdyby nie porywy wiatru byłoby 0.
@tomeq4993
@tomeq4993 Жыл бұрын
No i nic nie zrozumiałem po co ten pvm. Czy nie mógł by być sam mostek i przetwornica. Np mamy elektrownie wiatrową na napięcie 24v a bank energi na napięcie 48v. Puszczamy prąd z wiatraka na mostek i z mostku na przeywornicę step up która ma ustawione napięcie ładowania a natężeniem sterujemy dzięki potencjometrowi na przetwornicy który automatycznie dobiera nam amperaż do napięcia jakie aktualnie wytważa prądnica wiatraka dzięki czemu prądnica wiatraka jest obciążona odpowiednio do napięcia?
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
a skad wieszjakie napięcie wytwarza pradnica skoro obciazasz ją przetwornicą stepup?
@tomeq4993
@tomeq4993 Жыл бұрын
@@4nrgy no tak muszę chyba to jeszcze przemyśleć
@tomeq4993
@tomeq4993 Жыл бұрын
A taka prądniczka nie była by dobra silnik 3 fazowy z roweru przekładnia 1x6 opór oczywiście zależy od obciążenia kzbin.info/www/bejne/p3jVfKuqhdGrhNE
@dariuszmiakowski7816
@dariuszmiakowski7816 Жыл бұрын
Cześć bardzo dobry film bardzo podoba mi się to co mówisz ale jak mówisz o tym mailu to weź podaj go w końcu tego maila
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
arekderlukiewicz@gmail.com
@Daniel-oh3ti
@Daniel-oh3ti Жыл бұрын
Po obejzeniu dalej nie wiem czy 1000zl jest dla wynalazcy sterownika za jego fatygę, czy 1000zl. za pierwsze 30 sterowników...
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
nagroda 1000 30sterownikow po 1000-1500zł zamowienie
@antonistaszulonek9261
@antonistaszulonek9261 Жыл бұрын
PANIE ARKU PROSZĘ POMÓŻ MI Z FOTOWOLTAIKĄ
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
220 woltów, 100 watów, nie: '220 wolt, 100 wat'. Czasami nawet było odmieniane. Wolt i wat to jak jest tylko jeden.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Czepiasz sie jak nauczyciel w latach 80tych zdradzajacy wiedze tajemna.
@tomkesz1
@tomkesz1 Жыл бұрын
ta.. to ja dodam że jest 230 v a nie 220, 400v zamiast 380 i jeszcze jest prąd przemienny , a nie zmienny - bo się przemienia przez zero
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@tomkesz1 To jak już jestesmy tacy precyzyjni, to w języku polskim zdanie zaczyna się wielką literą, a kończy kropką, a skróty jednostek powinny być wielką literą. :) A to z prądem przemiennym zauważyłem, ale już nie chciałem wnikać w technikalia. Autor pewnie chce sprzedawać, a nie uczyć nieświadome masy rzeczywistej wiedzy technicznej. Co nie zmienia faktu, że rozpowszechnia te błędy na szeroki grono odbiorców.
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska Czepiasz się zwracania uwagi na błędy, rozpowszechniane na szerokie grono odbiorców, jakby cię kiedyś nauczyciel bił po głowie ekierką. Kiedyś wiedza była tajemna, bo słabo dostępna, z uwagi na brak nośników, teraz też jest tajemna, jak widać, z uwagi na brak szacunku do rzetelności przekazu i zalew pełnych błędów, jak tu widać, bylejakich i nieprawdziwych informacji.
@grzegorzjastrzebski2089
@grzegorzjastrzebski2089 Жыл бұрын
Yhy ;]
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
Przetwornica buck czy buck-bust to też PWM więc nie widzę sensu dublowaniia regulatorów PWM. I nie wiem czemu odróżnia pan OEM od przetwornicy, to to samo! Dla układu opisowo poglądowwgo dla laików może jest to bardziej zrozumiałe. Przetwornica step-up ma naturalną właściwość przepuszczania napięcia wejściowego niż ustawione napięcie wyjściowe. Trochę się pan zna na teorii i jest pan ciekawym wizjonerem 🙂
@4nrgy
@4nrgy Жыл бұрын
przepuszczania napiecia wejsciowego wiekszego niż wyjsciowe? wtf? przeciez pwm polega wlasnie na sterowaniu wyjsciowym tak aby zawsze(poza 100%wypelnieniem czyli stalym zalaczeniem tranzystorów) bylo mniejsze niz wejsciowe. trochę się czuję dotkniety po tym jak moje sterowniki pracują juz kilkanascie lat no ale cóż nie mam szans z internetowymi expertami🤷
@marcelic6376
@marcelic6376 Жыл бұрын
@@4nrgy ​ Proszę nie mylić PWM czyli modulacji szerokości impulsu z przetwornicą step-down. PWM jest w każdej z tych przetwornic up/down/buck-boost.
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
@@marcelic6376 no właśnie, każda przetwornica pracuje na zasadzie PWM a tu jakby step up, Buck, step down czy back boost było czymś innym
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw Жыл бұрын
@@4nrgy Nie rozumie pan zasady działania przetwornic. Ale już tłumaczę. W przetwornicy step-down zwanej też Buck mamy doczynienia z obniżaniem napięcia proporcjonalnym do współczynnika wypełnienia. Jest to tzw. przetwornica jedno-taktowa. Natomiast w przetwornicy step-up mamy transfer mocy i współczynnik wypełnienia decyduje o mocy wyjściowej. Jest to przetwornica dwu taktowa. W pierwszym takcie magazynujemy energię w dławiku a w drugim zostaje ona dostarczona do obciążenia. PWM jest ograniczony i nie może przyjmować 100% tego typu przetwornica musi pracować ze sprzężeniem zwrotnym ograniczającym napięcie i/lub prąd. Przekroczenie którejś wartości zmniejsza wypełnienie przechodząc w tryb CC lub CV. Jeśli przetwornica nie pracuje czyli PWM wynosi zero napięcie na wyjściu jest prawie takie same jak na wejściu. (Spadek napięcia na diodzie). Gdy podczas pracy napięcie wejściowe przekroczy ustawione wyjściowe sprzężenie zwrotne wyłączy PWM (wyłączy podbijanie napięcia) i na wyjściu pojawi się to co na wejściu. Nie ma wtedy możliwości regulacji ani prądu ani napięcia. Tego typu przetwornica nie jest odporna na zwarcie. I tu pojawia się pośrednia odmiana buck-boost która może podnosić jak i opuszczać napięcie kontrolując to współczynnikiem wypełnienia PWM. Dwutaktowy. Można zrobić stabilizację CC, CV jak i zabezpieczenie zwarciowe. I to bez użycia procesorów, realizują to proste sterowniki analogowe. W celu osiągania wyższych sprawności czy izolacji galwaniczne zamiast cewek stosowane są transformatory. W step down upraszczając można zastosować transformator podbijający np 2x i wtedy będziemy mieli proporcjonalną regulacje napięcia od 0 do 200% napięcia wejściowego. Z tego co pan mówi a mówi pan to tak jakby nie znał się na elektronice wynika, że potrzebna jest tylko przetwornica step-up lub buck-boost. Po co kolejny PWM czyli step-down, skoro już w tej pierwszej możemy regulować napięcie? I tak chcemy mieć napięcie stałe więc musimy wygładzić posiekane napięcie przez PWM. Co innego gdy sterujemy silnikiem, grzałkami czy ledami wtedy nie wygładzamy. Kiedy mrugają czego nie widzimy a silnik to toleruje. Apropo silników w odcinku o silnikach BLDC powiedział pan, że uzwojenia pracują w połączeniu trójkąta. Tylko, że wszystkie silniki tego typu pracują zawsze w połączeniu w gwiazdę! Nie wiem jakie ma pan wykształcenie ale robi pan ciekawe szoł, choć jak każdy popełnia trochę błędów. Ja jestem od 30lat elektronikiem, konstruktor, serwis, produkcja. Mamy w swoim dorobku sprzed 10lat sterownik do fotowoltaiki. Ale teraz chińskie jest tańsze, w polsce zarabia się na oprogramowaniu nie sprzęcie.
@mateuszmarkowski6273
@mateuszmarkowski6273 7 ай бұрын
@@JanKowalski-cv4pw Jak można się z Panem skontaktować?
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
To jest coraz wieksza fantastyka. Dzialac bedzie. Czy to zgodne ze sztuka elektroniki - dyskusyjne. W najlepszym przypadku jak rurki z woda na dachu - iluzoryczna kontrola nad wrzeniem. Gratis wibracje domu. I've been there. Already done that. Maszt na dachu to nerwica gdy spisz. Nie polecam.
@bernackiandrzejab
@bernackiandrzejab Жыл бұрын
On zbuduje sterownik do wiatraka kzbin.info/www/bejne/gYmreWV3Yr6Dm8U
Używane panele czy warto. Jak sprawdzić. Pomiary
5:01
4nrgy technologie
Рет қаралды 28 М.
The Joker wanted to stand at the front, but unexpectedly was beaten up by Officer Rabbit
00:12
Turbina wiatrowa 5 kW vs Fotowoltaika 3 kWp. Wiatrak lekiem na net-billing?
30:00
Po co ząbki? w Elektrowni Wiatrowej ?
11:12
4nrgy technologie
Рет қаралды 18 М.
Wind turbines, controllers and batteries explained, March 6, 2020
21:45
G Bear's Off Grid Ways-A Homestead In The Desert
Рет қаралды 265 М.
Prąd ZIMĄ za darmo ?
28:12
iZZi instalacje
Рет қаралды 107 М.
🤔Как правильно держать iPhone? 📱
0:46
Не шарю!
Рет қаралды 504 М.
Как удалить компромат с компьютера?
0:20
Лена Тропоцел
Рет қаралды 2,2 МЛН