Znam jeden i drugi system. Moje zdanie jest takie, że jak ktoś nie grzebie w systemie i korzysta z systemu w sposób amatorski to tylko on będzie zadowolony z Windows. Poziom skomplikowania niektórych rzeczy w Windowsie jest ogromny. Do tego ten system jest nielogiczny prez zaleciałości i utrzymywanie kompatybilności. Dla profesjonalistów zdecyfowanie Linux i jest o wilele lepiej ustandaryzowany, logiczny. Linux ma zdecydowanie solidniejsze fundamenty dlatego rządzi na serwerach.
@mirekk36Ай бұрын
No widzisz - a w ogóle ale to w ogóle nie mówimy tu o żadnych profesjonalistach bo oni czy tego chcesz czy nie - to nie potrzebują żadnych porad i dają sobie świetnie radę sami ;) Zrozum - mowa tu o zwykłych użytkownikach - nie wiem dlaczego aż tak bardzo niektórzy nie dopuszczają tego do siebie
@lukazaur2518Ай бұрын
@@mirekk36 Default matters. A default to Windows. Większość użytkowników używa komputera do przeglądania internetu, wydrukowania kartki papieru, zeskanowania dokumentów, napisania czegoś w programie biurowym. Mój ojciec używa Linuxa- konkretnie Debiana. Zaczeło się od czasów Windows'a 7 kiedy ojciec dzwoni, że komputer znów nie działa. I on nie jest informatykiem aby to naprawić. I ten problem się powtórzył. Aby rozwiązać problem odporności na awarie zainstalowałem Linuxa. Pokazałem mu podstawowe rzeczy o których pisałem wyżej. Nie ma problemu od lat nie dzwoni, że coś jest nie tak z komputerem. Przykład mamy mojego kolegi- kobieta 60 lat, nauczyciel i nauczanie zdalne podczas covid prowadziła z Linuxa. Syn jej pokazał i dała radę. A jak nie to dzieci pomogły.
@mirekk36Ай бұрын
@@LukMaxPl zapominasz jak wielu ludzi tutaj, że to nie chodzi o takich jak ty co to znają linuxa. Więc dla zwykłego kowalskiego co będzie proste jak sobie nawet wygogluje na linuxie bo ktoś mu postawi. Za chwilę będzie musiał iść do konsoli i coś tam instalować i KONIEC zabawy z linuxem, na 100000% wróci do windowsa
@mirekk36Ай бұрын
@@lukazaur2518 No i znowu totalnie niezrozumienie i niestety klapki na oczach ;) to że ty tacie zainstalowałeś linuxa to się chwali - tata ma ciebie pod ręką na wypadek awarii, tak samo ta znajoma - tymczasem 99% zwykłych kowalskich nie ma nikogo kto zna linuxa bo w ogóle takich ludzi co to zamiast windy używają linuxa jest 3% na świecie - mówi ci to coś ? ;) czy cały czas będziesz mówił że używanie linuxa przez Kowalskiego sprowadza się że ktoś my go zainstaluje. Proszę cię ochłoń troszkę i obejrzyj ten poradnik i to linuxowca: kzbin.info/www/bejne/pGmkl4eie5aWiZI to zrozumiesz o czym mowa
@mirekk36Ай бұрын
@@LukMaxPl Ja pierdziu o czym ty chłopie piszesz w ogóle ??? jakieś netflixy tu mieszasz .... jakiegoś słowotoku dostałeś chyba z nerwów. Idź odpocznij i przestań bluzgać bo zaraz cię usunę z kanału i na tym się skończy.
@sebastianu6440Ай бұрын
Jako hejter powiem, że Linux w czasach Windowsa 95 a Linux w dzisiejszych czasach to jest ogromny postęp. Kiedyś używałem Linuxa i też mnie wkurzało, że się co chwila wykrzaczał, brakowało sterowników do sprzętu, itp. Dlatego przeszedłem na Windows i skończyłem na Windows 11. Ponad rok temu zainstalowałem na próbę Linux Mint i zostałem - i zostałem nie dlatego, że uważam, że Linux jest lepszy od Windowsa, tylko dlatego, że jest dla mnie bardziej komfortowy w pracy i bardziej intuicyjny. A co również ważne system zajmuje dwa razy mniej zasobów pamięci RAM niż Windows i pracuje wydajniej.
@mirekk36Ай бұрын
Ale dlaczego piszesz że powiesz jako hejter? ;) toż to spokojna, fajna i wyważona odpowiedź - więc zmartwię cię - kompletnie nie nadajesz się na hejtera i jest mi miło z tego powodu :)
@ArthLudАй бұрын
@@mirekk36też Linuks u mnie na kompach i laptopach już od 17 lat! Nie, nie będę rzucał inwektyw na. Windowsa. Probowalem kilka razy używać na powrót Windowsa (zaczynalem od W3.1 a potem W98 i na końcu XP) i MacOS. Ba - nawet kupilem sobie Maca, ale ale nie mogłem. Po prostu robota nie szla mi tak jak na Linuksie. MacOS to porażka. Cholera, myślę sobie i instaluje Linuksa. Co gier to większość tego w co gram to na Linuksie chodzi. A resztę na Play Station. Zostawiam łapkę w górę i subskrybuję bo to świetny wykład. Pozdrawiam
@mirekk36Ай бұрын
@@ArthLud No i właśnie o to chodzi - jak człowiek już pozna i mu to pasuje do każdego rodzaju zastosowania, potrafi sobie z tym radzić - to jak najbardziej ;)
@krzysztof15091985Ай бұрын
Z wyrazami szacunku, Panie Mirku, za to, co Pan wniósł do świata programowania mikrokontrolerów, szczególnie w Polsce. Mam jednak wrażenie, że tego typu filmy przypominają przysłowiowe „wtykanie kija w mrowisko”. Czasami zastanawiam się, kto tak naprawdę jest tym hejterem. Byłoby ciekawie, gdyby zaprezentował Pan komentarze osób, które Pana atakują, ponieważ obecnie, oglądając filmy, odnoszę wrażenie, że to właśnie z Pana strony pojawia się hejt. Nie powinniśmy się nawzajem hejtować - dajmy ludziom możliwość wyboru. Niech każdy testuje Windowsa, Linuxa, AVRlib, Arduino czy inne alternatywy. To świetne, że mamy tak szeroki wachlarz możliwości, ponieważ różnorodność i istnienie alternatyw napędzają rozwój, prowadząc do tworzenia coraz lepszych, a czasem bardziej przystępnych cenowo rozwiązań. Warto pamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalnie najlepszy system, środowisko czy narzędzie. Każdy powinien mieć szansę wybrać to, co najlepiej odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom.
@mirekk36Ай бұрын
No zaraz zaraz - zrobiłem ten poradnik żeby wyjaśnić że nie jestem przeciwnikiem linuxa i do kolegi NADAL to nie dotarło ??? to ja jestem hejterem i sam siebie hejtuję????? Sorry ale mózg mi dęba stanął czytając to ale nie z nerwów tylko ze zdziwienia i ręce opadają - aż szkoda komentować tego co szanowny kolega napisał .... I widząc właśnie aż taaak kuriozalne teksty to jestem przekonany że właśnie dobrze, że tego typu poradniki czasem zrobię. No kurczę - mówię tu już wprost że NIE MAM NIC przeciwko Linuxowi - że jest wręcz odwrotnie a pan włazisz tu i piszesz że ja nienawidzę linuxa ;) Aż się zastanawiam czy wszystko jest w porządku ze zdrowiem psychicznym albo u mnie albo u szanownego kolegi. Ale może jednak polecę jeszcze raz obejrzeć ten poradnik i bez przewijania - bo widzę że kompletnie przemieliłeś treść i nie masz pan zielonego pojęcia o co chodzi. Co zaś się tyczy wkładania kija w mrowisko - to proszę nie obraź się ale mam gdzieś takie porady - a ja będę robił i dyskutował na swoim kanale o czym mi się tylko spodoba. Ty zamiast patrzeć przez pryzmat CZUBKA swojego nosa - zwróć uwagę na inne pozytywne tu posty, kulturalnie fajne dyskusje - pozytywną ocenę takiego poradnika bo też był stworzony, że tak powiem na zamówienie moich widzów. Więc nie obrażaj moich widzów ;) bo mnie nie zdoła żaden hejtuś obrazić - zapamiętaj. Uśmiecham się z politowaniem na te twoje wywody :)
@krzysztof15091985Ай бұрын
@@mirekk36 Dziękuję bardzo za ten komentarz, bo uświadomił mi, kto jest tutaj hejterem. Szkoda tylko, że pewnie zostanie to usunięte.
@mirekk36Ай бұрын
@@krzysztof15091985 Dlaczego usunięte - to że próbujesz mnie obrażać ale w miarę w kulturalny sposób nie oznacza, że od razu usuwam ... minie troszkę czasu, ochłoniesz - zrozumiesz i zapewniam cię, że sam zmienisz zdanie - a tego co tu wypisywałeś będziesz się wstydził - i jeszcze raz mówię poczytaj inne komentarze - żadnego jak dotąd nie usunąłem chłopie - pomyśl nad sobą, albo sam coś zrób - powiedz o czymś, wypowiedz się na swoim kanale - to wtedy będziemy mogli podyskutować bo teraz - sam pokazujesz że nie ma o czym
@jaroslawkolackiАй бұрын
Jak ktoś używa z przeglądarki to ChromeOS na Chromebook-u lub na jakimś PC - FlexOS. Jest prosty, ergonomiczny i bardzo stabilny. To taki Apple od Google dla ubogich. Równie prosty i niezawodny acz prostrzy. Nie trzeba wsparcia. Jak pod serwer, dla starszego sprzętu, komputer dla fachowca (co się zna, umie sam rozwiązać problem, jest programista czy elektronikiem) może być Linux. Poradzą sobie sami. Jak praca to: a) Apple (użytkownik, artysta (film, foto, muzyka) - stabilny jak Linux, ergonomiczny jak ChromeOS b) Windows (użytkownik, programista, programista, sterowanie maszynami, automatyka, elektronika samochodowa) Obydwie firmy zapewniają wsparcie dla użytkownika domowego i firmowego. Apple dla humanisty i artysty, Windows dla osób z przyzwyczajeniami z biura. Generalnie do domu może być każdy z systemów. W Firmie ważna jest - kompatybilność (np. niekiedy musi być CAD, MS Office) - praca w domenie - zdalne zarządzanie przez administratora (aplikacjami - audyt, aktualizacjami, (wdrażanie dopiero po lokalnych testach) np. dostępem do USB (aby nie wynosić danych).
@mirekk36Ай бұрын
Brzmi skomplikowanie ;) coś czuję że żaden Kowalski po to nie sięgnie - prędzej po typowego windowsa. A jak mówisz gdy ktoś jest fachowcem to z każdym linuxem sobie poradzi i sam wybierze dystrybucję - tak mi się wydaje
@piotrgryf0512Ай бұрын
Film jak najbardziej w porządku. Są dwie rzeczy z którymi się nie zgadzam. Mówisz, że dystrybucji linuxa jest tak bardzo dużo a windows tylko jeden. Dystrybucji linuxa, jest duzo mniej. Wytłumaczę to na przykladzie linux arch, który jest główną dystrybują. Od archa mamy manjaro linux, garuda linux cachyos itd. To wszystko to linux arch. Tak samo z debianem. Mamy ubuntu, kubuntu, xubuntu itd. To wszystko ubuntu tylko różne środowika graficzne. Więc tych distro linuxa nie ma wcale aż tak dużo. W filmie mówisz o tym, że wszyscy zbierają nasze dane sklepy, więc Microsoft też. Jest różnica i to ogroma. Microsoft moje dane wykorzystuje to wciskania mi reklam w aplikacj pogoda na, które nie mam wpływu i przede wszystkim za windowsa płacę i nie chcę oglądać tych reklam. Co do hejterów, ja nikogo nie hejtuje, chociaż sam korzystam z linuxa arch. Prawda jest taka, że uważany za najprostrzego linux mint, będzie trudny dla kogoś kto nie miał do czynienia z linuxem, lub ma problemy z obsługą samego windowsa.
@piotrgryf0512Ай бұрын
@@QbaYakuza Może i 98% małp nie umie czytać jak to określiłeś, ale 98% ludzi nie wie, że powinniśmy robić osobną partycję home I root. Instalator minta jak i wielu innych dystrybucji robi root home na jednej partycji, co jest błędem.
@mirekk36Ай бұрын
Gdy robisz przesyłkę to kurier czy poczta też zbiera twoje dane, chodzisz po internecie? używasz telefonu? też zbierają twoje dane - nie dajmy się zwariować - wspominałem o tym.
@piotrgryf0512Ай бұрын
@@mirekk36Wiem o czym mówiłeś na filmie. To prawda, że wszyscy o nas dane zbierają i tu się z Tobą zgadzam. Chodzi o to, że Microsoft robi to w obleśny sposób wyświetlając reklamy w swoich aplikacjach. Nachalnie namawia mnie tuż po instalacji do używania swojej beznadziejnej przeglądarki jaką jest edge. Nawet Mac OS pod tym względem nie jest tak okropny. Microsoft ma gdzieś swoich użytkowników robią co chcą z tym system, apple przynajmniej słucha swoich użytkowników chociaż to też system zamknięty jak winda. Nie wspomnę o możliwości konfiguracji wyglądu linuxa, gdzie w windowsa zmienimy tapetę
@mirekk36Ай бұрын
@@piotrgryf0512 I co? będziemy dyskutować kto więcej reklam wyświetla ? :) sorki ale bez sensu
@mirekk36Ай бұрын
@@piotrgryf0512 Dobra ale my nie rozmawiamy o tym, że ty osobiście uważasz że to taaaakie obleśne - inni mają to gdzieś i bardzo dobrze.
@lukaszsas4951Ай бұрын
Witam moze zrobi Pan jakis filmik z customizacji firefoxa za pomoca css? jak szukac interesujacych elementow np ktore chcemy zmienic itp.
@mirekk36Ай бұрын
sorki kompletnie nie moje klimaty i tematy
@slawomir.777Ай бұрын
A ja zapytam retorycznie: Jaki procent użytkowników domowych czyta EULA M$? Ilu z tych kilku osób przestrzega tej umowy? Jaki procent wirusów jest w stanie wyłapać najlepszy i najdroższy program AV? Ile stanowi ten odsetek przepuszczonych robali? Dlaczego W11 zajmuje na starcie po instalacji 3 GB RAM? Dlaczego aktualizacje systemu Windows mogą trwać godzinami w najmniej odpowiednim momencie i zakończyć się awarią?
@mirekk36Ай бұрын
1. EULA M$ - a kogo to obchodzi. 2. Ilu przestrzega - a kogo to obchodzi, chyba że z GUS'u jesteś. 3. Procent wirusów - myślę że 99,99% 4. Odsetek robali - bliski zeru. 5. Dlaczego win11 zajmuje 3GB RAM - nie rozumiesz jak to działa, stąd takie bzdurki piszesz. 6. Dlaczego upd może trwać godzinami - a kogo to obchodzi jeśli dzieje się automatycznie a mam wolne łącze. Przy szybkim łączu nawet 5-10 min to nie trwa - więc jeśli masz łącze internetowe na modemie i archaiczny komputer - no to trudno - może i czekasz godzinami.
@slawomir.777Ай бұрын
@@mirekk36 Pytania retoryczne nie wymagają odpowiedzi.
@mirekk36Ай бұрын
@@slawomir.777 Ale jak widzisz, mnie to mało interesuje więc odpowiedziałem bo pytania były z czapy ;) więc lepiej żeby mniej zorientowani wiedzieli o co chodzi
@krzysztofsobon1317Ай бұрын
Stop. Zdecydowanie poważny błąd w rozgraniczeniu użytkowników. Ja bym raczej podzielił ludzi ze względu na 3 aspekty: Wiek, zasobność portfela, umiejętności techniczne. Do tego zapomniał Pan o iOS. Podział ludzi: Ma kasę i nie ma umiejętności, wiek nie ważny - iOS na nowym Maczku. Nie ma kasy, ma umiejętności i jest młody, chcę się uczyć i ma na to czas - Linux. Nie ma kasy ani umiejętności, ale wiek pozwala na to by czegoś się nauczyć, lekkie dystro Linuxa bo działa nawet na 15 letnim komputerze. Konsoli nie będzie musiał otwierać nawet razu, bo jest to totalnie niepotrzebne, ewentualnie windows za grosze i update do nowego systemu :) Ma umiarkowaną kasę i nie jest świetnym specem, Windows z oficjalnego źródła, albo np. Mint. Poza tym % użycia Linuxa jest większy ponieważ każdy telefon na androidzie działa na jądrze Linuxa, cześć posów, większą część serwerów, każdy Steam deck... Większość użytkowników Linux jakich miałem okazję poznać jest otwarta i na forach zawsze pomagają. Uwielbiam chillować grając na PC z windowsem, w korpo pracuję na Windzie, ale Linux jest nieocenionym narzędziem i ani iOS ani Windows nie domaga w wielu aspektach gdzie Linux po prostu działa. Wielokrotnie Linux live na pendrive ratował mi sytuację w przypadku błędów Windowsa, usterek PC / laptopów, usterek dysków twardych. Nawet ostatnio podczas update Windowsa, zdecydowałem się na świeżą instalację i straciłem dostęp do części z dysku SSD ponieważ były przypisane do innego użytkownika i żadne konsolowe oraz okienkowe rozwiązania w Windowsie nie chciały tego naprawić, odpaliło mi Linuxa z pendrive'a i ten miał dostęp do wszystkiego. Bardzo polecam spróbować Linux Mint z Mate na pokładzie. Świetne wrażenia z użytkowania, a głupota powtarzana, że na Linuxach nie ma wirusów też jest bardzo nie na miejscu, bo sprawia, że ludzie wierzą w takie bzdury. Jest mniej syfu, ale nadal on istnieje, tak samo jak na iOS.
@mirekk36Ай бұрын
No cóż - kolega w ogóle nie zrozumiał poradnika i przesłania ale cóż ...
@michalandryszak2552Ай бұрын
Witam Wczoraj natrafiłem na Pana film odnośnie instalacji Windowsa 11 24H2 na nie wspieranym sprzęcie, a dzisiaj na ten film. Moja przygoda z komputerem zaczęła się zarówno od systemu Linux jak i windowsa. Dostałem 20 lat temu mój pierwszy komputer, niestety był on bez systemu i przez kilka dni używałem Linuxa w wersji live (uruchamianego z płyty CD). Dopiero kilka dni później przyszedł do mnie kolega i zainstalował mi xp-ka. Przez te lata korzystałem z obu systemów, a nawet miałem okazję poznać osx-a. Z czasem zacząłem porzucać windowsa na rzecz Linuxa. Czasy się zmieniają i oba systemy dosyć mocno ewoluowały. Windows poszedł w stronę komplikowania użytkownikom życia, uniemożliwiając instalację tego systemu na starym sprzęcie, czy też nakłanianie na logowanie do konta Microsoft (nie mam nic przeciwko temu, ale taki użytkownik jak ja musiał się trochę nagłowić jak automatycznie logować się do systemu używając konta Microsoft), o wciskaniu płatnych opcji typu office czy gamepas podczas instalacji systemu nawet nie skomentuje. Linux poszedł trochę w drugą stronę, na wielu dystrybucjach nawet nie trzeba odpalać konsoli aby zainstalować programy. Powstały flatpaki czy Snapy które umożliwiają instalację zamkniętego oprogramowania nawet jeśli nie ma ich w oficjalnych repo dystrybucji. Może i ta mnogość wersji Linuxa to i wada, ale również zaleta. Jest kilka podstawowych dystrybucji jak Debian, arch czy Red hat a większość pozostałych dystrybucji opiera się o te główne, różnią się pulpitem, zainstalowanym oprogramowaniem, wydajnością. Niektóre dystrybucję świetnie sprawdzają się na nie wspieranym sprzęcie zarówno PC jak i Mac, sam korzystam z 12- letniego MacBook air i Toshiby Satellite A100, gdzie Linux dał im drugie życie. Valve umożliwił użytkownikom Linuxa na uruchomienie sporej ilości gier z windowsa, czyli kolejne ułatwienie. Często przychodzą do mnie znajomi żeby zrobić im porządek na komputerze (z windowsem) i okazuje się że mają zainteresowanych kilka programów antywirusowych, jakieś oprogramowanie o których nawet nie mają pojęcia bo akurat zostały zainstalowane podczas instalacji innych programów (klikanie na pałę "Dalej" bez czytania co wyświetla instalator). W Linuxie instalacja oprogramowania przypomina instalacje oprogramowania w Androidzie. Otwieramy program graficzny do instalacji oprogramowania, w polu wyszukaj wpisuje się nazwę programu i klika się instaluj. Dlatego od jakiegoś czasu sam zacząłem polecać system Linux a nawet kilku osobom go zainstalowałem i skonfigurowałem o póki co są zadowoleni. Ale nie każdemu jestem w stanie go polecić, jeśli ktoś na co dzień korzysta z wyspecjalizowanych programów dostępnych jedynie na windowsie to nawet o Linuxie nie wspominam, ale jeśli ktoś używa komputera do korzystania z internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki, komunikowania się (Skype, teams) to wtedy proponuje Linuxa.
@mirekk36Ай бұрын
więc sam widzisz jak jesteś pod ręką to i linuxa można. A sam sobie zwykły człowiek go ani nie zainstaluje ale przede wszystkim nie obsłuży później i nic nie skonfiguruje
@jakubapinski5579Ай бұрын
Korzystam z komputera blisko 25 lat, przez ten czas miałem styczność z różnymi systemami, wiele razy przesiadałem się z Windows na Linux. Dostrzegam zalety, nawet lubię (zwłaszcza dystrybucje oparte na Debian) ale wracam do Windowsa z wygody. Oprogramowanie, sterowniki, gry czy dedykowany soft do specyficznych zastosowań. Tak jak Mirek wspomina, co kto lubi i czego potrzebuje. To przypomina odwieczną wojnę między pecetowcami i konsolowcami😊 Obok tego jest jeszcze Mac. Trzeba się wzajemnie szanować po prostu. Świadomość istnienia innych systemów nie boli podobnie jak akceptacja faktu, że każdy ma wybór, preferencje czy nawyki. Warto poznawać i uczyć się nowych rzeczy.
@mirekk36Ай бұрын
I to mi się podoba - po prostu szanować się nawzajem - dobre podsumowanie
@Led2007xАй бұрын
"CZŁOWIEK POWINIEN UŻYWAĆ RÓŻNYCH NARZĘDZI" - to najlepsze i jakże trafne podsumowanie tego filmu! Używam i Windowsa i Linuxa i Androida i MacOS i... jest mi z tym dobrze :) Pozdrawiam.
@mirekk36Ай бұрын
Dokładnie - używanie wielu narzędzi tu duży plus ;)
@kapibarusАй бұрын
Można też zadać pytanie: co jest lepsze? autobus czy samochód ciężarowy? ;) Apropo jeszcze zalet windows, to nie wyobrażam sobie firmy z 1000 userami z linuxem. W windows logowanie domenowe, zasady grupy, zdalne instalowanie programów, aktualizacje, czy zmiana w rejestrze dla wszystkich na raz to bajka.
@mirekk36Ай бұрын
Słusznie prawisz ;) i fajne porównanie autobusu z ciężarówką ... Natomiast firmowe zastosowania systemów to już troszkę inna bajka - nie mniej jednak fajnie podsumowałeś właśnie zastosowania w większych firmach i dużych sieciach - jeśli chodzi o stacje robocze. Takich opinii i podpowiedzi to aż warto posłuchać.
@WanqKuАй бұрын
Wiesz co ciekawostka, linux też oferuje logowanie domenowe, instalacje programów itd. więc ten argument jest trafiony ;) Chociaż możliwe, że na windows będzie to łatwiejsze. Ba nawet w linuxie możesz bez problemu używać Active Directory ;) Ale tak jak napisałem, na windows na pewno będzie to łatwiejsze niż w Linuxie
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu Wiesz tu nie chodzi już nawet o to czy łatwiejsze czy nie - dużym korporacjom nawet do głowy by nie przyszło żeby zamieniać taki system rozproszony ze stacjami na windows z active directory i podobnymi rozwiązaniami na linuxa - to się im nawet w głowie nie mieści no i mają rację - i ze względu na bazę wiedzy, i na dostępność supportu - a nie utrzymywanie setek specjalistów od linuxa w różnych lokalizacjach. To jest po prostu nieopłacalne.
@kapibarusАй бұрын
@@WanqKu Wiem, że linux oferuje logowanie domenowe, ale z jakiegoś powodu nie jest to powszechnie stosowane w firmach (chyba). Ja sam loguje się na niektóre serwery linuxowe kontem domenowym z windows ;) Aaa, i z linuxa też korzystam na co dzień logując się najczęściej przez putty w widowsa, bo tak mi jest wygodnie. Desktop linuxowy do niczego nie jest mi potrzebny.
@mirekk36Ай бұрын
@@kapibarus I to też fajne podsumowanie ;)
@wojt1976Ай бұрын
Używałem kilka dystrybucji linuksa i wszystkie się zacinały nawet przeglądarka stawał w miejscu i nic trzeba co ras reset a w windowsie zero problemu
@mirekk36Ай бұрын
to pewnie też zależy od tego co i jak się poinstalowało - ale niestety w linuxie nic nie jest intuicyjne tak jak w windowsie
@PiotrGrzesinski-g6lАй бұрын
Smartfon z Androidem(linux skompilowany na ARM) też się zacina?
@mirekk3629 күн бұрын
@@PiotrGrzesinski-g6l Pomijam kwestię tego że się zacina choć rzadko ale ty kompletnie nie wiesz o czym my tu rozmawiamy, napisałem ci to w innym komentarzu - więc daj sobie spokój z tym androidem no bo sorki ale śmiech, na sali. My tu mówimy o przysłowiowych gruszkach a ty wpadasz niezorientowany i mówisz o wierzbie.
@wojt1976Ай бұрын
Testowałem kilka Linuksy i niestety nie działają tak dobrze jak windows
@mirekk36Ай бұрын
No może nie jest to do końca jasne i precyzyjne porównanie - ale jeśli dla twoich zastosowań taki był wynik no to cóż - trudno się z tym nie zgodzić - skoro tak mówisz
@SzymonOgrodniczakАй бұрын
Za czasów Xp mialem tez Ubuntu chyba w wersji 7.0 lub nawet 6tke. Zainstalowalem oba na jednym kompie dla porównania. Rzeczywiście na Linuxie sa troche wieksze wymagania odnosnie wlasnych umiejetnosci programistycznych. Jest szybszy od windy. Lecz dla codziennego, swobodnego i komfortowego korzystania zostalem na Windowsie. Za to pozytywnie wspominam Linuxa. Ma cos w sobie. Dobry material, trafny wykres.
@mirekk36Ай бұрын
Dokładnie - troszkę własnych umiejętności i zainteresowania jeśli ktoś ma czas i możliwości - a linux staje się równie przydatny
@79LukaszАй бұрын
Korzystając z wszystkich 3 głównych systemów operacyjnych uważam że dla laików najlepszy jest macOS. Już bardziej idiotoodpornego systemu w GUI nie ma. A linuxy są fantastyczne . Nowy Noble Numbat z gnomem ma GUI elastyczne i nowocześniejsze niż windows i mac ale linux przegrywa tym ze społeczeństwo przestaje być tekstowe a jest piktogramowe. Największy problem jest z czytaniem, głównie z czytaniem promów błędów &2. A każdy system ma swoje zalety. Wg mnie usługa Active Directory zmieniła świat sieci korporacyjnych i trwa to do dziś już w innej formie.
@mirekk36Ай бұрын
Łukasz - poszukaj statystyk - zobaczysz że jednak z tym macOS nie jest tak różowo a większość to w stanach chyba używa ... masz rację, że jest idiotoodporny ale podobnie jak iOS w telefonach - to jakaś masakra na której później użytkownik nic nie może zrobić. Ostatnio słyszałem że iOS umożliwił zmianę ikon na pulpicie wg woli użytkownika i to była MEGA AKTUALIZACJA i radocha dla społeczności iOS. Nie wiem nawet czy to fejk czy prawda - ale dobrze oddaje to co można w tych systemach i przez to właśnie no niestety one nie są dla laików jak ich nazywasz.
@79LukaszАй бұрын
@mirekk36 statystyki mówią że tylko windows na desktopa - 70% teraz?, ponad 30% rynku wszystkich systemów ale Mirku, czy do odpalenia przeglądarek www, photo, wideo ? Po co chcesz zmieniać ikonki ? Wiesz, to kwestia priorytetów i pieniędzy bo dalej sprzęt jabłkowity jest dużo droższy niż odpowiedniki P.C Ja Maca nie lubię za umowę Apple z użytkownikiem, bo nawet nie jesteś właścicielem sprzętu ani niczego co na nim jest, ale do wideo call jak jesteś zamknięty w środowisku Apple , do transferu danych do ich chmury , podpinania urządzeń in/out czy do sieci wielu urządzeń gdzie jedno tylko z nich ma hasło nie ma nic prostrzego. Dlatego też użytkownicy jabłek mają problem z powróceniem do innych systemów. Wiązanie klienta wygodnego i leniwego prostymi usługami. Czy ikonki może zmieniać? Mają to w ...... ale za to ma działać na baterii ile się da , mówię o laptopach. Czy Windows jest najlepszy cena do jakości dla początkującego zupełnie użytkownika. No ciężko walczyć z kwotą 0 większości disto Linuxów. Dlaczego Windows jest najlepszy ? Bo związał korporacje, małe i średnie przedsiębiorstwa i przyzwyczaił ludzi do ich systemu. W niczym nie jest najlepszy jak popatrzymy z boku. Najłatwiej odpalić na nim gry komputerowe i pakiet Office( na innych systemach działa ale inaczej jednak) który jest najbardziej intuicyjny i rozpowszechniony i te kompatybilności są ale jakby ich nie było z innymi pakietami. Tylko tyle i aż tyle. Szacuneczek za materiały i kup sobie melisę na ortodokso/foliarzy :D
@mirekk36Ай бұрын
@@79Lukasz hahahaha to odnośnie końcówki o foliarzach :D na szczęście już nie potrzebuję na to melisek ;) ale dzięki z poradę. Co do reszty nie zrozum mnie źle - ja nie zamierzam się tu absolutnie kłócić jak coś z twoim zdaniem - każdy może mieć własne i przy tym zostanę - ale co do wyboru systemu właśnie z jednej strony piszesz o korporacjonizmie a z drugiej widzisz przy linuxie to wada - bo nikt go nie prowadzi i korporacyjnie nie ma kto bronić ... więc ideowe dyskusje który jest lepszy dla kowalskiego na nic się zdadzą - skoro sama praktyka i statystyki pokazują swoje i coś w tym jest.
@79LukaszАй бұрын
@@mirekk36 o to chodzi żeby dyskutować i szanować zdanie, nie trzeba się zgadzać. Ja poprostu nie pomijam siły marketingu i manipu.... :) społeczeństwem. Wybory nie dokonują się tylko poprzez prawa rynku , bo by było za pięknie.
@TheOvernowhereАй бұрын
Nigdy nie byłem fanboyem Appla, ale odkąd pojawiły sie Maczki z M1 zapomniałem o wszelkich zmartwieniach w stylu "jaki system". Oczywiście poza wyjątkiem platformy gamingowej używam do wszystkiego bez jakichkolwiek zmartwień. Praca w konsoli bardziej przypomina Linuxa, i automatycznie przestawiłem się na komendy textowe i jeśli chodzi o uproszczenie "prace na serwerach" śmiga mi się wyjątkowo sprawnie. Testy pod mozillą, chromem, safari, operą, edge bez problemu, Final Cut śmiga jak szalony, Exele i Wordy rwnież, właśnie startuje z obsługą Unreala i Unity (hobbistycznie) i jestem ciekaw jak będzie mi się pracowac w tych środowiskach na iOSie. A i Gamingowo odpale czasem jakąś giere dla relaksu i może nie mam 250FPSw w ultra ale da się zrelaksić przy No Man's Sky czy Dying Light. Już nie wspominając o użytkownikach domowych, wszystko mega intuicyjne bez zastanawiania sie czym jest sterownik...
@mirekk36Ай бұрын
Każdy dobiera sobie to co lubi i ważne że mamy taki wybór. Pomijając jednak mały udział w rynku maców w porównaniu do windowsów - to musisz brać pod uwagę również cenę - wtedy nie wszystkich stać. No a pisanie o tym jak to wszystko super śmiga u ciebie na tych makach - to ja się nie wypowiem bo nie używam, nie znam ale tu gdzieś na dole jest fajny komentarz, który stoi całkowicie w opozycji do tego co napisałeś o tej jakości, o mocy procków itp więc ... wiesz ... jak to się mówi, zwykły pan Kowalski nie będzie ryzykował i weźmie łindołs ;) taka jest czysta prawda i stąd są nieubłagane statystyki.
@WanqKuАй бұрын
@@mirekk36 Ogólnie Apple ma dziwny sposób prezentowania w stylu : ” nowe procesory M są o 30% szybszy, o 30% bardziej energochłonne”, co to po za papką marketingową znaczy? Jakieś rzeczywiste dane to prezentujące? Zapomnij. Oczywiście mają zaletę: kupujesz i działa, zapominasz, że cokolwiek trzeba przy nim robić, nie martwisz się o nic, bo nie da się go zepsuć. Nie masz możliwości modyfikacji czegokolwiek w systemie. I tu jest kolejna rzecz -> jest tylko jedna platforma sprzętowa, jedna architektura, jedna „dystrybucja” mac os. Co to daje? Łatwiej się pisze programy i z tego samego powodu w mac os programy się nie instalują, tylko dosłownie się je uruchamia. Sam instalator otwiera dwa foldery i każe przeciągnąć program do katalogu systemowych aplikacji :D
@TheOvernowhereАй бұрын
@@mirekk36 Wspomniałem właśnie głównie z uwagi na cenę obecnych maców mini gdzie od 3 tysięcy można zacząć przygodę z nowym sprzętem, a o ile ceny nowych produktw appla bywają absurdalne, tak z uwagi na częstotliwość wypuszczania nowych modeli, używany sprzęt można kupić rwnież w przystępnej cenie. Swojego Pro z M1 i 16 ramu używam ponad 3 lta i nie mam żadnej potrzeby wymiany na wyższy model. Najbardziej absurdalne są ceny za pamięć masową, ale i tu pojawiają się alternatywy. Już pojawiają się firmy ktre za 1/3, 1/4 ceny zamontują większy dysk SSD. Mozna tez zaopatrzyc się w adapter karty SD ktory w calosci chowa sie w obudowie.
@mirekk36Ай бұрын
@@TheOvernowhere Dokładnie jak mówisz - jeśli ktoś ma ochotę spróbować - to zawsze znajdzie jakieś rozwiązania dla siebie - czasem też budżetowe - zależy od celu
@TheOvernowhereАй бұрын
@@WanqKu Czas na "szybsze" procesory juz dawno sie skonczyl. Limit technologiczny w obecnej architekturze sięgnął granic pod względem "wielkości" układw. Ani Intel ani AMD nie wypuści nagle procesorw o prędkości 200 GHz na 3v dodomowego PCta więc zaczyna się coraz bardziej rozchodzić o napięcia, i zużycie energii, no i nowe architektury z wykorzystaniem obecnej nanotechnologii. Tymczasem Kowalski podobnie jak w latach 90 nie rozumiał dlaczego Pentium 80 jest "szybszy" od DX140, dlatego papka marketingowa jest jaka jest. Apple "wygrał" rynek implementując "procki z telefonow" w domowych komputerach, i dopiero teraz, po kilku latach rynek zaczyna ich gonić.Natomiast Intel się pogrązą za swoim "286", Androidziarze nadal mają mokry sen o otwieraniu kilku okienek na raz, a linux podbija rynek konsol gamingowych z lat 90tych/2000 w swoich emulatorowych gamepadach :). Co do windowsa... odpaliłem kompa po poł roku nieuzywania. 2dni stawał za nim dało się go normalnie używać (Z790, DDR5, SSD 4gen, tak że nie żaden złomek)
@piotrromanowicz2581Ай бұрын
Ja to się w sumie wychowałem na obu systemach. Pierwszym Linuxem w moim wypadku była mandriva w 2006 r. Windowsy i linuxy mają swoje plusy i minusy. Jeżeli chodzi o mnie to wróciłem do Linuxa, bo często zdarza mi się buszować po internecie, a tam pełno wirusów i trojanów. A jak potrzebuje odpalić jakiś program windowsowy to idę do komputera brata i robię co mam zrobić i wracam do siebie do Linuxa. Nie stosuje rozwiązania dwusystemowego bo mam mały dysk. Za Linuxem zaś przemawia jeszcze jedna kwestia. W październiku 2025 kończy się wsparcie dla Windows 10, a mam tak stary procesor (i7 gen. 6), że Windows 11 nie zainstaluje. Może i się da, ale Microsoft nie zaleca instalacji 11 na komputerach z procesorem starszym niż gen. 8, bo nie testował na nich działania systemu. Jeśli chodzi o Linuxa to polecam Fedora. Od najnowszej wersji 41 obsługuje nawet szyfrowanie dysku systemowego.
@mirekk36Ай бұрын
Widzisz microsoft nie zaleca a już tysiące ludzi na starszym sprzęcie przeszło z powodzeniem nawet na ostatnią wersję najnowszą 24h2 ;) zajrzyj sobie do poradnika mojego ostatniego: kzbin.info/www/bejne/m5uYkIBpqLOrmsU i zobacz jakie to proste i fajne - na razie wciąż za FREE - po co czekać aż skończy się FREE. A co do tego że pracujesz na dwóch systemach - to cóż duży plus i widać że masz też wiedzę w tym zakresie dlatego dużo łatwiej ci pewne rzeczy na linuxie robić
@piotrromanowicz2581Ай бұрын
@mirekk36 A dziękuję, skorzystam na pewno. Zaktualizuje Windowsa bratu.
@mirekk36Ай бұрын
@@piotrromanowicz2581 Powodzenia
@lukazaur2518Ай бұрын
Bypass na TPM pozbawi ciebie funkcji kryptograficznych, integralności danych, sprzętu. TPM to odzielny procesor kryptograficzny. TPM jest wykorzystywany np. w szyfrowaniu haseł, biometrii, szyfrowaniu dysku Bitlocker. Windows 11 blokuje urządzenia bez TPM nie bez powodu. Aplikacje będą wykorzystywały TPM. Gdy nie masz tpm to dane odnośnie haseł, biometrii i innej kryptografi będą łatwiejsze do wyciągnięca przez np. rootkit co nie oznacza też łatwe- no chyba, że twoje hasła są proste. Nie wiadomo jak zachowają się np. aplikacje które wymagają tpm i nawet nie zakladają, że ktoś go nie ma, bo to Windows 11 więc po sprawdzać- ma być! Jeśli masz możliwość to zostań na Linux. Windows 10 ma wsparcie jeszcze 11 miesięcy. Procesory firm intel od 8 generacji włącznie wspierają moduł TPM. To nie są drogie sprzęty. ThinkPad L480 jest bez problemu do kupienia za 800zł.
@mirekk36Ай бұрын
@@lukazaur2518 sorki ale opowiadasz niestworzone historie ;) tak jakby do tej pory bez TPM w 99% wykradali jakieś hasła - no bezsens. Ludzie najczęściej sami je podają na stronach do phisingu. A te nowości na dzisiaj nawet nie mają zastosowań za wiele. I nie ma co się obawiać o żadne aplikacje - nie strasz ludzi bo to i tak się nie uda - mają gdzieś tpm i wywalanie dobrego jeszcze kompa na którym działają od lat i nic się nie stało.
@Dominik-hx6nhАй бұрын
Z tym Windowsem i Linuksem jest jak z każdym wyraziście spolaryzowanym wyborem ludzi.
@mirekk36Ай бұрын
Otóż nie do końca moim zdaniem - bo jasno pokazałem jakie są części wspólne a pięknie potwierdzają to ludzie tu w komentarzach którzy fajnie piszą o tym jak na co dzień używają dwóch różnych systemów albo więcej - to o to chodzi.
@adam8498Ай бұрын
prosze zrobic poradnik co lepsze windows czy chrome os flex a jezeli chodzi o linuksa to polecam linux Mint albo Ubuntu
@mirekk36Ай бұрын
no nie nie ;) to już nonsens bawić się w takie rzeczy a kolega jak widzę niestety kompletnie nie zrozumiał o czym mówię - ale ok przyjmuję to na klatę, może źle coś mówiłem
@1kcal915Ай бұрын
1:50 to o czym tu mówić. Posłucham do końca, ale już od dwóch lat nie używałem sam z własnej woli Windows. Do Linuxa przymierzałem się co jakiś czas. w 2014 stwierdziłem, że jeszcze ciut ciut mu brakuje. Od 2016 używałem 50:50, głównie do grania, jako system "konsolowy". Osobny dysk dla linuxa, osobny dla windows. Magazyn danych pod linuxem z dostępem do zapisu i modyfikacji tylko użytkownikom z prawami root-a. W prehistorycznych czasach bawiłem się redhatami, jednak na poważniej zabrałem się za ubuntu. Różne "smaki", czyli różne wersje z różnymi środowiskami graficznymi o których Piotr już wspomniał. Obecnie wszędzie przechodzę na Debiana, czyli taką podstawę dystrybucji ubuntu. Nie ma różnicy pomiędzy różnymi dystrybucjami. Są tylko różne programy zarządzające pakietami. Zdecydowanie nie zgodzę się, że dla tych 20% po lewej stronie Windows jest lepszy. Mam tu doświadczenie empiryczne z osobami nieskażonymi jakąkolwiek świadomością co to windows i linux. W używaniu było to bez różnicy, to po co przepłacać. Wspomniany przez ciebie przykład z firmą jest beznaziejny, cud że taka firma w ogóle działała. Firma była firmą usługową, dla klientów z ulicy i powinna używać oprogramowania które zapewni kompatybilność z "ulicą", lub mieć pracowników dla których nie będzie to problemem. Firma oszczędzała na zyskach, to nic dobrego nie wróżyło. Windows z windowsem nie jest taki kompatybilny, wszytko zależy od aplikacji jakich się używa, a to mało zależy od tego na jakim systemie to działa. Hejterzy byli i będą, najczęściej zaczynali od kłótni w piaskownicy, kto ma lepsze grabki i łopatkę, i tak im zostało.
@mirekk36Ай бұрын
kompletnie się z tobą nie zgadzam - i uważam że mam rację jeśli przyjąć twoją polemikę ze mną - sprawdź statystyki użytkowania linuxa i windowsa sam - nie wierz w to co mówię w filmie, to może się rozjaśni. Co do beznadziejnego przykładu - to bzdury piszesz - czyżbyś chciał żeby coś wymyślać i mówić to czego ty oczekujesz? Proszę o ton grzeczniej jeśli chcesz brać udział w tej dyskusji.
@1kcal915Ай бұрын
@@mirekk36 Bo przykład jest przykładem beznadziejnie zarządzanej firmy. Firma ma się kierować zyskiem, a nie darmowością systemu. Licencje i pracownicy to są koszty, które nalezy ponieść aby wypracować zysk. Są rzeczy do których absolutnie nie brał bym linuksa. W większości to oprogramowanie jest również dostępne pod windows. Bez problemu mógł się przekonać czy dadzą radę. Również istotna jest konfiguracja sprzętowa jego komputerów. Co do statystyk, to całkowicie mnie nie interesują. Za tym ile użytkowników używa linuksa, a windows głownie stoi marketing MS. Absolutnie nie wnosi nic do tego który system jest lepszy. Jedyną informację jaką ta statystyka niesie, to informacja o % użytkowników którzy dokonali wyboru i wybrali linuksa. W przypadku windows nie można wydobyć tej informacji, bo dla tych użytkowników windows był punktem startu. Co dostali to mają, pieniądze na licencje i tak już zostały wydane. Przekonywanie ich, że te wszystkie antywirusy, programy zabezpieczające są niepotrzebne to jak próba wyjaśnienia ślepemu od urodzenia czym są kolory. Windows i Linuks to dwa różne światy, gdzie w jeden składa się z oblężonych twierdz, w które chronią użytkowników, a drugi wolny świat, w którym bezpieczeństwo zależy od użytkownika. Wyłożyć system na własne życzenie zawsze można, i to łatwiej niż w windows. Jeśli chodzi o polemikę, to o czym ona ma być? O kolorach? O marketingu, którego w przypadku linuksa nie ma? Ja znam i używam oba systemy, ty znasz tylko jeden i robisz porównanie. Ty widzisz tysiące różnych linuksów, a ja widzę jeden. Kto ma rację, ten co zna, czy ten co nie zna? I dalej uważasz że masz rację? Ale nie będę nakłaniał zwykłego użytkownika Windows do zainstalowania linuksa obok, jak i zamiast windows. W pierwszym przypadku może sobie zaszkodzić, drugi przypadek to głupi zelotyzm. Linuksa można łatwo zainstalować obok, ale potrzebna jest wiedza której 90% użytkowników windows jej nie ma. Można to zrobić na tym samym dysku, czego nie polecam, jak i na dodatkowym dysku. Podczas instalacji używane są atomowe narzędzia do partycjonowania, gdzie niedoświadczony użytkownik może sobie zrobić poważne kuku. Czy jest możliwość instalacji Windows obok linuksa? Może... ale raczej nie. To w takim porównaniu Linuks jest łatwiejszy, ponieważ da się to łatwo zrobić, instalatory w tym nie przeszkadzają. Instalowanie na goły komputer to trudność podobna, tyle że jeśli masz komputer podpięty do sieci, to zostaną zainstalowane aktualne pakiety i nie ma konieczności robienia aktualizacji. Na linuksie mądrze jest instalować na osobnej partycji folder użytkowników /home , ale za Chiny Ludowe nie wiem jak to cwane, wręcz starożytne rozwiązanie zrobić podczas instalacji windows. Nie ma problemu podpięcia dysku pod folder, ale przenieść folder użytkowników na inną partycję widzianą jako folder, jako systemowy folder. Windows jest za mało elastyczny w konfiguracji. 90% użytkowników przyjmuje to jak jest, i tak ma być, a reszta to rozmowa o kolorach. Jak ktoś chce się zapoznać to najlepiej użyć obrazów live różnych wersji "smakowych" ubuntu. Jeśli chcieli by poużywać, to obecnie najprościej przez instalację na dysku USB i konfiguracji BIOS/UEFI, aby najpierw komputer startował z USB. Mają wtedy nienaruszony komputer z Windows, oraz Linuxa, który aż tak nie cierpi z tego powodu, że jest na dysku USB, zwłaszcza kiedy będzie to USB 3.0+. Po roku mogą się sami wypowiedzieć. Kto dokona wyboru to będzie jego wybór na podstawie własnych doświadczeń. Czy będą go obchodzić kogoś opinie co jest lepsze, a co gorsze? Wątpię.
@mirekk36Ай бұрын
@@1kcal915 Wiesz co? Obejrzyj ty sobie ten film i przestań tyle pisać bo praktycznie nikt tego (przepraszam) słowotoku nie rozumie i tych argumentów które tu przytaczasz - ja np wymiękam - idź pan napisz to w konsoli ;) I nie denerwuj się na mnie ale tu nie będzie takich dyskusji, które do nikąd nie prowadzą
@kosciej7632Ай бұрын
Witam p.Mirku! Oglądałem chyba wszystkie pana poradniki Windows i Polecam👍. Sam używam Windowsa od powstania tego systemu do dzisiaj. Nie jest idealny ani bez wad, po prostu go znam i po części jestem zmuszony do korzystania z tego systemu, ze względu na sterowniki pisane tylko pod niego. Ostatnio kolega polecił mi Linuxa mint, testuję zapowiada się dobrze. Za darmo i to w pakiecie z wieloma niezbędnymi dzisiaj programami. Nie zapominajmy że Microsoft ma monopol na świecie! Gdzie tylko się da to wciskają przy zakupie komputera, to jak ma być inaczej? Więc trochę lekka przesada z tym hejtem ze strony "Linuxsiaży ". Zrobił pan to samo, trzeba umieć spojrzeć w lustro i wziąć to na klatę.😁 Pozdrawiam👍
@mirekk36Ай бұрын
Co to oznacza, że ja zrobiłem to samo? Kompletnie nie rozumiem wywodu albo szanowny pan kompletnie ale to kompletnie nie zrozumiał tego poradnika - i mogę to dobitnie powiedzieć, po takim (przepraszam) ale bzdurnym stwierdzeniu. Gdzie ja powiedziałem w filmie że hejt jest ze strony linuxiarzy ??? Chyba oglądałeś pan ten film ciągle go przewijając i stąd (no przepraszam, z całym szacunkiem) ale tak bzdurne wnioski pan wyciągasz i chcąc nie chcąc - wpisujesz się w tę MAŁĄ grupkę po prawej stronie wykresu. Proponuję ochłonąć, obejrzeć jeszcze raz, ale ze zrozumieniem i nie opowiadać takich bzdetów - dobrze? Wierzę, że się to panu uda - choć pewnie musi pan poświęcić na to nieco więcej czasu niż inni.
@cezarylachut4428Ай бұрын
hej mirku jak zawsze super material ; - )) , ja osobiscie jako hobbysta-programista-elektronik uzywam Ubuntu 20.04 lts i win 10 i jeden i drugi jest potrzebny ; - ), jak ktos zna angielski komendy w terminalu sa itnuicyjne latwo z powloki win przejsc na linuxa
@mirekk36Ай бұрын
I dlatego o takich ludziach wspominałem w poradniku - którzy potrafią używać dwóch systemów i nie mają nic wspólnego z krzykaczami - potrafią spokojnie podchodzić do rozwiązywania problemu.
@cezarylachut4428Ай бұрын
@@mirekk36 hej linux jest przejrzysty ,windows nie !! jeden ci pokaze androida fona drugi nie bo nie jest przejrzysty to kluczowa roznica i nie prosta do zrozumienia he ; -))
@mirekk36Ай бұрын
@@cezarylachut4428 Dokładnie a tutaj: kzbin.info/www/bejne/pGmkl4eie5aWiZI jest świetne podsumowanie i to oczami prawdziwego i mądrego Linuxowca: kzbin.info/www/bejne/pGmkl4eie5aWiZI
@mazikrolwioski4632Ай бұрын
Główną zaletą windows jest kompatybilność niemal każdym urządzeniem. Znam oba systemy, a dokładnie każdy windows i linux-Ubuntu i mint. Linux najbardziej mi pasuje ubuntu, ale przez kompatybilność nie jest idealny. Jest wine, ale nie działa to tak, jak powinno. Zdecydowana większość więc woli windows, bo nie zna komend linuksowych. Mimo, że linux jest darmowy, tam bodajże jest libre office, ale nawet ja, jak i wielu innych użytkowników codziennych windows, mamy Microsoft 365 jak i libre office. I tu pojawia się problem. Zdecydowanie więcej ludzi ma office 2007. Na linux nie ma takiego. więc emulacja. Linux dla "Kowalskiego" to emulacja wszystkiego co używa. I tu jest ta różnica. A nie że coś jest lepsze. To, że komputery linux nie są atakowane przez hackerów czy wirusy, to też kłamstwo. Po prostu jest ich mniej. To tak jak masz 100 użytkowników windows. Włamania/wirusy/wyłudzanie danych były zarejestrowane wśród 30 użytkowników. i załóżmy 20 na linux. To czy 30% i 20% da porównanie? Nie da. Bo trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wszystkich użytkowników tych systemów. Mało. Nikt nie zabezpiecza telefonu. Dzisiaj króluje android który jest debianem. Teraz np: FB. Niech ludzie, którzy tylko na telefonie powiedzą. Wysyła ich telefon sam jakieś posty? Z ludzi których znam też będzie około 20-30%. Więc jest tak samo bezpieczny jak windows. Wirusy atakują każdy system. systemy mogą być odporne tylko na takie czy inne ataki. więc nie ma co mówić że ktoś jest gorszy.
@mirekk36Ай бұрын
Fajne podsumowanie - dziękuję
@lukazaur2518Ай бұрын
Sytaucja z programami biurowymi się diametralnie zmieniła od kilku lat. Zmienił się trend. Microsoft inwestuje w Office 365 dostępny z przeglądarki. Google stworzyło swoje "Google Docs" i jak komuś nie pasuje LibreOffice to może korzystać za darmo z Google Docs. Albo jak nie może się oderwać od Office to jest przecież 365 płatny.
@mazikrolwioski4632Ай бұрын
@@lukazaur2518 A ile osób płaci za takie oprogramowanie? Firmy muszą. A to też nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. System operacyjny tak. Programy do pracy tak, ale biurowe nie każda firma ma legalne. Ja korzystam z usług księgowej. Więc tu problem mam rozwiązany. Dużo ludzi tak robi. Nie ma firm korzystających z linuxa. Choć znam podwykonawcę który pracuje tylko na nim. To są jednostki. Bo linux wymaga wiedzy, którą nie każdy nawet informatyk ma. To jest proste. jeżeli w mieście "X" 90% populacji ma system windows, jakie są szanse że trafi ci się "duża" robota na linux? Nie mówię tu o serwerach a komputerach domowych. Większość ludzi ma nawet starsze konstrukcje jak ja na przykład. Nie każdy chce inwestować w komputer który za chwilę będzie musiał odejść do lamusa i zastąpić go nowym co za tym idzie kolejne licencje.
@mirekk36Ай бұрын
@@lukazaur2518 tak tak - rzeczywiście ;) chmura chmura i dziura ;) daj pan spokój z takimi teoriami - 90% ludzi korzysta z office365 i kupuje licencje i nikt się nie bawi w żadne open czy libre - kocie - offisy ;)
@sarajakas2001Ай бұрын
ja używam od lat Debiana na desktopie i nie ma problemu z niczym :)
@mirekk36Ай бұрын
Właśnie o tym mówiłem że jak ktoś się zna to używa - i kompletnie nie chodzi tu o to czy masz z czymś problemy czy nie masz ;) Jeśli się znasz na tym linuxie, lubisz go - poznajesz dalej to cóż może być w tym dziwnego że nie masz problemów - to fajnie ... ale weź pod uwagę ludzi o których mówiłem w poradniku po lewej stronie wykresu
@elektron8362Ай бұрын
Ale fajny poradnik. Jaka szybka akcja , ilu bohaterów 😮 Najważniejsze że nikt nie zginął 😮 Aaaaa i kot brał udział 😮 Twoje poradniki powinne być w kinach wyświetlane😅 Odnośnie tematu to ja tam wolę jednak windows ale koniecznie z otwartym terminalem PuTTY. W terminalu też czasem szybkie akcje odchodzą, szczególnie jak ATB pluje na wszystkich do koła. Pozdrawiam Mirka , kota, Pawła i hejterów🤗👏👍
@mirekk36Ай бұрын
Ło matko! w kinach? :D to by mnie pogonili że im hejtusiów sprowadzam :) a na poważnie dzięki jak zwykle za ciepłe słowa ... hmmm i chyba dziękuję hahahaha w imieniu hejterów moich za pozdrowienia :) Ty masz poczucie humoru jak zwykle
@VolseАй бұрын
U kazdego producenta hardware'u MUSISZ korzystac z Windowsa i predzej czy pozniej w zaleznosci od roli MUSISZ ogarniac Ubuntu od Canonical albo Red Hat Enterprise, czasem Fedora. Reszta to jest spekulacja, wciskanie kija w mrowisko i walka z wiatrakami. Nie ma zdrowego rozsadku - Microsoft uzywa u siebie linuxa do storage, RedHat i Canonical uzywaja aplikacji e.g. Active Directory od Microsoft do obslugi kont. Wlasnie powstaja combo systemy Android do Windows i Windows do Android od dprzymierzonych sil Alphbet i Microsoft - ten film jest bez sensu. W szkole masz produkty Microsoft wiec Windows wygrywa obyczajowo, idziesz na studia i raczej masz linux bo jest zazwyczaj darmowy i walisz Ubuntu - tu wygrywa Canonical. Pracujesz dla Bundestagu => Bedziesz uzywal SUSE, PRacujesz dla US Army => bedziesz uzywal Windowsa XP z nakladkami USAM do bespoke TPM. PRacujesz w Chinach => nie bedziesz mial TPM wiec bedziesz cisnac na hybrydach Windows 10 i Debianie. Pracujesz w Telecomie jakimkolwiek => bedziesz miec VoipSwitch na Windows Server i Session Border Controllery na Debianie. Tak jak to czy jestes katolem czy muzulmaninem, zalezy od GEOLOKACJI I POTRZEB. Hotele ktore nie potrzebuja tylko przegladarki i pakietu biurowego beda uzywac linuxa. Czy linux jest bezpieczny? Nic nie jest bezpieczne, ale przynajmniej jak Microsoft spierdolil sprawe z Crowdstrike to bylo kogo pozwac. Jak Ci cos takiego na darmowym linuxie odpali to nikt ci nie wyplaci odszkodowania - i tutaj jest pies podgrzany.
@mirekk36Ай бұрын
Żadne wtykanie kija w mrowisko - jak widzisz większość ludzi i pokazywałem ich na wykresie potrafi spokojnie podyskutować i da się znaleźć wyjście - to tutaj ludzie piszą że często korzystają z obu systemów - więc jaki kij w jakie mrowisko. A przykłady bundestagu czy us army - gdy mówimy o zwykłym kowalskim - aż mi szczęka opadła - to porównania z kosmosu i mogą świadczyć że kolega kompletnie nie rozumie o czym mowa w tym poradniku niestety.
@VolseАй бұрын
@@mirekk36 Kij w mrowisku polega na tym, ze ludzie przerwaznie uzywaja systemow z GUI i nie chce im sie uczyc komend na pamiec. W Pana filmie jest poruszony temat konsumencki ktory sam w sobie jest jakims rodzajem wojny podprogowej korporacji. Nie wiem dlaczego szczeka opadla - wydawalo mi sie to dosyc jasne ze tyle jest problemow co distro systemow i GUI do nich. Jak jestes konsumentem w Niemczech w wieku 10-30 lat , masz ekspozycje na linux SUSE - chodzilo mi o to ze pojawi sie to w szkole na informatyce rownolegle albo zamiast Windowsa. Dlaczego o tym wspominam - poniewaz wykres Gaussa mial zaznaczona ELYTE co zostalo pozniej odizolowane do stacji roboczych dla konsumenta stacji roboczej w "domu i w pracy". I to wlasnie okreslenie sklonilo mnie do napisania komentarza. Jak pan zamieni linux na "linux/chromeOS/Android/MacOS/iOS' to zaczynamy mowic o wlasciwych kategoriach. Typowy nie-informatyk dzisiaj przychodzi do pracy, zapomnial swojego laptopa z Win11 OS, wiec podpina swoj telefon z iOS albo androidem do stacji dokujacej albo monitorem z opcja dokowania, podlacza klawiature, myche, pobiera swoje aplikacje i pliki instancyjne z OneDrive, NASa, i odpala VPN z token ringiem ktory i tak pojawia wie najczesciej na telefonie i jest znowu w grze. Czy uzywa linuxa? Tak, czy uzywa Windowsa - tak. Jak raz zaczniesz tego uzywac, zaczynasz sie pozbywac z domu sprzetu. Stara ELYTA linuxowa wymiera od 2019 roku od kiedy jest sprzetowa limitacja bezpieczenstwa - oprocz TPM maszyny robocze takze maja Absolute Persistence Module albo Microsoft Pluton w postaci fizycznego chipa. Linux w swojej klasycznej formie staje sie wlasnie Retro, glownie przez coraz czestsze exploity bazujace na przejmowaniu API dostepnych na Githubie a implementoanych przez korporacje i same spolecznosci linuxowe. Przez ostatnie 6 miesiecy co weekend staram sie znalezc i przestestowac system x32 dla DDR2 2GB 1Ghz CPU terminalu do wysylania glupiego sygnalu ICMP co 60 sec - po prostu go zamienic w telefon VoIP - kazde distro linuxa z GUI poleglo, wygralo Haiku bedac o 20% szybsze od Xubuntu. Legenda o tym ze linux jest wstecznie kompatybilny i najlepszy do wszystkiego mozna sobie wlozyc miedzy bajki - Windows LTSC jest po prostu fajniejszy i warty reinstallacji co jakis czas by odnawiac licencje - biznes ewidentnie sklania sie ku temu rozwiazaniu i konsumenci bardzo sobie to cenia.
@mirekk36Ай бұрын
@@Volse elyta :) i wszystko jasne
@martinwujet8424Ай бұрын
Zajefajny materiał , zwięźle i na temat Panie Mirku Tak trzymać xD pozdrawiam PS. użytkownicy linuksa mają czas i pasję , są programistami entuzjastami . . . . ja nie ;-(
@mirekk36Ай бұрын
Spokojnie kazdy znajdzie swoją pasję ... a czas? No cóż zwykle każdego z nas gdzieś tam ogranicza. Dzięki za opinię.
@wojt1976Ай бұрын
Z zainteresowania tak próbowałem linuksa i wyszła lipa win jest sto razy lepszy
@mirekk36Ай бұрын
czy lepszy trudno powiedzieć - ale na pewno jeśli oczekuje się standardu i dużo mniejszej ilości problemów żeby szybko mieć system i samemu go obsługiwać - to tak - zdecydowanie windows
@paweandrzej6809Ай бұрын
Dzien dobry panie Mirku linuxów jest okolo 600 dystrybucjii
@mirekk36Ай бұрын
O proszę! no tego to nawet bym się nie spodziewał :) ... powiem tylko "ja pierdziu!" masakra - to chyba jednak nie dla mnie :)
@krystiankarenda2603Ай бұрын
ja chce powiedzieć że da się oglądać filmy w terminala linuks :D
@mirekk36Ай бұрын
no właśnie o tym mówię tyle że o zwykłym terminalu ASCII ... i to są przysłowiowi "prawdziwi" linuxowcy
@aniaania5274Ай бұрын
To jest lepsze na czym można więcej zarobić.
@mirekk36Ай бұрын
O, krótko i na temat - bardzo rzeczowo - to też jest jakieś podejście i bardzo słuszne
@sythe76Ай бұрын
Panie Mirku. Zgadzam się z tym co było powiedziane w filmie. Gdzieś na jakimś forum pisałem, że ci wszyscy ludzie którzy tworzą te setki dystrybucji powinni się zebrać i stworzyć jedną ale za to dopracowaną w obsłudze. Używając linuksa prędzej czy później będziemy musieli użyć konsoli, co w dzisiejszych czasach uważam za nieporozumienie. I żeby nie było używałem jakiś czas różnych dystrybucji i w każdej było jakieś "ale" podczas gdy w windowsie wszystko działa. "Elycie" mówimy stanowcze nie.
@WanqKuАй бұрын
@@sythe76 tylko jest jeden problem z takim podejściem. Te różne dystrybucje powstały na różne okazje. Przykład masz dystrybucje stabilne, gdzie są pakiety w danej wersji i są sprawdzone i masz pewność, że nic ci się nie wysypie do następnej wersji (coś jak aktualizacja z win 7 do 8, potem do 10 teraz do 11). Są też dystrybucje tzw. daily czyli, że nie ma wersji dystrybucji tylko są zawsze najnowsze pakiety i tutaj już jest mały problem bo trzeba mieć świadomość, że każda aktualizacja może spowodować problemy, bo to nie są pakiety przetestowane przez x czasu, tylko trochę
@mirekk36Ай бұрын
;) bardzo fajne podsumowanie
@WanqKuАй бұрын
@@sythe76 czemu użycie konsoli to nieporozumienie? W większości dystrybucji mnie jest to potrzebne, bo mają nakładki graficzne. Nie potrafię tylko zrozumieć, czemu często ludzie twierdzą, że konsola to zło? Owszem nie jest tak przejrzysta jak interfejs, jednak uwierz mi, że często w konsoli da się zrobić coś o wiele szybciej niż z poziomu graficznego. Po za tym nikt nie każe ci jej używać, masz wybór.
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu Sorry ale nie rozumiesz po prostu ludzi - patrzysz tylko przez czubek własnego noska bo znasz konsolę linuxową, panie kochany weź że obejrzyj ten film: kzbin.info/www/bejne/pGmkl4eie5aWiZI i zrozum w końcu o co chodzi - z punktu widzenia zwykłego kowalskiego. I sorki ale nie będziemy tu rozmawiać czy konsola to zło, czy konsola jest gorsza czy lepsza - bo to są dyskusje na inne forum, na inny kanał i dla linuxowców - zrozum spokojnych ludzi którzy chcą mieć standardowy windows. Nie pisz też proszę cię BZDUR że nakładki graficzne załatwią ci to że Kowalski gdy się coś pierdyknie albo gdy trzeba coś doinstalować nie będzie musiał wejść w konsolę no bo właśnie na tym polega największa bzdura tych którzy twierdzą że nakładki graficzne załatwiają wszystko Kowalskiemu - bezsens - i ten film pięknie to pokazuje. Autor tego filmu zasługuje wg mnie na szacunek i uznanie.
@hajendrekАй бұрын
Jak mówisz, to nie krzycz bo to jest bardzo meczące dla słuchacza
@mirekk36Ай бұрын
Sorki kotek - ścisz sobie - nie masz pokrętła, nie zauważyłeś że tylko ty narzekasz? ;) nie podoba się - to wyjdź z klasy i nie przeszkadzaj nam w dyskusji kitek ... Nie będziesz mi mówił jak mam poradniki kręcić ;) widać nie są dla ciebie
@nohumanst.6694Ай бұрын
Oczywiście że Linux jest lepszy ;] - jest tak dobry że producenci niektórych programów i gier nie nadążając, ale wystarczy przekonać 70% ludzi do korzystania z Linuxa i problem się rozwiąże ;] - jest troszkę inny i trzeba się tego nauczyć, tak jak kiedyś się nauczyło Windowsa Innych wad nie stwierdzono :)
@mirekk36Ай бұрын
:D dobre argumenty
@PiotrGrzesinski-g6lАй бұрын
Cytując za wiki...ANDROID - system operacyjny z jądrem bazującym na Linuksie dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety (tablety PC) i netbooki. W 2013 roku był najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Kożystajcie wszyscy.
@mirekk36Ай бұрын
Cytując za poradnikiem, którego widać KOMPLETNIE nie obejrzałeś i nie wiesz o co chodzi - dlatego (sorki nie obraź się) pleciesz trzy po trzy. Przy takiej ignorancji nawet nie będę wyjaśniał ci tutaj w czym rzecz, a jak w końcu obejrzysz - posłuchasz ale UWAŻNIE i bez przewijania - to na pewno zrozumiesz dlaczego sam się zaorałeś taką bzdurą :)
@PiotrGrzesinski-g6l29 күн бұрын
@@mirekk36 Sory, może nie trafiłem z przykładem.
@mirekk3629 күн бұрын
@@PiotrGrzesinski-g6l No tak nie trafiłeś, dlatego że mowa jest tu i porównywanie tylko systemów na komputerach PC a nie na wszystkich urządzeniach świata
@paweandrzej6809Ай бұрын
Panie Mirku ja znam troche linuxa i windowsa ale linux jest nie dla mnie jestem windowsiarzem
@mirekk36Ай бұрын
No to troszkę jak ja - tyle że ja mam gorzej bo praktycznie w ogóle nie znam linuxa - ale może kiedyś uda mi się go chociaż troszkę zmiziać :)
@maciejrak4226Ай бұрын
Od pewnego czasu korzystam z Linuxa (z Windowsa tylko jak muszę, np. przy programach Mirka ;-). Jesteśmy w XXI wieku! Jeśli pojawia się jakikolwiek problem, nieważne prosty lub złożony po prostu zadaję pytanie Sztucznej Inteligencji i natychmiast dostaję dobrą i precyzyjną odpowiedź co należy zrobić. Więc "straszna" konsola przestaje być jakimkolwiek problemem, gdyż z reguły operacja sprowadza się do kopiuj-wklej, bez wnikania w składnię komend, które AI proponuje.
@mirekk36Ай бұрын
Tak ale na tej podstawie i całej sztucznej inteligencji, Pani Danusia 45 lat nie mająca nawet pojęcia o chat gpt, o linuxie nie mówiąc już o jakiejkolwiek konsoli ;) to chcesz mi powiedzieć, że gdyby przyszła do ciebie po poradę o komputerek do internetu i jakieś gry dla dziecka - to polecisz jej zajrzeć do internetu? poszperać? podpytać szrtucznej AI żeby sobie sama linuxa postawiła ? ;) No proszę cię - pomyśl sam. Na prawdę nie wiem dlaczego tak wiele osób patrzy tylko przez pryzmat swoich umiejętności - kompletnie nie biorąc pod uwagę tych których jest więcej. A zdecydowanie jest więcej osób i to w każdym wieku którzy kompletnie nie znają się na informatyce a mają potrzebę mieć w dzisiejszych czasach mieć komputer. Zrozum takich jak ty jest każdym społeczeństwie garstka i to nie jest obrazą dla tych którzy się nie znają. Oni często robią rzeczy takie których np ty czy ja byśmy nie potrafili robić i trzeba byłoby się długo uczyć ... tu trzeba się wykazać zrozumieniem. Ja nie tworzę jak widzisz poradników tylko dla osób które mają już sporą wiedzę i wiem że sobie poradzą z różnymi informatycznymi problemami doskonale tak jak to opisałeś - szczególnie z chatem gpt
@WanqKuАй бұрын
Tak, i tak ci chat gpt wygeneruje komendę, że wywalisz sobie cały system operacyjny ;D Bez wnikania w składnię to można więcej szkód niż pożytku narobić. W ogóle gdzie ten świat idzie, AI to narzędzie jak np. Środowiska programistyczne a nie wyrocznie. Niestety często „halucynują”. Mam wrażenie, że ludzie zaczynają coraz bardziej iść na łatwiznę i zaczynają coraz bardziej wyłączać myślenie.
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu Podpisuję się pod tymi spostrzeżeniami - nogami i rękami ;) aż rym wyszedł. Niestety wiele osób które znają linuxa i usilnie polecają go zamiast windowsa - niestety często sprowadza to do samej instalacji, która rzeczywiście jest prosta jak drut w wielu linuxach - tylko next next next .... PROBLEM i to prawdziwy to zaczyna się dalej - to jest masakra wtedy dla użytkownika - zaś polecający linuxa wtedy nabiera wody w usta bo co zrobić - skoro Pani Danusia lat 48, po zainstalowaniu linuxa nie wie co dalej ... tu leży problem często przemilczany. I rzeczywiście niestety polecenie Pani Danusi czata dżipiti - może sprowadzić się do tego że wyda nawet kilka poleceń w konsoli i po systemie. Nie upieram się przy Pani Danusi - może to być Pan Waldek czy Wojtek nie mający pojęcia o informatyce.
@WanqKuАй бұрын
@@mirekk36 dokładnie, zacznijmy od tego, że (chociaż tutaj zależy od dystrybucji też), że linux'a (tak samo mac'a) trzeba chociaż trochę poznać, jakieś podstawy itd. To jest system niestety nie dla wszystkich. To nie widows gdzie prowadzi cię za rączkę, Tutaj czasami trzeba coś samemu zrobić.
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu Nic dodać nic ująć - ale żeby nie było - to ja również zachęcam każdego kto ma na tyle pasji w sobie, kto ma czas, kto lubi wyzwania - żeby przynajmniej testować - poczytać i może nawet popróbować różnych systemów gdy tylko nadarzy się okazja. Bo zawsze będzie wygrany ten kto zna kilka różnych narzędzi niż jedno.
@LeszczAmigaАй бұрын
Mówiąc/piszą o Linuksie powinniśmy raczej informować o dystrybucjach. Wszystko zależy do czego dany system ma zostać użyty. Chcesz stabilności, omijaj M$. Niestety czasem okienka się przydają. Szczególnie dla graczy.
@mirekk36Ай бұрын
To nie jest poradnik o linuxach i dlatego nie będzie mowy o żadnych dystrybucjach ;) to by się chyba nadawało na nieskończoną liczbę ala poradników i wzbudziłoby walki pomiędzy samymi linuxowcami jak to zwykle bywa. Jak ktoś się zna to używa linuxa i bardzo fajnie - dobrze też że zwróciłeś uwagę że do gier to lepszy jest Windows ;)
@PaxHominibusBonaeVoluntatisАй бұрын
to nie ma żadnego znaczenia. Większość serwerów to Linux, większość systemów na biurko to Windows. Kto się czego nauczy to używa. Ja od 2003r nie mam Windowsa na domowym komputerze ale żona ma i lubi a córka ma Linux tylko dlatego że windows miał lagi a jej laptop jest nie najmocniejszy ale woli MacOS od Linux bo jest więcej programów do tworzenia grafiki i muzyki. Następny komp dla córki będzie od Apple. Chyba będzie Mac mini M4. Btw każdy jeden Linux i jest bardziej kompatybilny niż W95 Milenium XP NT 7 10 i 11. W Linux tylko Alpine jest inny tak jak Windows CE jest inny od reszty, a poza tym czy rodzina Debiana: Mint,Ubuntu czy RedHat: Centos,Rocky,Fedora czy archaiczne Slackware czy modernistyczny Gentoo to piszę jeden kod i pakuję tylko w system pakietów tego systemu. A do gier - TYLKO WINDOWS !!!
@mirekk36Ай бұрын
Czyli windows za zwykłych ludzi - tego się nie przeskoczy panie kochany
@krzysztofczubachowski2530Ай бұрын
Nie ma jak to MS DOS😊
@mirekk36Ай бұрын
historia z dużą brodą :)
@krzysztofczubachowski2530Ай бұрын
@mirekk36 nie jestem informatykiem ani znawcą w tej dziedzinie ale wpisywanie komend C:\ coś tam coś tam było fajnie pierwszy Prince of Persia został z komend wpisany. Lata 90 chyba IBM z miękkim dyskiem
@krzysztofczubachowski2530Ай бұрын
@mirekk36 powiedz czy linuxiarze ogarnę MS DOS?
@macosm7818Ай бұрын
Linux jest zdecydowanie LEPSZY, ale fragmentacja oraz lobbing, układy i układziki na różnych poziomach powodują, że jest na niego mało popularnego oprogramowania oraz problem ze sterownikami mniej popularnych urządzeń. Np. programatorów itp.
@szmaszmoszmaszmo2026Ай бұрын
Zależy jaki Linux, porównanie do grupy jest słabe, ale to czego brakuje to Marketing. Gdyby np. takiego Manjarobooka dałoby się znaleść w Mediamarkt.. z kolei Cannonical aka Ubuntu tak samo jak Microsoft to Spyware ;) Pozatym soft.. większość ludzi chce office, a Libre ma inne fomaty.. itd. itp. brakuje supportu ^^
@macosm7818Ай бұрын
@@szmaszmoszmaszmo2026 Będą sterowniki i programy instalowane za pomocą prostego instalatora i ludzie sami przejdą. I tak większość używa obecnie głównie przeglądarki i dla takich osób jakiś Debianopochodny Linux jest idealny.
@szmaszmoszmaszmo2026Ай бұрын
@macosm7818 Debianopochodne odradzam.. tak jak w tym memie o random number.. you never know ;) A tak na serio, Debian ma albo stare albo niestabilne pakiety testing i to nie rolling release. Nawet Microsoft zrozumiał, że rolling jest lepszy, czyli po Linuxowemu Arch ^^
@mirekk36Ай бұрын
@@szmaszmoszmaszmo2026 Ot właśnie - co tu więcej powiedzieć - nic. Dobre podsumowanie
@mirekk36Ай бұрын
już w filmie mówiłem że nie chodzi i zainstalowanie czy jakieś sterowniki których i tak brak, i firmy nawet nie wszystkie chcą tworzyć soft a nawet niektóre gry na linuxa - nic na to się nie poradzi
@artur3149Ай бұрын
Bardzo dobrze to przedstawiłeś. Używałem przez jakiś czas linuksa Manjaro w wydaniu Big Linux. Bardzo fajny graficznie i intuicyjny jak Windows tylko miał jedną dużą wadę - po aktualizacjach zwykle się wysypywał. Ponieważ miałem go razem z Windowsem na jednym dysku, kiedyś się tak posypał, że wywalił mi również Windę. Teraz z niego mam już tylko tapety na Windowsie bo są zajefajne. A co do hejterów, to są biedni ludzie, którym się zazwyczaj nie układa w życiu, którzy byli często molestowani w różnym wieku. Ich się nie bierze na poważnie bo to jest po prostu stan umysłu. Pozdrawiam.
@mirekk36Ай бұрын
No i proszę jak się ma zdroworozsądkowe podejście i odpowiednią dawkę wiedzy - a widać, że masz tę dawkę - to człowiek korzysta z różnych narzędzi w miarę potrzeby i o to chodzi. Co do hejtusiów to chyba lepiej ich tu podsumowałeś niż ja :)
@tommyboss7Ай бұрын
Qubes OS !!!!
@mirekk36Ай бұрын
tak tak - ale spokojnie ;) niech będzie Quebes OS i do tego Pablo Gonzales OS plus na pocieszenie Equador OS :)
@SwiatLinuksaАй бұрын
@@mirekk36trochę niezbyt smieszkiwanie bo to jest system który stworzyła Polska programistka kilkanaście lat temu i jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dystrybucji Linuksa na świecie że względu na pełną wirtualizację wszystkiego i odseparowanie - wystarczyło 5 min cennego czasu poświęcić w wikipedia... No cóż
@mirekk36Ай бұрын
@@SwiatLinuksa Gratuluję polce a ty spróbuj wymusić jego instalację na wszystkich komputerach zamiast windowsa u zwykłych kowalskich, dobra chociaż u połowy kowalskich - to wtedy porozmawiamy. Bo teraz to albo KOMPLETNIE nie rozumiesz o czym jest ten poradnik (i to obstawiam) albo ... albo oglądałeś go na "przewiju" albo tylko sam tytuł przeczytałeś - to wtedy nie dziwota co piszesz.
@SwiatLinuksaАй бұрын
@mirekk36 wypowiedziałem się wyłącznie apropo QuebesOs a nie całego Twojego filmu - dlatego komentarz jest tu a nie na ogólnym. Druga sprawa to nie jest dystrybucja dla każdego tylko dla określonych ludzi. Distro dla zwykłego jest może 6 sztuk i koniec. Nic na nikim nie wymieszam i nie będę - warto mówić o Linux jako bardzo dobrej alternatywie choć nie do wszystkiego się nada - jest to oczywiste. Mi osobiście wisi kto czego używa - niech używa tego co mu wygodnie, kwestia przekazania ludziom że mają wybór. Ot cała filozofia ;)
@mirekk36Ай бұрын
@@SwiatLinuksa No dokładnie wolny wybór tego co kto uważa to podstawa - zgadzam się
@Piotr_TАй бұрын
Jako człowiek nieznający się absolutnie na niczym, proponuję sprawdzić pod kontrolą jakiej rodziny systemów pracują urządzenia IoT, telefony komórkowe i sprzęt sieciowy. O urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłka nie wspominam. Dziękuję do zobaczenia.
@mirekk36Ай бұрын
W ogóle tu nie mówimy o żadnych telefonach itp - mówimy o komputerach domowych. A rozkład Win do Mac jest wciąż rzędu 70% win do 20% Mac - nie ma zmiłuj się i to są oficjalne statystyki łatwe do znalezienia
@mirekk36Ай бұрын
@@WystarczyDawid Nie bierzesz pod uwagę ceny maka - która jest zwykle zaporowa szczególnie w Polsce dla typowego użytkownika. A co do procentowego rozkładu użycia systemów to owszem maki mają nawet ok 20% ale to nadal masakrycznie daleko do ok 60-70% użycia windowsa
@TheOvernowhereАй бұрын
@@mirekk36 Jak pisałem wyżej, obecne ceny zaczynają być konkurencyjne a przy 13stkach, 14stkach 800 plusach i innych jałmużnach nawet przeciętnego kowalskiego po mału stać na jabłko. Myślę że jednak w dużej mierze mentalnie jesteśmy nadal na etapie masochizmu hardwareowego, i nawet przeciętny kowalski prędzej przekona sie do arduino, do ktrego DA SIĘ przylutować wszystko, nawet szczękę teściowej (choć sam nigdy lutownicy w ręce nie trzymał) niż pozwoli sobie na system przy ktróym mało co da sie wypiąć i wpiąć odwrotnie by sprawdzić czy aby producent nie przewidział że tak będzie działać 2x szybciej :)
@mirekk36Ай бұрын
@@TheOvernowhere arduino w szczękę :D no panie masz pan poczucie humoru - uśmiałem się i jak zawsze w każdej wypowiedzi jest sporo prawdy ;) nie da się zaprzeczyć
@TheOvernowhereАй бұрын
@@mirekk36 Cieszę się że udało mi się Pana Redaktora rozbawić. Z mojej strony głęboki ukłon za udostępnianie tak obszernej wiedzy że aż mózg dostaje zakwasów! Nie tylko w temacie mikrokontrolerów, odcinek o updacie starych windowsów do nowszej wersji - super sprawa!
@jaroslawkolackiАй бұрын
A może jednak "inny linux" czyli Apple mini M4 🤔
@mirekk36Ай бұрын
Nie wiem nawet co masz na myśli, czy chodzi o to że podałeś nazwę kolejnej z 700-set dystrybucji linuxa ? ;) jeśli tak to nie o to chodzi - nie będziemy tu zliczać ile ich jest bo to nie ma najmniejszego sensu niestety
@WanqKuАй бұрын
@@mirekk36 Raczej chodzi o Mac OS, on jest, tak jak linux, oparty na unix'ie :)
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu Ok rozumiem tylko zwykli użytkownicy nie mają pojęcia to jedno a drugie no to co tu mówić - niestety zwykli śmiertelnicy i użytkownicy i tak skorzystają z Windows - nie ma co się czarować. MAC OS to tylko ok 20% rynku komputerów domowych w stosunku do prawie 70% dla Windowsa
@WanqKuАй бұрын
@@mirekk36 Zgadzam się, w Polsce oczywiście tak, bo komputery z firmy Apple są bardzo drogie u nas.
@mirekk36Ай бұрын
@@WanqKu No właśnie cena to jedno. W USA zgadzam się że jest większy i to zdecydowanie większy odsetek użytkowników MAC w porównaniu do Win jest nieco większy ale wciąż nie aż tak bardzo jak w PL i innych krajach