Bardzo ciekawy materiał. Ja już przygodę miałem z tym ustrojstwem. Pozdrawiam serdecznie.
@antinevon75Ай бұрын
Kiedyś też byłem posiadaczem podobnego wzmacniacza, PA2801. Też walczyłem z przydźwiękiem i poradziłem sobie przez dolutowanie równolegle do diod prostowniczych małych kondensatorów, ok 5 nF. Jak pamiętam z dawno temu przeczytanej literatury, kable zasilające działają jak antena i diody prostownicze modulowały długość tej anteny częstotliwością 50 Hz . Dodatkowo podłączyłem kondensator kilkadziesiąt pF pomiędzy masę i kolektor tranzystora na wejściu regulatora barwy dźwięku. To ostatecznie zlikwidowało przydźwięk i zmniejszyło szumy, bo ten tranzystor działał jak detektor AM i czasami nawet słychać było stacje nadawane na zakresie fal średnich. Było to dawno temu, i łezką wzruszenia przypomniałem sobie walkę z tym wzmacniaczem. Natomiast z obecnej perspektywy, jakość dźwięku tego wzmacniacza nie oceniam zbyt dobrze, nawet po zlikwidowaniu tego brumu.
@ireneuszmaksim3204Ай бұрын
Każda metoda jest dobra. Na 100Hz na pewno najlepiej pomaga prawidłowe podłączenie masy. Na resztę śmieci filtracja zasilania. Poczynając od wspomnianych przez Pana kondensatorów montowanych równolegle do diod prostowniczych.
@TheMrAtakama22 күн бұрын
Upewnij się, że w twoim egzemplarzu od spodu PCB (mniej więcej centralnie w środku) w okolicach preampu znajduje się połączenie dodatkowe na masie wykonane przewodem, w starszych egzemplarzach (albo takich "byle jakich na kraj" - chociaż tego nie wiem, a nie chcę rzucać oskarżeń) go nie było, on również wpływał na przydźwięk przedwzmacniacza. Jeśli go nie ma, mogę ci udostępnić zdjęcia jak to jest polutowane w moim egzemplarzu, była to na 100% fabryczna modyfikacja, spotykana głównie w exportowych egzemplarzach, przerobiłem tych konstrukcji w życiu kilkanaście ;)
@pawcioja18676 күн бұрын
Dawaj filmik z tym.
@DjJarecki00Ай бұрын
10:30 od czego jest ten ucięty Isostat na płytce transformatora ? Ciekawe że wzmacniacz z taką wadą która raczej może zdarzyć się w samoróbce był produkowany. Mam tylko nadzieję, że inżynierowie nie puścili takiego bubla konstrukcyjnego, tylko zmiany zaszły już na etapie produkcji i wprowadził je np jakiś technolog w ramach racjonalizacji.
@ireneuszmaksim3204Ай бұрын
To przełącznik w obwodzie 220V. 220/115V. Raczej celowo został złamany, żeby ktoś nie przełączył w warunkach krajowych.
@Trafo888Ай бұрын
Od siebie dodam, że na stare kondensatory tantalowe lepiej uważać. Również one się starzeją i degradują. Wstawione w obwody zasilania potrafią dostać zwarcia i widowiskowo wystrzelić. Co do wzmacniacza to z 15 lat temu naprawiałem taki kumplowi. Perfidnie się wzbudzał po odkręceniu gałki głośności. Winna była właśnie filtracja zasilania. Pomogło dopiero wstawienie kondensatorów kilkadziesiąt nF do gałęzi zasilania blisko końcówek mocy. Generalnie brzmieniowo ścierwo z niego straszne...Takie buczypudło...
@ireneuszmaksim3204Ай бұрын
Nie jest to mój faworyt. Zrobiłem co mogłem bez zasadniczej zmiany schematu. Skorygowałem wartości elementów w sekcji barwy dźwięku, redukując regulację do +/-6dB. To bardzo pomogło. Teraz gra poprawnie tak na 3+/4-, da się go słuchać. Jest jak Mały Fiat, można w nim poprawić w zasadzie wszystko.