Życie w próżni kosmicznej - AstroFon

  Рет қаралды 72,067

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 505
@matas91
@matas91 5 жыл бұрын
Stary widzimy już pozytywne efekty ćwiczeń i diety, gratulacje! wyglądasz coraz lepiej, nie spoczywaj na laurach, walcz!
@dorotafrackowiak5629
@dorotafrackowiak5629 5 жыл бұрын
Pomyślałam o tym samym :)! Coraz lepiej i coraz zdrowiej! Trzymam kciuki :).
@dorotafrackowiak5629
@dorotafrackowiak5629 5 жыл бұрын
Oby klima tego lata (i każdego następnego) nie była już Tobie potrzebna :-p.
@maciekmularczyk6427
@maciekmularczyk6427 5 жыл бұрын
@@dorotafrackowiak5629 ja tam nic nie widzę, brzuch nie mieści się w kadrze ;)
@matas91
@matas91 5 жыл бұрын
@@maciekmularczyk6427 Kolego Maćku może zamień okulary przeciwsłoneczne na korekcyjne.
@kajetkawa6024
@kajetkawa6024 5 жыл бұрын
Była Astromasa jest Astroredukcja, trzymam kciuki!
@pasta096
@pasta096 5 жыл бұрын
Plusik za nawiązanie do wielkiego Polaka, wielkiego żołnierza, wspaniałego mowcy- Kapitana Bomby. Pozdrawiam;)
@tomaszkrakowski9328
@tomaszkrakowski9328 5 жыл бұрын
"Chcę być w astrofonie!" :D Natomiast w związku z dzisiejszym pytaniem, ciekaw jestem jak zatem płynie czas na powierzchni słońca? Czy widzimy je w zwolnionym tempie?
@Przemekcyklop123
@Przemekcyklop123 5 жыл бұрын
Nie
@carl123real6
@carl123real6 5 жыл бұрын
Wszędzie czas płynie inaczej nawet jak idziesz to masz inny czas od tego co stoi
@borooo3569
@borooo3569 5 жыл бұрын
Chyba 13 min
@KazikFg
@KazikFg 5 жыл бұрын
różnice raczej są mniejsze niż 1 setna sekundy, nieodczuwalne by to było, tak sądzę
@ShortsKing-2115
@ShortsKing-2115 5 жыл бұрын
@@KazikFg niż 1/100000*
@komandorbentus2731
@komandorbentus2731 5 жыл бұрын
po co się spotykać? Mogą żyć w kolonii, jako zlepek "żywych" gałęzi pozlepianych ze sobą. Taki klaster.
@vilniuk
@vilniuk 5 жыл бұрын
jeżeli dobrze zrozumiałem z co niedawno mówiłeś , to właśnie w wiadomościach pokazują Twój dom, na szczęście wszytko dobrze się skończyło i będziemy dalej oglądać ciekawe informacje o kosmosie
@adamjaracz1872
@adamjaracz1872 5 жыл бұрын
Drogi Piotrze, jeśli chodzi o ten przypadek, gdy powiedzmy rowerzysta porusza się w poruszającym się autobusie, to nawet z zewnątrz nie będzie możliwe żeby ten rowerzysta poruszał się szybciej od światła, nie wziąłeś pod uwagi dylatacji czasu, jest to dobrze opisane w NSTW Andzreja Dragana jako relatywistyczne składanie prędkości, podrawiam.
@wszczynaczprocedoor
@wszczynaczprocedoor 2 жыл бұрын
Od niesporczaków bardziej odporni są politycy. Nie mają kręgosłupa, wstydu i honoru. Świetne przystosowanie.
@hubabz
@hubabz 5 жыл бұрын
Piekielnie soczyste, wręcz przeszywające swą wyjątkowością i niezwykłością, są astrosuchary od Astrofazy - tak samo dobre, jak treść, którą prowadzący przekazuje widzom. I to się rozumie, i to da się lubić! Jest to jeden z tych wyznaczników, które na super duży plus, rozróżniają ten youtubeowski kanał od innych prezentujących treści kosmologiczne i astrofizyczne. Ciekawi mnie, czy prowadzący zdołałby jakoś odpowiedzieć mi, lub jakoś nakierować mnie na odpowiedni tok myślenia, odnośnie następującej kwestii: co ujrzałby człowiek, gdyby spojrzał za hipotetyczną krawędź Wszechświata? Ujrzałby swoje plecy, dłoń, a może twarz, jeśli rzecz jasna taka krawędź w ogóle mogłaby istnieć? Jej idea jest na razie sprzeczna z tym, co wiemy o Wszechświecie.
@zulgur3580
@zulgur3580 5 жыл бұрын
Widać że dieta i ćwiczenia idą w dobrą stronę 😉
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 5 жыл бұрын
Mam pytania: Czy dało by się zmierzyć różnicę w upływie czasu bez punktu odniesienia? Inaczej mówiąc czy gdyby czas na ziemi zaczoł płynąć w innym tempie to czy byli byśmy w stanie się o tym przekonać analizując wyłącznie zjawiska mające miejsce na ziemi? Czym był projekt Spiral? Czy taki organizm kosmiczny mógł by wyewoluować w jakiejś mgławicy lub niewielkiej planecie gazowej, lub też większej z której został by wybity? Czy gdyby wówczas przebywał np. w jakimś pierścieniu lub punkcie stabilnym wraz z pewną ilością rzadkiej materii to czy wówczas miał by szansę na przystosowanie się?
@TheDrem94
@TheDrem94 5 жыл бұрын
Taka mnie naszła ostatnio rozkmina w najlepszym do rozkminiania pomieszczeniu w domu. Otóż każdy wie że najgorsze co można zrobić to kichnąć podczas sikania. A teraz wyobraź sobie że kichasz podczas sikania na ISS, bez grawitacji. Chyba mają tam jakieś uchwyty bo jakby nie było to by się tak kręcili bez końca ze sprzętem na wierzchu dopóki ktoś nie przyszedłby ich zatrzymać...
@karolsobolewski1465
@karolsobolewski1465 5 жыл бұрын
Mógł byś zrobić wizualizacje płaszczyzn w jakich poruszają się planet, ziemia i księżyc względem słońca? Mało informacji jest na ten temat. Dzięki pozdro.
@H3KT0R
@H3KT0R 5 жыл бұрын
Co by się stało, gdybyśmy byli w stanie osiągnąć prędkość większą niż rozszerzający się wszechświat i spróbowalibyśmy go „wyprzedzić”?
@waclaw.sternal
@waclaw.sternal 5 жыл бұрын
Zastanawiam się, jak to jest pod ziemią. Powiedzmy na kopalni na poziomie 1000m. Jeśli idzie o grawitację, to sprawa wydaje się być dosyć prosta. Ilość materii nad głową co nieco zniweluje siłę grawitacji pod nogami. Jednak jak to wygląda w przypadku czasu. Osobiście jak jestem w robocie, to czas okropnie się ciągnie, a jak ubywa materii, to powinien przyspieszać:). Pewnie jakiś paradoks. Pozdrowionka. Świetny kanał i wspaniała robota!
@GorzkiePiguly
@GorzkiePiguly 5 жыл бұрын
Co się dzieje ze światłem/jak się zachowuje, gdy jego prędkość "maksymalna" zostanie przekroczona tzn. Rozpędzona powyżej tej granicznej prędkości np. Podczas wpadania do czarnej dziury? Bo skoro nie ma większej prędkości niż ta światła, a mimo to światło jest wolniejsze od siły przyciągania czarnej dziury to może oznaczać, że światło jest się w stanie rozpędzić powyżej tej prędkości gdy leci do osobliwości. Pozdrawiam.
@michalachowski8401
@michalachowski8401 5 жыл бұрын
6:40 tyle że my niczego byśmy nie zauważyli, ponieważ czas jest względny. To obserwator, znajdujący się w miejscu gdzie była Ziemia stwierdziłby, że nasz czas przyspieszył. U nas sekunda byłaby sekundą.
@FreddyFazbears0_0
@FreddyFazbears0_0 5 жыл бұрын
Może wytłumaczysz co to jest zasada nieoznaczoności i jakie niesie ze sobą konsekwencje?
@magdalenakontek6217
@magdalenakontek6217 5 жыл бұрын
Dzięki :D Napewno kupię tę książke
@zubra7068
@zubra7068 5 жыл бұрын
Wyjdziesz za mnie? Rzucę Chi-Chi
@jarosawme5108
@jarosawme5108 5 жыл бұрын
Odpowiedź na pytanie o temperaturze Temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej związanej z ruchem oraz drganiami cząsteczek tworzących dany układ. Im ta energia jest większa (np. cząsteczki gazu szybciej się poruszają), tym wyższa jest temperatura danego układu. Najniższa możliwa temperatura, tzw. zera bezwzględnego, odpowiada sytuacji, kiedy wszystkie cząsteczki danego układu pozostawałyby w spoczynku - jest to zatem bardzo konkretne ograniczenie, którego nie da się pokonać. Temperatura zera bezwzględnego wynosi -273.15 stopnia Celsjusza, czyli (z definicji) 0 stopni Kelvina. Warto też wspomnieć, że w pewnym szczególnym kontekście wspomina się czasem o temperaturach ujemnych, jak wspomniano np. w tym wpisie. Natomiast nie istnieje oczywiste ograniczenie górne na możliwe wartości temperatury - do układów z którymi mamy do czynienia w świecie rzeczywistym zawsze można dostarczyć więcej energii, w związku z czym energia kinetyczna ich składników, i w konsekwencji temperatura się zwiększą. Co prawda istnieją pewne hipotezy dotyczące możliwej maksymalnej temperatury, związane m.in. z bardzo nietrywialnymi efektami kwantowymi - jednakże osiągnięcie takich temperatur jest daleko poza zasięgiem naszych możliwości. Wedle obecnego stanu wiedzy najwyższa temperatura w historii Wszechświata musiała wynosić rzędu 1032 stopni Kelvina i istniała tuż po Wielkim Wybuchu, pod koniec tzw. ery Plancka, która trwała zaledwie 10−43 sekundy (przy obecnym stanie wiedzy nie jesteśmy w stanie wypowiadać się na temat tego, co działo się podczas owej ery Plancka). Najwyższa temperatura uzyskana kiedykolwiek przez człowieka to 5.5⋅1012 stopni Kelvina - uzyskano ją w 2012 r. w eksperymencie LHC w CERN’ie, podczas zderzeń jonów ołowiu - jest to temperatura sto tysięcy razy większa niż panująca we wnętrzu Słońca.
@light-po9vt
@light-po9vt 5 жыл бұрын
Neil Amstrong Neil A. Alien Kosmita Przypadek? Sądze 😏
@Necrodzentelmenel1
@Necrodzentelmenel1 5 жыл бұрын
Neil Degrasse Tyson. Neil grasse Neil Grass. Przypadek? Jak najbardziej.
@bagier7801
@bagier7801 5 жыл бұрын
Czy było byśmy w stanie wyprodukować statel kosmiczny typu Warp? Czy trudno trzeba było to zrobić?
@wikiwikiwiki7000
@wikiwikiwiki7000 5 жыл бұрын
Niesporczaki wymiatają
@jasonnord7270
@jasonnord7270 5 жыл бұрын
W jaki sposób została oszacowana masa wszechświata? Jak wyglądał taki proces?
@kamilminko1225
@kamilminko1225 5 жыл бұрын
Sam żyjesz w kosmosie jak i my wszyscy a znikniemy jak się pojawilismy aczkolwiek fajnie że ktoś to rozkmina bravo ty
@notkener859
@notkener859 5 жыл бұрын
Co sądzisz o nowych Volvach FH16 750?
@rmbt
@rmbt 5 жыл бұрын
Vulvach się pisze, poza tym nie znam się na seks-robotach
@dominikcieloch156
@dominikcieloch156 5 жыл бұрын
Mała poprawka, odnośnie oddalania się od słońca, nie moglibyśmy zorientować się, że czas płynie inaczej, nie ważne jak byłby to dokładny sprzęt, ponieważ pomimo iż czas by przespieszył, z perspektywy zegara, nadal by biegł tak samo. Potrzebowalibyśmy dwóch zegarów, jeden musiałby mierzyć czas na jakimś innym obiekcie masy ziemi który to obiekt poruszałby się na starej orbicie ziemi, wtedy po jakimś czasie, gdyby sprawdzić oba zegarki, jeden by pokazywał inny czas niż drugi.
@lifebike826
@lifebike826 5 жыл бұрын
Parę krótkich pytań 1 Jak długo ziemia obkrążała by największą gwiazdę jaką znamy 2Czy czas przy takim obiekcie mocno by zwolnił czy nie a przy naszej czarnej dziurze jak bardzo zwolni 3 co to biała dziura 4 w prostych słowach co to dylatacja czasu? 5 czemu fermiony na jednej powłoce nie mogą mieć tego samego ładunku +- i czemu nie mogą być w super pozycji? No dobra krótkie to nie było😉pozdro
@orkako
@orkako 5 жыл бұрын
1. To zależy na jakiej odległości Ziemia okrążałaby taką gwiazdę, ale i też od samej grawitacji takiej gwiazdy. Możesz sam sobie to policzyć: ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/1/1/7 2. Przy czarnej dziurze czas bardzo zwolni, a im bliżej horyzontu zdarzeń tym zwolni bardziej. Przy masywnej gwieździe również spowolni, ale znacznie mniej niż przy czarnej dziurze i raczej będzie to mało odczuwalne, jako, że do odpowiedniego spowolnienia czasu potrzeba nie tylko ogromnej masy, ale również skupionej jej w małym punkcie. W dodatku duża gwiazda wcale nie oznacza masywnej gwiazdy. Największa znana nam gwiazda to tylko 7 mas naszego słońca. pl.wikipedia.org/wiki/UY_Scuti Czyli na planecie orbitującej wokół niej praktycznie nie uświadczysz zauważalnego spowolnienia czasu względem Ziemi. No innego gdyby taka gwiazda zapadłaby się na przykład do postaci gwiazdy neutronowej która jest bardzo mała. Wówczas mógłbyś się zbliżyć znacznie bliżej niej i doświadczyć znacznego spowolnienia czasu. Jeśli nie możesz tego sobie z wizualizować to wyobraź sobie ołowianą kulkę na rozpiętej elastycznej tkaninie. Kulka ta odkształci tkaninę robiąc w niej wąski i wydłużony lej. Jednak jeśli tą samą kulkę wsadzisz do lekkiej piłki to wówczas lej będzie miał dużo większą średnicę, ale będzie znacznie płytszy. 3. Biała dziura to obiekt teoretyczny, który miałby wyrzucać z siebie materię, a nie ja pochłaniać. Niektórzy postulują, że czarne dziury w końcowym okresie swojego życia przekształcą się w białe dziury, lub , ze wielki wybuch był właśnie biała dziurą. Nie ma jednak dowodów na to, ze białe dziury kiedykolwiek istniały. 4. Różnice w prędkości upływania czasu. Jeśli z twojej perspektywy czas płynie inaczej niż z mojej bo przykładowo szybciej sie poruszasz, lub jest w oddziaływaniu większej grawitacji to wówczas tą różnicę nazywamy dylatacją czasu. Dylatacją czasu nie jest różnica w odczuwaniu czasu pomiędzy osobą siedzącą na kiblu a osobą czekającą pod drzwiami. 5. Na szczęście nie mam czasu odpowiedzieć na to pytanie.
@pajs-orion
@pajs-orion 5 жыл бұрын
To moje pierwsze pytanie i było by mi miło gdyby się pojawiło :). Skoro naukowcy mają teleskopy, które widzą na duże odległości, nawet na kilkanaście tyś. lat świetlnych, to czemu nie mogą zbadać układu słonecznego w 100% i cały czas są jakieś wzmianki o nowych planetach/ planetach karłowatych???
@marcink5169
@marcink5169 5 жыл бұрын
Tak to niestety jest ,że z własnego podwórka jest ciężej. Obserwując inne obiekty obserwujemy je np. na tle gwiazdy macierzystej co w przypadku naszego układu jest niewykonalne. Podobne z drogą mleczną.
@pajs-orion
@pajs-orion 5 жыл бұрын
@@marcink5169 :C chciałem być w Astrofonie, to moje pierwsze pytanie :C
@Czarnyy45
@Czarnyy45 5 жыл бұрын
Siema, zakladajac ze uda sie poruszac z predkoscia stosunkowo bliska predkosci swiatla i wowczas wyemitowalibysmy wiazke swiatla to dla obserwatora w bezruchu wiazka poruszalaby sie szybciej niz zwykle swiatlo? Mowi sie ze wszechswiat puchnie lub poszerza sie czy oznacza to ze ma granice, jak mozna opisac taka granice?
@ekarolak
@ekarolak 5 жыл бұрын
Gdzie poleci pierwszy Meksykański program kosmiczny? Na Enchiladusa
@angryiguana264
@angryiguana264 5 жыл бұрын
Do Radomia
@kacperwaszczuk4
@kacperwaszczuk4 5 жыл бұрын
Pytanie: Jaką siłę mógł mieć wielki wybuch? Chodzi mi o to czy da się podać ją w jakichś jednostkach np: w newtonach
@studiofilmowegierchuck
@studiofilmowegierchuck 5 жыл бұрын
Co by sie stalo z ludzmi lub co by czuli (o ile by przeżyli) na ziemi podczas łączenia się andromedy i drogi mlecznej?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 5 жыл бұрын
Raczej nic, chyba że mieliby wielkiego pecha i Ziemia z czymś by się zderzyła.
@patrykmatyjasik979
@patrykmatyjasik979 5 жыл бұрын
Co sądzisz o efekcie Mandeli?
@paskaziemia5347
@paskaziemia5347 5 жыл бұрын
Z czego składa się czarna dziura (chodzi mi o pierwiastki lub rodzaju materii)?
@adamsk6648
@adamsk6648 5 жыл бұрын
Pozdrawiam z Nottingham 👋
@panzernacker69
@panzernacker69 5 жыл бұрын
Ja: wejdę na yt, coś pooglądam Też ja: przecież tam nic nie będzie ciekawego A tu zaskoczenie :D
@mk11981198
@mk11981198 5 жыл бұрын
taki międzygalaktyczny organizm to skrzyżowanie dźdźownicy (napęd kupowy), walenia ( duże ilości zasysanego szamanka) i takiej jaszczurki z rozsuwanym kołnierzem (żagiel słoneczny i możliwość przetwarzania podstawowych pierwiastków w organiczne związki).
@orkako
@orkako 5 жыл бұрын
Żagiel słoneczny pozwala wyłącznie na oddalanie się od słońca i to w okolicach słońca. Dla organizmu żywego brzmi jak przepis na samobójstwo. Napęd kupowy nie byłby w sannie przyśpieszyć organizmu do sensownej prędkości. już pomijając fakt, ze taki organizm potrzebowałby również napędu do zwalniania i zmiany kursu. W dodatku pochłaniana materia w pokarmie hamowałaby taki organizm.
@przemysawrozbicki5914
@przemysawrozbicki5914 5 жыл бұрын
Czy w koncepcji skyhook nie ma problemu z byt dużym przyspieszeniem dla człowieka?
@JohnKpl
@JohnKpl 5 жыл бұрын
Ja chcę być w Astrofonie, ale nie mam pytania :)Dzień dobry.
@ziomek2492
@ziomek2492 5 жыл бұрын
Ten głosik "Chce być w astofonie"
@TheAggij
@TheAggij 5 жыл бұрын
Jeśli chodzi o poruszanie się w próżni kosmicznej i wrzucanie masy z siebie. Czy puszczając bąki jesteśmy w stanie to zrobić? (załóżmy że jesteśmy nieśmiertelni i nie musimy mieć skafandra na sobie)
@matthew1761
@matthew1761 5 жыл бұрын
Grochówę trza mieć... I można latać po kosmosie🤣
@wildrosomak3395
@wildrosomak3395 5 жыл бұрын
Polecam również Bigos 4
@matthew1761
@matthew1761 5 жыл бұрын
@@wildrosomak3395 🤣
@maksjakubczak9342
@maksjakubczak9342 5 жыл бұрын
😂😂😂😂😂😂
@awerskto
@awerskto 5 жыл бұрын
Jaka jest prędkość zapadania się materii w czarnej dziurze ?
@speedqber4597
@speedqber4597 5 жыл бұрын
Pytanie: jakby się skończyła kolizja Ziemii z pierwotną czarną dziurą ( o ile takie istnieją ), o których niedawno w pewnym odcinku wspominałeś ?
@karlkk8322
@karlkk8322 5 жыл бұрын
Skąd wiadomo, że organizmy _muszą_ odżywiać się, pobierać energię, itd...? Dlaczego wszystko musi być takie jak na Ziemi (atmosfera, woda), aby żyło...?
@karlkk8322
@karlkk8322 5 жыл бұрын
To, że nie widzieliśmy takiego organizmu, to nie znaczy nie istnieje... Może być oragnizm niepotrzebujący wody... Są "prawa biologiczne", które mówią, że organizm musi mieć dostęp do wody itd.?
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 5 жыл бұрын
@@karlkk8322 Pewnie odpowiadam za późno i na próżno, ale co mi tam. Zycie musi być zgodne z prawami fizyki oraz chemii naszego wszechświata, jeżeli ma istnieć. A mamy takie prawo jak II prawo termodynamiki, które mówi, że każdy układ izolowany zwiększa swoją entropię, a zatem staje się bardziej nieuporządkowany. I jest to niemożliwa do obejścia konieczność do powstania życia. Ale jak to się przekłada. A no chodzi o to, że jeżeli dany układ będzie miał jakąś energię, to będzie dążył do jej zmniejszenia, by być bardziej stabilnym. Wysokie stężenie się zmniejszy, formy reaktywne związków staną się nieaktywne itd. A to nie są warunki pozwalające na powstanie życia, które musi być układem o wysokim poziomie zorganizowania, by móc przeprowadzać złożone reakcje budulcowe, rozmnażania czy życia. Czyli musi być stanem o niskiej entropii. By obniżyć entropię układu, musimy dostarczyć mu energii. A do czego jest jeszcze potrzebna energia? A no do pozbywania się śmieci z swojego wnętrza. Otóż wszystkie jony oraz gazy ulegają dyfuzji, czyli wnikają do miejsc o niskich stężeniach. A to prowadzi do różnych komplikacji, bo nigdy nie jest korzystne posiadania czegoś zbyt wiele w sobie. By się tego pozbyć musi organizm aktywnie pompować jony oraz gazy ze siebie, a że praca nie jest w 100% wydajna, to tracimy energię w postaci ciepła. A że perpetum mobile nie istnieje, bo I prawo termodynamiki, to organizm musi pobierać energię z zewnątrz. Poza tym jak bez odżywiania się miałby się rozmnażać, powiększać oraz robić cokolwiek? Czy ty masz jakiekolwiek pojęcie o biologii?!
@karlkk8322
@karlkk8322 5 жыл бұрын
@@mateuszsalnik6223 tak. na próżno, bo za długie, nie przeczytam...
@wiadran
@wiadran 5 жыл бұрын
takie bardziej "samolubne" rośliny mogłyby jakoś funkcjonować. przemiana materii odbywałaby się w tym samym "kotle" w którym fotosynteza (lub jakiś jej tam odpowiednik: czerpanie energii ze światła). oczywiście ciężko by było im rosnąć na przykład - w tym celu trzeba by lądować na jakiś planetach i zgarnąć trochę węgla (o ile by to były stworzenia bazujące na węglu, ale dla uproszczenia załóżmy, że tak jest, jakby przeszkadzało można sobie podmienić na inny pierwiastek). i może właśnie tam by się odbywały swoje gody? coś jak niektóre ryby czy ptaki na ziemi: robią se dobrą imprezę w umówionym miejscu, tam się parują, mnożą a potem rozlatują po całym (wszech)świecie? ;)
@pawepawe160
@pawepawe160 5 жыл бұрын
Pytanie: jaki będziemy widzieć obraz oddalajacego się z prędkością światła statku kosmiczne a jaki obraz gdy ten statek by się do nas zbliżał. Czy ten obraz będzie nieruchomy czy może szybszy lub wolniejszy
@majkelkamejl5236
@majkelkamejl5236 5 жыл бұрын
A kto malował ten obraz?
@pawepawe160
@pawepawe160 5 жыл бұрын
@@majkelkamejl5236 matejko
@majkelkamejl5236
@majkelkamejl5236 5 жыл бұрын
@@pawepawe160 oddalajacy statek to będzie dziewica orleanska a przyblizajacy to Kościuszko pod racławicami
@pawepawe160
@pawepawe160 5 жыл бұрын
@@majkelkamejl5236 kurde a myślałem ze wernyhora
@majkelkamejl5236
@majkelkamejl5236 5 жыл бұрын
@@pawepawe160 Janusz Matejko sprawiał swoim stylem złudne wrażenia...
@damyanchik
@damyanchik 5 жыл бұрын
Pytanie: Nie jestem pewien czy było. Czy jest możliwe wykorzystanie całego układu słonecznego dla podróży po kosmosie? Np. wpływając na kierunek poruszania się słońca?
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
Ta warisz no to wpłyń ...
@SuperPlicha
@SuperPlicha 5 жыл бұрын
0:43 ostatnio nawet z dziewczyną rozmawiałem, że MUSI obejrzeć "Planetę Skarbów" ;)
@wildrosomak3395
@wildrosomak3395 5 жыл бұрын
Jeżeli dla naszego wymiaru wszechświat powstał "wszędzie" to by oznaczało, że coś niebędącego częścią naszego wymiaru by to spowodowało, coś dla czego nie ma czegoś takiego jak przestrzeń i jest wszędzie i nigdzie. W takim razie, czy jest możliwe, aby to coś "ogarnąć", nauczyć się to kontrolować i czy byłoby możliwe, aby wytworzyć w ten sposób przekaz informacji poprzez zmianę stanu i sprawdzanie tego stanu w innym miejscu we wszechświecie zupełnie pomijając ograniczenia prędkości światła?🤔
@maciejbiaasek2194
@maciejbiaasek2194 5 жыл бұрын
Oczywiście... ale jeszcze nie teraz :)
@7h3mon
@7h3mon 5 жыл бұрын
Kurde, poprzedniej jeszcze nie przeczytałem książki Neila >.
@XIIthehangedmanXII
@XIIthehangedmanXII 5 жыл бұрын
A właśnie, jakieś wieści co do powrotu na księżyc?
@kacpercedro3404
@kacpercedro3404 5 жыл бұрын
Byłem na Europen Rover Chalange i widziałem Ciebie z załogą. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia😞
@kacperkamzol2938
@kacperkamzol2938 5 жыл бұрын
Ja mam takie małe pytanie. Co jeśli by amatorski teleskop np. synta 12 cali dobson "wynieść" poza atmosferę ziemi, czy obraz widziany w teleskopie różnił by się znacznie od tego widzianego z ziemi i czy można by było dostrzec kolory niektórych obiektów (np. mgławic) których kolorów w danym teleskopie nie widać z ziemi
@jasonitro977
@jasonitro977 5 жыл бұрын
Pytanko: Czy jeżeli będę jechał autobusem z prędkością światła to czy zobaczę (będą z przodu autobusu) światło latarki zapalonej z tyłu?
@votek3108
@votek3108 5 жыл бұрын
o kurde
@maciejbiaasek2194
@maciejbiaasek2194 5 жыл бұрын
Tak zobaczysz. Twoim i źródła światła punktem odniesienia będzie wtedy autobus, więc nie ma z tym żadnego problemu. Gorzej będzie już z obserwatorem na zewnątrz :) To jest zaczątek największej pomyłki Einsteina, do której sam się przyznał :)
@jasonitro977
@jasonitro977 5 жыл бұрын
@@maciejbiaasek2194 dzięki ale chciałem być na odcinku :)
@Podol8
@Podol8 5 жыл бұрын
Niesporczak pojawia sie w ST:Discovery i pierwszym sezonie. Ps. co sadzisz o filmie "Wedrujaca ziemia" sa tam ciekawe rozwiazanie i tu pytanie czy to wszystko jest teoretycznie mozliwe czy tworcy zapomnieli o prawach fizyki?
@szymonpiorun
@szymonpiorun 5 жыл бұрын
*ciekawy komentarz*
@nuclearspacerhino
@nuclearspacerhino 5 жыл бұрын
Jak zwykle.
@orkako
@orkako 5 жыл бұрын
Niebywałe.
@Aakrarvaxa
@Aakrarvaxa 5 жыл бұрын
W jaki sposób jest szacowana masa galaktyk / masa wszechswiata i skad wiemy ze tak duzo tej masy brakuje? Chodzi o jakies matematyczne wyliczenia orbit, sil grawitacyjnych i takich rzeczy?
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
Jakub Konefał to są skomplikowane zagadnienia, zacząłbym tutaj: www.astronomynotes.com/galaxy/s8.htm
@annlou7157
@annlou7157 5 жыл бұрын
Najlepszy kanał w Polsce!
@bartoszkarpinski47
@bartoszkarpinski47 5 жыл бұрын
Nie
@mateuszmerda8831
@mateuszmerda8831 5 жыл бұрын
Dzień dobry mam takie pytanie: Czy jest możliwe, by po wybuchu supernowej pozostałość była zbyt lekka, aby utworzyć gwiazdę neutronową? Jeśli tak, to jakim obiektem będzie pozostałość?
@dziendobry9692
@dziendobry9692 5 жыл бұрын
Nie wiem.
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 5 жыл бұрын
Zbyt lekkie gwiazdy nie eksplodują jako supernowa. A masywne jak już to robią, to z przytupem. Więc nie, ale jest możliwość takiego wybuchu, że nawet czarna dziura nie powstanie, ale to musi być hipermasywna gwiazda (Pair instability supernova).
@kubanb8975
@kubanb8975 5 жыл бұрын
Pytanie: Czy jeżeli w jednym momencie na jednej półkuli (tej na której akurat jest noc) wyłączylibyśmy wszystkie światła latarnie itd - to nagle byłoby widać bez problemu drogę mleczną? Swoją drogą byłoby to ciekawe, jeżeli raz na kilka lat byłaby organizowana taka akcja ;) Pozdro
@Zeashes
@Zeashes 5 жыл бұрын
Polecam "Knights of Sidonia". Anime opowiadające o wojnie pomiędzy kolebką ludzkości w kosmosie a Gaunami, czyli "prawie" idealnymi niszczycielami światów. Gauny potrafią żyć w przestrzeni kosmicznej. Przednie widowisko.
@7arczi7
@7arczi7 5 жыл бұрын
pytanie czy nie prościej było by zastosowanie elektro magnesów (w podłodze) i ubrań z metalowymi płytkami w celu stworzenia sztucznej "grawitacji" na statkach kosmicznych ?
@KamilBrzostowski
@KamilBrzostowski 5 жыл бұрын
Ziemia dla ziemniaków Próżnia dla prożniaków.
@mateuszzyznowski475
@mateuszzyznowski475 5 жыл бұрын
Zastanawiam się się czy jeżeli masa ciał niebieskich ma wpływ na upływ czasu, to czy rozszerzanie się przestrzeni kosmicznej a co za tym idzie oddalenie się od masywnych czarnych dziur też ma ten sam efekt?
@MrDAKO173
@MrDAKO173 5 жыл бұрын
Czy świecące reflektory znajdujące się na przodzie statku kosmicznego który porusza się z prędkością światła (w star wars) nie powinny być dla nas niewidoczne? I czy w ogóle taki statek moglibyśmy dostrzec poruszając się przed nim.
@gracz.Raffaello.Strzelec
@gracz.Raffaello.Strzelec 5 жыл бұрын
Ja też chcę być w Astrofonie !!!
@Arrthas11
@Arrthas11 5 жыл бұрын
Polecam serial Startrek Dsicovery, jesli mowa o sforczaku i nie tylko 😉😉
@tomekszelag8540
@tomekszelag8540 3 жыл бұрын
lubie serie ST. Widzialem prawie wszystko co wyszlo. Ale ten serial jest baaaaaardzo slaby. Dla mnie jest najslabszy z wszystkich seri.
@Arrthas11
@Arrthas11 3 жыл бұрын
Baaaaardzo slabo poszla Ci interpretacja, najwidoczniej.
@1985jbl
@1985jbl 5 жыл бұрын
Witam. Co dalej z teleskopem Webba? (Kiedyś już zadawałem to pytanie) Pozdrawiam 👍
@Rodish4201
@Rodish4201 5 жыл бұрын
Czy jeżeli patrząc w kosmos widzimy światło docierające do nas z opóźnieniem czyli w praktyce obraz z przeszłości to czy da się zobaczyć wstecz w taki sposób żeby zobaczyć światło odbite od ziemi które odbite zostało miliony lat temu i dopiero do nas dociera. Innymi słowy jeżeli wcześniej byliśmy po drugiej stronie galaktyki to teraz gdy spojrzymy jakiś punkt za nim to zobaczymy obraz ziemi z kiedyś, tak jak ma to miejsce w przypadku promieniowania tła?
@orkako
@orkako 5 жыл бұрын
W kosmosie nie ma niczego co mogłoby odbić spowrotem do nas światło Ziemi. Ale gdyby byłby taki obiekt do docierałyby do nas pojedyncze odbite fotony pośród szumu pizdoliardów innych fotonów. Nie moglibyśmy stwierdzić, który z fotonów pochodzi z Ziemi i został do nas zawrócony. A gdybyśmy nawet byli wstanie to stwierdzić, to nie bardzo mielibyśmy jak z pojedynczych fotonów odtworzyć obraz Ziemi. No chyba, że byśmy naświetlali kliszę przez ...nie wiem, może tysiące lat i wówczas byśmy uzyskali zdjęcie odbitej Ziemi od jakiegoś kosmicznego zwierciadła. Ziemia wówczas byłaby niebieską kropką, bo ze względu na jej ciągły ruch nie dałoby się uzyskać żadnych szczegółów.
@kubaxd1997
@kubaxd1997 5 жыл бұрын
Jezeli ludzkie cialo byloby w stanie odczuc fale grawitacyjne, to jaki mialoby to jaki na nas efekt i co bysmy odczuwali?
@majkelkamejl5236
@majkelkamejl5236 5 жыл бұрын
Podskocz a poczujesz jak działa grawitacja
@jakubkwiatkowski1933
@jakubkwiatkowski1933 5 жыл бұрын
Ostatnio rozmawiałem ze zwolennikiem teorii spiskowych i podobno rakiety gdy są na wysokości około 30000km nad ziemią wyłączają silniki (zapewne wchodzą na orbitę) w takim razie odgłos silników powinien zaniknąć dopiero po 2,45h, ale podobno taki odgłos silników zanika od razu po poinformowanym wyłączeniu silników. Nie jestem w temacie gdyż ciężko znaleźć informacje, ale osobiście nie wydaje mi się nawet aby ten odgłos był słyszalny z tak wielkich wysokości.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 5 жыл бұрын
Tak wysoko dźwięk praktycznie się nie roznosi.
@NerDenS
@NerDenS 5 жыл бұрын
Ile lecisz statkiem? Od pierwszego astrofona
@burskixpompa2886
@burskixpompa2886 5 жыл бұрын
❤️
@zdunskowolskikolejarz4610
@zdunskowolskikolejarz4610 5 жыл бұрын
Mam do ciebie pytanie, które brzmi : Czy hipernowa może spowodować powstanie małej galaktyki?
@adamknyrek9691
@adamknyrek9691 5 жыл бұрын
Gormagander ze star trek Discovery
@kajusiekkajusiewski7586
@kajusiekkajusiewski7586 5 жыл бұрын
Jak nazywa się wściekły Pudzian ? Czerwony olbrzym
@bartoszmirtynski1613
@bartoszmirtynski1613 5 жыл бұрын
Pytanie: Czy jest możliwa taka operacja jaką przeprowadzili ludzie w filmie "Wędrująca ziemia"?
@kononichan7039
@kononichan7039 5 жыл бұрын
Był odc o tym na zagranicznym yt i nie nie da się nawet w 1% zrealizować takiego czegoś
@borooo3569
@borooo3569 5 жыл бұрын
A ja jestem ciekawy czy jest coś takiego jak ZAOBSERWOWANE planety miedzygalaktyczne.
@borooo3569
@borooo3569 5 жыл бұрын
Nie tu przepraszam.
@pitrarzyk
@pitrarzyk 5 жыл бұрын
Pytanie: Czy da się stworzyć materiał, który będzie miał taką budowę, że nie będzie ograniczał prędkości światła a wręcz ją przyspieszał?
@maciejbiaasek2194
@maciejbiaasek2194 5 жыл бұрын
NIE
@mrozzeck
@mrozzeck 5 жыл бұрын
Mam bardzo skomplikowane i być może głupie pytanie aczkolwiek interesujące. Gdyby odległości powiedzmy jednego metra nad ziemią, nie ma znaczenia ile ale generalnie dość niedużej odległości zacząć budować kopułę która nigdy się nie skończy i w pewnym momencie się połączy. Czy w ten sposób powstanie w coś w rodzaju orbity? Konstrukcja byłaby troszkę o szersze od średnicy ziemi więc nie miałaby możliwości spaść, tak mi się przynajmniej wydaje. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam 🙂
@maciejbiaasek2194
@maciejbiaasek2194 5 жыл бұрын
No właśnie ma znaczenie ile nad ziemią budowana byłaby ta kopuła :| Jeśli metr to zapewne rozpadłaby się od razu po jej zbudowaniu -> GRAWITACJA... ale gdyby taką kopułę wybudować wyżej, czyli poza zasięgiem silnej grawitacji naszej planety to możliwe, że mogłaby się utrzymać :)
@eustachymotyka3545
@eustachymotyka3545 4 жыл бұрын
Świat jest na tyle olbrzymi, że takie spekulowanie nie ma sensu. Prawie nic nie wiemy o oceanach na naszej planecie, a próbujemy spekulować na temat świata poza naszą planetą, który jest dla nas niewyobrażalnie duży. Wszechświat jeszcze nas zaskoczy nie raz, a co do inteligentnego życia poza Ziemią, to teoretycznie dla mnie jest to niemal 100%, że takie życie istnieje. Inaczej w praktyce, bo na to dowodów nie mamy i jeśli to "inne" życie nie będzie chciało nas znaleźć to pewnie przez jeszcze długi czas my go, również nie znajdziemy.
@krzysztofmazurkiewicz5270
@krzysztofmazurkiewicz5270 5 жыл бұрын
Odnośnie odżywiania w kosmosie... O ile dobrze pamiętam w Czarnobylu odnaleziono grzyby żywiące się promieniowaniem jonizującym.. w kosmosie chyba jest go całkiem sporo... Więc gdyby jakimś cudem niesporczak to wykombinował... Dosłownie dominacja świata ;)
@kubekk1234
@kubekk1234 5 жыл бұрын
Czysto teoretycznie i zakładając że można się poruszać z prędkością większą niż prędkość światła w próżni, czy osoba poruszająca się z taką prędkością przez zjawisko dylatacji czasu będzie się cofała w czasie?
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
Quick Sh0t GG to jest niemożliwe nawet teoretycznie
@zubra7068
@zubra7068 5 жыл бұрын
Goku SSJ4 byłby najlepszym eksploratorem próżni
@jacek4937
@jacek4937 5 жыл бұрын
Pytanie : Czy np. Merkury z racji tego że jest bliżej słońca nie jest znacząco młodszy od powiedzmy ziemi. Znajduje się w silniejszym polu grawitacyjnym już całkiem długo i dla niego czas płynie wolniej
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
Jacek typowe niezrozumienie praw Einsteina, różnica jest tak minimalna ze w ciągu 100 lat zauważyłbyś minutę różnicy pomiędzy czasami na Ziemi i na Merkurym
@lamondoestaspazuzu6826
@lamondoestaspazuzu6826 5 жыл бұрын
7:20 Ja chyba byłem w Astrofonie Zaznaczam, "chyba byłem" ;)
@fbssssssssss
@fbssssssssss 5 жыл бұрын
Astro, czy fala grawitacyjna może poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła? Dlaczego odkryte przez nas fale poruszają się z taką właśnie prędkością pomimo, że są fluktuacjami czasoprzestrzeni, a nie obiektem posiadającym masę?
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
fbssssssssss szybkość fal grawitacyjnych wynika z równań Einsteina i jest równa szybkości światła, masa lub brak masy nic to nie ma do rzeczy.
@Matiz92YT
@Matiz92YT 5 жыл бұрын
A propo zycia czegos w kosmosie. Czy mozliwe bylo by istnienie stwora, ktory sam sobie produkowalby tlen, jednosczesnie samemu go zuzywajac, takie perpetum mobile. Braki eneregi byly by dostarczane w jakis sposob przez slonce. Na ile to mozliwe?
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 5 жыл бұрын
To nie jest perpetum mobile, bo cały czas energia ze słońca jest dostarczana. Rośliny mniej więcej tak funkcjonują, bo część tlenu uzyskanego w procesie fotosyntezy przechwytują w czasie oddychania. Albo małe eugleny. Ale nie robią to z wielką wydajnością. Ale teoretycznie jest to możliwe
@Matiz92YT
@Matiz92YT 5 жыл бұрын
@@mateuszsalnik6223 Wiem ze to nie jest perpetum mobile, chodzilo mi o to, ze bylby samo wystarczalny pod wzgledem oddychania. ;)
@kazimierzwichura487
@kazimierzwichura487 5 жыл бұрын
Zakładasz że to będzie to co znasz. IA będzie żywym organizmem, który będzie miał gdzieś jaka jest pogoda.
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 5 жыл бұрын
Ale prawa fizyki i chemii są takie same w całym obserwowalnym Wszechświecie. A więc witaj II zasado termodynamiki, która rozbija w drobny maczek koncepcję życia zrodzonego w kosmosie nie wiadomo gdzie i na czym. I co to IA?
@TheNiemamnicka
@TheNiemamnicka 5 жыл бұрын
Wiesz czego mi brakuje? Jak opowiadasz o różnych obiektach czy zjawiskach dobrze byłoby jakby pokazać np schemat czy zdjęcie tego o czym aktualnie mówisz. Łatwiej byłoby przyswoić taką informację.
@Piecjag
@Piecjag 5 жыл бұрын
Cześć Piotr, nawiązując do upływu czasu na ziemi to czy przypadkiem nie jest tak że po oddaleniu od słońca czas na ziemi płynął by dokładnie tak samo dla jej mieszkańców jak przedtem, a dopiero po porównaniu tej szybkości z zegarkiem który by hipotetycznie pozostał na starej orbicie i wraz hipotetyczną ziemią ukazała by się różnica? Podobnie jak w tym eksperymencie sprawdzającym teorię względności: www.kwantowo.pl/2016/03/26/podniebna-proba-szczegolnej-teorii-wzglednosci/
@waderunio4345
@waderunio4345 5 жыл бұрын
Wiem że jest to bardzo kontrowersyjne pytanie ale czy jakby cały czas na ziemi zmniejszał się procent tlenu,azotu i wszelkich gazów to czy bylibyśmy w stanie wyewoluować na organizmy potrafiące żyć w próżni ? A i jeszcze jedno takie bardzo głupie pytanie jak bym walnoł takiego soczystego pierda no wiesz takiego po grochówce to jaką prędkość bym uzyskał zakładając że ważę np. 50kg?
@ariel7322
@ariel7322 5 жыл бұрын
Witam mam pytanie: W czasie, gdy na Ziemi żyły dinozaury, planeta znajdowała się w zupełnie innej części naszej galaktyki ?
@donfelipe6906
@donfelipe6906 5 жыл бұрын
Skoro istnieją czarne dziury od mikroskopowych do supermasywnych to czy mogły by istnieć takie gigantyczne o masie powiedzmy kilku galaktyk a jeżeli tak to czy ich grawitacja była na tyle silna żeby odpowiadać za gromadzenie się tych galaktyk i czy możliwe by było gdyby bidulki głodowały nie mając żadnej materii w pobliżu że nie byli byśmy w stanie dokonać obserwacji tak giganycznych obiektów?? A idąc dalej to czy głodując i jak mówi Hawking tym samym tracąc swoją masę to traciły by również siłę grawitacji i czy mogło by mieć to wpływ na przyśpieszenie ekspansji wszechświata????
@jendrix_kupa4344
@jendrix_kupa4344 5 жыл бұрын
Co myślisz o powrocie ludzi na księżyc i nowym programie księżycowym NASA?
@tomm9387
@tomm9387 5 жыл бұрын
Jeżeli czarne dziury "parują" to czy po utracie masy staną się np. gwiazdami neutronowymi?
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 5 жыл бұрын
Nie. Na koniec eksplodują i tyle było je widać, a na ich miejscu zostaje nic (tylko trochę promieniowania).
@harnas8478
@harnas8478 5 жыл бұрын
Skoro wiemy że grawitacja ma wpływ na zakrzywienie toru wędrówki światła, czy zatem jest możliwe że patrząc w niebo widzimy ten sam obiekt obserwacji w kilku miejscach na raz tylko z różnych epok tego obiektu?Tak spekulując, światło wędrujące od obserwatora mając odpowiednie punkty zakrzywienia i odpowiednio dużo czasu zatoczy krąg i wróci z powrotem do punktu obserwacji. Idąc tym tropem czy patrząc w niebo możemy tam obserwować nieświadomie naszą Drogę Mleczną ale z początków jej kształtowania się ?
@cosmocat9336
@cosmocat9336 5 жыл бұрын
Czy gdyby w Ziemię uderzył masywniejszy obiekt zamiast tego dzięki któremu mamy księżyc, to czy mogłaby powstać planeta obok ziemi (działałyby jak układ podwójny), zdatna do życia, to jak wyglądałoby życie na Ziemi i "Księżycu"
@carniculter
@carniculter 5 жыл бұрын
Jak wygląda stan nieważkości w statku orbitującym wokół planety , wiadomo, na zasadzie spadającej windy , A jak to jest w statku lecącym np na księżyc ?, zasada jest taka sama ?, efekt spadania ? Czy orbitowanie wokół księżyca coś zmienia ?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 5 жыл бұрын
Nie
@carniculter
@carniculter 5 жыл бұрын
@@dominikkurek1155 co, nie ?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 5 жыл бұрын
@@carniculter : orbita księżyca nie czyni różnicy
Niesporczaki - najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi
6:36
NaukowoTV
Рет қаралды 233 М.
Trick-or-Treating in a Rush. Part 2
00:37
Daniel LaBelle
Рет қаралды 45 МЛН
Amazing remote control#devil  #lilith #funny #shorts
00:30
Devil Lilith
Рет қаралды 15 МЛН
Haunted House 😰😨 LeoNata family #shorts
00:37
LeoNata Family
Рет қаралды 15 МЛН
Maszyna większa niż Układ Słoneczny? - AstroFon
10:02
Astrofaza
Рет қаралды 94 М.
Why Are Cooling Towers Shaped Like That?
19:48
Practical Engineering
Рет қаралды 2,8 МЛН
Kiedy zaczął płynąć czas? - AstroFon
16:39
Astrofaza
Рет қаралды 129 М.
Ziemia bez jądra - AstroFon
14:53
Astrofaza
Рет қаралды 94 М.
Czy ciało rozłoży się w kosmosie? - AstroFon
14:20
Astrofaza
Рет қаралды 121 М.
Czy typ gwiazd quasistar mógł istnieć? - AstroFon
16:06
Astrofaza
Рет қаралды 170 М.
Fizyka Fali Uderzeniowej
15:02
SciFun
Рет қаралды 3,5 МЛН
Ile waży łyżeczka czarnej dziury? - AstroFon
14:31
Astrofaza
Рет қаралды 187 М.
Czy możemy zobaczyć początek wszechświata? - AstroFon
16:23
Astrofaza
Рет қаралды 122 М.
Lodowate wiatry Plutona i nowe misje NASA - AstroSzort
10:04
Astrofaza
Рет қаралды 79 М.
Trick-or-Treating in a Rush. Part 2
00:37
Daniel LaBelle
Рет қаралды 45 МЛН