Moc děkuji za přínosné video :) svým komentářem bych chtěla moc poděkovat nejen Vám, ale i všem terapeutům, kteří pomohli spoustě lidem a byli jejich "opěrný bod" ve chvílích, kdy byl jejich život na tisíc kousků. Obdivuji Vaši práci a vážím si toho, co děláte. Já sama vím, že to, co pro mě udělala má terapeutka, jí nemůžu nikdy splatit. Nejen pomoc v krizových životních situacích, ale naučení efektivní komunikace s lidmi, získávání nadhledu v životě a mnoho dalších užitečných věcí, které teď používám dennodenně. Vaše video jen dokazuje, jak je tato práce kolikrát náročná a co vše musí terapeut zvládnout, aby ji mohl vykonávat. Pomáhat lidské duši vůbec není lehké. Děkuji moc! :)
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
To je krásná zpětná vazba, děkuji.
@heliiinka4 жыл бұрын
Díky! Už rok se přemlouvám (a ostatní mě taky přemlouvají), že bych si měla jít s někým popovídat. Díky za tvoje videjka, ukazuješ, že jste taky lidi a přestávám se bát :)
@rosemary13514 жыл бұрын
Sama si přeji se stát psychologem a od vás jsem se dozvěděla vše, co mám čekat, s čím se poprat a co zvládnout. Za to moc děkuji. Vaše videa jsou moc fajn. :)
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
To jsem rád, že jsem pomohl!
@klarabartosova76402 жыл бұрын
Jste velmi milý člověk, děkuji za přínosná videa :)
@little_hedgehog_984 жыл бұрын
Velmi zajímavé myšlenky a pohled ze strany odborníka :) Studuji psychologii a je fajn vědět, do čeho člověk jde, děkuji :)
@martinakolarova79524 жыл бұрын
Úžasné video a posloucháte se úplně super😉
@monikajurikova97614 жыл бұрын
To je velmi zajímavé video ❤️. Ano ta hranice je důležitá.
@lenkamastesova77394 жыл бұрын
Ja som chodila k psychologičke ,ked som mala socialnu fóbiu popri schyzofrenií . Dosť mi pomohla ,ale v tej chvíli ked mi hovorila že mám prekonávať strach -tak som nadšená nebola . Ale snažila som sa aj ked som prežívala občas hlasy . Psychológ je fajn človek ,osobne som neodsudzovala ludí ked chodili na terapie ,a psychológovia a moja psychiatrička sú moji pravidelný doktory .
@tanahusakova65464 жыл бұрын
Opravdu skvělí videjko!!!!!!😊👍
@nataliapolakova90574 жыл бұрын
Skvelé video a motivácia ísť študovať psychológiu :) zaujímalo by ma do akej miery využívate znalosť reči tela (ak sa teda ňou riadite)
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Řeč těla je stejně důležitá jako slova.
@namesurname36594 жыл бұрын
Skvělý👍 zasloužil by sis mnohem víc odběratelů☺ Působíš tak pozitivně, že by člověk ani nevěřil, že by i tebe mohlo někdy něco trápit. Musí být těžké rozhodnout se pro toto povolání s vědomím, že budeš celý život poslouchat strasti druhých. O to víc si vás vážím.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Díky!
@michaelamagathova64904 жыл бұрын
Skvelé video🙂
@BocBella4 жыл бұрын
Zajímavé povídání, díky za něj :-) A hlavně za vás všechny terapeuty, co děláte tuto práci a pomáháte. Také jsem jednou terapeuta vyhledala a pomohl mi v těžkých chvílích moc.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
To je skvělé!
@helenakadlecikova62234 жыл бұрын
Zajímavé video 😃 Nechtěl bys někdy třeba udělat video o tom, kdo se na psychologa hodí nebo co je zapotřebí k tomuto povolání, jestli se vydat na tuto dráhu a porovnat takto to povolání i z tvé strany/osobní zkušenosti
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Hodí se na to ten, kdo to tak cítí. A pak se musí hodně učit, vzdělávat, chybovat, poučovat se.
@kacid.1084 жыл бұрын
Děkuju za tohle video. Uvažuji, že půjdu studovat psychologii a tohle mi dalo i trochu jiný náhled na tuto práci.
@roztrhla_zaclona4 жыл бұрын
První!! Skvělé video Tome!!
@tamarafuskova11 ай бұрын
Právě jsem absolvovala sezení u psychologa. Mám problém se svým dospělým synem, strašně se hádáme, urážíme se. Psycholožka se mě však také vyptávala na vztahy k dalším mým synům a k rodině. Nakonec mi řekla, že nám nepomůže, protože syn potřebuje akutně psychiatra v místě svého bydliště, a ona neléčí duševní poruchy. Mě osobně řekla, ať se moc neangažuji, protože když on sám nebude chtít, není možnost mu pomoci. Dotklo se mě i to, že prý jsem příliš optimistická a věci se nebudou vyvíjet podle mých představ. Jsem dost zklamaná, mám si najít někoho jiného? Strašně mě tento nepřirozený vztah matka@syn ničí a je mi líto, že se nedaří. Nakonec mám děsivý pocit, že jsem synovi zbytečně ublížila a řekla psycholožce věci podobající se pomluvě. Syn se objednal na sezení v místě svého bydliště , kam ho poslala paní psycholožka. Je to tak vůbec v pořádku? Jsem opravdu bezmocná?
@tomaskvapilik277310 ай бұрын
Zkuste tedy zformulovat otázku, kterou na mě máte..
@dans33873 жыл бұрын
Čím více Vy budete lidem pomáhat a informovat o této Vaší činnosti ,tím samozřejmě ostatní budou více informovani a hlavně Vy si tím zároveň posouváte hranici Vašeho vědomí .Tím snáze pak najdete nový(jiný úhel pohledu).Viz. David R.Hawkins
@tomaskacha78404 жыл бұрын
hele a co když ty máš problém (velký, silně emociální), deláš si sám sobě psychologa/terapeuta??
@eliskacadova86384 жыл бұрын
Myslím, že terapeuti mívají supervisora, ke kterému chodí, když si oni sami potřebují popovídat nebo něco řešit (ale možná mě Tom opraví :) ) Myslím, že u téhle práce je to potřeba :)
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Trochu jsem na to odpovídal u otázky od "Marry Moon" tady v komentářích. Ještě k tomu doplním, že když je to opravdu velký a silně emocionální problém a já vnímám, že jsem uvíznul, rád vyhledám terapeuta. Což už se i stalo.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
@@eliskacadova8638 Supervize je více zaměřená na pracovní otázky. Ta otázka byla myslím zaměřená spíše na osobní sféru, tam pak využíváme normálně jiného kolegu terapeuta (kterého neznáme z osobního života).
@Twixik134 жыл бұрын
Ahoj Tome, chtěl bych se zeptat, jaký psychoterapeutický výcvik máš a jaký přístup využíváš 😊 díky
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Gestalt přístup.
@zlatamarkova60152 жыл бұрын
👍👍👍
@kristyna64814 жыл бұрын
Dobrý den, moc rada bych se zeptala, jakou školu přesně máte vystudovanou a zda byste neuvažoval nad videem ohledně studia? Děkuji :)
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Mám psychologii na Fakultě sociálních studií na MU Brno. Na video ohledně studia se mě ptá hodně lidí, ale je to už mnoho let od mého studia, v kontaktu s univerzitou už nejsem. Myslím, že nejsem povolaná osoba k tomu, abych mluvil o studiu. To už se za těch x let změnilo.
@kristyna64814 жыл бұрын
Děkuji za odpověď:) zcela chápu
@katerinahadlikova61864 жыл бұрын
Dobrý den, příští rok maturuju a chtěla bych se hlásit na muni psychologii, mohla bych se, prosím, zeptat, jak se nejlépe připravit na přijímací zkoušky, na co se zaměřit a tak dále? Děkuji moc
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Bude lepší si zjistit aktuální podobu přijímacích zkoušek, aktuální požadavky. Ty se za posledních dvanáct let (od mých přijímaček) změnily. Navíc odlišné přijímačky má psychlogie na FF MU a na FSS MU.
@Nikibanikova4 жыл бұрын
Může být Vaším klientem Váš přítel či člen rodiny, nebo je díky většímu emocionálnímu propojení lepší zvolit jiného terapeuta? Pomáhal jste již někdy jako terapeut blízkému člověku? Popřípadě je lepší blízkému člověku pomáhat v roli přítele, který má znalosti/zná metody apod.? Jinak moc povedené video, děkuji Vám za vše, co nám předáváte, je to skvělé.
@bzuuum4 жыл бұрын
Terapeut by neměl poskytovat své služby ani blízkým svým, ani blízkým svého klienta.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Člena rodiny, přítele, ani známého rozhodně neberu do terapie, je k tomu mnoho důvodů. To by se sem asi všechno nevešlo :-). Neubráním se tomu, abych svoje psychologické zkušenosti a znalosti nevyužil i při rozhovoru mimo terapii, například s někým blízkým, ale má to svoje hranice. Spíš si vyslechnu, o co jde, a doporučím vyhledat odbornou pomoc, pokud to uznám za vhodné.
@kaya99653 жыл бұрын
@@tomaskvapilik2773 Já jednu dobu chodila na terapii ke kamarádce a nedoporučuji to. Protože jsem cítila, že ona pak na mě změnila pohled a chování vůči mě mimo terapii. Takze i za mě z pohledu klienta můžu říct, že je lepší chodit k cizímu člověku, ke kterému teď chodím :) Tím bych Vam chtěla poděkovat, za videa která děláte, protože jsem díky nim začala hledat pomoc a našla skvělého terapeuta, který se zabývá také gestalt :)
@nimelisek33444 жыл бұрын
Mě by zajímalo, jestli si člověk může pomoct sám. Ted myslím toho "pacienta". Sama jsem měla problémy, které se přeměnily v depresi. Nicméně díky mé stydlivé povaze a nulovému sebevědomí mám problém komunikovat s lidmi, i s těmi blízkými. Při představě návštěvy psychologa je mi zle, a tak to celé držím pod pokličkou před okolím. Tak by mě zajímalo, jestli jsou nějaké možnosti jiné než návštěva odborníka. Děkuji za odpověď a jestli to už někde bylo zodpovězeno, tak se omlouvám.
@TheVerkor4 жыл бұрын
A co zkusit něajkou anonymní linku psychologické pomoci přes internet. Nebyla by to pro vás forma, jak problém diskutovat? :)
@laylalayla53984 жыл бұрын
Byla jsem na tom stejně jako vy. Jednou jsem se shodou náhod dostala k psychologovi a protože jsem nechtěla mluvit, tak mi dal nějaké testy a podle toho, jaké odpovědi jsem zakroužkovala, tak se mě pak ptal. Bylo to poprvé a naposled, co jsem u něj byla, ale během jednoho sezení mě docela slušně rozpitval a rozbrečel. Takže oni na to mají svoje metody, jak se o druhém člověku dozvědět více, i když ten se zrovna treba stydí komunikovat.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Ono to spolu souvisí - problém komunikovat s lidmi a problém otevřít se psychologovi. Zní mi to jako totéž. O to důležitější je právě skrze vztah s druhým člověkem to postupně, po maličkých krocích, zkoušet.
@bzuuum4 жыл бұрын
Když se klient brání pomoci, pociťujete vztek? Pokud je klient rezistentní a Vy právě třeba už naštvaný či zoufalý, ukončujete s ním terapii? Řešíte toto téma nejprve se svým supervizorem, či sám se sebou mimo sezení nějakou přípravou? Jaký typ výcviku máte? Sama jsem na počátku výcviku. Proto předem děkuji za odpovědi.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
To je hodně otázek. Někdy v terapii pociťuji vztek, ale záleží na situaci. To je součást terapie, to, co se odehrává mezi námi, moje emoce, to všechno může ukazovat hodně o tom, s čím vlastně potřebuje klient pomoci. Takže terapii kvůli svému naštvání nekončím, naopak, je to šance posunout se dál. Jestli to řeším se supervizorem, nebo sám, záleží na situaci, nelze na to paušálně odpovědět. Typ výcviku - gestalt.
@janaanaj16924 жыл бұрын
Me by zajímalo, jaký máte jakozo psycholog názor na sdílení fotografií a videí dětí na sociálních sítích (ať už pro reklamu nebo z jakýchkoliv jiných duvodu)? Nemáte pocit, že vytvareni digitální stopy už takhle od malička, bez toho aniž by se k tomu dítě mohlo vyjadrit, může mít do budoucna negativní dopad na dítě nebo na vztahy v rodině? Sleduji Vás na Instagramu a působite jako velmi milá rodina :) , tak to prosím neberte jako nejaky útok nebo tak, ale vážně by mě zajímalo, jestli jste toto jako psycholog nejprve nějak řešil a jak se k tomu zkrátka jako profík stavíte :)?
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Ano, to je v současnosti aktuální otázka. I používání sociálních sítí by mělo mít nějakou hranici, mělo by být vědomé, regulované. Myslím si, že s hranicí a regulovaně sociální sítě používám i já, a věřím, že tento způsob budu umět předat dítěti.
@janajka09554 жыл бұрын
Ahoj Tome, intonačnė mi připomínaš Jana Wericha:)
@ingridlaskova18784 жыл бұрын
Jaroslava!
@zuzanaoravikova44834 жыл бұрын
Jaroslava? Není to snad Jan.
@ingridlaskova18784 жыл бұрын
@@zuzanaoravikova4483 Už se opravil(a). 😀
@w1tao9582 жыл бұрын
Hned na zacku sedi. Plus zame ze musi byt pozorny a vse dobre poslouchat abych vedel jak poradit .. premyslim nad psylogogem
@SimpleCrazyBOCs3 жыл бұрын
Já jsem zatím u první minuty videa, ale vlastně mě k tomu napadá, ze je obrovskej rozdíl mezi prácí psychologa a PT, stejně tak, jako na místě výkonu - mám tím na mysli instituci a určitý klienty - a směru, ke kterymu onen PT inklinuje. Asi jiný to bude i humanisticky orientovanyho PT a jiný u psychoanalytika. Pro mě je na práci s lidma nejhorší zvládat vlastní mestnanej afekt - když ti už nekolikaty klient cpe, k čemu teda v ty instituci seš a co teda jako delas, když nepredepisujes léky, a podává to arogantně, tak mas chut do poslat do temných míst 🙈. Ne jako fakt, je rozdíl, když si PT někdo zaplatí a chce něco řešit, a když je v instituci, kde s PT proste musi mluvit. Někdy je to s nima dost na hlavu. Ale já se nikomu nevnucuju - vlastně každý je sám svyho života strůjcem.
@marrymoon4284 жыл бұрын
Můžeš nějak pomoct sám sobě?
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Teoreticky ano, znám techniky a postupy, které na sebe mohu aplikovat. Díky výcviku a vzdělávání se už dobře znám a vím, co zrovna potřebuji, co mi pomůže. Na druhou stranu terapie je o setkání dvou lidí, o jejich dialogu, který ukazuje dosud neviděné. To je nenahraditelné, takže i já mohu využít terapeuta.
@ingridlaskova18784 жыл бұрын
Máš doma boxovací pytel? 😁
@kkkuzi4 жыл бұрын
6-7 klientů denně??? Při délce sezení 60, spíš 90 min...Zbláznil jste se? (OK, chápu, že je to nepatřičná otázka vzhledem k obsahu videa a Vaší profesi :-) ) Nechci si hrát na Libuši nebo pořad Volejte věstce, ale 10 hodin denně poslouchat nás nešťastníky? Abyste to vydržel. Věřte mi (a píšu z vlastní zkušenosti), nechcete se ocitnout na straně těch, co pracovní tempo nevydrželi. P.S. Já vím, že se neznáme, ale vypadáte jako fajn kluk a Vaše bakalářka se mi líbila. Tak přeji hodně sil. Obor psychologie a psychoanalýzy lidi jako Vás potřebuje.
@tomaskvapilik27734 жыл бұрын
Sezení má 50 minut, to je přesně stanovené a je dobré v tom držet jasnou hranici. 6-7 klientů denně je u soukromého terapeuta standard. Někteří kolegové ve zdravotnictví jsou na tom i hůře. Každopádně díky za starost :-).