Stal :) Ale dlaczego z ytonga nie powinno się budować ścian zewnętrznych?
3 жыл бұрын
Gratulujemy wytrwałości! Mimo rozpisanych punktów, nie udało się uniknąć słowotoku :D A w kwestii Ytonga: jest to materiał dość kruchy, mimo dużej wytrzymałości na ściskanie. Dobrzy wykonawcy zalecają zawsze dodatkowe wzmocnienia/poduszki betonowe pod podparcia ciężkich elementów (strop). Pamietajmy, że decydując się na murowanie z bloczków Ytong, trzeba pamiętać o doborze dobrego wykonawcy, żeby później nie było problemów np. z popękanymi ścianami. Jest to materiał, który bardzo mocno chłonie wodę. Na rynku istnieje wiele lepszych materiałów na ściany zewnętrzne.
@Marcin-zn9ow3 жыл бұрын
@ ja pierdziele chłopie. Beton komórkowy jest kruchy? Ta nechnologia ma ze 100 lat. Chłodnie wodę ale tak samo jak chłodnie tak samo szybko wysycha.
3 жыл бұрын
To jest wyłącznie moja opinia na temat tego materiału, która poparta jest moimi doświadczeniami. :) Każdy może mieć swoje zdanie i budować z tego, co uważa za stosowne. Jak inwestor chce budować z Ytong, to przedstawiam mu wyłącznie swoją opinię, a finalnie wybuduje z tego, z czego będzie chciał. Ja swój dom mogę wybudować nawet ze styropianu, jeśli będzie taka technologia. Przed rozpoczęciem prac chciałem tylko wyrazić swoją opinię popartą doświadczeniem. Pozdrawiam! :)
@Marcin-zn9ow3 жыл бұрын
@ opowiadasz herezję na temat betonu komórkowego i chyba jednak masz niewielkie doświadczenie z tym materiałem. Ja uważam że obecnie przy budownictwie jednorodzinnym beton komórkowy to najlepszy materiał.
3 жыл бұрын
Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię na temat danego materiału. Ja wyraziłem taką a nie inną, popartą MOIMI doświadczeniami. A każdy doświadczenia ma inne. Pozdrawiam! 🙂
@onaion25453 жыл бұрын
Cieszy mnie bardzo, że są jeszcze na YT tak merytoryczne kanały 👍 Robicie świetną robotę 😊 Pozdrawiam!
3 жыл бұрын
Jest nam bardzo miło czytać takie słowa 🙂 Dziękujemy za nie pięknie 😘❤️
@paskuda19753 жыл бұрын
mieszkałam dwa miesiące w domu szkieletowym z lat 70-tych w bloku w USA nic nie słychać było a w Polsce w bloku moge sąsiadowi mówic na zdrowie gdy kicha .
3 жыл бұрын
To tak jak u nas w bloku, który został wybudowany 4 lata temu 🙈 nawet mniej słuchać było w bloku z lat ’70 😂
@ukaszciech53973 жыл бұрын
Przetrwac z Wami to nie problem. Bardzo dobrze sie Was slucha i uczy:) juz nie moge sie doczekac relacji z budowy. Pozdrawiam i róbcie dalej barrrrdzo dobrrrrą rrrrobotę.
3 жыл бұрын
Pięknie dziękujemy za miłe słowa :) My też bardzo chcielibyśmy już relacjonować z budowy, ale przedłużające się w górach przymrozki i śnieg, znów trochę przesunęły prace. Pozdrawiamy serdecznie! :)
@urszulakaliszuk45293 жыл бұрын
Super para. Grzesiek jak zwykle przygotowany🙂
3 жыл бұрын
Dziękujemy ślicznie za miłe słowa 🙂😍
@krzysiekklejszmit69673 жыл бұрын
hej, dzięki za video. Ja z żoną planuję szkieletowy drewniany. Chcę zapytać co do obaw postronnych, że trąba powietrzna rozwali nam cały dom. Fakt, nieprzewidywalne to jest czy coś takiego się pojawi w naszym rejonie. Ostatnio nawet była w Lubelskiem, gdzie nigdy o czymś takim się nie słyszało. Jak się pojawi, to rozwali dachy też w murowanych chyba, szczególnie te z blachą trapezową. Ostatnio widzę tu, mieszkamy w Małopolsce północnej, że niektórzy kombinują w murowanych bud. by na dachu pod połacią planowanej konstrukcji więźby (czy jakoś tak) wylać żelbetonem i faktycznie jak bunkier to wygląda zanim położą dach. W Chorwacji w nadmorskim pasie z tego co wiem tak też konstruowane są te części dachu (wiadomo, że bardzo tam wieje od morza). Co myślisz w tej kwestii, panie inżynierze? :) Ja i tak planuję dom ubezpieczyć :)
3 жыл бұрын
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dach nie ma prawa odlecieć, oczywiście jeśli mówimy o normalnych wiatrach, nawet tych jesiennych; bardziej intensywnych, czy tych burzowych. Trąba powietrzna, czy grad wielkości kurzych jaj, jest czymś wyjątkowym i rzadko kiedy bierze się to pod uwagę przy projektowaniu. Oczywiście, da się wykonać dom odporny na warunki atmosferyczne typu "bunkier", ale czy warto 🤔 Dach betonowy dwuspadowy, to nie mały koszt i moim zdaniem nie opłacalny, ubezpieczenie na pewno wyjdzie taniej. U nas wieje naprawdę mocno, albo nawet mogę powiedzieć, że bardzo mocno. Nie mam w planach wykonywać jakichś specjalnych zabezpieczeń, tylko normalne elementy, które wychodzą z obliczeń lub z "życia".
@krzysiekklejszmit69673 жыл бұрын
@ dzięki bardzo za wyczerpującą odp. i zdrówka w tych czasach dla Was!
3 жыл бұрын
Nie ma za co 🙂 Jak się pojawią jeszcze jakieś pytania podczas budowy - pisz śmiało 🙂
@panparawan45083 жыл бұрын
przetrwałem do końca bez problemu , ja zauważyłem jako wadę wymuszenie wentylacji, konieczne jest zamontowanie klimy, wentylatora, lub jakiejś pompy ciepła, samo wietrzenie grawitacyjne nie jest skuteczne, byłoby gdyby komin miał co najmniej 8-10 metrów, przed burzą gdy się jonizuje powietrze i skraplają rury a także wszędzie gdzie są kafle powstaje rosa, i jeśli pada powiedzmy dwa dni, to nie ma szans odparować ta wilgoć gdyż powietrze wpadające z zewnątrz jest cieplejsze i wpada do chłodniejszego wnętrza, nie wspomnę już o braniu prysznica ile to wody się unosi lub gotowaniu zupy, jakie rozwiązania proponujecie?
3 жыл бұрын
Widzę że znasz się na wentylacji i fizyce budowli w zakresie wilgotności :) miło mi odpowiadać na takie pytanie. W dzisiejszych czasach, przy tak restrykcyjnych wymogach "cieplnych" ciężko jest budować z wentylacją grawitacyjną. Szczelne okna temu nie pomagają, a montowanie w ścianach nawietrzakow również nie jest dobrym pomysłem. Uważam, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest już standardem. My w naszym domu chcemy wykonać pompę ciepła, rekuperację i klimatyzację. Cenimy sobie komfort cieplny w domu i jest on dla nas bardzo ważny. Rozmawiam cały czas z różnymi specjalistami, żeby we właściwy sposób dobrać urządzenia, tak aby nie kosztowały majątku, a efekt był zadowalający. Nakręcimy o tym w przyszłości film i szerzej omówię zagadnienie. A wracając do podstawowego pytania: nie wyobrażam sobie mieszkać w domu z dużą wilgocią, takie warunki szybko niszczą dom i niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wentylacja mechaniczna jest okey 👍 Pozdrawiam! 🙂
@BudowniczyDomanNaszeGniazdo3 жыл бұрын
super kanał pzdr!
3 жыл бұрын
Dziękujemy 👋🙂
@BudowniczyDomanNaszeGniazdo3 жыл бұрын
@ szkieleciaki cieplutkie. ale ego budowlańca kazało mi murowac :P za to strop jest drewniany - jak to w zyciu kompromisy. powodzonka!
3 жыл бұрын
Moim marzeniem jest zdecydowanie szkielet stalowy 🤩
@BudowniczyDomanNaszeGniazdo3 жыл бұрын
@ generalnie chodzi mi o bebechy :p
@gdziejestwrak4433 жыл бұрын
Kto dopuszcza do obrotu popiół z pierwiastkami promieniotwórczymi ? Ktoś to kontroluje ?
3 жыл бұрын
Z pierwiastkami promieniotwórczymi to trochę mnie poniosło. ;) Ale metali ciężkich jest tam co niemiara, jak to w popiołach. Teoretycznie kontroluje to ITB, jeśli ktoś odda próbkę do badania, ale na bieżąco nie jest to kontrolowane.
@jerzykliniewski76473 жыл бұрын
Ja również rozważam budowę domu lekkego
3 жыл бұрын
Jeśli w trakcie budowy będziesz miał jakieś pytania - pisz śmiało :)
@gdziejestwrak4433 жыл бұрын
Witam . Jakie znaczenie technologiczne ma waga domu ? Przecież to ziemia dźwiga ten ciężar 🤷
3 жыл бұрын
Ale "ziemia" ma swoją nośność i nie udźwignie wszystkiego, co na niej postawimy. Przykład: czy da się postawić wieżowiec 30 pięter na glinie średnio plastycznej bez specjalistycznych fundamentów (pale, barety, studnie itp.)? A czy na takim podłożu postawimy domek jednorodzinny? A może kontener morski? Każdy z trzech przykładów dzieli kilka rzędów wielkości wagi obiektu, a co za tym idzie im cięższy obiekt, tym bardziej skomplikowane fundamenty.
@gdziejestwrak4433 жыл бұрын
@ Zgadzam się z Tobą. Jednak zajmuje się budową domów i hal i do tego chce się odnieść. Jeśli nie budujemy domu na torfowisku to ciężar budynku nie stanowi jakiegoś dużego czynnika przemawiającego na korzyść mniejszej wagi.
3 жыл бұрын
Tak jak mnie uczyli, to na torfowiskach się nie buduje. :) A wracając do ciężaru domu, to ma on wpływ na wielkość fundamentów. Z wykształcenia jestem geotechnikiem (specjalizacja na budownictwie) i nie raz projektowaliśmy fundamenty o zadanych różnych siłach obciążających i dopiero wtedy widać różnice. W dzisiejszych czasach, gdy nikt nie ma czasu liczyć fundamentów, tylko dobiera się je w zależności od gruntu, to faktycznie można odnieść wrażenie, że ciężar domu nic nie zmienia, ale jak by projektanci faktycznie liczyli fundamenty, to wyglądałyby one zupełnie inaczej
@gdziejestwrak4433 жыл бұрын
@ jestem piekarzem , budowlańcem samoukiem i zauważyłem, że fundamenty dla domków jednorodzinnych niewiele się różnią od fundamentów dla hali o wysokości 8 m bez okien . Czyli według mnie chodzi o to żeby taki inwestor przepłacał za swoją inwestycje.
3 жыл бұрын
W budownictwie bardzo często chodzi również o uproszczenie budowy, dlatego często stosuje się jeden przekrój ławy na cały dom, lub jeden wymiar stóp pod hale. Ma to rozsądne wytłumaczenie, ponieważ lepiej trochę przewymiarować niż, zaprojektować na "żyletkę", nie biorąc pod uwagę błędów montażowych. Przewymiarowanie ma często podłoże praktyczne, ale raczej częściej można się spotkać z lenistwem projektanta, lub naciskiem, że to projekt ma być jak najtańszy, a budowa może być już droga. Sama też przewymiarowałem kilka elementów, ale to z premedytacją, aby łatwiej było to wykonać. :)
@ukaszkoda45453 жыл бұрын
Czy możecie poradzić projektanta? Który ma doświadczenie w projektowaniu takich domów?
3 жыл бұрын
Bardzo mi przykro, ale nie mogę za nikogo ręczyć, ponieważ sam robiłem projekt naszego domu. Sam jednak na co dzień, nie przyjmuję tego typu zleceń. Pozdrawiam!
@adamskodowy79443 жыл бұрын
👍👍👍
@andrzejbrzozowski85343 жыл бұрын
Z tego co wiem gips jest gorszy od cementu jesli chodzi o wpływ na zdrowie na człowieka warto wiedzieć z czego robiony jest gips dobrze więc moim zdaniem unikać scian gipsowych w domu jesli jest to mozliwe zastąpić czymś innym
3 жыл бұрын
Są zwolennicy i przeciwnicy gipsu, tak samo jak cementu. Do mnie osobiście nie trafiają argumenty przeciwników gipsu. Specjaliści od gipsu, którzy znają się na nim lepiej niż my, też mieszkają w domach, w których jest gips. Taki argument jest dla mnie zawsze najważniejszy.
@andrzejbrzozowski85343 жыл бұрын
@ no ja tylko chciałem podzielic sie wiedzą otuż nie dodałem dlaczego to takie wazne ponieważ gips ma małe własciwosci przepuszczania pary a zatem mała wymiane powietrza z murów a to dosc wazne no oczywiscie domy z konstrukcji też mi sie podobają tylko podobiało by mi sie jeszcze bardziej gdyby fachowcy zwrócili na tez dosc wazny szczegół oczywiscie nie musi rownież to być cement choc ten dosc dobrze filtruje powietrze acz kolwiek wiem ze raczej ten materiał jest chyba za ciezki do budowy scian w domach szkieletowych wiec moze cos z drewna ale nie wiem moze jescze inny materiał tez byłby dobry
3 жыл бұрын
Nie chce cytować w komentarzu właściwości tynków gipsowych, czy płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ każdy może przeczytać to na specjalistycznych stronach w Internecie. Tynki gipsowe mają wysokie ph (Ok. 12), co dobrze zabezpiecza przed korozją biologiczną, czyli rozwojem grzybów. Pod warunkiem, że w pomieszczeniu jest sprawna wentylacja, która nie dopuści do krytycznej wilgotności. Gips do pewnego stopnia pełni rolę regulatora wilgotności, co również jest jego mocną stroną. Materiały na bazie cementu nie są złe, pod warunkiem, że ich producenci nas nie okłamują i faktycznie stosują cement, a nie popiół, który jest tańszy i jak można się domyślać, nie do końca zdrowy. Na rynku istnieje obecnie tyle produktów do wykończenia ścian, że na pewno każdy znajdzie dla siebie to, co odpowiada jego przekonania. Ja wyraziłem moja opinie i szanuje pozostałe :)
@andrzejbrzozowski85343 жыл бұрын
@ no tez wyraziłem swoją opinie a oczywisxie ze kazdy wybierze sobie to co dla niego bedzie najlepsze pozdrowienia zeby sie mieszkało jak najlepiej
3 жыл бұрын
Dziękuje 🙂 Pozdrawiam!
@aleksandraburdzinska99063 жыл бұрын
Tal ;)
3 жыл бұрын
Podziwiamy za wytrwałość 💪🙂
@pawetrzcinski63923 жыл бұрын
👌
@europv80123 жыл бұрын
👍
@marekszymanski53673 жыл бұрын
Stal 😁
@Marcin-zn9ow3 жыл бұрын
Z ytonga nie powinno się budować ścian zewnętrznych? OmGPrzeziez to beton komórkowy.
3 жыл бұрын
Wszystko wyjaśniam w przypiętym na górze komentarzu :)
@Raf10373 жыл бұрын
Ja przetrwalem ciekawi mie tylko kto ten szkielet bedzie wykonywal jakas fabrka czy sa firmy ktore sie tym zajmoja
3 жыл бұрын
Oczywiście są firmy, które zaprojektują, wykonają konstrukcję i zmontują ją bezpośrednio na budowie, ale taka usługa jest dość droga. Dlatego zamawiam profile pocięte na wymiar i pracownicy będą je montować zgodnie z moim wytycznymi. P.S. Bardzo nam miło, że udało Ci się przetrwać ten słowotok :D