Bufor ciepła z wężownicą , to tylko do ciepłej wody użytkowej i ewentualnie do podłączenia Solara gdzie jest inny czynnik grzewczy, np. glikol, Natomiast bufor do wspomagania centralnego ogrzewania powinien być bez wężownicy , czyli woda jest wspólna w grzejnikach i buforze, oraz w piecu gazowym czy dodatkowo elektrycznym lub kominku z płaszczem wodnym, stara woda w centralnym ogrzewaniu wpływa korzystnie na stalową instalację CO , bufor ciepła w takiej konfiguracji nie wymaga instalacji elektrody magnezowej, bo można dać dodatek inhibitora korozji do wody w CO . Bufor to dodatkowy magazyn energii dla centralnego ogrzewania , gdzie można go np. zasilać grzałką elektryczną w nocnej taryfie , nagrzewając bufor do temperatury 90-95 st.i potem wykorzystać tą energię w szczycie. Nie rozumiem dlaczego podłączenie kominka do wspomagania CO ma się odbywać przez wężownicę w buforze , a nie bezpośrednio do bufora, przecież wymiennik na wężownicy generuje dodatkowe straty obniżając sprawność układu. Gdy grzejemy kominkiem z płaszczem wodnym to bufor dodatkowo magazynuje ciepło w CO które potem wykorzystujemy gdy nie palimy w kominku, kominek podłączony do wężownicy w buforze powoduje dodatkową komplikację w instalacji CO bo trzeba go już traktować jako osobny element instalacji z odpowiednimi zabezpieczeniami. co zwiększa koszty jego podłączenia , niż bezpośrednie podłączenie do bufora bez wężownicy. Trzeba tu odróżnić dwa systemy, czyli Bojler do ciepłej wody użytkowej który musi mieć wężownicę i Bufor do wspomagania centralnego ogrzewania gdzie wężownica nie jest zalecana , chyba że chcemy wspomagać centralne ogrzewanie Solarem ,co raczej nie jest dobrym pomysłem do CO , bo nie uzyskamy z solara temperatury w buforze 90 st.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Kolejny ciekawy komentarz. Dzięki 👍. Jeśli kominek jest tylko dodatkiem w instalacji ( główne źródło to kocioł) to przy opcji z wężownicą można dogrzewać kominkiem. Tutaj racja jeśli kominek jest jako główne źródło ogrzewania to wtedy tylko główne połączenie z buforem i wężownica zbędna. Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia. 😁👍
@romek60442 жыл бұрын
A ja właśnie specjanie odizolowałem za pomocą wężownicy wodę z układu pompa ciepła do bufora i dalej na grzejniki od pieca śmieciucha który jest żródłem awaryjno -pomocniczym gdy jest taka potrzeba dodatkowo podgrzewa wodę w buforze
@Przemyslaw852 жыл бұрын
Jest kilka sposób podłączenia 2 różnych kotłów czy też kotła i kominka do jednej instalacji. Użycie wężownicy do takiej instalacji to nieporozumienie. Wszystko rozchodzi się o właściwe zainstalowanie zaworów zwrotnych by nie mieszać wody tam gdzie nie ma takiej potrzeby.
@pawekargol10811 ай бұрын
jak się to ma do ogrzewania podłogowego ? Dom na płycie fundamentowej zintegrowanej z ogrzewaniem podłogowym. Głównym źródłem pompa ciepła ale Kominek z płaszczem wodnym będzie wspomagał pracę pompy w zimie. Jak to najlepiej podłączyć ? jaki bufor i kominek ?
@volaremarcin71172 ай бұрын
ale jak ktos ma piec gazowy pracujacy w ukladzie zamknietym, a chce dodac kociol zgazowujacy drewno to chyba bezpieczniej jest zeby to pracowalo w ukladzi otwrtym, takze dla instalacji i chyba jedynym rozwiazaniem jest wtedy podlaczenie takiego kotla pod wezownice bufora. jedyny problem to maly zwal wody ale od tego jest zbiornik wyrownawczy
@LajtowskiLajt23 күн бұрын
Dzień dobry. Czy Pańskim zdaniem do nowego domu 110m, bardzo dobrze ocieplonego, ale ogrzewanego piecem zgazowującym drewno bufor 1000l z wężownicą czy bez? Zależy mi na tym by w lecie nie dogrzewać grzałkami, a tylko i wyłącznie piecem na drewno - co za tym idzie szukam rozwiązania, aby być w kotłowni maksymalnie raz na kilka dni. Robiąc osobny zbiornik na cwu dla 4 osób (np220l) obawiam się że będę musiał grzać częściej. Czy duży bufor z wężownicą załatwi sprawę?
@buforidrewno23 күн бұрын
Polecam zbiornik 1200 litrów. Wężownicą w przyszłości może się przydać do pompy ciepła z klimatyzatora lub kominka na płaszcz wodny . Jeśli nie ma takich planów to nie potrzeba wężownicym polecam dobrze izolowany bufor.
@buforidrewno23 күн бұрын
Wężownica do cwu sprawdzi się gdy nie będzie wanny tylko prysznic
@LajtowskiLajt23 күн бұрын
@@buforidrewno dziękuję. Czyli muszę robić tak czy siak osobny zbiornik na cwu (nie planuję kominka ani nic innego), ale taki zbiornik jest zasilany buforem i mogę sobie pozwolić na rzadkie palenie w lecie, czy jednak wiąże się to z częstszymi wizytami do grzania cwu? Czemu 1200 a nie 1000? (Drzwi 90tki, będzie ciężko)
@hubert42972 ай бұрын
Inwestycja na dzisiejszy czas Bardzo droga. Jedyny plus, że daje niezależność od surowców którymi czasami straszą. Narazie jest ok. Ale już był okres że ludzi wprowadzali w stres z gazem, węglem, a ceny pelletu też poszybowały i drewno dzisiaj też kosztuje x2 niż 4 lata temu . Koszt instalacji, dużo bardziej rozwiniętej. kosztował mnie 5 lat do tyłu ok 45 tys. Dzisiaj było by to ok 100 tys jest to koszt samych materiałów. W moim przypadku było takie myślenie żeby się troszkę uniezależnić od kotłowni, a w zimie palić jak najrzadziej. No i wyszło na to, że do tego jest potrzebna wężownica dolna i najlepsza opcja solary, z glikolem. Ja mam układ niskotemperaturowy i pracuje to z tym optymalnie. Podłogówka, dom jest pasywny. Ważny jest priorytet ciepłej wody i podpięcie podłogówki pod króćce niższe ponad połową wysokości i najniższy. Góra zostaje dla cwu. Nie że naraz wydziera z jednego na wszystko... Jeśli chcecie mieć oczywiście pasywnie. W zimie jest sytuacja, że nie grzejecie, ale na wodę w szczytowej warstwie macie jeszcze energię . Na 10 cm słupa wody potrafi byc przeskok 50 stopni. Tak działają bufory. A nawet siłowniki do zaworów są do stabilnego pobierania tej Energi przystosowane. Zawór 4 drożny siłownik otwarcia 240 sek na wspomnianych 2 wysokościach bufora. I u góry dla Cwu rodzynka na cieście. Stacja Świeżej Wody. Poszukajcie sobie info na yt. Wymiennik płytowy że sterowaniem. Podgrzewający wodę na bieżąco jak terma. On musi mieć wyłączność na górę bufora. Jeśli bufor ma jeden rząd podpięć zasilanie kotła dać pod nim. Jeśli są dwa rzędy- obok niego. Ilość solarów do 1000l ok 8m2 ja mam 2x1000l 16m2. Przy okazji jeśli chodzi o fachowe spięcie 2 buforów. Podpinacie od pierwszego buforu z dolnego króćca rurę do górnego króćca. Rura fi 50. Z takim wody na lato macie full z tą stacją u mnie się wylewa ok 3 m3 i dopiero rozładowuje bufor. Jeśli jest słońce glikol szybko wyrównuje energię poprzez wężownice. Która napływa do szczytu bufora. I nie mówi się tego, ale wężownica solarna w buforze, czy np bojlerze jest 7 krotnie szybsza niż grzałka.. 😮. Napędza ją pompka z sygnałem PWM która bierze śladowe ilości Energi elektrycznej. To tak tyle z grubsza na temat. Na opisanym układzie schodzi u mnie ok 7 m3 drewna. Ale w domu jest upał. Nawet jak w zimie jest słońce kocioł startuje z buforem od 40 45 stopni, a nie 20 ale to mało istotne. W tym czasie (palenia) wygrzewam oczywiście podłogi. Na ostatnich 3 zimach paliłem 1x raz tygodniowo. Na końcówkach sezonu grzewczego 1 raz na 1,5 2 tygodnie. Dzisiaj to jest 3 października zapalę 1 raz po 8 miesiącach. Na początku marca wyczyściłem kocioł i otwarłem komin na dole w kotłowni. Pozdrawiam autora kanału. W razie pytań na temat układu podpięć piszczie odpowiedzi. Jak ktoś ma kasę na start warto. Tylko kotłownia optymalnie 15m2 😊.
@hubert42972 ай бұрын
Dodam że ogrzewane jest 200m2. Nawet przy tych cenach drewna gotowego połupanego koszty są malutkie. Kocioł jest zgazowujący.
@buforidrewno2 ай бұрын
Bardzo ale to bardzo dziękuję za konkretny komentarz. Takich ludzi nam tu trzeba. Zapraszam do zaglądania częściej.
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Daje suba 👍🏻
@buforidrewno Жыл бұрын
Dziękuję, zapraszam do obejrzenia innych materiałów
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Planuje wymiane pieca u rodzicow na zgazowywanie z buforem rodzice maja przylacze gazowe i poecyk gaziwy (ktorego raczej nie uzywaja -koszta gazu)czy zalecalbys mimo wszystko kupic bufor z wężownica ? Dziekuje fajny material
@buforidrewno Жыл бұрын
W takim wypadku polecam z węzownicą. Można wtedy ogrzewać drewnem albo grzać wode w buforze gazem
@stanley_16942 жыл бұрын
Witam bufor kombinowany z 2 wężownicami i zbiornikiem 200l w buforze 800L . Czy to dobre rozwiązanie? Jak są wtedy montowane grzałki dodatkowo elektryczne?
@buforidrewno2 жыл бұрын
Kombinowane bufory są drogie. Sprawdź dokładnie ile ma litrów cwu i bufor
@stanley_16942 жыл бұрын
Wiem że są drogie.. ale chcem taki mieć.. 2 wężownice plus 200 l woda użytkownika w buforze... tylko problem ze prawdopodobnie brak wejścia na grzałki elektryczne:( czy to możliwe?
@grzespink467 Жыл бұрын
Witam chciałbym kupic dwa bufory jeden z wezownica drugi bez ma to jakis sens czy bedzie to jakos wspolpracowalo
@buforidrewno Жыл бұрын
Do czego jest Panu potrzebna wężownica? Jaką ma Pan koncepcje instalacji?
@grzespink467 Жыл бұрын
@@buforidrewno chce kupić dwa bufory po 800 l bo większy mi przez drzwi nie przejdzie ale nie chcę kupować kolejnego baniaka na wodę i dlatego chcę żeby w jednym z nich była wezniwnica lub ewentualnie jeden plus bojler nie wiem jak go ugryźć
@krzysztof.1272 жыл бұрын
Panie Igorze, a czy na ogrzanie 700mkw wystarczy sama fotowoltaika i bufory ciepła? Przypuszczam, że na wiosnę i jesień tak, ale co zrobić z nadmiarem energii w lecie i co z zimą? 🤔 (z góry przepraszam, za pewnie mało profesjonalne pytanie, ale jestem laikiem w tej dziedzinie i dopiero zapoznaję się z tym tematem)
@buforidrewno2 жыл бұрын
Jeśli jest fotowoltaika to chyba jest rozliczenie roczne lub półroczne i wtedy można odebrać w zimę nadmiar wyprodukowany. Teraz od kwietnia są nowe zasady.
@abiogaz2 жыл бұрын
Dzień dobry. Bufor ciepła bez wezownic, wezownica w pompie ciepła powietrznej do cwu. 3:01 sigma 20 ma 145l pojemności wodnej. 9:12 myślę o takim rozwiązaniu tylko może być problem z adaptacją do gotowej kotłowni.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Hej. ;)
@abiogaz2 жыл бұрын
@@buforidrewno dobrej niedzieli i zdrowia.
@buforidrewno2 жыл бұрын
@@abiogaz chyba jakieś uczulenie na pyłki bo kaszel trzyma 4 dzień 😔
@abiogaz2 жыл бұрын
@@buforidrewno jakieś środki pomagają? Mnie zawiało i mam taką chrypę że poprosiłem mojego kolegę Roberta o dogranie głosu do nowego odcinka który powinien dzisiaj wlecieć na kanał.
@buforidrewno2 жыл бұрын
@@abiogaz obejrzę chętnie
@krzysztoflulinski98752 жыл бұрын
Cześć ponownie proszę o film lub schemat, może być na kartce ( jak w intro) jak powinien być podłączony kocioł na paliwo stałe do buforu i grzejników. Pozdrawiam
@buforidrewno2 жыл бұрын
Wyślij do mnie maila
@volaremarcin71172 жыл бұрын
super kanal, pozdrawiam
@buforidrewno2 жыл бұрын
Dziękuję i zapraszam do obejrzenia innych filmów. Pozdrawiam
@romek60442 жыл бұрын
Ja mam z wężownicą i pompę ciepła , zrobiłem to awaryjnie na przyszłość w razie problemów z pompą.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Ok. A jaki bufor?
@romek60442 жыл бұрын
@@buforidrewno Niestety tylko 200 L bo większy nie przejdzie mi przez drzwi piwnicy.
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Czy można grzac taki bufor prądem (przez 1 wężownicę) tak by miec tylko taka opcje gdyby cos bylo nie tak z poecem? Czy jest to kompletnke nieoplacalne (drogie)
@buforidrewno Жыл бұрын
można prądem , ale lepiej wkręcić grzałkę bezpośrednio do buforu. Taniej na pewno grzałkami niż kocioł elektrycnzy.
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Dopiero się uczę. U rodziców jest baniak z grzałkami do coeplej wody maj jakieś też zniżki (pracowali w enerdze)na prąd woec mlze nie ma sensu kombinować i zostawić osobno A bufor kupić bez wężownicy i zaoszczędzić
@dariuszkarpinski5685 Жыл бұрын
Co zrobić z wężownicą która jest nie używana?
@buforidrewno Жыл бұрын
mozna wykorzystać np do schłodzenia buforu gdyby nie daj Boże się woda w nim zagotować miała.
@dariuszkarpinski5685 Жыл бұрын
Bardziej chodzi mi o to co z nią zrobić gdzie ją podpiąć bo na razie nie będzie używana zaślepić też raczej chyba nie mogę🤷♂️
@modrzew74302 жыл бұрын
Dzień dobry. Ja dalej po wysłuchaniu tego odcinka nie wiem, czy kupić z wężownicą czy bez. Mam piec na zrebkę i pewnie za kilka lat założę fotowoltaikę. No i nie wiem, czy wtedy będę mógł grzać bufor bez wężownicy zrębką i dodatkowo fotowoltaiką?
@buforidrewno2 жыл бұрын
Tak. Jak będzie fotowoltaika to wystarczy wkręcić grzałki i jest ok. Nie potrzeba z wężownicą w tej opcji.
@modrzew74302 жыл бұрын
@@buforidrewno Dzięki i dobrego dnia 🙂
@Arek13706 Жыл бұрын
Dlaczego zasilanie z pieca do bufora jest na samej gorze a nie np tam gdzie grzałka elektryczna?
@adamadamka85372 жыл бұрын
Przypomnij proszę za ile kupiłeś bufor, jakie jest ocieplenie ( pianka czy zdejmowane ocieplenie) ??
@buforidrewno2 жыл бұрын
Szczerze nie pamiętam. Jest film z kosztami na moim kanale. Tytuł czemu tak drogo bodajże
@adamadamka85372 жыл бұрын
@@buforidrewno 2300zł Tanio. Teraz widziałem Kospel 4500zł bez wężownicy na allegro
@ukasz71482 жыл бұрын
Witam poleci pan dobry bufor 1000 l docieplony. Chodzi o producentów
@buforidrewno2 жыл бұрын
Ja ma kospel. Chwalę sobie. Polska firma z Koszalina.
@robertk44442 жыл бұрын
Super jasno wytłumaczony problem. Dziękuje.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Dzięki. Pozdrawiam
@robertstarzycki2856 Жыл бұрын
Który bufor ciepła jest bardziej wydajny (lepiej/szybciej się nagrzewa) z wężownicą czy bez?
@buforidrewno Жыл бұрын
Hej. Oczywiście że bez wężownicy.
@robson0997 Жыл бұрын
Jest gdzieś więcej kominek bufor piec gazowy jako podstawowe źródło. Jak to dobrać i zrobić . Ojciec bendzie mi robił instalacje nowy dom 150 m do ogrzenia ale oni tego nie robili i trochę się obawiam
@buforidrewno Жыл бұрын
Mogę podpowiedzieć buforidrewno@gmail.com
@robson0997 Жыл бұрын
@@buforidrewno napisałem
@touldie5732 жыл бұрын
Ja od 5 m-cy próbuje umówić się z hydraulikiem na modernizację kotłowni i zawsze urobiony po pachy. Może dlatego te bufory są tak mało popularne?
@buforidrewno2 жыл бұрын
Ludzie nie są świadomi. Dlatego powstał ten kanał.
@elaolesko Жыл бұрын
Witam mam zamiar przerobić kotłownię i zakupić bufor problem w tym że jesteśmy laikami i nie wiemy od czego zacząć naoglądałam się różnych filmów o buforze i mam coraz więcej pytań czy jest możliwość skorzystania z pańskiej wiedzy a może zna pan kogoś z woj. Łódzkiego kto by nam pomógł. Pozdrawiam
@buforidrewno Жыл бұрын
Polecam się odnośnie wiedzy buforidrewno@gmail.com
@wojciechkrauze94742 жыл бұрын
Część Igor powiedz czy montowałeś na buforze zawory zwrotne
@buforidrewno2 жыл бұрын
Tak koniecznie, bo się wtedy nie wychładza, tak samo przy cwu trzeba.
@grzegorzosa91452 жыл бұрын
Witam, jestem świeżo po modernizacji kotłowni, kocioł, atmos, bufor, bojler cwu i cała automatyka. Inwestycja bardzo droga, bez dostępu do własnego lasu kompletnie nieopłacalna. Przy dzisiejszej cenie gazu i drewna taniej wychodzi ogrzewanie gazem lub pompa ciepła.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Też racja. Obecnie ceny są kosmiczne. Ale za dobrą pompę ciepła też trzeba więcej dać. Jaki masz bufor? Masz własne drewno?
@grzegorzosa91452 жыл бұрын
Bufor 800l, drewno w większości swoje, dokupuje tylko 5mp twardego, zobaczę jak to wyjdzie po pierwszej zimie, na razie grzeję tylko cwu. Do pompy ciepła dostał bym dofinansowanie, tutaj niestety tylko odliczenie od dochodu.
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
Witam, jestem na etapie modernizacji kotłowni. Mam zakupiony piec atmosa 25kw, bufor 1000l z wężownicą na cwu. Czekam na wycenę montażu i osprzętu. Mógłbyś powiedzieć jak u Ciebie wyglądały koszty?
@grzegorzosa91452 жыл бұрын
U mnie całość 31700, robocizna 3700: Kocioł 9800, bufor 800l 4300, bojler 1500, laddomat, 1700, zbiornik wyrównawczy 100l 800zl, sterownik tech z termostatem pokojowym1400zl, przetwornica napięcia 1100zl, pompy obiegowe, zawory mieszające, podłączenie spirali schładzającej, i cała wydawało by się drobnica, razem 28000zl
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
@@grzegorzosa9145 jaki dokładnie masz kocioł? Jak się to wszystko sprawdza? Koszt owszem wysoki ale wg mnie najtańsze ogrzewanie na dzień dzisiejszy ( nawet po podwyżce ceny drewna).
@krzych17052 жыл бұрын
Cześć. Widzę że znasz się na temacie i prośba o poradę. Stoje właśnie przed wyborem kupienia pieca elektrycznego plus bufor z wężownicą i mam podłogowkę a domek parterowy 85m2 . Jak duży powinien być bufor na ile litrów żeby też czasem zalać wannę dla mojej pani 😉
@buforidrewno2 жыл бұрын
Szczerze to odradzam brać wodę ciepła z buforu do ogrzania cwu. Najlepiej to robić niezależnie. Jeśli już to na dom 1000 l bufor plus 200cwu. Chyba że jednak decyzja że cwu z buforu to 1200 baniak.
@lukasznowak95032 жыл бұрын
Pozostaje też kwestia usytuowania wężownicy. Bufor z jedną wężownicą ma ja na dole zbiornika. Świadczy to tym że ona służy do podgrzewania wody w buforze z innego źródła a nie odbierania ciepła do np wody użytkowej.
@buforidrewno2 жыл бұрын
O właśnie ! O totoo
@Przemyslaw852 жыл бұрын
Wszystko zależy jaki bufor są takie z wężownicą na górze właśnie dla wody użytkowej. Z podłączeniem i odbiorem z góry bufora.
@lukasznowak95032 жыл бұрын
@@Przemyslaw85 - są takie na rynku ale nie wiem czy tj gra warta świeczki. Bo ceny są kosmiczne a my debatujemy nad rozsądnym ogrzewaniem budynku. Poza tym nie wierzę że wężownicą w drugą stronę skutecznie ogrzeje wodę. Musiałaby mieć dużą powierzchnię i pojemność wodna. W moim buforze mam wężownice dolna na wszelki wypadek jako opcja na przyszłość Jest stalowa o powierzchni 3m2. A zbiornik do wody użytkowej osobno. Nawet latem będzie to wygodniejsze bo po co grzać wodę w buforze gdy nie potrzebujemy ogrzewać budynek.
@volaremarcin71172 жыл бұрын
hej, czy jak dobrze rozumiem bufor z dwiema wezownicami mozemy podlaczyc nastepujaca: bufor zwal wody - piec, wezownica dolna drugie zrodlo zasilania, wezownica gorna odbior np co i wtedy tez mamy rozdzielone uklady otwarte i zamkniete?
@olo35392 жыл бұрын
nawet z dwoma, do tego jeszcze dekle do montażu grzałek elektrycznych
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Jaki masz piec ? Musle nad zgazowujący drewno👍🏻
@buforidrewno Жыл бұрын
ja mam jeszcze stary z 2017 roku
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
@@buforidrewno "kopciucha"? I można bufor do niego podłączyć😮? Super Tylko ze u mnie na Pomorzu od 1 września 2024 bedzue wymóg posiadania pieca przynajmniej 4generacji sami mamy starego i myślimy wymienić wszystko(ale napewno pozostać przy spalaniu drewna) I tak uczę się jak to działa i w jakim układzie zbudować ten system . Dziękuję za szybką odpowiedź
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
Witam, jestem świeżo po modernizacji kotłowni. W środę było pierwsze odpalanie. Kocioł atmos 25 Gs plus bufor 1000l z wężownicą do CWU. Byłem ciekaw na ile wystarczy bufor i jestem mile zaskoczony. Rodzina 2+2 plus gość na weekend. Bufor załadowany na 85 stopni w środę popołudniu. Wczoraj wieczorem rozpalałem po raz drugi ( bufor miał 45 stopni). Drewna na jedno rozpalenie i załadowanie bufora na 85 stopni poszło może z pół taczek( głównie odpady że stolarni i 2-3 grubsze kawałki brzozy). Podsumowując 5 dni na jednym rozpaleniu jest realne. Dla mnie rewelacyjny wynik. Pozdrawiam
@buforidrewno2 жыл бұрын
Super. Pozdrawiam.
@ukasz71482 жыл бұрын
Bufor jakiej firmy? Pewnie docieplony dobrze
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
Bufor firmy Alpha thermotec 1000l. Brałem co było dostępne od ręki ( głupi czas na kupowanie był). Ocieplenie fabryczne ale robi robotę. Pierwotnie myślałem,że będę go zabudowywać ale widzę,że to nie ma sensu.
@wd68182 жыл бұрын
@@szymonstarczynski585 Witam. Jak się sprawuję ta wężownica do cwu? Jest wydajna? Jest szansa raz na jakiś czas napełnić z niej np. wannę? Pozdrawiam.
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Wracam za granicy zatrzymam sie u rodziców na 2 lata😬(maja potężny dom) jednak stary kopciuch i chcem im pomóc w wynianke systemu.w tym momecie spalaja szlone ilosci drewna (na ta zime maja caly podwojny garaz drewna) mam nadzieje że piec zgazowujacy z buforem zrobi różnicę 😊
@buforidrewno Жыл бұрын
Ja bym kupił tańszy kocioł 5klasy na drewno i węgiel dolnego spalania. Nie inwestował na drogi zgazowujacy
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
@@buforidrewnotroche mnie zbijasz z tropu piec z dolnym spalaniem to piec zgazowujący . A w takim piecu pali się tylko drewnem. 😕
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
Witam, oglądam pański kanał od jakiegoś czasu. Kopalnia wiedzy. Dziękuję,za przekazywaną widzę. Jestem na etapie przeróbki kotłowni ( aktualnie palę drewnem w piecu bezklasowym). Montuję piec Atmos 25gs z buforem 1000l z wężownicą do CWU. Jestem bardzo ciekawy jak ten zestaw się będzie sprawdzał. Pozdrawiam
@buforidrewno2 жыл бұрын
1000litrow to będzie hulało! Dobry zestaw. Dziękuję za oglądanie filmów i zapraszam do obserwacji kanału.
@abiogaz2 жыл бұрын
Firma która montowała mi kocioł Cichewicz Sigma 20 polecali firmę Atmos słowami: "Ich sterowniki są bardzo dobre, można wszystko ustawić", według karty katalogowej Atmos do 20kW wymagał 1000l, a polecał bufor 2000l, firma wręcz odradzala dużego bufora bo po co 500l wystarczy (mam 800l a szczerze dołożył bym z chęcią z 500l z weżownicą na solary)
@buforidrewno2 жыл бұрын
@@abiogaz Cichewicz dużo sprzedaje zgazowujących. Ale to jak obliczają bufor to tylko oznacza że należy się monterom szkolenie.
@abiogaz2 жыл бұрын
@@buforidrewno wpierw proponowali kombinowany bufor z zasobnikiem 180l cwu, ale po co mi przy pompie która ma 300l cwu trochę szkoda że nie wytłumaczyli mi ze pompa stoi w złym miejscu (zachonia strona domu), za te 8k z pompy napewno było by kilka metrów kwadratowych solarów lub panele na prąd i do grzałki
@szymonstarczynski5852 жыл бұрын
@@abiogaz zdaje sobie sprawę,że im większy bufor tym lepszy ale jak na razie ogranicza mnie miejsce. Nie wykluczam dołożenia jeszcze jednego bufora ale przy obecnych cenach zestaw który montuje wychodzi drogo więc na razie musi wystarczyć. Jestem bardzo ciekaw na ile wystarczy bufor w okresie letnim. Czekam na wycenę montażu przez fachowca. Kocioł,bufor i laddomat kupiłem na początku roku więc jeszcze w miarę normalnych cenach.
@TheDeadel2 жыл бұрын
ja mam bufor 2k litra:)
@buforidrewno2 жыл бұрын
Fajnie !
@mirek45742 жыл бұрын
Z wężownicą czy bez ,jak się sprawuje -napisz coś więcej
@rafalnowak3714 Жыл бұрын
Mam bez wężownicy .Podłączenie prosto z kopciucha 50 siątką rurą.Bardzo szybko się nagrzewa. Pozdrawiam.
@buforidrewno Жыл бұрын
Dzięki.pozdrawiam
@dariopiec95522 жыл бұрын
Myślę że kominek z tymi 17 litrami wody prędzej ogrzeje ten bufor niż twój kocioł z 50 litrami.
@buforidrewno2 жыл бұрын
Jestem ciekawy. Wszystko możliwe.👍 pozdrawiam.
@kaklewski0 Жыл бұрын
Kominek z płaszczem wodnym to porażka dla opału i środowiska
@buforidrewno Жыл бұрын
Zgadzam się. Mój tata ma z płaszczem wodnym, a ja tradycyjny ( palony rekreacyjnie) różnica kolosalna!