Když už je pracovní prostor "na Pákistánce", tak se musí materiál přidržovat nohama, jasný!
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
👍👍👍
@zaverecnynavrh1047 Жыл бұрын
Doplním, autorem byl pan Pacák, že částečně vycházela ze starších pistolí STIFO (ing. Štíhel - Fojtík), vyráběla se v roce 1989-1990, a její cena byla 5.940,- Kčs (pro porovnání, tedy asi tři měsíční tehdejší platy obyčejného dělníka či prodavače).
@matus158 Жыл бұрын
@@zts9383 4 hodiny pre bagristu
@magicontrol Жыл бұрын
Nedá mi to a musím reagovat. V návodu (krom jiného) píšou, že musíš elektrodu nejdříve "zahořet" v manuálním režimu. Tzn. na interface přepnout do manuálu, ručně chytnout oblouk a zahořet si konec elektrody, aby ti posléze v automatu oblouk chytal pouze a jenom přes obal - to je mega důležité. Bez toho se nehneš z místa. Toto zařízení znám celkem hodně dobře, protože jej otec koupil kdesi ve výprodeji v 90tých letech za směšnou cenu. Já jej narouboval na naši trafosvářečku (kterou nebylo ani RTB ani TMB ale jakási trafosvářečka vyráběná melouchem na JE Dukovany v 80tých letech - holé trafo bez krytu s přepínámí odboček prostým přehazováním kabelu od elektrody na jednotlivé výstupy trafa). Posléze jsem tuto PP91 celkem hojně využíval na místo nýtování plechů a kromě jiného (jako elektrikář možná budeš znát) na přivařování NIEDAX lišt na konstukci z ocelových profilů. Po důkladném odladění to fungovalo více méně uspokojivě a všechy body držely - netvrdím že byly všechny pohledové a hezké. Hezký a pohledový bod s pěknou hlavičkou byl tak jeden z deseti. Nicméně mám na toto zařízení i jinou vzpomínku. Tenkrát jsem tu interface měl zapojenou trvale u svářečky a když jsem chtěl svařovat ručně, zapnul jsem ji do manuálu. Tudíž jinak byla trvale v AUT a poslouchala povely z pistole (tím jsem bral to, že je svářečka jakoby vypnutá). Nevím jakým způsobem měli v JZD Javorník vyřešené povelování na start svářečky prostřednicvím interface (zmiňuješ tam že se musí nabít kondenzátory což je fakt a i já s tímto bojoval). Každopádně ta interface poslouchala nějaký ipulz nevím jaký z pistole (vysokofrekvenční? nevím) ale jisté je to, že v té době sousedé stavěli vedle nás barák a měli tam stavební výtah (ovládaný prostě stykači). Kdykoliv se s tím výtahem rozjeli nahoru nebo dolů, tak u nás v dílně ta interface sepnula svářečku, jako kdyby dostala povel od té průvarové pistole. To si nevymýšlím, to je fakt, i když to zní velice humorně. Už je to strašně dávno (90tá léta) a pořád si to pamatuju, jak se vedle se skřípěním rozjel výtah a u nás cvakl stykač v té interface a začala bzučet trafosvářečka. Kvůli tomuto jsem to pak odpojil a měl jsem to tam zapojené jen když jsem chtěl bodovat tou pistolí.
@magicontrol Жыл бұрын
Ještě si pamatuju jednu perlu: v 90tých letech na to běžela v televizi reklama: "průvarové pistole - ovládá i batole".
@Killeroz Жыл бұрын
:D tak to jsem horší než to batole
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
A tam se místo elektrody používaly palivové tyče!!!
@jansmatlak6777 Жыл бұрын
Tyto elektrody měly na krabici napsáno ,, na rychlé bodové svařování " a předepsaný proud při průměru 2 mm nepamatuji si už přesně asi 110 až 130 A , zřejmě proto aby se vytvořil v obalu dostatečně hluboký kráter pro příští zapálení . Taková ,, nálož " celu elektrodu asi nerozžhavila , protože vaření trvá jen pár vteřin s dostatečnou pauzou . Je to asi dvacet let co jsem viděl ten zjevně už použitý ,, zázrak " složený v krabici a pamětníci mi řekli že kvalita svárů byla žalostná . Tehdy mi napadlo že za předpokladu ideálního fungování to mohlo mít jen dvě výhody , asi nebyla třeba kukla a malý rozstřik do okolí který je jinak u rutilek dost veliký . Ještě snad pro někoho výhoda , absolutní nenáročnost na svářečské umění . Ještě bych zapomněl že to prý také zkoušeli se svářečkou UTA 200 které se v tomto režimu muselo zdát o čertech , zázraky se dějí , přežila to . Tím že jsem zvyklý na bazické elektrody a tak trochu ,, fajnšmekr " na svářečky , ten zázrak jsem rovnou odsoudil do propadliště dějin .
@richard.20000 Жыл бұрын
Přesně tak. Už jen z principu svařovat tak, že se propaluje zkrz horní materiál na spodni, je samo o sobě slušný recept na potíže.
@jokojokovic1720 Жыл бұрын
Zvážil si možnosť, že by mohla byť na vine zlá elektróda? Že už nemá tie správne vlastnosti ako kedysi?
@smoby.6974 Жыл бұрын
Obyčajne trafo z 80tich rokov mám to doma, tá bodovačka funguje dobre, len s tým nevieš robiť. a elektródy ER 921 sa daju kúpiť v každom obchode zo zvaracou techníkou, ináč to funguje aj s klasickými rutilkami, len to chce trochu praxe....
@Killeroz Жыл бұрын
V každém obchodě? Na Slovensku možná :D
@hondys3884 Жыл бұрын
@@Killeroz Protože na Slovensko zrovna přišli 80ky 🤣🤣
@smoby.6974 Жыл бұрын
@@Killeroz tak áno...
@tygrikslan Жыл бұрын
Je to vtipné, protože na Slovensku, nikde jinde, to asi opravdu objednat lze. A podle všeho asi rutilky lze užít.
@smoby.6974 Жыл бұрын
@@hondys3884 nepíš keď nemáš prehľad nevieš...
@dogfighter5534 Жыл бұрын
A je to jen český nepovedený vynález a nebo ejn nepovedený obšleh zahraničního vynálezu?
@Jojo-jt9vy Жыл бұрын
Aj ten šamlik na konci videa je retro 👍
@Killeroz Жыл бұрын
Ta stolička by zasloužila svoje video
@Jojo-jt9vy Жыл бұрын
@@Killeroz To áno 👍
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
@@Killeroz My máme v práci podobné štokrle z roku 1931 a má i inventární číslo. Nechceš do muzea? 😉
@pazout55 Жыл бұрын
To bych koupil max klukum do dílny. Kdyz budou mit kecy, tak, stim, budou muset za trest makat.
@mrqwerty3259 Жыл бұрын
Jéèé, to si pamatuji, s tím jsem začínal...😀
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
A po hodině skončil v Dobřanech!
@krfcz Жыл бұрын
Jako uplně blbý jsme tady nebyli, napasovat něco na 2f trafo s odbočkovou regulací, co ho ovládá on off je celkem dobrý nápad. Zase v těch letech no, co tady bylo za mašiny, zahraniční drahé, tohle trafo měl na dílně každej podnik a představa pobodovat plechy k jeklu na valníku holou rutilkou nebo autogenem, to by utíkal taky každý :-D
@stefanbiely8990 Жыл бұрын
Hallo tú kostru musíš mať na materiále kde pritláčaš tú pištol .
@vojtahrabanek4185 Жыл бұрын
Neda se ta elektroda upalit přepnutím na rezim stále na interfejsu?😉 A pise se v navodu interface nebo interfejs😂?
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
Tam bude spíš interšmejd!
@brkoviny Жыл бұрын
Hoši, to je bomba! 😉
@mareksima Жыл бұрын
Ahoj celkom zaujímavé zariadenie, ale také pliešky a takým spôsobom by ma bodovať nenapadlo, skôr plech 1mm na profil 30x30x3 a poriadne stiahnutý zbierkou aby mal kostru, potom by to snáď šlo 😊
@richard.20000 Жыл бұрын
Normální člověk doma boduje tak, že si ten horní plech předvrtá a díry pak vyvaří. Takhle lze bodovat i plechařinu na autě obyč elekrodou, když někdo nechce mít doma CO2 s tlakovýma lahvema. Ta bodovací pistole asi byla spíš určena pro průmyslové využití, aby se nemuselo předvrtávat a tím se šetřil ve fabrice čas. Nicméně bodovat tím že horní materál provařím až na ten spodní je docela prasárna, kdy hrozí že vrchní mat bude vždy přepálený a spodní bude naopak příliš studený - z toho plyne špatný průvar a pevnost spoje. Když to člověk přehnal tak to propálil zkrz. Docela rád bych slyšel někoho kdo s tím dělal jaké to mělo výsledky z trhacích testů, hlavně co se týček konzistence/spolehlivosti. Vzhledem k tomu že se to na západě moc neujalo, tak bych si tipnul, že to bylo z těchto důvodů. To nic nemění na tom, že to je zajímavý nápad.
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
@@richard.20000 Protože se to na západě neujalo, tak se to dá koupit na východě, tedy v Lanškrounu 🤣
@richard.20000 Жыл бұрын
@@TheSalemSaberhagen Proč radši někdo nevymyslí svařovací pistoli s automatickým pojezdem, dvě kolečka s krokovým motorkem a pěkně by to udržovalo jak rychlost svařování tak i vzdálenost. Tohle by se dalo použí i na MIG-MAG. Vždycky když vařím MIGem tak si pochvaluji ten automatický podavač drátu a vždycky si říkám, že mít ta hubice kolečka s pojezdem, tak by to bylo naprosto dokonalé.
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
@@richard.20000 Sice moc nechápu proč to píšeš jako odpověď mně, ale je to zajímavá úvaha. Mně se líbilo to čím se bodovaly karoserie v Mladé Boleslavi na Š 120 v 80' létech. Krásně je to vidět ve filmu Bony a klid.
@pavelmachalek1096 Жыл бұрын
Kdysi dávno jsme to měli v práci,asi to Stifo ?? Tu červenou,bylo to určené k bodování plechů průvarem k jeklu nebo profilům.Podařil se asi tak každý pátý svár,bylo to nespolehlivě,skončilo to v regálu v krabici.Elektroda se dala jaksi vysouvat navrch přes pružinu a sama se při svářeni posunovala....nic moc světoborného to nebylo....
@pavolpalenik6440 Жыл бұрын
Takú pištoľ má otec doma aj zo zváračkou ale novší typ lebo má nastavenie komparace priamo na zváračke
@peny1188 Жыл бұрын
Jak to chodí? Chodí to dobře ale neseje 🤣
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
To by se k tomu pánové museli ohnout! 🤣
@riderstodvadsatsest Жыл бұрын
Tuším že aj k CO-čku existuje bodovacia hubica.
@smoby.6974 Жыл бұрын
Vyrábaná nieje ale jednoduchá úprava sa dá spraviť
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
Není ta elektroda zvlhlá? Nebo je problém v obsluze 😁Každopádně jestli se s tím pracovalo takhle, tak se k tomu musela dodávat flaška rumu a Diazepam!
@Killeroz Жыл бұрын
Obojí
@TheSalemSaberhagen Жыл бұрын
@@Killeroz Obojí se dodávalo? 😉
@1981Marias Жыл бұрын
Do muzea stím jinak zadarmo na práci drahá :D Já stím umět dělat tak moje nervy by skončili prvně v blázinci a až pak já za nima bych je následoval.
@patrikgala168 Жыл бұрын
Nahrada za ER921 ak by niekomu pomohlo, OK Femax 33.65 Ø 2,5 mm pro svařování ocelí třídy 10 a 11, OK 68.81 Ø 2,5 mm (Ø 2 mm) pro svařování nerezových, vysokopevnostních nízkolegovaných i nelegovaných ocelí i pro svařování austenitických ocelí s ocelemi nelegovanými.
@tiktoklegendy Жыл бұрын
🤣
@martinbohm171 Жыл бұрын
Tak na tohle svařování bých neměl trpělivost by to letělo hned do popelnice.
@jansmatlak6777 Жыл бұрын
Ale proč ? Kdo si hraje nezlobí , dětská hračka za dospělé peníze .