Jak patrzeć na sztukę średniowieczną? [Cz.II] - prof. Piotr Skubiszewski

  Рет қаралды 4,014

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

Күн бұрын

Spotkanie z wybitnym badaczem sztuki średniowiecznej prof. Piotrem Skubiszewskim zorganizowane zostało w ramach wydarzeń towarzyszącym otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. 2014 r. [1h16min]
wszechnica.org...
Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła - takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego - prezentowane są w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji.
W Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW znajdują się głównie obiekty z okresu późnego średniowiecza (XIV-XVI w.), pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, a także kilka eksponatów z zachodu Europy. Są to dzieła, które pierwotnie przeznaczone były niemal wyłącznie do kościołów. Ekspozycja została zaprojektowana tak, aby widzowie mogli jak najlepiej zrozumieć rolę sztuki w życiu religijnym czasów średniowiecza - w epoce, w której nie istniało pojęcie sztuki we współczesnym znaczeniu. W galerii oglądać można imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary, jak również liczne obiekty mniejszych rozmiarów: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy.
Prezentacja tak różnorodnych dzieł pozwala poznać niemal pełen obraz wielu dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego. Wbrew dotychczasowym podziałom na techniki, galeria przybliża widzowi średniowieczną kulturę wizualną, w której w przestrzeni świątyni istniały obiekty o zróżnicowanym charakterze.
Celem ekspozycji jest też ukazanie zarówno zjawisk uniwersalnych, jak i typowych tylko dla niektórych regionów średniowiecznej Europy. W galerii prezentowane są ponadlokalne zjawiska sztuki XII-XV wieku, np. usamodzielnienie się rzeźby figuralnej od architektury w epoce romańskiej, środkowoeuropejska rzeźba z kręgu Madonn na Lwie, oraz tzw. międzynarodowy styl dworski, określany również jako piękny ok. 1400. Wiele włączonych do wystawy dzieł świadczy także o odrębnym charakterze ważnych dla Europy Środkowej regionów: Śląska 1440-1520 (wielkie, wieloskrzydłowe ołtarze, epitafia, tablice wotywne i dydaktyczne, droga krzyżowa), Małopolski, Wielkopolski i Kujaw 1440-1520 (ołtarze, obrazy dewocyjne) oraz Gdańska i regionu północnohanzeatyckiego 1420-1520 (z okazałymi ołtarzami z Hamburga i Pomorza).
Aranżacja przestrzeni wystawienniczej powierzona pracowni architektonicznej WWAA (laureaci wielu nagród, m.in. za Pawilon Polski na Expo w Szanghaju 2010) nie ma naśladować wnętrza kościelnego, lecz sprawiać, że niezwykłe dzieła sztuki średniowiecznej przemówią same za siebie. Dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym poliptyki skrzydłowe, takie jak słynny Poliptyk Grudziądzki są dostępne ze wszystkich stron, łącznie z rewersami skrzydeł, które do tej pory nie były widoczne dla widzów. Zwiedzający będą mogli poznać pełne programy ikonograficzne monumentalnych dzieł. Istotną zmianą w przestrzeni ekspozycji jest odsłonięcie okien z widokiem na dziedziniec muzeum i zniesienie wtórnych podziałów wewnętrznych pomieszczeń. Przywrócono tym samym dawny, zabytkowy kształt sal zaprojektowanych przez Tadeusza Tołwińskiego, twórcę gmachu MNW. Rozwiązania przestrzenne i materiały wybrane przez architektów tworzą minimalistyczną oprawę, służącą doskonałej prezentacji eksponatów i nie stanowiącą dla nich konkurencji. Ciemny, grafitowy kolor ścian oraz surowe metalowe nośniki eksponatów podkreślają ich wagę, wysuwają je na pierwszy plan. Wielką rolę odgrywa światło: sztuczne (reflektorowe) łączy się z naturalnym (zewnętrznym), eksponując lśnienia złotych teł na obrazach i rzeźbach.
Więcej na www.mnw.art.pl
***
Prof. dr hab. Piotr Skubiszewski - historyk sztuki, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Université de Poitiers, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Académie Europénne des Sciences, des Arts et des Lettres, doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Université de Poitiers.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#muzeumnarodowe #sztuka #średniowiecze #kultura

Пікірлер: 4
@agakazmierczak7422
@agakazmierczak7422 6 жыл бұрын
Niezwykle zajmujące, ale byłoby idealnie móc, podczas wykładu Pana Profesora, obcować z wizerunkiem dzieła miast z wizerunkiem samego wykładowcy.
@angelamomudu4354
@angelamomudu4354 4 жыл бұрын
Średniowiecze, wspaniała epoka.
@TheGrimhilde
@TheGrimhilde 10 жыл бұрын
szkoda, że tak niewiele dzieła kosztem szanownego Profesora
@dagoart4207
@dagoart4207 4 жыл бұрын
Posłuchać fajnie, oglądać już nie, bo ktoś nie potrafi ustawić ostrości w aparacie, nie mówiąc o trzymaniu go w jednym miejscu.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 52 МЛН
❌Разве такое возможно? #story
01:00
Кэри Найс
Рет қаралды 6 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 4,7 МЛН
Masoneria - fakty i mity. Historia ruchu wolnomularskiego.
1:55:38
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 300 М.
Caravaggio: His life and style in three paintings | National Gallery
30:51
The National Gallery
Рет қаралды 2 МЛН
Architektura Wenecji | Architecture is a good idea
28:40
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 474 М.
Vincent van Gogh: The colour and vitality of his works | National Gallery
29:32
The National Gallery
Рет қаралды 1,2 МЛН
Niemcy na zakręcie? / Jerzy Marek Nowakowski i Piotr Szczepański
2:11:55
Jak zbudowano Nową Warszawę?
27:45
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 782 М.