Nie ma to jak zielona herbata zrobiona z fioletowej herbaty która wygląda jak czarna herbata a w smaku przypomina żółtą herbatę. ;)
@parulek115 жыл бұрын
Patryk robi świetną robotę, wasze ujęcia i sposób montażu są naprawdę super :)
@wiktoria59925 жыл бұрын
No w końcu ktoś ładnie zebrał wszystkie informacje na temat fioletowej herbaty :) dzięki
@przyzwoityczowiek42055 жыл бұрын
Jak zawsze super odcinek. Może zrobicie odcinek w 100 procentach o Palo Santo albo o naczyniach do yerba mate? Fajnie by było. POZDRAWIAM SERDECZNIE
@EmisTerminator5 жыл бұрын
Już się nie mogę doczekać filmu i spotkania z panem panie Rafale w Opolu pozdrawiam cieplutko!!
@thommekx77395 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczony temat a tej naprawdę ciekawej w smaku herbacie. Warto jeszcze dodać, że istnieje podział na te naturalnie / samoistnie wytworzone mutacje i drugie - będące dziełem człowieka (krzyżowanie wybranych odmian). Miałem okazję pić ten pierwszy rodzaj - aromat niesamowity.
@pawekowalczyk87535 жыл бұрын
Ciekawa herbata, z pewnością kiedyś się jej napiję. Różnorodność kolorów ostatnio robi furorę :D
@osobliwoscc5 жыл бұрын
fajnie że poprawne używasz tutaj terminów oksydacja i fermentacja, szanuję
@bergamot65635 жыл бұрын
Właśnie czym to się tak właściwie różni, bo wciąż nie potrafię tego dobrze zrozumieć?
@joannakozowska34425 жыл бұрын
Pierwszy raz o niej słyszę! Na pewno będę szukać i spróbuję! ❤🌱
@ploops48045 жыл бұрын
Materiał jak zawsze świetny, dzięki!
@janczarny71875 жыл бұрын
Zakupiłem niedawno tę herbatę w sklepie Czajnikowy, smak bardzo oryginalny więc u mnie jest niezwykle pozytywny odbiór.Osobiście wyczuwam w niej lekko jabłkowy posmak.
@marcinwisniarski62655 жыл бұрын
Ciekaw jestem nowego odcinka? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowym kolorem herbaty? Proponowałbym również zrobić duży odcinek o herbatach z Afryki. Na razie był z Kenii. Natomiast znakomitą herbatę ma moim zdaniem Rwanda. Poza tym jeszcze mamy jeśli chodzi o ów napar Tanzanię. Szczęść Boże!
@jakubstepien72575 жыл бұрын
Niby o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie tylko z Azji herbata jest zdatna do picia.
@janczarny71875 жыл бұрын
Rwanda jest doskonała, Tanzanii jeszcze nie piłem, zaś w eherbata jest czarna i biała herbata z Malawi.
@marcinwisniarski62655 жыл бұрын
Bardzo dobra jest herbata indyjska. Mam na myśli zarówno darjeelingi jak i assamy. Natomiast rwandyjska firma software ma bardzo dobrą zarówno czarną jak i zieloną herbatę. Znana jest również Rwanda Rukeri. Generalnie ta druga ma winny smak. W pierwszej natomiast wyczuwalne są hebanowe nuty. Herbat różnego rodzaju wypiłem bardzo dużo stąd mam porównanie. Co do herbat azjatyckich to już na samym tym kontynencie mamy ogromne różnice. Zupełnie inne są herbaty na przykład z Chin czy też z Indii. Jeśli wliczyć do tego jeszcze Turcję to mamy jeszcze co innego. Dalej mamy Azerbejdżan. Też inne smaki. I to jeśli liczyć tylko herbaty z rodzaju czarnych. W samych Chinach jest ich mnóstwo gatunków. Mi na przykład bardzo smakuje lapsang suchong.
@jakubstepien72575 жыл бұрын
@@marcinwisniarski6265 Zgaga się w Azji jest olbrzymia różnorodność, ale mi z jakiegoś powodu herbaty azjatyckie (głównie Celiński i japońska) smakują, a z poza Azji jeszcze żadna mi nie posmarować. Wybacz błędy gramatyczne, ale auto korekta mi zmienia formy.
@marcinwisniarski62655 жыл бұрын
@@jakubstepien7257 Wiem. Autokorekta jest mega irytująca. Mi od japońskich bardziej smakują herbaty koreańskie. Od cejlońskich zaś indyjskie.
@darkholyPL5 жыл бұрын
Zastanawialem się czy jej nie zamówić u was, ale zamawiałem już kilka herbat i stwierdziłem że nie ma co przesadzać na raz, następnym razem wezmę i spróbuję :)
@justynajust65748 ай бұрын
👍👍🙏
@ItachiAmaterasu015 жыл бұрын
Jak dla mnie pyszna herbata, mi najbardziej sie kojarzy z połączenia żółtej bogatej w tipsy herbaty z leciutko przeparzoną zieloną. Pozdrawiam, i kiedy ku ding cha w sklepie czajnikowego?
@zielonyumysl5 жыл бұрын
Rośliny z czerwonymi liśćmi mają tyle samo chlorofilu co inne rośliny. Jednak mają dużo więcej antocyjanów, które wizualnie przesłaniają chlorofil.
@Reqeqeqe5 жыл бұрын
Cześć, mam wielką prośbę.... Czy mógłbyś mi doradzić jakąś herbatę waniliową? Najchętniej z nutką wanilii haha :) Bardzo proszę
@tigromortadella11145 жыл бұрын
Gruzińska Herbata. Na świecie ,najbardziej na północ wysunięte są gruzińskie plantacje herbaty. Jakie to rodzi konsekwencję. Nie jest tajemnicą ,że górskie rośliny aby przetrwać surowszy górski klimat ( przymrozki, ekstremalnie mocne nasłonecznienie,wichury susze , ulewy, śniegi- i to wszystko co chwila na zmianę). Muszą zgromadzić o wiele więcej mikroelementów, witamin substancji odżywczych . W porównaniu do roślin żyjących w o wiele łagodniejszym klimacie . By w takim ekstremalnym środowisku po prostu przetrwać. Dla tego też gruzińskie herbaty mają dużo większe stężenie w swoim składzie różnych cennych z punktu widzenia zdrowia ludzkiego składników. W stosunku do herbat pochodzących z innych rejonów świata. Ja osobiście cenię gruzińską Rcheuli z zachodniej górzystej części Gruzji. Gruzini odbudowali swoje plantacje w oparciu o stare carskie odmiany herbat bez użycia chemikaliów. ps. Może zrobił by Pan odcinek o gruzińskich herbatach. To kawał dobrej historii do opowiedzenia.
@CzornyLisek5 жыл бұрын
Angielskie plantacje w Cornwall Anglia są bardziej wysunięte :3 I raczej nigdzie się nie używa chemii do produkcji herbaty. Herbata w krajach w których jest uprawiana masowo jest na tyle dobrze przyjęta że rośnie praktycznie dziko. W szczególności w Chinach i pobliskich krajach.
@quandmeme99705 жыл бұрын
Herbaty z zimnych rejonow, zwlaszcza o duzych dobowych amplitudach temperatur, maja pewnie wiecej antyoksydantow. Tak jak polskie winogrona maja wiecej resweratrolu od tych z poludnia Europy.
@tadeuszmorgan41734 жыл бұрын
@@CzornyLisek To ,że ktoś np. na Biegunie północnym postawi szklarnie i będzie sobie uprawiał herbatę w doniczkach w sztucznie stworzonych warunkach . To jeszcze nie oznacza ,że są to najbardziej na północ wysunięte naturalne plantacje herbaty. Tigro pisze o najbardziej na północ wysuniętych naturalnych plantacjach herbaty . Gdzie rośliny przez cały rok rosną w gruncie pod gołym niebem. Wystawienie w lato doniczki z krzewem herbacianym w Londynie na balkon to jeszcze nie naturalna uprawa herbaty. Więc najpierw się naucz czytać ze zrozumieniem a potem komentuj. Pozdrawiam.
@CzornyLisek4 жыл бұрын
@@tadeuszmorgan4173 Plantacja w Cornwall nie jest ogrodem szklarniowym. Nie ma takiej potrzeby. Są odmiany herbaty które są wstanie przetrwać zimę jak i małe nasłonecznienie(kultywary Sowieckie) jak i takie które są wstanie przetrwać bardzo wysokie temperatury i mocne bezpośrednie słońce(kultywary Kenijskie). Kiedy to Cornwall i tak ma bardzo łagodny oceaniczny klimat. Więc może ty byś wpierw poczytał o różnych plantacjach i gdzie one są. Zamiast od razu wyjeżdżać z szklarniami. Poza tym jeżeli szklarnie się magicznie nie liczą. To co te wszystkie wielkie plantacje pomidorów, ogórków, winogron do jedzenia, tulipanów i innych roślin. To nie są plantacje bo hodowla jest szklarniowa? xD Poza tym uprawa Gruzińska nie jest jakkolwiek bardziej naturalna od uprawy Cornwallskiej. Ani w jednym ani drugim miejscu herbata naturalnie nie występuje. W Kenii w której to są wielkie plantacje, herbata też naturalnie nie występuje.
@tadeuszmorgan41734 жыл бұрын
@@CzornyLisek Ale sezonowym. Rośliny nie są tam w gruncie cały rok.
@NathenToZuo5 жыл бұрын
zazwyczaj jesli roslinie brak fosforu to tworzy fioletowe plamy na lisciach, ma to cos z tym wspolnego?
@thedarksideofnature12215 жыл бұрын
Nie, nie ma. :)
@jakubstepien72575 жыл бұрын
A niebieską i czerwona to nie jest inny szczep?
@janekcichocki12935 жыл бұрын
Nie, różnią się tylko metodą obróbki. Odmiany samego krzewu są dwie, assamska i chińska. A szczepów to pewnie tysiące bo to już się w laboratorium w to bawią :)
@jakubstepien72575 жыл бұрын
@@janekcichocki1293 Jest ich więcej, jeszcze japońska i parę innych. Z tego co wiem olong to jest inna odmiana z której się robi tylko niebieską i czerwona herbatę. Przyjmijmy że zielono niebieska to niebieską.
@rachciach9075 жыл бұрын
Miałem okazję skosztować fioletowej herbaty na Azorach. Tam kolor faktycznie był fioletowy, ale z zupełnie innego powodu ;) Pozdrawiam serdecznie
@marcinwisniarski62655 жыл бұрын
Rafale robię taką serię o herbacianych narodach. Jak możesz to obejrzyj i oceń - m.kzbin.info/www/bejne/pKKsnJiKi8xoY7c oraz m.kzbin.info/www/bejne/m6OpcmqLgKt-gJI. Na razie mam zrobioną Anglię i Turcję. Chciałbym jako kolejny temat ująć Rosję.
@marekjakimowicz5 жыл бұрын
No i niech teraz ktoś napisze że GMO jest złe, jak tu taka fajna herbata powstała. Ale z ceną to żeście pojechali: 3 razy droższa niż zwykła zielona O_o