Fajnie, że nagrywasz na temat światłowodów, brakuje treści na ten temat na polskim KZbin. Leci łapka do góry i do usłyszenia! 🖐
@PodNapieciemSzczecin Жыл бұрын
Świetny merytoryczny materiał. Tłumaczysz jasno i zrozumiale. Pozdrawiam serdecznie.
@eugeniuszrink1463 Жыл бұрын
Jak zwykle merytoryczny materiał. Pozdrawiam.
@emstelm Жыл бұрын
Dzięki za wyjaśnienie! :)
@Modrih Жыл бұрын
Mi się bardzo podobał film, fajnie że tworzysz takie materiały
@Raampage11 ай бұрын
Jaka jest różnica w pingu między światłowodem a miedzią ?
@Lama_Gra2 ай бұрын
W przypadku dobrze zrobionej sieci domowej, na dobrej skretce nie ma roznicy w pingu. W predkosci tez nie, bo nawet cat5e ciagnie 10gb. Poki co przechodzenie na full swiatlowod w domu to droga zabawa dla freakow.
@miszkolc6535 Жыл бұрын
2:50 nie musiałeś się poprawiać. Częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali więc jak zmienia się długość, to zmienia się też częstotliwość.
@TechGlobuz Жыл бұрын
Tak. Przy czym chodziło mi o to żeby każdy odbiorca końcowy zrozumiał. KZbin często oglądają ludzie, którzy nie mają wiedzy i chcą się czegoś nauczyć.
@towkukus Жыл бұрын
Dzięki
@Raampage11 ай бұрын
Powiedz czy rutery światłowodowe od Orange są dobre ? Jak nie to jaki kupić żeby to smigało 1000/300 Chciałbym piąć się światłowodem i wyjsc z rutera światłowodem który wepne do karty ASUS XG-C100F, zalerzy mi na nikim pingu. Doradzisz coś ?
@arnii8018 ай бұрын
Czy ktos.wie jak wkladka jest u operatora Multiplay Opole ?
@Raampage11 ай бұрын
Jaki dostawca daje 10gb ? To jest pobieranie a wysyłanie ile ?
@matid8453 Жыл бұрын
potrzebuję kupić router który ma robić jako AP (choć nie tylko takie zadanie może mieć) i pytanie mam takie lepiej iść już w wifi 6 czy jednak wifi 5 na transferach mi zbytnio nie zależy
@TechGlobuz Жыл бұрын
Wi-fi 6 dużo bardziej przyszłościowe, a jeśli Mikrotik, to tylko wi-fi 6, bo te z 5 nie będą mieć nigdy wave2.
@matid8453 Жыл бұрын
@@TechGlobuz szukam raczej czegoś na tp-linku
@TechGlobuz Жыл бұрын
@@matid8453 I tak bym szedł w wi-fi 6. Wydasz teraz pieniądze na stary standard i będziesz musiał za chwilę wymieniać, bo będziesz chciał mieć większe prędkości. Do tego dolicz czas poświęcony na wymianę i konfigurację.
@matid8453 Жыл бұрын
@@TechGlobuz dobra to tak zrobię dzięki za radę
@kwadratowyzajac Жыл бұрын
Mam EAP670 i powiem Ci, że wymiata. Ma port 2,5Gb/s który planuję przetestować, póki co zamyka port 1Gb/s. Jak porównywałem do U6 Pro ( miałem oba w tym samym czasie) ubiquity w tym samym miejscu daleko poza domem miał transtefy 2xniższe. @@matid8453
@yanek911 Жыл бұрын
A taka wkładka jestem wstanie zastąpić ont od operatora?
@endij13 Жыл бұрын
To zależy od tego, jaką technologie wykorzystuje ISP, bo jeśli jest tak, że ISP ma dużą moc w światłowodzie lub jakieś charakterystyczne długości fali, to chyba zwykła wkładka SFP nie podoła, często też bywa tak, że w urządzeniu końcowym klienta jest jakaś autoryzacja typu PPPoE, albo MAC albo inne dziwne rzeczy, a klient nie będzie wiedział jak się do tego podłączyć.
@TechGlobuz Жыл бұрын
Nie. Musi być specjalna wkładka, która sama w sobie jest ONT-em. Mało który operator dostarcza internet światłowodowy po czymś innym niż GPON (zwłaszcza dla użykowników indywidualnych), więc w 99% przypadków musi być wkładka będąca ONT-em.
@TechGlobuz Жыл бұрын
@@endij13 Nie wprowadzaj w błąd. Jak jest ONT, to musi być wkładka, która sama w sobie jest ONT-em.
@endij13 Жыл бұрын
@@TechGlobuz Nie chciałem nikogo wprowadzić w błąd. Ja osobiście spotkałem się z innymi rozwiązaniami niż GPON, dlatego też napisałem, że "to zależy", czyli nie oznacza to, że w każdym przypadku się tak da. Zdaję sobie sprawę, że większość to GPON, więc przepraszam za ewentualne wprowadzenie w błąd i dziękuję za sprostowanie.
@TechGlobuz Жыл бұрын
@@endij13 Spoko, ja z góry założyłem, że jak ktoś pisze, że ma ONT, to musi być GPON ;) Faktycznie są różne technologie (GEPON, XG-PON), a nawet ethernet po światłowodzie. Tylko w tym ostatnim przypadku (etherenet po światłowodzie) stosuje się klasyczne wkładki, jakie pokazałem w filmie. No i takie rozwiązanie jest spotykane praktycznie tylko dla klienta biznesowego, bo dla operatora oznacza większe koszty.
@maciejkaszewski3419 Жыл бұрын
Czemu nie sprawdzisz z wkładkami WDM który światłowód nie działa prawidłowo?
@TechGlobuz Жыл бұрын
Obejrzyj jeszcze raz ze zrozumieniem. Ustaliłem przecież który jest przerwany i zamiast niego puściłem tymczasowo inny do testów. Już po nagraniu filmu naprawiłem jeden ze spawów mechanicznych i teraz wszystko jest ok.
@1989ogor Жыл бұрын
Co Ty tak te częstotliwości poprawiasz? Przecież to prawie synonim długości fali.
@TechGlobuz Жыл бұрын
Tak, ale nigdzie nie wspominam o tym w filmie i chcę żeby odbiorca, który nie ogarnia wiedział od razu o co chodzi. Tym bardziej, że wkładki się kupuje na określoną długość fali.
@lemoniadowyjoe5116 Жыл бұрын
Jaką masz latencje w pingu na wkładkach 10G ?
@TechGlobuz Жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem sens pytania. Jest oczywiście poniżej 1 ms, ale czas odpowiedzi zależy od wielu różnych czynników (odległość, urządzenia które pingujesz).
@lemoniadowyjoe5116 Жыл бұрын
Rozumiem, ale nie to miałem na myśli. Chodziło mi o potwierdzenie że u mnie jest coś nie halo. Więc w zasadzie dziękuję za weryfikacje.
@TechGlobuz Жыл бұрын
@@lemoniadowyjoe5116 Jak pingujesz do switcha, to normalne jest, że odpowiada on dużo później niż inne urządzenia, bo jego celem jest bycie switchem, a nie odpowiadanie na ping. Taki Mikrotik 260GS ma czas odpowiedzi rzędu więcej niż 10 ms, a urządzenia zapięte przez niego poniżej 1 ms.
@brokenik Жыл бұрын
Temperatura wkładki nie ma nic wspólnego z zasięgiem takiej wkładki oraz mocą nadawania - wkładka na 20 czy na 80km grzeje się tak samo :) Poza tym wkładki o zasięgu 3-5km bez problemu działają i na większych odległościach np. 20km. Ponieważ generalnie nie produkuje się wkładek na 3km - te oznaczone jako 3-5km to są po prostu wkładki 20km które nie przeszły testów :) Mówię całkiem poważnie. Problemy z łączeniem się pomiędzy urządzeniami nie wynikają z samych wkładek - te są formalnie urządzeniami pasywnymi poza sygnalizacją poprzez magistralę I2C - a bardziej z implementacją autonegocjacji i chipami obsługującymi gniazda SFP po stronie przełącznika.
@TechGlobuz Жыл бұрын
Może kwestia tego, że ta wkładka na 5 km to SFP+, a ta druga to SFP i pewnie to powoduje, że jedna się bardziej nagrzewa. Nie ukrywam, że nie mam wielkiego doświdczenia ze światłowodami i bardzo mnie cieszą takie merytoryczne komentarze :)
@montiedj Жыл бұрын
Materiał bdb. Co prawda obejrzalem tak na szybko ale można wspomnieć o włóknach SM do ktorych używa się tych pojedynczych wkładek(dla 1gb a podwójne SM sa dla 10gb i wyżej) i o MM podwójne ale tam to już jest na długość fali 850nm. Wiadomo różnią się głównie odleglościami na jakie można ich użyć.
@TechGlobuz Жыл бұрын
O MM nie wspomniałem, bo nigdy nie używałem i nie planuję. W praktyce mało gdzie stosuje się SM. MM to tylko duże data center żeby zaoszczędzić na wkładkach, których ilości tam idą w tysiące, więc każdy dolar oszczędności na wkładce robi różnicę.
@montiedj Жыл бұрын
@@TechGlobuz no w sumie to racja, tak czy siak material ok
@romekatomek2159 Жыл бұрын
@@TechGlobuz a co masz za różnicę ? wrzuciłeś wkładki SM na 5km bez tłumików, wkładki na tyle syfiaste że nawet przełącznik nie zdobył od nich informacji co do ich prędkości, dostały teraz temperatury i czekamy aż się upalą ( skoro nie negocjują prędkości - moc pewnie też nie będzie regulowana ). w MM zamiast lasera masz Diodę, stąd dyspersja w światłowodzie ogranicza harmonicznymi odległość ( mody świetlne pod różnym kątem nie pozwolą na synchornizację na dużych odległościach ). IMO tańszych sprzętów nie było ? TP-LINK wkłądki z CDR'a - piszesz że wrzucisz 10G przelącznik i co - kable na 6A wymienisz w całym domu ? nie sądzę.. a widzę piątkę. Bardzo dobry materiał - prawda - ale to też nie jest jakieś rocket sience. Twoje przygody wynikają właśnie ze stosowania gównolitu. Tego typu przygody w pro środowisku sieciowym są niedopuszczalne. ciekaw co te wkłądki raportuą po snmp.
@elektryk5 Жыл бұрын
:)
@qnapalert590 Жыл бұрын
Reflektometr nie mierzy tłumienia !!!
@TechGlobuz Жыл бұрын
Bądź tak miły i nie drzyj mordy. Jeszcze jedynki trzeba było napisać po wykrzyknikach. Bezpośrednio nie mierzy, ale potrafi ocenić cały tor optyczny i wyliczyć straty.
@josifkami6665 Жыл бұрын
A ja mam spawarkę. Przydaje się.
@TechGlobuz Жыл бұрын
W moim przypadku zakup całkowicie nieuzasadniony ekonomicznie. Jakbym spawał dużo na zlecenie, to by się opłacało kupić, a tak to zawsze mogę zamówić kogoś ze spawarką, kto pospawa.