Dziękuję za te wszystkie programy. Dzięki Panu wiem, że zdrowy rozsądek jeszcze nie umarł.
@mateuszz85234 жыл бұрын
Śmialiśmy się z średniowiecznej ciemnoty, z nas też się będą śmiali.
@TakaShiGUREEDO4 жыл бұрын
Dlaczego wszyscy mówiący, że globalne ocieplenie nie istnieje, płaczą najbardziej nad rozwojem? A po cholerę nam ten ciągły rozwój?
@mateuszz85234 жыл бұрын
@@TakaShiGUREEDO Klimat się zmienia to widać gołym okiem, tak było przed nami i tak będzie po nas.
@piotrjuszczyk14 жыл бұрын
Z nas gdyby to było możliwe to śmiałoby się średniowiecze :)
@adamkowalski95594 жыл бұрын
@@TakaShiGUREEDO Na przykład po to żebyśmy nie umierali na takie rozrywki jak polio, odra, koklusz czy krztusiec. I żebyś mógł bębnić paluszkami po klawiaturce zamiast gonić po sawannie trzymając w jednej dłoni własny interes a w drugiej dzidę żeby nie stać się obiadkiem dla jakiegoś milutkiego kotka z grzywką.
@TakaShiGUREEDO4 жыл бұрын
@@adamkowalski9559 wtedy umieraliśmy na coś innego, teraz na coś innego. Klikam paluszkami po klawiaturze i jest dobrze, co lepszego nam ludziom potrzeba niż obecne czasy? Nie mówię, że rozwój jest bez sensu czy zły, ale po co się zażynać i cisnąć ciągle na dynamiczny rozwój bez ustanku?
@micharogalewicz62494 жыл бұрын
Bardzo lubie wasze materialy i sposób prezentacji. Brawo!
@tomsky84143 жыл бұрын
Pan jest lepszy niz Netflix i dobry serial razem wziety, barrrrdzo ciekawe posty
@jesussaves83864 жыл бұрын
"kryzys prawdy i rozumu" - dobrze powiedziane
@jolantafabianczyk33394 жыл бұрын
Zgadzam się z tą opinią
@astat14 жыл бұрын
A co z wiarą?
@jesussaves83864 жыл бұрын
@@astat1 zawiera się już w prawdzie:)
@edytaszulc89144 жыл бұрын
Zdecydowanie. To samo myślę, gdy czytam w sieci wypowiedzi denialistów i coś tam o lewackim spisku, przekupionych naukowcach i "że to na pewno od słońca"
@jesussaves83864 жыл бұрын
@@edytaszulc8914 myślę, że ten kto obserwuje naturalne procesy przyrodnicze zrozumiał, jak na tym można zbić hajs strasząc ludzi.
@viendedt4 жыл бұрын
Witam serdecznie, Pana kanał z pewnością należy do nielicznych które oglądam z zaciekawieniem i uważam za wiarygodne. Szeroka wiedza i bibliografia budzą szacunek i uznanie. Zastanowiło mnie tylko dlaczego w żadnym z odcinków o ekologii nie wspomniał Pan o naukowcach i ich opracowaniach nas temat wpływu człowieka na te kwestię . Jest ich nie mało a dane oraz fakty które przedstawiają (np dr Willie Soon) nie zostawiają suchej nitki na tej najdroższej w dziejach ludzkości histerii opartej na bredniach?
@janburton63494 жыл бұрын
Brawo za komentarz i odwagę.
@katarzynacebromska62174 жыл бұрын
W pewnym stopniu mam inne poglądy, ale mimo to słucham Pana z wielką przyjemnością. Szkoda, że publiczna debata nigdy nie będzie na takim poziomie :(
@uiorted47624 жыл бұрын
Ale to jest dobre 😀 niesamowity przekaz, wszystko w punkt. Jest Pan Mega Gościem... Pozdrawiam
@jeremyregnum4 жыл бұрын
Wszystko w punkt, w punkt widzenia stawiający rozwój gospodarczy jako nadrzędną wartość. Rozmowa z kapitalistycznym ekonomistą na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem jak widzę są bezsensowne Przecież zrównoważony rozwój to ograniczanie rozwoju, a my chcemy rozwijać się jak najszybciej, bez względu na koszty jakie ponosi środowisko. To już nie jest rozmowa na poziomie faktów, tylko na poziomie wartości, jakie się wyznaje.
@ukaszgolik63524 жыл бұрын
Przyłączam się do gratulacji
@grzegorz96904 жыл бұрын
@@jeremyregnum problem polega na tym, że wartości są niemierzalne. nie jesteś w stanie ocenić co osiągniemy (jako ludzkość/narodowość) wyznając pewne wartości takie czy owakie (nie jesteś w stanie też odkryć czyiś prawdziwych wartości a jedynie bazujesz na tym co ktoś sam o nich mówi). a rozwój jest całkowicie mierzalny a jego istnienie warunkuje istnienie każdego z państw a więc i każdego człowieka. nie rozdzielaj dyskusji polityczno-ekonomicznej od dyskusji o wartościach -> tym samym dewaluując faktyczne, realne korzyści jakie niesie za sobą praktyka poglądów kapitalistyczno-ekonomicznych tak to ujmijmy. nie ma znaczenia, czy jesteś kapitalistą czy nie, wobec faktu że to jest obecny stan rzeczy. nie mają znaczenia wartości kapitalistów - jedyne co potrzebujesz i co ma znaczenie dla ludzi to znajomość reguł gry. wszyscy powinni wiedzieć o co chodzi i własnie temu poświęcony jest odcinek. wartości wyznawane przez ludzi pragnących kontroli i władzy.
@klapaucyusz4 жыл бұрын
Mierzalne są również rozliczne czynniki, którymi kierują się klimatolodzy ściśle wiążący wzrost emisji CO2 ze wzrostem temperatur. Dobrze, że autor przytacza artykuły opisujące wyniki badań przynajmniej częściowo podważających ów ścisły związek. Sam jednak nie jest klimatologiem, a dziennikarzem po studiach historycznych i politologicznych, zdeklarowanym obrońcą mechanizmów wolnorynkowych. Warto więc zadać sobie pytanie, jakim arsenałem wiedzy dysponuje, wchodząc w tę batalię. Sam jest żywym dowodem na to, że nie jest to batalia klimatologów.
@krzeczkowski4 жыл бұрын
Bardzo szanuję Pana pracę Panie Tomaszu i zgadzając się, że wszelkie upolitycznienie i zideologizowanie (jakiejkolwiek) publicznej dyskusji jest ze szkodą dla samego problemu i społeczeństwa, to może jednak warto przeanalizować bardziej szczegółowo długofalowe, ekonomiczne profity z odnawialnych/alternatywnych źródeł energii - uwzględniając koszty i nasze aktualne możliwości ekonomiczne, ale równocześnie wspierając ten 'zielony' kierunek. Dyskutujmy o tempie wprowadzania zmian - zgoda, ale nie wrzucajmy troski o własne środowisko do wora z kpiącym napisem "celebryci wcinający rzeżuchę". Obie strony w tym konflikcie powinny mocno stępić swoją narrację. Wystarczy rzucić okiem na komentarze pod tym filmem, gdzie roi się od 'debili', 'idiotów', 'ciemnoty', 'głupot' - obie strony używają tych samych epitetów i chyba obydwu stronom brakuje w tym wszystkim rozsądku.
@aleksanderszydowski60014 жыл бұрын
Dobry film, potrzebujemy głosu rozsądku.
@mwituszy4 жыл бұрын
To jest taka demagogia. Raporty ONZ zakładały Głód i cierpienie i koleś siedzący w Warszawie mowi ze tego nie ma. Gdzie na Świecie jest 1mld ludzi którzy są niedożywieni z czego 3.1 mln dzieci do lat 3 umiera z powodu niedożywienia. Trzeba mieć klapki na oczach aby tego nie wiedzieć. Paliwa kopalne nie są tanie tylko są subsydiowane i to jest problem.
@aleksanderszydowski60014 жыл бұрын
@@mwituszy Trzeba walczyć o klimat, to jest bardzo ważne, ale często biurokracja to utrudnia. (Np. wykorzystywanie biopaliw przywożonych z państw rolniczych, by mieć czyste ręce, co skutkuje wzrostem cen żywności i głodem w tych biednych państwach.) Ważne jest by nie kierować się emocjami, tylko wszystkiemu przyglądać się obiektywnie.
@zbiges4 жыл бұрын
Mnie to przypomina rewolucję kulturalną w Chinach. Ktoś chyba dogłębnie przeanalizował metody i skutki i zastosował to w całym świecie zachodnim. Strach się bać jakie będą tego skutki :(
@miriamzajfman43054 жыл бұрын
Wspaniale przedstawil pan ten problem , duzo ludzi na calym swiecie ma ten sam poglad 👍❗ .Niestety bardzo czesto slyszymy - tych innych🙄❗ - No ale to jest cena ktora placimy za nasza demokracje .Pozdrowienia z Kanady 💌
@MaacAbra4 жыл бұрын
Prawdziwy głos rozsądku jest tutaj: kzbin.info/www/bejne/e5i2naF_aKiFipY (wersja krótka) kzbin.info/www/bejne/ioatdJ2pZrd4d5Y (wersja pełna, można spokojnie odsłuchać jeśli ktoś nie ma czasu 2h na oglądanie) Pozycja obowiązkowa. Bez ściemniania i czarownic. A później możemy podyskutować.
@lubietorty78284 жыл бұрын
Również polecam
@ivangoldman75234 жыл бұрын
Nie słyszałem jeszcze o aktywiście bojkotującym Bitcoina. Sieć tej kryptowaluty zużywa dziennie więcej prądu niż Szwajcaria.
@0puppetz4 жыл бұрын
Kolejny świetny film, pozdrawiam i życzę dalszych ciekawych tematów!!!
@donpedro85724 жыл бұрын
Dziękuję za głos rozsądku. Nauka już dawno przestała być poszukiwaniem prawdy a stała się współczesną religią.
@wojti88774 жыл бұрын
Jaki fakt/zdarzenie przekonuje Pana, że nauka nie poszukuję prawdy?
@donpedro85724 жыл бұрын
@@wojti8877 Może moja wypowiedź była jednak zbyt radykalna... Chodzi mi raczej o pewne zjawiska w nauce. Na pewno znaczna część naukowców stara się odkryć prawdę i chwała im za to. Natomiast takie "dogmaty" typu: "Wszystko powstało w wielkim wybuchu, wcześniej nie było nic " albo "Życie powstało samo przez mieszanie się chemikaliów w oceanie" które wpaja się od dziecka w szkołach przypominają mi religię, bo nie ma na to dowodów. To tylko przypuszczenia rodzące kolejne pytania bez odpowiedzi. Próba prostego wyjaśnienia spraw których nie rozumiemy.
@wojti88774 жыл бұрын
@@donpedro8572 to co nazwałeś dogmatami to generują dziennikarze a nie naukowcy. Co do wielkiego wybuchu: z ogólnej teorii względności wynika że wszechświat powinien się rozszerzać, rozszerzanie to zostało zauważone i zmierzone, zmierzono również mikrofalowe promieniowanie tła które jest powiązane z pierwotną budową wszechświata - co zgadza się z tym co obserwujemy - jeżeli ktokolwiek inaczej zinterpretuje te badania, zrobi nowe, inaczej "poklei" znane fakty i to będzie zgadzać się z wynikami pomiarów to będziemy mieć nową teorię i nikt nawet okiem nie mrugnie żeby starą wyrzucić jeżeli nowa będzie potwierdzona pomiarami. Co do powstania życia - naukowcy udowodnili, że ze składu dostępnych na ziemi pierwiastków, w warunkach historycznej ziemi przy pomocy energii (UV, światła, temp) i czasu da się syntetyzować związki organiczne a nawet skomplikowane aminokwasy. Udowodniono, że istniały skomplikowane cegiełki ale nikt nie wie jak to się stało, że DNA czegoś tam zaczęło się powielać. Dziennikarze robią skróty myślowe bo to sensacja i dobrze się sprzedaje. kzbin.info/www/bejne/jJqQnKaVrauVfbs
@donpedro85724 жыл бұрын
@@wojti8877 No i zgadzam się z tym co piszesz. Wiem, że wszechświat się rozszerza. Wiem, że molekuły się łączą. Ale nie wiadomo co było przyczyną Wielkiego wybuchu i co było przed . Albo raczej czy istniał czas ? Na razie zrozumienie tego przerasta obecną naukę. Podobnie z powstaniem życia. Chodzi mi właśnie o te prymitywne uproszczenia. Dalej jest więcej pytań a odpowiedzi nie można zdobywać na skróty. A teorie zmieniają się np do tej pory uważano, że ciężkie pierwiastki powstają podczas wybuchów supernowych ale ostatnio zdaje się udowodniono, że to za mała energia i potrzeba co najmniej zderzenia dwóch gwiazd neutronowych (czy jakoś tak).
@wojti88774 жыл бұрын
@@donpedro8572 dalej nie rozumiem dlaczego uważasz że nauka to współczesna religia. Nauka opiera się na dowodach i opiniach na temat dowodów a religia - nawet nie chce w to wchodzić. Nauka ma dowody na globalne ocieplenie, ludzki wpływ na ten proces oraz bezpośrednią przyczynę tego procesu - w przeciwieństwie do źródeł Pana Tomasza które co najwyżej sugerują jakiś spisek bez żadnych dowodów. Religią pachnie wśród negujących GO ponieważ oni nie mają żadnych badań potwierdzających ich tezy.
@slovodoman60204 жыл бұрын
Po mistrzowsku Panie Tomaszu.
@piotrgil90404 жыл бұрын
dziekuje za madry podcast i czas poswiecony na jego przygotowanie
@GokuPoker4 жыл бұрын
moj ulubiony podcast na sobotnie sniadanie ostatnimi czasy :) apropos Bjorna Lomborga - dobrym tematem na odcinek bylaby analiza jego raportu "Prioritizing Development: A Cost Benefit Analysis of the United Nations' Sustainable Development Goals"
@safari79464 жыл бұрын
Dzięki za dużą porcję rozsądku i prawdy o dzisiejszej idei ("stop zmianom klimatycznym"). To "nowa idea" ma być przyczynkiem zmian gospodarczych aby jej propagatorzy mogli...rządzić. P.S. Tak jak występuje zaćmienie słońca, tak klimat się zmienia. "Nowi kapłani", niczym w starożytnym Egipcie, chcą uzyskać władzę absolutną nad "ludem nieoświeconym".
@kochanek934 жыл бұрын
Ta ekohisteria się niestety teraz nie skończy ponieważ dla krajów wysokorozwiniętych jest to ekonomicznie opłacalne, a przy okazji mają lepszy pretekst aby bardziej kontrolować swoje społeczeństwo, jak i trzymać kraje rozwijające się w kleszczach ekoterroru z którego już się nie wydostaniemy.
@madchaos92854 жыл бұрын
Wystarczy zobaczyć kto ją finansuje. Wielkie firmy które zainwestowały w technologie pro ekologiczne i chcą przejąć ten sektor ale sprawy idą za wolno więc trzeba je przyspieszyć by się nachapać miliardów
@wojti88774 жыл бұрын
@@madchaos9285 co to za firmy?
@katarzynabatory5577 Жыл бұрын
Głosu rozsądku miło posłuchać.
@TomaszLee4 жыл бұрын
W odróżnieniu od wcześniejszego komentarza, teraz napiszę krócej - 3 pytania: 1. Ludzie się mylą, ludzie się boją zmian, panikują i przesadzają, czy z faktu, że niektórzy popadają w skrajną klimatyczną histerię, wynika że sytuacja nie jest poważna? 2. Co z wiarygodnymi pracami, operującymi metodą naukową (weryfikowalność danych źródłowych + falsyfikowalność hipotez) - jaki obraz i perspektywy wynikają z ich opisów? 3. Jakie konkretnie muszą wystąpić zjawiska w przyrodzie, aby można było uznać, że mamy przej...?
@jandrzewiecki94274 жыл бұрын
Tomasz Lee,, Tomuś znajdż sobie kobietę bo inaczej się wykończysz moje dziecko.
@TomaszLee4 жыл бұрын
@@jandrzewiecki9427 Pod przykrywką prymitywa próbujesz ukryć, że nie masz nic sensownego do powiedzenia? Słabo jak na takiego mądralę.
@mariuszw70744 жыл бұрын
1. Nie wynika. Sytuacja jest poważna ale ludzie wolą myśleć "na chłopski rozum" o rzeczach tak skomplikowanych jak klimat. Do tego trzeba skupić się na Grecie i na tym kto ją "opłaca" i jaka jest głupia niż na tym co mówi. 2. A po co komuś rzetelne badania naukowe? KZbin university + myślenie na chłopski rozum i już można być specjalistom od klimatu :| 3. One już występują a ludzie nadal wypierają fakty.
@TomaszLee4 жыл бұрын
@@mariuszw7074 Dlatego napisałem ten komentarz. 1. Chłopski rozum nie jest zły - każdy temat da się uprościć aby był łatwiejszy do ogarnięcia, rzecz w tym, żeby to uproszczenie gubiło dokładność ale nadal odzwierciedlało fakty. 2. Rzetelna badania klimatyczne są prowadzone i są one potrzebne wszystkim, bo dzięki ich dokładności można podjąć możliwie skuteczne działania zaradcze - kwestia obalenia populizmu przez pokazanie ludziom, ile ich ten populizm kosztuje (wystarczy spojrzeć na paragon z zakupami, na każdym jest składka) 3. To pytanie kierowałem do "mądrych inaczej" - ciekaw jestem, co wąsko patrzący sceptyk uważa za wystarczającą przesłankę do paniki klimatycznej, skoro kryzys imigracyjny nie był dostateczną przesłanką... naukaoklimacie.pl/aktualnosci/raport-globalnie-ocieplenie-a-rewolucja-w-syrii-82
@mariuszw70744 жыл бұрын
@@TomaszLee 1. Oczywiście, że nie jest zły w ogólnym ujęciu ale niestety nie nadaje się do analizowania zagadnień złożonych takich jak np klimat. Duża część ludzi uznaje takie łopatologiczne myślenie za "najlepsze" i to jest problematyczne. 2. W obecnych czasach postprawdy rzetelne badania nie mają siły przebicia. Teraz królują opinie speców takich jak ten tutaj i "argumenty" o zmanipulowanej Grecie albo Korwinowskie "modele" z kostkami lodu. 3. Dla tych mądrali ocieplenie klimatu jest spoko bo będzie w Polsce cieplej i będą palmy :|
@hannajurczynska7162 жыл бұрын
Przeraża mnie myśl, że myślących i dociekliwych ludzi jest wciąż niestety bardzo mało i mam wrażenie, że próba przekonywania ich, że są w błędzie, to walka z wiatrakami
@MichaelAngelo-yr4ox4 жыл бұрын
Całkiem spoko te audycje takie dawanie złudnej nadzieji że się coś zmieni bo więcej ludzi będzie wiedzieć o tym jak naprawdę jest.
@polskikrab40854 жыл бұрын
Jak zwykle trafnie i rzeczowo. Bravo Panie Wróblewki.... Tydzień bez Pana jest tygodniem straconym
@sponsorpatologi88454 жыл бұрын
Komentarz dla zasiegu
@tayterlik4 жыл бұрын
Jak zawsze, fantastyczny wykład i wysłuchałem z przyjemnością. Tylko mała korekta niejako z obowiązku branżowego - zamiast słowa "psychoza" proponuję wstawić słowo "histeria" w wywodzie. Ta sama histeria, która powoduje, że małe dziecko w sklepie zabawkami potrafi rzucić się na ziemię i krzyczeć wniebogłosy, bo chce właśnie ten konkretny zestaw klocków, tu i natychmiast, bo w przeciwnym razie stanie się coś strasznego. Z pamięci niestety nie rzucę tytułami książek, stąd tylko wspomnę, że w psychologii znane jest coś takiego jak "moda na histerię na temat", czyli wspomniane czarownice, potem opętanie przez diabła, z czasem porwania przez Obcych albo podsłuchy przez wszechmocne służby specjalne. O ile nie czuję się na siłach ani w kompetencjach oceniać, czy faktycznie niektóre przypadki nie były rzeczywistym opętaniem przez diabła, to jednak skala owych opętań w pewnych momentach historycznych pokazuje, że w każdej populacji jest pewien procent ludzi podatnych na histerię, wystarczy podrzucić im temat i oni już go wypełnią swoimi emocjami. Samo zdarzenie w sobie nie jest ani nowe, ani specjalnie groźne; groźniejsza jest "psychologia tłumu". Wyobraźmy sobie klub muzyczny, znany zespół, przyjemną muzykę i relaksujący nastrój - ale zaraz po atakach na WTC. Gdzieś na sali robi się zamieszanie, kogoś wyprowadzają, na scenę wychodzi ktoś z organizatorów i mówi: proszę się nie niepokoić, w tym pomieszczeniu nie ma żadnej bomby ani żadnych groźnych ludzi. I teraz wszyscy zaczną się rozglądać za osobnikami z brodą, o orientalnej urodzie, odkładającymi plecak albo teczkę na ziemię. Najmniej odporne na histerię osobniki krzykną "Ratuj się, kto może!" i rzucą biegiem do wyjścia. W sytuacji potencjalnego zagrożenia - ale poza naszą kontrolą i dotyczącego potencjalnie każdej osoby, tylko głupiec nie próbowałby się ratować, jakimkolwiek kosztem (połamanych stołów po drodze, połamanych żeber w tłoku przy drzwiach). Na zewnątrz może się okazać, że zagrożenia wcale nie było, ale jesteśmy dumni z siebie, bo na wszelki wypadek zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie. Tu i teraz, natychmiast, bo w przeciwnym razie stałoby się coś strasznego...
@czaders53944 жыл бұрын
Dziękuje Panu za te informacje !!!
@MrZiomalkapucha4 жыл бұрын
Polecam wpisać w wyszukiwarce yt: Distressing sight: Garbage covers Indian river that supplies drinking water to several cities A dopiero później zastanowić się czy Europa faktycznie jest tak mało ekologiczna, plastikowe słomki i tak dalej...
@malgorzatamakowska99103 жыл бұрын
W takich warunkach sa produkowane leki tzw generyczne nie wiem jak to zwie sie w Polsce
@zenobiapelikan43334 жыл бұрын
Brawo!!
@lubietorty78284 жыл бұрын
Polecam kazdemu portal Nauka o klimacie. Widzę, ze jest tu duze zainteresowanie tematem. Warto poczytac
@adamkzuwitz1714 жыл бұрын
Jak ja pana lubie i szanuje. W samo sedno, argumenty, argumenty i jeszcze raz argumenty, a nie bezsensu bełkoczenie.
@zielonyork13164 жыл бұрын
Przed chwilą w TokFM mówili ze nadchodzi koniec świata przez klimat- nawet lekko sie zdenerwowałem- na szczęście pojawił się podcast😎👍😘💝💝❗❗
@robertszmidt19794 жыл бұрын
Świetny wykład. Pozdrowienia z Gdańska
@artur18894 жыл бұрын
super material
@jerzyulicki-rek97964 жыл бұрын
Kolejny super przekaz. Jerzy
@piotrkonarski99324 жыл бұрын
Świetna i treściwa analiza.
@Xtrakth4 жыл бұрын
Pieknie pan pozamiatal.
@waldemarsobkowiak89744 жыл бұрын
Gdzieś przeczytałem określenie na to zjawisko - GRETYNIZM! Pozdro
@makukantube4 жыл бұрын
Brakło mi jednej rzeczy, wiarygodnego zaprzeczenia zmian klimatu. Zamiast tego ładne i zgrabne odniesienia do czarownic. Poproszę dowody na dowody. Gdyby ocieplenie klimatu z powodu emisji CO2 nie miało miejsca to wszystko pasuje. I tu kolejna niekonsekwencja, skoro nie mamy wpływu na klimat to po co zmieniać modus operandi? A to jednak autor sugeruje - choć w wolnym tempie.
@KubuśpuchatekTVN4 жыл бұрын
Cykle Milankovicia.
@MrSzyja124 жыл бұрын
@@KubuśpuchatekTVN Ty też masz chyba cykl.Cykl menstruacyjny !
@fetorRW4 жыл бұрын
@@MrSzyja12 koledze chodzilo o cykle klimatyczne, które charakteryzuja sie tym, ze naprzemiennie nastepuja po sobie glacjaly i interglacjaly. Czyli "tlumaczac z polskiego na nasze" epoki lodowcowe i tzw. okresowe czyli tymczasowe ocieplenia klimatu zwykle poprzedzajace kolejna epoke lodowcowa.
@makukantube4 жыл бұрын
@@KubuśpuchatekTVN Wszystko się zgadza, dzięki cyklom Milankovicia widzimy jak temperatura się zmienia. Mało tego, Ziemia była już znacznie cieplejsza w czasach dinozaurów. I to jest kłopot dla nas, nie dla Ziemi. ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/81/zmiany-klimatu-w-przeszlosci
@makukantube4 жыл бұрын
I kwintesencja: "Sama zmiana temperatury o 2°C przesunie temperatury na powierzchni Ziemi do warunków, jakie nie istniały od 3 milionów lat, czyli od okresu środkowego Pliocenu. Zmiana o 4°C będzie oznaczać, że w przeciągu stulecia przeniesiemy klimat Ziemi do czasów wolnego od lodu świata, który skończył się 35 milionów lat temu. Tymczasem typowy okres istnienia gatunku to tylko 1-3 milionów lat. Najprawdopodobniej więc w przeciągu dekad - geologicznym mgnieniu oka - dokonamy transformacji warunków panujących na naszej planecie do stanu, z którym obecnie żyjące gatunki nie miały nigdy w historii do czynienia. To eksperyment na skalę planetarną... A biorąc pod uwagę czas życia dwutlenku węgla w atmosferze liczony w dziesiątkach tysięcy lat - eksperyment ten nie ma możliwości zatrzymania ani cofnięcia..."
@mabella632 Жыл бұрын
super podcast, zgadzam sie z Panem w 100%
@januszswiech-azjazpasja4 жыл бұрын
Zawsze wysoko Pana cenię Panie Redaktorze. Nie wyobrażam sobie czwartku bez Wolności w Remoncie.
@amac54554 жыл бұрын
A swój mózg masz? To myśl samodzielnie!
@januszswiech-azjazpasja4 жыл бұрын
@@amac5455 Drażni mnie twoja impertynencja.
@basiap96634 жыл бұрын
Ta Greta nie jest taka ,,przypadkową'' i biedną dziewczynką ... Tak gwoli sprostowania.
@wojti88774 жыл бұрын
czas 12:08 - Jak Pan rozpoznaje "prawdziwą naukę"? ja na początek staram się korzystać z czasopism z wysokim "impact factor". jakie jest Pana kryterium?
Robi się Pan szalenie niebezpieczny, bo oglądam wszystkie Pana nagrania i wszędzie mnie Pan przekonuje do swoich argumentów. Gdyby tak odwrócić wajchę i skierować w innym kierunku ;) ;) ;) My Słuchacze dziękujemy za normalność!
@pawellewicki78484 жыл бұрын
Jeden z najlepszych kanałów na YT 👍
@nulnwiss27204 жыл бұрын
Jak dotąd chyba najlepszy materiał, konkretnie demaskuje tę zwodniczą ideologię!
@oktawianc74564 жыл бұрын
Niczego nie demaskuje, to tylko teorie autora na temat tego o co chodzi ze zmianami klimatu. Niestety nie poparte żadną wiedzą o zmianach klimatu.
@MsJewka4 жыл бұрын
Żeby mówić o CO2, trzeba najpierw dowiedzieć się nieco na ten temat. Jest kilka wersji, ale nikogo jakoś to nie interesuje.
@KubuśpuchatekTVN4 жыл бұрын
Mnie interesuje i wiem, że zbyt niski poziom CO2 doprowadzi do zagłady życia na ziemi.
@AleksanderKwiatkowski4 жыл бұрын
@@KubuśpuchatekTVN Obawiasz się że doprowadzimy do zbyt niskiego przez zredukowanie ludzkiej części emisji? Czy przez odsysanie? Sprawdź jak poziom CO2 rośnie bo ktoś Cię okłamuje.
@KubuśpuchatekTVN4 жыл бұрын
@@AleksanderKwiatkowski Nie mam pojęcia o co Ci chodzi, bo zbytnio skondensowałeś myśl. Napiszę tak - przez spalanie paliw kopalnych, czyli emisję CO2, planeta staje się coraz bardziej zielona. Cały szał wokół globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka to jedna wielka ściema i mam nadzieję, że te wszystkie mocno polityczne pakiety klimatyczne, które są jedynie pomysłem na opodatkowanie powietrza, szlag trafi.
@AleksanderKwiatkowski4 жыл бұрын
@@KubuśpuchatekTVN "Obawiasz się że doprowadzimy do zbyt niskiego poziomu CO2 przez zredukowanie ludzkiej części emisji? Czy przez wyciąganie go kiedyś gdy to będzie możliwe? Sprawdź jak poziom CO2 rośnie od kilkudziesięciu lat bo ktoś Cię okłamuje." Jeżeli tak uważasz, to nieźle zostałeś oszukany. Radzę dokładnie poszukać jakie będą negatywne efekty. Zobacz jak Australia się teraz zieleni.
@edytaszulc89144 жыл бұрын
@@KubuśpuchatekTVN Gdzie widzisz tę zieleń? Może byś sobie poczytał o wylesieniu?
@takajapapaja67974 жыл бұрын
Jak można nawet próbować porównywać polowanie na czarownice do troski o zmiany klimatyczne? Totalnie absurdalny, nie poparty niczym wymysł porównywać do realnych procesów, które przez działalność człowieka zachodzą na naszej planecie? Trzeba naprawdę bardzo nienawidzić ziemii i ludzi by negować zagrożenie wynikające z ocieplenia, zresztą każdy średnio rozgarnięty licealista jest w stanie zauważyć zagrożenie w ociepleniu klimatu.
@krzysztofwiniarz29944 жыл бұрын
"światem rządzą przygłupy, a my dajemy się im wkręcać" - Syzyf
@alchemik22104 жыл бұрын
Chyba nie rozumiesz ze jestesmy totalnie manipulowani, i wlasnie o tym jest ten wyklad, swietny zreszta. Wezwanie do przebudzenia !!!
@wojti88774 жыл бұрын
No to prawda - jeden kretyn mówi że: -lubi ciepło, -antarktyda to pływajaca kra, -nie ma izotopów węgla, i dostaje się do polskiego parlamentu. Światem rządzą przygłupy bo przygłupy ich wybierają.
@krzysztofwiniarz29944 жыл бұрын
jerzy gałecki oczywiście, że wykład super (jak zwykle), ale ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. wkręcanie i manipulowanie to przecież to samo! czyli... nie zgadzając się ze mną przyznajesz mi... rację! :)
@wioslo114 жыл бұрын
dziękuję-dla zasięgu
@michalskalski-kusnierczuk3264 жыл бұрын
W punkt - nic dodać, nic ująć.
@casspar12174 жыл бұрын
Tym razem nie wiem co o tym sądzić Panie Tomaszu. Po części mogę się z Panem zgodzić, a po części nie bardzo.
@pawemurawski16764 жыл бұрын
Zgadzam się. Jak nigdy ten materiał bardzo mocno podkreśla argumenty tylko jednej strony medalu. Brak punktu odniesienia co nie daje szansy na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków. A co konkretnie mówi druga strona? Pozdrawiam
@romann37364 жыл бұрын
A co z dziurą ozonową czy jest jeszcze może ktoś ma informacje na ten temat?
@ryanray62154 жыл бұрын
Byla , jest i bedzie .
@wilku88884 жыл бұрын
Juz Ci mowie co z dziura ozonową. Zmniejszyła sie bo nie bylo ciemniakow ktore weszyly spisek i solidarnie udalo sie problem ograniczyc. Tu nie bedzie tak latwo, bo koszty wiekszeni ciemniakow tez jest wiecej. www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artykuly/267-wydanie-03-2017/4094-protokol-montrealski-kamien-milowy-w-ochronie-warstwy-ozonowej.html
@grekano33504 жыл бұрын
@@wilku8888 Mało tego, to że nie mamy dziury ozonowej to zasługa konserwatystów, Regana i Thatcher.
@marekjan76684 жыл бұрын
Troche nieaktualne. Wlasnie opublikowano wyniki zawartosci freonow w atmosferze i okazalo sie,z e jest ich wiecej niz kiedykolwiek (Chiny prawdopodobnie) a mimo to "dziura ozonowa" zmalala. Zaproponowano natychmiast wyjasnienie, ze to przez ocieplenie klimatu ale jak sami autorzy publikacji przyznaja, nie ma na to chwilowo zadnych dowodow.
@wilku88884 жыл бұрын
@@marekjan7668 Pokaz publikacje tych wynikow.
@Micz844 жыл бұрын
Danie czasu? A ile czasu mamy? polecam ten wykład: kzbin.info/www/bejne/l6PJg6Owo7SqedE Pan lubi się powoływać na autorytety w ekonomi, ale autorytety w dziedzinach powiązanych z nauką klimatu już się nie liczą. Mała epoka lodowcowa to było lokalne zdarzenie, a obecne ocieplenie jest globalne. I to jest duża różnica. A ci którzy uważają że to Słońce ociepla ziemie, a prawda jest taka, że aktywność Słońca maleje, a Ziemia jest na orbicie oddalającej się od Słońca.
@zworazwora4 жыл бұрын
Świetny kanał, fajnie by w opisie były linki do instytucji o których pan mówi
@Techpriest010104 жыл бұрын
Jesteśmy w stanie tanio i ekologicznie (w perspektywie czasu taniej od węgla czy drewna ) dostarczać energie elektryczną .Nie pomysłami powrotu do średniowieczy z głodem ,chorobami i kastami tylko własnie naukom i rozwojem .Oczywiście mam na myśli energie jądrową która jest najczystsza ,najbezpieczniejsza i wydajna .
@jasiowpl4 жыл бұрын
Dziękuję za Państwa pracę i pozdrawiam. Wasz wierny subskrybent.
@pwolkowicki4 жыл бұрын
Trauma przed ociepleniem? No, czekam na te tłumne wycieczki na wakacje na Alaskę, czy Syberię. W końcu upały są takie nieprzyjemne... Ja tam czekam na ocieplenie i nie narzekam.
@mateuszbez5164 жыл бұрын
Ale wie Pan że globalne ocieplenie jest globalne więc dotyczy także np. Afryki, w której ogromne połacie terenu na których mieszkają setki milionów ludzi staną się nie zdatne do życia a co za tym idzie, ogromna fala imigrantów z południa zaleje Europę, która nie potrafiła sobie poradzić z dużo mniejszym kryzysem imigracyjnym?
@pwolkowicki4 жыл бұрын
@@mateuszbez516 Skąd pewność, że nie doprowadzi do zwiększenia się opadów na obszarach obecnie pustynnych lub sawannowych? W końcu na równiku mamy bujną roślinność, a w strefie podzwrotnikowej suchy klimat. A cieplej jest raczej na równiku. Proponuję też przyjrzeć się mapom - na północnej półkuli roślinność sięga Nord Capu - najbardziej na północ wysuniętego skrawka Ziemi w Norwegii (71.170878, 25.783641), Oulu, Finlandia - 65 N i pełno iglastych lasów, zaś na półkuli południowej na podobnej szerokości geograficznej są tylko zwały lodu lub nagie skały. Oba obszary dostają tyle samo promieniowania, ba Antarktyda nawet więcej niż Arktyka (o mały ułamek procenta) związany z kształtem orbity Ziemi. Wiele jest czynników tworzących klimat na Ziemi.
@mateuszbez5164 жыл бұрын
@@pwolkowicki Nie do końca rozumiem z jakiego powodu obszary pustynne lub sawannowe miałyby doświadczyć zwiększenia opadów. Wilgotność na równiku wynika z niskiego ciśnienia, a suchość rejonów podzwrotnikowych z wysokiego (nagrzane powietrze na równiku unosi się ponieważ jest lżejsze od chłodnego, ochładza się i opada na zwrotnikach, stąd wyż). Wyższa temperatura raczej nie odwróci tego procesu, wręcz przeciwnie. Obecność lasów w Norwegii wynika z faktu że klimat Europejski jest ogrzewany przez ciepły prąd, Golfsztrom, który przez globalne ocieplenie może zaniknąć, a to by doprowadziło do znacznego chłodzenia europejskiego klimatu co również nie jest korzystne.
@mateuszbez5164 жыл бұрын
@@pwolkowicki Poza tym, jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie znajduje się w Kenii i są to głównie uchodźcy z Somalii, w której liczne susze zmusiły ludzi do ucieczki z kraju. Proces który opisałem w pierwszym komentarzu to nie gdybanie czy przypuszczenia, to się już dzieje.
@pwolkowicki4 жыл бұрын
@@mateuszbez516 No i co w związku z tym? Słusznie wspomina autor vloga, że lepiej i taniej będzie adoptować się do zmian niż walczyć z wiatrakami. To dzięki opanowaniu energii z paliw kopalnych jest nam w domach zimą ciepło, a latem chłodno, a żywności mamy w bród. Afryka nie ma dostępu do taniej energii, do tego klepie biedę z powodu watażków, którzy rządzą tamtymi krajami, a jak były koloniami, to nawet tamtejszym ludziom żyło się dużo lepiej i bezpieczniej. Walka z emisją CO2 może tylko pogorszyć sytuację.
@rafalimis34 жыл бұрын
Z całą pewnością musi Pan więcej i częściej publikować na YT. pozdrawiam
@mfst1004 жыл бұрын
Współczesne tempo rozwoju i cywilizacja są mi potrzebne jak psu buty. Pieprze to. Chciałbym mieszkać w lesie, tylko już nie ma dzikich lasów i terenów gdzie mógłbym się uwolnić od tej zafajdanej cywilizacji.
@bazejbukowski51644 жыл бұрын
Świetnie się Pana słucha.
@maciejsieracki24294 жыл бұрын
Kiedyś ekonomiści i lobby przemysłowe Anglii wyliczało jak złe dla gospodarki bedzie zniesienie niewolnictwa, jednak w następstwie tej decyzji Anglia rozwinęła maszyny parowe i zastąpiła energie ludzi energia z węgla, kraj zanotował największy wzrost gospodarczy w historii świata. Juz teraz energia ze słońca czy wiatru jest tańsza, wystarczy przestać budować nowe bloki węglowe czy gazowe i zacząć stawiać duze magazyny energii, stawiać na produkcje rozproszona i postawić kilka atomówek i To nie dość ze uniezależniło by nas od importu gazu, ropy czy węgla to jeszcze rozwinęło by gospodarczo i technologicznie. Radykalizm anty anty-klimatyczny tez jest szaleństwem, prawda zawsze leży gdzieś po środku. trochę nauki kzbin.info/www/bejne/e5i2naF_aKiFipY&t=
@qubuzz4 жыл бұрын
"Czuła narracja nowej epoki" - pointa mistrzowska, prztyczek w nos naszej wybitnej noblistki
@BigosikXZwyrol4 жыл бұрын
Zgadzam się z retoryką odpowiedzialnych działań. Nic robione na szybko i na siłę nie może działać dobrze w dłuższym okresie.
@KJ-bn7vu4 жыл бұрын
Przecież naukowcy mówią jednym słowem, prosze przeczytac Popkiewicza, to fizyk , naukowic, klimatolog ktory zna sie na rzeczy :)
@jakubwedrowycz9423 Жыл бұрын
👍
@dawidzieba35484 жыл бұрын
„Przypadkowo wybraną dziewczynkę z autyzmem” proszę nie być naiwnym w tym wyborze nie ma nic przypadkowego! Które to już wcielenie kolejnej nastolatki walczącej o coś?
@lisakaramba44414 жыл бұрын
bardzo znana bogata rodzina , jej prapradziadek byl przyjacielem i wspotworca nagrody nobla. ze strony jej ojca
@MsJewka4 жыл бұрын
no właśnie, teraz nie składa się ofiar na ołtarzach kościoła, tylko wysyła je - biedne i nieświadome, starannie wybrane - na manipulacyjne misje. Kiedyś (mam nadzieję, że dzisiaj nie 😱), posyłając ofiarę na stos, podawano jej narkotyki, teraz wybiera się słabo świadome, autystyczne dziecko.
@amac54554 жыл бұрын
Skoro tak wiele nastolatek nagłaśnia ważne problemy, to wymień mi z 10 takich dziewczynek albo chociaż dwie, palancie.
@malgorzatamakowska99103 жыл бұрын
@@MsJewka ma cala armie ludzi ktorzy sugeruja co ma mowic, interwe.niuja tez jak wykonuje pewne umowione przedtem gesty...to jest ukartowane!
@janjankowski3408 Жыл бұрын
Dziecko,które nie skończyło żadnej szkoły jest dziś autorytetem
@Bzyko4 жыл бұрын
Panie Tomku jak zawszę obnaża Pan głupotę i chciwość " postępowców" . Dzięki Panu kawa o 6:00 rano smakuję wyjątkowo.
@przemysawlib43094 жыл бұрын
Wielki plus za uznanie troski o środowisko jako troski o cywilizację. Minus za trzymanie nauki zakładnikiem. Autor zdaje się wysyłać naukę na tortury gdy ta zwraca uwagę na zmiany klimatyczne by następnie trupa tejże nauki wystawiać na piedestał jako siły która rozwiąże wszystkie problemy. Torchę to tak jakby autor potrzebował magii, ale będąc osobą nowoczesna uznał, że za substytut uzna naukę. Nauka w magiczny sposób rozwiąże wszystkie problemy. Tylko najpierw na tortury - w końcu trzeba naukę pozbawić chęcie do zwracania uwagę na niewygodne fakty.
@mywaykonradmichalik65494 жыл бұрын
Kolejny doskonały odcinek!
@Wall_ST_Bulls4 жыл бұрын
Czego denialiści zdają się nie rozumieć, kiedy negują zmianę klimatu i zanieczyszczenie środowiska to fakt, że miliardy ludzi chcą żyć tak jak obywatele pierwszego świata, chcą mieć samochód albo dwa, chcą mieć mieszkanie albo domek jednorodzinny, robić zakupy pakowane w jednorazowy plastik. Kiedy by do tego doszło, a przecież niemal każdy kraj ubogi czy rozwijający zmierza w tym kierunku, wtedy okazało by się że jednak mamy za mało paliw kopalnych, że środowisko ulegnie pod ciężarem przemysłu. To jest powód dla którego ekolodzy walczą o zmianę paradygmatu, musimy zrezygnować z tego co mamy i pociągnąć ze sobą tych którzy jeszcze tego nie mają.
@zuzannarozanska87844 жыл бұрын
Milo posłuchać prawdy o oszustwach klimatycznych,tylko proszę uważać żeby z pana nie zrobiono czarownicę klimatyczną.Pozdrowienia z kraju gdzie hipokryzja klimatyczna jest na najwyższym poziomie ,Norwegii.
@michalsoroczynski46674 жыл бұрын
O ile zawsze chętnie słucham i z większością Pańskich słów jest mi zazwyczaj bardzo po drodze o tyle dzisiaj niestety nie dotrwałem to końca odcinka. Mógłbym starać się obalać każdą z tez, ale uważam, że każdy kto ma chociaż minimalną wiedzę co dzieje się z Ziemią, mówiąc to mam na myśli nie tylko klimat, ale także fakt ogromnego tempa zwierząt które wyginą w kontekście stylu, konsumpcyjnego stylu życia, a także wielu innych kwestii - tu tylko wspomnę, żę konkulzją Pańskich poruszanych tematów, jest to, że dany problem jest najczęściej bardzo złożony i wielopłaszczyznowych, to tu zpłycił Pan największy kryzys z którym mamy do czynienia w naszych czasach, potwierdzanych przez 90% naukowców do średniowiecznych książek. Panie Tomaszu, jak bardzo Pana szanuje i cenię, proszę się doedukować z tym temacie. Pozdrawiam.
@MrsAnScarlett4 жыл бұрын
A wszystko wyjaśnione w Apokalipsie. Zmiany klimatyczne są i będą.
@PS-mo4lb4 жыл бұрын
Dokladnie, Apokalipsa to nie proroctwo, to wynik obserwacji pewnego cyklu zmian. Tak juz bylo i tak bedzie dalej.
@jakdyb4 жыл бұрын
@@PS-mo4lb Wow, a to już wyższy poziom abstrakcji. Skąd taka naukowa opinia ? Jakieś przypisy są, czy tylko tak w głowie się ułożyło ? ( Jeśli obraziłem to przepraszam, nie jest to moim celem. Zawarłem tylko ironię )
@PS-mo4lb4 жыл бұрын
Kuba, czy nie uwzasz, ze prawdziwa ironia dzisiejszych czasow jest ciagle szukanie "blogoslawienstwa" wsrod autorytetow i ich wypiskow ? Pokaz mi jeden fragment pisma, ktory mowi, ze ponad autorytet madrzejszych-uczonych swojej madrosci nie bedziesz posiadal. Czy mnie obraziles, raczej nie..., to o Tobie wiecej swiadczy, a przynajmniej nic ponad to, ze potrzebujesz kogos aby Cie prowadzil i mowil co masz myslec. Ja tam wole wlasnymi drogami chadzac i wlasne wnioski wyciagac. To sie wolnosc nazywa ;) Tobie tez polecam...
@jakdyb4 жыл бұрын
@@PS-mo4lb Co powiesz o ostatnich wynikach badan w wielkim zderzaczu hadronów ? Zakładam, że niewiele, tak jak ja. Są dziedziny, na których się nie znamy i albo się nimi nie interesujmy, albo poczytajmy tych, którzy się w nich specjalizują. I włączanie się w dyskusję w temacie, o którym nie mamy pojęcia jest tzw. chłopskim filizofowaniem.
@PS-mo4lb4 жыл бұрын
@@jakdyb, no ! Ciesze sie, ze wreszcie odkryles co tu robisz ;)
@dawidgut19284 жыл бұрын
Kontrole, zakazy, ograniczenia... Czy więc wszystko możemy robić bezkarnie? I czy obecny system gospodarczy jest tak idealny, że nie może być lepszy? Wolny rynek świetnie się sprawdza w wielu obszarach, ale ma też ograniczenia. Pewne zjawiska łatwo wymykają się spod kontroli. A przy dzisiejszej technologi informacyjnej można łatwo programwoać ludzi na kupowanie i konsumowanie ogromu rzeczy, które wcale sie nie przekładają na jakość ich życia. Z drugiej strony możliwości produkcyjne tez są ogromne. Zaczynamy tonąć w morzu śmieci, które nie sprawiają że żyjemy lepiej. Wzrost ekonomiczny moze się więc rozjeżdżać z naszym dobrostanem. W wielu bogatych społeczeństwach jest więcej depresji i samobójstw niż w tych biedniejszych. Więc chodzi nie tylko o bogactwo, tylko o to, co z nim mądrego zrobimy ...
@jacekkulasiewicz18004 жыл бұрын
Brawo
@bartoszbrzezinski39304 жыл бұрын
Jak ten kapitalizm ma się do wolności? Mi jako robotnikowi jednak kojarzy się ze śrubowaniem pracowników i ograniczaniu wszelkich przywilejów i swobód. Kto pracował dla korporacji ten wie o czym mowa.
@wojti88774 жыл бұрын
czas 4:27 "mała epoka lodowa" - Mała epoka lodowa nie była zjawiskiem globalnym w przeciwieństwie do tego co obserwujemy dziś. link do "Nature" - www.nature.com/articles/s41586-019-1401-2
@wojti88774 жыл бұрын
@@nopopacz podaj przykład obszarów w skali oceanów, kontynentów czy mórz gdzie nie obserwujemy symptomów ocieplenia.
@wojti88774 жыл бұрын
@@nopopacz pożary lasów na ziemi też występowały miliony lat temu i czy to oznaczą że dzisiejsze pożary na pewno nie są dziełem człowieka? Moj pierwotny post mówi że nie można podawać tak zwanej małej epoki lodowcowej jako kontargument do globalnego ocieplenia dlatego, że jedno z tych zjawisk ma zasięg globalny a drugie sięgało zakresem częsci kontynetów. Żadne ze znanych historycznych zmian temperatury nie trwało tak szybko jak to co obserwujemy dziś.
@wojti88774 жыл бұрын
@@nopopacz przykładu z lasem nie zrozumiałeś. Najlepiej jak przeczytasz swój post przed i potem moj przykład z lasem - może się rozjaśni. Płonące lasy nie mają wpływu na klimat - to "szybki" obieg węgla. Palenie paliw kopalnych to zupełnie inna sprawa - to jest import CO2 z atmosfery która była na ziemi gdy żyły rośliny i zwierzęta które stały się potem węglem i ropą. Nie zbilansujesz tego CO2 sadzeniem lasów bo na 1 metr węgla kamiennego musiało się złożyć 30 metrów biomasy - na taki proces potrzeba setek tysięcy lat (zbieranie tej biomasy). Co do pieniędzy - to że ktoś zarabia albo podatkuje tematy związane ze spalaniem paliw kopalnych to nie znaczy że to fejk. Przecież gdyby dziś zlikwidowano wszystkie oplaty i obciążenia związane z CO2 to nie powiedziałbyś że problem CO2 to nasza robota. Dalej mówiłbyś że to fejk. Po prostu nie znasz albo nie rozumiesz procesów związanych z CO2, jego wpływu na atmosfere na ziemi i na życie na ziemi. Ponieważ tego nie ogarniasz to łatwiej ci powiedzieć że to spisek żeby cie jeszcze bardziej zniewolić. Osobiście uważam że podatki i kary to najgorszy sposób rozwiązania tego problemu.
@wojti88774 жыл бұрын
@@nopopacz skoro już to poruszyłeś - działasz dokładnie jak płaskoziemncy - oni nie widzą dowodów na kulistość ziemi a ty nie widzisz dowodów na trwającą z powodu spalania paliw kopalnych zmianę klimatu. Wyjaśnij na początek to pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Mauna_Loa_CO2_monthly_mean_concentration.svg#/media/File%3AMauna_Loa_CO2_monthly_mean_concentration_PL.svg
@wojti88774 жыл бұрын
@@nopopacz jak pokażesz płaskoziemcowi zdjęcie nocnego nieba nad półkulą północną oraz zdjęcie nieba nad półkulą południową i te zdjęcia z wiadomych powodów będą różne a według niego powinny być takie same to płaskoziemca powie, że twoje zdjęcia nie są naukowe. potem zostaniesz nazwany agentem. widzisz analogie? wikipedia nie jest naukowym źródłem ale pod każdym artykułem - szczególnie w angielskiej wiki masz linki do dokumentów które są źródłem dla informacji w wiki. są to źródła naukowe - nie daje Ci do nich linków ale mogę jak chcesz. " Naukowe dowody mówią, że klimat się ochłodeził." - to ja poproszę o źródło tej informacji - może być nawet z wiki pod warunkiem że pod artykułem wiki będzie link do naukowego źródła ale pewnie ty masz coś mocniejszego niż wiki. podziel się. Ciągle nie ogarniasz przykładu z płonącym lasem. to że na ziemi przez miliony lat następowały zmiany bez udziału człowieka nie jest dowodem, że trwające w tej chwili zmiany nie są powodowane przez człowieka.
@bartoszpufal62514 жыл бұрын
Jeżeli popatrzymy na mrowisko z wielką dziurą i zapytamy mrówek czemu tego nie załatają? Mrówki odpowiedzą nam, że im się to nie opłaca. Jeżeli przejście na energię odnawialną spowolni, zatrzyma a nawet cofnie naszą gospodarkę. Będzie to niewielka cena do zapłacenia w stosunku do kosztu zatrucia środowiska.
@DominikMajek4 жыл бұрын
O, ciekawy tytuł, podcast zapowiada się bardzo dobrze :))
@bronislawkohnke28914 жыл бұрын
Agenda ONZ 2030 ---- Agenda ONZ dotycząca wyludnienia poprzez wymuszone i upoważnione inteligentne liczniki - broń energetyczna kierowana przez G5 - geoinżynieria / chemtrails - szczelinowanie - szczepionki fluorkowe - glifosat - GMO itp. !!!
@andrzejkurowski15754 жыл бұрын
Może trochę precyzyjniej o tych czarownicach? Chyba najwięcej ich zamordowano w krajach heretyckich.
@ArturZagaj-Izraelita4 жыл бұрын
Katolickich*
@boguslawszostak17844 жыл бұрын
Wreszcie mogę się z Panem zgodzić w prawie 100 procentach. Historia alarmistów gest niesamowita, Kłamstwa nowomowa, nagonka na myślących racjonalnie jest jak na naukę niebywała. Nowomowa wytwarzana przez alarmistów jest niespotykana w nauce, jest godna pseudonaukowej sekty. Tylko w jednym się nie zgadzam, "Ograniczenie" wzrostu temperatury do 1,5 stopnia jest nie tylko możliwe, jest PRAKTYCZNIE PEWNE gdybyśmy nawet nie robili NIC. Czyż można sobie wymarzyć wspanialsza okazje? BILION EURO( kontynentalny bilion nie anglosaski) sama tylko Unia przeznacza na walkę? NA WALKĘ Z GÓRY wygraną bo za sukces ogłasza się już wzrost o DWA stupinie.? MILION MILIONÓW Euro Unia che wydać na tych, którzy nie maja JAK sprzedać tego, co jest ekonomicznie nieopłacalne.Czyż nie ma o co walczyć? Jakim wrogiem jest ten, który mówi KRÓL JEST NAGI? Skończyła się epoka lodowcowa (ostatnio modne jest mówienie lodowa). Po niej oceany muszą dojść do nowej temperatury równowagi. MUSZĄ SIĘ DOGRZAĆ, to trwa SETKI LAT. W tym czasie ŚREDNIA temperatura będzie NIECO rosła, BO MUSI. BĘDZIE ROSŁA bo oceany sa po prostu ZA ZIMNE, Nie ogrzeją się w tropikach bo naturalne mechanizmy sprawiają, że cieplejsze już być nie mogą, przeniosą ciepło przez parę wodna w chmurach i prądy morskie powierzchniowe NA PÓŁNOC I POŁUDNIE. Tam ociepli se ten stopień co da ŚREDNIO pół stopią dla całego globu. DOJDZIE do nowego punktu równowagi i tak już dostanie. Ten proces zatrzymuje się na naszych oczach SAM, a tu MILION MILIONÓW EURO jest do wzięcia na rynku nadprodukcji, gdzie nie sztuka jest wyprodukować,,,,, Sztuką jest sprzedać.
@boguslawszostak17844 жыл бұрын
Polecam film National Geografic "Ziemia z kosmosu"" kzbin.info/www/bejne/n4nOiWyljcqBrJY który pokazuje jak Ziemia (a dokładnie ziemska woda)przenosi ciepło , i dlaczego tak DŁUGO, i tak powoli musi trwać ogrzewanie się oceanów. Film pokazuje dlaczego SETKI LAT po epoce lodowcowej BĘDZIEMY mieli do czynienia z powolnym NATURALNYM wzrostem temperatury Oceanów.
@Putyrski.4 жыл бұрын
Super!
@RP-ci8qe4 жыл бұрын
Popieram kapitalizm. Ale podajcie mi proszę jakiś wolnorynkowy mechanizm, który powstrzyma człowieka przed wycięciem ostatniego drzewa.?
@NiGGaZtcz4 жыл бұрын
rozsądek. Nikt o zdrowych zmysłach nie zrujnuje doszczętnie źródła swojego dochodu narazając tym samym swoj biznes na upadłość
@wojti88774 жыл бұрын
@@NiGGaZtcz ostatnie drzewo będzie ścięte bo nawet jeżeli gdzieś ktoś uchowa ostatni las/drzewo to przyjdą inni zabiją właściciela i wytną ostatnie drzewo. Jak działa rozsądek ludzki to już widać przy dyskusjach na temat paliw kopalnych. Argumenty typu "zawsze się zminiało" lub "rośliny lubią co2" lub "to wszystko spisek" pokazują że ludziom nie tylko brakuje rozsądku ale i potrzeby bycia rozsądnym.
@rafoo924 жыл бұрын
Szanuję! Bardzo rozsądna wypowiedź :)
@ALF53214 жыл бұрын
Super wykład. Bo tu nie chodzi o nic innego jak zniszczenie porządku i wyłonienie nwo. Porządku z chaosu. Zbliżamy się do czasów ostatecznych Panie i Panowie.
@mateuszmarcinkowski10634 жыл бұрын
Zastanawia mnie kilka rzeczy: 1. Mówi Pan o klimatycznej demagogi ze strony naukowców. Jakie są podstawy to takich stwierdzeń. Jakie są źródła, które Pan poda na potwierdzenie, bardziej emocjonalnych, niż racjonalnych słów o demagogi naukowców? 2. Zgadzam się, że nauka potrzebuję czasu na wypracowanie zastępczych rozwiązań, aczkolwiek co w momencie kiedy dojdziemy to krytycznego punktu, kiedy to wieczna zmarzlina, oceany, itp. zaczną uwalniać jeszcze więcej CO2? 3. Mówi Pan o wyzwolonym umyśle, dociekliwości w badaniach naukowych, prawie do krytyki, refleksji oraz o ochronie przed dyktatem zbiorowego myślenia. Jakie są zatem inne wg. Pana źródła prawdy o zmianach wywołanych przez emitowany przez nas CO2? Poproszę o linki, nazwy artykułów, podobnie jak Pan załącza nazwy książek. Wiarygodnych? 4. Wiarygodność i wymuszanie? Proszę o konkretne dane o cięciach projektowych dla naukowców, które nie chcą potwierdzić tego co "wszyscy". 5. Wcześniejsze opracowania jak i istniejące IPCC nigdy nie podawały informacji o tym do kiedy mamy czas, tylko jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych zdarzeń w danym czasie. Moim zdaniem stwierdzenie i pytanie powinno być inaczej zadane: Intensywne ocieplanie się klimatu przed dodatkową emisję przez człowieka to fakt, tylko czy powinniśmy tak drastycznie się do tego dostosowywać?
@GenStarscream4 жыл бұрын
Jasne, ale rzucanie wszystkiego bo za 2 lata wszystko się stopi i obracanie ekonomii o 180 stopni przyniesie opłakane skutki a nawet może skończyć się jeszcze gorzej niż oczekiwaliby tego pomysłodawcy, m.in. w wyniku kryzysu spowodowanego gwałtownymi zmianami gospodarczymi. Poza tym świat zachodni popadnie w ekoterroryzm a Afryka i Azja będą sobie tylko dorzucać więcej do pieca.
@grekano33504 жыл бұрын
@@GenStarscream Nie chodzi tu ,że za dwa lata wszystko się stopi, ale o tzw. próg klimatyczny, po przekroczeniu którego, będziemy mieli zerowy wpływ na zmianę klimatu. I to naukowcy obliczyli. Tu artykuł o tym: klimatziemi.pl/prog-bezpieczenstwa-klimatycznego-2/
@tomaszwroblewski98594 жыл бұрын
Przykłądy znajdzie Pan w materiale,. choćby histeryczne, nigdy nie potwierdzone prognozy
@AndroidRelation4 жыл бұрын
„I choćby tysiąc dziewczynek porzuciło szkole i przesiadło się na jachty oceaniczne...” 😂
@TRANSMISSIONNO154 жыл бұрын
Trzeba ratować klimat! Wyrzućmy smartfony i chodźmy sadzić drzewa ubrani w worki po ziemniakach! Trzeba to powiedzieć dzieciom, wtedy zrozumieją i powiedzą co o tym sądzą...
@armaria63014 жыл бұрын
@@TRANSMISSIONNO15 doskonały pomysł !
@mrkonradzior4 жыл бұрын
@@armaria6301 Niech najpierw zrobią to promujące eko propagandę gwiazdki telewizyjne
@wojti88774 жыл бұрын
@@TRANSMISSIONNO15 dzieci powiedzą, że do szkoły nie chodziłeś bo twoje pomysły g... zmienią.
@armaria63014 жыл бұрын
@@mrkonradziornie zauważyłaś sarkazmu w tych wypowiedziach ?
@festus00004 жыл бұрын
1000000000 Łapek w górę. Ten Pan jeszcze myśli. Wielki Szacunek.
@1984Kojot4 жыл бұрын
Ludzie nie rozumieją , że ta walka z CO2 doprowadzi ich do nędzy. Nie zapłacą za to bogaci tylko biedni. To oznacza niskie płace duże koszty życia, brak mieszkań itd.
@Rafael-tu2rw Жыл бұрын
Trochę za trudno, żeby dotrzeć do przeciętnego zjadacza chleba, ale 100% racji
@andrzejjarosz3894 жыл бұрын
Ciekawy to głos rozsądku zwalczający demagogię inną demagogią. Autor w zaskakujący sposób równocześnie neguje ocieplanie klimatu i potwierdza niezaprzeczalny fakt, że się on ociepla. Sprzeczne logicznie? W nauce tak się nie da, ale w publicystyce to nie przeszkadza. Nie ważny sens, ale wartka narracja. Wybitną głupotą jest opowiadanie o spalaniu drewna poprzez wylesianie jako o energii odnawialnej. Byłaby odnawialna, gdyby została zachowana równowaga między spalaniem i wzrostem nowych drzew - czyli zerowy bilans między emisją i pochłanianiem CO2. Zdrowy rozsądek idzie w parze z logiką. Tu zabrakło i jednego i drugiego. Autor oczywiście ma rację, że działania polityczne przeciwdziałające zmianom klimatycznym są bezskuteczne, zwykle pozorowane, a często są nadużyciem, zasłoną dymną lub tzw. greenwashing. Co jest tego przyczyną? Wolność. Ludzie tak samo mogą działać mądrze, jak i głupio. Ostatecznie efektywne rozwiązania wygrywają, ale w długiej perspektywie. I w tym tkwi problem. Stawianie nauk społecznych nad prawami fizyki. Ekonomia jest zbiorem wzajemnie sprzecznych wierzeń bazujących na przeszłych doświadczeniach i przekonaniu o samospełniającej się obietnicy na przyszłość. Fizyka jest zredukowana do powszechnych praw, a wierzenia są zdefiniowane tam jako hipotezy. Ekonomia negująca prawa przyrody zniknie. Przyroda bez ekonomistów, tym bardziej bez publicystów, sobie doskonale poradzi. Jak dokładnie same greckie nazwy określają - ekonomia jest wąską dziedziną ekologii i bez tej drugiej pierwsza jest bezużyteczna. Parafrazując klasyka: Edukacja głupcze. Wybór należy do nas.