Zmienny skok śmigła - sekwencja czynności w locie - pytania PPL(A)

  Рет қаралды 7,277

Lukasz Kusak

Lukasz Kusak

Күн бұрын

Пікірлер: 44
@mateuszs199
@mateuszs199 Жыл бұрын
Jestem z grupy na fb, bardzo rzetelnie wytłumaczone. Kanał bardzo wartościowy od razu subskrybuje i czekam na więcej pana wiedzy. Pozdrawiam
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowo. Staram się tak po ludzku. Od zwykłego ludka do zwykłego ludka.
@szczepankrepa5532
@szczepankrepa5532 9 ай бұрын
Dziękuje za materiał !
@nikiti42008
@nikiti42008 Жыл бұрын
Zajebiste tłumaczenie. Dziękuję za materiał :)
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
a dzięki za miłe słowo
@Ceesiuu
@Ceesiuu Жыл бұрын
Znalazłem Cię na grupie na Facebooku. Świetny materiał c:
@Kuba-ir8ts
@Kuba-ir8ts Жыл бұрын
Super filmik, dzięki za wyjasnienie!
@pawelkozak_com
@pawelkozak_com Жыл бұрын
Nice ❤ polecam 🎉
@ootachi
@ootachi Жыл бұрын
Akurat zastanawiałem się nad tymi pytaniami, tego filmiku właśnie mi było trzeba. Dzięki!!
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Cieszę się, że mogę pomóc.
@mechanikoblatywacz2365
@mechanikoblatywacz2365 Жыл бұрын
dzięki za info , i już się leci , a był z tymi ustawieniami problemik na symulatorze.😉
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Serio? Używasz tej info na sim? Super :) ciesze się że pomogło
@ghost-pl1412
@ghost-pl1412 Жыл бұрын
Bardzo przydatny film!👏🏻🔥
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo.
@aleksandraradlinska8496
@aleksandraradlinska8496 Жыл бұрын
Sztosik! Good job 🥰✈️
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
a dziękuję :)
@wdcapl
@wdcapl Жыл бұрын
Świetny filmik :) Warto wspomnieć jeszcze że w przypadku awarii silnika dodatkowo dochodzi krok ustawienia największego możliwego skoku śmigła, bądź w niektórych samolotach(twin engine) maksymalne "wyłączenie" tarcia śmigła -> Po angielsku "feather the prop" a potem best glide speed dla danego typu samolotu (nie mam pojęcia jak po polsku to można nazwać)
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Też o tym myślałem w locie, ale ... przy awarii silnika możesz nie mieć oleju, żeby przestawić skok, niektóre silniki w awarii mogą automatycznie ustawiać się na mały lub duży (chyba mały właśnie). Poza tym to raczej muslałbyś mieć zapas wysokości, żeby sobie zdążyć to pozmieniać. Prędkość optymalna chyba. Best glide - sam używam tego określenia, ale to chyba właśnie prędkość optymalna szybowania jest.
@Marine8304
@Marine8304 Жыл бұрын
@@LukaszKusak Po definicje prędkości optymalnej i ekonomicznej oraz ich praktyczne znaczenie w mechanice lotu polecam książkę "Mechanika lotu szybowców" autorstwa Łaneckiej-Makaruk. Pani Wiesława porusza też tematy często pomijane w dzisiejszym szkoleniu samolotowym, czyli na przykład zjawiska aeroelastyczne.
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Dzięki! Poszukam.
@Anathor666
@Anathor666 Жыл бұрын
Po polsku mówi się o ustawieniu śmigła w chorągiewkę :)
@wdcapl
@wdcapl Жыл бұрын
@@Anathor666 Ha! Dzięki!
@maciejm3896
@maciejm3896 Жыл бұрын
Robiłeś ppl w aeroklubie dolnośląskim? Jak było z dostępnością instruktora i samolotu? Polecasz?
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Robiłem w Skyway. Polecam. Bardzo dobra dostępność.
@ukaszGodziejewski
@ukaszGodziejewski Жыл бұрын
Dzięki za pokazanie co należy robić w konkretnych sytuacjach :) Czy mógłbyś może dopowiedzieć też czemu tak? Z czego wynika, że robimy te konkretne zmiany nastaw i czemu w tej kolejności? Wolę takie tematy zrozumieć niż zapamiętać "na pałę", stąd pytanie :D
@LukaszKusak
@LukaszKusak 9 ай бұрын
Wiesz, mam pewną analogię do pływania i już niedługo nakręcę na ten temat kolejny film. Generalnie to nie jestem instruktorem ani technikiem, natomiast opisuję to jak ja rozumiem te rzeczy. Sposób jaki mi pozwala to opanować. Porównanie do skrzyni biegów samochodowej nie jest tu (dla mnie) dobre, bo to wyjaśnianie nieznanego przez nieznane. Wyobraź sobie zatem, że płyniesz pieskiem (mały skok) lub kraulem (duży skok). Kiedy ruszasz i chcialbyś od razu płynąć kraulem to masz za duże ramie w stosunku do siły mięśni i jak przyłożysz za dużą siłę to sobie urwiesz łapki. Pieskiem możesz wiosłować szybciej, łapiąc mniejsze porcje wody i łatwiej Ci szybko ruszyć. Kiedy już dochodzi ruch postępowy to możesz coraz dalej chwytać (przechodzić do kraula) i przy tej samej pracy mięśni płynąć szybciej wydatkując mniej energii. Dopasuj sobie tę analogię do każdej z opisywanych faz i daj znać czy odpowiednio wyjaśnia :).
@pilotheli6751
@pilotheli6751 Жыл бұрын
👍👍👍🚁👨‍✈️
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
niezawodny :)
@dgcbadania
@dgcbadania Жыл бұрын
Filmik spoko, ale ponieważ nigdy nie latałem ze zmiennym skokiem intryguje mnie skąd wiesz, że masz już "odpowiedni skok", "odpowiedni skład i ciśnienie"? Z wytycznych w instrukcji czy ustawiasz "na oko", patrząc czy po zmniejszeniu ładownia zaciążam śmigło do momentu aż samolot zacznie zwiększać prędkość, a potem zubożam mieszankę aż do np. 15l/h?
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Jest tabela odpowiednich ustawień dla danego silnika/śmigła. I po prostu masz zakresy. Dla takiego ciśnienia ładowania - taki skok śmigła - mieszanka (w wypadku tej C172). I tabela zawiera zarówno prędkości jak i wysokość. Dla przykładu tutaj do startu masz ładowanie pełne - skok mały - mieszanka pełna (wszystkie gały do przodu) Po schowaniu klap ładowanie 25 cali, obroty 2600, przepływ 13,5gal/h. (wznoszenie) Na przelotowej, 22 cale - obroty 2300 - mieszanka 8,5 gal/h. Z wysokością będzie Ci naturalnie spadało ciśnienie ładowania (rzadsze powietrze). O ile na ziemi max to około 30 (przy standardowym) o tyle w górze może się okazać że przy całkowicie otwartej przepustnicy masz np. 25. Jest trochę rozkminki :) co dla początkującego powoduje spore zakłopotanie.
@zihermp
@zihermp 8 ай бұрын
Fajny filmik, który dobrze wyjaśnia poszczególne czynności, choć muszę przyznać, że część teoretyczna wprowadza nieco zamieszania. Zaczynasz omawiać kolejność a nie wyjaśniasz o której fazie lotu mówisz. Po pierwszej części filmu myślałem, że wystarczy zapamiętać kolejność od lewej do prawej i dokładnie na odwrót (tak to ująłeś) - symbolicznie zapisałbym to 123 a potem 321. Na tej podstawie próbowałem rozwiązać pytanie i zrobiłem błąd w pytaniu o lądowanie. Sekwencja wygląda wtedy 132, co zresztą pokazujesz na filmie w części praktycznej. Zatem należy zaznaczyć, że najpierw zmniejszamy ciśnienie ładowania, potem mieszanka max i skok śmigła mały (132). Wówczas odpowiedź na pytanie jest poprawna. Mam nadzieję, że zabrzmiało to jak konstruktywna krytyka a nie czepianie się. Mimo wszystko filmik uważam za wartościowy. Oczywiście biorę również pod uwagę możliwość, że ja czegoś nie zrozumiałem wtedy proszę o sprostowanie i usunę komentarz, żeby nie robić niepotrzebnego zamieszania.
@LukaszKusak
@LukaszKusak 8 ай бұрын
Ależ żadne zamieszanie. Do startu wszystko do przodu. Potem 3,2,1. I lecisz poziomo. Jak chcesz się wznosić (tu nie zawsze trzeba mieszanką operować, zresztą w pytaniach PPL , o ile pamietam, mieszanki nie ma) to masz 2,1. Zmniejszasz skok i zwiększasz ciśnienie ładowania. Potem jak znów poziomy to 2,1.(zwiększasz skok i ciśnienie) Do zniżania wiadomo, na początku tylko 1. Operujesz ładowaniem. Przy podejściu (i tu jest pytanie mylące), robisz 1, zmniejszasz ładowanie, bo przecież się zniżasz. (powyżej masz to) A kiedy już przygotowujesz się do lądowania , konfigurujesz się do ewentualnego odejścia na drugi krąg. A zatem, 3 (mieszanka pełna), 2 (skok na mały) i już dalej bawisz się 1 (ładowanie) - tyle ile trzeba. W ten sposób jeżeli robisz odejście to tylko 1 (ładowanie full do przodu) i rura w górę. (oczywiście klapy, trym, noga itp, ale mówimy tylko o skoku) Aha, ja nie jestem instruktorem. Filmuję, piszę tak jak ja to rozumiem.
@bartekS2000
@bartekS2000 Жыл бұрын
Z czystej ciekawości, czemu na przepustnicę mówisz "ładowanie"?
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Bo operujemy ciśnieniem ładowania - czyli ciśnieniem w kolektorze dolotowym. Manifold Pressure.
@mekowgli
@mekowgli 4 ай бұрын
Osobie która zdecydowała, że w Polsce będziemy w praktyce lotniczej używać pojęciach skoku śmigła (zamiast jak po angielsku po prostu "prop pitch" lub zwyczajnie obrotów "high/low RPM") należy się nobel z komplikowania prostych rzeczy. Wyciąganie dźwigni, aby coś zwiększyć jest bardzo logiczne :) Pewnie ta sama osoba co tłumaczyła CTR (Controlled ZONE) na STREFA kontrolowana, a TMA (Terminal AREA) na REJON kontrolowany.
@LukaszKusak
@LukaszKusak 4 ай бұрын
Nie znam się, więc się wypowiem :) (ps. dotyczy to mojej poniższej wypowiedzi, nie Twojej) 1) skok śmigła to pojęcie dosyć logiczne jak popatrzysz na rysunek wkręcającej się śruby 2) obroty nie do końca oddaja to o co chodzi, ale to w kolejnym filmie. 3) zone = strefa, Area = przestrzeń, rejon. Jakże inaczej mieli to przetłumaczyć. Na logikę strefa jest mniejsza niż przestrzeń :). Zrozumiałe. Ale akurat skrótów bym się nie czepiał po wiele z nich jest poe :).\ 4) wyciąganie dźwigni akurat również jest logiczne. Chodzi o to, żebyś do startu miał wszystko do przodu. To jest ergonomiczne i logiczne i odporne na błędy. Do startu masz wszystkie dźwignie do przodu. Mieszankę, skok, podgrzew no i oczywiście ciśnienie ładowania. O, tu bym się przyczepił do tego określenia. Ciśnienie ładowania... power, a po naszemu gaz, byłoby prościej. Choć wiem, nieprecyzyjnie.
@mekowgli
@mekowgli 4 ай бұрын
@@LukaszKusak Jest to kwestia osobistych preferencji, ale dla mnie polskie określenia są niezbyt szczęśliwie dobrane. Nie czepiałem się samego pojęcia skoku śmigła (chociaż angielskie słowo "pitch" jest swoją drogą lepsze. Śmigło nigdzie nie skacze). Tylko tego, że się go używa w praktyce lotniczej (a nie tylko w rozważaniach teoretycznych). "Zmniejszamy skok" - wpychamy dźwignię. "Zwiększamy skok" - ciągniemy do siebie. Niezbyt to intuicyjne. W angielskich checklistach używa się po prostu RPM "Propeller - HIGH RPM", a nie pojęcia skoku. Czegoś dużo, więc wpychamy. W instrukcji samolotu też masz w tabelach obroty, a nie skok. Nie masz w kabinie przyrządu pokazującego skok śmigła. To po co w ogóle używać tego pojęcia? Zone to strefa, OK. Ale "area" to obszar, a nie żadna przestrzeń czy rejon. Przestrzeń to to "space" a rejon to "region". Mam wrażenie, że ktoś średnio obeznany z językiem to przetłumaczył 80? lat temu i tak zostało. Teraz trzeba się zastanawiać co autor miał na myśli.
@vitoold2078
@vitoold2078 Жыл бұрын
Jaki jest cel nadrzędny zmiany skoku śmigła (redukcja zużycia paliwa, hałas, większa prędkość przelotowa)? Dlaczego to nazywa się "zmianą skoku", a nie zmianą "kąta nachylenia łopat" bo śmigło poza rotacją chyba nie "skacze" na wale w czasie lotu ... 🤣
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
Po angielsku masz pitch :) A tutaj chodzi o wkręcanie śruby i dalszy zasięg. Mam do tego fajną analogię, ale o tym w kolejnym filmie właśnie o samym skoku. A cel? Cel to utrzymanie kąta natarcia łopat tak aby był optymalny w szerszym zakresie prędkości.
@vitoold2078
@vitoold2078 Жыл бұрын
@@LukaszKusak To teraz rozumiem analogię i sens zmiany kąta natarcia - przyda się za sterami 😀
@LukaszKusak
@LukaszKusak Жыл бұрын
@@vitoold2078 daj priv to podam Ci najlepszą analogię jaką znalazłem. :) Ale nie chcę publicznie, bo kręcę na ten temat film i nie będę spojlerował :)
Nowa rakieta Vulcan
30:13
To Jakiś Kosmos!
Рет қаралды 14 М.
Dlaczego samoloty latają w kółko? Krąg nadlotniskowy.
5:50
Awiacja dla Każdego
Рет қаралды 7 М.
Кәсіпқой бокс | Жәнібек Әлімханұлы - Андрей Михайлович
48:57
Mom had to stand up for the whole family!❤️😍😁
00:39
小路飞嫁祸姐姐搞破坏 #路飞#海贼王
00:45
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 29 МЛН
didn't manage to catch the ball #tiktok
00:19
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 33 МЛН
(PPL)  PRZYGOTOWANIE DO LOTU NAWIGACYJNEGO VFR
15:23
Sky4you
Рет қаралды 12 М.
Jesienna termika | SZD-51 Junior | EPKR - Krosno
15:49
Jakub Liebner
Рет қаралды 2,8 М.
You WILL Understand VORs after Watching This! (PPL Lesson 37)
19:18
Free Pilot Training
Рет қаралды 929 М.
ATEISTA I KSIĄDZ ZADAJĄ SOBIE PO 5 PYTAŃ - WALKA NA ARGUMENTY
1:03:08
Coś Ciekawego
Рет қаралды 508 М.
Co skrywa granica polsko-ukraińska na rzece Bug!
40:56
Tanie PodróżoVanie
Рет қаралды 112 М.
Кәсіпқой бокс | Жәнібек Әлімханұлы - Андрей Михайлович
48:57