Dzięki za konkrety techniczne i ciekawą opowieść. Z przyjemnością obejrzę cały cykl. Cyjanotypia to fantastyczna technika dla tych, których zachwyca piękno najmniejszego przyrodniczego detalu (- i nie tylko, co zademonstrowałeś) . Zaczęłam niedawno i już się uzależniłam :)
@superjimi243 ай бұрын
Świetny program !
@collodionpl3 ай бұрын
@@superjimi24 dziękuję!
@joannagural2 жыл бұрын
Świetny film. Bardzo dziękuję. Zabieram się za oglądanie reszty.
@antonikobus22482 жыл бұрын
Obejrzałem prawie rok temu i się zakochałem jedna z moich ulubionych technik, dziękuje bardzo!!!!
@tntos3 жыл бұрын
Świetny film. Od dawna przybierałem się do cyjanotypii, lecz potrzebowałem takiego filmu. Dzięki.
Świetnie wszystko pokazane i opisane. Zamawiam odczynniki i papiery. Spróbuję też wykorzystać taki papier do solarigrafi. Oczywiście zrobię też z własnymi negatywami z analoga. Oglądam pozostałe filmy. Pozdrawiam :)
@lylupylylum3 жыл бұрын
Trafiłem przez przypadek, ale nieprzypadkowo zostanę. Idzie subskrybcja
@katarzynad18323 жыл бұрын
Super ;) Pozdrawiam.
@raffaauu3 жыл бұрын
mega interesujący film!
@kasia1m1t3 жыл бұрын
❤
@maciejforreiter71383 жыл бұрын
świetna robota! szacunek
@kajastefaniak77753 жыл бұрын
Świetna robota!
@kumadeklub30143 жыл бұрын
Michale, jak zwykle świetna robota. No i czekamy na kolejne filmy
@Primal_Hex3 жыл бұрын
Ale super film!
@zosiasamosia32683 жыл бұрын
Pierwszy!!! Super film!!!!
@pra_cownia66163 жыл бұрын
Zacznę od docenienia tytułu cyklu. Trafiony w punkt. Jestem ogrnoną fanką czułości, która pojawia się w światłoczułości. Bardzo ciekawy materiał. Mam nadzieję, że wiedzą na temat fotografii będzie się niosla w świat. Materiał dla mnie jest idealną równowagą pomiędzy wiedzą a praktyka. Nasuwa mi się pytanie, jak długo zajmuje realizacja takiego filmu?
@collodionpl3 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa! Trudno mi ocenić ile czasu zajął jeden odcinek. Było sporo pracy i sporo wsparcia i nie potrafie przeliczyć tego niestety.
@nitkomaniacypl Жыл бұрын
Czy z odczynników które wskazałeś - można wykonać cyjanotypię na tkaninie?
@collodionpl Жыл бұрын
Jak najbardziej!
@janababijczuk3 жыл бұрын
3 жыл бұрын
Czy żeby uzyskać 10% roztwór to nie należy zmieszać 5g cyjanku potasu z 45g wody, a nie 5g z 50g wody, bo trzymujemy wtedy 9% roztwór zamiast 10%? Analogicznie mieszając 12,5g cytrynianu amonu żelaza z 50g wody uzyskujemy 20% roztwór zamiast 25%?
@collodionpl3 жыл бұрын
Oczywiście masz rację! Pokręciłem procenty :( Obie formuły jednak sprawdziłem i efekty wyglądają bardzo podobnie :) dzięki za uwagę!
@bystry70 Жыл бұрын
Otóż to. I jeszcze jedno, może to przejęzyczenie, ale powiedziane było zmieszać roztwory 1:1 a w przypadku roztworu A mamy 110 g. Roztworu B 125 g. więc nie jest 1:1. Co z tego wynika? Które wartości uznać za przepis? Dziękuję za odpowiedź.
@marcinrozwadowski31773 жыл бұрын
Świetny film i pomysł na cykl. Jeśli chodzi o finalny roztwór który mamy nałożyć na papier, czy można go przechowywać np w światłoszczelnej butelce?
@collodionpl3 жыл бұрын
Finalny roztwór jest bardzo nietrwały i należy go użyć podczas jednej sesji pokrywania papieru. Natomiast długo można przechowywać roztwory A i B osobno. One nie są światłoczułe, ale zachęcam do przechowywania chemii raczej w ciemnych miejscach.
@marcinrozwadowski31773 жыл бұрын
@@collodionpl Dziękuję za odpowiedź. Przyznam szczerze, że zostałem skutecznie zainspirowany tą techniką :)
@collodionpl2 жыл бұрын
@@marcinrozwadowski3177 koniecznie podziel się rezultatami!
@marcinrozwadowski31772 жыл бұрын
@@collodionpl mam nadzieję, że efekty będą wystarczające żeby się przełamać :)
@marcinrozwadowski31772 жыл бұрын
@@collodionpl po pierwszej próbie i sromotnej porażce - niedoschniety papier po powlekaniu roztworem - druga próba z lampą UV i jest! :)
@marek.cywinski4 ай бұрын
Czy cyanotypia jest mierzalna? Jeżeli włożyli byśmy papier pokryty substancją do cyjanotypii do aparatu fotograficznego to jesteśmy w stanie poprawnie zmierzyć czas naświetlania? Oczywiście zakładam, że posiadamy światłomierz. Chodzi mi bardziej o to czy pomiar możemy jakoś porównać z czasem naświetlania np. filmu 35mm?
@collodionpl4 ай бұрын
@@marek.cywinski jest "mierzalna", ale czynników jest tak wiele, że musimy się zadowolić oceną "na oko" i obserwować naświetlany papier. Kiedy zrobi się siny, wtwdy jest ok.
@marek.cywinski4 ай бұрын
@@collodionplproblem jest taki, że obserwacja papieru nie zawsze jest możliwa. Niezbyt wiem jak miałbym wyjść papier z aparatu by ocenić naświetlanie by później ponownie włożyć go do aparatu i ustawić dokładnie ten sam kadr :) Dlatego właśnie szukam innych możliwości :)
@collodionpl4 ай бұрын
@@marek.cywinski jest kilka sposobów, jeśli to aparat wielkoformatowy zamiast wyciągania kasety można wyjąć obiektyw/płytkę obiektywową i podejrzeć. Można też skonstruować aparat skrzynkowy z rewizją :)
@marek.cywinski4 ай бұрын
@@collodionpl muszę przyznać, że z tą ostatnią radą trafiłeś w samo sedno i bardzo jestem Ci za nią wdzięczny :) Aktualnie jestem na etapie projektowania swojego aparatu i nie myślałem, że coś takiego w ogóle można zrobić. Na pewno będę próbował wszczepić taki podgląd do projektu :) Szkoda tylko, że to temat na późniejszy czas bo już teraz mam ochotę bawić się cyanotypią, a wychodzi na to, że póki co zostaje mi pstrykanie na błonę i kopiowanie obrazu jak na Twoim filmie. Aktualnie pstrykam Agfa Isolar, a tam niestety nie ma jak wyjąć optyki podczas fotografowania.
@MrMgrPL3 жыл бұрын
Gdzie jest fotka zaćmienia z Chile 2019?
@liv11493 ай бұрын
Dzień dobry mam pytanie co do blaszki miedzianej. Mam zwykłą miedzianą blaszkę i nie wiem jak ją przygotować.
@collodionpl3 ай бұрын
@@liv1149 do cyjanotypii?
@liv11493 ай бұрын
@@collodionpl oj przepraszam nie pod tym filmem napisałam. Chodziło mi o heliografie.
@collodionpl3 ай бұрын
@@liv1149 lepsze efekty będą na polerowanej blaszce np. stalowej ponieważ elementy blaszki będą w światłach. Jednak możliwe też jest zrobienie na miedzianej. Należy ją dobrze wypolerować i dalej działać jak na filmie.
@liv11493 ай бұрын
@@collodionplooo dziękuję. 😊 Dopiero zaczynam poznawać magię świata fotografii i gdzieś wyczytałam że blaszki muszą być miedziane. Pierwsze zdjęcia chciałam wykonać krok po kroku jak w recepcie a później dopiero eksperymentować. Dziękuję za odpowiedzi i wspaniałe filmy dzięki którym całą rodzinkę zaraziłam ciekawością jak to kiedyś robili i że da się zrobić zdjęcie inaczej niż smartfonem wszystkiego bez myślenie i w ilości ile miejsca na telefonie.