A o tym PAN słyszał? Nanomateriały

  Рет қаралды 117

Polska Akademia Nauk

Polska Akademia Nauk

Күн бұрын

W kolejnym odcinku "A o tym PAN słyszał?" gościem dr Magdaleny Osial będzie prof. dr hab. Rafał Wiglusz. Rozmowa będzie dotyczyć nanomateriałów oraz ich zastosowania w medycynie.
Czy nanostrukturalny hydroksyapatyt czy może służyć jako materiał kościozastępczy? Czy minerały otrzymane syntetycznie mogą pomóc w regeneracji tkanek? Czy nanocząstki można wykorzystać w nowoczesnych biosensorach? Dlaczego materiały na bazie apatytów mogą być alternatywą do botoksu? Czy nanomateriały mogą być nośnikami leków?
Prof. Rafał Wiglusz jest specjalistą w dziedzinie nanobiotechnologii - zajmuje się projektowaniem i otrzymywaniem nowym nanomateriałów o sprecyzowanych właściwościach biomedycznych dla medycyny translacyjnej i spersonalizowanej. Jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN im. Włodzimierza Trzebiatowskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, a także członkiem Królewskiego Towarzystwa Chemicznego, Europejskiego Towarzystwa Biomateriałów oraz Międzynarodowej Organizacji Zol-Żel. Jest także członkiem rady naukowej Fundacji „Międzynarodowy Instytut Medycyny Translacyjnej”. Od wielu lat współpracuje z firmami z branży medycznej np. PPF Hasco-Lek S.A. Kierował wieloma grantami w obszarach biomateriałów i bioleków na bazie nanoapatytów. Zdobył nagrodę INNOVATION 2011 za opracowanie pasty o wyjątkowych właściwościach opartej na nanocząsteczkach hydroksyapatytu, INNOVA 2013 oraz CONCOURS LEPINE 2014 - za technologię produkcji innowacyjnych maści i plastrów na ciężko gojące się rany na bazie hydroksyapatytów i innych.

Пікірлер: 2
@mariuszciupak2470
@mariuszciupak2470 3 ай бұрын
Uwaga techniczna Poziom głośności prowadzących z PAN i gości jest zwykle zupełnie różny. Goście najczęściej są bardzo głośno, zaś prowadzący za cicho. Przez to materiał jest ciężki do słuchania. Nie jest to pierwsza audycja, wiele poprzednich ma podobny problem. Spróbujcie Państwo to poprawić? Nie mam uwag merytorycznych, wręcz przeciwnie :) Pozdrawiam.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 3 ай бұрын
23:05 ! Profesorze, pacjent -> "zmasakrowane", przerwane, rozciete, "wyrwane", zerwane nerwy lewej reki, ramienia charakterystyczne podczas wypadkow motorowych (szrama pooperacyjna od szyji po biceps, mozliwosc jedynie zaciskania palcow). Przeszczep nerwu z obu lydek. Straszliwy bol i baaardzo powolna regeneracja (1mm na dobe? od szyji az po palce ponoc). 18 m-cy po operacji i reka niemal bez zmian. Czy to juz katastrofa ? i czy nanotech moze pomoc regeneracji jakos w takim przypadku ?
Badania kliniczne - Rzetelność i etyka w nauce #1
1:10:37
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 11
A o tym PAN słyszał? Zaprasza Łukasz Okruszek
1:02:49
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 279
POV: Your kids ask to play the claw machine
00:20
Hungry FAM
Рет қаралды 16 МЛН
Modus males sekolah
00:14
fitrop
Рет қаралды 25 МЛН
Co tam PANie w polityce (naukowej)? Finansowanie nauki, NCN i inne reformy
50:39
#166. Nanomateriały chiralne
1:18:47
Fundacja "Otwórz się"
Рет қаралды 129
Spiski i mity - Świat okiem nauki #7
1:12:50
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 199
A o tym PAN słyszał? Placebo
1:02:26
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 185
Co tam, PANie, w polityce (naukowej)? Nowe oblicza ewaluacji naukowej
48:57
Cena oceny - parasol ochronny nauczyciela. Wideoporadnik na start nowego roku szkolnego.
46:16
Szkolna24 - Twoja edukacyjna przestrzeń
Рет қаралды 185
Przyszłość już nastąpiła - Świat okiem nauki #8
1:12:53
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 173
Zgromadzenie - spotkanie z  ministrem nauki
1:09:08
Polska Akademia Nauk
Рет қаралды 234
Certyfikat ZIELONY DOM: Korzyści certyfikacji inwestycji mieszkaniowych
57:38
Polish Green Building Council PLGBC
Рет қаралды 182
POV: Your kids ask to play the claw machine
00:20
Hungry FAM
Рет қаралды 16 МЛН