Cos pieknego. Polaczenie historii I numizmatyki. Jak ogladam ta kolekcje to przechodzi mnie dreszcz. Dreszcz naszej historii i ciekawosc.
@1212kriss2 жыл бұрын
dokładnie :)
@marissia43914 жыл бұрын
Arcy-ciekawa rozmowa! Wspaniały gość!
@nadzabytkami12 күн бұрын
Dopiero teraz trafiłem na ten film, ale jest DOSKONAŁY!
@rafadryjer17862 жыл бұрын
Ile czasu trzeba było tworzyć tak piękną kolekcję..... monetki zapierają dech w piersi....
@okonalas69194 жыл бұрын
Interesuje mnie jak wygląda legalność takich zbiorów. Czy posiadając takie monety trzeba to udowadniać na podstaw jakiś dowodów zakupów, umów itp
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Nie ma szczególnych wymogów w tej kwestii. Oczywiście kupując obecnie warto zachowywać rachunki i paragony, ale proszę pamiętać że jeszcze 20 lat temu polski rynek numizmatyczny to był rynek giełdowy, aukcje i sklepy były nieliczne. Poza tym w kolekcjonerstwie od dawna praktykowane są wszelkie wymiany między kolekcjonerami, niegdyś było to nawet częstsze niż sprzedaż. Kolekcja ta jest w pełni legalna, śmiało można kupować i szczycić się posiadaniem wyjątkowych egzemplarzy.
@okonalas69194 жыл бұрын
@@MarciniakTV Bardzo dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam
@wacolo734 жыл бұрын
@@okonalas6919 Ostatnio grzybiarz pod Słupskiem znalazł kilkaset monet pod drzewem sprzed ponad 1000 lat. Wezwał policję i poszło do muzeum. A w gabinecie numizmatycznym dostałby pewnie z 2 000 000zł.
@zibi10084 жыл бұрын
Świetne programy! Nigdy się tym nie interesowałem, ale Pan mnie zainteresował:) Mam troszkę wolnej kasy, ale nie chciałbym zaczynać z grubej kasy. Co Pan proponuje na początek?! Pozdrawiam serdecznie. Nie za drogo, ale żeby oko cieszyło:)
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Półgrosze Zygmunta II Augusta, Grosze Zygmunta I, Orty Zygmunta III Wazy. Ze średniowiecza może półgrosze panowań przed 1500 rokiem. Możliwości jest wiele. Można np. wpisywać nominały i panowania, sprawdzając notowania i wygląd monet w naszym archiwum.gndm.pl/ - tak wybrać sobie temat do zbierania :)
@zibi10084 жыл бұрын
@@MarciniakTVOoo:) Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Ma Pan super kanał, widać w nim pasję i zaangażowanie. Będę oglądał z zaciekawieniem. Pozdrawiam serdecznie.
@kasiaewa90224 жыл бұрын
Chciałabym sprzedać część monet.Proszę o adres gdzie mogę to uczynić
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Może Pani wysłać zdjęcia na nasz email gn@gndm.pl
@сергейигнатов-з5й5 жыл бұрын
Як завжди, дуже цікаво!
@orangutanus20104 жыл бұрын
Po "doktor" nie stawia się kropki, a gdy się odmienia piszę się "dra" skrótowo...
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Nie całkiem :) Według słownika w odmianie "dr." (pisane z kropką) zastępuje "dra" pl.wiktionary.org/wiki/dr I tak też my zapisaliśmy :)
@orangutanus20104 жыл бұрын
@@MarciniakTV mea culpa, pozdrawiam serdecznie
@stanislawgrabowski34954 жыл бұрын
dziendobry, gdzie mozna kupic ta gazete o ktorej mowa?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Jaką gazetę? Chodzi o "Wiadomości Numizmatyczne"? Dystrybucja jej ostatnio nie była publiczna, ale archiwalne numery występują na Allegro.
@stanislawgrabowski34954 жыл бұрын
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak A jak by sie dalo kupic nowe wydanie? Albo chociaz przeczytac?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
@@stanislawgrabowski3495 Tutaj w wersji PDF journals.pan.pl/dlibra/journal/104398
@rafa-bt7nf2 жыл бұрын
Fascynują mnie kategorię pojęciowe używane przez numizmatyków. Co to znaczy "emisja okolicznościowa" w XII w.? Czy oni naprawdę wyobrażają sobie jakąś biurokratyczną strukturę "państwową", jakieś XII-wieczne NBP z XII-wiecznym prezesem Glapińskim, ktory siedzi i wymyśla te "emisje okolicznościowe" jak monety na XXX-lecie PRL? Czysty nonsens i anachronizm.
@pangroszek34984 жыл бұрын
Z ta syreną to dojechać Starbucksa za prawa autorskie do panny z rozłożonymi nogami. To lepsze od Upadłej Madonny z Wielkim...