Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, fajnie się oglądało i słuchało👍👏💪🤔🙄😯💚🙂
@mirosawzzzxxx-zy9wg3 ай бұрын
Super wiedza dzięki;) Pozdrawiam serdecznie;)
@Wojciech_Zielinski5 ай бұрын
Dzięki Maćku za skondensowanie tego tematu i przystępne podanie. Bardzo merytoryczny i interesujący odcinek. 👍
@maciejpielok5 ай бұрын
Na zdrowie! Pozdrawiam Wojtku!
@LukoLebed-qv7gg5 ай бұрын
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, fajnie się oglądało i słuchało
@maciejpielok5 ай бұрын
Na zdrowie!
@nowy97435 ай бұрын
Świetne nagranie Maciek ale brakuje najważniejszej rzeczy, jak się zdywersyfikować na wypadek jakiegoś zagrożenia zbrojnego w naszym kraju? Mało który bank za granicą umożliwia założenie konta nie będąc obywatelem danego kraju więc w jaki sposób to zrobić ?? Dzięki za odpowiedź
@Saturnus6665 ай бұрын
Przydałby się film instruktażowy o obsłudze domu maklerskiego Bossa. Otworzyłem tam IKE i jestem całkowicie zagubiony.
@maciejpielok5 ай бұрын
Cześć! Takie dokładne tutoriale krok po kroku mamy dla kilku brokerów, w tym Bossy, przygotowane w ramach ścieżki inwestycyjnej na społeczności FinCrafters! Zapraszam w kolejnym naborze na fincrafters.pl !
@Saturnus6665 ай бұрын
@@maciejpielok Dziękuję bardzo, obadam. Chciałem sobie znaleźć na IKE fundusz emerytalny np. Goldman Sachs i nie wiedziałem jak.
@veylib5 ай бұрын
Nie wero się uczyć- niebawem xtb wejdzie z ofertą IKE i wszyscy z bossa będą robili transfer :-)
@maciejpielok5 ай бұрын
@@veylib Przeanalizujemy, policzymy, zobaczymy :) Nie zapominajmy, że XTB ma teraz 0,5% opłatę za przewalutowanie, a na IKE/IKZE zgodnie z Ustawą można wpłacać tylko PLN. Wiele może zależeć od tego jakimi kwotami ktoś robi transakcje na IKE/IKZE.
@veylib5 ай бұрын
@@maciejpielokza to 0% prowizji vs 0,3%. Jeśli większość inwestycji na rachunku IKE jest w GPW, to będzie to pozytywna zmiana.
@bogusawpejski7015 ай бұрын
A nie lepiej upakować kasę w odpowiednio dobrane obligacje skarbowe? Jak wiemy że kwota X nie będzie potrzebna przez kilka lat to lepiej wrzucić wsio w obligacje. A jak pojawi się nóż na gardle finansowym to zrywamy obligacje płacimy od 100 zl do 2zl za zerwanie ale odsetki dostajemy na konto po potrąceniu Belki.
@mdlb463 ай бұрын
Wszędzie czytam że połowa Polaków nie ma oszczędności,to jak to jest?
@beatadiakow80375 ай бұрын
Dzień dobry. Mam prawie 60 lat. Jak teraz inwestować? Nie wiem czy to ma jeszcze sens. Bardzo lubię i subskrybuję kanał. Proszę o jakąś poradę. Pozdrawiam serdecznie.
@Kris-oc2vk4 ай бұрын
Dużo zależy od Twojej skłonności do ryzyka i perspektywy na jaki czas chcesz inwestować. Np. na ok. 5 lat to może 4- letnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją COI? Są też 10- letnie obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Te obligacje są dla osób o niskiej skłonności do ryzyka. Praktycznie zawsze powinno się odzyskać nominalnie zainwestowaną kwotę. Wyjątek jest wtedy, gdy nasz Kraj przestanie być wypłacalny. Polecam przeczytać "Finansową fortecę" M. Iwucia lub "Inwestowanie dla każdego" Mateusza Samołyka.
@beatadiakow80374 ай бұрын
@@Kris-oc2vk Dziękuję za wiadomość. Tak chyba zrobię. Pozdrawiam serdecznie.
@awo25613 күн бұрын
W rankingu na stronie brakuje Volkswagen Banku, a ma niezłą ofertę.
@clakierjow15 ай бұрын
Super material czekam na kolejne. Mam pytanie czy warto rozwarzac jakąkolwiek lokatę z funduszem czy raczej unikać ze względu na koszty bądź ryzyko inwestycyjne? Czy może macie jakieś zdanie na ich temat? Kuszą wyższym zyskiem niż zwykle lokaty ale mam wiele obaw z tym związanych. I jak będzie wyglądać sprawa podatku od takiej lokaty z funduszem inwestycyjnym?
@fabian---5 ай бұрын
Na stronie przydałyby się lokaty w walutach obcych oraz oferty lokat dla klientów premium.
@Malpreem5 ай бұрын
Skoro dla banków lokaty to tylko i wyłącznie koszt to czemu je mają w swojej ofercie?
@maciejpielok5 ай бұрын
Dobre pytanie. Odpowiedź: Bez depozytów od Klientów banki nie miałyby kapitału, żeby udzielać kredytów, kupować instrumenty finansowe i nie spełniałyby wymogów co do rezerw nałożonych przez regulatorów. A lokaty ze względu na swoją terminowość są nieco bardziej przewidywalnym źródłem finansowania od depozytów bieżących i pozwalają bankom nieco łatwiej oszacować ile kapitału mają do dyspozycji przez tydzień, miesiąc, kwartał. A poza tym bank lokatami próbuje też przyciągnąć/utrzymać Klientów, by korzystali z innych usług.
@Fratniszek5 ай бұрын
Wymogi regulacyjne, płynność, nie ma tez w Polsce baku jak wspomniał już Maciej który finansuje się w 100% z kapitałów własnych. Przez lokaty banki budują tez rozpoznawalność, przez co później sprzedają produkty gdzie zarabiają na prowizjach.
@bartektaki23745 ай бұрын
Mają je w swojej ofercie po to, żebyś tam wpłacił i żeby bank na Tobie jeszcze zarobił ;-)
@spamreklama65005 ай бұрын
Witam. Czy macie jakieś tipy aby zachęcić mastalatka/nastolatkę do edukacji finansowej?
@ivanwsky5 ай бұрын
Czy nie lepsze są obligacje?
@n0x5375 ай бұрын
obligacje sa spoko, ale na srednio/dlugoterminowe inwestowanie
@maciejpielok5 ай бұрын
To zależy do czego lepsze i co oznacza dla kogoś lepsze ;) Nie wspominając o tym, że obligacji są setki rodzajów. Sam na potęgę używam obligacji detalicznych zamiast lokat, a posiłkując się tylko kontami oszczędnościowymi. Inne rodzaje obligacji to już wyższa szkoła jazdy.
@krzysztofkornas68395 ай бұрын
Dzieki za odcinek. Czy moglibyscie zrobic material o ETF Obligacji 6M (ETFBCASH) jak wypada on na tle lokat?
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian5 ай бұрын
Fajne, dziękuję!!!❤🧡 💛💚 💜🤎 🖤🤍
@maciejpielok5 ай бұрын
Na zdrowie!
@fireops14345 ай бұрын
Wybieram obligacje, nie potrzebuje pośrednika, ewentualnie nadpłata kredytu :D Miło byłoby zobaczyć jakiś aktualny film na temat polecanych etefow :)
@Karol-ts9bb5 ай бұрын
Maciek, Ty jesteś może szwagrem Marcina?😊
@user-hb9mz2hp2g5 ай бұрын
dopóki nie znacjonalizowali 2 bankow pana C. to sie skakało jak zając. W tym roku zacząłem inwestycje i to od razu na kilka rynków.
@P4nda4205 ай бұрын
Marcinie, po przeczytaniu finansowej fortecy zaprojektowałem swój docelowy portfel długoterminowy składający się m. in. z nieruchomości na wynajem oraz obligacji EDO. Problem mam tego typu, że zakup nieruchomości jest finansowany kredytem hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem o RRSO 9%. Doszedłem do wniosku, że dużo korzystniej wyjdę na nadpłacaniu tego kredytu niż na powiększaniu obligacyjnej części portfela. Czy podczas zasilania portfela o dodatkowe aktywa uwzględniać również obligacje dla aspektu stabilizującego portfel i ew. pozwalającego na rebalancing (raczej bym nie chciał aktywnie zarządzać portfelem, a rebalancing robić poprzez wpłaty), czy może zamiast kupować obligacje powinienem maksymalizować zysk (minimalizować straty) nadpłacając kredyt?
5 ай бұрын
Odpowiem filmem :) Inwestować czy nadpłacać kredyt hipoteczny - co się bardziej opłaca? kzbin.info/www/bejne/mGmlfZJui7eUsKM
@P4nda4205 ай бұрын
Pięknie dziękuję
@dawid16005 ай бұрын
Dopiero zaczynam wchodzić w temat inwestowania i myślę takim dobrym startem było założenie konta w Pekao, żeby móc kupować obligacje, ale najpierw skorzystam z 7% na ich koncie oszczędnościowym. Po tym okresie część pieniędzy zainwestuję w obligacje, ale możliwe, że będę szukał dobrej oferty konta oszczędnościowego w innym banku. W międzyczasie chcę też inwestować niewielkie kwoty w EFT S&P 500. Zobaczymy jak to wszystko się potem rozwinie, dzięki za materiał
@maciejpielok5 ай бұрын
Super, że działasz i masz plan. Polecam też zapoznać się obligacjami TOS - mniej biegania niż za kontami oszczędnosciowymi, a oferują stałe oprocentowanie na 3 lata i pełną elastyczność. Może to da Ci dodatkowe pomysły :) A co do ETF to trzymam kciuki za początki inwestowania na giełdzie! Tu z kolei zachęcam zadać sobie pytanie - dlaczego konkretnie S&P500? Bo jeśli odpowiedzią byłoby "bo najlepiej zarabiało do tej pory", to warto przysiąść i odrobić pracę domową z indeksów i akcji ogółem :) Powodzenia!
@dawid16005 ай бұрын
@@maciejpielok Dlaczego S&P500, to powiem szczerze po prostu jestem w tym zielony. Z tego co udało mi się dowiedzieć, jest to dosyć bezpieczna opcja na długofalowe inwestowanie, które w dłuższym okresie czasu prawie zawsze przynosi zysk, ale chętnie przyjmę jakąś radę odnośnie ETFów, na co zwracać uwagę
@maciejpielok5 ай бұрын
@@dawid1600 jedna rada, to rozkmiń to porządnie, a nie bazuj na szybkich opiniach w internecie, czy popularności danego indeksu :) Stwierdzenie "w dłuższym okresie czasu prawie zawsze przynosi zysk" to jest z jednej strony esencja długofalowego inwestowania w akcje, ale z drugiej strony jeśli zrozumiane na opak to może być największa inwestycyjna pułapka. Trzeba wiedzieć co to był historycznie długi okres, co to znaczy prawie zawsze i o jakim zysku mowa. Wyborom indeksu poświęcamy kilkugodzinny blok zajęć, sesji Q&A, zadań domowych i wywiadu eksperckiego w ramach FinCrafters. JBC zapraszam :)
@tomaszpobuta9593 ай бұрын
czyli obligacje indeksowane i etfy
@rafab.59025 ай бұрын
Nie ma już na rynku bijących się % lokat Getin oraz Idea Banku 😢 To były czasy. Teraz tylko nowe środki są promowane oraz coraz więcej wymogów, aby je uzyskać (np. konto osobiste i określona pula transakcji kartą). Przelewałem pieniądze pomiędzy kontami oszczędnościowymi na NŚ. Od kiedy jednak banki zaczęły wprowadzać wymogi dodatkowe, przeszedłem na obligacje.
@mikolaj785 ай бұрын
Teraz jest Velo :) wykupiony nie dawno przez amerykanów - daje 7% na koncie oszczędnościowym dla nowych środków do 100k
@rafab.59025 ай бұрын
@@mikolaj78 Wolę obligi, aby po okresie promocji przejść do konkurencji, trzeba spełniać dodatkowe warunki (już nawet w ING). Szkoda mojego czasu :)
@fckw705 ай бұрын
Dzięki za materiał. W jaki sposób zainicjować negocjacje z bankiem? mógłbyś rozwinąć temat? dzięki.
@maciejpielok5 ай бұрын
Cześć. Zadzwoń do przydzielonego Ci doradcy w banku i powiedz, że chcesz ulokować środki, ale zwykła oferta lokat Cię nie satysfakcjonuje. Zapytaj wprost, jakie warunki może dla Ciebie zaproponować.
@davyrexopl42705 ай бұрын
Moja mama przynajmniej raz na kwartał panikuje, że teraz to już trzeba wyciągnąć wszystko z banku i trzymać w domu pieniądze, bo zabiorą. Mówią w wiadomościach/piszą w internecie, że *nagłówek clik bait*
@veylib5 ай бұрын
Najgorsze jest to, że pewnego kwartału może mieć rację :-)
@piotreksiwek80115 ай бұрын
@@veylib O tak! Mogą po cichy wprowadzić Rozporządzenie / Ustawę i pod płaszczykiem Uzasadnienia zabiorą ale jak to z Ustawą o obronności ojczyzny ,,Wyjęci są z obowiązku pójścia do Wojska WSZYSCY POLITYCY - WSZYSCY GŁOSOWALI ZA WYJĘCIEM POLITYKÓW Z OBOWIĄZKU DO WOJSKA
@michalmichal52675 ай бұрын
ja mam lokaty w 3 bankach i tak pomiedzy nimy skacze - tam gdzie jest lepsze oprocentowanie, zwykle po jakims czasie srodki z innego banku sa traktowane jako nowe srodki :)
@maciejpielok5 ай бұрын
Hej Michał! Tak, to pilnowanie warunku nowych środków jest dość uciążliwe, przynajmniej dla mnie było. A porównywałeś oprocentowanie to promocyjne, za którym tak biegasz, do bezobsługowego oprocentowania obligacji TOS?
@michalmichal52675 ай бұрын
@@maciejpielok nie, nie porównuje za dużo. Strategie mam taką, że większość trzymam na lokatach (oszczednosci pogrupowane na rozne cele) + regularnie kupuje obligacje skarbowe za stałą kwotę COI i DOI + stałą kwotę pcham w giełdę w spółki dywidendowe. Generalnie to co na lokatach gdybym stracil bylbym smutny a to co pcham na gielde to nawet jak strace 100% to nie bede plakac ;) Lubie obracać środkami i widzieć przepływ na moim koncie - taka forma rozrywki.
@maciejpielok5 ай бұрын
@@michalmichal5267 ok. dzięki za odpowiedź, trochę lepiej rozumiem Twoje podejście. Ja wolę inne rozrywki i wolałbym odzyskać te kilka godzin z biegania po bankach ;)
@karolw.4935 ай бұрын
Uprzejma prośba o rekomendację dotycząca konta IKE z dostępem do inwestowania w polskie obligacje skarbowe ORAZ w akcje na SP500 i AWCI (iShares, Vangard etc.), a także do akcji polskich spółek. Z tego co widzę, to nie jest to takie proste jeżeli chodzi o zagraniczne ETF...
@Skibidibibibi5 ай бұрын
W takim razie w co zainwestować np 50 tysięcy, które chce jeszcze przechowywać 1-2 lata, aby je uchronić przed inflacją?
@Skibidibibibi5 ай бұрын
Niestety przetrzymywałam oszczędności na koncie wiele lat, brak wiedzy i kultury oszczędzania w rodzinie - dopiero kupuje obligacje, lokaty zakładam tak naprawdę dopiero od 2 lat… Finansowa Forteca zamówiona.
@Devibar5 ай бұрын
Obligacje indeksowane inflacją wyglądają na dobrą i bezpieczną inwestycje jak na te zapotrzebowanie o którym napisałeś.
@maciejpielok5 ай бұрын
Hej! Zanim zajmiesz się pytaniem "w co inwestować", najpierw jest kilka pytań o to "na jak długo", "z jakim ryzykiem", "pod jaki cel". Skoro dopiero zaczynasz to masz świetną okazję by zabrać się za ten temat w odpowiedniej kolejności. Zacznij od zbudowania swojej strategii inwestycyjnej. Polecam ten artykuł: marciniwuc.com/jak-zbudowac-strategie-inwestycyjna/ Powodzenia!
@dankad.27035 ай бұрын
@@Devibartylko niestety, to gwarancja państwa i też sam problem w przypadku gdyby coś się działo.
@oxford72075 ай бұрын
ja od roku zakladam na takie małe kwoty kolejne konta oszczednosciowe i lokaty co 3 co 5 miesięcy o procencie od 10% wczesniej do teraz 7% w aliorze i chyba to polecam, bo wiele czaqsu to nie kosztuje. Trzyletnie obligacje tez mają 6,8% bodajże mam nadzieje ze nie mylę więc też nie jest źle a również jest bezobsługowe
@MS.......5 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję. Jaką macie opinię o zagranicznych lokatach? Korzystacie? To dobra alternatywa?
@krzysiekkrzysiek9059Ай бұрын
Co Wy tak się podniecacie tym Funduszem Gwarancyjnym? Przecież on nie ma tyle kasy, żeby w razie problemów wypłacić wszystkim.
@luigi-08415 ай бұрын
Dzięki za materiał! Pytanie - czy jest jakikolwiek plus zakładania lokat względem trzymania środków na koncie oszczędnościowym, zakładając takie samo oprocentowanie? Mam wrażenie, że najczęściej są one użyteczne tylko jeżeli inwestuje się większe kwoty, które wykraczają poza limity kont oszczędnościowych. Banki często mają promocje na konta. Sam skacze z banku do banku i od promocji do promocji. Teraz niektóre banki mają nawet promocje powyżej 7%, gdzie rzadko kiedy widzę takie oprocentowanie na lokatach.
@maciejpielok5 ай бұрын
Jeśli oprocentowanie jest równe, to jedyny relatywny plus lokat vs konto oszczędnościowe jaki mi przychodzi do głowy, to być może na dłużej "zaklepane warunki" na lokacie, niż w ramach promocyjnej stawki konta oszczędnościowego.
@KamilKamil-ld2yb4 ай бұрын
Nie mozna robic lokat na milion?
@SirmefeRPTibia5 ай бұрын
Ale to co jak mam w ing a w pko jeet lepsza oferta to musze zakładać dodakotwe konto i placic oplaty za założenie konta xd
@almawet5 ай бұрын
Ja zainwestowałem w lokatę i fundusz inwestycyjny niskiego ryzyka, póki co jest na niewielkim ale zawsze plusie :)
@maciejpielok5 ай бұрын
I taki plus na lokatach jest do czasu, gdy po latach porówna się je z inflacją :) Nie mniej jednak super, że Twoje pieniądze już pracują!
@padre0x2185 ай бұрын
Może są to żelazne rezerwy 😅
@musicmusic91315 ай бұрын
Ja od lat korzystam z lokat i kont oszczędnościowych. Myślę, że od mniej więcej 2 lat zawsze jest to 7-8% przez co stopuje mnie to przed obligacjami. Obecnie TOS to 6,2%. Nie mogę przekonać się do EDO, bo pomimo dobrego procentu w pierwszym roku, mam obawy, że później z poziomem inflacji max 3% razem z marżą to będzie tylko 5% więc będę bardziej stratna niż korzystając z kont oszczędnościowych czy lokat. Czy dobrze myślę? Czy jednak powinnam przejść na obligacje?
@maciejpielok5 ай бұрын
Hej! Przy Twoich założeniach nie widzę tu żadnego błędu. Natomiast moim zdaniem ta decyzja nie rozbija się o matematykę bieżących procentów. Sęk w tym, co jeśli inflacja nie wyjdzie 3% tak jak zakładasz, tylko w którymś roku znów będzie 10% lub więcej. Wtedy na zakup inwestycji chroniącej przed inflacją będzie już za późno. Ceną za ochronę za inflacją jest podjęcie ryzyka, w tym ryzyka wahań wartości kapitału (np. przy akcjach) lub ryzyka niepewnego wyniku/zmiennego oprocentowania (obligacje detaliczne). Oczywiście można nie podejmować tych ryzyk, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wtedy jest się narażonym mocno na ryzyko utraty wartości siły nabywczej oszczędności. Każdy powinien sobie spokojnie zdecydować jak chce ważyć różne ryzyka w życiu, również finansowym. Ja podchodzę do tego tak, że 1% więcej ponad inflację to miłe zaskoczenie przy koncie oszczędnościowym/lokacie, które czasem się trafia. Natomiast strata długofalowo 1% do inflacji to już dla mnie przerażająca wizja, bo ten procencik w horyzoncie życiowych celów finansowych kumulowałby się do znacznej utraty wartości moich oszczędności. Nie wspominając, że historia dobitnie pokazuje, że raz na jakiś czas przychodzi moment, gdy lokaty i konta oszczędnościowe tracą na raz znacznie więcej do inflacji. Decyzji nikt za Ciebie nie podejmie, więc zachęcam do świadomego przygotowania swojej strategii inwestycyjnej. :) marciniwuc.com/jak-zbudowac-strategie-inwestycyjna/
@musicmusic91315 ай бұрын
@@maciejpielok Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. To się ceni :) Dla przykładu, czy mając do dyspozycji powiedzmy wolne 20k, bez celu, może być w długim terminie, obecnie według Ciebie lepiej byłoby postawić na obligacje 3-letnie czy 10-letnie? Pozdrawiam
@mikolaj785 ай бұрын
A wiecie, że jeżeli macie działalność gospodarczą na ryczałcie i założycie lokatę/konto na działalność, to zapłacicie 3% podatku od zysku zamiast 19%?
@maciejpielok5 ай бұрын
Poproszę podstawę i źródło, bo coś mi się tu nie spina ;)
@kmk___5 ай бұрын
Idziecie w populizmy, powinno się uczyć Polaków od ODCHODZENIA od lokat. Polak potrafi inwestować tylko w nieruchomości i lokaty, nic więcej. I te clickbaitowe filmiki od jakiegoś czasu.. poziom kanału systematycznie spada.
5 ай бұрын
Ten film ma za zadanie tylko pomóc zrozumieć lokaty - nie ma w nim zachęty stricte do tego produktu, tylko do tego, by pozwolić pieniądzom pracować... Z założeniem, że czasami lepiej wrzucić środki na lokatę czy konto oszczędnościowe, niż trzymać nieoprocentowaną gotówkę...Dziękuję za opinię o jakości kanału.
@szymon78235 ай бұрын
odcinek mało wnoszący
@ziomekziomczykziomalek35045 ай бұрын
Tusk doszedł do władzy j od razu wszystkie oprocentowanie lokat w dół... A kredyty jak były ,tak są drogie.
@pawekowalski85385 ай бұрын
🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂
@grzegorzgornisiewicz38255 ай бұрын
Moim skromnym zdanie lepsza lokata w zloto niz lokata bankowa
@decorator215 ай бұрын
Lokatę zamkniesz w jeden dzień jeśli potrzeba tej kasy, a złoto jednak ciut gorzej chyba ma. Lokaty są proste, o niskim ryzyku. Jasne, na nich się nie zarobi, najwyżej zamortyzuje inflację, ale lepiej zawsze to, niż ma leżeć na koncie. Nie każdy jest w stanie znieść krótkoterminowe spadki cen złota. Pojawia się wtedy stres. Ty na to machniesz ręką i dobrze, bo wiesz że w czasie to odbije, ale taki świeży "inwestor" to już może nie mieć tak wesoło w głowie
@Arturjestem3 ай бұрын
Najlepsze co mogłem zrobić w życiu dla swoich finansów to nie i wędrować na giełdzie i w krypto i inne inwestycje wysokiego ryzyka.
@arturzalewski985 ай бұрын
Mówi o gnijących pieniądzach na koncie a sam radził zrywać obligacje po paru miesiącach kiedy nic nie zarobią
@sebosfood6585 ай бұрын
W co zainwestować/gdzie ulokować najlepiej 100.000 zl?
@maciejpielok5 ай бұрын
Cześć! Z całego serca Ci radzę - zacznij od samodzielnego określenia swojej strategii inwestycyjnej, zamiast liczyć, że ktoś Ci wskaże palcem inwestycje. Im więcej czasu i energii poświęcisz na zdobycie wiedzy tym bardziej poczujesz jak ryzykowne jest pytanie kogoś "w co zainwestować". A tu link do wpisu o tym co powinna zawierać strategia: marciniwuc.com/jak-zbudowac-strategie-inwestycyjna/ Powodzenia!