Taaa, eksperyment ze szkoły... U mnie eksperymenty polegały na tym, że nauczyciel dyktował "wynik eksperymentu" z książki do zeszytu... efekt: codziennie zapisanych ok. 3-5 kartek bełkotu z podręcznika (tak, to ten podręcznik, który każdy miał). Dobrze, że lata szkoły daleko za mną!
@HunTMovie9 жыл бұрын
"Uruchamiamy potem urządzenie na 30, 40, góra 50 sekund" I ustawił na minutę :D
@danielpoweska66049 жыл бұрын
Słowa chociaż dotrzymał i wyjął na 15s przed, końcem, tu nie skłamał :D
@lucascasmierchuck22349 жыл бұрын
+HunT też chciałem to napisać ale pewnie najmniejsza długość ustawienia w tej mikrofali jest 1min :)
@garotPL9 жыл бұрын
Każdy normalny nabywca kuchenki mikrofalowej najpierw robiłby popkorn, a ty wbijasz wykałaczki do rozpuszczonej czekolady :) Fajny filmik, pozdrawiam!
@qraq789 жыл бұрын
oglądam twoje odcinki na bieżąco i dużym zainteresowaniem .... chyba jeden z najlepszych cyklicznie pojawiających się pozycji naukowych na KZbin. i zastanawiam sie nad odcinkiem o łączeniu pozornie nieszkodliwych jadalnych rzeczy które nam szkodzą codziennym życiu np tyle się mówi zęby nie łączyć cytryny z herbata bo coś tam się wytwarza i szkodzi.
@MrTeired9 жыл бұрын
To jest chyba najlepszy kanał na polskim KZbin, a ten odcinek jest tego dobitnym dowodem. Poważnie, ta akcja na polakpotrafi sporo dała. Nawet jako narrator świetnie Ci idzie!
@carolinaszczesniak62079 жыл бұрын
Świetny filmik! :D I aż nabrałam ochoty, by pójść do sklepu po czekoladę :)
@1ma1ya19 жыл бұрын
proszę o odcinek na temat mikrofali. słyszałam że jest szkodliwa. a konkretnie potrawy tak przyrządzone tracą witaminy i stają się szkodliwe dla zdrowia
@johnnybravo39039 жыл бұрын
odcinek jak zwykle. jak zwykle swietny. skoro taki ktos, jak ja sie jara tym, to znaczy, ze nic nie osiagniesz na yt, ale i tak swietny content. gratulacje
@Arte5509 жыл бұрын
Czekałem jeszcze na unboxing czekolady
@Poradnikmaloddegomechanika9 жыл бұрын
Propozycja nowego odcinku: CO 2 kto wytwarza, czy faktycznie odpowiada za zmiany klimatyczne? Ile w tym działania człowieka. Można się pokusić o teorie spiskowe kontra globalne ogłupienie. Opinie naukowców.
@ameliakusiak75639 жыл бұрын
Już podobny film na yt widziałem ale ten jest o wiele lepszy i dokłaniejszy wynik wyszedł. A więc gratulacje.
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Jeżeli zmierzyliście prędkość światła na własną rękę to wpiszcie wynik w m/s w odpowiedzi na ten post. Najlepiej z #MojaPredkoscSwiatla. Pamiętajcie, żeby pomnożyć odległość pomiędzy hotspotami przez dwa.
@gnocius9 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot 298 500 000 m/s #MojaPredkoscSwiatla.
@The4beatles49 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot Czas SciFuna się skończył, teraz ty rządzisz xD
@Bartula6369 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot 298 400 000 m/s #MojaPredkoscSwiatla.
@twgok139 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot 2,983 10^8 #MojaPredkoscSwiatla. Dokładniej nie będzie, bo czekolada za szybko schodzi omnomnom
@FacePlum9 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot W sumie to chyba nie jako pierwszy to mierzysz, bodajże na kanale ElektroPrzewodnik widziałem podobne zagadnienie :D Ale jak zwykle super przedstawione i rób dalej swoje!
@Bosolevu9 жыл бұрын
Dopiero dzisiaj odkryłem ten kanał i jestem zachwycony! Wiele się nauczyłem z pierwszych trzech odcinków, które widziałem.
@miajjjjjj9 жыл бұрын
Świetny filmik! W życiu nie pomyślałam,że będę w stanie zmierzyć prędkość światła za pomocą czekolady!:D
@ZwiazeCie9 жыл бұрын
Dziękuję, ciekawy film połączony z interesującym sposobem myślenia :)
@Cinek4009 жыл бұрын
Uwielbiam w twoich filmikach "rzucenie żartu" a potem podsumowanie że nie jest śmieszny :D Oczywiście wraz z całą resztą filmu ;)
@migi11149 жыл бұрын
A wracając do WiFi, mógłbyś zrobić odcinek o domniemanej szkodliwości WiFi? (jeśli takowego nie ma). Dużo jest materiałów w których nawet poważni naukowcy dowodzą, że promieniowanie WiFi może być szkodliwe,może nawet powodować raka mózgu, co Ty na to?
@dawidjasik3dawidek129 жыл бұрын
+Szyko1 1 Dobry pomysł na materiał ! :D
@AbrahamLincoln_9 жыл бұрын
+Szyko1 1 Popieram
@1KiLeR119 жыл бұрын
+Szyko1 1 raka to można dostać od komentarzy jakich piszesz
@Outfrost9 жыл бұрын
+LirycznyKoxu Raczej od jakiegokolwiek kontaktu z takimi ludźmi jak Ty ;)
@migi11149 жыл бұрын
Jeśli nie masz nic sensownego do napisania to lepiej nie pisz, ja tylko wspomniałem to pewnej TEORII do zbadania, nie twierdzę, że tak na prawdę jest. No ale cóż...Widzę, że niektórzy nie powinni posiadać dostępu do internetu, aż dziw, że włączyłeś ten film. Jak to się stało?? Szukałeś ulubionych śmiesznych odmóżdżających kotów, albo oglądałeś skoki do basenu ''gwiazd'' i przez przypadek trafiłeś na ten kanał? Dziwne...
@Kowadelko9 жыл бұрын
Podobno gotowanie na parze i w mikrofali to są 2 najzdrowsze metody przyrządzania potraw. Proszę o komentarz. Ludzie wciąż wierzą w zabobon że mikrofalówka jest szkodliwa.
@VanHelsingPOLHelsing9 жыл бұрын
+Kowadelko Zabobon? Tak dla wyglądu ściany mikrofali są zabezpieczone, nie żeby zatrzymać jak najwięcej fal. Poczytaj jaki to ma wpływ na organizm.
@NeverMindPL9 жыл бұрын
+Helsing†™ Nie chodzi o wpływ mikrofal na organizm (który jest oczywisty), ale ich wpływ na potrawy. Czytaj ze zrozumieniem.
@VanHelsingPOLHelsing9 жыл бұрын
+NeverMindPL "Ludzie wciąż wierzą w zabobon że mikrofalówka jest szkodliwa."
@NeverMindPL9 жыл бұрын
Tak, ale w kontekście szkodliwości jedzenia... Chyba wystarczająco dosadnie wspomniał o tym na początku posta. Po za tym, właśnie dzięki tym zabezpieczeniom - nie jest szkodliwa.
@donniasty9 жыл бұрын
+Helsing†™ Po to jest stworzona klatka Faradaya by mikrofale nie podgrzewały wody w materiałach obok mikrofalówki - np w ludzkim ciele gdy stoisz obok i czekasz na podgrzanie się potrawy. Poza tym chodzi też o iskrzenie na metalowych przedmiotach (których nie wolno wkładać do wnętrza pracującego urządzenia). Szkodliwość mikrofal jest tylko taka, że każdy żywy organizm może ulec uszkodzeniu przez to, że woda w nim zostanie podgrzana.
@mariusz93067 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawe i zabawne. Gratulacje. Tylko jedna uwaga. O ile dobrze pamiętam, drgania rotacyjne zachodzą tylko w gazach, a więc w przypadku wody możliwe są tylko dla pary wodnej. Nie są praktycznie możliwe w cieczach i ciałach stałych. Tam występują drgania deformacyjne.
@michald27199 жыл бұрын
Z przyjemnością obejrzałem odcinek, mimo że o samym eksperymencie już czytałem. Super!
@dominikjabonski31039 жыл бұрын
ekstra :), nie spodziewałem się takiej wykorzystania mikrofalówki i czekolady
@jakubwronowski87479 жыл бұрын
Woda pochłania promieniowanie mikrofalowe w bardzo szerokim paśmie, nie występuje dla tych częstotliwości coś takiego jak rezonans cząsteczek wody. Podgrzewanie zachodzi ze względu na straty dielektryczne - cząsteczka wody to dipol i obraca się zgodnie ze zwrotem wektora zmiennego pola elektrycznego.
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
+Jakub Wronowski Już mam nagrany odcinek, w którym to sprostowuję, a raczej doprecyzowuję, że to pochłanianie nie jest takim "czystym" rezonansem. Rzeczywiście mea culpa - chemiczne spojrzenie jest takie, że jeżeli jest pochłanianie związane z ruchem/rotacją cząsteczki to zwykle jest to rezonans - dałem się zwieść rutynie i mi wstyd.
@11marcian9 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot rozumiem
@kRx12039 жыл бұрын
Nareszcie! Nie mogłem się doczekać tego eksperymentu.
@imie65679 жыл бұрын
No to następnie pokaż kasowanie płyt CD oraz DVD za pomocą mikrofalówki :) Moja ulubiona, szybka i skuteczna metoda :)
@YoshiYoshiyuki2 жыл бұрын
wow! Ale za...cie wygląda zapakowana kuchenka mikrofalowa! Jestem pod wrażeniem! :D
@zbigniewzenobah92079 жыл бұрын
Ja bym bardzo chciał abyś się zainteresował fizyka kwantową, teorią strun, wielowymiarowością. To wszystko brzmi tam jak si fi ale jest nieprawdopodobnie wspaniałe. W jednym z takich programów naukowych z tej tematyki naukowiec twierdził, że zbudował specjalne urządzenie (ktore je pokazano) którym udowadniał na poziomie atomowym istnienia innego wymiaru a co za tym idzie możliwości istnienia wielu wymiarów:)
@W4R1AT9 жыл бұрын
Następny odcinek "Mierzymy prędkość dźwięku budyniem" lub "Wytwarzamy prąd pomidorem" -sprzedaje te pomysły za like i wspomnienie w napisach końcowych
@LukaszSkyWalker6 жыл бұрын
Dzięki!!
@bchawrylo9 жыл бұрын
Uwielbiam twój kanał :D oby tak dalej. Pozdrowienia z Lublina
@stefansk8stef9 жыл бұрын
Elegancką masz tą muzyczkę na wejściu :)
@nihilistycznyateista7 жыл бұрын
Zupełnie przez przypadek odkryłem kolejną metodę pomiaru prędkości światła czekoladą - tym razem gorącą. Stawiamy na odwróconym talerzu i kolejnym talerzu, do którego nam może ściekać wykipiała substancja pomiarowa, w porcelanowym naczyniu najlepiej białym, a na pewno jasnym. Może być kubek, ale jak znajdziemy coś o dłuższym boku, na przykład jakieś naczynie do zapiekania lazanii będziemy mieli więcej danych pomiarowych. Napełniamy to naczynko czekoladą w proszku rozpuszczoną w letnim mleku (w zimnym słabo się rozpuszcza). Przebieg eksperymentu to trzymanie naczynka z gorącą czekoladą tak długo, aż zacznie wrzeć, a będzie wrzała w bardzo ciekawy sposób,. bo wykipi nam w kilku miejscach tworząc równoległe do siebie zacieki na zewnętrznej ściance naczynia. Pomiar odległości tych zacieków i wszelkie obliczenia analogicznie jak na filmiku - ale moim zdaniem wygląd bardziej spektakularny i obserwacja jak sobie wrze mleko w kilku liniach a nie w całym naczyniu jest świetnym widokiem. Substancją stricte pomiarową jest kipiące mleko, a rozpuszczona czekolada stanowi barwnik, pięknie widoczny na białych ściankach naczynia, ale można równie dobrze użyć czystego mleka i naczynia o ciemnym kolorze, ale wtedy to już nie będzie mierzenie prędkości światła czekoladą, a mlekiem, czyli już zupełnie inny eksperyment ;]
@simongrushka9836 жыл бұрын
o, dzieki. bardzo fajny eksperyment!
@mateuszbugaj7999 жыл бұрын
Świetnie że odcinek taki troche bardziej jajcarski niż zwykle, to dobry kierunek ;)
@DoChory9 жыл бұрын
Super filmik! Podoba mi się jak nagrywasz je w 60 FPS'ach bądź więcej :D
@keksiu3519 жыл бұрын
Mega odcinki robisz Dawidzie, bardzo lubie twoj kanal :)
@jacek-jan2 жыл бұрын
Wow! Spodziewałem się większego błędu pomiarowego.
@alik20629 жыл бұрын
Czemu twoje "Dzień dobry" tak mnie rozśmieszyło? :'D
@kamalik5129 жыл бұрын
Jeśli fale mikrofali wprowadzają w ruch głównie cząsteczki wody, to dlaczego gdy odgrzewamy sobie jedzenie często jest tak że talerz jest bardzo gorący a nasze jedzenie nadal zimne?
@lililililiillilli9 жыл бұрын
+Kamil :v bo masz wodne talerze
@kamalik5129 жыл бұрын
Faktycznie, zapomniałem.
@kamil0049 жыл бұрын
+Kamil :v dolaczam sie do pytania, zupa mozna przyjac ok 20C jak nie mniej bo z lodowki byla, a miaska az parzy w rece. WTF? miska ma wiecej wody niz jedzenie?
@adamo91209 жыл бұрын
+Kamil :v "głównie cząsteczki wody" - czyli mogą też wprowadzać w ruch inne cząsteczki.
@WarzywkoRzywkoWkoo9 жыл бұрын
+Kamil :v chodzi o to, że talerz łatwiej przewodzi ciepło i co za tym idze zabiera go jedzeniu.
@LethalDozePL9 жыл бұрын
bardziej szkoda mi sera
@marekjakimowicz9 жыл бұрын
+Narodowiec Wolnościowiec Dlatego lepsza jest czekolada. A że zbliżają się święta i ludzie lubią nią obdarowywać, to nie brakuje materiału.
@krzysztofbednarski54389 жыл бұрын
NIe no czad ,szacun!
@ThePatrykolus9 жыл бұрын
3:02 skąd wiemy, że fale układają sie w takiej płaszczyźnie, powstaje fala stojąca?
@ulaland9 жыл бұрын
Big Bang Theory normalnie! Ale ekstra odcinek!
@kacpergrzesik84457 жыл бұрын
Mi tam się wejście do filmu podoba :D
@aluette19 жыл бұрын
dwa filmiki jednego dnia! ja zwariuję z radości!
@The4beatles49 жыл бұрын
scifun od 3 miesiecy nic nie wrzucil, pewnie wroci z 2 minutowym filmem xD
@GosiaBazowa Жыл бұрын
Myślę, że błąd w obliczeniu prędkości może wynikać z dokładności pomiaru długości fali. Bardzo fajne, pokażę dzieciom :)
@katarzynamisiak30009 жыл бұрын
Tak mi się przypomniało jak kiedyś na korkach z matmy liczyliśmy ile energii powstałoby z anihilacji kota z antykotem (przy założeniu, że kot waży 4kg, a anihilacja jest pełna) ze wzoru oczywiście e=mc^2, a potem dżule przeliczaliśmy na ilość tabliczek czekolady (odniesioną wprost do tabelki z opakowania), i wyliczyliśmy ile lat zajęłoby zjedzenie takiej ilości czekolady (jedząc tabliczkę dziennie). Dokładnego wyniku nie pamiętam, ale szedł w tysiące lat... ;)
@tangopies9 жыл бұрын
Ładny nowy wstępniak :-)
@randaltichy65709 жыл бұрын
Uroczo pomachałeś na początku :D
@randaltichy65709 жыл бұрын
+Randal Tichy A tak w ogóle jesteś jednym z najsympatyczniejszych youtuberów moim zdaniem.
@MsMarynar9 жыл бұрын
fajny eksperyment... Gratuluję!
@WstawajGramy9 жыл бұрын
Cześć! Co byś powiedział na odcinek poruszający temat inteligencji, i np. tego, czy inteligencja rodziców ma wpływ na inteligencję u potomstwa? Myślę, że mógłby być ciekawy odcinek :)
@fmtdamian9 жыл бұрын
Więcej takich filmów !!!!!!!!!!!
@michakosowski42009 жыл бұрын
Mistrzowski wstęp !:)
@kamils72629 жыл бұрын
Dawid Ty świrze! :D Żeby czekoladą mierzyć prędkość światła.... Skąd Ty te pomysły bierzesz? Pozdrawiam i oglądam wiernie już od roku!
@piotrzwierzchowski7549 жыл бұрын
O luju ale trafiłem, dzisiaj na fizyce pan dał zadanie dodatkowe aby zmierzyć brędkość światła w mikrofali tylko zamiast czekolady mają być rodzynki
@tomaszkrawczyk93447 жыл бұрын
pytanie: skoro kuchenka mikrofalowa działa na 2,45 GHz tak jak WiFi to czy jest możliwość wzajemnego ich zakłócania?
@darekp_027 жыл бұрын
ja bym poszedł dalej i czy z wifi można ściągnąć zdjęcie zupy i wysłać do mikrofali (za pomocą wifi) i czy się ugotuje wtedy obiad? :) druga rzecz to czy admini nie zablokują uploadu?
@edmunek9 жыл бұрын
Pytanie. Mamy dwie rośliny, obydwie podlewamy przegotowaną ostudzoną wodą, jednakże jedna jest doprowadzana do wrzątku za pomocą ognia, a druga jest podgrzewana do temp bliskiej wrzeniu za pomocą mikrofali, to czemu woda z mikrofali szkodzi roślinom ?
@medawc5198 жыл бұрын
Wzorowy unboxing!
@kocho919 жыл бұрын
film jak zwykle na poziomie :-) student Umcs pozdrawia :-)
@ajem227 жыл бұрын
Długość fali w mikrofali to 2400MHz, a w WiFi (profesjonalnie :Access point) 2.4 GHz. Zatem mogą się nawzajem zakłócić?
7 жыл бұрын
Genialne!
@Radket279 жыл бұрын
kiedy kolejny unboxing?
@michallesz2Ай бұрын
Podstawową rzeczą jest to że aby zmierzyć prędkość światła to do eksperymentu musi być użyte światło a w mikrofalówce nie ma światła , więc powstaje pytanie. Co zostało zmierzone bez światła ? Oczywiście że częstotliwość fal elektromagnetycznych, czyli jest to dowód na to że światło nie jest falą elektromagnetyczną , bo nawet światło się nie pojawiło.
@DJArkadius9 жыл бұрын
Wejście było super :D
@karolinawlizlo9 жыл бұрын
Kurde... Szkoda, że nie mam mikrofalówki, ech... Nic to. Odcinek świetny. :D
@orestlenczyk9 жыл бұрын
mam wrażenie ze lepsze by były wafelki, nie robią się na nich bąbelki, przez co łatwiej jest zmierzyć odległość (najlepiej suwmiarką) . ale i tak gratuluje wyniku (0,3%)
@maciekcharkiewicz53249 жыл бұрын
Uśmiałem się :)
@krzysztofczoczynski4197 жыл бұрын
Początek mnie zabił xd
@AbrahamLincoln_9 жыл бұрын
Fajny odcineczek ;)
@Dyziom119 жыл бұрын
Co do częstotliwości pracy WiFi historia dość ciekawa. Zaczynamy jak to bywa od USA tam wpadli na to że częstotliwość 5Ghz byłaby dobra i jest dostępna, opracowali standard i wszystko grało, do czasu. Świat na Stanach Zjednoczonych się nie kończy i chcieli rozpowszechnić standard no i problem, częstotliwość zajęta w niektórych krajach, w tym też w Polsce, bodaj wojsko sobie jej używało. No to genialny pomysł, weźmy taką częstotliwość która wszędzie jest wolna, no i wzięli 2,4Ghz czyli częstotliwość drgania cząsteczek wody. Właśnie dlatego była wolna, bo nikt nie chciał jej, woda jest wszędzie, w ścianach budynków także jest jej sporo co pokutuje do dziś. Co do szkodliwości to nigdzie nie uświadczy się jakiegoś dużego nadajnika tylko małe stacje bazowe rozsiane w wielu miejscach. Masz taki by po prostu usmażył okolicznych bywalców :P Ponadto w Polsce pasmo 5Ghz zostało zwolnione i sieci WiFi też na nim działają, choć siłą rzeczy popularniejsze są te działające na paśmie 2,4Ghz.
@brys5559 жыл бұрын
+Dyziom11 2,45 GHz to nie jest jakaś charakterystyczna częstotliwość dla wody. Używa się jej bo jest kompromisem pomiędzy skutecznym grzaniem a głębokością wnikania. No i leży w paśmie przemysłowym.
@robertwsz70062 жыл бұрын
Jak dylatacja czasu ma się do stałej prędkości światła?
@GromKuba9 жыл бұрын
0,3% to nie jest znów taki błąd. Pomiar został wykonany w powietrzu a w powietrzu światło ma nieco niższą prędkość. Współczynnik załamania światła dla granicy próżnia/powietrze to 1,0003 co oznacza, że o tyle razy światło jest szybsze w próżni niż w powietrzu. W rzeczywistości więc błąd pomiaru jest mniejszy.
@lemat4569 жыл бұрын
A w pralce podczas wirowania tworzy się alternatywny wymiar, do którego przechodzi nasze pranie ;)
@welniasty259 жыл бұрын
Pamiętacie jak ludzie gadali, że żarcie z mikrofali jest napromieniowane i niezdrowe ?
@tofighter19 жыл бұрын
super pomysł :)
@extrasupermorgen9 жыл бұрын
Gdzie wyniki? Już wpisywać własne wyniki pomiarów!
@nasto459 жыл бұрын
Bardzo bym chciał zobaczyć filmik o marihuanie i jej wpływ po częstym stosowaniu
@lukaszlipa289 жыл бұрын
Siema. Moze cos na czasie na temat wytworzenia plazmy w instytycie Maxa Plancka w Niemczech??
@przemekpawelec95189 жыл бұрын
A ja prosiłbym o odcinek pt. dlaczego mocniejsze alkohole mają zazwyczaj 40% alkoholu (whisky, rum, wódka, bourbon, brandy, tequila, itd)
@JarekJedzie6 жыл бұрын
Wódkę produkowało się od od wieków, metodą prób i błędów ustalono 40% jako najlepszą moc do picia. Nie przesadnie pali gardło a delikatnie szczypie w język, ale nie jest też za słaba przez co nie wydaje się rozwodniona do tego nie padasz po jednym kieliszku ale nie jesteś też w stanie pić w nieskończoność. Chodziło o kompromis pomiędzy smakiem i możliwą ilością do spożycia. Tak w skrócie
@biuromegadesign6 жыл бұрын
Mega pomysł :)
@mrjedrek11129 жыл бұрын
Mógł byś zrobić odcinek czy piwo lub wino, pite z umiarem, są zdrowe?
@KarolAltus9 жыл бұрын
Mam tą samą Mikrofalówkę :D Pozdrawiam.
@joyceem88656 жыл бұрын
Nie używam mikrofalówki. Mam czas. Pozdrawiam, było ciekawie
@Strunek9 жыл бұрын
Ameryka, lepiej użyć tłuszczu (margaryna itp.) wtedy nie trzeba szukać na ślepo wykałaczką.
@donniasty9 жыл бұрын
+GourangaPL Taaa? To poczytaj sobie etykietę. Większość margaryn ma od 20 do 70% tłuszczu. Reszta to woda i emulgatory pozwalające na połączenie tłuszczu i wody.
@brys5559 жыл бұрын
+GourangaPL Jest woda, ale mało i dlatego podobne tłuszcze słabo się grzeją w mikrofalce. Prawie bezwodne to jest masło klarowane. Ma zupełnie inny wygląd i konsystencję niż takie do smarowania.
@MTWODZU9 жыл бұрын
Zastanawiam się czy dobrym materiałem do pomiaru byłoby białko jajka wylane na ciemny talerz. Przy odpowiednio krótkim czasie nagrzewania doszłoby do jego ścięcia w miejscach o najwyższej temperaturze, co powinno być dobrze widoczne po zmianie przejrzystości.
@gregorioonamaxa87909 жыл бұрын
A czy producent zmierzył prędkość światła czy po prostu przekształcił Twój wzór i podzielił prędkość fali przez jej długość i mu wyszła częstotliwość fali? Dane producenta są z wyliczeń takich jak Twoje i gdyby wyszedł Ci inny wynik, znaczy, że ktoś coś źle obliczył ;)
@PinkeySuavo5 жыл бұрын
Producent znał prędkość światła i stąd znał częstotliwość w MHz. Wątpie, żeby na etapie projektu mikrofalówki ktoś wkładał wykałaczki, ale nawet jeśli, to te części centymetra mogą wpłynąć na wynik.
@filipdudzinski25938 жыл бұрын
Genialne
@lagon54146 жыл бұрын
Ja mierzyłem prędkość światła wkładając do mikrofali gąbkę drucianą w baloniku . Efekt : kuchnia do remontu .
@maks-_-91823 жыл бұрын
Zmierz prędkość chomika latarką!
@krisoo859 жыл бұрын
Eksperyment z winogronem też będzie?
@maks-_-91823 жыл бұрын
Zmierz prędkość uciekającego chomika przed antylopą latarką!
@TheTABER3009 жыл бұрын
Co można kupić za 20zł? - - - - - - - - - -Rybę dwudyszną.
@nois333 жыл бұрын
A po pięciu latach w rozmowie z Janiną - tak można wyznaczyć prędkość światła za pomocą czekolady 😁
@zbiks9 жыл бұрын
Fala elektromagnetyczna porusza się z prędkością światła wyłącznie w próżni. Jaki przyjąłeś efektywną stałą dielektryczną w eksperymencie? Para wodna, talerz czy sama czekolada spowalniają prędkość rozchodzenia się fali. Dodatkowo w rezonatorze mikrofali powstaje wiele modów oprócz podstawowego TEM. "Hot spotów" jest na prawdę duużo więcej, jednak ich oddziaływanie (grzanie) jest dużo słabsze.
@brys5559 жыл бұрын
+Mateusz Żbik Jak on szukał węzłów wykałaczkami, to ja nie wiem czy taka dogłębna teoria ma znaczenie w tym eksperymencie...
@zbiks9 жыл бұрын
Ale jak coś robić to porządnie.
@michalg.12859 жыл бұрын
Dawid, a czy słyszałeś, że gdy włożysz żywą mrówkę do mikrofalówki to ma ona zdolność odnajdywania węzłów fali? Dzięki temu jest w stanie przeżyć próbę ugotowania.
@jakubmiernik9 жыл бұрын
Polecam zamiast czekolady użyć wafelka, wszystko inne tak samo. Po pewnym czasie na wafelku widać ładne ciemniejsze prążki i jest dużo łatwiej zmierzyć odległości.
@brys5559 жыл бұрын
+Jakub Miernik Taki duży kwadrat, co się w ryzach kupuje?
@jakubmiernik9 жыл бұрын
Może być taki
@agnieszkap.16028 жыл бұрын
Ostatnio czytałam artykuł , w którym przeprowadzano eksperyment na kotach karmionych wyłącznie jedzeniem podgrzewanym w mikrofalówce. Wszystkie kociaki padły z powodu braku substancji odżywczych w dostarczanym pokarmie. Miało to udowodnić, że podgrzewając jedzenie w mikrofalówce pozbawiamy je wartości odżywczych. Czy tak faktycznie jest??? Czy mikrofalówki są niebezpieczne dla zdrowia???
@heybestie64408 жыл бұрын
Jeśli chodzi o tą szkodliwość mikrofalówki, to nie chodzi tu o fale mikrofalowe, a o to, że częściej podgrzewa się potrawy niezdrowe. Grzanie w mikrofalówce jest zdrowsze, bo nie ma strat witamin.
@kamilabebenek86008 жыл бұрын
wybacz za odkop, ale nie jest to przypadkiem tak, że wiele wartości odżywczych, witamin itp. po prostu pod wpływem podgrzania do wysokiej temperatury "ucieka"? jak samo jak z gotowanymi warzywami czy sokami z sokowirówki? one mają dużo mniej witamin niż surowe warzywa czy soki wyciśnięte.
@przadlo14889 жыл бұрын
Przepraszam a czy zamiast czekolady można użyć gówna?
@SuckYourBone9 жыл бұрын
+przadlo1488 co kto woli
@zielu839 жыл бұрын
+przadlo1488 z czekoladą łatwiej.
@LordBlick9 жыл бұрын
+przadlo1488 Z czekoladą mniejszy dylemat moralny(jak potem spojrzeć w oczy głodnej rodzinie) i finansowy, chyba, że to sprzęt do zezłomowania…
@brys5559 жыл бұрын
+przadlo1488 Czy twoje gówno topi się od ciepła?
@LordBlick9 жыл бұрын
brys555 wystarczy, ze zmieni barwę, aby uzyskać punkty pomiaru…
@niniek18 жыл бұрын
Pod warunkiem, że kuchenka ma tylko jeden magnetron generujący mikrofale. Niektóre mają dwa lub więcej i wtedy eksperyment się nie uda. Cześć kuchenek na ściance przeciwległej do magnetronu posiada coś w rodzaju zwierciadła do... no własnie do czego? Do rozpraszania czy do skupiania promieniowania? Czy takie zwierciadło zaburzy wynik eksperymentu?
@OskarCzechowicz-OmniMusician9 жыл бұрын
Nie lepiej użyć wafla? Szukanie antywęzłów w płynnej czekoladzie jest obarczone dużą granicą błędu.