Panie Profesorze, bardzo elegancko i miękko (ze znieczuleniem) wieszczy Pan zagładę ludzkości (takiej jaką znamy z naszego życia i historii). "Przeplot świata fizycznego z wirtualnym" jeszcze nie byłby tragiczny, ponieważ przeplot jest czymś uporządkowanym, natomiast apokalipsą będzie pomieszanie tych światów. Takiej rzeczywistości bym się wystrzegał jak użycia broni nuklearnej. Serdecznie pozdrawiam
@JerzyAndrzejSurma Жыл бұрын
Tak, zgoda ! wielkie wyzwania przed nami jeszcze w tym kontekście.
@piotrbrr50402 жыл бұрын
Proszę dalej tworzyć filmy. Metaverse w praktyce zamiast łączyć ludzi, będzie ich coraz bardziej dzielić. Przerażające informację. Gratuluję solidnego rzemiosła naukowego i analizy problemu na części pierwsze.
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Pięknie dziękuje. Ma Pan rację, ta polaryzacja jest jak najbardziej możliwa, m.in. z tego powodu, że algorytmy rekomendacyjne będą tez w Metaverse.
@taktarov35522 жыл бұрын
Bardzo interesujący materiał. Jak każda nowa technologia, idea Metaverse niesie za sobą zarówno korzyści jak i zagrożenia. Bardzo ciekawy trend, zobaczymy jak to się rozwinie. Z pewnością materiał o NFT byłby również interesujący i przydatny. Pozdrawiam!
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Dziękuje. Mam cały materiał o NFT przygotowany, tylko aby to dobrze wyjaśnić należy omówić tzw. metadane w protokole ERC-721, wiec mocno techniczne sprawy.
@tadeuszrucinski58012 жыл бұрын
DZiękuję za rzeczowe i fachowe prezentowanie tych zagadnień. Jeśli chodzi o egzystowanie w świecie wirtualnym niż realnym i uzależnienie od tego pierwszego, to jednak banalny film Matrix daje o tym wyobrażenie i wręcz wskazuję na tendencję.
@JerzyAndrzejSurma Жыл бұрын
Bardzo dziękuje za miłe słowa. Matrix jest ciekawy, gdyż większość społeczeństwa nie miała świadomości ze w nim jest "zanurzona".
@kioki38772 жыл бұрын
Zagrożenie jest w mojej opinii mogą być takie że już teraz większość ludzi zapatrzona jest w telefony w tym duża część młodzieży jest uzależniona od komputerów itd, wyobraźmy sobie że taka osoba będzie jeszcze mogła wejść do takiego świata może mieć wiele wad jak np. spędzanie za dużo czasu co może nawet zrobić komuś papkę z mózgu czy jak coraz częściej można zobaczyć że ludzie starają się być jak swój "idol" którym jest postać z serialu albo z gry i też gdy będzie miała możliwość bycia w świecie wirtualnym gdzie będzie mogła ustawić swoją postać z wyglądu tego "idola" i próba naśladowania go co może spowodować zanik własnej osobowości i coraz większa próba bycia jak ta postać która zależy od osoby w którą się ktoś zapatruje bo może być to i wynalazca ale i też np. zabójca jakiś. Tak samo jak po prostu zanikanie przyjaźni wokół i utrzymywanie znajomości tylko z osobami z internetu których mogą nawet nie zobaczyć innych.
@KingLizzard_PL2 жыл бұрын
Ciekawe nagranie. Ja pamiętam konferencję UNICEF z Korei Południowej z 2015r bodajże gdzie prezentowano koncepcję centralnego systemu nauczania gdzie rola nauczyciela była ograniczona do tego by włączył TV i w odpowiednim momencie go wyłączył. Edukacja z metaverse brzmi ciekawie ale może całkiem pogrzebać autentyczną historię czy literaturę bo ktoś będzie to tworzył i redagował. Źródeł pisanych nie będzie a i kurczakom nie będzie się chciało do nich sięgać bo przecież mają nowe kolorowe i interaktywne. Ciekawe czasy nam przypadły. Pozdrawiam!
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Tak ...i to oznacza np. ze ucząc się o bitwie pod Grunwaldem będzie można w niej wsiąść udział.
@dr_OmniBuch Жыл бұрын
Świetny materiał i warsztat analityczny :) może nie lubi Pan tego marketingowego hype'u, ale mógłby Pan nazwać kanał "łyżka dziegciu" :) ...czekam na materiał o NFT.
@JerzyAndrzejSurma Жыл бұрын
Dziękuje za miłe słowa i ta rekomendacje :-) co do NFT to nieco straciłem zapał, bo w ostatnich tygodniach ujawniono już tyle oszust i nadinterpretacji z tym związanych, ze ludzie jakby przejrzeli.
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
To jest Matrix-alternatywny wirtualny świat ze smakami i zapachami-można oddziaływać na mózg-bo to mózg przetwarza zapachy,smaki,kojarzy.Zmysły odbierają informacje z otoczenia.Będzie można mieć wirtualne przedmioty,które będzie można dotykać,obracać,oglądać,które nie będą istnieć w rzeczywistości.
@kioki38772 жыл бұрын
Co sądzi Pan o Mocopi czyli odpowiedniku Metaversu od Sony?
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Niestety nie znam. Pozdrawiam !
@kioki38772 жыл бұрын
@@JerzyAndrzejSurma w skrócie to Mocopi jest najnowsze urządzenie od Sony. Jest to system monitorowania ruchu, który pozwala na śledzenie przemieszczania się ciała i stworzenie naszego "awatara w świecie rzeczywistym". Czyli coś jak Metavers ale japońskie
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Dziękuje za wyjaśnienie. Jak tylko będę miał okazje, to przetestuje na sobie to rozwiązanie.
@gwiazdaporanna81022 жыл бұрын
Według mnie warto obejrzeć film Player One w całości aby zobaczyć hipotetyczne zagrożenia wynikające z tej symulacji i co ciekawe Klaus Szwab zachęca do przejścia do tego świata bo tam możesz być kim chcesz i mieć wszystko a realnie nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy na koniec coraz więcej ludzi zastanawia się czy obecnie nie żyjemy w wirtualnym świecie gdzie niekiedy niektórzy widzą te błędy matrixa, oczywiście to tylko hipoteza i może doprowadzić do jakiegoś obłędy lub nawet schizofrenii ale mając awatara w wirtualnej rzeczywistości też jesteśmy kim chcemy i wcielamy się w dowolną postać a w rzeczywistości boimy się powiedzieć nie jak ktoś nas do czegoś zmusza traktując jak głupich bezmyślnych niewolników, teraz jak wejdziemy głębiej w świat wirtualna poprzez metaversum to ...ja już się boję choćby o tym pomyśleć i przewidzieć konsekwencję i na koniec, wszystko jest dla ludzi ale nadyżywanie alkoholu czy innych używek, których jest coraz więcej wraz z postępem prowadzi do degradacji i ogłupienia społeczeństw które łatwiej wtedy kontrolować i nim manipulować dlatego nie straszę ale radzę zachować roztropność i nie dać się wciągnąć w szaleństwo.
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Dziękuje za te intrygujące refleksje. Tak to czytając pomyślałem, ze pewno się tez pojawia się choroby psychiczne wynikające z tego przeplotu świata fizycznego i wirtualnego.
@gwiazdaporanna81022 жыл бұрын
@@JerzyAndrzejSurma zgadza się bo ludzie długo przebywający w świecie wirtualnym tracą kontakt z rzeczywistością i np co innego czasami napić się okazjonalnie alkoholu a co innego stracić kontrolę nad spożywaniem tego alkoholu i...dlatego nie mam nic przeciwko nowym rozwiązanią technologicznym ale przestrzegam przed konsekwencjami bo dzisiejsza młodzież która w przyszłości przejmie stery życia swojego a być może publicznego traci kontakt z rzeczywistością nie mogąc obyć się bez telefonu i innych gadżetów ale piszę to z pozycji 50 latka i zdaję sobie sprawę że pewnie robił bym tak samo i pewnie za kolejne 50 czy 100 lat będzie kolejną porcja doznań prowadząca do uzależnień czy taż zniewolenia / ogłupiania społeczeństwa aby mieć nad nim kontrolę, aby nie zwracał uwagi co dzieje się wokół niego tylko np pograł w gierkę albo posurfował na tiktoku czy innych aplikacjach, wszystko ma swoje plusy i minusy pytanie tylko kto korzysta z minusów i w jakim celu, przy okazji dziękuję za prezentowane przez Pana filmy które wnoszą dużo wiedzy w aspekcie wirtualnej rzeczywistości.
@bozena.11632 жыл бұрын
A ja jestem ciekawa co zobaczymy żyjąc w metaversie po wyłączeniu prądu😂
@JerzyAndrzejSurma2 жыл бұрын
Dokładnie ! 🙂
@PNKoci2 жыл бұрын
Metaverse znaczy przestrzeń wirtualna dla gojów po tym jak już stracą wszystko.