Pogoda jest bardzo zła, silny wiatr, zimno i kwitnące rzepaki nie dadzą pszczołom. Kwiecień zapowiadał się dobrze a wyjdzie na zero. Okolice Trzebnicy pozdrawiam.
@buniabunia23228 ай бұрын
Powodzenia 😊
@LeszekZdanc8 ай бұрын
Super robota
@pasiekatilia85498 ай бұрын
U mnie sezon zapowiada się na trudny. Największy problem to kwitnienie wszystkiego jednocześnie. Boję się że w czerwcu będzie po nektarze, a co gorsza po pyłku.
8 ай бұрын
Myślę, że nie tylko Ty masz takie obawy. Najbardziej boję się niedoborów pyłku. Może rolnicy posieją wcześniej poplony i pszczoły zbudują ciało tłuszczowe przed zimą.
@pasiekatilia85498 ай бұрын
@ nie liczę na innych, sam sieje słonecznika na pyłek kilkadziesiąt arów i podobnie gorczycy. Ale to na przeżycie. Cukier i tak pewnie będzie w robocie. Na zimę to zakwitnie nawłoć, w lecie może być bieda.
@ukaszjelonkiewicz34918 ай бұрын
@ w moim specyficznym terenie bez własnej gorczycy w lecie ani rusz.
@MsBochek8 ай бұрын
Szykujcie rojnice, dziewczęta i chłopcy,,,,duuuużo rojnic.
@lorddaniel17048 ай бұрын
Marcin mam infgo ze u mnie na podkarpaciu ktoś tam wziął miód przed tym ochłodzeniem. :)
@parterowiec8 ай бұрын
Tzw. miód ze sztachet.
@piotrszczypek42878 ай бұрын
Nie koniecznie, silne rodziny od założenia miodni tj 03.04 u mnie potrafiły przybyc na wadze po ok 13kg wiadomo że w tym okresie będzie w tym dodatkowo pyłek i zwiększone ilości czerwiu ale i miodu pewnie da sie wziąć jak ktoś małe ilość na swoje potrzeby chce, tyle że to takie miodobranie że więcej mycia jak miodu 🙂
@celinapuzniak21198 ай бұрын
Jestem początkująca. Od wczoraj zimno, mokro i porządnie wieje a w jednym ulu broda na wylotku. Pełny korpus rodni i pełny korpus miodni. Czy powinnam daj trzeci korpus pod rodnie żeby miały więcej miejsca ? Obawa przed poprawą pogody mogą wyroic się błyskawicznie. A jeśli dam im korpus z suszem i przy poprawie pogody podzieliłabym tą rodzinę. Co mam w tej sytuacji zrobić ?
@mstembalski8 ай бұрын
Jeśli wylegają na zewnątrz na wylotu tak mocno przy takich temperaturach, to znaczy że jest za ciasno w ulu więc szybko dodaj im nadstawkę.
@psyho19868 ай бұрын
ten korpus pod rodnię jest bardzo dobrym pomysłem, ewentualnie nadstawka, ale trzeba działać i to szybko...
@tajfun98558 ай бұрын
Mam obawy o swoje rodziny. Jak myslisz, czy odnotowywany znaczny spadek temperatury moze w jakis sposob hamowac rodziny przed wchodzeniem w nastroj rojowy, czy raczej powinnismy sie spodziewac przy najblizszym ociepleniu (jesli wystapi za 1,5 tygodnia) zbiorowego wychodzenia rojek? Moje rodziny przy ostatnim przegladzie byly na granicy stanu rojowego i jedyne co moglem zrobic to powiekszyc kubature ula poprzez dodane nadstawki (gospodaruje na dadancie).
8 ай бұрын
Przeglądałem rodziny pod koniec tamtego tygodnia. Nigdzie nie było nastroju rojowego. Najsilniejsze rodziny poszerzyłem ramkami z węzą. Jeśli ktoś gospodaruje w cieplejszych regionach Polski, to istnieje szansa, że rodziny nieprzygotowane do załamania pogody wyroją się po przejściu chłodów.
@rafacibis86438 ай бұрын
Witam. Ile miodu twoim zdaniem może skonsumować taka silna rodzina podczas załamania pogody w ciągu tygodnia?
@MowadHobby8 ай бұрын
O dobre pytanie, też mnie to zastanawia, Marcin ma wagę pasieczną to zapewne widzi to na wykresach.
@kierunekoffgrid54308 ай бұрын
Około od 200 do 300 gram na dobę
8 ай бұрын
Wczoraj średniej wielkości rodzina (korpus dadant + półnadstawka) zjadła 500 g.
@MowadHobby8 ай бұрын
@ dziękuję
@parterowiec8 ай бұрын
@ Ubyło na wadze, a zjadła, to dwie różne sprawy. W ulach jest nakrop o różnym stopniu zagęszczenia. Jak jest ok. 20 kg "miodu" to bez żadnego jedzenia będzie umywało z kilkadziesiąt deka dziennie, bo ciągle następuje zagęszczanie. Teraz spożycie miodu, nie nakropu, wynosi 300 g dziennie i jest rekordowe w skali roku, bo matki są rozkręcone na maksa. Pokarm idzie głównie na wykarmienie larw. Gdyby nie było czerwiu, pokarmu by nie ubywało wcale, bo pomimo takiej pogody coś tam od czasu do czasu przyniosą. Bukfasty potrafią zjeść więcej, ale tam dzienny wychów czerwia to nawet 2500 larw a u krainek 1500.
@Gucyk958 ай бұрын
Witam, jestem początkującym pszczelarzem i martwię się czy w zapowiadającym się zimnym tygodniu pszczoły nie będą głodować? Nie będzie jak zaglądać bo za zimno i nie wiem czy się martwić
8 ай бұрын
Niestety nie wiem, jak wygląda sytuacja u Ciebie. Dlatego konkretnie nie powiem, co powinieneś zrobić. Na filmie zasugerowałem, że jeśli ktoś się boi, to może podkarmić pszczoły miodem.
@Gucyk958 ай бұрын
Niestety nie mam miodu, bo dopiero w tym roku zacząłem, czy jeżeli profilaktycznie położę na powałki po 0.5kg ciasta to może dojść do zafałszowania miodu?
@swojmiod8 ай бұрын
@tylko jak go skutecznie podać aby pobrały, poniżej 10 stopni nie za bardzo chcą zaglądać do podkarmiaczek, tu potrzebna jest recepta
8 ай бұрын
Można karmić skrystalizowanym miodem. Nie trzeba podawać go w formie syty.
@andrzej7848 ай бұрын
Kto by pomyślał połowa kwietnia i drugą nadstawkę dawać 😮 świat zwariował
@adambadyga78148 ай бұрын
Spokojnie, wiem z opowieści starych pszczelarzy że wirowanie miodu przed rzepakiem to było normalne.
@pioterha8 ай бұрын
Przy 5 stopniach?
8 ай бұрын
Mnie się często zdarza wirować miód przed rzepakiem. W tym roku jest za zimno, aby brać się za miodobranie. Dodatkowo pszczoły nie mają możliwości zebrania nektaru, dlatego trzeba miód zostawić.
@adambadyga78148 ай бұрын
@@pioterha nie o to chodzi, po prostu były takie lata że był miód tzw.kwietniowy
@adambadyga78148 ай бұрын
@ u mnie w Warmińsko-Mazurskie pierwszy miód dopiero koniec maja początek czerwca.
@piotrpacewicz41088 ай бұрын
A co z ryzykiem wyrojenia się podczas załamania pogody?
8 ай бұрын
Przynajmniej u mnie jest zimno i deszczowo. Pszczoły przy takiej pogodzie nie powinny się wyroić. Przeważnie dochodzi do tego pierwszego ciepłego dnia. Widząc prognozy pogody, wykonałem kilka ruchów, aby rodziny nie weszły w nastrój rojowy.
@piotrpacewicz41088 ай бұрын
@ a czy pszczoly same z siebie zetną matecznik jeśli będzie za zimno a wygryzie.sie nowa matka ?
@parterowiec8 ай бұрын
@@piotrpacewicz4108 nie ma na to szans. Nie będzie też rójki za 2-3 dni, bo nie za bardzo wierzę, że matki już złożyły jajka w miseczkach matecznikowych. Jest zimno, w ulach jest bardzo dużo czerwiu, więc jest trochę zajęcia, a karmicielek wcale nie ma tak dużo, bo przecież to "lato" było kilka dni temu i jego "owoce" w ulach to czerw otwarty.
@mirosawb76518 ай бұрын
No to trzeba im zabrać 🙈
@tomasztacos97788 ай бұрын
Dużo będzie karmienia zobaczycie,od lipca sucho
@karpies98 ай бұрын
U mnie co roku od lipca sucho więc jestem przyzwyczajony 😅
@parterowiec8 ай бұрын
Od lipca sucho a od lasu wyjdą partyzanci.
@adii6068 ай бұрын
Teraz to nastroje rojowe sa sporym problemem ale w czerwcu jak juz ktos pisal moze byc kiepsko jak w tym roku spadzi nie bedzie pelno to moze byc slabo najpewniej w maju moze zakwitnac lipa
8 ай бұрын
Takie bywa pszczelarstwo. Może się okazać, że to będzie bardzo słaby rok. Na szczęście większość pszczelarzy w Polsce to amatorzy. Nie ma to dla nich większego znaczenia czy będzie 10 kg więcej miodu, czy mniej. Gorzej mają osoby, które utrzymują swoje rodziny z produkcji pasiecznej.
@ukaszjelonkiewicz34918 ай бұрын
@jak nie miód, to odkłady, zawsze jest jakieś wyjście.
8 ай бұрын
Można robić odkłady, tylko kto je kupi jak wszyscy zaczną je robić i sprzedawać.
@ukaszjelonkiewicz34918 ай бұрын
@ pszczoły są modne, a niestety z chęciami nie zawsze idzie w parze nauka i sumienność u młodych adeptów. Słaby sezon to też głód i wynikające z niego konsekwencje - zła kondycja rodzin, choroby, słaba siła do zimowli i na wiosnę jest zbyt.
8 ай бұрын
OFERTA: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
@magdalenamrozek55448 ай бұрын
Oglądałam film zeszłoroczny z robienia odkładów dla początkujących i mam pytanie: będę robiła odkład z 2 rodzin, czy po 9 dniach mogę zostawić 1 matecznik ratunkowy żeby matka się wygryzła lub podać od razu jedną z ramek z matecznikiem?
8 ай бұрын
Można tak zrobić. Cała idea poddawania matek polega na tym, że odkład rozwija się szybciej, otrzymując matkę. Dodatkowo do rodzin czy odkładów poddaje się matki wyhodowane z wyselekcjonowanego materiału. Jeśli ktoś ma takie życzenie, to może pozwolić, aby pszczoły sobie same wyhodowały matkę.
@patrykspz28298 ай бұрын
Czy faktycznie ule trzeba ustawiać na południe?
@MowadHobby8 ай бұрын
Nie. Mam od zawsze na północny wschód, a miodu mam dużo więcej od sąsiada co ma typowo na południe ustawione. A ta ilość miodu nie wynika z ustawienia uli tylko z dbania o pszczoły.
@adii6068 ай бұрын
Przy słabych rodzinach może mieć to jakieś znaczenie ale jeżeli ktoś ma silne rodziny i tak jak tu pan pisal dobrze o nie dba to nie ma większego znaczenia
@bartlomiejjakubaszek8 ай бұрын
Też myślę, że to będzie słaby sezon...
@krzysztofszymanski28248 ай бұрын
Trzeba myślec pozytywnie
@Michalbb19848 ай бұрын
👍
@apis09098 ай бұрын
tam gdzie masz 2 polnadstawki to krate gdzie masz??