Рет қаралды 546
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z profesorem Andrzejem Wypustkiem, autorem książki pt. „Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne z Pompejów i Herkulanum (I wiek n.e.)”. Rozmowę poprowadził dr Wojciech Pietruszka, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Poniżej zamieszczamy fragment recenzji książki autorstwa dr. Michała Jacka Baranowskiego:
„Niniejsza publikacja wybitnego badacza starożytności, w tym obyczajowości i życia prywatnego Greków i Rzymian, dotyczy ciekawego aspektu badań nad rzymskim antykiem. Graffiti zachowane na murach zniszczonych przez Wezuwiusz Pompejów i Herkulanum budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie badaczy, stanowią bowiem unikalną kopalnię wiedzy na temat życia codziennego, funkcjonowania społeczeństwa, uwarunkowań ekonomicznych oraz przemian kulturowych na terenie Cesarstwa Rzymskiego w I wieku n.e.
W obszernym rozdziale wstępnym książki autor przedstawia zarys historii badań i charakterystykę antycznych graffiti, które pod wieloma zasadniczymi względami różnią się od ich współczesnych odpowiedników. Szczególnie interesująco prezentują się liczne napisy dotyczące erotyki, seksu i miłości. Książka zawiera opatrzony komentarzem, dosłowny przekład wszystkich ważniejszych świadectw tego rodzaju. Pogrupowane zostały wedle kategorii na napisy zawierające inwektywy seksualne, motywy humorystyczne, wątki homoseksualne, komentarze odnoszące się do prostytucji i na koniec wyznania miłosne. W drugiej części omówiony został ich kontekst kulturowy i historyczny. Całość pracy zamyka obszerna, aktualna bibliografia seksualnych napisów z miast Wezuwiusza”.
dr hab. Andrzej Wypustek - Pracownik naukowy i wykładowca w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk starożytności, tłumacz, eseista i popularyzator nauki. Specjalizuje się w historii życia prywatnego Greków i Rzymian, historii magii w starożytności grecko-rzymskiej oraz wczesnego chrześcijaństwa. Stypendysta Fundacji Janineum, Fundacji im. Lanckorońskich z Brzezia, Fundacji Batorego, Fundacji A.W. Mellona (Affiliated Fellow of American Academy in Rome), programu J.W. Fulbrighta, Stiftelsen för internationalisering av högre utbildning och forskning (STINT). Wykładał w Rzymie, Cardiff, Londynie, Sztokholmie i Chicago. Autor i współautor podręczników i map szkolnych oraz licznych publikacji naukowych w kraju i za granicą.
Montaż filmu:
Paulina Grzelak
Zespół ds. promocji Instytutu Historycznego UWr:
dr hab. Film Wolański, prof. UWr (Dyrektor Instytutu Historycznego UWr)
dr hab. Barbara Techmańska (Zastępca dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Historycznym UWr)
dr Aleksandra Ziober
dr Wawrzyniec Kowalski
dr Wojciech Pietruszka
dr Jarosław Szymański
Paulina Grzelak