"Chłopski rozum" i "zdrowy rozsądek" mają rzekomo oznaczać myślenie w sposób zgodny z zasadami logiki, a jednocześnie intuicyjny i prosty. O ile zamyka on się w dyskusjach, w których z powodu braku szczegółowej wiedzy zmuszeni jesteśmy opierać się na doraźnych wyobrażeniach, jest narzędziem więcej niż dopuszczalnym. Jednocześnie twierdzenie, że wytrzymuje on konfrontację z wiarygodnym zestawem danych naukowych, jest metodologicznym postawieniem sprawy na głowie.
@jarok18913 жыл бұрын
Zdrowy rozsadek zawsze powinien wygrywać gdy "wiarygodny zestaw danych naukowych" wygłasza ktoś komu wystaje metka z ceną za ile został kupiony. Przykładów mamy az nadto od ok 2 lat:D
@polishhamnr14693 жыл бұрын
Na całe szczęście naukowcy zawsze przyjmują jedną linie ;) Nawet mimo stosowania metody Kija(np. wyrzucenie z uczelni) i marchewki(przyznanie grantów).
@przemysawkujawa36853 жыл бұрын
@@jarok1891 Tak? 90% medyków świata zostało kupionych? Nawet ci w Przasnyszu? Sorry, ale takie twierdzenie to nie jest zdrowy rozsądek, to chłopska głupota, na którą Brzytwa Ockhama może być panaceum (przy odrobinie dobrej woli, bo na nagły wzrost inteligencji nie liczę).
@jarok18913 жыл бұрын
@@przemysawkujawa3685 Nawet ci w "Przasnyszu" dostają dodatki Covidowe i ekstra kasę za dyżury. Postaw się w skórze medyka który zarabiał 3,5-4k PLN a przy Covidzie ma na łapę 8k PLN. Chciałbys zakończenia pandemii?:D Przypomnij sobie co sie stało gdy im w zeszłym roku te dodatki zabrali. Tak kupuje się ludzi. U tych konowałów z telewizorów po prostu kwoty za robienie z gęby cholewy są większe (jest do odnalezienia w necie lista lekarzy z Rady Medycznej przy Premierze i skąd dostawali granty na działalność naukową), a pozostaje przecież spora grupa idiotów którzy zrobią to czysto charytatywnie.
@przemysawkujawa36853 жыл бұрын
@@jarok1891 Jeśli ratowanie charytatywnie ludzi jest dla Ciebie idiotyzmem to jesteś [wstaw coś sam, bo YT tych wulgaryzmów nie przepuszcza] nie wartym splunięcia. Co tyczy się dodatków, zapytaj medyków czy chcą dalej nadgodzin i chodzenia cały dzień w kombinezonach. Bez dodatków pies z kulawą nogą by nie chciał leczyć szurów, którzy się nie szczepią. Tyle w temacie. O tysiącach badań i prostych statystykach oraz robieniu z logiki dziwki przez takich jak Ty, nawet nie wspomnę, bo ich nie ogarniesz swoim małym móżdżkiem.
@amciuam1573 жыл бұрын
Tak zwany "zdrowy rozsądek" to się nadaje co najwyżej do podjęcia decyzji wtedy kiedy zastanawiamy się czy już przestać pić w sobotni wieczór czy można jeszcze trochę zatankować. Zazwyczaj wiadomo jak to się skończy. Zdrowy rozsądek i pusty chłopski rozum nie nadają się do analizy tak skomplikowanych zagadnień jak globalna zmiana klimatu, przeludnienie, głód, ubóstwo, nierówności społeczne, eksploracja kosmosu czy ogólnie pojęta walka o przetrwanie gatunku ludzkiego.
@jarok18913 жыл бұрын
Ten jak to ładnie napisałeś "pusty chłopski rozum" wiedział kiedy zasiać, opielić, zebrać plon żeby było co jesc i jeszcze sprzedac nadwyżkę,itp bez googla, telewizora. Ty tą swoją walkę z głodem i o przetrwanie gatunku ograniczasz zapewne do wrzucenia kilku złotych raz w roku do puszki albo paru paczek makaronu dla banku żywności. Niesamowity wręcz wysiłek intelektu:D
@PasiekaNadBystra3 жыл бұрын
@@jarok1891 no. "Pusty chłopski rozum " Budował dom który stał 120 lat, i sam się utylizował, teraz wykształceni nie potrafią. Przetrwanie gatunku ludzkiego sie optymalizuje :) , jak biznes. Wmawia się dzieciom żeby rozważyły swoją płeć, albo związek ludzi tej samej płci. Genialne :).To wszystko potęga INFORMACJI!!!.
@eihwazz123 жыл бұрын
Thanks!
@dawid60953 жыл бұрын
Czy będą jeszcze filmy o religii? Potrafisz o tym mówić w bardzo merytoryczny i jednocześnie spokojny, nienapastliwy sposób, z dużym szacunkiem dla każdego, co daje Ci szansę rzeczywiście dotrzeć ze swoim przekazem. :) Brakuje tego na polskim KZbin moim zdaniem.
@Aura-bu9jb3 жыл бұрын
Polecanko stacje ateizm, lupe sceptyka i karola fjałkowskiego
@enb2333 жыл бұрын
I polecam też Śmiem Wątpić :)
@baltazargabka_3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Trochę mi przypomina Krótki film o prawdzie SciFuna. Argumentację o logice i chłopskim rozumie słyszę zewsząd. Zarówna z "lewa" jak i z "prawa". Zarówno gdy ktoś chce udowodnić istnienie Boga jak i udowodnić jego nieistnienie. Aż brakuje mi wspomnienia o heurystyce dostępności. Mam wrażenie, że to jedno z zagadnień leżących u podstaw tematu "zdrowego rozsądku".
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Będzie o błędach poznawczych w drugiej części! Dzięki za komentarz!
@PasiekaNadBystra3 жыл бұрын
Ile słów byś nie wymyślił, to musiałeś je wcześniej usłyszeć albo zobaczyć ,pisane .Tak zaczyna istnieć Bóg i wszystko inne czego osobiście nie doświadczyłeś.
@michaswat88843 жыл бұрын
@@PasiekaNadBystra ehh no sam się prosisz o to pytanie - jakie masz dowody na poparcie tego co napisałeś? :D
@PasiekaNadBystra3 жыл бұрын
@@michaswat8884 jakie masz dowody na zaprzeczenie, tego co napisałem? :)
@michaswat88843 жыл бұрын
@@PasiekaNadBystra nie odwracaj kota ogonem, to nie ja wygłaszam tezę ani jej nie zaprzeczam - dla mnie jest obojętna. To na tobie spoczywa ciężar dowodu.
@hafsa8943 жыл бұрын
"Samodzielnie myślenie" to najczęściej wymówka od sprawdzenia źródeł informacji, które się przekazuje dalej. Zdrowy rozsądek to sprawdzenie, czy te informacje są faktami czy opiniami (bo tak, opinia też może być informacją samą w sobie, tylko ma inne zastosowanie) oraz konfrontacja opinii z faktami, by odsiać fałsz i niczym nie poparte opinie. Nie można być w 100% niezależnym w myśleniu, bo nie ma człowieka, który zna się na wszystkim, stąd lepiej mieć mniej opinii albo się z nimi wstrzymać, jeżeli nie umiemy sami zinterpretować faktów, zamiast tego weryfikować różne autorytety w danej dziedzinie i zgodzić się zaufać tym sprawdzonym. Na tym dla mnie polega "zdrowy rozsądek", że nie wymuszamy na nim pojmowania tego, co niepojęte, dopóki nie zgłębimy tematu. Najgorsze jest to, że wielu ludziom wystarczy przeczytanie kontrowersyjnych artykułów niezbyt akredytowanych ludzi i czuć się częścią niszowej grupy, stąd identyfikacja z "samodzielnym myśleniem" jakby to była nowa subkultura, a nie zwykła ułuda.
@robuzytkownik75053 жыл бұрын
Chlopski Rozum to wspaniałe narzędzie w ktore nas wyposażyła natura na drodze ewolucji. Sprawdza się on jednak tylko w prostych sprawach jak np; Jak widzimy niedźwiedzia to spier...ać! Jak widzimy chętną dziewoję to skorzystać. Niestety próba przenoszenia chłopskiego rozumu na bardziej skomplikowane zjawiska to droga donikąd. Np próba wyjaśnienia antropogenicznego ocieplenia klimatu. Jak słyszę "ale na chłopski rozum Jak człowiek może wpływać na klimat" to mnie krew zalewa. Albo inne. Na chłopski rozum to; 2 + 2 x 2 = 8 Także tego 😁
@29wik3 жыл бұрын
@Rob Użytkownik "Jak widzimy chętną dziewoję to skorzystać." I tak działa chłopski rozum. Potem słyszymy , aallee ona chciała.
@robuzytkownik75053 жыл бұрын
Ale weź mi Orestes to serduszko bo ktoś pomyśłi że się z lewactwem bratam, i wstyd na siłce będzie 😁
@jarok18913 жыл бұрын
Kolejność działań matematycznych i chłopski rozum przecież się nie wykluczają. Co do klimatu to chłopski rozum mówi ze gdyby twiedza o wpływie człowieka była naukowo udowodniona to nie byłby potrzebny żaden naukowy consensus.
@robuzytkownik75053 жыл бұрын
@@jarok1891 Co do klimatu to są stosowne dowody. Ale jeśli chlopski rozum mówi Ci co innego, to daj sobie spokój z dowodami.
@jarok18913 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 korelacje działalności człowieka czyli emisji z ociepleniem klimatu to szczerze mówiąc dowody takie sobie a innych przeciez nie ma, wystarczy ten sam mechanizm zastosować do innego przedziału czasu niż współczesne i ta cała narracja się wali. Zmiany klimatu nie są przecież niczym wyjątkowym a juz wypieranie cykliczności tych zmian zwiazanych chocby z cyklami aktywności słońca to już czysta szuria. Całość problemu ocipienia klimatycznego wiąże się przecież z braniem za pewnik że za obecny proces odpowiada człowiek a więc może też to zatrzymać. To całkiem logiczne ale jesli tego wpływu nie ma to znaczy tylko tyle ze wszelkie nasze działania są bez sensu, nie "uratują" klimatu i ten cały "przemysł klimatyczny" to zwykłe złodziejstwo i robienie ludzi w ciula.
@michamotulewicz43313 жыл бұрын
Pan Marian Kowalski dobrze gada, co prawda nie mamy dwóch watrob, ale jest to organ który jest się w znacznym stopniu w stanie zregenerować. Bam! Ewolucja na chłopski rozum confirmed.
@MarekMoowi2 жыл бұрын
Mnie najbardziej bawi, że płaskoziemcy i wielu innych miłośników teorii spiskowych ma się za tych myślących logicznie i mają się za tych posługujących się zdrowym rozsądkiem. Wierzą, że dostrzegają to, czego inni nie widzą.
@michal1519943 жыл бұрын
Orestes, a co myślisz o tym, żeby zamiast "ekologiczny" mówić "prośrodowiskowy" albo "przyjazny środowisku"? Może to moje skrzywienie ekologa z wykształcenia, ale z definicji ekologia to nauka o zależnościach międzygatunkowych i między gatunkami a środowiskiem i nazywanie pewnych postaw czy produktów ekologicznymi sprawia, że przeciwnicy ochrony środowiska/klimatu/przyrody krytykując ludzi i postawy krytykują tę nieszczęsną "ekologię". A potem mamy sympozja na KULu pt. "Ekologia - nauka czy ideologia" i terminy takie jak "ekologizm". I wydaje mi się,że wtedy nie dość, że postawy są ośmieszane to jeszcze cierpi nauka, która będzie z czasem coraz ważniejsza. Pewnie już za późno, bo takie mówienie się przyjęło i ciężko coś zaradzić ale choćby teoretycznie zastanawiam się czy inne określenie nie byłoby korzystniejsze.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Nie myślałem o tym wcześniej, ale to są słuszne uwagi i sam zacznę rzeczywiście tak mówić (a może też zachęca innych). Dzięki za zwrócenie na to uwagi!
@michal1519943 жыл бұрын
@@orestes.kowalski cieszę się!
@Sowelo233 жыл бұрын
Tak! "Ekologizm" to jakiś rak :/ też zawsze mnie to boli tak samo jak i "genderyzm" WTF
@eithel853 жыл бұрын
To jest dobre zauważenie, szczególnie, że często słowo skraca się do eko. Tak samo, jak ekonomiczny :)
@bartpepe36643 жыл бұрын
W sumie slusznie bo w krajach anglojęzycznych ecology to nauka a środowiska które my nazywamy ekologami oni nazywają enviromentalist.
@domiangol3 жыл бұрын
Gotowanie, to jest temat w którym ufam chłopskiemu rozumowi. Jak widzę że woda się gotuje to wiem że woda się gotuje nie musze sprawdzać czy serio ma 100 C. Ciasta też wystarczy spojrzeć czy jest upieczone czy nie, a nie wyliczać czy struktura o danej gęstości i lepkości w zadanej temperaturze musi przebywać 30 czy 35 minut.
@jarr72923 жыл бұрын
Lewackie wymagania potwierdzonych badań vs "a ma pan dowód?" Janusza Korwin-Mikke
@urszula6553 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat. Po obejrzeniu przypomniała mi się przypowieść o ślepcach i słoniu. Każdy dotykał innej części słonia i każdy był przekonany, że ma rację. Czekam z ciekawością na drugą część.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
O, ta przypowieść rzeczywiście idealnie do tego pasuje :)
@andrzejpalak8633 жыл бұрын
Ważny film, dzięki. Jak dla mnie jedyny zdrowy rozsądek to podejmowanie decyzji na podstawie wszystkich dostępnych lub nam znanych informacji, które są obiektywnymi faktami, przy jednoczesnym nie wydawaniu sądów/decyzji gdy nie mamy w jakiejś kwestii wystarczającej wiedzy merytorycznej
@adamkrzeslak43263 жыл бұрын
ze zdrowym rozsądkiem najgorsze jest to, że jak ktoś użyje go jako argumentu, to właściwie przegrał dyskusję ale nawet nie masz jak mu tego udowodnić. Jest to jak gra z gołębiem w szachy, poprzewraca wszystkie pionki nasra na środek szachownicy i jeszcze będzie z siebie dumny
@jarok18913 жыл бұрын
Czy ja wiem, dla mnie takim słowem którego używają gołębie jest consensus:D
@tomekgut52633 жыл бұрын
Dzieki ze jestes. Przywracasz mi wiare w ludzi.
@przemekpawlikowski44203 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo dobry materiał.
@magdalenatabis27503 жыл бұрын
Wow! Świetny odcinek! Tak sobię myślę, że poleganie na "zdrowym rozsądku" czy intuicji nie musi być złe - wszystko zależy od tematu. Po pierwsze im prostsze zagadnienie, im większa nasza wiedza na jego temat i im większe w tej sprawie posiadamy doświadczenie - tym lepiej nam ów"zdrowy rozsądek" posłuży. Po drugie natomiast musimy zawsze pamiętać, że jesteśmy omylni i w żadnej sprawie "zdrowy rozsądek" nie będzie narzędziem doskonałym. Od nas zależy jak bardzo zwiększymy jego szanse (patrz "po pierwsze"). To zawsze kwestia równowagi pomiędzy poświęconym na zgłębienie zagadnienia czasem, a ryzykiem błędu. PS. Co jest nie tak z materiałowymi torbami na zakupy? 😱
@Codzisiajrobimy3 жыл бұрын
Świetny materiał. Zgadzam się jednak z tym, że przerzucanie się sformułowaniami typu "poczytaj sobie badania", "naukowcy twierdzą inaczej", "weź książkę do ręki" stały się nowym zamiennikiem argumentu typu "twoja stara". Super, że ludzie zaczęli dostrzegać, że dobrze mieć jakąś podstawę swoich tez, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby osoby używające tych frazesów rzeczywiście bazowały na źródłach. A to się rzadko dzieje.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
To prawda. Zależało mi by to nagranie zachęcało do pracy nad sobą i przemyśleniu własnych poglądów, a niekoniecznie bombardowaniu każdej dyskusji linkami do badań i pytań o źródła :)
@jarok18913 жыл бұрын
@@orestes.kowalski Żeby to były linki do badań, najczęściej pada magiczny zwrot "consensus naukowy" choć mało kto wie co on oznacza.
@toybonnie53882 жыл бұрын
za każdym razem oglądając Twoje filmy jestem pod ogromnym wrażeniem jak dobrze merytorycznie i dokładnie są one przygotowane. ten materiał nie jest wyjątkiem :)) dziękuję Ci za Twoją pracę
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dzięki! Bardzo doceniam :))
@focal28mm3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten odcinek - mam kolejny materiał, którym mogę się podeprzeć w dyskusjach, kiedy już nie będę miał siły (kiedy, jak to się mówi - witki chłopu opadły). Jestem dosyć ostrożny jeśli chodzi o podejście do tzw. chłopskiego rozumu. Owszem, sprawdzi się toto przy rozwiązywaniu wielu prostych problemów, ale gdy trzeba połączyć więcej kropek... cóż, wtedy zaczyna się gimnastyka i kombinowanie - łącznie z sięganiem po teorie spiskowe.
@bartoszleki3 жыл бұрын
Dzięki za ten film. Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że każdy powinien obejrzeć ten film 😉 PS pamiętam jak mnie irytowało jak brat pytał się mnie w rozmowie czy mam badania potwierdzające moje slowa. Teraz sam tak się pytam w dyskusjach.
@agnieszkazarzeka90023 жыл бұрын
Ma Pan bardzo mily głos i bardzo dobrą dykcję. Miło słuchać kogoś kto ładnie mówi z taką dbałością o każdą głoskę. Filmy bardzo profesjonalne. Wiecej takich "KZbinrów" . Pozdrawiam bardzo serdecznie z życzeniami wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 🙂
@Kerrea3 жыл бұрын
Świetny materiał. Aż zaczęłam się zastanawiać i włączyłam weryfikację moich zdroworozsądkowych rozkmin. 😁
@gregorius7903 жыл бұрын
"Ludzie postępują rozsądnie dopiero wówczas, gdy wszystkie inne możliwości zawiodą". 😁
@qoolcontrol33693 жыл бұрын
Wystarczy zapytać kierujących się zdrowym rozsądkiem, czy ziemia jest płaska czy okrągła?
@michalrug7042 Жыл бұрын
@@qoolcontrol3369 Ziemia jest geoidą xD
@qoolcontrol3369 Жыл бұрын
@@michalrug7042 Kula jest bardzo dobrym przybliżeniem wyglądu planety ziemi. Pewnie nie wiesz, ale geoida wg słownika jest tylko ''teoretyczna powiercznią'', a nie rzeczywistą powierzchnią.
@michalrug7042 Жыл бұрын
@@qoolcontrol3369 No kulą, ok. Na pewno nie "okrągła" ;)
@qoolcontrol3369 Жыл бұрын
@@michalrug7042 Niestety, ale w potocznym jezyku raczej mówimy, że kula jest okragła. Nikt nie mówi, ze kula jest kulista, bo brzmi to jak masło maślane. Parametr okrągłości może być zatem używany jako uniwersalny, i nie dotyczy wyłacznie obiektów walcowych. Być może mówimy tak dlatego, że każdy rzut kuli na płaszczyzne jest okręgiem. Albo z przyzwyczajenia. Idiomów w języku polskim jest mnustwo i mało kto się nad tym pochyla. Ale płaskoziemcy lubią tak argumentować, by wykazać brak logiki/racjonalizmu u kuloziemców. Rośnie im wtedy ego i utwierdzają się w prawdziwości swoich przekonań.
@koprolity3 жыл бұрын
Od chłopskiego rozumu zdecydowanie sprawniejszy jest rozum babski.
@themaniomarian3 жыл бұрын
Nie, oba są tak samo głupie.
@DoctorPyralginum2 жыл бұрын
Moja intuicja podpowiada mi, że bardziej koncentrujesz się na negatywnych przykładach z prawej strony sceny politycznej (tak jak w tym filmie) bo jest to zgodne z twoimi przekonaniami. Lubię twoje filmy i słuszną krytykę, która jest jaknajabrdziej potrzebna i zdrowa ale jednocześnie drażni mnie to. Myślę, że przykładów "zdrowego rozsądku" nie brakuje po obu stronach. Pozdrawiam
@0ksh3 жыл бұрын
Dzięki bardzo :) i czekam na więcej.
@Kamil-B3 жыл бұрын
Od kiedy mam jakieś 10 lat zawsze irytowało mnie kiedy ludzie używali słowa "logika" na określenie swojej subiektywnej intuicji...
@mateuszgierczak66513 жыл бұрын
Komentarz dla podbicia. Tylko
@kaganPl3 жыл бұрын
Dziękuję ponownie za bardzo przydatne źródła :)
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
@TheCrimsonPope3 жыл бұрын
O, nowy materiał! 😃 Kom dla zasięgów ❤
@Irradius3 жыл бұрын
Nie mogę znaleźć tego cytatu o racjonalności. Pięknie powiedziane. Od dawna to zauważam, że każdy wie wszystko najlepiej, ale nikt się nie myli.
@nijalomi3 жыл бұрын
Czasami danie sobie chwili na myślenie zdroworozsądkowe pozwala zdystansować się od jakiegoś tematu i chwilę dłużej się nad nim pozastanawiać. Na pewno jednak warto mieć z tyłu głowy, że nie chłopski rozum powinien porządkować świat. Dzięki za to nagranie :)
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Pełna zgoda :)
@marcinmorawski35983 жыл бұрын
Oczywistym jest, że pojedyncza osoba nie jest w stanie poznać wielu zagadnień studiując wyniki badań. Nie ma na to zwyczajnie czasu. Wówczas trzeba się zdać na ekspertów. Media tu trochę mieszają i ciężko stwierdzić kto jest ekspertem a kto nie. Zdrowy rozsądek to, moim zdaniem, wytwór ewolucyjny do radzenia sobie w warunkach ograniczonej wiedzy czy możliwości poznania. Sprawdza się w warunkach codziennego życia i bezpośredniego kontaktu z problemem. Pozwala oszacować ryzyko błędu czy wypadku ale nie gwarantuje powodzenia. Przykład: jedziemy autem polną drogą i napotykamy drewniany mostek z wyraźnymi dziurami, który lata świetności ma już dawno za sobą. Zdrowy rozsądek podpowie nam - słusznie z resztą - żeby nie ryzykować i nie jechać dalej. Ale już w ocenie zmian klimatycznych czy procesów ekonomicznych zawodzi całkowicie. Ponoć Einstein powiedział: "Zdrowy rozsądek to zbiór przekonań nazbieranych do 18 roku życia".
@grz29163 жыл бұрын
metoda na ''na chłopski rozum'' czy ''zdrowy rozsądek" ma praktyczne zastosowanie w niektórych sytuacjach. w innych warto się oprzeć o dokładne analizy. a większości najlepiej znaleźć balans między dwoma.
@MichaIDasiak3 жыл бұрын
Mój zdrowy rozsądek podpowiada mi, żeby nie ufać zdrowemu rozsądkowi
@vinylovaa5323 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów 🥰🥰
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
@SCN893 жыл бұрын
Bardzo ważny i potrzebny materiał. Nie mogę się doczekać kolejnej części.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Dziękuję!
@danutaganska2643 жыл бұрын
A ja mam, 2 watroby i co?
@SCN893 жыл бұрын
@@danutaganska264 gratuluję
@michalmi9443 жыл бұрын
Ludzie przeważnie postępują rozsądnie a nie racjonalnie. Użycie rozsądku jest szybsze i łatwiejsze.
@zajuncpolny4433 жыл бұрын
Uwielbiam pana filmy. Kcem wincyj!
@Aleksandra-lh3ym3 жыл бұрын
Zdrowy rozsądek czy intuicja jest dobrym narzędziem gdy decydujesz o tym, by nie skakać na główkę gdy nie wiesz jak głęboka jest woda. Albo gdy pierwszy raz używasz nowej aplikacji do poczty internetowej i jeszcze nie wiesz jak dodać załącznik. Natomiast nie służą one do poznawania rzeczywistości, do czego ludzkość stworzyła metodę naukową i de facto używanie w tym momencie "chłopskiego rozumu" jest negacją nauki.
@klaudiarajchel23133 жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał! Dał mi do myślenia!
@meekwerewolf5503 жыл бұрын
Mało poruszany temat. Dobra robota
@FreedomAddicted3 жыл бұрын
Świetny film
@SolnLase2 жыл бұрын
Super materiał, naprawdę doceniłem Twoją merytorykę.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@micha65893 жыл бұрын
Trzymam kciuki za rzeczywiście szybkie "niebawem" w związku z kolejną częścią :)
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Dziękuję!
@marylka923 жыл бұрын
Miniaturka z Ziemkiewiczem genialna, fajnie by w ogóle było jakbyś jego zanalizował, jako jednego z głównych przedstawicieli nurtu tzw chłopskiego rozumu. Filmik świetny i mega potrzebny!
@martablaut51199 ай бұрын
Akurat ja pomyslam sobie ze takie wizyty w więzieniu to fatalny pomysł ale kończę psychologię i mój chłopski rozum jest nieco przytępiony 😅😂 i wiem też że wszyscy doświadczamy zniekształceń poznawczych bo takie mamy mózgi - to jest naprawdę uwalniające ❤
@monikamonia62503 жыл бұрын
14:30 kurcze myślałam że dobrze robie, mam 3 torby od wielu lat ale nie bawełniane tylko chyba poliestrowe. Co w takim razie jest najlepsze na zakupy? Koszyk wiklinowy raczej odpada przez to że zajmuje dużo miejsca bo nie można go złożyć. Rzuciłam okiem na kilka stron internetowych i faktycznie torby bawełniane to nie rewelacja ale nigdzie nie piszą co jest dobre. Pomóż..
@jarok18913 жыл бұрын
Jesli przez wiele lat używasz poliestrowej torby to zapewniam że jesteś mniej uciązliwa dla srodowiska od tych używających toreb papierowych czy bawełnianych
@4etylekolowiu3 жыл бұрын
05:59 mam przekonanie graniczące z pewnością, że to cytat z Dawida Mysiora. Nie mam na to źródełka aczkolwiek logika tak mi podpowiada! 100/10 film! Pozdrawiam z rodziną
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Haha, nie zdziwilbym się wcale :)
@Rossinyol97753 жыл бұрын
Świetny odcinek. Pozdrawiam :-)
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Dziękuję!
@joannakarwowska51273 жыл бұрын
Jestem skłonna zgodzić z zaprezentowanym stanowiskiem, mimo że uważana jestem za osobę zdroworozsądkową. Oczywistym jest jednak, że w zasadzie we wszystkich kwestiach podstawą są wyniki badań (także statystycznych). O tym, czy Covid zabija więcej osób niż grypa, czy za ocieplenie klimatu odpowiadają ludzie, a jeśli tak, to jaki czynnik jest tu najważniejszy, co jest przyczyną smogu i czy większa lesistość jest w stanie temu zapobiec itd. itd. Zdrowy rozsądek tutaj na nic. Natomiast na przykład niezadłużanie się w sposób przekraczający możliwość spłaty, niepodejmowanie działań stanowiących zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa w innej dziedzinie bez uzasadnionej przyczyny lub właśnie podejmowanie takich działań jak chociażby kształcenie z myślą o przyszłych korzyściach, rozwód z psychopatą, to aktywności uważane za zdroworozsądkowe. A przecież są one niczym więcej, niż zapobieganie o osobistą pomyślność lub po prostu atawistyczne zachowanie fizycznej egzystencji.
@jarok18913 жыл бұрын
"Zdrowy rozsądek tutaj na nic." W kwestiach klimatycznych przydaje się gdy całkiem zdroworozsądkowe i naukowo słuszne kwestie próbuje się rozwiazywać w sposób który zaprzecza zdrowemu rozsądkowi wręcz ocierając się o absurd vide przepisy dot segregacji śmieci, norm ich zanieczyszczeń itp Przeciez to jest już czyste szaleństwo nie tylko jesli chodzi o koszty dla "producenta" śmieci ale i obciążenie środowiska. Tu się roztrząsa czy sojowe mleko jest eko skoro trzeba je przywieźć przez ocean a tym że kiedyś smieci odbierało sie raz w tygodniu a obecnie mam 5 frakcji więc średnio 3 odbiory w tyg nic.
@Trojden1003 жыл бұрын
Jakoś mi osobiście zdrowy rozsądek nigdy nie kojarzył się z drogą do poznawania ogólnych prawd o świecie i prawach nim rządzących. Od początku kojarzy mi się z raczej z codziennym sposobem postępowania, rozwiązywania problemów życia codziennego i wyciągania małych, a konkretnych wniosków z zachowania innych. "Zdrowy rozsądek" to dla mnie to samo, co "rozsądne postępowanie na co dzień", w odniesieniu do małych rzeczy. A nie w odniesieniu do jakichś wielkich, globalnych spraw. I do głowy by mi nie przyszło, że ktokolwiek może w odniesieniu do kwestii zmian klimatu odwoływać się do "zdrowego rozsądku". Jeśli chodzi o sprawy życia codziennego, to uważam, że zdrowy rozsądek jak najbardziej istnieje. Natomiast faktycznie, nie istnieje, jeśli odnieść to do kwestii jakichś wielkich kwantyfikatorów i globalnych danych. A już ostatnią osobą, której spodziewałem się w tym filmie, był Marian Kowalski i jego żenujące pomylenie darwinizmu z lamarkizmem.
@marewel2 жыл бұрын
Zdrowy rozsądek i chłopski rozumu to to czym się kierują antyszczepionkowcy którzy napadają na punkty szczepień?
@leszeknowak94343 жыл бұрын
+1
@peppermint59773 жыл бұрын
IMO określenie 'chłopski rozum' nie miał konotacji pejoratywnych do czasu, gdy ekhem pewne środowiska nie zaczęły nadużywać tego określenia do tłumaczenia rzeczy absurdalnych.
@TheMatioza123453 жыл бұрын
IMO wprost przeciwnie. Nie chcę pozować na jakiegoś oświeconego, ale już jakoś w późnej podstawówce doszedłem do wniosku, że wszelakie ludowe mądrości można o kant dupy potłuc.
@peppermint59773 жыл бұрын
@@TheMatioza12345 No bo to jest właśnie bardzo warunkowe i empiryczne. Pochodzę ze wsi i 'chłopski rozum' kojarzy mi się z rozwiązywaniem węzła gordyjskiego, czyli takich rzeczy jak drobna naprawa, protipy w gospodarce etc. Wiadomo, że jak usłyszysz, że "we na chłopski rozum, jak to chłop z chłopem", to wiesz, że masz do czyszczenia z ignorantem. :D
@Th0Rx6663 жыл бұрын
@@TheMatioza12345 ludowe mądrości jak np post? Gdzie teraz po latach wychodzi że wszystkie posty głodówki mają zajebiście pozytywne skutki. Xd bicz pls
@Carrotcakefan3 жыл бұрын
To jest zabawne, że to ja zwykle słyszę "a masz na to jakieś badania?" od osób, które uważają, że ich chłopski rozum jest najbardziej wiarygodny. A jestem lewakiem. Problem w tym, że nie mam czasu ani siły edukować każdego jednego w internetach.
@gdyby1123 жыл бұрын
Od dziś nie używam wysoce relatywnego sformułowania "zdrowy rozsądek/rozum" itp.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Cieszę się, że mogłem się przydać :)
@lulakano11523 жыл бұрын
Wyszło na to, że moje całe życie to zdrowy rozsądek 😄 i co ciekawe to co kiedyś było dla mnie zdrowo rozsądkowe teraz takie nie jest.
@tennickniejestdostepny3 жыл бұрын
Osobiście myślę, że zdrowy rozsądek, intuicja, chłopski rozum to nic innego jak myślenie podświadome, czyli oparte na wiedzy i doświadczeniu zbieranym przez tysiące lat i przekazywanym kolejnym pokoleniom czy to poprzez geny, czy też wychowanie. Problem w tym, że jest ono przydatne w sytuacjach nagłych, najczęściej zagrożenia, gdzie szybko trzeba podjąć decyzję, a nie do planowania inwestycji, stylu życiu czy innych działań długoterminowych. Ewentualnie może też być przydatne w nauce, przy wysnuwaniu teorii, gdzie wiemy, że coś nam nie pasuje, ale nie jesteśmy jeszcze w stanie tego wytłumaczyć, ani udowodnić (np. teoria heliocentryczna w poprzednich wiekach, ogólna teoria względności, teoria strun itp.).
@karolokuniewicz97052 жыл бұрын
Kiedyś przed wyborami prezydenckimi rozmawiałem z patolikami o "programowej seksualizacji nieletnich" Trzaskowskiego. Zwróciłem uwagę na fakt, że mówią o karcie przeciwdziałania przemocy seksualnej, na co oni "My jesteśmy za głupi, żeby się na Pana wymądrzanie dać nabrać!".
@jarok1891 Жыл бұрын
Oni mają "programową seksualizację" tam gdzie karta przeciwdziałania przemocy seksualnej a wy "strefy wolne od elgiebete" tam gdzie uchwala się przepisy promujące rodziny. To serio jest jakaś różnica kto na co się nabiera skoro mechanizm tego nabierania jest dokładnie taki sam?
@bartekbiniszewski57563 жыл бұрын
Tak to już niestety jest że nasze mózgi mają ograniczone możliwość poznawcze oraz ewolucja dostosowała je do oszczędzania energii gdzie popadnie. Przez to wszyscy jesteśmy skazani na wieczne operowanie jedynie przyblżeniami rzeczywistości. W większości przypadków są one wystarczająco dokładne aby wyciągnąć właściwe wnioski jednak w naszej epoce zwłaszcza w złożonych problemach bywa z tym różnie. Pomimo bycia osobą o raczej konserwatywnych poglądach nie podoba mi się trend lansowania chłopskiego rozumu jaki opisałeś. Twoje materiały inspirują mnie jednak do patrzenia na świat z innych stron oraz stawania się lepszym. P.S. Czekam na kolejny pojedynek z Szymonem
@gabistyrkowicz70503 жыл бұрын
Podoba mi się to w jakim kierunku rozwija się Twój kanał! Trzymam kciuki za kolejne wideo ✊
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Dziękuję!
@militantvegan17783 жыл бұрын
Juhuu. 70tysi subów. Gratulacje:)
@ZizuZiomek2 жыл бұрын
12:34 Ej nie wszyscy twierdzą że są racjonalni. Ja mam zaburzenia lękowe i często postępuję irracjonalnie. Do tego jestem naćpany substancjami psychoaktywnymi produkowanymi przez mój własny organizm - hormonami. ;-) A po głębszym zastanowieniu to nawet nie rozumiem co to znaczy być racjonalnym, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór celu. Racjonalnie można dążyć do celu, ale sam cel jest irracjonalny.
@patogenny3 жыл бұрын
00:28 To było przed czy po tym, jak ten sam tytan intelktu sam z siebie postanowił ogłosić, że naukowcy nadal toczą spór o to czy Ziemia się kręci wokół Słońca czy może Słońce wokół Ziemi?
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Ten sam rok, ale o Ziemi i Słońcu było kilka miesięcy wcześniej ;)
@jarok18913 жыл бұрын
To przeciez tylko kwestia wyboru punktu odniesienia.
@hrabianero3 жыл бұрын
Czy możesz Orestes polecić jakieś książki w tym temacie? Aktualnie czytam "Logika i argumentacja" Kisielewicza, ale chyba przydałoby się coś lżejszego w formie.
@liberalnaironistka38543 жыл бұрын
Z perspektywy psychologicznej intuicji nie definiuje się jako synonimu chłopskiego rozumu, a wręcz przeciwnie - jako nabudowaną na wiedzy, zautomatyzowaną wiedzę.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Jasne. W nagraniu mówię raczej o potocznym rozumieniu tego słowa i słownikowej definicji.
@jarok18913 жыл бұрын
@@orestes.kowalski Potoczne rozumienie jest jednak zdecydowanie bliższe temu co pisze ironistka niż utożsamianiu z chłopskim rozumem.
@karolina15733 жыл бұрын
Czekam na więcej 🤓
@berberisvulgaris72915 ай бұрын
Gdzie jest druga część?? Bardzo zależy mi na tym, żeby ją obejrzeć, a nigdzie jej nie widzę :((
@avelineinthenew75572 жыл бұрын
A nie sądzisz że zdrowy rozsądek to zupełnie co innego niż intuicja? Stawiasz pomiędzy nimi znak równości, a to dwie różne rzeczy.intuicja jest czymś bardzo cennym i właśnie często idzie wbrew tak zwanemu zdrowemu rozsądkowi. Myślę, że nawet naukowcy często kierują się intuicja, o czym mówił z resztą Einstein.
@ukaszczekaj76622 жыл бұрын
Autor wcale nie zanalizował tematu... Poza banałem, że jest to termin źle zdefiniowany, nie padło tu niemal nic wartościowego. Żadnej analizy, co zroworozsądkowcy moga mieć na myśli przez swój zdrowy rozsądek. Żadnej analizy co można mieć do myślenia naukowego, poza tym, że można je po prostu odrzucać, bo się nie podoba.
@nikczemna_symulakra3 жыл бұрын
"Rozsądek jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej rozdzielona, każdy bowiem sądzi, że jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. (...) rozbieżność mniemań nie pochodzi stąd, aby jedni byli roztropniejsi od drugich, a jedynie stąd, iż prowadzimy myśli nasze rozmaitymi drogami i nie rozważamy tych samych rzeczy. *Nie dosyć bowiem mieć umysł bystry, ale główna rzecz jest właściwie go stosować.*" - jeden typek w XVII w. zapodał :]
@simplyliberal3 жыл бұрын
Chłopski rozum ma sens tylko i wyłącznie w momencie gdy nie ma naukowych dowodów na istnienie/nieistnienie czegoś (np. życie po śmierci, Bóg, inne wszechświaty). Wtedy można na podstawie poszlak wyrobić swój światopogląd (bo gdy nie ma dowodów - pozostaje poszlaka). Lecz w rzeczach zbadanych jak np. teoria ewolucji, katastrofa klimatyczna, skuteczność szczepionek czy kształt ziemi - Nie można a raczej wręcz nie wypada używać ,,zdrowego rozsądku''... A jednak ludzie dalej to robią i podważają wartość nauki która zmienia życie nas wszystkich na lepsze.
@jarok18913 жыл бұрын
" nauki która zmienia życie nas wszystkich na lepsze" raz to robi a innym razem nie. teoria ewolucji pieknie sie składa, mało kto ja kontestuje ale to nadal teoria, ma nadal dziury, pewnych zjawisk nie tłumaczy. Katastrofa klimatyczna, dobry żart. Jesli nauka ja powstrzyma to przyznam Tobie rację. Walka trwa już dobre 3 dekady i jesli pomiary nie kłamia emisje i procesy klimatyczne cały czas są i rosną. Skuteczność szczepionek, te chyba trzeba rozpatrywać indywidualnie bo jak na razie w kwestiach pandemii Covid próbuje sie wszystko wrzucić do jednego wora. Nie ma na to zgody. Nie można wprost porównywać bardzo skutecznej, przebadanej znanej od wieku szczepionki przeciwko bakteryjnej chorobie o kilkudziesięcioprocentowej śmiertelności z preparatami podawanymi przeciwko Covid. To nowa technologia, nowe szczepionki, są cały czas w trakcie badań, nie znamy ich skutków długofalowych a i te które znamy są coraz bardziej wątpliwe. Przyczyną choroby jest mutujący wirus który zabije ok 2-3 promili ludzi którzy mieli z nim styczność. Do tej pory panowała powszechna zasada że ludzi cięzko chorych się nie szczepi by niepotrzebnie nie nadwyrężać ich systemu odpornościowego bo to niebezpieczne, w przypadku Covid byli pierwsi w kolejce. Dlaczego? Co na to nauka? Skąd zmiana tego podejścia w tym jednym przypadku?
@Tygryss843 жыл бұрын
Zdrowy rozsądek to heurystyka - pozwala nam żyć upraszczając świat. Czy zawsze jest poprawny - nie. A czy np Scared Straight był wymyślony na "zdrowy rozsądek" - może tak. W nauce się to nazywa bodajże "hipotezą" ? Oczywiście problem jest kiedy nie weryfikujemy tez - wtedy to nie nauka. Ale znowuż obserwacja, że "podaj źródło" to format ataku - nie jest bezpodstawny. Jak piszę na początku - nie możemy żyć podpierając się tylko na nauce. 1 byłoby to zbyt czasochłonne i kosztowne i 2 - Nauka mówi nam jak, ale nie mówi dlaczego. A Nietzhe bodajże mówić coś ala, że ten kto ma dlaczego wytrzyma dowolne jak :)
@Wodospad_z_Deszczoskrzydlych3 жыл бұрын
Nareszcie film uwu
@adamkwalczyk3 жыл бұрын
Twoje filmy to jak powiew świeżości w zatęchłym świecie dezinformacji/manipulacji.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
@franciszekdelaroche10832 жыл бұрын
A przepraszam, gdzie jest druga część tego filmu? Minęły 4 tygodnie i wciąż nie ma. Dalej jest w planach opublikowanie go?
@maranatha54733 жыл бұрын
Kiedyś pod jakimś filmikiem pisałem z dwoma wyznawcami szescikolorowych zabobonów. Ile jest płci? Jeden twierdził ze jedna,a drugi ze całe spektrum (niektórzy podobno ponad 70 naliczyli), obaj powoływali sie na naukę i mieli na to badania i dowody. Dziwisz się ze przy tak zideologizowanej nauce , gdzie za stwierdzenie faktu ze płcie są 2 można być napiętnowanym ludzie nie ufają nauce i odwołują się do zdrowego rozsądku? No to jest reakcja.
@yuma79083 жыл бұрын
Jaki świetny kanał szkoda, że dopiero teraz tutaj trafiłem.
@juleksz.57853 жыл бұрын
CO za muzyka z intra i końcówki filmu ?
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/mHu9XpZ3rc6aqtU
@medicusveterinarius80943 жыл бұрын
Po obejrzeniu nasuwa mi się jedbo pytanie "jak żyć? " 😉
@sewerynziemlewski43863 жыл бұрын
Akademia Chłopskiego Rozumu imienia Przemysława Czarnka
@pola51953 жыл бұрын
Mnie się w "zdrowym rozsądku" podoba to, że można go używać w dowolną stronę, szczególnie teraz, w rozmowach z antyszczepami, np. "no tak, wszystkie kraje na świecie, nawet te od lat pozostające w ekonomicznym konflikcie, zgodnie zaszkodziły swojej gospodarce tylko po to żeby zmusić ciebie do schowania mordy za maseczką jak jesteś w żabce, dopiero co były lamenty o to że wszędzie są kamery i technologia rozpoznawania twarzy, masoni rządzący światem nie potrafili wymyślić sposobu kontroli który by im nie rozwalał wcześniejszego sposobu czy co?" albo: "Zdrowy rozsądek" anty-ewolucyjny: łyy organy są skomplikowane "Zdrowy rozsądek" pro-ewolucyjny: rzeczy, które są lepsze w przetrwaniu, częściej przetrwają; oko zaczęło się od jednej wrażliwej na światło plamki pomagającej znaleźć słońce, potem innym stworzeniom było przydatne więcej plamek albo plamki wrażliwe na różne długości fal, dzisiaj mechanizm oka opiera się na tym że mamy w oku receptory wrażliwe na trzy długości fal świetlnych, no żadna magia
@neri_feri3 жыл бұрын
Dzięki!
@_jiraffe_3 жыл бұрын
Tak na zdrowy rozsądek dobry film.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Intuicyjnie dam lajka
@EemmEMM3 жыл бұрын
Może warto zacząć poruszyć temat z perspektywy narzędzia, jakim zdrowy rozsądek jest i jego ważnej funkcji - umożliwia szybkie podejmowanie decyzji w sytuacji niedoboru informacyjnego. Wtedy przy niewielkim nakładzie energetycznym możemy "wykonać ruch" posuwając się po schematach myślowych, intuicji, emocjach i łatwo dostępnych danych. Dam taki przykład: jesteśmy głodni i dwie osoby proponują nam kanapkę - pierwszą osobę znamy, a druga osoba jest obca. Zdrowy rozsądek nakazuje skorzystać z uprzejmości znajomego pomimo tego, że kanapka obcej osoby może być bardziej pożywna, smaczniejsza itp. Tzw. chłopski rozum nie obciąża naszego mózgu dodatkowymi procesami - pozwala na bardzo płynne przechodzenie przez dziesiątki sytuacji każdego dnia, chociaż jest narzędziem nieprecyzyjnym. I teraz istota sprawy - nie przydaje się jako narzędzie, które kształtuje światopogląd i postawy. Nie może być wykorzystywane jako narzędzie myślenia strategicznego. Od tego jest rozum analityczny, twarde dane i czas spędzony na ich weryfikowaniu. Nie atakując lewicy, prawicy ani ludzi o centrowych poglądach - używanie "chłopskiego rozumu" nie świadczy o niskiej inteligencji i nie jest niczym złym, ale nie nadaje się do weryfikacji naukowych tez, za to świetnie sprawdza się tam, gdzie koszty gorszej decyzji nie są duże i gdzie roztrząsanie prawdy jest energetycznie nieuzasadnione.
@Martyna-lj2rv3 жыл бұрын
Robisz świetną robotę, pozdrawiam i życzę smacznej kawusi!
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@piotr-kedziora3 жыл бұрын
Kluczem jest już samo zorientowanie się ilu rzeczy nie wiemy. Np. osoby, które używają "zdrowego rozsądku" do formułowania sadów dotyczących tematu płci myślą, że wiedzą o niej wszystko (czyli to co było w podręczniku do przyrody w podstawówce). W ich oczach Ci, mający inne zdanie albo "nie uważali na lekcjach" albo "chcą być modni" albo "chcą być poprawni politycznie" itd. Oni nie zdają sobie sprawy, że jest całkiem spora dziedzina nauki, która bada ten temat już przynajmniej sto lat, uwzględniając doświadczenia różnych kultur, podłoże psychologiczne i społeczne. Dlatego w interesie ludzi, którzy rozsiewają proste, lecz błędne wyjaśnienia jest, żeby to, żeby ośmieszyć wiedzę uniwersytecką do tego stopnia, że ludzie nawet nie będą ciekawi co tam w tych ośrodkach badają oraz że nie będą uważali naukowców za osoby warte jakiejkolwiek uwagi.
@orestes.kowalski3 жыл бұрын
To miałem w głowie pisząc o podręcznikach! Musimy pamiętać, że jest w nich wiedza niespecjalistyczna i specjalnie dostosowana do potrzeb młodych ludzi poznających podstawy.
@villy57273 жыл бұрын
Tak, jednak mam nadzieję, że nie idziemy w kierunku założeń, że jest więcej niż dwie płcie. :) Albo że nie ma między nimi szczególnych różnic. Bo wtedy trzeba będzie wrócić nie tyle co do podręczników od biologii, ale do badań naukowych, które nie mają jedynie za zadanie "burzenie poglądów progresywnych" dla czystej przyjemności.
@jarok18913 жыл бұрын
@@villy5727 No i te 100 lat badań:D Jesli to prawda to przez pierwsze 60-70 lat uznawano tych naukowców za 100% freaków i najwięcej ich było w psychiatrykach a potem chyba ich wypuszczono:D
@83662083 жыл бұрын
Materiał genialny, ale muszę się wystrzegać takich filmów, bo krew mnie zalewa jak pomyślę, że Ci co używają tego typu sformułowań nie będą chcieli nic z niego zrozumieć.
@niemaygroszek80943 жыл бұрын
Przypomina mi się taki mem: Ostateczny argument w dyskusji - NIE POSRAJ SIĘ ^^
@ambalabamba80173 жыл бұрын
Chyba jesteś jedynym lewicowcem, którego można posłuchać. Dla mnie o skrajnie innych poglądach pomagasz mi wyjść z mitycznej bańki. Pozdrawiam
@FreedomAddicted3 жыл бұрын
Wszystko okej, jeśli ktoś próbuje zrozumieć prawdę. Zauważam jednak takich, którzy wolą chłopski rozum, bo tak im wygodnie.
@lambadajewo.41433 жыл бұрын
5:25 No nie wiem, mnie wydaje się niezwykle piękną koncepcja, że w pewien sposób moje geny zawierają w sobie historię ewolucji, zawierają w sobie historię życia
@ThomeTeque3 жыл бұрын
13:51 Zdrowy rozsądek nakazuje nie mordować w imię jakiegoś bóstwa, czy tu trzeba rzetelnych analiz?
@mateuszfryca69753 жыл бұрын
Dzięki że podałeś dane na temat emisji podczas transportu mleka sojowego, zastanawiało mnie to czy importowane jedzenie faktycznie może być ekologiczne przy korzystaniu z tradycyjnego transportu
@jarok18913 жыл бұрын
Przyjmując za praktycznie pewnik ze ok 90% upraw soi jest modyfikowana genetycznie to od samego poczatku do końca nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek ekologią. Transport tego syfu jest najmniej uciązliwy dla srodowiska
@mateuszfryca69753 жыл бұрын
@@jarok1891 możesz sprecyzować co jest złego w GMO? Bo argument "to nie jest naturalne" nie jest wystarczający żeby zarzucić temu brak ekologii
@jarok18913 жыл бұрын
@@mateuszfryca6975 Akurat parę dni temu był na kanale Focus dobry materiał o przemysłowej uprawie soi w Paragwaju. W skrócie olbrzymie monogamiczne uprawy pod które wycina się lasy deszczowe a podczas wegetacji opryskuje kilkakrotnie jakimis paskudztwami już od lat zakazanymi w Europie czy USA nie mogą być ekologiczne z założenia. Masowo chorują ludzie którzy nawet nie jedzą tego ale mieszkają w pobliżu upraw.
@mateuszfryca69753 жыл бұрын
@@jarok1891 no spoko ale masz pewność skąd producent kupuje tą soję? Pewnie prawami wolnego rynku tam gdzie jest najtaniej jeśli konsument tego nie widzi ale nie rzucał bym oskarżeń jeśli to tylko domysły
@jarok18913 жыл бұрын
@@mateuszfryca6975 Ponad 90% upraw soi na swiecie to GMO. Serio łudzisz się ze kupując wegekotlety trafisz zawsze na te 10%?:D Jasne że to głównie idzie na pasze ale przeciez nie wszystko. Jakbym już miał kupowac coś sojowego to z Azji bo tam jednak sporo tego jedzą z własnych upraw a u nas tylko import i to głównie z obu ameryk a tam GMO rządzi od Kanady po Argentynę. choc sami tego nie żrą:D
@jakubschulz43533 жыл бұрын
"No ale co ty chcesz za badania. Przecież to widać, że ziemia jest płaska. Weź ty czasami posłuchaj zdrowego rozsądku."
@MauerMusic912 жыл бұрын
Nie wiem czy już to mówiłem, ale zaskakujące jest, że z tej dziury jaką jest Pleszew, wyszedł taki świetny kanał;p