Chciałbym się zwrócić do Pana od kalkulatora. Pana słowa to coś więcej niż opowieść o urządzeniu. To motywacja duchowa, wskazowki natury wewnetrznego dążenia człowieka do celu, własnego rozwoju i intelektualnej ścieżki funkcjonowania ponad to, co zwyczajnie i prozaiczne. Jest Pan świadectwem odwiecznej prawdy o trudach w życiu, o ich przezwyciężaniu i wartościach dajacych to, czego nie da się kupić - satysfakcję. Właśnie Pana słowa i ukazanie tego w tym filmie świetnie wciela ten przekaz w odbiorcę. Pozdrawiam!
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Dziękuje za te miłe słowa. Staram się zarazić swoim entuzjazmem innych i przekazać im odrobinkę pozytywnej energii. Może komuś to pomoże...
@movecizetodobryfilm6 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL To co i jak Pan robi jest bardzo ważne, nie tylko z perspektywy elektronika, ale jako człowieka idącego przez życie. Każdy z nas ma takie 'zyciowe kalkulatory' jako metaforę zmagań, problemów i wyznaczonych do osiągnięcia spraw. Udanej niedzieli!
@east29296 ай бұрын
Idealny kalkulator na maturę z matematyki. Super sprawa. Gratuluję wiedzy i umiejętności.
@krotson67676 ай бұрын
Bardziej nadaje się na maturę z elektroniki.
@TymexComputing2 ай бұрын
W dzisiejszych czasach to już nawet najprostsze kalkulatory będą zakazane skoro wystarczy trójnóżkowy element elektroniczny żeby podsluchiwać serwer i zawartość jego pamięci a bez problemu pod jednym przyciskiem kalkulatora można ukryć dowolną funkcję.
@kapibarus6 ай бұрын
Szacunek dla konstruktora! Za pasję, cierpliwość i to jak o tym opowiada.
@analizafilmuАй бұрын
Piękne słowa, które Pan wypowiedział. "aby świat stał się lepszy" Trafne słowa, ale dodam, że aby tak było, potrzeba jest więcej ludzi równych Panu. Pozdrawiam i trzymam kciuki za nowy projekt.
@gregorrdrewno94436 ай бұрын
Wielki szacunek dla Pana Rafała jak i dla Pana Piotra ,dziekuje za dzielenie się swoją wiedzą.
@Wiesiek-m2t6 ай бұрын
Niezwykły człowiek! Pozdrawiam!
@arturgajdak6126 ай бұрын
Panie Rafale,doskonale rozumiem co Pan ma na myśli.Kilka lat temu nauczyłem się programować sterowniki PLC.Programy wykorzystuję do sterowania urządzeń,które instaluję od 25 lat.Jestem teraz niezależny od gotowych rozwiązań istniejących na rynku co daje mi ogromną satysfakcję i frajdę z wykonywanej pracy.Zachęcam wszystkich do nauki i rozwoju swoich pasji. Artur
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Mamy podobne myślenie. Aby jak najwięcej ludzi skorzystało z naszej i nie tylko naszej pozytywnej energii...
@Bender-Rodriguez6 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL Pan to chyba w korpo nie pracuje :) inaczej korpo by zabiło kreatywność i jakąkolwiek wolę zmiany czegokolwiek.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
@@Bender-Rodriguez Wiem, a w zasadzie czuję o czym Pan mówi. W swojej pasji, elektronicznej pasji wolę być wolny jak ptak, który ma nieskończony nieboskłon nad sobą.
@KrzysM6 ай бұрын
Różne pomysłowe, szalone, monumentalne projekty amatorskie z dziedziny elektroniki widziałem w internecie. Ten jednak dotyka granic heroizmu i szaleństwa. Filmik i opis projektu powinien zrobić światową furorę. Ma niesamowity potencjał! Myślę, że na świecie znalazłyby się setki pasjonatów-naśladowców, ktorzy chcieliby mieć taki kalkulator, zmontować i uruchomić samodzielnie.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Przesłanie w tym filmie i rzeczywisty, działający kalkulator jest właśnie dla takich ludzi, o których Pan wspomina, ale nie tylko. Jest dla wszystkich, którzy czują pasję w samych sobie oraz dla tych, którzy szukają jeszcze drogi w swoim życiu. Chciałbym żeby jak najwięcej ludzi zarażało się pozytywną energią, żeby codzienne problemy, brud rzeczywistości był na drugim planie - bo to wszystko tylko zakrzywia, wypacza ludzkie dążenia i stan szczęścia czymkolwiek on jest...
@biuromegadesign6 ай бұрын
Mega praca 🦾 szacun dla konstruktora.
@youtubezkartonu13726 ай бұрын
Doktorat można napisać na podstawie tego kalkulatora (czego zresztą autorowi życzę 😀) A wspomniany komputer na TTLach to już zakrawa o profesurę 🥸 Coś czuję że że posypią się oferty pracy/współpracy dla konstruktora. Tak swoją drogą warto byłoby wyjść poza świat elektroniki i pokazać jako przykład inspiracji, motywacji, pasji, celu w życiu i determinacji w jego dążeniu. Taka postawa może naprawdę życie zmienić (na plus rzecz jasna) nie tylko Rafała, ale i osób które pójdą jego drogą, czego zresztą sobie i wszystkim życzę 🧡
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Póki co to mam tylko wykształcenie średnie i to ogólne, do tego zrobione wieczorowo. Więc do doktoratu to tak daleko jak na księżyc... 😀
@kirynkokos57516 ай бұрын
Ten kalkulator to prawdziwy Pomnik Matematyki, ale nie tylko, bo także niezłomnego ludzkiego ducha wiedzy, myśli i pracowitości!!! W takich chwilach w człowieku przejawia się najsilniej podobieństwo do Stwórcy, który zaplanował, wykonał i podtrzymuje nieskończenie złożony, piękny i przerażający wszechświat oparty na zasadach matematycznych wypływających wprost z genialnego porządku Twórczego Umysłu! W tej boskiej logice zawierającej matematykę mieści się wszystko - w tym także miłowanie jako nadrzędna zasada istnienia.
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Interesujący wątek! Pozdrawiam
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Lepiej nie można było tego ująć. Projektowanie, tworzenie i konstruowanie to coś więcej niż tylko słowa, to cała esencja, wręcz namacalna esencja towarzysząca człowiekowi z artystyczną duszą przez całe życie - to wpisane w jego DNA.
@jaroslaww77644 ай бұрын
Raczej pomnik naszej ludzkiej znajomości fizyki tego wszechświata. Trochę czasu zajęło ludzkości dojście do tego poziomu zrozumienia fizyki
@JanKowalski-dn9si28 күн бұрын
"Od czasu do czasu musimy wymyślać koło na nowo, nie dlatego, że potrzebujemy wielu kół, ale dlatego, że potrzeba nam wielu wynalazców." Bruce Joyce
@pawelw54056 ай бұрын
Super 😮
@arturlewinski45106 ай бұрын
Ten projekt z kalkulatorem widziałem w trakcie budowy.Pamiętam ,że był spory problem z wykonaniem płytki PCB w tych wymiarach.Nie pamiętam kto ją w końcu wykonał ,ale pamiętam ,że cena była liczona w tysiącach złotych
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Tak: @eR-MIK • 15 godzin temu Rafał nie wspomniał, ze PCB kosztowało, o ile dobrze pamiętam, 7000zł. @rafalwisniewskiTTL @rafalwisniewskiTTL • 15 godzin temu Dokładnie 8500zł.
@jarokol54086 ай бұрын
Meega,gośc ma glowe jak Einstein,szacun wielki
@stanisawfiszer4464Ай бұрын
Nieprawdopodony człowiek, cały szczunek dla niego.
@ciekaweurzadzenia6 ай бұрын
Super altanka
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Prawda. Altanka, a właściwie dobudówka - wiata na tarasie - naprawdę ładnie i starannie zrobiona przez lokalnego fachowca (a o takich trudno).
@Fabi....6 ай бұрын
Powitać. 10:10 to chyba jakiś moduł wykonawczy silnika BLDC 🧐 Ja dzisiaj robiłem dwa liczniki od Scenic 2, jeden mnie zirytował, bo po poskładaniu przestał świecić ten mniejszy VFD, żarzenie było, nawet sterowanie z procka sprawdziłem - było... Okazało się że 48V nie było, bo rezystor miał zimny lut. Żadne stukanie i naginanie nic nie dawało 😅 Dla tego 16:45 - nie ma na marne. A kalkulator mega 😮 Pozdrawiam obu Panów, jak i czytających ten komentarz 👊👊👍
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Konkurs CoToJest? - ciepło, ciepło, bardzo blisko!
@Alfred60356 ай бұрын
Nie porwałbym się na skonstruowanie komputera, bo to się głównie sprowadza do zaprojektowania procesora od zera na układach TTL. Szacunek dla tego Pana.
@ewigeblumenkraft13626 ай бұрын
Fantastyczna sprawa taki kalkulator! Sam od dłuższego czasu zastanawiałem się nad konstrukcją kalkulatora na TTL ale co najwyżej cztery podstawowe działania a nawet samo dodawanie sprawiłoby mi już frajdę. A skąd taki pomysł? Ano mam uzbierane przez lata setki układów TTL produkcji CEMI i chciałbym zbudować funkcjonalne urządzenie bazując wyłącznie na komponentach polskiej produkcji.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Życzę powodzenia! W moim kalkulatorze też użyłem kilkanaście scalaków z CEMI, lecz niektóre musiałem wymienić na innego producenta ze względu na to, iż okazały się uszkodzone. Nie była jednak uszkodzona ich "logiczność" tylko napięcia wyjściowe niektórych bramek w logicznej jedynce były nieprawidłowe czego skutkiem było niewłaściwe działanie dalszej podłączonej do nich logiki.
@ewigeblumenkraft13626 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL tak! Mam pewien układ zrobiony na TTL gdzie wszystkie układy są w miarę możliwości produkcji krajowej oprócz.... 7400! Ten jeden tu użyty jako generator prostokątny po prostu nie dawał rady a próbowałem wszystkie znane mi wersje w tym 6400 czy wersje LS i klapa. Albo wysypują się przy wyższych częstotliwościach albo są niestabilne przy 5hz i niżej a żaden nie miał wystarczająco szerokiego zakresu pracy, zwłaszcza czas propagacji w polskich układach kuleje. Sprawę załatwił zwykły 7400 Texas Instrumets, bez znaczenia czy HC czy nie. Trochę kiszka. Niektóre układy musiałem dobierać - podobny problem - ze względu na niewłaściwe poziomy napięć. Niby nic bo przy wolnej logice działa, ale przy wymaganych precyzyjnych szybszych przełączeniach czasem np nie zliczy impulsu albo poda za niski stan i dalej interpretacja wypada lo zamiast hi i już dzieją się dziwy. Inna sprawa że założyłem sobie za cel użycie wyłącznie elementów z odzysku, więc są to układy z lat 70tych czy 80tych które już swoje przeszły. Aha, układ to taka zabawka dla dziecka konstruowana ad hoc co akurat wpadło do głowy, generuje cyfry, rysuje świetlny punkt, płynącą linijkę, pozwala na ręczne kodowanie BCD, generuje dźwięki i z czasem doklejam nową kostkę czy dwie, całość lepiona na sporej płytce uniwersalnej "w paski" jakich niestety już od dawna nigdzie nie mogę znaleźć w takiej formie.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
@@ewigeblumenkraft1362 Chętnie zobaczyłbym zdjęcie tego projektu😀
@ewigeblumenkraft13626 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL przy pana kalkulatorze to jest wstyd a nie projekt :D kilkanaście układów TTL, trzy płytki uniwersalne i dużo spaghetti z krosówek telefonicznych i taśmy IDC. Niektóre moduły wyewoluowały do samodzielnych układów, raz że same z siebie były zabawne (np nadajnik radiowy, lub symulator kostki do gry), a dwa że pojawia się problem z zasilaniem bo pojedynczy standardowy 7805 zaczyna być zbyt ubogi.... chociaż mam jeszcze 7805 w wersji w obudowie TO3 i ten powinien dać dodatkowy zapas mocy. A rozwiązanie takie bo zasilam to z baterii lub zasilacza do cb, wiem że tracę sporo mocy ale znowu - chcę użyć możliwie wszystko dostępne co mam z całej skarbnicy elementów zbieranych latami.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
@@ewigeblumenkraft1362 Żaden wstyd, każdy z nas jest jakimś artystą w swojej dziedzinie i tworzy tak jak umie, indywidualnie. Liczy się to, że coś się robi i to jest właśnie największym pięknem talentu każdego człowieka. Więc nie ma potrzeby porównywać czegoś względnie. Twórczość jest zawsze bezwzględna!
@WienczysawNieszczegolny-qv1lo6 ай бұрын
10:39 niedawno otrzymałem od wujka worek fabrycznie nowych kondensatorów elektrolitycznych polskiej produkcji, każdy który sprawdziłem miał około dwa razy większą pojemność niż deklarowana przez producenta na obudowie, także tak, kondensatory zwiększają swoją pojemność po upływie czasu :] podobno tam się degradują te okładziny czy tam izolatory, tak gdzieś słyszałem, ale nie wiem dokładnie, nie znam się:] pozdrawiam serdecznie Panie Piotrze, najpierw Pan uzależnił od elektroniki mojego wujasa za czasów słusznie minionych, a teraz ja i dzieci moich rówieśników płyniemy w ten temat dzięki panu, coś niesamowitego :) pozdrawiam 🙋
@rkkiler136 ай бұрын
#Panie Piotrze, straty to CZAS w kabelkach i zasilaczach.... mam PowerBank 30 000 pojemności z Ali wielkości batona - ja w to wierzę;)
@lockheed_martin6 ай бұрын
33:22 nie prawda, jeśli algorytm obliczania nie jest prawidłowy, to urządzenie (logiczne, obliczeniowe) zadziała poprawnie podając nieprawidłowy wynik, nie ma prawa to tylko urządzenie zadziałać inaczej niż zaprojektowano algorytm działania
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Słusznie byłoby tak jak Pan piszę. Ale... Zaznaczyłem też w mojej wypowiedzi: "że zasada działania opiera się na logice i matematyce" Więc z góry przyjąłem, że matematyka, a więc zaimplementowane algorytmy są słuszne same w sobie. Wiem, że to spore uproszczenie, ale mimo wszystko uznajmy, że jak są dobrze zdefiniowane podstawy matematyczne to na prawidłowo zbudowanej logice urządzenia musi wyjść zawsze prawidłowy wynik.
@lockheed_martin6 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL to, że coś opiera się na logice oraz matematyce, nie oznacza, że zostało dobrze zaimplementowane (to nie jest argument żaden), ja nie wiem, jak Pan to zrobił, wierzę że dobrze, ale to tylko wiara, Pana przekonywanie, to relacja - u adresata przekazu (komunikatu) też tylko wiara /Jezus nie wiadomo, czy istniał, ludzie tylko w to wierzą/, błędem logicznym jest nazywanie czegoś (w tych okolicznościach) poprawnym, rozsądniej było by mówić, że ""na pewno" jest poprawny, ponieważ na wstępie Pan określił, że dokonywałem wielu sprawdzeń zarówno algorytmu, jego implementacji, oraz w praktyce dla krytycznych warunków, jak również umożliwiał innym dokonywanie podobnych czynności sprawdzających i ani razu kalkulator nie wykonał błędu"; skoro Pan popełnia taki błąd logiczny w rozumowaniu ... xD :) :P ;)
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
@@lockheed_martin To, że dokonywałem wielu sprawdzeń to z powodu tego, że jestem tylko człowiekiem, człowiekiem omylnym i jestem tego świadomy przy budowaniu takich złożonych urządzeń i nie tylko takich. Natomiast matematyka by istniała nawet jakby nas nie było, nawet jakby nie było tego wszechświata. Więc sama w sobie jest nadrzędna, a to znaczy, że na przykład ja jako człowiek, który ją stosuję i implementuje w fizycznych urządzeniach jestem matematycznie pewny, że jest ona prawidłowa. Ludzie szukają twierdzeń, które skutkują tym, że bardziej ją rozumieją. Ja zastosowałem w tych algorytmach twierdzenia już dawno temu odkryte, potwierdzone i wręcz oczywiste. Nazwałbym je nawet matematycznymi aksjomatami, choć wielu to uzna za "dysonans"
@lockheed_martin6 ай бұрын
@@rafalwisniewskiTTL dziwne, bo nigdzie nie podważałem prawideł matematycznych, Pan ciągle nie rozumie, że mogą istnieć tezy, implementacje nieprawidłowe, błędne (przy czym ja wierzę, poprzez Pana autorytet i ufam, że liczy dobrze, tylko szkopuł polega na tym, że Pan pisze tak, jakby Pana kalkulator był matematyką, czy jakimś innym pewnikiem, a jest tylko układem kombinacyjnym zaprojektowanym przez Pana :) nie wspominając, że jest Pan pewny (przekonany z tego, a tego powodu, tylko za każdym razem powtarza Pan, wyniki oczywiście jest prawidłowy, nawet Intel zrobił błędy w układach kombinacyjnych i musiał z pokorą podejść do tych tematów :)) powodzenia przy tworzeniu komputera, niech Pan tu nie traci czasu, to o czym ja piszę, to są niuanse, mam rację, ale to jest tylko dla mnie istotne, dla Pana ... no nie wiem, mogło by nie być (z uwagi na oszczędność czasu) pozdrawiam
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
@@lockheed_martin Doskonale Pana rozumiem. Sęk w tym, że ten kalkulator ma naprawdę "dosyć prostą" logikę kombinacyjną i zapewniam Pana, że tam żadnego błędu nie ma. Wracając do Intela to było w 1994 roku i dotyczyło dzielenia zmiennoprzecinkowego FDIV, został zastosowany algorytm SRT, który z tego co pamiętam przyspieszał dzielenie w stosunku do FPU w 80486 chyba dwukrotnie. Choć algorytm był poprawny matematycznie to błąd był w jakiejś pamięci ROM wbudowanej jednostki FPU, ileś tam bitów było nieprawidłowych. Reasumując dzielenie zmiennoprzecinkowe o rozszerzonej precyzji (1+15+64=80bit) jest o rząd wielkości bardziej skomplikowane niż zaimplementowany w moim kalkulatorze jakikolwiek algorytm operujący tylko na czterobitowych liczbach BCD.
@basiagorecka83336 ай бұрын
👍❤️
@Slawek_EU076 ай бұрын
Witam, chciałem kiedyś zrobić wskaźnik dostrojednia odbiornika radiowego UKF na dwóch lampach nixie i układach 74141, 7490...
@eR-MIK6 ай бұрын
Rafał nie wspomniał, ze PCB kosztowało, o ile dobrze pamiętam, 7000zł.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Dokładnie 8500zł.
@1977sebaАй бұрын
Ten kalkulatar powinien byc wpisany do rekordow Ginesa
@maciejiwanczewski84176 ай бұрын
Pan "kalkulator" jest niesamowity. Rozumiem ta fascynację, że siedzi się godzinami nad problemem nie myśląc o tym co jest dookoła :) Ale ciekawią mnie dwa wyniki... dzielenie przez zero oraz (1/3) i wynik pomnożony przez 3.
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Dziękuje, to jest wspaniałe uczucie. Co do dzielenia przez zero to jest sprzętowe zabezpieczenie na takie ewentualności. Algorytm dotyczący operacji dzielenia sprawdza czy argumentem B nie jest przypadkiem zero. Gdy tak jest - na jednym z wyświetlaczy pojawia się literka E czyli ERROR i dalsze operacje są blokowane. Dotyczy to również pierwiastka kwadratowego z liczby ujemnej. Jeśli chodzi o 0,3333333333 pomnożone przez trzy to wynikiem będzie liczba 0,99999999999.
Dzbanie gdzie ty ekologie widziałeś muahahah . Ja bym ci powiedział jak wygląda ta pseudo ekologia w przemyśle elektronicznym i auto-moto (praca)to byś bredni nie pisał .
@Chapucero_Helecho6 ай бұрын
@@cyklop1977 to mów, panie wazon! Czekam
@BBbit12006 ай бұрын
Proszę zainwestować w limiter.
@SP6QKX6 ай бұрын
@radekb94796 ай бұрын
28:00 a ja bym tego pana zapytał skoro to czuł to dlaczego nie poszedł do szkoły elektronicznej? ...zmarnowany talent...tak by może coś komuś naprawił i dał więcej szczęścia komuś niż samemu sobie i jeszcze na tym zarabiał ;)
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
To skomplikowane... W życiu nie da się wszystkiego przewidzieć, zawsze jest wiele oczekiwanych i nieoczekiwanych przeszkód. Troszkę więcej na temat mojego życia, wyborów i różnych zawirowań będzie w sierpniowym numerze ZE w pierwszym odcinku długiego cyklu na temat mojego nowego projektu czyli komputera TTL.
@ukaszdampc66546 ай бұрын
Jak hobby staje się rzemiosłem, to przestaje być hobby. Po szkole elektronicznej nie zostaje się elektronikiem. Szkoła to tylko narzędzie pomagające zaoszczędzić czas i nic więcej. Wielcy artyści muzyczni nie znali nawet nut a na podstawie ich twórczości uczy się w szkołach 😂 . Pasja . . .
@m44g56 ай бұрын
Filtr z pleksi by się przydał przed wyświetlaczami, cyfry by były bardziej wyraźne. Chciałbym w trybie spowolnionym zobaczyć próbę podzielenia przez ZERO
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
Jest sprzętowe zabezpieczenie na takie ewentualności. Algorytm dotyczący operacji dzielenia sprawdza czy argumentem B nie jest przypadkiem zero. Gdy tak jest - na jednym z wyświetlaczy pojawia się literka E czyli ERROR i dalsze operacje są blokowane. Dotyczy to również pierwiastka kwadratowego z liczby ujemnej. Trochę więcej na te tematy w moim artykule na temat kalkulatora TTL w ZE 24/07 - pod opisem filmu jest link.
@TechnikZaba6 ай бұрын
Kolega tworzy taką MERĘ 400, łoł
@rafalwisniewskiTTL6 ай бұрын
No... ciut, a może nie aż taki ciut bardziej skomplikowaną 😀
@grzeniu99726 ай бұрын
toz to moze dekodować Enigmę :)
@kolotdz17206 ай бұрын
Panie Piotrze tak z ciekawości Daniel Rakowiecki pewnie pan zna i wszystko co on mówi np pan ogarnia ? bo ja nie bardzo bo tak nie siedze w tym jak pan pozdrawiam ja bardziej mechanike
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Planuję duży kurs od zera, a właściwie od prawa Ohma - po wakacjach. Pozdrawiam
@kolotdz17206 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 dziękuje za informacje ale prawo ohma to nie ten etap technikum elektroniczne potem studia energetyka inż a potem elektrotechnika i ja bardziej te większe gabarytowo rzeczy ogarniam szafy sterownicze itd pozdrawiam ;-) ale pana to moge słuchać godzinami od niedawna poznałem ten kanał wszystkiego dobrego o tak jak w medycynie pan neurochirurg aja biodro wymienie ;-)
@steam70876 ай бұрын
Daniel Rakowiecki to ciekawy temat. Nie kwestionuję jego umiejętności serwisowania laptopów itp. Jednak na innych polach, dobrze jest zachować dystans.
@1977sebaАй бұрын
Ten kalkulatar powinien byc wpisany do rekordow Ginesa
@1977sebaАй бұрын
Ten kalkulatar powinien byc wpisany do rekordow Ginesa