Ziua când România a fost egala lui Messi pe Arena Națională

Рет қаралды 36,184

Sport Special Romania

Күн бұрын

România - Argentina 0-0 (2014)
România a terminat la egalitate amicalul cu Argentina, scor 0-0. Marica şi Maxim au avut cele mai mari ocazii în faţa sud-americanilor. Mijlocaşul lui Stuttgart a reuşit să trimită mingea în poartă, dar reuşita sa a fost anulată!
Spectacolul din tribune s-a regăsit și pe dreptunghiul verde, aflat în condiții impecabile. Argentinienii au dat tonul. Higuain a avut prima ocazie în minutul 10, însă Tărăruşanu s-a opus remarcabil. Replica alor noștri n-a întârziat. Marica a avut șansa de a deschide scorul peste 11 minute, dar Romero a scos incredibil de sub bară.
Și Maxim a avut o şansă imensă de gol, însă portarul oaspeţilor a avut un nou reflex de senzaţie. Până la urmă, jucătorul lui VfB Stuttgart a trimis mingea în poartă, dar arbitrii au considerat că balonul a ieşit în afara terenului la centrarea lui Măţel.
Prima parte a partidei s-a terminat la egalitate, asta și datorită lui Tătărușanu, care a scos formidabil. După pauză, Pițurcă a mizat pe Pantilimon, iar goalkeeperul celor de la City a demonstrat de ce este jucător activ în Anglia, mai ales la ocaziile lui Di Maria și Lavezzi.
Și Gardoș a demonstrat că este om de bază la națională, mai ales la faza din minutul 48, când a scos un gol ca și făcut al lui Aguero, după o fază în care trecuse și de Pantilimon. Atacantul lui Manchester City, Kun Aguero, nu a putut înscrie din două ocazii mari. Mai întâi, Tătăruşanu s-a opus, apoi Gardoş a scos din faţa porţii.
Până la urmă, România a terminat la egalitate cu Argentina, 0-0 și, chiar dacă Messi și ai lui au jucat mai relaxați, rămâne impresia că această partidă de gală a fost un al doilea semnal al zilei că fotbalul românesc poate intra într-o altă eră.
România - Argentina 0-0
România: Tătăruşanu (Pantilimon 46) - Măţel (Luchin 75), Dr. Grigore, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Maxim (Torje 46), Chipciu (Grozav 88), Tănase (C. Lazăr 56) - Marica (Rusescu 67)
Selecționer: Victor Pițurcă
Argentina: Romero - Zabaleta, Basanta, Fernandez, Rojo - Gago (Biglia 56), Mascherano, Di Maria (Rodriguez 89) - Messi, Higuain (Lavezzi 78), Aguero (Palacio 56)

@JustFabian02 Ай бұрын
Era primul meci la care am fost vreodata. Tatal meu imi facuse surpriza sa ma duc sa il vad live pe lionel messi, de ziua mea. Mi a parut rau ca nu au fost goluri insa este o amintire eterna, si ii sunt recunoscator in continuare!!!!
@nelfanel6515
@nelfanel6515 28 күн бұрын
păcat de golul lui Maxim... De la Raț și Mățel n-am mai avut așa laterale bune, astea și un atacant bun și n-am avea probleme în grupa de la euro
@Shoo7er09
@Shoo7er09 15 күн бұрын
"Romania a fost egala lui Messi" spune mult.
@florinremusristea8421
@florinremusristea8421 Ай бұрын
10 ani mai târziu ei sunt campioni mondiali iar noi câteva locuri bune mai jos în clasamentul pe țări
@theogalben8329
@theogalben8329 28 күн бұрын
prietene romania in 2015, adica dupa un an mai tarziu era pe locul 7 in lume si in 2016 a jucat euro
@florinremusristea8421 28 күн бұрын
OK, eu am zis 10 ani mai târziu, cu ce greșesc ?