ЗАПОРОЗЬКА СІЧ, ХОРТИЦЯ: історія Козаків та цікаві факти з їхнього життя | Коротко про Головне

  Рет қаралды 150,828

Світ з Родзинкою

Світ з Родзинкою

Күн бұрын

#ЗапорозькаСіч #Запоріжжя #Україна #козаки #СвітзРодзинкою #Хортиця
Це відео було знято до початку повномасштабної війни в Україні.
Мета нашого каналу - розповісти про туристичні скарби, родзинки України та світу, і розвивати україномовний ютуб.
Якщо Вам подобається наш канал та хотіли б фінансово підтримати нашу творчість, будемо безмежно вдячні Вам за будь-який донат на розвиток каналу:
МоноБАНКА: send.monobank....
---
Запорозька Січ знаходиться в місті Запоріжжя, на острові Хортиця.
Запорозька Січ утворилася за порогами (гранітними виступами гірських порід) річки Дніпро. Звідси пішла назва “Запоріжжя” (за порогами). А Січ походить від слова «сікти». Але не голови ворогів, а у значенні «рубати ліс». Перші поселенці для місця проживання обирали недоступні для ворогів хащі. В них вони робили «сечі» - звільнені від дерев проходи.
Частина істориків вважає засновником «першої Хортицької січі» - Дмитра Байду Вишневецького.
Запорозька Січ існувала в 16-17 століттях. А сьогоднішній відтворений історичний комплекс “Запорозька Січ” науково обгрунтована зменшена її версія, яку було відтворено по знайдених залишках, затоплених водами Каховського водосховища. Оригінальна Січ була приблизно в 10 разів більша.
Усього в різні часи нараховується 8 Січей на території України. 5 - на території Дніпропетровсьокї області, 2 - на території Херсонської, але одна перша Запорозька Січ знаходилася саме тут на острові Хортиця. І найбільшої слави зазнала саме Запорозька Січ.
Запорозька Січ - унікальний історико-культурний комплекс, що відтворює образ козацької столиці і атмосферу часів козацтва. Комплекс почали будувати в 2004 році, а вже у 2007 році тут знімали український історичний фільм “Тарас Бульба”, в якому спробували відобразити атмосферу життя козаків 17го століття.
Ця територія створила унікальний образ, унікальну ментальність запорозького козака, козака-воїна, людини захисника західних християнських цінностей. Це людина, яка мала велику силу волі, незламну вдачу, викликала повагу оточуючих, сприймалась як особлива. А ще до того козаки були грамотні (історики стверджують, що деякі козаки Запорозької Січі знали до дванадцяти мов).
Січ - столиця козацьких земель, але козаки жили не тільки на січі.
На Січі був гарнізон 3-5 тисяч, а решта жили за межами Січі, на території так званих “зимівників” або фермерських господарств. Там вони займалися рибальством, полюванням, сільським господарством, жили з дружинами та дітьми, вели цілком повноцінне життя.
Був невеличкий прошарок козаків, які жили на Січі та ніколи не одружувалися (давали обітницю безшлюбства), але таких була меншість.
Запорозька Січ складається з двох частин - Малий кіш (торгове та ремісниче передмістя) та Великий кіш (козацький гарнізон). Усе містечко захищають фортифікаційні укріплення - рів, вал з гостроколом, оборонні вежі.
Внутрішній простір також облаштовано за козацькими традиціями. Тут зведені козацькі курені, кузня (де виготовляли вироби з металу), гончарня (вироби з глини), корчма (місце, де можна було поїсти) та грецька хата (так званий готель), у якій приймали послів.
Козацький курінь - казарма, в якій жили козаки. Його довжина сягала 18 метрів. І всього було 38 штук. У куріні постійно був запах диму. Там стояла пічка, яка постійно диміла, “тобто, курила”. Звідси і назва “курінь”. Курінь - це військова одиниця, як рота чи полк і територіальна одиниця як район. Козаки з однієї місцевості намагалися селитися в одному куренітому за територіальною ознакою куріні і називалися черкаські, чернігівський, канівський.
«Пушкарня», тобто арсенал Cічі, де зберігаються гармати, зброя, ядра, запаси пороху.
У центрі Січі стоїть церква Покрови Пресвятої Богородиці. Церкви на всіх січах називалися саме так. Ця церква діюча, освячена, тут відбуваються служба Божа, вінчання, хрестини і це дійсно центральне місце на Січі. Головна цінність цієї церкви - іконостас, якому понад 200 років.
Покрова вважалася покровителькою козацтва і Свято Покрови відзначається сьогодні разом з Днем Козацтва 14 жовтня. Зараз це також день Захисника України.
Козаки були православними християнами. Часто коли козаки відходили від воєнних справ, доживали в монастирях, жертвували великі кошти на діяльність церков та монастирів. І по великому рахунку саме завдяки запорозьким козакам православ”я збереглося на українських землях.
У цієї церкви є протип - Троїцька церква в Сумській області, селі Пустовійтівка, збудована на кошти останнього кошового отамана Петра Калнишевського.
Перед церквою козаки влаштовували майдан, на якому збирали раду, обирали отаманів (підкидаючи свої головні убори) та вирішували найважливіші питання війни та миру.
Кошовий отаман обирався більшістю голосів і відмовитися від пропозиції стати кошовим отаманом козак не мав права: якщо тобі довірили, будь добрий йди та працюй.
World with a Twist - Світ з родзинкою!
Давайте досліджувати світ разом!

Пікірлер: 92
КУБАНЬ - 5000 років української історії
30:49
імені Т.Г. Шевченка
Рет қаралды 1,1 МЛН
Цікаві факти про козаків (відео)
8:28
Довідник цікавих фактів та корисних знань
Рет қаралды 26 М.
Which One Is The Best - From Small To Giant #katebrush #shorts
00:17
Officer Rabbit is so bad. He made Luffy deaf. #funny #supersiblings #comedy
00:18
Funny superhero siblings
Рет қаралды 16 МЛН
iPhone or Chocolate??
00:16
Hungry FAM
Рет қаралды 52 МЛН
The most interesting castles of Ukraine
12:54
Відеожурнал Версаль
Рет қаралды 1 МЛН
«Книга-мандрівка» | ЗАПОРІЖЖЯ
4:05
Книга-мандрівка. Україна
Рет қаралды 114 М.
Пластунівський курінь. Як виглядала козацька казарма на Запорозькій Січі.
13:59
Як козаки на весіллі гуляли (1984)
19:36
uacartoons
Рет қаралды 162 М.
Which One Is The Best - From Small To Giant #katebrush #shorts
00:17