Dziękuję za ten wykład bardzo mnie podniòsł na duchu
@roksana17362 жыл бұрын
Bardzo ciekawie przedstawiony temat. Byłoby super, gdyby powstał też odcinek o osobowości unikającej 🙂
@panikolor Жыл бұрын
O osobowości masochistycznej też i depresyjnej
@LunaireNight-gz6ux6 ай бұрын
No właśnie bo wszyscy ciągle gadają o borderline. Inni też bardzo cierpią tylko się tak z tym nie afiszują.
@sebastianantonowicz-wsparc83202 жыл бұрын
Ciekawym tematem moim zdaniem jest kwestia rodzin osób cierpiących na te zaburzenia. Oni też powinni być objęci opieką. Co Państwo na to?
@magosiamagosia88812 жыл бұрын
Zgadzam się , rodzice bardzo cierpią a specjalistòw jest mało, tych prawdziwych mający szeroki obraz na zaburzenie osobowości, większość psychologòw bardzo uogòlnia i wrzuca wszystko do jednego worka i nie wspòlpracuje np z rodzicami
@namelessdæd2 жыл бұрын
Tak, u mnie 3 pokolenia jak dotąd zdają się indukować kolejno... trzeba to jakoś przerwać...
@marcelkedziora5987 Жыл бұрын
Ja chodziłem do psychologów a jeden psycholog powiedział mi że jeśli chce skutecznej pomocy to proszę przyjsć prywatnie kurwa place składki a on do mnie eci peci .szczerze mówiadz nie wierzę w psychologów ani psychiatrów zero empatii spułczucia .do jednego chodziłem kiedy z nim rozmawiałem on patrzał na telefon a kiedy się zezlosciłem i podeszliśmy do niego zobaczyłem że gra w gry na telefonie tak mnie to zezłościło że niewytrzymalem zacząłem krzyczeć myślalem że go pobije
@Kar0lina-d5u8 ай бұрын
@@marcelkedziora5987 jeśli nie wierzysz w skuteczność pomocy od psychologów, terapeutów i psychiatrów na podstawie tylko tego przypadku, który opisałaś no to życzę powodzenia. xd Ja chodziłam na NFZ do dwóch różnych terapeutów oraz do psychiatry i mi bardzo pomogli. Nie kazali mi iść prywatnie. :)
@WeronikaSzymańska-w7q3 ай бұрын
Sama choruje na zaburzenia osobowości inne czyli chyba mam wszystkie zaburzenia i proszę mi uwierzyć że państwo nic nie robi ....😂 A co ma robić ??
@donatawaszynska-samolak78152 жыл бұрын
mnóstwo uporządkowanej strukturalnie wiedzy, bardzo ciekawie i profesjonalnie przygotowany webinar, dziękuję
@modyhiszpan324810 ай бұрын
Fajnie się słucha
@HannahHannahHannah Жыл бұрын
Bardzo ciekawie powiedziane, choć język dość trudny. Polecam po wcześniejszej analizie przez specjaliste i lub przesłuchaniu innych, "łatwiejszych" treści. Ale ta jest bardzo kompletna, ogromny szanunek za przygotowanie.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Bardzo dziękujemy!
@gorki902 жыл бұрын
Często pojawia się to określenie, dziękuję za podcast wyjaśniający :)
@radeks76 Жыл бұрын
Tak , ale dla mnie laika ciężkie. Muszę przejść do podstaw
@elizakolendo826 ай бұрын
Bardzo pomocne, rzetelne informacje. Dziękuję 🙂
@mariaskrzek76822 жыл бұрын
Dziękuję
@Muziasta Жыл бұрын
Świetny podcast, przesłuchany cały. Sporo można się dowiedzieć
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy za miłe słowa. 😊
@Muziasta Жыл бұрын
czy byłaby szansa u Was na kanale o tematykę Dysocjacyjnego Zaburzenia Tożsamości? Mam to zdiagnozowane, ale mało jest treści po polsku w internecie o tym. @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@Dzastatv24 Жыл бұрын
Nigdy nie słyszałam tak dobrze przestawionego tematu. To nie jest zero jedynkwoe nigdy
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy!
@aleda1000 Жыл бұрын
Fajnie że jesteś!!! Pozdrawiam cieplutko i powodzenia słońce 🫶🥰👊
@mariusz4922 жыл бұрын
Pierw dziękuję pani Kindze bardzo jasno i skrupulatnie wyjaśniła na czym polega Borderline tzw. zaburzenia z pogranicza. To kieruje do dziwnych wpisów poniżej - Co kogo obchodzi diagnoza w DSM czy ICD ,ważna jest trafna diagnoza . Trafienie w całokształt osoby jest bardzo trudne. Zycie z borderline jest bardzo trudne i na pewno nie jest usłane różami ,trzeba ciężkiej pracy aby poczuć się lepiej a co dopiero nauczyć się z tym żyć. Ja ze swoją terapeutką już szukamy rok jak najlepszych rozwiązań w nurcie CBT co jest nawiązaniem do wykładu -tak nie jest łatwe zaakceptować zmiany a co dopiero wdrażać je i utrzymywać jako nowe życie. A tak od siebie każdy psycholog szkolący się na psychoterapeutę powinien mieć pacjenta z zaburzeniem Borderline do swojej certyfikacji to jest wyzwanie. Pozdrawiam i dziękuję za wykład👍
@mechanicalgod8811 ай бұрын
Spłakałam się. Nie wysłucham tego w całości na raz.
@Razdwatrzy95 ай бұрын
Z tej stront 34 letni mężczyzna. W wieku 28 lat próbowałem S. Niestety, lina się zerwała i obudziłem się na ziemi. Byłem 3 razy w szpitalu. Mam zdiagnozowane zaburzenie osobowości typu borderline i nawracającą depresję. Przyjmuje leki, bylem na wielu terapiach. Od dziecka mam niską samoocenę. Ilekroć próbuję się z tego wydostać, świat nieustannie przypomina mi, jak naprawdę jestem nic nie wart. Mając zaledwie 164 cm wzrostu, jestem niższy od wiekszosci kobiet. W najlepszym razie traktują mnie jak powietrze. A mężczyźni jak kogoś po kim można przejść. Próbowałem nawiązywać kontakty towarzyskie, mam fantastyczną sylwetkę. Czytałem wiele książek. Probowałem się rozwijać. Ciągle słyszę, że mam bystry umysł. Jednak życie w tym ciele pokazało mi, że ludzie niewiele różnią się od zwierząt. Jesteśmy niezwykle prymitywni i cały czas dążymy do dominacji jednych nad drugimi. Nie zliczę tego, ile razy zostałem źle potraktowany przez „normalnych” ludzi, tylko dlatego, ze jestem niski. Trudno nawet opisać wszystkie podłe rzeczy, które o sobie usłyszałem. Straciłem całą nadzieję, straciłem chęć nawiązania kontaktów. Nie próbuję się już umawiać, bo i po co? Skoro zewsząd słyszę jak to niski facet jest beznadziejny. Odciąłem większość moich „przyjaciół”. Nie dalej jak wczoraj poszedłem na film Deadpool kontra Wolverine, żeby poprawic sobie humor, ale nawet tam w jednej ze scen jest skrajna kpiny ze strony męskiego wzrostu. Cała sala wprost ryczała ze śmiechu. I tak jest wszedzie, spotykam sie z tymi szyderstwami na zywo, w internecie, w komentarzach, w filmach, nawet w bajkach dla dzieci. Czasami naprawdę mam wrażenie, że nie jestem nawet człowiekiem. Gdy zaś mam "dobry nastrój", wierzę, że świat jest wspaniały, a problem widzę tylko ja. A później znowu mam ekstremalny zjazd emocjonalny i wracam do piekła. I tak to wygląda w kółko. Tak wygląda moje życie z zaburzeniem borderline i niska samooceną. Mam nadzieje, ze nastepnym razem mi sie uda doprowadzic sprawy do konca. Życie pokazało mi, ze jesteśmy wyłącznie prymitywnymi zwierzętami. Nic innego poza tym. Nic więcej.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS5 ай бұрын
Jest nam bardzo przykro, że spotykają Cię takie sytuacje. Warto szukać pomocy u specjalistów, którzy pomogą radzić sobie z takimi trudnościami.
@ewelinashahzad68605 ай бұрын
Doskonale Cię rozumiem żyjąc z borderline i mając bardzo podobne doświadczenie do Twoich,ta niestabilność emocjonalna i niska samoocena robi swoje w życiu.Z tego co pisałeś jesteś naprawdę fajnym i ciekawym mężczyzną,który robi wszystko żeby „normalnie „ żyć,bardzo emocjonalny wpis ,ale to dobrze bo trzeba z siebie wyrzucać wszystko co się nagromadziło,co do wzrostu zaakceptuj siebie i nie przejmuj się innymi ,wiem że łatwo się mówi ale trzeba wkoncu myśleć tylko o sobie i dbać o swoje zdrowie.Pozdrawiam ciepło.
@Razdwatrzy94 ай бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS niestety, ale psychologia działa tylko do pewnego stopnia. Byłem na wielu terapiach, wydałem tyle pieniędzy, że mógłbym sobie kupić za to samochód. Tylko, że jak bardzo bym sobie nie wmawiał, że będzie lepiej, to docieram do ściany w postaci brutalnej genetyki. Nie oszukujmy się, że jest inaczej. Dobre geny = dobre życie, złe geny = życie w cierpieniu i samotności, a ponieważ nie prowadzimy życia w odosobnieniu jak niektóre gady, ale jesteśmy zwierzętami stadnymi, to samotność ma destrukcyjny wpływ na nasz umysł i ciało (dowody naukowe). Jedyne co psychologia dla ludzi takich jak ja może uczynić, to przyzwyczajać nas do iluzorycznego myślenia na temat rzeczywistości, ale to nadal tylko i aż mechanizmy radzenia sobie w rzeczywistości, która jest przeciwko tobie, bo na końcu i tak wygrywają geny.
@Razdwatrzy94 ай бұрын
@@ewelinashahzad6860 mogę być najwspanialszym mężczyzna na świecie, ale to wszystko jest warte do wyrzucenia do kosza. Ponieważ pierwotnym celem naszego gatunku jest przedłużanie go. Mając tak złe geny nie ma to sensu. Po prostu przegrałem w grze zwanej życie. Tak ja wiem, że są niscy mężczyźni, którzy osiągają jakieś tam sukcesy i sobie radzą lepiej bądź gorzej. Ale to są wyjątki, a i oni muszą się mierzyć z kpina, szyderstwami, oszczerstwami, przypisywaniem ich wszelkich najgorszych cech tylko z tytułu słabszych genów. To gra, której nie da się wygrać. A ja już jestem zmęczony po 34 latach tym, by dalej w nią grać.
@irynanavizovska99303 ай бұрын
@@Razdwatrzy9 nie wiem czy jak napiszę że przy zaburzeniu borderline i tak byś miał niską samoocenę nawet gdybyś miał 190 cm wzrostu to Ci ulży ale powinniśmy zrozumieć że problem leży w naszym postrzeganiu rzeczywistości i odczuwaniu a nie w rzeczach zewnętrznych. W świecie gdzie miliardy mieszkają w slamsach, żyją 40 lat, nigdy nie zaznają luksusów naszego życia naprawdę mogliśmy wszyscy dużo gorzej trafić. Mogłeś się zawsze urodzić kobieta w Afganistanie - piękna i wysoka ale nikt by nigdy tego nie zobaczył bo byś został sprzedany staremu dziadowi za 3 kozy w wieku 6 lat. Nie tylko niscy faceci czasami mają problem w nawiązywaniu relacji, nie tylko niscy są wyśmiewani - ludzie są okrutni dla siebie! Nie jedna piękna kobieta została zamordowana przez jakiegoś psychola właśnie dlatego że „wygrała w loterię genetyczną” i co z tego? Inni mieszczą się w kanonach piękna ale i tak mają ogromne kompleksy bo po prostu są zaburzeni i chyba chodzi o to żeby zrozumieć że problem tak naprawdę jest w nas i na to na szczęście mamy wpływ. Dla mnie diagnoza borderline była jak wiadro zimnej wody ale też dała mi nadzieję i odpowiedzi na pytania które od zawsze mnie nurtowały. Dasz radę - autoironia czasami w tym pomaga. Nie bierzmy życia zbyt na poważnie
@Chorson2 жыл бұрын
Nastolatki romantyzuja to zaburznie
@Chorson2 жыл бұрын
@@0mikix136 heh
@MiszczUrojony2 жыл бұрын
i nie tylko nastolatki
@dezo65082 жыл бұрын
Nie tylko nastolatki niestety. Na 2 roku (!) studiów miałem znajomą, która dumnie mówiła o sobie, że ona jest siaka i owaka i trzeba to akceptować, "bo ona to ma bordera". Robiła się na taką szaloną wariatkę (w cudzysłowie), która jest trochę inna od pozostałych. Dramat. Podobnie jest z chadem.
@Chorson2 жыл бұрын
@@dezo6508 obe mysla ze to takie oryginalne i cool
@pigletphilosophy8057 Жыл бұрын
Mega się z tym zgadzam, problem w tym, że jako psycholog z osobowością chwiejno-emocjonalną powiem, że bardzo ciężko jest im uświadomić, że to jest krzywdzące dla wszystkich stron. :(
@tomaszbudziszewski9201 Жыл бұрын
Wspaniała piguła wiedzy.
@andrewatrem1002 жыл бұрын
Bardzo Pani dziękuję, za przekazaną wiedzę , empatię i życzliwość. Bardzo, bardzo dziękuję 👏
@nataliachabinska470611 ай бұрын
Gdzie zrobić diagnozę?
@okotek-jt1hh8 ай бұрын
U psychiatry/psychologa klinicznego/w szpitalu
@magdalenazydzik6766 Жыл бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@adrianw41392 жыл бұрын
Ostatnio w bardzo unieważniający sposób do mojej ChAD podeszła pani orzecznik w ZUS. Dlaczego jest tyle materiałów na temat chorób i zaburzeń o podłożu psychicznym w Internecie, jak chociażby ten tutaj na KZbin, a temat orzeczników ZUS jakby nie istniał?
@implikacja91282 жыл бұрын
Zawsze może pan taki materiał nagrać.
@adrianw41392 жыл бұрын
@@implikacja9128 Dobry pomysł. Może miałbym trochę problem natury technicznej, bo jestem z poprzedniej epoki i nagrywanie, przycinanie i składanie takiego materiału stanowiłoby dla mnie wyzwanie. Ale rzeczywiście to jest temat do przemyślenia.
@implikacja91282 жыл бұрын
@@adrianw4139 Proszę spróbować skorzystać z pomocy kogoś, kto ma umiejętności techniczne i chęci, a być może nie ma pomysłu. Powodzenia.
@agnieszkakwasniewicz2 жыл бұрын
Ciekawe. Dziękuję. Głos ma pani terapeutyczny :-)
@modyhiszpan324810 ай бұрын
Zapytam się, przed moją terapia nie panowałem nad emocjami, po terapii nie wiem jakie emocje czuć w pewnych sytuacjach i nie wiem czy to dobrze
@Sheep6272 күн бұрын
Po terapii nie wiesz jakie emocje czuć czy może jakie emocje powinieneś czuć albo możesz sobie pozwolić czuć ? Jestem była borderline i mogę Ci powiedzieć jeżeli pozwolisz Pozwól sobie czuć co chcesz albo co czujesz Daj sobie prawo Jakie to uwalniające 🤗
@Kurczak002 жыл бұрын
Świetny materiał! A osobowość unikająca w podobnym ujęciu - czy się pojawi?
@LunaireNight-gz6ux6 ай бұрын
Nie bo liczy się tylko medialne borderline.
@Kotpilot7382 жыл бұрын
Bardzo ciekawy material
@It_is_Teh Жыл бұрын
Ten moment kiedy masz borderline a twój chłopak jest sociopatą. Jak mam problemy w związku to znikąd pomocy haha
@makotna96262 жыл бұрын
A to niespodzianka, posłucham o swojej diagnozie:D
@olala1372 жыл бұрын
Słaby powód do śmiechu
@emiliaulinowska1617 Жыл бұрын
dobrze jest wiedzieć więcej o sobie
@makotna9626 Жыл бұрын
@@emiliaulinowska1617 to prawda:)
@tomilixxx2 жыл бұрын
Ciekawe..., może teraz jakiś materiał o narcyzmie?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Dziękujemy za sugestię. Być może wkrótce pojawi się materiał o narcystycznym zaburzeniu osobowości. Warto śledzić nasz kanał. :)
@mlaluz111 Жыл бұрын
Czy to możliwe żeby mieć po trochu z każdego z 3 podtypów?
@AniaM.-zt7si Жыл бұрын
Dziękuje za video. Czy jeśli ktoś ma borderline ale tylko kilka cech to wciąż ma borderline? Czy bordeline mogło u mnie powstać poprzez to ze jestem z domu gdzie był alkoholizm i przeszłam kilka traum i przemoc? Ja mam dodatkowo stany depresyjne i czasem te stany pobudzenia i zaburzenia lękowe. Moja psycholog zrobiła mi testy i mój poziom lęku jest bardzo wysoki, mam tez wybuchy złości i często stany paranoidalne. Bardzo się przywiązuje do ludzi i tak bardzo boje się ze ktoś mnie opuści. Jestem już 4 lata na terapii CBT🙂
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Te pytania najlepiej byłoby zadać bezpośrednio specjalistom, którzy zajmują się zaburzeniami osobowości, w tym również z pogranicza (borderline).
@LunaireNight-gz6ux6 ай бұрын
Najprawdopodobniej nie dostałabyś takiej diagnozy. Ja z podobnymi nie dostałam. Dla nich bardzo ważne jest cięcie się i próby samobójcze i czy jesteś rozhamowana a jak jesteś zahamowana to nie pasujesz.
@gryzlipia71737 ай бұрын
dużo o mnie...
@helens62652 жыл бұрын
A zaburzenia osobowości politykow znacajacych się nad ludźmi całego swiata
@agnieszkapazdan2322 жыл бұрын
Ja mam wrażenie, że te wszystkie etykietki/stygmaty diagnostyczne, a szczególnie fakt zmian nomenklatury nazw wg widzimisie naukowców zajmujących się psychologią vel psychiatrią, tak naprawdę, w rezultacie...często nie pomagają pacjentom. Otoczenie, a szczególnie rodzina łapie się tych stygmatów i tak naprawdę najczęściej przeszkadza w zdrowieniu. W obecnym świecie, mało kto modelowo (czytaj: wg opinii psychiatrów/psychologów) radzi sobie z emocjami. Może leczenie (a może raczej rozwój, poprawa jakości życia?) powinno być traktowane przez tych lekarzy bardziej holistycznie?
@3Anika32 жыл бұрын
Czy możliwe by jedna osoba miała w sobie mix tych 3 podtypów??
@DerekFargo Жыл бұрын
Kategorie te są tworzone przez ekspertów, którzy naradzają się jak przyporządkować dany zestaw cech danemu zaburzeniu. To delikatna robota ponieważ najprawodpodobniej istnieje jeszcze dużo więcej jeszcze bardziej szczegółowo określonych podtypów zaburzeń. Z pewnością zaburzenia mogą mieć cechy 3 podtypów, a także inyych osobowości, bądź cech zupełnie nietypowych. Nie należy w moim mniemaniu odnośić się do rzeczy z pozycji nazw. Tylko skorzystać z wiedzy ekspertów jak co nazwali by mieć punkt odniesienia w procesie doboru leczenia etc.. Zaznaczam, że jestem inżynierem, a nie psychologiem, natomiast choruję i ja i moja narzeczona na różne zaburzenia od lat i komentarz ten jest zgodny z moją najlepszą wiedzą w tym temacie. Widzę, że od roku nie ma odpowiedzi to postanowiłem, że napiszę. Trzymajcie się tam nieznajomi ludkowie i się nie poddawajcie. Warto żyć, warto pomagać, a czasem cierpieć dla kogoś innego by mu mogło żyć się lepiej. Gdyby to posługa drugiemu a nie pieniądz była dzisiaj najwyższą wartością...
@marcelkedziora5987 Жыл бұрын
Mnie i tak nikt nie pomoże jeśli nie masz pieniędzy to nie pomogą tobie ja ich nie mam
@HannahHannahHannah Жыл бұрын
Najgorzej, gdy unieważnia psychiatra bądź psycholog. Widze, że młode osoby w tym fachu mają kompletnie jnną wiedzę. Po prostu tę wiedzę mają.
@anitach59012 жыл бұрын
Ok . To takie pytanie . Czy to ,ze inni porzucaja i odchodza jest spowodowane zaburzeniem borderline , czy takie wydarzenia traumatyczne powoduja rozwiniecie sie zaburzenia borderline ? I co zrrobic ,jesli pacjent za bardzo sie przywiaze do terapeuty.,bo generalnie cierpiacy na borderline sie bardziej przywiazuja ,do wybranych przez siebie osob.
@jpwski9425 Жыл бұрын
Czasami warto zmienić terapeutę, nie dlatego, że jest to zły terapeuta, ale po to by złapać przestrzeni, złapać emocjonalny dystans, przerwę w procesie. Czasami dobry terapeuta najlepiej pomoże gdy puści tę osobę w sobie i da możliwość poszukania innego terapeuty, by to przywiązanie nie stało się toksyczne. To taki prezent i trening oraz jednocześnie terapia. To zbyt głębokie by to tu analizować z szerszej perspektywy. Oczywiście dotyczy to osób dorosłych, a nie dzieci z bordeline. Pozdrawiam ❤
@darko62006 ай бұрын
A może byłoby bardziej zrozumiałe jakby mowić w zrozumiałem językiem prostym. Dlaczego ludzie myślą, że mądre słowa świadczą o mądrości. Tego się nie da słuchać.
@aleksandracaban9824 ай бұрын
Kazus. Psycholog szkolny domyśla się, iż rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może mieć zaburzenia osobowości typu borderline. Nie daje mu stabilności i spokojnego domu. Co może/powinien zrobić taki psycholog? 😉
@teserakt3 ай бұрын
A imię jego czterdzieści i cztery
@Panterkaqueen852 жыл бұрын
Mam diagnozę mieszanych zaburzeń osobowości Borderline , Narcystyczna i Zależna i chodzę na terapię DBT
@emiliaulinowska1617 Жыл бұрын
Brawo
@namelessdæd2 жыл бұрын
A ja przez wiele lat myślałem, że stosuje się wobec mnie gaslighting... wszystko się klaruje.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Cieszymy się, że nasz webinar był dla Ciebie pomocny.
@namelessdæd2 жыл бұрын
Tak, dziękuję, wiele wyjaśnia i odsłania.
@przygladamsiesobie58312 жыл бұрын
Temat ciekawy. Mam pytanie do Uczelnii i do samej terapeutki, co to jest stosowanie elementow terapii schematu i dbt? Jakie sa badania pokazujace ze emelenty w terapii dzialaja? Proszę nie wprowadzac pacjentow w blad, to nieetyczne. Wiadomo nie ma ustawy ale jest kodeks terapeuty cbt. O brak profesjonalizmu i dbalosci o takie rzeczy SWPS bym nie podejrzewala
@hanna97822 жыл бұрын
Przecież terapia schematu i DBT to trzecia fala CBT...
@przygladamsiesobie58312 жыл бұрын
@@hanna9782 Pani Hanno pytam co to są "elementy"? Proszę poprawnie przeczytać mój komentarz :)
@hanna97822 жыл бұрын
@@przygladamsiesobie5831 Najprawdopodobniej chodzi o techniki, np. Trening umiejętności DBT włączony do terapii CBT. Ze względu na to, że DBT jest 3 fala CBT-u obie terapie maja podobne założenia oraz podłoże teoretyczne. Poza tym istnieją nurty terapeutyczne integratywne.
@przygladamsiesobie58312 жыл бұрын
@@hanna9782 Pani Hanno, ja jestem psychoterapeutą i nie wiem co to są elementy terapii schematów. Albo sie tym pracuje albo nie. Przy zaburzeniach osobowosci jest di tego protokół. Nie musi mi Pani tłumaczyć tajników bo jestem z branży. Chodzi mi o to, że każdy może napisać, ze pracuje elementami czegoś tylko nie znam badań mówiących o elementach terapii schematów użytych w terapii i czy to leczy.
@hanna97822 жыл бұрын
@@przygladamsiesobie5831 Ja również jestem z branży i w swojej pracy korzystam z wielu technik trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej. Jak wspominała Pani Kinga Rajchel protokół CBT sam w sobie nie jest zbyt skuteczny przy pracy z osobami z zaburzeniem osobowości typu borderline.
@miuki99426 ай бұрын
Najstraszniej sie słucha o tym co może sie stac gdy nikt nie podejmie jakieś terapi kzbin.info/www/bejne/sH6Xo2mLbJ2XnNEsi=xyjdizbdeLxQwbJE
@tomaszpiatkowski67232 жыл бұрын
To jest pierwszy materiał SWPS z którym się tak mocno nie zgadzam, zwłaszcza w zakresie "radykalnej akceptacji pacjenta" i opisu terapii na zasadzie bycia najlepszym przyjacielem pacjenta, bez części własnej terapeuty w procesie terapii. Jednocześnie moim zdaniem zaburzenie to jest mocno wygładzane w tym materiale, zachęcające do głębokiej empatii i pierwszoplanowej opieki nad chorym. A empatia względem tego, jak i innych zaburzeń emocjonalnych jest raczej dwustronna. Wobec pacjenta, cierpiącego nie ze swojej winy na zaburzenie, ale też otoczenia, którego członkowie mogą być ofiarami przemocy, czy manipulacji ze strony chorego i fakt choroby oprawcy nie zmniejsza cierpienia ofiary. Naprawdę mam mieszane uczucia względem tego podcastu.
@przygladamsiesobie58312 жыл бұрын
Zgadzam się z Pana opinia bo mozna miec takie wnioski. Wybrzmialo ogromne wyplaszczanie tego czym sa schematy i dbt. W dbt jest cos takiego jak family connection i tam wspiera sie rodziny osob zyjacych blisko z osobami z takim zaburzeniem. W schematach stawia sie granice klientom, ktorzy krzywdza innych, czasami przerywa sie terapie dopoki pacjent nie przestanie, czasem powiadamiane sa sluzby. Ale skad prelegent ma to wiedziec jak pracuje "elementami" (:
@Kurczak002 жыл бұрын
Zachęcasz do bycia zimnym jak lód i nieokazywania chorej osobie empatii? Akurat w przypadku bpd wkład bliskich osób w powstanie zaburzenia jest nie do przecenienia, także moje współczucie jest zdecydowanie przy osobach chorych, nie przy "manipulowanych" bliskich.
@tomaszpiatkowski67232 жыл бұрын
@@Kurczak00 nie, w żadnym momencie nie zachęcam do wycofania, ani braku empatii. Za to Ty marginalizujesz uczucia osób bliskich poprzez branie osób manipulowanych w cudzysłów. To jest poważny problem, który często kończy się tragicznie.
@Kurczak002 жыл бұрын
@@tomaszpiatkowski6723 Branie w cudzysłów bierze się nie z umniejszania, a z tego, że w kontekście zaburzeń osobowości, a zwłaszcza bpd, słowo „manipulacja” jest poważnym nadużyciem, ponieważ te osoby nie robią tego z wyrachowania, a z powodu własnych emocjonalnych problemów, lęku, strachu przed odrzuceniem. Moim zdaniem stygmatyzujesz chorych. Ja z kolei zawsze ostrożnie podchodzę do osób, które używają słów typu: manipulacja, kłamstwo, a już zwłaszcza, jeśli oskarżają o nie innych. Samo to sporo mówi o tych osobach.
@tomaszpiatkowski67232 жыл бұрын
@@Kurczak00 nie stygmatyzuję i nie jest nadużyciem. Mamy tu do czynienia z pewnymi sprzecznościami, które są trudne do pogodzenia, ale wymagane do zrozumienia tego i innych zaburzeń osobowości w relacji. Mamy osobę chorą, która manipulacją (świadomą lub nie, z powodu zaburzenia lub nie) utrzymuje przy sobie np. partnera lub członka rodziny. Fakt, że robi to z powodu zaburzenia ma znaczenie z perspektywy chorego, którego stan psychiczny można wtedy lepiej zrozumieć, ale może nie mieć znaczenie z poziomu osoby manipulowanej. Nikt nie ma moralnego obowiązku zaprzestania poczucia złości, czy frustracji, ponieważ dana osoba jest chora. Kiedy np. wpada w depresję w wyniku relacji z chorym. Oskarżanie ludzi o nazywanie rzeczy po imieniu wydaje mi się zwyczajnie szkodliwe. Ludziom z zaburzeniami osobowości należy pomagać lepiej dostosować się do świata i go zrozumieć, a nie nagiąć cały świat do osób z zaburzeniami. To co możemy zrobić to mentalizować z nimi, próbować zrozumieć w ramach naszych możliwości i zachęcać do pracy nad sobą oraz oferować konkretną, sprawdzoną pomoc, a nie uznać, że problemu nie ma, jest tylko nieprzyjazne środowisko.
@mouvement7842 жыл бұрын
Po pierwsze - w Polsce obowiązuje ICD, a nie DSM. Po drugie - niedługo już wejdzie w życie ICD-11, w którym jest ogólna kategoria "zaburzenia osobowości" zamiast etykietek obowiązujących teraz (przez niektórych specjalistów dotychczasowe nazwy zaburzeń osobowości nie są diagnozami, lecz obelgami).
@Kurczak002 жыл бұрын
To prawda, ja sama jestem sceptyczna jeśli chodzi o zaburzenia osobowości i ich diagnozę,, a już zwłaszcza te miksy - borderline plus unikająca… Które z tych dwóch? One nawet nie są w jednej grupie... Niemniej, lubię słuchać takich merytorycznych materiałów, bo uważam, że wzbogacają wiedzę niezależnie od użytych określeń.
@M374872 жыл бұрын
I co z tego, że obowiązuje ICD? Czy to znaczy, że nie można korzystać i odnosić się do dorobku DSM?
@patrykmagiera1322 жыл бұрын
Smolasty się
@Adam6t Жыл бұрын
SWPS to ta uczelnia gdzie kupuje sie dyplom za 500 zl
@marekkowalski3201 Жыл бұрын
Co ma to wspólnego z tematem wykładu?
@marcelkedziora5987 Жыл бұрын
Nie wiem czy masz rację czy nie ale ta kobieta trafiła w samo sedno jest dokładnie tak z moją psychiką jak mówi ta kobieta mnie leczyła psychiatra 60 letnia robiąca studia za komuny a za komuny nie było jak teraz nie można było kupić dyplomu i mimo to że mnie leczyła to stwierdziła że mam Aspergera potem inna sychiatra stwierdziła co innego a teraz oglądam ten film i jest tak jak jest czyli dyplomy powinni za darmo rozdawać