Dobry wieczór ,a jeśli nie jestem zamężna alei i mieszkam z partnerem z którym mam dzieci ,czy wtedy tak samo ,czy jest ta sytuacja inaczej spostrzegana?
@agaRCHK4 жыл бұрын
Dzień dobry. W 2015 roku byłam zatrudniona u taty. Po jakimś czasie byłam w ciąży. Miałam umowę na 3500 brutto i miałam i mam do dziś umowę o prace na stanowisku biurowym. Jednak zus doczepil się i ucieli mi wypłatę na najniższą krajową? Czy to było zgodne z prawem?
@bozenadygudaj23924 жыл бұрын
Co wtedy ze składką na ZUS jeżeli chcę zatrudnić syna w mojej działalności?
@19791krzys Жыл бұрын
Dzień dobry a jak to wygląda gdy żona pracuje na umowę o pracę i chce założyć JDG czy mąż może pomagać przy tej działalności ale nieodpłatnie? I czy żona musi płacić za niego zus?
@infakt Жыл бұрын
Dzień dobry, jeśli będzie to stała pomoc, to wg ZUS będzie uznawana za osobę współpracująca. W konsekwencji żona będzie miała obowiązek za Pana opłacać duży ZUS.
@aniaradzia5 жыл бұрын
Jak w takim razie rozwiązać dochód męża pracującego u żony na umowę zlecenie. Nie można go traktować jako koszt, a mimo wszystko trzeba odprowadzić pit 11i zgłosić dochód męża. Z tego wynika że sztucznie winduje się dochód rodziny...
@infakt5 жыл бұрын
Dzień dobry, Pani Anno od 2019 roku, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT "kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika". Więcej na ten temat znajdzie Pani tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/jak-rozliczyc-zatrudnienie-malzonka-w-2019-r/
@FormatGry6 жыл бұрын
Dzień Dobry. Ja z kolei mam pytanie czy jak mieszkam w jednym domu z rodzicami w ktorym Mama chce pomóc bezpłatnie w księgowosci firmowek to jak to bedzie traktowane odnośnie skladek itd? Pozdrawiam.
@infakt6 жыл бұрын
Dzień dobry, Mama może zostać uznana za osobę współpracują: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/osoba-wspolpracujaca/ i wówczas będzie obowiązek opłacania składek jak dla dużego ZUS. Zatem dobrym rozwiązaniem może być jednak podpisanie np. umowy zlecenia i opłacanie od niej składek. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@przemop30356 жыл бұрын
Mam JDG i żona pomaga mi w prowadzeniu firmy, przez co odprowadzam za nią ZUS, a co jak żona zajdzie w ciążę i na tyle źle się czuje, że nie może kontynuować pracy? Normalnie honorowane jest zwolnienie itd. jak przy każdej umowie o pracę?
@infakt6 жыл бұрын
Jeżeli opłaca Pan za żonę składki na ubezpieczenie chorobowe, będzie jej przysługiwać prawo do zasiłku chorobowego, jako osobie współpracującej. Zachęcamy również do lektury naszego artykułu - www.infakt.pl/blog-ksiegowy/zasilek-chorobowy/
@wolekmister6 жыл бұрын
Witam. A jak to wygląda w takim przypadku. Żona pracuje na etat i prowadzi DG i zatrudnia męża na umowę o zlecenie. Jest możliwość w przypadku męża opłacania samych składek na ubezpieczenie zdrowotne ?
@infakt6 жыл бұрын
Za małżonka należy opłacać zarówno składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak i społeczne.
@autostopem6 жыл бұрын
Czy żona może założyć swoją działalność i świadczyć poprzez nią różne usługi np. księgowość na rzecz mojej firmy? Można by w ten sposób uniknąć płacenia pełnego ZUSu przez pierwsze dwa lata. Czy to dopuszczalne?
@infakt6 жыл бұрын
Dzień dobry, Panie Marku jak najbardziej małżonka może rozpocząć prowadzenie działalności i świadczyć usługi Pana firmie po cenach rynkowych.
@angelikalepek6 жыл бұрын
Mąż prowadzi JDG, żona ma rentę socjalną (znaczny stopień niepełnosprawności), a więc i ubezpieczenie i pomaga w prowadzeniu księgowości-co ze składkami w takiej sytuacji? Oczywiście nie ma mowy tu o żadnym wynagrodzeniu.
@infakt6 жыл бұрын
Dzień dobry Pani Angeliko, jeśli nie ma żadnej umowy to żona może być uznana za osobę współpracującą i wówczas składki będą opłacane od podstawy, jak na dużym ZUS, o czym więcej napisaliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/skladki-za-zone-pomagajaca-przy-prowadzeniu-dzialalnosci/. Lepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy zlecenie nawet na niewielką kwotę. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@AnnaK-bq2cj6 жыл бұрын
A co z małżeństwem, które nie mieszkają razem i tym samym nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego. Mają również inne meldunki stałe
@infakt6 жыл бұрын
Pani Anno, rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia w tym zakresie. Możliwe rozwiązania omówiliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/skladki-za-zone-pomagajaca-przy-prowadzeniu-dzialalnosci/. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@AnnaK-bq2cj6 жыл бұрын
inFakt.pl to nie rozdzielność majątkowa. Tylko nie mieszkanie razem i tym samym nie prowadzenie wspolnie gospodarstwa domowego. Tak jakby małżenstwo było na papierze bo nie mieszkamy razem
@infakt6 жыл бұрын
Pani Anno, to wówczas nie mówimy o osobie współpracującej, najlepszym rozwiązaniem w naszej opinii będzie umowa zlecenie. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@goskakrol6 жыл бұрын
Czy można z mężem zawrzeć nieodpłatną umowę zlecenia i tym samym uniknąć ZUS ( dodam ,że żona ma stałe zatrudnienie w innej firmie)? -wg tego filmu można...czy dobrze rozumiem?
@infakt6 жыл бұрын
Pani Małgorzato, w przypadku nieodpłatnej umowy zlecenia nie ma obowiązku opłacania składek ZUS. Pozdrawiamy :)
@wolekmister6 жыл бұрын
A jak jest ze składka zdrowotna ? Czy małżonek zatrudniony u żony moze opłacać tylko składki zdrowotne ?
@goskakrol6 жыл бұрын
@@wolekmister z tego co wiem to tylko w sytuacji kiedy jest zatrudniony w innej firmie i są odprowadzane wszystkie składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
@krzysztofborek55556 жыл бұрын
@@infakt Czy tym samym, jeżeli taka sytuacja ma miejsce i np. żona ma UP w innej firmie i jednocześnie jest zatrudniona u męża na zlecenie (nieodpłatnie) czyli nie odprowadzane są za nią składki, to czy możemy uznawać żonę za pracownika, a tym samym wziąć np. drugi samochód na firmę dla swojej żony? Pozdrawiam
@marcinmeresta5 жыл бұрын
@@krzysztofborek5555 Taka umowa zlecenie, przytoczona w filmie, może być przez ZUS zakwestionowana wstecz jako obejście prawa. To samo z UoP podpisaną z żoną. Najlepiej, jeśli żona ma UoP na co najmniej minimalną krajową w innym podmiocie, a mąż odprowadza za nią tylko składkę zdrowotną, bez żadnej umowy. Wtedy nikt tego nie będzie kwestionował. A drugi samochód masz prawo wziąć bez pytania kogokolwiek o zgodę.
@karinapokorska44066 жыл бұрын
a gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową?
@AnnaK-bq2cj6 жыл бұрын
i to też mnie i interesuje
@infakt6 жыл бұрын
Pani Karino, rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia w tym zakresie. Możliwe rozwiązania omówiliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/skladki-za-zone-pomagajaca-przy-prowadzeniu-dzialalnosci/. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@infakt6 жыл бұрын
Pani Anno, rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia w tym zakresie. Możliwe rozwiązania omówiliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/skladki-za-zone-pomagajaca-przy-prowadzeniu-dzialalnosci/. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!