Bardzo profesjonalny filmik.Organista zna sie na swojej pracy.
@govindapriyadasi2865 жыл бұрын
Wspaniało! Witam z Trokach (Litwa), też jestem organistą, no nie profesjonał, sama nauczyłam się grać na organach. Odcinki pana mnie bardzo pomagają. Z pomocą Pana Boga nadzieję się kiedykolwiek grać jak pan. Przepraszam za mój polski, trudno pisać, sama jestem litwinką.
@staryrastaman4293 жыл бұрын
Powodzenia w rozwijaniu umiejętności
@govindapriyadasi2863 жыл бұрын
@@staryrastaman429 dziękuję 🙏
@pksorganist66984 жыл бұрын
Ja dopiero 3 mszę grałem, odpowiedzi dopiero teraz się uczę, także dziękuję za film :) A dotychczas uzgadniałem z księdzem, żeby aklamacje były mówione :D
@OneLifeWithEachOther6 жыл бұрын
Tak mi się skojarzyło, że niezależnie od tego, w jakiej tonacji śpiewa ksiądz, nasz organista zawsze wszystko gra w tej samej, a zwłaszcza "Ojcze nasz", o ile co do odpowiedzi może się względnie nagiąć, o tyle "Ojcze nasz" zawsze, ale to zawsze gra w jednej :D
@Kamilfras6 жыл бұрын
No to współczuję poziomu muzycznego w parafii...
@АлександрКарпович-с9к6 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie!!!
@1685kawosz4 жыл бұрын
Nic dodać, nic ująć.
@MT-jg8ms6 жыл бұрын
wspaniały film :) Dziękuję serdecznie 😁
@JakubKudrycki Жыл бұрын
CIEBIE, BOGA, WYSŁAWIAMY - POMOCE LITURGICZNE DLA ORGANISTÓW - Redakcja: Witold Zalewski, Mieczysław Tuleja, Wiesław Delimat, ks. Robert Tyrała Polecam tę książkę do nauki.
@djkoigo6 жыл бұрын
Dzięki wielkie❤️❤️❤️Bardzo mi pomogłeś bo gram jutro Swoją pierwszą Mszę!!!
@Kamilfras6 жыл бұрын
Trzymam kciuki. Nie zrażaj się i nie przejmuj błędami, każdy kiedyś grał pierwszą mszę.
@djkoigo6 жыл бұрын
Dziękuję ❤️🙂
@djkoigo6 жыл бұрын
Udało się, wszystko tak jak Było zaplanowane, ale większość Panu zawdzięczam za ten odcinek. Dlaczego?? Bo mam 14 i gram ze słuchu. Także dziękuję Panu bardzo jeszcze raz!!! Z Bogiem!!!
@kajjarecki5205 Жыл бұрын
Dzięki za twoją pomoc 😉
@danieljagnicki84614 жыл бұрын
Super Ci to wszystko idzie, Ja dopiero się przyuczam😉już mam za sobą 3 msze, pozdrawiam
@teresakozak52955 жыл бұрын
Czy aplikacja mobilna będzie również dostępna na iPhone?
@pawelzydek95296 жыл бұрын
ad szukania dźwięku: osobiście stosuję kamerton tradycyjny lub apkę w komórce - odradzałbym osobom bez szybkiego rozpoznawania interwałów "dziobania" na klawiaturze. Gratulacje po raz wtóry za pomysł i wykonanie serii! Życzę miliona wyświetleń !
@organista02745 жыл бұрын
Ja mam pianinko na telefonie i na nim szukam. Ksiądz proboszcz z mojej parafi spiewa bardzo nisko czasem odpowiedz ''amen"' muszę odegrac w tonacji A dolnego
@joka30605 жыл бұрын
Jeśli jest bardzo nisko, to czy można odpowiedzieć oktawę wyżej?
@Kamilfras5 жыл бұрын
To już chyba musiałoby być ekstremalnie nisko, czyli poniżej G.
@bamber1006 жыл бұрын
Szanowny Panie Kamilu, po pierwsze gratuluję idei oraz sił do realizacji tego projektu. Po obejrzeniu filmu kilka kwestii stało się dla mnie niejasnych, bądź pewne zagadnienia bardziej mnie interesują i chciałbym poznać na nie odpowiedź, ponieważ nie wiem jaka wersja wykonawcza jest poprawna i jak powinienem to śpiewać. Pozwalam sobie zadać kilka pytań: 1) dlaczego niepoprawne jest podawanie dźwięku celebransowi? I czy jest to niepoprawne wg Pana, czy reguluje to jakiś przepis? Powiedział Pan w filmie, że nie należy tak postępować, jednak nie uzasadnił Pan tego w żaden sposób. Jeśli to możliwe, to proszę o wyjaśnienie. 2) czy mógłby Pan podać źródło z jakiego pochodzi odpowiedź "pan z wami", którą Pan gra w 9:18 ? Nie mam na myśli tutaj publikacji "regionalnych", tylko oficjalne księgi KK. Czy w 16:40 kapłan śpiewa całe wezwanie na jedynym tonie, czy na ostatnią sylabę schodzi o tercję małą w dół? niestety na nagraniu tego wyraźnie nie słyszę. 3) czy należy śpiewać odpowiedzi mszalne z ludem wiernym? Jeśli nie, to dlaczego? 4) wspominał Pan sporo o akcentach słowa w odpowiedziach mszalnych, bardzo mi się podoba ta idea. W związku z tym mam pytania: - dlaczego w zaproponowanej przez Pana harmonizacji "Głosimy śmierć Twoją" akcentuje Pan pierwszą sylabę GŁO, skoro akcent pada na drugą sylabę głoSImy? - dlaczego w harmonizacji "Ile razy ten chleb" "ile" jest ważniejsze od "razy" oraz dlaczego harmonizacja nie podkreśla słowa "chleb", który to przecież jest kluczowy w tej aklamacji, - dlaczego w aklamacji "uwielbiajmy tajemnicę wiary" w wyrażeniu "Ty jesteś Zbawicielem" nie akcentujemy sylaby JEsteś, tak aby "Ty" stało się niejako "przedtaktem", a dopiero proponuje Pan zaakcentowanie sylaby zbawiCIElem? Pozdrawiam serdecznie.
@Kamilfras6 жыл бұрын
Witam. Dziękuję serdecznie i już postaram się odpowiedzieć na pytania. 1. Nie reguluje tego przepis. Księża śpiewają w różnych tonacjach i nie zawsze doskonale słyszą. Wyraźne podanie dźwięku może sprawić, że celebrans nie trafi w ten dźwięk, lub nie będzie mu wygodnie zaśpiewać i źle to będzie wyglądało. Obawiam się, że nawet i księża by sobie nie życzyli czegoś takiego. Wiadomo, że może i dla ludzi podanie dźwięku przemyślanego i optymalnego, dzięki czemu odpowiedź wiernych była by w wygodnym ambitusie, było by wskazane, tak do tej pory na żadnych mszach z tym się nie spotkałem. Poza tym, nie wiemy, którą formę wezwania kapłan zaśpiewa. My powinniśmy umieć wszystkie odpowiedzi we wszystkich tonacjach, dzięki czemu nigdy nie będzie zaskoczenia. A sprawdzanie tonacji księdza powinno być nie zauważalne przez wiernych. 2. Melodie przed ewangelią wzięte zostały z Lekcjonarza mszalnego. Na ostatnich stronach są podane melodie śpiewów lekcji i ewangelii. Wezwanie w 16:40 jest zakończone tercją w dół, możliwe, że tego nie słychać bardzo wyraźnie. 3. Śpiewanie znanych odpowiedzi z ludem może spowodować, że wierni przyzwyczają się do tego, że organista za nich wszystko śpiewa. Rozumiem, że czasami trzeba zaśpiewać, zwłaszcza jak odpowiedź jest mało używana i nie znana, i ludzie nie wiedzą jak powinna brzmieć odpowiedź. Ale odśpiewanie Amen lub I z duchem Twoim, to raczej na pewno znajdą. Zdarza się, że czasami i takie odpowiedzi trzeba śpiewać, gdyż wierni źle rytmizują odpowiedź, akcentując i wydłużając "I" zamiast akcentować "DU", albo wydłużają "A". Ja na przykład w Ojcze nasz śpiewam fragment "jako i my odpuszczamy naszym winowajcom", aby nauczyć ich nie brania oddechu w środku. 4. Jeśli chodzi o akcentowanie w aklamacjach po przeistoczeniu, to tak: - Oczywiście akcent powinien być na sylabę SI. Tak też robię, nie wiem, czemu w filmie jest taki przykład. Możliwe, że zmęczenie zrobiło swoje i po prostu wykonałem to z błędem, albo niedopatrzenie przy montażu i wybór złego przykładu, a nagrywanych ich było po kilka na jedną odpowiedź. - Akcent ILE lub RAZY jest tutaj dyskusyjny. Zapewne akcentowanie RAZY było by poprawniejsze, nawet w mowie jakby się to tak naturalnie układa. Natomiast dlaczego słowa CHLEB nie zaakcentowałem? Przepraszam ale nie wiem. Tak jak wspomniałem wszystko było nagrywane jednej nocy i zmęczenie mogło dać się we znaki. - W trzeciej aklamacji myślę, że można zamiennie akcentować sylaby TY i JESteś.
@bamber1006 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź i za wyjaśnienia.
@filipjurkiewicz70656 жыл бұрын
Świetna seria
@mariangadulski83866 жыл бұрын
Propo amen, niestety większości słyszymy np. W tonacji F: C7 F czyli tonika i dominanta, jestem ciekaw skąd wogóle się to wzięło bo niestety większość tzw. Łorganistów to stosuje :) ja osobiście pamiętam jeszcze z lat dzieciństwa pamiętam jak było to stosowane i jest do tej pory, trzeba powiedzieć że odpowiednio z harmonizmowane brzmi ładnie tylko teraz pytanie czy to Amen było kiedyś dopuszczalne i teraz zostało usunięte czy to poprostu taka wersja ludowa.
Witam panie kamilu mam pytanie czy lepiej grać odpowiedzi na słuch czy trzymać się w jednej tonacji np. u mnie i z duchem twoim jest E-dur -cis-moll? bo nie wiem a wolałbym się fachowca zapytać sam jestem organistą samoukiem w parafii.
@Krolik-ti2dt Жыл бұрын
Dzienkuje
@MrPEkacz6 жыл бұрын
Czy posiada Pan gdzieś zapisane omawiane odpowiedzi mszalne w formie nutowej i mógłby udostępnić? Pozdrawiam!
@Kamilfras6 жыл бұрын
Ja nie mam, ale chyba są takie publikacje.
@joka30605 жыл бұрын
Mam przykałdowe, jeśli jeszcze są potrzebne proszę się skontaktować.
@udarskyyyy3 жыл бұрын
ma pan jakieś nuty tego bo w necie nmg znaleźć
@blaztv77886 жыл бұрын
Dziekuje
@tobiaszgames1173 Жыл бұрын
pięknie grasz i śpiewasz :)
@sylwester66514 жыл бұрын
Super Kamilu tłumaczysz, masz wielką wiedzę. Tylko ja się zastanawiam, jakim cudem wielu organistów ukończyło tzw.organistówkę? Do takiego profesjonalnego poziomu jak Ty prezentujesz oprócz tej obszernej teorii organista powinien posiadać jeszcze wysoką technikę gry oraz znać zasady harmonii. ja nie umiem tak harmonizować, gram amatorsko w porównaniu do Ciebie, ale staram się brać przykład z dobrych organistów jak Maestro Arkadiusz Popławski i chociaż to co jestem w stanie wyłuskać z tej harmonii stosować a to co wyprawiają niektórzy organiści to zostawię bez komentarza. Ja nie gram zawodowo w kościele ale lubię bardzo organy kościelne i w domu czasami lubię pograć pieśni czy inne utwory na organy.
@mateuszgaertner3905 жыл бұрын
Dzień dobry panie kamilu czy mógł bym się z pane skątaktować prywatnie?
@Kamilfras5 жыл бұрын
Proszę napisać na Facebooku.
@mateuszkuczkowski40364 жыл бұрын
pan jakub dobrze sobie radzi jako ksiądz śpiewający;)
@michanienadowski45776 жыл бұрын
Mozna poprosic o pdf z odpowiedziami do częsci stałych??
@Kamilfras6 жыл бұрын
Nie posiadam takich. Ale można zakupić albo poszukać w internecie, na pewno sądostepne jakieś materiały.
@mr.organist6 жыл бұрын
"Uwielbiajmy tajemnicę wiary" = postrach organistów ;) u mnie jeden ksiądz tak śpiewał... teraz neoprezbiter coś tam próbuje z kanonem rzymskim... i innymi "formami nieużywanymi" do wyboru.. z odegraniem nie ma problemu...
@Kamilfras6 жыл бұрын
To jest największy problem, że zapominamy jako organiści o tych odpowiedziach, bo księża ich nie śpiewają.
@mr.organist6 жыл бұрын
No właśnie wiem, ale neoprezbiter + organista (dobry) to jest coś... można namówić na jakąś ewangelie śpiewaną, aklamacje inną, pomóc ew. w nauce śpiewu... a potem sami zobaczymy efekty .. ... Coś na temat muzyki w liturgii przygotowałem (teoria) ale jeszcze filmy czekają na ich pomnożenie (tak na zapas chciałbym z 5 filmów mieć)
@Kamilfras6 жыл бұрын
Młodych księży można na to namówić jeszcze, bo dużo pamiętają z seminarium i są ambitni. Warto to wykorzystać.
@mr.organist6 жыл бұрын
O tak.... Nie tyle pamiętają o ile są ambitni... Chcą się dobrze zaprezentować jako ci nowi... Szkoda przez duże SZ, że liturgiki w seminariach jest cholernie mało... Kolega [ksiądz] mi mówił, że mało co jest mówione o muzyce w liturgii, o obrzędach ... no a potem słyszymy 365 dni drugą modlitwę Eucharystyczną ... szał jest jak się pojawi 3 ..... Księża "przestają" rozróżniać stopnie uroczystych liturgii...
@888wilda6 жыл бұрын
Kamil Frąś U mnie jest Ksiądz, który praktycznie zawsze to śpiewa i jak organista wie, że on będzie odprawiać, zawsze ćwiczy sobie wcześniej tę odpowiedź
@Miłośnik_Komunikacji Жыл бұрын
Mogę Prosić nuty literowe na odpowiedzi mszalne
@pijanypijak5 жыл бұрын
Pytanie: Jaką tonacją rozpocząć panie zmiłuj się... kiedy ksiądz śpiewa?
@Kamilfras5 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem pytanie. Jeśli ksiądz zaczyna samemu to musimy się dostosować do jego tonacji. Lepiej jednak było by ustalić to z nim przed mszą i dostosować tonację do niego i wiernych.
@TomaszKuzma066 жыл бұрын
Więcej super seria
@jakuboleksy43646 жыл бұрын
Kamilu, miałem pytać o tą kwestię już przy okazji poprzedniego odcinka, wstrzymałem się, nie pojawiła się odpowiedź, więc zapytam. Chodzi o intonowanie części stałych, najczęściej "Kyrie" lub "Gloria" przez celebransa. W mojej posłudze rzadko się z tym spotykam, lecz jednak zdarza się. Bywa to problematyczne z dwóch względów - po pierwsze często kapłan śpiewa niedbale i mimo zaśpiewania całej frazy "Chwała na wysokości..." nie jestem w stanie określić, o jaką melodię mogło mu chodzić (lub pomieszał dwie różne melodie). Po drugie nie uwzględnia on niestety możliwości wokalnych wiernych i w ten oto sposób zdarzyło mi się grać "Gloria" ks. Pasionka w tonacji A-dur na mszy porannej. Niestety bywa, że rozmowy z delikwentem nie odnoszą skutku, gdyż "w seminarium uczyli - kapłan intonuje". Od razu zaznaczę, że najczęściej kapłani są chętni do współpracy i intonują te części po wcześniejszym krótkim wstępie organowym. Jakie jest poprawne podejście do tej kwestii?
@Kamilfras6 жыл бұрын
Jeśli chodzi o glorię, to wolałbym już zagrać krótki wstęp do Glorii w poprawnej tonacji. I jeśli tak bardzo chce zaczynać, to proszę. Chociaż zacząć według przepisów może celebrans lub kantor, a funkcję kantora pełni organista. To w przypadku, gdy Kyrie nie było śpiewane i trzeba glorię zacząć "z powietrza". Jeśli było śpiewane Kyrie, to gloria powinna się zacząć w tej samej tonacji a nie w oderwaniu od rzeczywistości. Co więcej, wypadało by, aby Gloria było z tego samego cyklu mszalnego.
@jakuboleksy43646 жыл бұрын
Oczywiście, nie powtarzam wstępu do "Gloria", jeśli wcześniej było "Kyrie". Bardziej w tym momencie chodziło mi o sytuację, gdy korzysta z III formy aktu pokuty i następnie "z powietrza" intonuje "Gloria", a jest przekonany o swoich umiejętnościach wokalnych i za nic ma sugestie organisty ;) Dzięki!
@Kamilfras6 жыл бұрын
No cóż, czasami niektórzy są niereformowalni.
@organista02745 жыл бұрын
Bardzo pomocny film. Chcialbym się tylko zapytac poniewaz w mojej parafi podczas prefacji ludzie nie akcentują słową "i" z duchem twoim itd. tylko to rozwlekają i nie wiem czy mam grac tak jak jest to na filmiku czy jednak dostosowywac się do ludzi?
@Kamilfras5 жыл бұрын
Można wytłumaczyć ludziom i zrobić próbę przed mszą. Oczywiście w porozumieniu z księdzem proboszczem i po wcześniejszym ustaleniu tego z Nim.
@organista02745 жыл бұрын
@@Kamilfras Dziękuje za odpowiedz porozmawiam z księdzem proboszczem i poćwicze z ludżmi
@blazejbabiuch6 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał :) Chciałbym się jedynie z ciekawości dowiedzieć dlaczego jest Pan przeciwnikiem przechodzenia z subdominanty na tonikę podczas akompaniamentu do prostego "amen" :D Pozdrawiam
@Kamilfras6 жыл бұрын
Już tłumaczę. 2 funkcje wymuszają poniekąd akcentowanie na obie sylaby. A i MEN. A chodzi o to, żeby to A było akcentowane a MEN nie.
@blazejbabiuch6 жыл бұрын
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź ;)
@grazialewa6 жыл бұрын
Kamil Frąś w hebrajskim właśnie owo "-men" jest akcentowane. Zresztą chyba nie od parady S-T nazywa się niekiedy kadencją kościelną.
@MrOrganarius956 жыл бұрын
Zgaszam się z przedmówczynią. Nie wiem, kto powiedział, że "Amen" akcentuje się na drugą sylabę. Po wtóre S-T od lat grane jest w Watykanie.
@andrzejgora20093 жыл бұрын
@@grazialewa Albo plagalną. Mon Dieu- kadencja kościelna nie w kościele ;) Znam też takich, którzy bez dominanty (najlepiej septymowej) A- men nie zagrają, tylko pół tonu w górę...
@michalswiderski1276 жыл бұрын
Takie pytanie może nie na miejscu tego odcinka ale.. Czy wszystkie pieśni jakie są zawarte w śpiewniku ks.Siedleckiego mogą być wykonywane w kościele np Taize ? Nie dawno został umieszczony post na facebooku także o tej tematyce
@Kamilfras6 жыл бұрын
Oczywiście. XLI wydanie Śpiewnika x. Siedleckiego jest uznane przez Episkopat Polski za Ogólnopolski Śpiewnik Liturgiczny, tak więc wszystko, co się w nim znajduje może być wykonywane podczas liturgii.
@michalswiderski1276 жыл бұрын
@@Kamilfras dziękuję wszystkie objaśnienia staram się przenosić na życie...Dobrej nocy :D!
@joka30605 жыл бұрын
Melodia odpowiedzi jest sztywno uzależniona od melodii na jaką zaśpiewa celebrans, czy jest tutaj dowolność? Np. amen na jednym tonie, lub wznosząc.
@Kamilfras5 жыл бұрын
Melodia odpowiedzi musi być taka sama jak wezwanie. W zależności od tonu, w którym celebrans śpiewa.
@joka30605 жыл бұрын
No to jest tego trochu do opanowania. Co prawda jak się ma w parafii jednego księdza to raczej śpiewa zawsze tak samo, ale przyjdzie inny np. gościnnie i naśpiewa inaczej, wtedy będzie problem.:)
@Kamilfras5 жыл бұрын
@@joka3060 Oczywiście, że jest. Dlatego do dobrego wykonywania tego zawodu potrzeba wiele lat nauki.
@SuperDaroG6 жыл бұрын
Czy tylko mi się wydaje czy za 4 razem odpowiedź po rozesłaniu śpiewa Pan "Bogu niech będą dźwięki"?
@Kamilfras6 жыл бұрын
Nagrywać wszystkie 10 odcinków jednej nocy i tyle odpowiedzi, to mogłem się pomylić już ze zmęczenia.
@damianwielgosz54624 жыл бұрын
A MEE EN :D :D xD
@mrdyziek23143 жыл бұрын
w tym zawodzie to jest chyba najtrudniejsze (:
@MateuszGlowacki3 жыл бұрын
oj tam
@mrdyziek23143 жыл бұрын
@@MateuszGlowacki nie ma ojj tam😂😂😂
@MateuszGlowacki3 жыл бұрын
@@mrdyziek2314 dzisiaj ci całą mszę nagram, będzie pan zadowolony
@mrdyziek23143 жыл бұрын
@@MateuszGlowacki o i git
@MateuszGlowacki3 жыл бұрын
@@mrdyziek2314 noajak
@franciszeksywula7517 Жыл бұрын
czasami organista podpowiada jak celebras powinien zaspiewac
@latajacawrona374621 күн бұрын
7:50
@kubixdesign_6 жыл бұрын
Czy te klawisze są popękane
@Kamilfras6 жыл бұрын
Nie, taka ich budowa jakby "na pół".
@PyszneWypieki4 жыл бұрын
Czy takie Amen jest poprawne jak w poniższym filmie? Ten organista używa tego Amen do wszystkich wezwań kapłana jakie on zaśpiewa. (24 minuta, 20 sekunda): kzbin.info/www/bejne/pl7WnoaGbNWEfaM
@Kamilfras4 жыл бұрын
Tego typu amen wykonuje się na jednym tonie.
@channach72316 жыл бұрын
A dlaczego nie może być amen S-T?
@Kamilfras6 жыл бұрын
Odpowiedziałem na to w którymś z komentarzy pod tym filmem.
@channach72316 жыл бұрын
@@Kamilfras wiem właśnie poszukałam! Dziękuję!
@organista02745 жыл бұрын
Czy jeżeli ksiądz spiewa w bardzo niskiej tonacji A lub H dolnego to czy Ojcze nasz można odegrać w wyższej tonacji ?, ponieważ ludziom żle spiewa sie tak nisko , nie brzmi to ładnie a głosu księdza nikt nie zmieni.
@Kamilfras5 жыл бұрын
Można zacząć od tego samego dźwięku na którym kończy wezwanie. Już przez to "nadrobimy" cały ton.
@asadafa186 жыл бұрын
Warto wspomnieć o tym, że w co 2 parafii, odpowiedź AMEN grana jest na 2 dźwiękach (półtonowe) zamiast na jednym jak w filmie. U mnie mimo iż cały rok grane jest na 1 dźwięku, to i tak gdy w Wielki Czwartek zamilkną organy, ludzie śpiewają to półtonowe :) Taki nawyk...
@Kamilfras6 жыл бұрын
Proponuję zaśpiewać ułamek sekundy przed nimi, może się uda ich wtedy sprowadzić na dobrą drogę.
@888wilda6 жыл бұрын
Kamil Frąś U mnie organista gra półtonowe Amen Ja za parę lat wejdę na jego miejsce i będę musiał nauczyć wiernych tej poprawnej wersji. I nie tylko tego. Ojcze nasz też trzeba będzie "przeorganizować", bez tej przerwy w wiadomym miejscu, O zbawcza Hostio też. Ale wejdę na krótko, rok, dwa, coś koło tego. A, znając życie, po mnie wejdzie znów ktoś, kto będzie popełniać te dawne błędy, bo w mojej okolicy praktycznie nie ma prawdziwie dobrego organisty. Ja się dopiero uczę, ale powiedzieć o sobie "dobry" nie mogę
@Kamilfras6 жыл бұрын
@@888wilda Takich miejsc jest wiele w Polsce. Proponuję zacząć od jednego, może nauczyć ich nie brania oddechu w Ojcze nasz. Wytłumaczyć przed mszą i poćwiczyć, że przecież jak mówimy, to nie bierzemy tam oddechu, a śpiew to jakby przedłużenie mowy. Wiadomo, że za pierwszym razem mogą nie załapać, ale małymi kroczkami trzeba próbować.
@OneLifeWithEachOther6 жыл бұрын
Ale jak ludzi na mszy malutko :(
@damianwielgosz54626 жыл бұрын
czy tylko mnie irytuje 7:05-7:12 ? :P
@Kamilfras6 жыл бұрын
Nie bardzo wiem co?
@damianwielgosz54626 жыл бұрын
@@Kamilfras to A MEE EN ?
@Kamilfras6 жыл бұрын
@@damianwielgosz5462 No cóż, odpowiedź jak odpowiedź ;)
@mb76576 жыл бұрын
Czy tylko mi sie wydaje i podświadomość działa czy faktycznie śpiewa Pan h-Amen? 😂 a tak na poważnie, myślę że to bardzo dobra seria szczególnie dla młodych grajków którzy chcą się stać organistami a nie zawsze mają możliwość pójścia do studium muzyki kościelnej, chociaż tutaj dowiedzą się jak ważna jest ta służba i jak bardzo trzeba sie do niej przygotowywać. Na przykład 4 tony dialogu przed i po Ewangelii, kto się spotkał przynajmniej z dwoma? Ja jeszcze nie słyszałem żeby któryś ksiądz używał więcej niż dwóch. Nieraz całe życie "przejedzie" na jednym, podstawowym. A tu naraz przyjdzie jakiś obcy, zaśpiewa coś innego i klapa bo ani organista ani ludzie. Kawał dobrej roboty p. Kamilu 😉
@Kamilfras6 жыл бұрын
No właśnie. Księża niestety przez całe swoje kapłańskie życie potrafią śpiewać tylko jedne wezwania, przez co my często zapominamy jak powinna wyglądać odpowiedź do innych. Dlatego też ważne jest proponować księżom i ćwiczyć z nimi inne tony wezwań. Najprędzej to jeszcze młodzi księża lub diakoni używają innych tonów, bo mają je na świeżo w pamięci. Jeśli chodzi o h-Amen, to już mogło zmęczenie dać się we znaki, bo wszystkie odcinki nagrywaliśmy jednej nocy. Odcinek 7 był jednym z ostatnich, stąd na całym filmie widać już moje zmęczenie.
@alanprz.97736 жыл бұрын
no diakoni chętnie! ;)
@Kamilfras6 жыл бұрын
@@alanprz.9773 Żeby Kościół Katolicki miał takich śpiewających diakonów jak Ty Jarku, to by było dobrze.