Polecam ciekawy tekst hydrotechnika, który do 2016 r. pracował nad projektem stopnia wodnego Siarzewo: swiatwody.blog/2021/04/14/jacek-zalewski-co-trzeba-wiedziec-o-stopniu-wodnym-siarzewo-czy-warto-go-budowac/
@JanKowalski-xx2nu3 жыл бұрын
Jak dla mnie zbyt jedno stronie podchodzisz do tematu, tylko ptaki, a co z rybami którymi giną bo trzeba naprawić próg co do rozebrania niema teraz technologii. Nawet myślano o tym w latach 94 aby rozłożyć to na raty tylko by to kosztowało wiele milionów. Co do budowy tamy w Siarzewie nie powstanie i tak.
@krzysztofubysz2753 жыл бұрын
1. czyli gdyby nie było tamy nie byłoby zatoru w 1982. Hmm, rozumiem że nie byłoby również zatoru lodowego w 1947 oraz 7(!!!) powodzi zatorowych w latach ...1817-1864. w okolicach warszawy.(rcin.org.pl/igipz/Content/19480/WA51_35259_r1991_Prace-Hab-MGrzes-Zat.pdf) str.23 i dalej. Jak widać, zanim powstała tama w 1970 roku problem zatorów nie istniał :) 2. Na nagraniu Jest Pan na 706 kilometrze Wisły . Nie zaciekawiła pana wyspa, która znajduje się w tamtych okolicach? W planach budowy zapory w Siarzewie jest k a n a ł n a t u r a l n e g o o b e j ś c i a o szerokości kilkudziesięciu metrów po prawej stronie wyspy, przez co nurt w tamtym miejscu będzie o wiele silniejszy i dla ryb będzie to jednoznaczny sygnał którędy płynąć. 3. Nikt nie będzie budował zastawek na rowach melioracyjnych. Najczęściej rowy te są budowane na polach, na których wczesną wiosną wysoki poziom wód gruntowych u n i e m o ż l i w i a z a s i e w y oraz powoduje niszczenie upraw. Gdyby je wybudować, skarb państwa musiałby wypłacić odszkodowania poszkodowanym rolnikom. 4. "betonowa przyszłość", piękne określenie. Zapraszam nad zalew włocławski i proszę mi wskazać jeden wybetonowany brzeg poza miastami i okolicami portów. Pływam na zalewie od 18 lat i przyroda w tamtym miejscu jest na prawdę piękna. 5. Problem jest taki, że na terenach , które do czasu budowy tamy były zalewane co roku na wiosnę , jak na przykład obszar we Włocławku między Wisłą a ulicą Grodzką na osiedlu zawiśle , zostały wybudowane domy jednorodzinne. Od czasu budowy tamy nie były zalane ani razu, 2 razy było jedynie takie zagrożenie. Gdyby wyburzyć tamę, trzeba byłoby to zrobić również z całym osiedlem. 6. Powódź w 2010 roku często jest podawana za przykład, że tama powoduje takie zagrożenie. Otóż przyczyną wezbrania poniżej stopnia było zbyt późne otwarcie jazów i nie przygotowanie zbiornika na falę na czas przez co zrzut musiał odbyć się gwałtownie, razem z falą. Przypomnę, że decyzję o takim przebiegu spraw podjął zarząd stacjonujący ówcześnie w... Toruniu, więc jeżeli ktoś ma pretensje że mieszka w Toruniu i zalało go przez Włocławek to jest w błędzie i powinien podziękować za to zarządowi w swoim mieście.
@JanKowalski-xx2nu3 жыл бұрын
@@krzysztofubysz275 Zatory by i będą czy będą zapory czy nie będzie stopnia wodnego. Najczęsciej właśnie zatory zdarzały się w okolicy Płocka, Kempy Polskiej i na wysokości Kawki. 1982 roku źle podeszli do zatoru bo spuścili za dużo wody, potem jak przebili zator nie było jak spławić kry i ona właśnie zamarazając narobiła najwięcej krzywd. Włocławek w 2010 roku był w lepszej i bardziej konfortowej sytłacji bo od Włocławka do Nieszawy jest obniżone dno o 3 metry, tylko najwięcej pretensji mają ludzie do tego że mieszkają na terenie zalewowym a jak chcą budować wał to chcą bardzo drogo ziemie sprzedać.
3 жыл бұрын
czemu pokrywa lodowa wpływa pozytywnie na hydroenergetykę?
@jana54973 жыл бұрын
@@krzysztofubysz275 W pełni zgadzam się z Twoimi ocenami. Już sam fakt, że stopień wodny, zapora We Włocławku, była budowana w oparciu o niezbędną zaporę w Siarzenie, a której nigdy później nie wybudowano stawia pytanie o celowość dyskusji, czy budować zaprę w Siarzewie. Poza tym jeżeli mówimy o celowości i potrzebie magazynowania wody w zbiornikach zaporowych, to twierdzenie później, że w tylko w Polsce nie jest to potrzebne, to kto płaci za takie teksty i na czyje zlecenie są go typu wiadomości kolportowane?
@kubabozek67493 жыл бұрын
Z tego, co zrozumiałem to realnym problemem (o oddziaływaniu większym niż kilkaset metrów powyżej zapory) jest migracja ryb. Według Pana jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zapory, chociaż zdaje sobie Pan sprawę z konsekwencji; kolejnych Problemów. proszę o odpowiedź: Czy obszary odcięte dla ryb migracyjnych w Europie występują powyżej każdej zapory? Wydaje się to wątpliwe patrząc np. na Skandynawie. Czy w XXIw. nie da się postawić zapory z porządną przepławką lub dostawić od tej starej - apropo Czy ta stara Przepławka nie będzie lepiej działać jak podniesie się poziom wody poniżej zapory?
@adamkowalski95593 жыл бұрын
Da się. Ale to jest ponad możliwości intelektualne decydentów tego kraju.
@e.magorzatamaj15833 жыл бұрын
Zlee wymierzyli, przepławki są za wysoko
@e.magorzatamaj15833 жыл бұрын
Źle-miało być
@krzysztofubysz2753 жыл бұрын
niestety autor filmu nie pokazał wyspy, która znajduje się w okolicach planowanej zapory i nie wspomniał, że w planach jest mający kilkadziesiąt metrów szerokości kanał naturalnego obejścia po prawej stronie wyspy, o jednoznacznie silniejszym nurcie co dla ryb będzie idealną przepławką
@mmichal813 жыл бұрын
niech się wypowie autor, no chyba że ma w tym inny nieznany nam interes
@mateuszkomorowski85213 жыл бұрын
Witam. A co bedzię z Bobrownikami, jezeli dojdzie do rozbiorki zapory we Włocławku? Jak rozebranie zapory wplynie na podniesienie wody w korycie? Moze warto pojechac do Bobrownik i zobaczyć co tam sie dzieje, gdy poziom wody w Wiśle wzrasta. Pozdrawiam
@michadelogistyk34502 жыл бұрын
Kiedyś nie było tamy i krzyżacy nawet zamek mieli koło Wisły.
@mikakowalska16362 жыл бұрын
A co będzie jak tama padnie bo ona miała służyć docelowo przez 10-15 lat i miał powstać drugi stopień wodny który nie powstał do dziś. A tama ma już 50 lat! Takie ryzyko jak ktoś się buduje na terenie zalewowym.
@michadelogistyk34502 жыл бұрын
@@mikakowalska1636 Jak walnie ta tama to bardzo skażenie na maxaaaa!, Osady dene z petrochemii Płock się ruszą z dna i będzie armageddon.
@gerardpodgorniak5252 жыл бұрын
Ludzi z Bobrownik się wysiedli i wszystko zaleje! Problem zniknął!
@mateuszkomorowski85212 жыл бұрын
@@michadelogistyk3450 To prawda. Tama to tablica Mendelejewa.
@Andrzej24993 жыл бұрын
Będą pieniądze do podziału to ekologia i ekonomia staną się wrogiem numer jeden .
@piotrkujawski52532 жыл бұрын
Tu jest pies pogrzebany. W zalewie cała tablica Mendelejewa ,a skąd się wzięła , górale coś wpuszczają do Wisełki ? Płock ! ale od molocha już kasa wzięta , idą dalej.Och ku....Jak by wszyscy Was słuchali,to zamiast na YT ,byś Tam Tamem bębnił.
@TheJacekr Жыл бұрын
misiu wszedzie jest cala tablica, w tobie tez. chemia jest wszedzie bo z chemii jetsesmy zbudowani @@piotrkujawski5253
@tomaszwiatr7813 ай бұрын
@@piotrkujawski5253 tak, tylko stwierdza się zanieczyszczenie, choć z drugiej strony osadu z dna się nie wyssie i dobrze, że przynajmniej wiemy, co tam jest na dnie, choć wszelkie postanowienia dotyczące takich obiektów muszą brać pod uwagę wszystkie aspekty, gdyż podejście zwane szumnie zrównoważonym to jakby tylko w 1/3 ekologia, choć oczywiście zarówno brak wody, jak i jej nadmiar kończy wszelkie dyskusje, bo można wrócić do tych Tam Tam-ów 🙂 i są chyba ludzie, którzy chcieliby zacząć wszystko od nowa.
@mariaskrzek76823 жыл бұрын
Klusownictwo na przeplawkach i to pod nadzorem policji
@drumumin66502 жыл бұрын
Bardzo ciekawe , ma tylko pytanie gdyby porównać Wisły do Odry jakie plusy a jakie minusy regulacji rzeki można by wymienić. A i jeszcze jedno co z osadami jakie w z latami w jakich funkcjonowała tama osadziły się powyżej tamy w Włocławku spotkałem się z opinią że ich spłynięcie do Bałtyku byłoby katastrofą ekologiczną . Poproszę też o użycie tego materiału na zajęciach jakie prowadzę.
@tomaszwiatr7815 ай бұрын
Koszt zastawki szacowany na 1000 zł to raczej duże niedoszacowanie, chyba że takiej jaką pokazano w minucie 12:00, ale zapewne nie o to chodzi. Z drugiej strony zastawka co 15 m to duże ich zagęszczenie ale jak rozumiem to warunek retencji na całej długości cieku wodnego. Co do udziału w produkcji prądu w kraju wynoszącego 0,5 % nie jest to dużo, trzeba to przyznać.
@tomaszwiatr7813 ай бұрын
ten miesiąc pokaże, jaka jest przydatność w kontekście powodzi.
@jaroslawzielinski68243 жыл бұрын
Witam. Najwiekszy problem moim zdaniem to pogłebiająca się susza, za kilka lat kujawy staną sie pustynią jak sie nic nie bedzie z tym robic. Ryby ptaki, srodowisko ważne ale najwazniejsze to susza i problemy dla mieszkanców tego regionu.
@ultimathule10003 жыл бұрын
Wreszcie będziemy mieć polską pustynię !
@Pawlakov13 жыл бұрын
Duże zbiorniki takie jak ten włocławski nie wiele pomagają w walce z suszą.
@velox813 жыл бұрын
@@Pawlakov1 to co niby pomoże jak nie zatrzymywanie wody czym bliżej źródła !!!?
@cybermbebe3 жыл бұрын
@@velox81 Obejrzyj film uważnie do końca: dla zatrzymania wody więcej zrobi zatrzymywanie wody zastawkami na rowach melioracyjnych niż budowa tamy.
@Pawlakov13 жыл бұрын
@@velox81 w zatrzymywaniu wody lepiej pomogą zastawki na rowach melioracyjnych zamiast ogromnych zbiorników w dolnym biegu dużych rzek, na tym kanale był ten temat już wiele razy omawiany
@JanuszJotgie3 жыл бұрын
Szacowny filmik, jednak doszukałem się kilku problemów: 1. Zastawki mogą powodować zalewanie lub ewentualnie "bagnistość" przylegających pól uniemożliwiając ich uprawę, 2. Nie można porównywać elektrowni wodnej do wiatraków - to zupełnie inne technologie i inny wpływ na energetykę. Nie da się oprzeć energetyki wyłącznie na elektrowniach wiatrowych i fotowoltaice ze względu na okresowość pozyskania energii. Elektrownia UZUPEŁNIA prąd w sieci w czasie zastoju odnawialnych źródeł energii i - w przeciwieństwie do elektrowni węglowych - łatwo ją wyłączyć i regulować ilość energii w sieci. Dlatego nie zawsze jest ważne, ile energii może wyprodukować - ważniejszą funkcją jest łatwa możliwość jej "włączania i wyłączania". 3. Filmik nic nie wspomina o obecnym ekosytemie a zostanie on zniszczony po zburzeniu zapory! Odrodzenie się nowego będzie wymagało wielu lat, nawet kilkudziesięciu! 4. Mimo wszystko żeglowność po Wiśle po zburzeniu zapory będzie znacznie utrudniona. 5. Po zburzeniu zapory całe to świństwo, zalegające obecnie na dnie zbiornika spłynie do Bałtyku bo raczej nie da się tego utylizować! Jakiej jakości będą wówczas te ryby?! I kilka innych...
@tuptek27763 жыл бұрын
Nie da się nie mieć problemu suszy, jednocześnie prowadząc działalność rolniczą 10 cm od koryta cieku. Bagnistość przylegających pól właśnie jest pożądana, bardzo pozytywnie wpływa to na stosunki wodne w okolicy. PS. W filmie jest mowa o tych "świństwach na dnie"
@urolobejko3 жыл бұрын
Jedyny głos rozsądku ten twój komentarz. Elektrownie wodne to jedyne naprawdę ekologiczne źródło energi. Gościowi tego nie wytłamaczysz bo siedzi ze smartfonem nad wisłą i czyta wikipedię. ( rybitwy mu się utopiły w lasach łegowych) Niech sobie przyjedzie na Pomorze nad Radunię gdzie jest 5 czy 6 elktrowni wodnych które kiedyś zbudowali niemcy. I co? Rybki są uśmiechnięte, Rolnicy również. Mieszkańcy Gdańska mają ujęcie wody pitnej. To poprostu fenomen. Wisłę, Odrę już dawno powinniśmy uregulować aby były przedewszystkim żeglowne. Gościu to pożyteczny I....a! cytuje jakies europejskie raporty o zagrozeniach Nie pojiedzie na zachód niech zobaczy sobie co i jak tam jest. Np. W takiej Holandii (rybki i ptaszki są) a tam nic nie jest pozostawione przypadkowi. Nawet takie żuławy gdzie mieszkam to ornitolodzy przyjezdzająBo takie gatunki zadkie się tutaj posilają podczas swoich wędrówek.
@przemekcieslik59602 ай бұрын
@@urolobejko Nie, elektrownie wodne nie są ani ekologiczne, ani opłacalne. Tym bardziej regulacja rzek. Jest to gigantyczne niszczenie ekosystemu, a wielkie koszty, które trzeba ponieść, się nie zwracają.
@maciejbonk11133 жыл бұрын
Z tymi osadami wiąże się jeszcze jedna kwestia. Rozbiórka zapory nie musiałby się odbywać poprzez jej wysadzenie, czy też nagłe inne spuszczenie wody ze zbiornika. Powrót do poziomu Wisły w tym miejscu mógłby trwać spokojnie kilka, a nawet kilkanaście lat, a każdy odsłaniany metr brzegu mógłby być poddawany rekultywacji, np. poprzez wywożenie części osadów (o ile byłoby gdzie je składować) i/lub jednoczesne obsadzanie brzegów drzewami, które mają dobre właściwości pod względem wiązania metali ciężkich - zdaje się, że takie ma wiele gatunków topoli, a te z kolei to naturalny element łęgów nadwiślańskich. Zatem, nawet przy założeniu uwalniania części metali ciężkich z akumulowanych osadów to uwalnianie byłoby rozłożone w czasie, tak, że w danym momencie uwolnione ilości niebezpiecznych substancji nie musiałyby by się znacznie różnić od tła. Pod pomysłem dobrze przeprowadzonej likwidacji stopnia podpisuję się wszystkimi kończynami.
@piotrwrobel73653 жыл бұрын
Charakter i poziom zanieczyszczenie części osadów ze zbiornika włocławskiego nie pozwala na prostą rekultywację. Osad należało by wydobyć, odwodnić i skierować do spalarni odpadów niebezpiecznych lub w najgorszym razie na składowisko odpadów niebezpiecznych. Proces taki będzie czasochłonny i bardzo kosztowny. Dodatkowym problemem jest ilość zanieczyszczonego osadu. Nie mamy w Polsce odpowiedniej infrastruktury do poradzenia sobie za takim wolumenem. Prawdopodobnie musielibyśmy osady lub ich część transportować do Niemiec. Zagrożenie dla środowiska i dla ludzi pochodzące z zalegających osadów oraz trudność poradzenia sobie z nim(oraz brak środków) jest jednym z silniejszych argumentów przeciwko likwidacji zbiornika. Niestety... :(
@Moskuito22223 жыл бұрын
@@piotrwrobel7365 Zanim zacznie się jakiejkolwiek rozmowy o możliwości i niemożliwości najpierw trzeba pobrać serię próbek, zbadać i poddać wyniki analizie. Wtedy okazałoby się czy to odpady nie możliwe do poddania zwykłej rekultywacji, do rekultywacji, czy w ogóle to jest zwykłe zawracanie głowy i stężenia są mniejsze niż na polach na Śląsku.
@mrflojd3 жыл бұрын
@@piotrwrobel7365 Jeśli zapora nie zostanie zburzona to co dalej z tymi osadami? Czy pozostawiając zaporę, będzie można rozwiązać problem osadów taniej/łatwiej/bezpieczniej?
@WolneRzeki3 жыл бұрын
@@piotrwrobel7365 będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek odniesienie do literatury! Nie znalazłem nigdzie takich informacji.
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
A może by wykopać nowe koryto Wisły obok zalewu, od Płocka aż za zaporę gdzieś w okolice Łęgi Witoszyn? Wiem kosztowne to i niszczące okoliczne zalesienia Ale może w ostatecznym rozrachunku tańsze niż dezakrywacja odpadów z zalewu?
@Hubertus782 жыл бұрын
Zastawki to stare i sprawdzone rozwiązanie już 100 lat temu chociażby na Dolnym Śląsku. Na każdym rowku , splywce itp były takowe, a mieszkańcy lokalni sami regulowali spływy. Zastawiali w dni deszczowe i stopniowo upuszczali wodę rozkładając w czasie. Miało to głęboki sens retencji i odzysku wody w czasie susz. Mamy przykład aktualnie katastrofy na Odrze. A co gdyby osady "Mendelejewa" zerwał z dna nagły prąd Wisły z powodu awarii Tamy we Włocławku? Największa katastrofa ekologiczna w Europie na wiele lat , oraz gospodarcza dla mieszkańców poniżej. Babcia tama jeszcze jakoś o kulach stoi ale warto nad tym pomyśleć, nawet bardziej , niż nad CPK, i innymi inwestycjami.
@rafajabonski37002 жыл бұрын
Właściwie te osady by się w ilości wody rozłożyły więc nie było by katastrofy. Kolejna sprawa nie spłynęły by wszystkie od razu.
@grzegorzmalenta23592 ай бұрын
Chciałoby się zapytać dla kogo pracujesz?
@przemekcieslik59602 ай бұрын
Zastawki na rowach, a na rzekach to 2 zupełnie inne sprawy
@adamlisiecki61193 жыл бұрын
Nie wiem czy zaporę trzeba od razu rozbierać. Może wystarczy spuścić wodę a możliwość piętrzenia pozostawić na wypadek powodzi. Poziom morza wzrasta i Żuławy będą coraz bardziej zagrożone, zwłaszcza jak spotka się przybór na Wiśle z cofką sztormową na Bałtyku. A co do przekopu Mierzei Wiślanej to mam inne zdanie. Do własnego domu wchodzi się własnymi drzwiami a nie przez ogródek sąsiada. Nawet gdyby te drzwi miały dużo kosztować. Możesz oczywiście protestować ale pamiętaj że ktoś kto protestuje zawsze i na wszystko też staje się niewiarygodny. A wielu ekologów tak ma , niestety. Nawet jeśli w sprawie przekopu się mylę, to chyba przyznasz że jego szkodliwość jest znikoma w stosunku do szkód jakie mogą wyrządzić kolejne stopnie wodne na Wiśle i innych rzekach. Przekop już powstaje a zapora jest dopiero w trakcie projektowania. Dlatego trzeba skoncentrować siły i protestować oraz informować, jest jeszcze szansa. Ja jestem dobrej myśli- sądzę że z powodu kryzysu po pandemii na zaporę po prostu zabraknie kasy. Trzeba ludziom przedstawiać jeszcze inne wyliczenia. Ile można za te pieniądze wybudować mieszkań dla młodych, żeby nie uciekali za granicę, albo ile starych domów docieplić i ile wymienić pieców, żebyśmy nie mieli najgorszego powietrza w Europie.
@MariuszSteinke7 ай бұрын
Świetny materiał .Jak zawsze.
@hustlas49802 жыл бұрын
2cm w toruniu, a we Włocławku w domach bliżej Wisły woda na podwórkach i pod drzwiami, gdzie żeby dojść do rzeki trzeba było zejść kilka metrów w dół i kilkaset w linii prostej.
@mr.piernik47706 ай бұрын
Znam człowieka któremu nawet te 2 cm majątek zdrowie lub nawet życie uratowały. Gdyby nie zapora to uszkodzony kabel wlz cm nad wodą.w starym domu bez uziemienia zrobiłby z zalanej piwnicy odbiornik.
@Ubojowiec3 ай бұрын
rozbierajcie smiało .. pozniej nie płaczcie .. bo juz jedni zabraniali stawiac a teraz płacza
@janekkos64393 ай бұрын
Czyli zapora we Włocławku powoduje wymieranie ryb w europie a nawet na swiecie ?
@donpasquale31873 ай бұрын
Jej likwidacja z pewnością wpłynie na wielkość pogłowia bydła w Nowej Zelandii!😁
@salsarriba56952 ай бұрын
proszę poprosić kogoś o pomoc w zrozumieniu filmu. ewentualnie oglądać filmiki typu vlog
@tomekeziowski42932 ай бұрын
Stanowi część problemu, mądralo
@lidiab.garncarek88982 ай бұрын
Lista Instytucji finansowanych pośrednio lub/i pośrednio z funduszy finansowych rządu RFN ( 2.5 mln € / rocznie !) : WWF Polska Greenpeace Polska Koalicja Ratujmy Rzeki SWP Nasze Wody I kilkadziesiąt innych ! Jeśli mi nie wierzycie - sprawdźcie sami. Podpowiem : Koalicja Ratujmy Rzeki
@donpasquale31872 ай бұрын
@@lidiab.garncarek8898 Niemcy prowadzą już z nami wojnę. Na dzisiaj są większym zagrożeniem niż Rosja bo demolują naszą Ojczyznę od środka.
@narybybezspiny5 ай бұрын
Łapka!
@pawe41103 жыл бұрын
Czy masz może dostęp do podobnych danych na temat ryb dwuśrodowiskowych w dorzeczach Renu? Jak wygląda to na tle Wisły itp.
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Nie interesowałem się nigdy specjalnie Renem, ale z pewnością dane takie są dostępne. Warto spróbować znaleźć używając np. Google Scholar.
@marek60172 жыл бұрын
@@WolneRzeki Powinieneś się zainteresować Renem, a może nawet Wołgą, z pożytkiem dla Polski.
@Javierblaszczyk2 жыл бұрын
W Wiśle wymarły łososie oraz jesiotry a to przez to że ta zapora uniemożliwia im podróż na tarło w górę rzeki
@kasiakowalska5002 жыл бұрын
@@Javierblaszczyk po co powtarzasz to co mówi autor filmu?
@stanislawdebowski59462 жыл бұрын
@@Javierblaszczyk No Następny ekspert od ryb Koleś Łosoś Troc wedrowna nigdy nie wchodziły aż tak daleko do rzeki Wisły Odry Jak zapora we Włocławku na Wiśle Kostrzyn nad Odrą i to są pojedyncze przypadki Za to leszcz szczupak sandacz okoń dość często idzie na tarło do zatoki Puckiej zalewu Szczecinskiego Wislanego Hmm Jesiotr to już inna historia tego gatunku poprostu został wytrzebiony przez człowieka oraz dość późny okres rozrodowy dla samców 14-20 lat dla samic 20 -25 lat To jedyna ryba która tarła się w górnych biegach Wisły Odry W rzece Odrze zakaz połowu tej ryby został wprowadzony w1932 r Na terenie Wisły w 1936 r Ostatni okaz jesiotra Baltyckiego został złapany w Estoni w 1996 r W 2011 r zostało wypuszczone na Odrze 100 szt tej ryby o dl 1m i wadze ponad 10 kg specjalnie oznakowanej przez instytut w Berlinie i Olsztynie Węgorz Hmm niestety zapory jazy i inne budowle nie są dla niego przeszkodą chyba że piasek suchy sól W pierwszym przypadku sobie radzi doskonale dzięki sluzowi na sobie
@IOABVOAIG3 жыл бұрын
a co z transportem rzecznym?
@wojtekbleka88673 жыл бұрын
Do kajaka już teraz włożę skrzynkę piwa więc nowa zapora nie jest potrzebna. A większych ładunków się nie wozi
@IOABVOAIG3 жыл бұрын
@@wojtekbleka8867 oczywiście, że się wozi
@IOABVOAIG3 жыл бұрын
@@wojtekbleka8867w Holandii transport rzeczny ma 48% udziału, w Niemczech 16%, w Czechach i Austrii 5, na Węgrzech 6, w Polsce 0,6%. Mało tego Niemcy cały czas inwestują w transport rzeczny a mrzonki o rzeczkach zostawiają dla mieszkańców kraju nadwiślańskiego
@wojtekbleka88673 жыл бұрын
@@IOABVOAIG skoro piszesz to pewnie masz rację. Ja swoją wiedzę opieram jedynie na przekazach z drugiej ręki i tv. Pozdrawiam
@arturzajac62703 жыл бұрын
@@IOABVOAIG Z moich informacji to Niemcy do tego dokładają. U nas na szczęście nie ma już do czego dokładać.
@piotrwojciechowski72463 ай бұрын
Dziękuje że poruszasz temat rzek bo prawie nikt się tym tematem nie interesuje i zaś mamy powodzie a można by było tego uniknąć gdyby nie ingerencja człowieka w przyrodę.
@tomaszratel22802 жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍 Dla zasiegu
@tpmaniak Жыл бұрын
Jest jeszcze wazny problem przeplawki dla łososi zapora Włocławska to uniemozliwia a stara przepławka nie spełnia juz swojego zadania.
@diegodiego71233 жыл бұрын
Dla osób naprawdę zainteresowanych tematem Wisły, Stopnia wodnego we Włocławku i jej wpływu na rzekę polecam zapoznanie się ze stanowiskiem prawdziwych ekspertów w tym temacie Prof A.Gizinski oraz Prof Z.Babiński. Naprawdę warto.
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Tylko proszę nie czytać rewelacji jakie prof. Babiński o ptakach lęgowych na dolnej Wiśle opublikował swego czasu w "Gospodarce Wodnej" bo opinia eksperta może zostać nieco zaburzona ;)
@diegodiego71233 жыл бұрын
@@WolneRzeki Za to Twoje rewelacje świadczą o dogłębnym zbadaniu problemów rzeki i innych cieków wodnych. Expert i ekofil w jedynej osobie.
@Puchacz833 жыл бұрын
12:05 - to jest zastawka na tym starorzeczu z poprzedniego filmu? Jeżeli tak, to brawo za inicjatywę!
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Okolicznych mieszkańców bardzo zasmuciło osuszanie starorzecza :)
@quand_meme3 жыл бұрын
@@WolneRzeki za coś takiego można dostać mandat, zwłaszcza w rejonie rezerwatu? Ciekawe, jakby to zrobić na Żeraniu warszawskim.
@quand_meme3 жыл бұрын
@@mir1920 Chyba od szamba Kaczyńskiego. To przez Lecha nie mamy w Warszawie 2 oczyszczalni na północy, tylko jedną. Pis to prlbis. Lubują się w giga projektach.
@ursus-cp9np3 жыл бұрын
@@quand_meme pierdolisz
@koszaekopaek54453 жыл бұрын
Dobra pytanie laika a czy nie dało by się tych pierwiastków odseparować od szlamu i potem wykorzystać ich w przemyśle.?
@Tube1958You3 жыл бұрын
Technologie przetwarzania takich odpadów są dostępne. Na miejscu musiałaby powstać stacja zagęszczająca takie osady [np. zestaw pras filtracyjnych] aby zmniejszyć objętość i takie "placki" przekazane do huty np. w Głogowie lub sprzedane zainteresowanym podmiotom np. Chińczykom, bo oni interesują się szlamami pohutniczymi już od wielu lat
@danieldanielo27132 жыл бұрын
Ciekawe szczegóły, dużo nowych rzeczy dla mnie... dzięki! Pozdrowienia z WROCŁAWIA
@vipr201113 жыл бұрын
Jeśli mnie pamięć nie myli to jak zbudowali tamę we Włocławku miała ona służyć jakieś 10 czy 15 lat. Służy chyba już trzy jak nie 4 razy tyle. I dalej nie zbudowano następnej tamy niżej.
@robuzytkownik75052 жыл бұрын
Dzieki. Nie wiedziałem o tym
@vipr201112 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 w sumie to nie jest jakaś wiedza tajemna, choć może to być i plotka. Jako że było to za PRLu budowane więc wszystko jest możliwe.
@zygmuntzarzecki2 жыл бұрын
co za brednie! taaaak tyle betonu na rzece na 15 lat. puknij sie solidnie w leb to ci sie przypomni. moze solne tez budowali na 20 lat?!
@vipr201112 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki A ty masz chyba serio coś z bańką co? Z resztą zacznijmy od tego że cała tama miała być tymczasowa.
@zygmuntzarzecki2 жыл бұрын
@@vipr20111 dawaj linka do tekstu o tymczasowości tak olbrzymiej budowli. DAWAJ! a banke to walnij sobie, o sciane
@remim.59943 жыл бұрын
Ryby z przepławki idą do wędzarni
@Szymi14442 ай бұрын
Najlepsze miejsce dla ryb
@th-uh2oo5 ай бұрын
Dobre.
@januszjanusz35563 жыл бұрын
No dobrze ale jaka będzie alternatywa,, zlikwidujemy zaporę i co dalej? Co w zamian? Postawmy chociaż elektrownie jądrową
@tuptek27763 жыл бұрын
Budowa elektrowni jądrowej to nie jest dobry pomysł. Należy wybudować ich kilka.
@januszjanusz35563 жыл бұрын
@@tuptek2776 no taka prawda
@--Kwinto--3 жыл бұрын
Nie ma zgody Niemiec. Ponoć nie dorośliśmy do jej budowy, tak jak do demokracji 😏
@franciszeksywula75172 жыл бұрын
a jaki ma wplyw maja wiatraki na srodowisko - Ptaki wedrowne brales to pod uwage ! A co gdy hamolec nie zatrzyma wiatraku przy tornadzie jakie beda zniszczenia w gospodarstwie rolnym ile zwierzat ucierpi
@krzysiaczek2 жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy film.
@obserwator93722 ай бұрын
Pytanie jednak, czy rzeczywiście warto rozbierać tę ogromną tamę wraz z elektrownią ? A może lepiej puścić Wisłę wolno bokiem a w oparciu o tamę i zalew stworzyć zamknięte zbiorniki przed i za tamą przerabiając całość na elektrownię szczytowo - pompową (czyli magazyn energii), odcinając całą konstrukcję od samej rzeki...
@kasjope3 жыл бұрын
Jakie miejsce jest dobre pod budowę elektrowni atomowej pod względem hydroloicznym?
@adamkurylo48673 жыл бұрын
Siedziba opoz.cji !!! Lać beton na 10 metry wysoko.
@jezalb27102 жыл бұрын
@@adamkurylo4867 na Nowogrodzkiej?
@hvnterblack2 ай бұрын
Ile tam metali ciężkich się odłożyło w osadach. Rozebrać to, ale będzie sprzątania.
@michaszymajda43592 жыл бұрын
Co znaczy, że sedymentacja na zbiorniku włocławskim to 14-34% całości rumowiska bo reszta jest już w Bałtyku? Rumowisko ciągnione z połowy Wisły odkłada się przecież w strefie cofki. Gdyby Włocławek miał jazy dolne, wtedy mógłby spuszczać rumowisko na dolną wodę, a to rozwiązałoby problem erozji dennej i bocznej poniżej stopnia. Rozwiązałoby też ogromny problem wypiętrzania się dna na odcinku ok. 60 km powyżej Włocławka, z którym walczymy i przez który mamy ciągłe powodzie. Moim zdaniem przebudowa stopnia dała by bardzo pozytywny efekt i o to można powalczyć. Rozbiórka nie wchodzi w grę.
@WolneRzeki2 жыл бұрын
To znaczy, że 66-86% rumowiska nie odkłada się trwale w zbiorniku, tylko jest transportowane dalej mimo zapory. Jakby wszystko odkładało się w strefie cofki to proces zachodziłby dużo szybciej i był jeszcze bardziej katastrofalny dla Wisły. Tu można poczytać więcej: www.researchgate.net/publication/291862244_The_Sedimentation_Processes_in_Wloclawek_Reservoir
@michaszymajda43592 жыл бұрын
@@WolneRzeki Tu jest jakiś błąd logiczny. Jeżeli np. 80% rumowiska jakoś przedostaje się przez zaporę (którędy???) to czemu poniżej stopnia brakuje tego rumowiska? W tym przypadku rzeka sama by się "dokarmiała" a brakujące 20% nie powodowałoby chyba aż takiej erozji?
@WolneRzeki2 жыл бұрын
@@michaszymajda4359 przy wezbraniach przede wszystkim następuje redepozycja materiału. Przedostaje się normalnie przez jazy. Tak to w płytkich zbiornikach działa, Solina dużo skuteczniej przechwytuje osady. Równowaga dynamiczna w jakiej jest koryto rzeki jest dość delikatna, 20% mniej materiału to ogromna ilość! Do tego dochodzi jeszcze sam spadek przy zaporze i zrzucanie wody bardzo odbiegające od tego jak się naturalnie przepływy kształtują i pod samą zaporą mamy erozję całkiem sporą.
@michaszymajda43592 жыл бұрын
@@WolneRzeki Bzdury! Nie masz pojęcia o czym mówisz. Całość rumowiska zostaje powyżej zapory i wypłyca dno, do tego stopnia, że statki o zanużeniu 70 - 80 cm szorują brzuchem po dnie.
@gdanszczaninzpomorza2547 Жыл бұрын
Zgadzam się w 100 procentach
@FuBuEteorPL3 жыл бұрын
Dokładnie nie wiem. Ale są plany też jakieś zapory na rzecze Prosna okolice Wieruszowa to na odcinku około 12km będą juz 3
@jacekolejniczak87263 жыл бұрын
Dokładnie wiem ale napiszę. Nie znam się ale się wypowiem.
@misiekkania3 жыл бұрын
Ok. A może kompromis budować zastawki i zaporę?
@kamil606 Жыл бұрын
Też niepokoi mnie, że rzeki są regulowane. Przykładem jest mała rzeka ślina na Podlasiu, która praktycznie wysycha latem.
@franciszeksywula75172 жыл бұрын
panele sloneczne git tez nie sa bo je te z trzeba utylizowac ale jak tam sa zwiazki gorsze
@GRYF733 жыл бұрын
Płock jest na wysokiej skarpie, to jak go może zalewać ? Oczywiście są podtopienia, ale tylko tej ulicy i zabudowań które powstały na terenie zalewowym. No ale to już ryzyko straceńców, którzy się tam pobudowali i złych urzędniczych decyzji, które na to zezwoliły. Nie zalewa za to poniższych miast, a w Ciechocinku problem powodzi już nie istnieje, chociaż przed wybudowaniem tej zapory podtopienia były tam bardzo częste. Rzeczywiście przepławka dla ryb jest za wysoko ale po wybudowaniu zapory w Siarzewie poziom wody się podniesie i przepławka będzie spełniać swoją rolę. Ale gdy ryby popłyną wyżej to i tak zdechną w Warszawie, bo rzeka jest tam totalnie zatruta ściekami , a poza tym nie przepłyną jazu na elektrowni Kozienice. Na elektrowni Połaniec też jest taki jaz. Zresztą przecież sam twierdziłeś we wcześniejszym filmiku, że małe ryby giną na jazie elektrowni Kozienice. Na Dunaju jest 7 zapór niemieckich, 10 austriackich, 1 słowacka, 2 serbsko-rumuńskie. Też je należy rozebrać i uwolnić rzekę ? Na Renie jest 10 zapór francuskich, parę niemieckich i sporo szwajcarskich, a w dodatku 20 metrowy wodospad. To że zapory trzeba rozebrać i uwolnić tą rzekę, to już dzięki fachowemu wykładowi wiem , ale co zrobić z wodospadem ? Wysadzić czy zrobić podnośnię (windę) dla ryb ? Rowy melioracyjne są po to, żeby meliorowały podmokłe tereny. To o co chodzi z tymi zastawkami ? Mają spiętrzać wodę i zalewać pola rolnikom ? To może już od razu zrobić zbiórkę na odszkodowania, bo skoro jest taki ,,ekologiczny" pomysł, to niech ,,ekolodzy" płacą rolnikom z własnych funduszy, a nie z budżetu państwa ? Jedyne z czym się mogę zgodzić, to astronomiczne koszty budowy przekopu i nowej zapory, no ale tutaj to już wiadomo o co chodzi... O tym że Wisła była kiedyś głównym szlakiem handlowym Europy, i była w całości uregulowana, nie ma chyba po co pisać, bo dla ,,ekologów" jest ,,najwspanialszą dziką rzeką w Europie" , a są wierutne bzdury. Jest to po prostu największy kolektor ściekowy Europy. Fajnie że coś dodałeś o nadchodzących protestach. Chętnie bym zobaczył protestujących ,,ekologów" przykutych do kraty kolektora ściekowego w Warszawie. Bo obojętnie czy jest przesył do Czajki, czy awaria, to i tak ścieki trafiają do rzeki, bo jest ich po prostu za dużo i Warszawa zgodnie z prawem może je zrzucać do Wisły. No ale jak ,,fachowiec" z WWF stwierdził, jest to wręcz korzystne dla ekosystemu. I niestety Panie Ekologu tak to wygląda, a na dodatek dopowiem, że największa w Europie firma transportu rzecznego jest polska, tylko że cała flota pływa po niemieckich torach wodnych bo nasze rzeki są niespływne, i dzięki takiej ,,ekologicznej" propagandzie, mają być dalej niespływne... A tu wypowiedź ,,ekologicznego fachowca" na temat dobrodziejstwa ze zrzutu syfu do rzeki... www.tvp.info/49893182/ekspert-wwf-przemyslaw-nawrocki-o-awarii-czajki-te-scieki-sa-pozywieniem-wisla-jest-przekarmiona-wieszwiecej
@ihydos3 ай бұрын
Co chcesz tak uparcie spławiać tą Wisłą? Węgiel? 😆
@beniaminbuczynski4048 Жыл бұрын
Dobra robota.
@maciejandrzejherbert13373 жыл бұрын
Pozdro z włocławka właśnie trafiłem na ten filmik hehe. Daj pan spokój z tym g...
@lubieser21203 жыл бұрын
Też a takie pytanko w której części Włocławka mieszkasz?
@maciejandrzejherbert13373 жыл бұрын
Już nie mieszkam we Włocławku
@lubieser21203 жыл бұрын
@@maciejandrzejherbert1337 sagde
@rolivegan6841 Жыл бұрын
Wszystkie tamy na Wiśle rozebrac od źródła do Włocławka
@rolivegan68416 ай бұрын
@Jan-uv3eu błysnąłeś intelektem. Geniuszem
@gilotynagilotyna73813 ай бұрын
Dawaj coś o Nidzie ,bo tylko Bukowa i bukowa ,a do tego jakaś Smarkata
@Javierblaszczyk2 жыл бұрын
A co z tymi wszystkimi osadami? Gdy rozbierze się ta zapore to wymrą wszystkie gatunki zamieszkujace te tereny
@jakifaq29383 жыл бұрын
to prawda sytuacja jest katastrofalna z tą zapora !!! jednak tak jest bo projektowano te zaporę z myślą że na Wiśle powstanie ich kilka czy nawet kilkanaście - a po co wodę zatrzymywać to niech każdy sobie sam odpowie !
@PIOTRwieczorek-hb5gl5 ай бұрын
Zapomniałeś dodać że jesiotry też wygineły dzięki zaporze we Włocławku a były okazy bardzo duże
@tomaszwiatr7815 ай бұрын
jesiotry mogły być nasadzone w wodzie, aby wyjadły zielsko na dnie, takie sprzed zalania pozostałe.
@lesnimuz16732 жыл бұрын
A w swoich filmach masz materiał jak ścieki z czajki leciały do wisły ?
@zygmuntzarzecki2 жыл бұрын
o! dobre pytanie!
@karwan1410 Жыл бұрын
To nie dobra o tym mówić.
@krzysztofbargiel87003 жыл бұрын
A, dlaczego te ryby nie migrują Odrą,skoro jest cała żeglowna?
@robuzytkownik75052 жыл бұрын
Ty tak na poważnie?
@elmorowsky10822 жыл бұрын
Rob spokojnie są też ludzie specjalnej troski
@robuzytkownik75052 жыл бұрын
@@elmorowsky1082 No wedlug Krzyśka Bargiela to głupie te ryby co? 😁
@elmorowsky10822 жыл бұрын
Proste, może jeszcze powinny wykupić bilet grupowy że zniżką i pociągiem migrować
@robuzytkownik75052 жыл бұрын
@@elmorowsky1082 😁 A może Krzysiek Bargiel to jednak bystrzak i dotarł do faktów że: 1 Odra jest zeglowna 2 Mimo braku przeszkód zapór ryby i tak nią nie migrują. ?
@yasieqmototv82123 жыл бұрын
świetny pomysł. skasujmy też elektrownie węglowe. no i wiatraki bo są groźne dla ptaków. Później wystarczy ładnie wyplantować teren..ostatni nie będzie już musiał nawet gasić światła..
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Mam lepszy pomysł, transport towaru na osiołki. Tak dodatkowo. Nie może się marnować taki ekologiczny potencjał transportowy :)
@--Kwinto--3 жыл бұрын
@@WolneRzeki i ty, ekolog, chcesz tak męczyć zwierzęta?!
@franciszeksywula75172 жыл бұрын
jesli chodzi o prad to woda jest wstwnie zasilic polnocna czesc polski tylko przeba inaczej budowac zapory wodne i przekladki dla ryb lub zarybiac gorna czesc wislly
@MarekGODZWA3 жыл бұрын
Był człowiek który w czasie powodzi kazał rozbierać wały przeciw powodziowe aby "rzeka mogła oddychać". Lepiej niech zapora we Włocławku zostanie.
@mosiondz799710 минут бұрын
A co z progiem w Kozienicach? Na pewno PGE i MI nie zgodzą się na jego rozbiórkę w perspektywie przynajmniej 10-ciu lat, gdy od wszystkich elektrowni w PL wymagane jest utrzymywanie ich w wysokiej, albo jako takiej sprawności. Tak czy tak, fauna i tak będzie odcięta od górnych odcinków rzek.
@p.jankowski60703 жыл бұрын
Cała argumentacja podciągana na siłę pod jedną tezę, bezwzględnego prymatu dość fałszywie pojmowanej natury nad interesem czlowieka. Oprócz postulatów słusznych i racjonalnych, jak te dotyczące małej retencji czy skuteczniejszych przeplawek, sporo naciąganych lub wręcz chybionych. Na przykład porównywanie jeden do jednego mocy hydroelektrowni i wiatraków, albo tego lekceważącego "pół procenta" dla Włocławka. To tak nie działa, aby osiągnąć taką wartość energetyczną jaką ma 100 megawatów elektrowni wodnej, trzeba zainstalować wiiatraków o mocy co najmniej kilka razy większej, do tego dochodzi niestabilność w dostarczaniu prądu przez wiatraki, której to wady hydroełektrownia nie nie posiada, a pelni jeszcze przy tym funkcję idealnego regulatora energii w sieci. O tym, że należy do najbardziej ekologicznych, chyba nie trzeba mówić.
@tomaszwiatr7813 ай бұрын
tak, to właśnie stabilizacja mocy jest ważna obecnie, sama ekoenergia dobra jest przy odpowiedniej pogodzie, jeśli już ustali się, co to faktycznie wtedy znaczy dobra pogoda, choć wiceministra mówiła, że w dzień świeci słońce a nocy wieje wiatr. Co do pierwszego zgoda o tyle, że to nie księżyc wtedy świeci, a co do drugiego Sie-men-ssie zgadza.
@rjcork3 ай бұрын
@@tomaszwiatr781 wiatr w nocy wieje wiceministrze conajwyzej w pustej glowie. Wiatraki niemieckie onshore maja 20-25% wydajnosci z mocy zainstalowanej a ile jest nocy bez wiatru w calym kraju mozna sprawdzic na energy-charts kropka info
@piotrgralak28462 жыл бұрын
Dzięki Bogu i Panu prowadzącemu że śledzie nie wyniknęły..
@kasiakowalska5002 жыл бұрын
kolo, czy ty pisałes to na hayu?
@baaaartekgrucha2 жыл бұрын
Robisz super robotę! Wiesz może czy istnieją sposoby by połączyć kwestie elektrowni wodnych tak by nie ingerować w środowisko tak jak w tym wypadku?
@mufis1232 жыл бұрын
A co z osadami jak to pójdzie ... Zapytaj o ryzyko Prof Zalewskiego
@tomtomkato36043 жыл бұрын
Na Odrze nie ma dużej zapory - jak tam wygląda sprawa z rybami - czy sytuacja jest lepsza w tym dorzeczu? Świetna wyliczenie dotyczące małej retencji wody na rowach melioracyjnych - myślę, że powinieneś zrobić oddzielny odcinek z dokładniejszym pokazaniem jak to się buduje, jak to działa, jakie są korzyści (i jeśli są to to także negatywy). Mając taki rzetelny materiał można kogoś przekonać do sensowności takich działań. Bardzo fajnie, gdybyś pokazywał nie tylko co jest złe, ale co powinniśmy robić - te fragmenty twoich odcinków są dla mnie osobiście najcenniejsze. Jestem ciekawy też wyliczeń na ile mini retencja - zbieranie deszczówki - może mieć wpływ na bilans wodny w makro skali (ale ja robię to bo woda deszczowa jest lepsza dla roślin).
@dominikkubisz95233 жыл бұрын
Trocie wędrowne wielokrotnie widywane były na przykład na odcinku wrocławskim Odry oraz w Bystrzycy.
@januszchmiel81393 жыл бұрын
Jasne o nowa koło Lubiąża? Polecam zapoznać się z portem rzecznym kiedyś największym takim obiektem w europie. I z pomysłem kanału Odra-Dunaj.
@zdzislawavonnygusowa87013 жыл бұрын
ODRA byla projektowana przez Niemcow ,a tam bylo robione wszystko z glowa,przemyslane.
@januszchmiel81393 жыл бұрын
@@zdzislawavonnygusowa8701 Odra istniała już przed Niemcami. A Wisła też była już od dawnych czasów zagospodarowana pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Batorego
@lukaszs442 ай бұрын
@@januszchmiel8139 Tylko Niemcy mieli naprawdę pojęcie o budownictwie hydrotechnicznym, skutecznym odwadnianiu, zabezpieczeniem skarp przed osuwaniem. Mało który budowlaniec drogowy czy kolejowy czy hydrotechniczny (bo takich jest mało) zna takie pojęcie jak rygol i jak wygląda. Polska za komuny, była jak ZSRR, wydawało jej się, że wie lepiej od natury.
@happylena2915 Жыл бұрын
❤❤❤💜💜💜
@kaskamgarden47573 жыл бұрын
V.ictor Schauberger - Zrozumieć i naśladować naturę 1/5 [PL] dostępny na KZbin, zapewne jest Ci znany lecz nie widziałem abyś o nim wspominał, a warto.
@piotrpodgorni80553 жыл бұрын
Czy wolne rzeki to takie, które wolno płyną bo wolność nie istnieje gdyż wszystko podlega obiektywnie istniejącym prawom.
@p.jankowski60703 жыл бұрын
To wyrzućmy to słowo, bo zbędne. Wolność dotyczy rełacji między ludźmi, reszta to tylko takie tam przybliżenia.
@mariankubicki9822 жыл бұрын
Budowa zbiornikow retencyjnych sznsa nautrzymaniem wody warunek nie pozwolic na nie kontrolowane zrzuty tak jak zalatwiono Odre
@zbyszekpolewski66623 жыл бұрын
11 minuta filmu, rowy melioracyjne. Czysta utopia. Armia ludzi potrzebna do obsługi i pilnowania przed rolnikami rozrywającymi jazy wiosną :(
@TymonMasa3 жыл бұрын
Gdy to było pilnowane i rolnikowi woda nie stała na polu kiedy musi zacząć pracować to guzik by miał do tych urządzeń i rolników o najgorsze nie obwiniajcie
@piotrjaszczyk31802 жыл бұрын
@@TymonMasa dokladnie, ale co tam wiedzą co niektórzy, mądrzyć się tylko
@huberttarganski2095 Жыл бұрын
Kontrowersyjny to sam jesteś a nie projekt. Chciałbyś teraz rozebrać to co pochłonęło wiele istnień ludzkich i zapewnia darmową energię.
@angelusangelus-bm9ji Жыл бұрын
Poszukaj kto płaci temu pajacowi a wszystko zrozumiesz Tacy jak on mają kasę za zniszczenie wszystkiego co polskie
@statom9852 жыл бұрын
Nie znalazlem tego w filmiku, wiec warto wspominiec jaka jest powerzchnia takiego zbiornika wodnego i jak to wplywa na parowanie wody. Oraz jak wyglada parowanie w takim rowie przylesnym ktory w duzej czesci moze byc zacieniony przez wiekszosc lub jakas czesc dnia. W stanach zapory sie juz rozbiera w dziesiatkach jezeli nie setkach. Nie przekonal mnie tylko koszt budowy zastawki w kwocie 1k pln. No chyba, ze mowimy o zmudnej robocie tak jak sie robi na stokach. Konstrukcja majaca za zadanie spowolnic wode splywajaca z gory wykonana z drewna rosnacego w okolicy. Moze to i w 1k sie zamknie za sztuke.
@adambury3 жыл бұрын
Dlaczego PZW ma to gdzieś ?? Jak dla Mnie PZW do rozwiązania i wywiezienia na taczkach
@michasaaban9323 жыл бұрын
Od kiedy żyję, PZW tylko do tego się nadawał
@rafajabonski76553 жыл бұрын
Na szczęście protestują inne organizacje wędkarskie, youtuberzy itd. PZW to nie wędkarze wbrew pozorom. Przecież to organizacja kierowana przez rybaków.
@ferdynandignacymaksymilian76513 жыл бұрын
Tak, rozwiązać te PZW i zrobić coś nowego?
@mrowiskoon83062 жыл бұрын
ma znikome znaczenie przeciwpowodziowe, ale sprawia ze wisla nie jest splawna a o to chodzilo ,,tworca,,
@NocnySNOW3 жыл бұрын
Nawet nie zdajecie sobie sprawy jaką katastrofę ekologiczną spowodowała by rozbiórka ów tamy... Dziesiątki lat fabryki spuszczają syf do Wisły który poniekąd odkłada się przy tamie... Najpierw niech zajmą się tym problemem, później oczyszczeniem i na koniec będzie można myśleć nad rozbiórką, inaczej nie tylko Wisła ale i nasze morze będzie jedną wielką tablicą Mendelejewa. Swoją drogą, wyginięcie gatunków niektórych ryb w większości spowodowane było zanieczyszczeniami znajdującymi się w Wiśle które liczne fabryki po tajniacku spuszczały żeby zaoszczędzić kilka groszy na utylizacji, moim zdaniem :)
@skwrk Жыл бұрын
Dosłuchałeś do końca?
@evoo62 жыл бұрын
👍zasięgi!
@malwqmalwi78003 жыл бұрын
Osady z ostojnika czyli jeziora Włocławskiego spławione w dół rzeki zniszczyłyby życie biologiczne rzeki na stulecia. To dopiero był by dramat.
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Cały czas szukam jakichkolwiek dowodów na takie stwierdzenie - może podeślesz jakieś opracowanie?
@ferdynandignacymaksymilian76513 жыл бұрын
No a pozostawione w zbiorniku nie są trujące? Czegoś tu nie rozumiem?
@malwqmalwi78003 жыл бұрын
@@ferdynandignacymaksymilian7651 Odpowiem na przykładzie akwarium. To odzwierciedlenie w skali mikro. Na dnie jest podłoże np: żwirek w nim osadzają się związki przemiany materii np:ryb. Czyli amoniak, jony amonowe itd. Podobnie jest na zbiorniku tylko tam dochodzą metale ciężkie, toksyny itd. Jeśli podłoże w akwarium zostanie wzruszone to cały ten syf zmienia nagle pH i zaburza cały w miarę stabilny ekosystem w akwarium. Rybki padają nasila się rozrost glonów. W skali makro będzie znacznie więcej szkody pamiętając że przez lata do Wisły dostało się wiele chemii przemysłowej. Więc czego tu nie rozumiesz?
@goopee763 жыл бұрын
Czy te 18 łososi rocznie na przepławce to ryby pochodzące z jakichś zarybień/re-introdukcji w górnej Wiśle w przeszłości, czy są to resztki oryginalnej wiślanej populacji?
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Raczej nie ma danych na ten temat.
@goopee763 жыл бұрын
@@WolneRzeki jeśli to oryginalny szczep łososia z Wisły to warto by było śledzić te osobniki do tarlisk w celu zabezpieczenia populacji. Można poprawić warunki do budowy gniazd, wylęgu itd. To mógłby być początek odrodzenia
@grzegorzwelnowski55132 жыл бұрын
Mądry chłop lecz nie do końca . Każdy kij ma dwa końce . Każda zapora powinna być projektowana zawsze z myślą o przyrodzie i ekosystemie. Po to człowiek ma rozum aby sobie ułatwiać a nie utrudniać. Należy jednak pamiętać o tym aby nie szkodzić na rzecz naturalnego środowiska. A co do przekopu mierzei wiślanej to tamten projekt jest właśnie przykładem nowoczesnych rozwiązań technologicznych z poszanowaniem otaczającej przyrody.
@mariuszgontarczyk16 күн бұрын
Cześć . Uważam iż twoje argumenty są mocne , a co z gospodarka komunalną ? Jak ją budować ? Ja pochodzę z nad rzeczki Świder , z pobliża , tak to ujmę .
@mencarikebahagiaan86993 жыл бұрын
Zastawką za tysiąc złotych? Skąd ten koszt???
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Z opracowania Klubu Przyrodników dotyczącego renaturyzacji torfowisk.
@mencarikebahagiaan86993 жыл бұрын
@@WolneRzeki Nie obrażając nikogo po samej nazwie widzę szacowne grono inżynierów hydrologów. Zakładając opracowanie jednego uniwersalnego projektu dla każdego cieku wodnego dla wszystkich miejsc trzeba opracować indywidualna dokumentację techniczną. Musi ona zostać naniesiona na mapy o innych aspektach biurokratycznych nie wspomnę. Poza tym takich zastawek nie można wykonać z kartonu. W grę wchodzi beton i stal ponieważ taka zastawka musi mieć odpowiednią wytrzymałość i możliwość regulacji poziomu wody. O kosztach robocizny już nie wspomnę... Jednym słowem, jeśli Pan w swoim materiale podpiera się tak "rzetelnymi" opracowaniami to sama jakość filmu daje sporo do myślenia. Ps proszę zapoznać się z sytuacja miasta Nieszawa o którym Pan nawet nie wspomniał. Oczywiście mam na myśli hydrologię
@WolneRzeki3 жыл бұрын
@@mencarikebahagiaan8699 Klub Przyrodników wybudował sam i współpracując z Lasami Państwowymi prawdopodobnie więcej zastawek na rowach niż jakakolwiek inna instytucja w Polsce w ostatnich 30 latach. Możliwe, że koszt jednostkowy byłby inny, nawet licząc 5000 zł za zastawkę, skala problemu który można rozwiązać za 4,5 mld zł jest ogromna.
@mencarikebahagiaan86993 жыл бұрын
@@WolneRzeki Lasy Państwowe to Państwo w Państwie i stawiają takie zastawki na swoich terenach a nie są one trwałymi obiektami hydrologicznymi zatem mogą być budowane wedle uznania, oczywiście jeśli nie naruszają Prawa Wodnego. Na terenach prywatnych i tam gdzie pieczę mają Wody Polskie taka samowola jest zabroniona i tego chyba tłumaczyć nie muszę. Co do jednego się zgodzę że takie zastawki są potrzebne i brak ich budowy był podstawowym błędem podczas melioracji terenów rolniczych w minionych czasach. Jednakowoż koszt budowy i utrzymania takiego systemu zastawek o jakim Pan mówi, w skali kraju pewnie wielokrotnie przewyższył by koszt budowy zapory. A ja z uporem maniaka dalej proszę o odniesienie się do problemu Nieszawy.
@WolneRzeki3 жыл бұрын
@@mencarikebahagiaan8699 koszt budowy zapory też nie będzie tylko jednorazowym wydatkiem ;) A jaki to problem ma Nieszawa?
@patrickc80073 ай бұрын
To się nigdy nie wydarzy.
@zbigniewkarwowski45863 жыл бұрын
Rozbiórka to temat zastępczy. Nikt tym zajmować się nie będzie chyba, że lewaccy "obrońcy przyrody". Puszczę Białowieską podobno już wykończyli to szukają teraz miejsca do ochrony czterystu troci. Jestem ciekawy czym zajmuje się zawodowo pan prowadzący? Ciekawe jak mają się ryby wędrowne w Chinach?
@gabrielbytomirdydak2562 жыл бұрын
Powody, dla których na ten moment NIE DA SIĘ ROZEBRAĆ TAMY: 1. Potrzebne zorganizowanie solidnej ekipy odpowiedzialnej za rozbiórkę. Oczywiście, trzeba im zapłacić za pracę + ewentualne koszta administracji, jak to w Polszy bywa. 2. Zebranie stosownego ODSZKODOWANIA finansowego dla miast w dolnym biegu Wisły (Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Gniew) za szkody powstałe w wyniku podniesienia poziomu wód z tytułu likwidacji tamy. Ile ludzi utraci domy bądź firm budowanych przez lata w wyniku zalania, wolę nawet nie myśleć. 3. Hekatomba, jaką można zgotować mojemu rodzinnemu miastu (Płock) i nie tylko - mowa oczywiście o osadzie na dnie Wisły, który powstał w wyniku awarii oczyszczalni ścieków Czajka-2 w Warszawie. Prosty to przepis na zaj***nie części ludności z Mazowsza, gdy na wierzchu pływają gówna, mocz, resztki chemii gospodarczej i inny syf. Żywa bomba biochemiczna, której nie sposób ominąć.. chyba, że znajdzie się ekipa sprzątająca (o ile ktokolwiek zajmuje się odmulaniem bądź ogólnie oczyszczaniem rzek). Trzeba wyłożyć kolejne fundusze. 4. Trzeba będzie zapłacić odpowiednim specjalistom za monitorowanie stanu rzeki po zburzeniu tamy, sprawdzanie fauny i flory rzecznej, czy nie wystąpią jakieś nieprawidłowości.. kolejne pieniądze na to pójść muszą. Zatem wszystkie argumenty można streścić do jednej rzeczy, którą powtórzę chętnie 25 razy: Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze. Pieniądze.
@jackmen9 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał.
@jansobol86492 жыл бұрын
od zapory poniżej nalezy nawieżć wielkie bloki skalne , gruz betonowy , itp wzmocnic betonowymi studniami itp na szerokosc- grubość od korony wału może ze sto metrów , a tego juz nic nie ruszy ...
@arturwalczyk64862 жыл бұрын
Brak balansu w materiale między negatywami i pozytywami. Każdy wpływ w naturę niesie zmianę, ale trudno mówić o katastrofie. Tutaj materiał sugeruje aby zniszczyć istniejąca faunę aby odtworzyć inne gatunki, te obecne muszą zginąć na rzecz tych pierwotnych.
@ziemekbedka4514 Жыл бұрын
Jakie obecne XD
@krzysztofzbytomia95533 жыл бұрын
Bom dobrze rozbieramy wszystko ,ale co z powoziai? Ryb może i więcej ale co z ludźmi?
@WolneRzeki3 жыл бұрын
Nic z powodziami. Tak samo jak i teraz, wpływ zbiornika włocławskiego na powodzie jest pomijanie mały.
@sebeksebek17063 жыл бұрын
No super rozebrać, a energia z czego? Wracamy do lamp naftowych? Czy tak przerobić by produkować energię i ułatwić przepływ dla ryb
@zwierzu223 жыл бұрын
Za te 4,5 mld to można by postawić z 10 razy mocniejsze elektrownie wiatrowe i biogazowe, które mają znacznie mniejsze oddziaływanie na środowisko
@sebeksebek17063 жыл бұрын
@@zwierzu22 gdyby to było takie proste, turbiny wiatrowe wada brak przewidywalnosci, wodna jest dość przewidywalna i stała. Kolejna grupa ornitolodzy bo ptaki. Biogazownie to największy potencjał a najbardziej dyskryminowane i skrajne źródło. Protesty społeczne. Energia jest i będzie potrzebna będzie wzrastać zapotrzebowanie. Może kierunek nie rozbierać a szukać rozwiązania by była energia ale i zmniejszyć wpływ na środowisko.
@aleksanderszczurek86293 жыл бұрын
Jest odpowiedź w filmie, ta hydroelektrownia to 40 wiatraków..
@sebeksebek17063 жыл бұрын
@@aleksanderszczurek8629 40 ma zastąpić hydroelektrownie?
@aleksanderszczurek86293 жыл бұрын
@@sebeksebek1706 tak, 40 to po prostu elektrownia wiatrowa 💁 hydroelektrownie wcale nie produkują aż tak wielkich ilości energii a do tego mają bardzo duży wpływ na środowisko (na pewno na Wiki można znaleźć liczby/porównania)
@infernus19633 жыл бұрын
W przypadku tamy we Włocławku ważne sa dwie kwestie: 1. jeśli się jej nie rozbierze to ona sama się zawali w sposób niekontrolowany z wszystkimi tego konsekwencjami, bezpośrednio za zaporą spadająca woda wymyła całkiem solidny dół przez co fundamenty zapory tracą oparcie; 2. co i jak zrobić z osadami z jeziora zaporowego, bo zawierają one tyle wyjątkowo paskudne trucizny, na przełomie lat 80-tych i 90-tych jedna z amerykańskich firm zaproponowała usunięcie tych osadów, ale gdy tylko Amerykanie wykonali badania laboratoryjne składu tych osadów to natychmiast wycofali się z wcześniejszych obietnic i zniknęli z Polski. Oczywiście jeśli zapora sama się zawali w sposób niekontrolowany to cały ten "syf" ruszy w dół rzeki zabijając życie w Wiśle od Włoclawka do ujścia i w sporej części południowego Bałtyku.
@zygmuntkowalski67663 жыл бұрын
Pana tezy są w ewidentnej sprzeczności z raportem Najwyższej Izby Kontroli.
@infernus19633 жыл бұрын
@@zygmuntkowalski6766 Nie wiem co mówią ludzie z NIK-u, ja pamiętam opinie geologów i nurków jeszcze z początku lat 90-tych, którzy schodząc w okolice stopy zapory stwierdzili, że woda spadająca z niej wypłukuje bezpośrednio przed stopą dół, a właściwie rów równoległy do niej pozbawiając ją stopniowo oparcia. I tamte opinie wydane przez fachowców, którzy oglądali to wszystko na własne oczy, są dla mnie wiarygodne.
@jana54973 жыл бұрын
@@infernus1963 Wygląda na to, że wszystkie zapory na świecie istnieją od wielu lat i nie stanowią problemu, tylko ta we Włocławku to jakaś anomalia, a może po prostu dyletanci i amatorzy wiedzą wszystko najlepiej, bo o budowaniu zapór i ich eksploatacji nie mają zielonego pojęcia.
@infernus19633 жыл бұрын
@@jana5497 Przed ponad 30-tu laty pracowałem w firmie, która miała uczestniczyć w pracach przy oczyszczaniu Zalewu we Włocławku i dobrze pamiętam co mówili specjaliści od hydrotechniki. Pamietam też z jakiego powodu ze przedsięwzięcia wycofały się 2 lub 3 zagraniczne specjalistyczne firmy. Nie wydaje mi się by od tamtej pory sytuacja poprawiła się.
@Szopler2 жыл бұрын
@@infernus1963 Jakim problemem jest zrobienie w tym powstałym rowie narzutu kamiennego jak to się robi na falochronach?
@lozbok14292 жыл бұрын
Tylko jak nie zatrzymamy wody to niedługo nie będzie Wisły. Polska traci wodę w różny sposób w tym beż zapór. Dobrze byłoby żeby druga strona powiedziała o problemie.
@ZubrAple Жыл бұрын
Nie ma opcji, żeby któryś z krajów mających dostęp do morza Bałtyckiego pozwoliłby na rozbiórkę. Czytałem, że taka rozbiórka spowodowałaby katastrofę na Bałtyku. Podobno ta zapora powstrzymuje całą tablice mendelejewa.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Jeszcze tego brakuje żeby inne państwa nie zgadzały się na rozbiórkę zapory w środku Polski ;) A co z tą domniemaną tablicą mendelejewa będzie działo się teraz? WP będą pogłębiały Wisłę w cofce zbiornika ze względów przeciwpowodziowych. Mnóstwo osadów zostanie wzruszonych i spłynie Wisłą.
@Salmomaniak3 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Dzięki za poświęcenie swojego czasu w celu wykonania kwerendy!
@nth76033 ай бұрын
Tak szybko w zyciu jeszcze nie za skrubowalem
@TrokSpec3 жыл бұрын
Komentarz taktyczny
@PancernyPL-f6nАй бұрын
Może kiedyś zrobicie petycję do ministerstwa o rozbiórkę tej zapory?
@przemo14283 жыл бұрын
Materiał bardzo tendencyjny stworzony pod z góry ustalone stanowisko.
@antonilwd3 ай бұрын
Ja się dałem przekonać. Sam byłem przeciwny rozbiórkom bo myślałem że to sparaliżuje energetykę i gospodarkę wodną. Okazało się że byłem poważnym błędzie.
@stefanchujinski16592 жыл бұрын
Tamy nigdy nie rozbiorą ze względu na to że nie ma na ten moment technologi która pozwoliłaby oczyścić dno z tablicy mendelejewa przed zaporą od strony Płocka, cały czas powiększają próg aby podnieść poziom wody poniżej i zapobiec podmywaniu
@sinex73322 жыл бұрын
Jaka tablica Mendelejewa na dnie o co z nią chodzi? Czym ona jest i skąd się wzięła?
@rafajabonski37002 жыл бұрын
Jest, fitoremediacja i zachowanie osadów na miejscu. Już jest gruba warstwa osadów, która dotarła po okresie. Patrząc od tych osadów gorsze są skażone tereny po zachemie.
@Robert-t7v1f Жыл бұрын
Bzdury. Wodę powodziowa gdy spuszczają nagle nie ma osadów? Zwyczajnie otworzyć jazy i wysadzić raz na zawsze
@rafsonpodczele Жыл бұрын
Z rzekami to masz 100℅ racji, ale z mierzeją to bardziej geopolityczny problem. Jebać cccp. A I nagrania są jak przyroda się adaptuje w kanale.
@harypomidor95143 жыл бұрын
Wisła spławna od Krakowa do Gdańska dla barek i małych statków . Kto za?
@zbigniewstrak59243 жыл бұрын
Slusznie, na Odrze nie ma tam, a jest zeglowna przez wieksza czesc roku. Wystarczy wziac przyklad juz zrealizowany, a nie walic glowa w mur.
@mrowiskoon83062 жыл бұрын
trzeba zadac sobie pytanie komu na reke jest to wymieranie
@rrn77693 жыл бұрын
Mój znajomy jakiś czas temu został ekoterorystą. Jeździ i przeszkadza jak dostanie swoje to się odstępuje. Wcześniej był przedstawicielem handlowym. A dodam że z biologii w liceum był ostatnia noga. I tacy właśnie ludzie robią czarny pr tym którzy chcą dobrze. Trzeba dobrze obserwować i wyłapywać takich typów.
@mareklimanowski6873 ай бұрын
Może dostać swoje, w pysk 😝
@andrzejjurcz96313 ай бұрын
Agent handlowy 🚢🚢🚢🚢
@grzegorzmalenta23592 ай бұрын
1000/1000
@admier7773 жыл бұрын
Cześć, nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak efekt skali. Jedna zapora nie zatrzyma fali powodziowej 5 dniowej ale 10 zapór już tak. Musimy się nauczyć współżyć z naturą (środowiskiem naturalnym). W 19 wieku i dawniej, normą były stawy przy tartakach wodnych, młynach, stawach spławnych do transportu drewna. Problemem nie jest wykorzystanie rzek przez ludzkość tylko dbanie także o przyrodę i rozwiązania pro eko a zwiększenie retencji w Polsce tylko nam wszystkim pomoże a nie zaszkodzi.
@miqellmorningstar87123 жыл бұрын
Jakim zagrożeniem jest ta tama dla Płocka jak jest poniżej.. Następna sprawa intelekcie jest taka,że to przez Płock był zator w 82 jak i ostatnio.. Gdyby nie łamali lodu na swoim odcinku to zatoru by nie było.. Noo ale co my wiemy.. Wiatraki są nieopłacalnym interesem gdyż wiatr wiać nam na zawołanie nie będzie.. Gdyby dodać to wszystko co potrzebne do ich postawienia + koszty +robocizna + ziemia + jej kupno itd.. Tama była /jest bardziej eko i daje ciągły przypływ energii.. Ryby to ryby tamto.. Gościu ,zapytaj mieszkańców a ci powiedzą! Węgorz wymiera hah pod tama są takie osobniki, że nurkowie boją się schodzić.! A nie tylko ten gatunek jest taki wielki.. co roku w tym odcinku łapane są jedne z największych w tej rzece.. Proszę się lepiej dowiadywać na dany temat a nie wygadywać swoje tezy i poglądy.. Rozebranie tej tamy oznacza pożegnanie z Toruńska starówka.. o tym też nie wiedział... Rozbieraj to sobie lalki Barbie w domu lub podwórku a nie u kogoś..
@thepietraszielonyzakatek22453 жыл бұрын
Nie mówiąc o sumach .
@Dejwv1g2 жыл бұрын
Rozebranie tamy oznacza zalanie każdego miasta typu Włocławek Toruń itd. bardzo dobry komentarz pozdrawiam
@tekstyliaabc242 жыл бұрын
@@Dejwv1g to jak one istniały przed powstaniem tamy? jak to możliwe, że Kopernik nie utonął?