Robisz Chłopie NIESAMOWITĄ robotę... SZACUN i DZIĘKUJĘ 💪😉👍
@petrolenginesonly2 ай бұрын
Masz racje. Dziekuje. I pozdrawiam.
@mikoajmiscicki37742 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten film!!! W imieniu moim i przodków, ojciec Powstanie przeżył, dziadek nie. Jak zawsze, robi Pan naprawdę piękną robotę, nie tylko ucząc nas ale też i pokazując Polskę rodzinom tych bohaterów, którzy nam pomagali. Brawo!!!
@lubayart2 ай бұрын
Szacunek jak zwykle! p.s. W szóstej minucie kamera na chwile pokazuje ciekawy nagrobek, upamiętniający szeregowego Naftalego Fenichla. To bardzo ciekawa historia... Otóż Naftali Fenichel urodzil się w Tarnowie. Jako pacyfista, odmówił udziału w WWI wcielony siłą do armii. Po długiej tułaczce udało mu się przedostać do Palestyny, skąd po rozpoczęciu WWII zaciągnął się do Armii Brytyjskiej, oferując doświadczenie w batalionie budowlanym, podczas kampanii afrykańskiej w 1941 roku między innymi w okolicach Tobruku. Wkrótce potem został przeniesiony na Kretę, gdzie wraz z kontyngentem brytyjskim dostał się do hitlerowskiej niewoli, gdzie spędził prawie 4 lata. Po uwolnieniu, starał się o powrót to Palestyny. 10tego marca 1945 roku podróżował pociągiem, który uległ kolejowej katastrofie...
@teesz43512 ай бұрын
Bardzo dziękujemy!
@MirekWalus2 ай бұрын
Bardzo, bardzo dziękuję za osobiste oprowadzenie po zakątkach krakowskiego muzeum niedawno i między innymi pokazanie tych blach poszycia amerykańskiego bombowca... Te blachy mają za sobą jeszcze inną, mało znaną historię sięgającą lat Wielkiego Kryzysu lat 20 i 30ch ub. w., które z jednej strony 'dały nam' Hitlera a z drugiej olbrzymie inwestycje w infrastrukturę głównie w USA wtedy. Rzecz dotyczy konstrukcji zapory Grand Coulee na rzece Columbia w stanie Waszyngton (nie mylić z miastem gdzie decyzje o tym zapadły, ale wraz z ogromną opozycją do tego projektu w rodzaju 'po co komu tyle prądu na odludziu Dzikiego Zachodu i za pieniądze podatnika'). W skrócie chodzi o późniejsze zasilane prądem pieców hutniczych do produkcji tych blach. Bez tej zapory i elektrowni - która dała pracę tysiącom bezrobotnych wtedy Amerykanów - nie byłoby tych pieców, tych blach, zrobionych z nich bombowców i w konsekwencji zwycięstwa nad Hitlerem. Analogicznie, w przedwojennej 'młodej' Polsce też były projekty (inwestycje) anty-kryzysowe, a przykładem działająca do dzisiaj zapora i elektrownia w Porąbce na rzece Soła, to tuż obok góry Żar k/ Bielska - Białej. Lotnisko szybowcowe NA górze Żar (dzisiaj na dole), też konstrukcji przedwojennej... Tam wtedy, przy budowie zapory zatrudnienie ze swoim koniem znalazł też mój dziadek, weteran I W.Ś., żołnierz Austrowęgier Izydor Waluś, ale to już zupełnie inna historia... P.S. Publikuję jeszcze raz, ale tym razem z pominięciem polskiego skrótu 'między innymi' co algorytm Y-T wyłapie zapewne jako link do jakiegoś nieistniejącego serwera w Indiach i kasuje całość tego tekstu... Jeśli więc widzicie tutaj tylko jeden wpis to znaczy, że tak właśnie się stało. (Niezbyt mądre te amerykańskie algorytmy, podobnie jak i duża część społeczeństwa tam - moich współrodaków zresztą co widać po ostatnich wyborach, ale to też inna historia...)
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Algorytm dopuścił komentarz, dziękujemy za ciekawostkę zza Oceanu 🙂
@MirekWalus2 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Tak, algorytm w końcu dopuścił, ale dopiero za 3-cim razem, (dwa poprzednie wywalił), kiedy wyczaiłem czego się czepia, poza skrótem od 'między innymi'. (Coś jak staranie się o wizę do U$A kiedyś ;-)... I ja bardzo dziękuję za piękny program. Co do pomocy Powstaniu, to była to niestety i logistyczna i militarna TOTALNA porażka. I ta pomoc i samo Powstanie. Jedyny sukces to propaganda. Dwie operacje w dwukrotnej i masowej, jak na Amerykanów przystało akcji p/t 'Frantic' (Chaotyczny? Szalony?) setki B17 i w eskorcie (NARESZCIE!) P-51, były kompletnie nieskuteczne a większość zrzutów i tak dostała się Niemcom jak prezent zza oceanu. Była to też jedyna (jak dotąd!) taka sytuacja w historii, że Siły Powietrzne USA lądowały w sposób zorganizowany na terenie CCCP (Ukrainie), jako terenie sojuszniczym. ZNACZNIE, ZNACZNIE bardziej skuteczne wtedy byłoby zbombardowanie torów, mostów i stacji, przez które jechały pociągi towarowe pełne cywilów do Oświęcimia, Bełżca, Majdanku... Były to często te same szlaki kolejowe, którymi szły niemieckie transporty zaopatrzeniowe na 'Ost Front', więc przychylność Stalna w zezwalaniu na mosty powietrzne na ich tereny byłaby prawdopodobnie dużo wyższa, niż w sprawie jakiegośtam 'powstania Polaków'. Amerykanie doskonale wiedzieli o istnieniu fabryk śmierci, ale ten temat w celach militarnych nie istniał. P.S. Warsaw Uprising jest w USA kompletnie nieznanym epizodem II W.Ś.
@Bogumil-w3v2 ай бұрын
@@MirekWalus Niemcy rozpoczeli ewakuacje wiezniow Majdanka w kwietniu 1944 roku (trwala do lipca), a Belzec zakonczyl ,,dzialalnosc" w grudniu 1942 roku, wiec podczas Powstania Warszawskiego zadne transporty z wiezniami juz tam nie jechaly. Co do niezbyt madrych wyborow politycznych twoich rodakow pelna zgoda - trzeba bylo miec nasrane we lbie, zeby oddac swoj glos na te idiotke - chwalic Boga Jankesi troche zmadrzeli przez ostatnie 4 lata. Vox populi, vox Dei - jak mawiali Rzymianie.
@tikitaka69362 ай бұрын
Szacunek 💪🏼👍🏼
@maciek_k.cichon2 ай бұрын
Bardzo fajnie, że się tym zajmujesz. I, że trochę do nas na kanale też dochodzi.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Pokazuję w zasadzie wszystko, może poza sprawami które są w toku, niekiedy od lat, i pokażę jak będzie gotowe.
@sebzal60272 ай бұрын
Po obejrzeniu tego filmu zrozumiałem dlaczego tak szczególny moment wzruszenia zakończył pana prelekcję na Politechnice Wrocławskiej. To że przygotował pan to wprowadzenie faktycznie jest świetnym pomysłem. Dziękuję za możliwość posłuchania pana na żywo i proszę o dalsze tego typu wystąpienia.
@DawidRzazonka2 ай бұрын
Dziękujemy Ci Marku za ciekawe opowiadania tych trudnych historii. Serdecznie pozdrawiam.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Wielkie dzięki!
@lrdmaras2 ай бұрын
Dobra robota! Dziękuję bardzo za Pańską pracę. Pozdrawiam.
@wojtys762 ай бұрын
Ten wspomniany obóz na terenie Rzeszy to Stalag Luft III Sagan, obecnie Żagań, Polska. Rodziny lotników bardzo często odwiedzają to miejsce, znajduje się tam muzeum, raz do roku organizowany jest marsz w rocznicę Wielkiej Ucieczki
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Jones jeszcze później był gdzieś bliżej Berlina.
@krzysztofsroga91042 ай бұрын
Miałem niezwykła przyjemność uczestniczyć w obchodach które miały miejsce w Proszowicach, oraz osobiści uścisnąć dłoń i podziękować panu Markowi #zabytkiNieba za wkład i zaangażowanie, po mimo ze lotnictwo nie jest moja pasja, a raczej ciekawostka histeryczną.
@baltazargabka_2 ай бұрын
Fantastyczna robota Marek!
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Dziękuję.
@Kfapiszon2 ай бұрын
Prośba o namiar na ten film dokumentalny o którym Pan wspomina. Na szybko próbuję coś znaleźć, ale bez efektu. Super odcinek, czapka z głowy dla realizatora i jeszcze większa dla BOHATERÓW tych wydarzeń.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
W internecie go nie ma, ale postaram się coś poradzić.
@dominikkoscielny53172 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/i3m6mGiChtCCoKM
@dominikkoscielny53172 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/i3m6mGiChtCCoKM
@krzysztofdobrowolski25412 ай бұрын
Nic dodać nic ująć 👏👏👏👏👏
@rednelli2 ай бұрын
Jakże brakowało mi Twoich filmów. Wzruszający odcinek. Bardzo wzruszający.
@grzegorzplewka54452 ай бұрын
Wzruszający film👍
@zygmuntzarzecki2 ай бұрын
Marku, świetny materiał. Jak zwykle.
@zgpppancpoludnie2 ай бұрын
Panie Marku, dziękujemy za wykład i rozpoczętą współpracę, która przyniesie kolejne wspólne działania :-). Pozdrawiamy!
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Zdecydowanie warto.
@wojciechkorfanty202 ай бұрын
Dziękujemy Panu za całokształt działalności. Dzięki Pana pasji, dzieją się rzeczy piękne
@jmfjcas60142 ай бұрын
Szacunek . Może kiedyś jakiś materiał o zestrzelonym nad Nowymi Skalmierzycami bombowcu Halifax JD 154 z naszą załogą gdzie postał ciekawy mural upamiętniający to zdarzenie ?
@quilong2 ай бұрын
Łapka w górę to zdecydowanie za mało!
@kuboszczak5552 ай бұрын
Świetna robota, podziękowania!
@TheApokalipsa882 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie 😊
@zgieria2 ай бұрын
Powiem jedno. Jesteś Gość.
@zachariogrody2 ай бұрын
Nie wiem czy wszyscy w Muzeum Lotnictwa są tak genialnymi mówcami potrafiącymi w prosty sposób przedstawić lotnicze historie ale na pewno Ty jesteś w na czele z Panem Hoffmannem👍
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Każdy na swój styl, my z Hoffmannen zdecydowanie najbardziej wprawieni w wystąpieniach.
@qubiczyn2 ай бұрын
Super sprawa , pozdrawiam, oglądam i obserwuję
@łolizz452 ай бұрын
ale się stęchnąłem za filmami od pana :)
@sangdopalri3492 ай бұрын
dalej śmierdzisz tą stęchlizną
@ghut4872 ай бұрын
Świetna robota! -do tej pory nie zdawałem sobie sprawy, że to nie tylko awiacyjne filmiki na Ytube ale również piękna działalność. PS. też popieram odmienianie nazwisk :)
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
No właśnie ostatnimi czasy więcej działań realnych niż filmików.
@michabobrowski76012 ай бұрын
Rzadko mi się to zdarza, ale brak mi słów, żeby wyrazić podziw i szacunek dla Pańskich działań. Jak widać Pańska pasja przekłada się również na upamiętnianie i kultywowanie tradycji. Pełen szacunek!
@DotepenecPL2 ай бұрын
Wspaniała robota.
@kamiliwankiewicz18002 ай бұрын
Całe szczęście nie miałem prezentacji po twojej ;) nie dźwignąłbym tych emocji. Czekam na film z Wrocławia.
@adamkowalski95592 ай бұрын
Czy jest opcja obejrzenia gdzieś online dokładniejszych zdjęć tych odzyskanych szczątków? Najlepiej z jakimś wymiarowaniem np. nitowania i ożebrowania. Być może po analizie szczegółów dałoby się odróżnić, czy to był Liberator czy Halifax.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Nie, ake mogę zrobić i przesłać prywatnie.
@pavlus0012 ай бұрын
Muzeum pozyskało te kawałki ode mnie więc czuje się wywołały do odpowiedzi. Alclad sugeruje jedynie coś alianckiego ale pozostale napisy i charakterystyczne potrójne wzmocnienia nie pozostawiają wg. mnie wątpliwości że to Liberator.
@olo35392 ай бұрын
dziękuję
@romekr8822 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍
@pierregorny16242 ай бұрын
Fajnie jakby odnalazła się rodzina Petera (Piotra) Olkusza, jednego z członków załogi "Łosia" zestrzelonego we wrześniu nad Dłutowem (dziś znany jako "Łoś z dłutowskiego lasu). Cała załoga przeżyła, dwóch doczekało końca wojny, a pan Piotr wyemigrował do Kanady.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
On był członkiem załogi czy świadkiem wypadku który ratował załogę?
@pierregorny16242 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Był ratującym załogę, mój błąd :) Ale tak, czy inaczej. Nie zrezygnował, mimo że pilot kazał mu uciekać, bo groziło eksplozją. Fajnie, jakby ktoś, coś...
@wojciechpiotrowski24582 ай бұрын
Gdzie można kupić książki
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
One z tego co wiem były wydawane ja jakichś takich zasadach że nie trafiały do ogólnego obiegu, czyli raczej trzeba szukać czy ktoś prywatnie nie sprzedaje na OLX.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Ja sam wszystkich nie mam, a mam tylko bo dostałem od autora jak byliśmy na jednej konferencji.
@wojciechpiotrowski24582 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba szkoda będzie szukał
@MirekWalus2 ай бұрын
Skoro o lotnikach, II W. Ś. i Warszawie mowa, to pozwolę sobie przypomnieć ten fragment historii muzyki i filmu jednocześnie. Angielskiego kompozytora Richard-a Addinsel-al i tu w wyk. Zuzanny Całki' (fortepian solo) w Koncercie Warszawskim. kzbin.info/www/bejne/eH3deXVnjc16oas ...oryginalnie z ang. filmu Dangerous Moonlight ('Niebezpieczna Poświata Księżyca') kzbin.info/www/bejne/Zpi9pXdqp9OSepY z 1941 r. o polskim pianiście i kompozytorze Stefanie Radeckim, który chcąc bronić kraju przed inwazją niemiecką zostaje pilotem myśliwskim...
@petrolenginesonly2 ай бұрын
Kurcze to jest cool. Wezme rodzine. Zeby poznali Cie. Dla mnie jestes bohaterem.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Nie przesadzajmy, ale zapraszam 😊
@petrolenginesonly2 ай бұрын
@Zabytki_Nieba nie No. Popularyzacja Polski to w tych czasach rzadkosc. A Ty to robisz. Wiec powodzenia.
@ErykMurek-qn7fq2 ай бұрын
👍
@adrianstepien60842 ай бұрын
Szkoda, że nie było Pana na uroczystościach w Mieszkowicach Wielkich koło Bochni. Może w kolejnych latach się uda. Od lat nasz Klub Modelarski się tam prezentuje ku czci poległych lotników. Po zmarłym instruktorze (po którym przejąłem funkcję prowadzenia modelarni) posiadam fragmenty blach Liberatora Z. Szostaka na których wprawne oko jest w stanie wypatrzeć fragment namalowanej nazwy samolotu.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Bardzo chętnie Was odwiedzę przy kolejnej okazji.
@tegdt24Gf2 ай бұрын
Wszystko fajnie ale najpierw 4 miesiące przerwy a teraz 2 filmy na raz XD
@marcindus56522 ай бұрын
Polacy dbają nawet cmentarze żołnierzy radzieckich
@jaknajlepiej2 ай бұрын
Przecież to nie są ludzie
@jaknajlepiej2 ай бұрын
Przecież to nie są ludzie
@SebastianKukiel2 ай бұрын
W Gdańsku był pomnik Janka Krasickiego, katolicy go regularnie bezcześcili, władze pożałowały pieniędzy na mycie i usuwanie farby z pomnika i pozbyły się monumentu... W Gdyni były ulice Matywieckiego i Lanoty którzy zginęli w powstaniu warszawskim i też te ulice przemianowano
@mrted18522 ай бұрын
Może by jakiś sklep sprowadzał takie czapki?
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Raczej by nie zrobił na tym interesu.
@srubapl2 ай бұрын
Jak masz dostęp to podeślij zdjęcia tych Blach z Bochni , moim zdaniem to Liberator , ale więcej szczegółów pozwoli to potwierdzić lub wykluczyć.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Podeślę, ale te najwyraźniejsze są tutaj. Mogę zrobić więcej, na razie jest to na stałej ekspozycji.
@rrynek2 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Ja bym sugerował, że to był Liberator, bo ST24 i Alclad to oznaczenia amerykańskie. Podobne napisy występują na B-24 "Lady Be Good". Brytyjczycy mieli własne stopy i własne oznaczenia. Oczywiście Amerykanie dostarczali aluminium w ramach umowy "Land-Lease". Korzystał z tego głównie Związek Sowiecki, bo w pierwszym etapie wojny Niemcy zajęli szereg zakładów produkujących aluminium.
@wojciechpiotrowski24582 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Można kupić książki
@sonne30poland3028 күн бұрын
czy ci lotnicy byli ochotnikami ?
@Zabytki_Nieba27 күн бұрын
Zależy którzy. Na przykład południowoafrykańscy ochotniczo się zgłaszali do sił powietrznych, ale żeby lecieć nad Warszawę już było to rozkazem, a Polacy specjalnie się zgłaszali do takich misji.
@wrk43802 ай бұрын
Są zachowane wszelkie dokumenty USAAF, kilka tomów, mapy, zdjęcia, opisy, przygotowania, sam przebieg nalotów, wszystko w wersji papierowej, z roku 1944,..drugie piętro NARA, to dotyczy nie ttlko Warszawy a terenie Polski, i nie tylko...skopiowałem jedynie Czechowice Dziedzice i Wrocław, na resztę czasu było mało, tego są skrzynie dokumentów.
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
I można do tego uzyskać wgląd?
@wacwar92012 ай бұрын
Ciszej nad tym nieszczęściem
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
Nikt nie krzyczy.
@MinSziHo2 ай бұрын
1944 Pamiętamy... Zawsze mnie bawi ten slogan kiedykolwiek go nie widzę przyklejonego, nie wiedzieć czemu, gdzieś na tył jakiegoś samochodu. Tymczasem dekady mijają, a Polacy pamiętają. Pamiętają i tylko pamiętają. Co z tego, że "pamiętamy", skoro żadnych wniosków nie wyciągamy? Skoro pamiętamy (i tylko pamiętamy) to czy aby nie jest to jakieś zagadnienie na habilitację z dziedziny psychiatrii? 🙂
@maciek_k.cichon2 ай бұрын
Bo my, jako społeczeństwo lub naród mamy pamięć encyklopedyczną. Hasło w książce jest, i więcej nie trzeba. Niestety.
@PiotrPiowelWeltrowski2 ай бұрын
Tylko co pamietamy? Wysyłanie dzieci z kamieniami przeciwko karabinom maszynowym?
@Zabytki_Nieba2 ай бұрын
A co, mamy zapomnieć? Właśnie na filmie jest pokazane na czym między innymi pamięć polega. Ale naklejki na samochodzie nie mam.
@sangdopalri3492 ай бұрын
Pamiętamy, ale nic z tego nie rozumiemy. Głupota endemiczna
@MinSziHo2 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba A dlaczego od razu tak zerojedynkowo? Czy ja mówię o zapominaniu? Nie. Ja zwracam uwagę na "nic nierobienie" wobec przemożnej chęci eksponowania tego "pamiętania", martyrologii. No bo po coś się pamięta i wyciąga wnioski na przyszłość albo się zapomina (ale wyciąga wnioski) A w PL? Lata mijają, a durnie przed, durnie w trakcie i okazuje się, że i durnie po. Sorry. Szkoda tylko tych ideowców, którzy zmanipulowani przez większych cwaniaków oddali swoje młode życie za cudze geszefty... ze szczególnym uwzględnieniem geszeftów naszych "sojuszników". Déjà vu, co nie? 🙂
@mistrzprostej93982 ай бұрын
Czad na maksa.
@wojtek55962 ай бұрын
Należałoby dodać, że RAF zawiesił loty nad Warszawę z powodu dużych strat, a następnie, pod naciskiem Polaków, je przywrócił, ale wyłącznie dla ochotników . Lotnicy, którzy oddali swoje życie w lotach na pomoc powstaniu (I ci, którzy przeżyli) są prawdziwymi bohaterami.
@dominikkoscielny53172 ай бұрын
owszem, w pewnych okresach dowództwo RAF zezwoliło na loty polskich ochotników z 1586 Eskadry. Wszstkie inne loty byly realizowane przez wyznaczone załogi (dot. 148 i 178 Sqn RAF oraz 31 i 34 Sqn SAAF)
@vaio6662 ай бұрын
"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…" Cześć i Chwała Bohaterom...
@sangdopalri3492 ай бұрын
Część! Nawet większa Połowa
@vaio6662 ай бұрын
@@sangdopalri349czeski błąd...poprawione...
@SukinSzkot2 ай бұрын
czy ktoś z Państwa ma dojście do książki Lawrence'a Isemonger'a "The men who went to Warsaw"?
@4PhobosDeimos2 ай бұрын
Ile można to drążyć. Nie pamiętam. A Warszawa tyle znaczy dla mnie co zeszłoroczny śnieg.