Takto funguje většina zaměstnanců. Když jsem u zaměstnavatelů svého času školil nové postupy, odkývávali mi to, ale z výrazů bylo jasné, že absolutně netuší, jen si to potřebovali splnit, nechtěli vypadat hloupě a hlavně spoléhali na to, že to někdo jiný pochopí a oni ten postup pak jen zkopírují. Tupě, bezmyšlenkovitě. A tak jsem je začal zkoušet z toho, co jsem vysvětlil, a když to bylo možné, tak hned i prakticky. Tím jsem u nich odboural stud a získal důvěru, že je rozhodně za tupce nemám a jsem tu právě proto, aby to pochopili. Postupem času se už doptávali sami a někteří chtěli hned prakticky zkoušet to, co jsem jim vysvětloval. Jsem po těchto zkušenostech toho názoru, že na vině jsou především zaměstnavatelé, kteří své zaměstnance k takovým návykům nevedou, ba dokonce pouští hrůzu, když se někdo moc ptá. Co se týče bezmyšlenkovosti a nedoptávání se, děs běs je to ve státním, téměř vždy u úředníků. Ti jsou na jakékoliv změny alergičtí, jsou schopni být totálně submisivní, laxní a v konečném důsledku je vůbec nezajímá, proč se něco bude dělat tak či onak. Jedou čistě mechanicky, protože někdo to tak nastavil. A pokud se objeví problém, nedokáží si poradit - buď se vymluví, nebo ten problém na někoho přenesou. Nestojí vůbec o inovace ani efektivitu, hodně energie ale proti tomu dokáží ztratit na stížnostech jeden druhému, jak je všechno na nic. Přitom to jsou oni, kteří by měli zdola nahoru upozorňovat, dávat zpětné vazby a trvat na tom, aby jejich práce pro veřejnost měla smysl. Oproti soukromému sektoru však u nich nehrozí vyhazov, protože vždy za to může někdo jiný - ta odpovědnost za nedoptání se tam vůbec neplatí. Jinak pozor na častou chybu ve spojení "ptát se na otázky": na otázky se neptá, otázky se pokládají a někdo se doptává na něco, nikdy však na otázky.
@OjeBalström-y3r49 минут бұрын
V té druhé části sis i odpověděl. Ouřada dostane stejný plat za aktivitu i za flákání. Proto v tomto sektoru dělají z větsiny lemplové co nechtějí pracovat. Osobně mám velké zkušenosti s jednáním s úředníkama okolo stavebního zákona - územní plány, povolování atd. EIA - úřednice dlohodobě pryč. Zeptáš se šéfa proč to nezadá jinému úředníkovi. "Nikomu to zadávat nebudu, klidně si stěžujte." Zodpovědnost 0, pokud by se náhodou uplatňovala nějaká škoda, zamázne to stát - my všichni.
@BTCVDF3 сағат бұрын
On je problém, že spousta šéfů se při doptávání hned nasere a začne dělat osobní problémy a toho člověka by nejraději popravili. Ukazuje to často to, že ten šéf je úplně mimo, sám nic nechápe a nechce, aby to někdo odhalil svými dotazy. Jinak s tebou ale naprosto souhlasím.
@martinkobelka60746 сағат бұрын
To znám jako programátor. Ze začátku jsem často narazil na situace, kdy jsem buď vytvořil něco jinak, než bylo požadováno, nebo jsem došel do bodu, kdy jsem vůbec nevěděl, jak to má fungovat, a musel jsem práci za několik hodin vyhodit. Teď mám zásadu, že i když programuji sebemenší detail, potřebuji nejprve podrobně pochopit principy toho, jak to funguje, a znát úskalí i extrémní situace - často dokonce lépe než subjekt, pro který to programuji.
@StudioKossai4 сағат бұрын
Zdravím pane kolego. Přesně vím, o čem mluvíte. Ale ještě vyšší level je, když se doptám na každý detail, realizuji a zákazníkovi se to nezamlouvá, přestože přesně tak to chtěl. Taky dost častý případ.
@l.b.70953 сағат бұрын
Přesně z těchto důvodů neuznávám analytiky, kteří mají za úkol transformovat zadání od klienta do "řeči programátora" a udělat z toho úkolovník. Bez souvislostí a pochopení požadavků ve smyslu toho, k čemu to bude v praxi sloužit, není možné dodat funkční řešení tak, jak klient očekává. Do úkolů si to má transformovat programátor sám a být součástí jednání s klientem, protože kolikrát už tam může navrhnout řešení, na které klient přistoupí spíš než na to vlastní.
@martinkobelka60742 сағат бұрын
@@l.b.7095 Za mě dobrý analytik je bývalý seniorní programátor...
@martinsvoboda2436 сағат бұрын
Ono se ta neznalost/nepochopeni stejne provali driv nebo pozdeji, akorat pozdeji to zpravidla byva mnohem vetsi problem :D Ale clovek asi musi mit aspon nejakou miru sebevedomi, aby se nebal zeptat :)
@hodler_investor4 сағат бұрын
Přijde mi to logický. Asi lidi mají moc velká ega, když se nedoptávaj když nerozumí.
@EzraRye2 сағат бұрын
vidim ze common sense is not so common bude platit nafurt :D :) som rad ze som sa toto naucil celkom brzy. pekne video! dik
@EzraRye2 сағат бұрын
este poznamka ... vacsinou sa stretavam s tym ze superior pozice neradi vysvetluju ... to je velka skoda a znechutenie v praxi.
@matusburzala131Сағат бұрын
Super obsah ako vždy. Možno divná otázka, ale jedna sa o AI avatara, alebo reálne natočené video? Tie pohyby a mimika mi príde neprirodzená. 😅
@pavolhejny3 сағат бұрын
Škola dává bohužel strašně silnou incentivu opravdu opravdu opravdu ale opravdu neříkat nic, když 10 lidí kolem také neříká nic.