Wolność - od państwa, od innych i od siebie: czy mają ze sobą coś wspólnego? -prof Wiktor Osiatyński

  Рет қаралды 6,761

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

8 жыл бұрын

Wykład prof. Wiktora Osiatyńskiego, Kawiarnia Naukowa 1a, 10 września 2015
wszechnica.org.pl/wyklad/woln...
- Najlepiej wiemy, czym jest wolność, kiedy ją tracimy - powiedział prof. Wiktor Osiatyński, otwierając swój wykład w Kawiarnii Naukowej 1a. Prawnik, pisarz i wykładowca podczas swojego wystąpienia mówił o dwóch wymiarach wolnośći: społecznym i osobistym. Próbował także określić czynniki, które tę dwojako rozumianą sferę wolności mogą ograniczać.
Prelegent rozpoczął swój wywód od zdefiniowania, czym według niego jest wolność. To swoboda wyboru, działania oraz realizacji celów. Na użytek swojego wystąpienia dokonał też rozgraniczenia na wolność zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich to wolność rozumiana w sensie społecznym - jako brak przymusu zewnętrznego. - Mamy więcej wolności w systemie, kiedy ktoś nam mówi, czego nie możemy zrobić, niż wtedy kiedy ktoś nam mówi, co mamy zrobić - stwierdził prof. Osiatyński.
Wolność rozumiana w sensie społecznym wiąże się z pojęciem prawa i praw człowieka. Prawo w postaci kodeksu cywilnego i karnego określa sferę wolności wyboru i zachowania jednostki. W modelowym systemie państwo stoi na straży prawa. Aby je egzekwować, może stosować przymus. Rodzi to zagrożenie dla swobody jednostki. - Władza państwowa jest wyposażona w miecz, i tym mieczem może nawywijać - jak ujął to metaforycznie prelegent.
Aby uchronić człowieka przed nadużyciami ze strony państwa, od późnego średniowiecza kształtowała się koncepcja praw jako ochrony wolności, która współcześnie przybrała formę praw człowieka - mówił prof. Osiatyński. Tak definiowane prawa opierają się na pięciu filarach: każda władza jest ograniczona (istnieją sfery, nad którymi nie panuje), rządzeni dysponują obszarem autonomiii, którego nie może naruszyć władza (ustalone formalnie, a nie np. wynikłe z tradycji religijnej), istnieją procedury ograniczające władzę oraz chroniące swobody rządzonych (dające możliwość dochodzenia swoich praw na drodze formalnej), rządzeni mają prawo podejmowania decyzji (co czyni ich obywatelami), władza ma nie tylko przywileje, ale też obowiązki wobec rządzonych (ochrona socjalna itp.).
W latach 60. i 70. XX wieku do pięciu wyżej wymienionych filarów doszedł szósty - prawa przynależne są wszystkim, niezależnie od płci, rasy, wyznania itp. Było to związane z procesem dekolonizacji. Wcześniej mocarstwa kolonialne nie były zainteresowane przyznaniem jednakowych praw obywatelom metropolii i mieszkańcom kolonii. Prawa człowieka stały się odtąd elementem walki politycznej pomiędzy Zachodem a ZSRR.
Prelegent zwrócił uwagę, że tak zdefiniowane prawa człowieka chroniły nas przed dyktaturą. Obecnie zagrożeniem dla wolności człowieka nie jest już przeważnie państwo, ale podmioty pozapaństwowe. Organizacje terrorystyczne, pracodawcy, monopoliści rynkowi. Państwo powinno starać się panować nad ich działalnością, ale nie robi tego, bo albo nie ma ku temu siły, albo jest z nimi powiązane.
Prof. Wiktor Osiatyński podjął też problem "wolności od samego siebie", czyli wolności wewnętrznej. Odwołując sie do swoich osobistych doświadczeń z alkoholizmem, zwrócił uwagę, że człowiek może łatwo zostać zniewolony przez własne uzależnienia, popędy i emocje. Powinien nas przed nimi chronić rozum, ale wobec wymienionych zagrożeń bywa on bezsilny. Co gorsza, w przeciwieństwie do utraty wolności zewnętrznej człowiek utraty wolności wewnętrznej nie jest w stanie samodzielnie dostrzec. Może to dopiero stwierdzić, gdy zaobserwuje konsekwencje swoich działań.
Prelegent zaznaczył, że odzyskanie wewnętrznej wolności jest rzeczą bardzo trudną. Wymaga ogromnej siły woli i uczciwej oceny własnych poczynań. Nakłada konieczność wyzbycia się tendencji do obarczania innych winą za swoje niepowodzenia.
Prof. Wiktor Osiatyński kończąc swoje wystąpienie zwrócił uwagę, że nieszczęśliwe byłoby społeczeństwo, gdzie prawa egzekwowane są z żelazną konswekwencją. Prawa czasem trzeba uchylić wobec ludzi - podkreślił gość Kawiarni Naukowej 1a. W przeciwnym razie tracimy to, co czyni nas ludźmi: skłonność do daru, przebaczania, współpracy. - Musimy mieć prawa i wolności, ale musimy wiedzieć, kiedy z nich korzystać, a kiedy z nich nie korzystać. Kiedy bedziemy korzystać rygorystycznie, możemy wpaść w pułapkę zniewolenia samego siebie przez samego siebie - zakończył prof. Wiktor Osiatyński.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#kawiarnianaukowa #wolność #państwo #społeczeństwo

Пікірлер: 2
@JatoJa.TytoTy123
@JatoJa.TytoTy123 4 жыл бұрын
Dzisiaj mamy słoneczny dzień 27.06.2020 roku. Dziękuję za Pana żywy udział w uświadamianiu nas o naszych prawach,słabościach, ograniczeniach. Pana wiedza,doświadczenie,którymi Pan się z nami dzieli jest majątkiem bezcennym. To ,że Pan odszedł od nas 29.04.2017 roku nic nie zmienia.Nadal dociera Pan do ludzi i otwiera umysł na to ,co jest istotne .ISTOTĘ CZŁOWIECZEŃSTWA Dalej Pan żyje w zostawionych nam książkach jak i wypowiedzianych słowach. Dziękuję.
@melanie851
@melanie851 3 жыл бұрын
Rip
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 33 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 10 МЛН
Prof. Krzysztof Meissner - "Czy cząstka Higgsa ma rodzeństwo?"
1:44:12
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 967 М.
Jak wytrzymać z samym sobą (i z innymi) | Miłosz Brzeziński
2:15:32
Mała Wielka Firma
Рет қаралды 679 М.
Pluralizm, mowa, działanie czyli o tym czego uczy nas Hannah Arendt
53:24
Wykład Doktor Ewy Woydyłło
1:51:51
CPK Centrum Praw Kobiet
Рет қаралды 43 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk
1:20:03
WSIiZ w Rzeszowie
Рет қаралды 9 МЛН
Wychodzenie z prowincji - prof. dr hab. Andrzej Mencwel
1:33:33
Wszechnica FWW
Рет қаралды 610
Wiktor Osiatyński  12 kroków
1:13:08
aamojefoto
Рет қаралды 151 М.
Fizyka a wiara. Wykład prof. Krzysztofa Meissnera
1:42:11
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,6 МЛН