A tu odcinek na kanale Andrzeja Dragana uzupełniający naszą rozmowę - kzbin.info/www/bejne/m5LSZamgqs1gg6M
@ricksanchez82952 жыл бұрын
dawaj coś nowym atomowym napędzie kosmicznym. czy będzie jak w Star Trek i kosmici zauważa postęp ludzkości?
@DamianSikora2 жыл бұрын
ksylometazolina
@forthehorde38602 жыл бұрын
Dla dr Andrzeja Dragana zawsze łapka w góre
@naturalnie19032 жыл бұрын
a jeżeli z tych wszystkich żab jedna gdzieś w środku nie podskoczy ?
@kapryslosu12 жыл бұрын
to ja już wolę niedopowiedzenia niż usiłowanie zrozumienia co autor mówi po innemu języku... jakby sam temat był mało skomplikowany :)
@kawazmlekiemuht2 жыл бұрын
Granica Poznania jest tam, gdzie zaczyna się Luboń, albo Swarzędz. Dlatego tajemnic wszechświata trzeba szukać właśnie np. w Swarzędzu
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
No nie. Tam już nie ma poznania. Należy szukać w Poznaniu.
@henrykbabol75422 жыл бұрын
Ja obstawiał bym Sosnowiec
@rothschildlegends77012 жыл бұрын
Poznań miasto doznań
@davydgorski50512 жыл бұрын
@@henrykbabol7542 ale tam tylko pociąg do Katowic jest ciekawy...,
@d0nt6192 жыл бұрын
@@davydgorski5051 w katowicach najciekawsza atrakcja to pociąg do krakowa 😵💫
@bartekhaba78992 жыл бұрын
Odcinki z Panem profesorem Andrzejem Draganem to mistrzostwo świata, rzeczy które na ogół wydają się trudne do zrozumienia, Pan Dragan tłumaczy w sposób perfekcyjny!
@anastazis3212 жыл бұрын
Widocznie nie słyszałeś innych poważnych naukowców, że się podniecasz tak.
@sawetnysodziak519210 ай бұрын
@@anastazis321polemizowałbym, czy Dragan to poważny naukowiec, czy raczej wykreowany celebryta. Poważny naukowiec nie wypowiada się na każdy temat.
@anastazis32110 ай бұрын
Ja tego nie twierdzę z kim chcesz polemizować?@@sawetnysodziak5192
@snakeyes23387 ай бұрын
@@sawetnysodziak5192 Z kim chcesz polemizować? Jakie masz merytoryczne argumenty, że nie jest poważnym naukowcem? "Stary, mówię ci"? Czy dyskutowałeś z nim o mechanice kwantowej?
@jalubiekiedyty9 ай бұрын
Uwielbiam słuchać prof. Dragana. Ma ogromną wiedzę i potrafi ją przekazać w przystępny sposób
@JaJa-nw8og4 ай бұрын
cos tam wie ale nic nie potrafi skleić. zaprzecza sam sobie w kolejnym zdaniu i to przyklad tego ze nie ma polotu
@technics62152 жыл бұрын
Zacny materiał. Jeden z najlepszych Astrofazy. Nie wiedziałem, że można tak "lekkostrawnie" i jednocześnie rzetelnie przedstawić te sprawy. Wiedziałem, że Pan Andrzej jest hardcorem polskiej nauki, ale nie wiedziałem że potrafi też być popularyzatorem. Sporo rozmów z jego udziałem jest dość ciężka nawet dla dość znających się na rzeczy nie-fizyków.
@klintlugg8484 Жыл бұрын
SUPER - Wasz program przypomina mi SONDA z Kurkiem i Kaminskim. Ale to bylo 40 lat temu. Dzieki i slucham dalej
@lukaslukas2425 Жыл бұрын
Dziękuję za ten fenomen przekazywania wiedzy:)) Od Pana wszyscy wykładowcy , nauczyciele powinni się uczyć:) Życzę odkryć, nagrody Nobla:)
@wieslawstanislaw8784 Жыл бұрын
Brednie Jedensteina...co było pierwsze kibel.....czy.......gu......no
@arth0044N2 жыл бұрын
Bardzo dobrze poprowadzony program. Podoba mi się "Na chłopski rozum." Po to, to robicie. Bardzo ciekawe i przystępne. Cieszę się, że będzie więcej. Szacun dla montażysty! Świetna robota.
@krystiang502 жыл бұрын
co tutaj było na chłopski rozum? to że mozliwe jest że dostane list a nikt mi go nie wysłał?? skutek i przyczyne można zamienić miejscami? jasne. zastosujmy to wiec w praktyce, spalajmy węgiel bez jego wydobycia. niech zrobią takiego typu eksperyment, a nie takie gdzie ktoś daleko w jakimś tajemniczym miejscu gdzie nikt nie ma dostępu .... za górami za lasami.... faraon też tłumaczył ludziom że słońce się od nich odwróciło a jaki jest stan wiedzy na dzień dzisiejszy? tak samo za 500 lat będą się śmiać z dzisiejszych teorii. dopóki nie bedzie eksperymentów/dowodów w makro skali, doputy będzie to tylko czysta spekulacja. bardziej prawdopodobne jest to ze istnieją inne czynniki, o których nie mają zielonego pojęcia, a które sklejają te ich dotychczasowe teorie w ich mikro skali doświadczeniach.
@kubusuchatek1012 жыл бұрын
@@krystiang50 będą się śmiać z dzisiejszych teorii bo tak powiedziałeś, że bardziej prawdopodobne są twoje spekulacje a nie specjalistów? skąd to wiesz, że takimi twierdzeniami rzucasz? To, że ty czegoś nie rozumiesz, nie oznacza, że przynajmniej w jakimś stopniu nie rozumieją tego inni. Poza tym fizyka to ciężki temat na coś popularnonaukowego, szczególnie na filmik na youtube. Chociaż zgodzę się z tym, że część z tych rzeczy można by wytłumaczyć dokładniej, jak chociażby laser poruszający się szybciej niż światło czy to co podałeś na początku. Poza tym eksperymenty nie muszą być w makro skali. Dowodzi tego mechanika kwantowa gdzie badania mamy w mikroskali i chociażby komputery kwantowe które dzięki temu powstały
@niebylekto4282 Жыл бұрын
Z tym laserem to niezła wtopa
@Kataleptyk10 ай бұрын
@@kubusuchatek101 Przykład "kropki" lasera poruszającej się po wyimaginowanej ścianie jest jak najbardziej trafiony i bardzo prosty do zrozumienia. Najprościej wyobrazić sobie gigantyczny cylinder, gdzie laser jest umieszczony w jego środku. Jeżeli ściany takiego cylindra miałyby długość np. 600 tys. km, to wykonując obrót lasera w ciągu 1 sekundy punkt świetlny zatoczy po jego ścianach okrąg i tym samym pokona w 1 sekundę drogę owych 600 tys. km. a więc dwukrotnie szybciej od światła. Rzecz jasna skala jaką podałem jest absurdalna, ale dobrze obrazuje dzięki temu to, o czym powiedział profesor Dragan. W skali "mniejszej" zadziała to tak samo. Co do uwag kolegi @krystiang50, który domaga się potwierdzenia teorii kwantowych "w makroskali", to powinien on najpierw zacząć od zrozumienia, czym w ogóle jest fizyka kwantowa i zrozumienia tego, że na tym polega fenomen zjawisk kwantowych, które (być może tylko pozornie) potrafią się "kłócić" ze skalą makro, a przynajmniej z tym, co do tej pory zrozumieliśmy. Fizycy nie do końca wiedzą czym są takie zjawiska jak prąd, ogień, światło. A mimo to z z tych zjawisk korzystamy, mamy nawet jakieś tam ułomne, ale jednak wzory na ich opisanie, które pozwalają nam właśnie z nich korzystać czy uczyć tych wzorów w szkołach, budować urządzenia elektroniczne etc. Ale pełnej wiedzy o nich nie mamy i daleka do tego droga.
@kubuspuchatek4730 Жыл бұрын
Otóż można odróżnić przyspieszenie grawitacyjne od przyspieszenia np windy. Dla windy przyspieszenie jest dokładnie takie samo przy suficie i przy podłodze. Dla przyspieszenia grawitacyjnego będą się jednak różnić choć o niewielką wartość wynikającą z odległości od źródła.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
35:00 paradoks prędkości nadświetlnej fotonu w fizyce kwantowej znika gdy foton traktuje się jako zaburzenie pola a pomiar jest jedynie oddziaływaniem z jakąś częścią tego pola. Raz oddziaływanie zajdzie w x1 a raz oddziaływanie zajdzie w x2. Pole nie zmieniło znacząco położenia - miejsce w którym pole odpowiedziało - się zmieniło.
@orzeleo2 жыл бұрын
mieć taką wiedzę żeby poprawiać kogoś w takich filmikach. Szacun
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@orzeleo Raczej uzupełnienie tego co nie zostało powiedziane do końca. W ogóle Dragan sporo wątków urywał w tym filmie.
@orzeleo2 жыл бұрын
@@piotrjuszczyk1 Wydaje mi się że to było trochę zamierzone, żeby nie mieszać. Większość widzów to raczej laicy
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@orzeleo Ja tam nie wiem jakie zamiary ma Dragan.
@NowyStary233 Жыл бұрын
@@piotrjuszczyk1 Podobno Dragan ma w zwyczaju kłamać żeby potem stopniowo odkłamywać. Więc może dlatego.
@maak6270 Жыл бұрын
Spotkałem się też z określeniem prędkości światła (c), że jest to "kurs wymiany" czasu na przestrzeń, w ramach czasoprzestrzeni. Tzn. że w pewnych równaniach można wyrażać czas za pomocą drogi lub odwrotnie, właśnie poprzez "c".
@jakubszaek96452 жыл бұрын
Granica Poznania, Swarzędz
@rothschildlegends77012 жыл бұрын
Kórnik
@tomizubi2 жыл бұрын
Haha 🤣🤣🤣 Kórnik, Swarzędz 🤣 jak żeście na to wpadli, spacer po tych miejscowościach to musi być przygoda.
@hubabz2 жыл бұрын
Richard Phillips Feynman a.k.a. ,,Rysiek" do tematu rozmów i dywagacji o naturze rzeczywistości w tym odcinku, bo w uproszczeniu tego one tu dotyczą, pasowałby idealnie. Taka obsada... Ajć, ale by było! Ale i tak jest w opór dobrze! Świetny materiał Panowie! A Pan Andrzej, z tym dziwnym spokojem na twarzy, w sposób naprawdę miażdżący potrafi tworzyć odpowiedni nastrój i przekazywać ścisłą wiedzę w taki sposób, aby zaciekawiać fizyką każdego. Aż mam taką niekłamaną, przeogromną ochotę na lekturę klasyka "Matematyczne zasady filozofii naturalnej" Isaaca Newtona, choć samą tę pracę będę musiał rozpracowywać długo. Nie będzie to rzecz łatwa do przyswojenia, a po tym akurat wejdzie na ,,tapetę pochłaniania wiedzy" Kwantechizm 2.0. Fizyka da się lubić! Dla głodnych wiedzy! 🛸🤗
@RejverPL2 жыл бұрын
Nawet nie zauważyłem kiedy mineło te niecałe 39 min. Bardzo ciekawy i wciągający materiał 😃
@gregp9133 Жыл бұрын
Bardzo budujące jest, ze tak wiele osób ogląda takie filmiki. Są po Polsku, wiec można zakładać, ze mamy aż tylu ludzi w Polsce, których to ciekawi. Wraca mi wiara w inteligencje w naszym narodzie.
@monikasowa130 Жыл бұрын
Ja myslę ze to jest wąska grupa, na mnie patrzą jakoś dziwnie 😀
@ronaldniekumam11132 жыл бұрын
Świetny gość. Super tłumaczy.
@krade06036 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu 👏👏👍 jak zawsze ciekawe
@zofiaagnieszkabiernacka8262 жыл бұрын
Właśnie pożegnałam się z myślą, że jakby chyba prawie niemal coś rozumiem. Dzięki panie Andrzeju😀
@Astrofaza2 жыл бұрын
Brnij dalej, noc najciemniejszą przed świtem :)
@zofiaagnieszkabiernacka8262 жыл бұрын
@@Astrofaza nie wchodź łagodnie do tej ciemnej nocy😀
@arth0044N2 жыл бұрын
Mam to samo pani Agnieszko, ale właśnie dlatego tak nas to fascynuje i dlatego z pasją to oglądamy.
@zofiaagnieszkabiernacka8262 жыл бұрын
@@arth0044N tak i nie przestaniemy😀
@cielakovsky Жыл бұрын
Podobno R. Feynman powiedział kiedyś: jeśli wydaje Ci się, że rozumiesz fizykę kwantową, to znaczy że nie rozumiesz fizyki kwantowej :)
@rafachrzanowski2 жыл бұрын
Profesor Dragan popularyzuje teorię względności i fizykę kwantową w sposób absolutnie wyjątkowy. Nasłuchałem się na te tematy dziesiątek wykładów po polsku i angielsku, naczytałem sporo (już w liceum czytałem "Problemy" na ławce w parku podczas wagarowania) i nikt nie przekazuje tej wiedzy w sposób tak niesamowicie ciekawy. Tu już nawet nie chodzi o sprawność Andrzeja Dragana w roli popularyzatora nauki (która to sprawność jest imponująca), ale o prosty fakt, że mówi on o rzeczach, o których inni popularyzatorzy i "szołmeni" nauki nigdy nie wspominają!!! Nie wiem dlaczego tak jest... ale w konsekwencji tego faktu, nikt tak nie rozpala wyobraźni w kwestii samej natury rzeczywistości, jak właśnie nasz cool-profesor. Czysty obłęd! Dziękuję Wam za ten cudowny program!
@1984Kojot Жыл бұрын
Zmarnowałeś sporo czasu na darmo bo to są niestety ale brednie
@SatanIsTheLord Жыл бұрын
Maksymalnie to on jest propagatorem bullshitu.
@sobek9712 жыл бұрын
No i idealnie do obiadku materiał! 😁
@bezimienny96312 жыл бұрын
do srania sobie poogladaj
@jarekbo93832 жыл бұрын
Ja mam już zakaz słuchania przy obiedzie 😂
@liveurlife.0 Жыл бұрын
obiadu* zjebie
@86budda2 жыл бұрын
Wszystko z Draganem oglądam 🤩
@kh_j2 жыл бұрын
Me too☺
@matematycznakremowka89272 жыл бұрын
jak miło czasem posłuchać mądrych ludzi!
@danielbogucki82622 жыл бұрын
Świetnym komentarzem do tego, o czym Panowie mówili jest sposób skręcenia krzeseł, na których siedzieli przez Panów ze sklepu dostarczającego... Jedno jest złożone inaczej niż drugie (jedno jest wadliwie - które?). Ewidentnie widać,że jeden z Panów skręcających poruszał się z prędkością 1 promila a drugi ok. 2,5 promila we krwi... Niezłe...
@puszkowniczy2 жыл бұрын
Dziękuję za tą serię. Można by ją nazwać "Relatywizm dla opornych". Mam też propozycję na temat odcinka: E=mC^2 wyjaśnienie tej formuły dla mniej biegłych w fizyce.
@henionies2 жыл бұрын
Ja kompletnie nie rozumiem tej koncepcji - w hipotetycznej próżni masa obiektu nie ma znaczenia bo nie ma na co oddziaływać , więc więc ilość energii potrzebna do utrzymania prędkości wynosi zero, co oznacza że dodawanie nawet niewielkiej ilości energii na jednostkę czasu w trybie ciągłym, prędkość powinna zwiększać się nieskończenie. Skąd więc założenie, że nie można rozpędzać do nieskończonej prędkości ?
@Martin-hh2jv2 жыл бұрын
@@henionies no właśnie
@BartekEVH2 жыл бұрын
@@henionies ale zapominasz o jednoczesnym wzroście masy, która w pobliżu c wynosi nieskończoność. I tu jest ból.
@michu66252 жыл бұрын
@@BartekEVH Ja też nic nie rozumiem, wyczytałem że elektrony w akceleratorze potrafią poruszać z prędkością 99.9999 % c. Ich masa dalej jest znikoma a gdzie tam do nieskończoności
@BartekEVH2 жыл бұрын
@@michu6625 napisz do Dragana :)
@alaneczek6662 жыл бұрын
Mega collabo, świetnie was się panowie razem ogląda.
@PiotrLotniarz Жыл бұрын
Dobrze, że ktoś chce takie rzeczy robić - daje to nadzieję 👌👍🖖😉
@problemiarz Жыл бұрын
ale na co?
@PiotrLotniarz Жыл бұрын
@@problemiarz że będzie mniej niedoinformowanych.
@problemiarz Жыл бұрын
@@PiotrLotniarz Załóżmy, że 10 milionów ludzi (Polaków) obejrzy ten filmik, i co wówczas...?
@korbovlog Жыл бұрын
Super gość, dziękuję
@Harthoon2 жыл бұрын
Jak ja się cieszę że miałem do nadrobienia tyle zaległego materiału :) I 5h zaległych filmów :)
2 жыл бұрын
o, w końcu adekwatne porównanie jaką siłę może mieć cząstka rozpędzona w akceleratorze. Dobre porównanie z komarem. Dzięki ;-)
@4jku2 жыл бұрын
Wreszcie ktoś zadał pytanie jakie mi od dawna chodziło po głowie 4:03 dziękuję.
@matrixlukasz10 ай бұрын
Fajnie że ktoś gada o tym om czym nie ma pojećia
@przemomac9002 жыл бұрын
Najlepszy gość jakiego mogłeś tu zaprosić 🤷♂️
@GaaL68102 жыл бұрын
Astrofaza, hmmm.... Oglądam,ciekawia mnie te tematy i podziwiam. Tak dalej. Wszechświat jest piękny a jego ogrom gdzieś skończony, lub nie, bardzo fascynuje,a świadomość czego i ile nie wiemy a możemy się dowiedzieć rozpala mózg do bialocsi.wystarczy pomyśleć o naszym układzie słonecznym lub galaktyce. Coś pieknego
@akuveker2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat ! 😁
@majeranek092 жыл бұрын
O kurczaki, sam początek filmu a tu słyszę: Prędkość światła nie jest parametrem światła a jest właściwością czasoprzestrzeni. Nigdy wcześniej sobie tego nie uświadomiłem. Dzięki Piotrze za tę serię z Andrzejem. Kocham Was :)
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
Bardziej precyzyjnie: prędkość światła określają parametry elektryczno-magnetyczne przestrzeni które jak się możemy domyślać wynikają z ogólnych właściwości czasoprzestrzeni. Fale grawitacyjne raczej nie podlegają parametrom elektryczno-magnetycznym przestrzeni ale podlegają już właściwościom czasoprzestrzeni. Tylko tego połączenia między EM a grawitacją nie znamy - domyślamy się w związku z tym że to ta sama prędkość - że istnieje.
@fffffffffake2 жыл бұрын
21:51 W wiązce światła, która się porusza "szybciej" niż prędkość C chodzi nie o to, że światło leci szybciej niż C, tylko że pojedyncze fotony, które się odbijają od obiektu mają coraz większe "przerwy" między sobą i tym sposobem na dalekich odległościach może się wydawać, jakby kropka poruszała się szybciej niż światło. Np. można poświecić laserem na księżyc z lewej jego strony i ruszyć ręką tak szybko w prawo, że kropka na księżycu poruszy się z jego lewej strony na prawą szybciej niż prędkość światła, ale pojedyncze fotony będą nadal leciały z prędkością C, ale nie będziemy widzieć ciągłej linii z lewej do prawej na księżycu, tylko pojedyncze kropki zrobione z pojedynczych fotonów.
@pomi_alien2 жыл бұрын
Miałem napisać podobny komentarz. Trochę mnie zdziwiło jak ten problem został przedstawiony tutaj w filmie bez szczegółowego wyjaśnienia.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
Do tego fotonom zajmie sporo czasu - dolecenie i powrót. Ale tu powrót pomijamy. Wtedy daje radę przekroczyć c ale nie ma takiego obserwatora który mógłby to zobaczyć :)
@andrzej96182 жыл бұрын
No nie stanie się tak kropka pojawi się na księżycu po upływie czasu który jest potrzebny do przebycia tej drogie. Z słońca światło docieraja po 8 min jak przestawiając go by święcił gdzie indziej to będziesz musiał odczekać 8 min aż dotrze do nowego punktu.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@andrzej9618 Ale możesz wybrać taki kierunek że ten czas będzie krótszy niż czas przelotu fotonu z A do B. Bo A do B może być dłuższe niż od źródła światła do B.
@andrzej96182 жыл бұрын
@@piotrjuszczyk1 no jak niby?
@szymon8232 жыл бұрын
27:47 czy można modelować poruszanie się względem czasoprzestrzeni, jakby ona się składała z niesączonej liczby punktów, które są całkowicie nie ruchome, przy ugięciu czasoprzestrzeni, wszystkich punktów w danym obszarze by przybywało, lub ich liczba by malała. w podobny sposób jak czasoprzestrzeń kompresuję linijkę a na linijce zawsze jest tyle samo mm, a jednak względne odległości się zmieniają. ale według mnie lepiej podejść do czasoprzestrzeni albo jak do jednego bozonu, lub jednego fermionu i też się zastanawiam jeśli krzywizna choryzontu zdażeń może powodować że czarnadziura wypromieniowuje energię->masę->ugięcie czasoprzestrzeni, to czy jeśli by obok siebie w absolutnej kompletnej próżni tylko z czasoprzestrzenią umieścić 2 identyczne cząstki, to czy one ich wypadkowa ugięcia czasoprzestrzeni nie uwalnia energii->masy->ugięcia czasoprzestrzeni podobnie jak czarnadziura? i czy to emitowane ugięcie to może być to samo co nazywamy ciemną energią. czyli czasoprzestrzeń kompensowała by sobie to że lokalnie masy się przyciągają tym że globalnie(cała czasoprzestrzeń) się rozciąga po to by średnia została taka sama? jeśli by tak było to im mniej obiektów w kosmosie, i im gęstsze, tym większe rozproszenie czasoprzestrzeni(dzięki temu elementy są w pewien sposób dalej od siebie, bo skoro czasoprzestrzeń jest rozproszona to obiekty w niej też są trochę rozproszone). ponadto jeśli czasoprzestrzeń się rozciąga, to np. proton albo też się rozciąga razem z nią, albo cały czas się zapada z tą samą prędkością co czasoprzestrzeń, po to żeby zachować swoją wielkość, mi się wydaje że raczej to 2
@szczerymowiejakjest15102 жыл бұрын
Więcej takich podcastów! Przyjemnie się słucha
@Ostatn12 жыл бұрын
Mistrz! Piekny dialog półotwarty
@crisnowak16562 жыл бұрын
Stałe fizyczne formowały się we wszechświatach które powstawały i umierały. Energia może zmieniać swoją postać, jednak nie może być tworzona ani niszczona. Informacja jest przekazywana z wszechświata na wszechświat. Coś jak selekcja naturalna. W naszym wszechświecie stałe fizyczne które formowały się w poprzednich wszechswiatach dały możliwość powstania życia. Podoba mi się taka wersja dlatego że daje możliwośc istnienia różnych wszechświatów z różnymi stałymi fizycznymi i co za tym idzie pojawienia sie różnych form życia, jakich nawet sobie nie wyobrażamy. ...
@admalesza2 жыл бұрын
Dawajcie wiecej Dragana :)
@bolesawiwanski-bg2iw11 ай бұрын
Jako 8-10- latek,(a mam 76 lat życia tutaj),kiedy czytałem o galaktykach,mega galaktykach itd..Kosmosie,o prędkościach kosmicznych. Wiedziałem wtedy ,że możemy podróżować na nieskończone odległości,przemieszczać się w ułamkach sekundy na niebotyczne odległości.Transformacja osoby pozwala na takie fakty. Tachiony to krok do przodu
@jaru19112 жыл бұрын
Czekam na więcej tego typu filmów
@sjzryry6 ай бұрын
Oglądałem wykład z wczoraj od Profesora o prędkości nad świetlnej w teorii względności i to by się naprawdę pięknie łączyło z czarnymi dziurami. Cząstki poniżej prędkości światła posiadają informacje, cząstki o prędkości światła nie posiadają informacji z czego logicznym wnioskiem było by że cząstki o prędkości nadświetlnej miały by ujemną informacje ( pochłaniają informacje ). Prędkość światła była by niejako punktem 0 tak jak moment zamarzania wody, zamiast liczyć od punktu totalnego zera jak chodzi o ruch cząstek. Myślę że to dość dobry przykład bo tak samo w przypadku temperatur mamy 2 skale tak i tutaj by miało to zastosowanie oraz tak samo zachodzi fundamentalna zmiana w fizycznym odbiorze tych cząstek. A co do czarnych dziur to z obecnie znanej nam wiedzy możemy spokojnie powiedzieć że pochłaniają informacje.
@tmsn10752 жыл бұрын
muszę powiedzieć głośno, że wiele spośród krótkich, humorystycznych wtrąceń i "podsumowań" wypowiedzi gościa przez prowadzącego zaczyna mnie powoli irytować, podobnie jak w PopScience, coraz częściej są głupsze niż śmieszniejsze 😔 jednakże sama seria i jej wartości edukacyjne są tym czego potrzeba na YT jak najwięcej. pozdrawiam 👍
@medureczek2 жыл бұрын
Nie no, normalna rozmowa
@damianszczerba34582 жыл бұрын
Rozumiem, też czasem odczuwam to, że niektóre są dobre - jak z poznaniem - ale wiele nie. Fajnie jakby niektóre z filmów byłby pozbawione większości żartów, a inne np. Popscience miałby więcej. Wydaje mi się, że prowadzący taki jest i ja to w pełni akceptuje, z moich żartów pewnie też wiele osób by się nie śmiała i to jest kwestia odbiorcy. Niemniej treści montaż, zaangażowanie i poruszane tematy są super i nadal będę wysyłał wsparcie bo widzę, że warto. Pozdrawiam!
@arth0044N2 жыл бұрын
Właśnie przeskoczyłem w czasie. W przyszłość. Bardzo wartościowy program. Chcemy więcej!
@arth0044N2 жыл бұрын
Już znowu jestem dalej w przyszłości. Powiem Wam jak będzie za minutę. :D
@Fanatykaudi2 жыл бұрын
Kosmiczna rewelacja lecimy z newsami Kolejny ciekawy temat wyjaśniony w sposób prosty u czytelny taka Astrofaze i pana Piotra lubię oglądać i słuchać Czekamy na wiyncyj i więcej 😇 Znowu jestem mądrzejszy 👌🪐🌌
@mw6057-q7x2 жыл бұрын
💖 Dam ci serduszko bo ci nie dali, co to za dyskryminacja komentarzy?!
@MikeDupin2 жыл бұрын
Mega ciekawa rozmowa. Dzięki! Czekam na kolejne! Brakowało mi uzasadnienia dlaczego przy prędkośc nadświetlnych można znaleźć obserwatora, który będzie widział odwrócone związki przyczynowo skutkowe. Dalej tego nie rozumiem. To czego mi zabrakło przy omawianiu prędkości nadświetlnych przy przekazywaniu informacji to wprowadzenia dodatkowego ograniczenia, że dzieje się w przestrzeni o określonym układzie odniesienia. Jeżeli zmienimy właściwości przestrzeni (tak jak np Warp w Star Treku) to w układzie odniesienia nowej przestrzeni (ściśniętej) dalej możemy się poruszać z prędkością bliską prędkości światła, a w układzie odniesienia starej przestrzeni będziemy poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
Bo wyobraź sobie że Ty jesteś tym obserwatorem i coś leci do Ciebie szybciej niż c. Najpierw zobaczysz jak dolatuje a dopiero później jak wyleciało.
@krzysztof60862 жыл бұрын
Odcinki z P. Draganem to jest poezja dla uszu
@piotrpiotr14532 жыл бұрын
Polecam debate Dragana i Prof Maisnera
@GampHead2 жыл бұрын
@@piotrpiotr1453 gdzie ją można obejrzeć ?
@szymon46932 жыл бұрын
@@piotrpiotr1453 też jestem ciekaw. Gdzie?
@kabaretyPolskiePL2 жыл бұрын
@@piotrpiotr1453 gdzie jest taka debata, chodzi Ci o krótkie wystąpienie ich obojgu na jakiejś tam konferencji naukowej?
@1980-q6j2 жыл бұрын
Chyba jednak wolę go czytać niż słuchać
@buwizz.pl-jadezprademPL2 жыл бұрын
Jak ma się postrzeganie fizyki klasycznej do kwantowej? Fizyka klasyczna jest jak film - wydaje się płynny a składa się z nieruchomych klatek - kwanty fizyki kwanotowej. Czyli ruch jest z nieruchomości ;) Super filmik i uświadomił mi że przede wszystkim opisywanie pewnych rzeczy pojęciami intuicyjno-obserwowanymi po prostu nie jest adekwatne. Pojęcie prędkość w ujęciu klasycznym spełnia swoją rolę ale nie spełnia jej w ujęciu fizyki kwantowej. Pomimo że to nie są dwa różne światy. Wszystko jest spójne (bo jest - z naszej perspektywy) a powinniśmy głębiej zrozumieć czym są pojęcia których używamy (często w ogromnym uproszczeniu).
@marcinkowalski68772 жыл бұрын
32:43 (do montażysty) - sporo takich blanków występuje w materiale. Proszę sprawdzić również klatkarz nagranego materiału - pojawiają się powielone klatki. Merytoryka zaś super.
@Hi-n-Lo2 жыл бұрын
To po prostu pomijalne, ludzkie niedoskonałości, jakże doskonale urządzonego dla tej ludzkości wszechświata 😉
@123rufuz2 жыл бұрын
Fenomenalny gość.....uwielbiam A.Dragana
@wzabekczesany55562 жыл бұрын
Czołówka jest mega ;)
@slawero762 жыл бұрын
Czyli robię coś co już jest przewidziane, że zrobię, czyli nie ma tu i teraz, teraźniejszośći, tak to rozumuję, gdybym się poruszał z prędkością nadświetlną. Dobry odcinek😃😃👍
@flajflaj2 жыл бұрын
25:41 AHAAA!!! A mówili, że się nie da "cofać do tyłu"! A tu proszę! Naukowo wyjaśnione, że jednak SIE DA SIĘ! 😮
@karolwojtyla30472 жыл бұрын
Prof. Dragan i wszystko na temat! :)
@fffffffffake2 жыл бұрын
Masz taki avatar, że prawie dziurę w monitorze zrobiłem myśląc, że jakiś włos mi się przyczepił na ekranie :D
@karolwojtyla30472 жыл бұрын
@@fffffffffake Hehe ;)
@paryshakk2 жыл бұрын
Kocham serię z Panem Draganem, marzę o tym żeby kiedyś zbić pionę z tym szefem...
@maciejdudek81182 жыл бұрын
Dawej na Pyrkon, Pan Andrzej będzie obecny i będzie opowiadał o rzeczach :>
@paryshakk2 жыл бұрын
@@maciejdudek8118 przemysle opcje
@mariuszgraumann-kz3bu Жыл бұрын
Pan Andrzej z mojego miasta Konina pochodzi kozak się słucha tak samo jak p.Błaszkiewicza
@piotrzawrotniak931 Жыл бұрын
@@paryshakk nie zawsze warto poznać osobiście swoje wyobrażenie osoby.
@andyalive40536 ай бұрын
Panie prof. (dot. 17:00) a czy nie jest tak, że na fotony grawitacja nie działa, to przestrzeń ulega zniekształceniu, a fotony zawsze poruszają się po najkrótszej drodze? W przykładzie z windą, to nie foton "spada", tylko winda "przemieszcza" się w przestrzeni, a my odbieramy jakby "spadał". Można zatem powiedzieć, że czasoprzestrzeń jest "medium transportowym" po którym porusza się wszystko w tym fotony, a te ostatnie ZAWSZE po najkrótszej drodze, nawet jeśli jest ona zakrzywiona...
@krzychuzet2 жыл бұрын
Gdzie jest granica poznania? prof. Andrzej Dragan: Swarzędz! Padłem ze śmiechu kilkukrotnie :D
@dionizyszajbel56242 жыл бұрын
Nie ma takiej granicy.
@dionizyszajbel5624 Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Wiara to substytut wiedzy i dobra dla nierobow.
@dionizyszajbel5624 Жыл бұрын
A od wiedzy lepsza jest madrosc
@dionizyszajbel5624 Жыл бұрын
Same zmysly ograniczaja . To co materialne nigdy nie pozna teogo co nie materialne . I jeszcze jedno ; wszelka materia pochodziz poziomu duchoweg ( albo jak kto woli z poziomu niematerialnego ) i do niego wraca.
@dionizyszajbel5624 Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Trzy x trzy wierzysz , ze jest dziweiec czy wiesz ? jezeli wiesz to po co tobie wierzyc? Wiara jest dla niewiedzacych. A nawet wiedza nie jest na najwyzszym poziomie .
@piotrpodle451810 ай бұрын
@Astrofaza 22:55 Jeżeli kropka, z poruszanego lasera, porusza się szybciej od światła (załóżmy na ścianie), to czy światło z lasera nadąży dolatywać, do tej ściany bez przerwy?
@krzrzrzy2 жыл бұрын
Ludzie, ja musze pracować, a Wy mi tu takie materiały wrzucacie.... dobra jutro popracuje :D
@OmateYayami2 жыл бұрын
Nie wiem, czy model o który mówi pan Dragan ok 13:00 to dobry trop i pomysł, wydaje mi się, że on jest obalony eksperymentalnie tzn. jeśli mamy losowe kolizję, to różne fotony powinny miec jakiś rozrzut tej efektywnej prędkości, bo będą miały różne ścieżki. Jak weźmiemy dużo fotonów, to oczywiście to się może uśrednić to bardzo wąskiej wartości, ale o ile się nie mylę to dziś można sprawdzić eksperymentalnie, że takiego rozrzutu nie ma na pojedynczych fotonach. Przynajmniej w kryształach. Raczej trzeba to wyjaśniać modelem falowym, który jest opisany chwilę później. Tego efektu się nie da chyba poprawnie wziąć na chłopski rozum. Fajnie jakby jakiś wyksztalcony optyk mnie sprawdził =D
@RaV31422 жыл бұрын
Dzień dobry. :) Mam pytanie dotyczące splątania kwantowego i niemożności przekazywania za jego pomocą informacji - szczególnie jeśli chodzi o cząstki bardzo od siebie oddalone, a jednak natychmiastowo ze sobą oddziaływujące. W jakimś stopniu zrozumiałem, że nie można przesłać za jego pomocą informacji na zasadzie podobnej do informacji cyfrowej - na przykład poprzez określony układ zer i jedynek. Ale dlaczego nie możnaby przesłać informacji w sposób podobny do alfabetu morsa? To znaczy informować się CZĘSTOTLIWOŚCIĄ zmiany stanu cząstki, a nie za pomocą samego jej stanu?
@ogrodnikts2 жыл бұрын
oczywiscie że się da tylko nie wymyslono jeszcze jak😆
@RaV31422 жыл бұрын
A to nie jest tak, że fundamentalnie nie można użyć splątania do przekazywania uporządkowanej informacji, bo wyniki jakie otrzymamy będą losowe i żadnej informacji nie przekażą?
@ogrodnikts2 жыл бұрын
@@RaV3142 Samo przekazanie informacji jest informacją
@RaV31422 жыл бұрын
No właśnie! I teraz tak: z tego co wiem to nie da się przekazać informacji szybciej niż z prędkością światła. Cząstki splątane natomiast oddziałują ze sobą natychmiastowo, nieważne jak daleko od siebie się znajdują. Jeśli dobrze zrozumiałem inne materiały dotyczące tego tematu to naukowcy potrafią zmienić stan takich cząstek, ale wynik jest losowy, nie do przewidzenia. Dlatego nie są w stanie przekazać informacji. Ale czy samo to, że stan splątanej cząstki w naszej galaktyce został zmieniony na JAKIKOLWIEK nie jest INFORMACJĄ dla osoby w innej galaktyce posiadającej jedną z takich cząstek, że w naszej galaktyce doszło do takiego działania? Samego faktu zmiany stanu cząstki?
@bardzonowy65302 жыл бұрын
Szczególna Teoria Eteru jest OK. 👌 Relatywistyka Einsteina jest BAD. 👎
@patrykskiba96342 жыл бұрын
mam pytanie, odnośnie windy, którą przyspieszam symulując grawitację - jeśli to przyspieszenie jest stałe, to w końcu osiągnę prędkości tak duże jak prędkość światła, bądź teoretycznie nawet większe -> jak długo mogę przyspieszać taką windę? :D
@PaniMalutka2 жыл бұрын
Odcinek jak zawsze super ciekawy! Ale ja tu musze pochwalić towarzyszące dyskusji animacje - NIESAMOWITE! urzekła mnie zwłaszcza żaba
@rafalkrk2 жыл бұрын
Mnie urzekła animacja czołówki. Taka retro. Przenieśliście się do lat siedemdziesiątych i tam ją zrobiliście?
@TheGalacticIndian2 жыл бұрын
Dokładnie to samo chciałem pochwalić, fajny styl tych odcinków👌Takie sci-fi retro, lata 70/80, super sprawa 😍
@aki0991 Жыл бұрын
W pewnym momencie trochę namieszał, przez co musiałem spauzować i się przejść żeby ogarnąć coś co było oczywiste (może to dlatego że oglądałem to pół śpiący) Dziś wpadłem na ciekawy eksperyment z laserem który w pewien sposób pokazuję co się dzieje gdy przekroczymy prędkość światła. Przyjmijmy że stoimy przed prostą ścianą ciągnącą się X lat świetlnych i my stojąc w miejscu chcemy rozpędzić punkt odbicia lasera na tej ścianie do prędkości nad świetlnych. Wydaje się to proste bo wystarczy tylko przesunąć kąt lasera od początku ściany w stronę jej końca. ale okazuję się że gdy zbliżamy się do prędkości C światło nie nadąża dotrzeć, przez co punkt ten nie chce przekroczyć prędkości C. Wiec pytanie jak to zrobić aby punkt ten przekroczył tę prędkość? Rozwiązanie jest jedno, potrzebujemy 2 laser którym byśmy świecili od końca ściany do punktu C, lecz byśmy musieli świecić X lat świetlnych wcześniej od odpalenia pierwszego lasera i zmniejszać kąt z taką prędkością aby lasery spotkały się ze sobą w tym samym czasie. Czyli w pewnym sensie odwróciliśmy przyczynę i skutek miejscami
@tennickniejestdostepny2 жыл бұрын
Ja osiągam prędkość światła, jak w piątek wracam do domu z roboty.
@marcinjanusz14952 жыл бұрын
Ja do kibla po ostrym kebsie...
@wraahmobby84282 жыл бұрын
Ale za to często w piątek można wpaść w tunel czasoprzestrzenny, i nagle znaleźć się w niedzielę nad ranem w odległym miejscu 🤷♂️
@jakubkwiatkowski60642 жыл бұрын
@@wraahmobby8428 właśnie tak to działa. Jeśli w piątek wracając z pracy przekroczysz prędkość światła to wpadasz w tunel czasoprzestrzenny i lądujesz w niedzielę wieczorem
@Th3gBoy2 жыл бұрын
@@jakubkwiatkowski6064 a to tak działa dylatacja czasu!
@mark_6062 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek🤯👍
@EldoRadek2 жыл бұрын
Z tego, co rozumiem - grawitacja nie zagina światła, tylko zagina czasoprzestrzeń, a więc światło leci wciąż prosto, tyle, że zagięta jest czasoprzestrzeń…
@leszekporowski17072 жыл бұрын
Dokładnie tak
@beatanita86502 жыл бұрын
Nie ,zle zrozumiales ,swiatlo porusza sie w zakrzywionej czasoprzestrzeni ,poniewaz kazda masa zakrzywia czasoprzestrzen ,kazda ! czyli zakrzywia nie tylko przestrzen ale i czas ,swiatlo porusza sie w czasoprzestrzeni i rowniez zostaje zakrzywione ,widzimy ,przykladowo zakrzywione swiatlo w bardzo odleglych galaktykach poniewaz znajduje sie tam bardzo duzo masy, ktora oddzialywuje na czasoprzestrzen .Problem w tym ,ze ten fizyk nawet nieskomplikowane zagadnienia tlumaczy robiac ogromny balagan
@beatanita86502 жыл бұрын
@@leszekporowski1707 Nieprawda ,zle zrozumiales rowniez i Ty ,od razu widac jaki balagan robi ten fizyk w zupelnie nieskomplikowanych zagadnieniach a efektem tego jest bledne pojmowanie tego zagadnienia .SWIATLO PORUSZA SIE W ZAKRZYWIONEJ CZASOPRZESTRZENI PONIEWAZ KAZDA MASA ZAKRZYWIA CZASOPRZESTRZEN ,KAZDA !,MASA ZAKRZYWIA PRZESTRZEN I CZAS ,W CZASIE I PRZESTRZENI PORUSZA SIE SWIATLO I ROWNIEZ ZOSTAJE ZAKRZYWIONE .EFEKT ZAKRZYWIENIA SWIATLA WIDZIMY W BARDZO ODLEGLYCH GALAKTYKACH PONIEWAZ TAM JEST AKUMULACJA MASY I SWIATLO WYDAJE SIE PRZECHODZIC JAK PRZEZ OBIEKTYW ,JEST TO ZAKRZYWIONE SWIATLO W CZASOPRZESTRZENI .Ten facet byle jak to tlumaczy i dlatego ludzie guzik rozumieja ,on chce pokazac wlasna wiedze a nie uczyc .
@beatanita86502 жыл бұрын
Masa zagina czasoprzestrzen a nie grawitacja ,Newton popelnil wiele bledow ,Einstein uzupelnil braki w prawach Newtona i to bardzo powazne braki ,dzieki szczegolnej teorii wzglednosci Einsteina mamy dzis gps i teorie Einsteina sprawdzaja sie w praktyce zycia codziennego i w skomplikowanych rownaniach matematycznych .Sila grawitacji to praktycznie iluzja ,na efekt upadku rzeczy na ziemie ma wplyw zakrzywienie czasu w przestrzeni .Oczywiscie prawa Newtona obowiazuja jak najbardziej tylko sa niepelne .
@michu66252 жыл бұрын
Z eksperymentami myślowymi to mam często tak: np wyobrażam sobie że strzelam do tarczy, dzielę sobie w wyobraźni odległość na pół, gdy kula jest w połowie drogi dzielę pozostałą część na pół itd , nie ma przeszkód żebym nie mógł tak sobie w wyobraźni dzielić w nieskończoność. A w praktyce kula z impetem przebija tarczę i zabija moje rozumowanie.
@bartekwitkowski78602 жыл бұрын
Zapowiada się ciekawy odcinek. Dajemy "lajka" i lecimy z tematem! 😄👍🏻👍🏻. Pozdrawiam serdecznie 😄🤚.
@domingezu46872 жыл бұрын
Fajne intro, no i Dragan :D wielki plus!! To kiedy Pjoter w te podcasty zaczniesz?
@motherfoca10002 жыл бұрын
Nie da się podróżować szybciej niż światło dlatego trzeba opatentować pole Gellera i latać przez osnowę jak w Warhammerze 😬😅 Pan profesor może pokombinuje trochę to będzie pole Dragana w naszym uniwersum 💪🧐
@jozefstalin2952 жыл бұрын
A kto powiedział , że nie da się przekroczyć prędkości światła? Nazwiska.... Ps A co z napędem Alcubierre'a....?
@AdamAdamski69 Жыл бұрын
7:39 czy pan profesor powiedział 'przenikalność elektromagnetyczna próżni'? Mam nadzieję, że to było przejęzyczenie. I czy Maxwell aby na pewno zastanawiał się nad zależnością między wspomnianymi stałymi, a prędkością światła? Te stałe istnieją tylko w układzie jednostek SI, który w czasach Maxwella nie istniał. W jego czasach z tego co pamiętam używano systemu bezwzględnego CGS, w którym nie za bardzo przejmowano się wartościami stałych i przyjmowano jako równe 1 (słownie jeden). Tyle wynosiła przenikalność elektryczna próżni, przenikalność magnetyczna próżni i tyle wynosiło c (prędkość światła).
@ewakowal2640 Жыл бұрын
Każdy może się przejęzyczyć... Z tego co piszesz poniżej prawdziwa jest tylko informacja, o braku usystematyzowania stałych w CGS, czy MKS (np. prędkości światła). Reszta jest NIEPRAWDĄ. W 1862 r. na podstawie wyników elektrycznych i magnetycznych pomiarów Webera i Kohlrauscha Maxwell obliczył, że w (jego) eterze powinny powstawać fale rozchodzące się z prędkością 310700 km/s, podczas gdy pomiary prędkości światła dokonane przez współczesnego mu Armand Fizeau już w 1849 r., dały wartość 315300 km/s (gdzie to twoje 'c=1'?!🤦). Dodatkowo w obliczu zgodności Maxwell stwierdził: 'trudno uniknąć wniosku, że światło polega na poprzecznych drganiach tego samego ośrodka, który stanowi przyczynę zjawisk elektrycznych i magnetycznych'. Wykazał prawdziwość swoich równań, oraz że ich konsekwencją jest istnienie fali elektromagnetycznej, rozchodzącej się w ośrodku z prędkością c=1/(pierwiastek z iloczynu przenikalności elektrycznej i magnetycznej ośrodka). Wniosek: przenikalność elektryczna ośrodka (np. próżni) i przenikalność magnetyczna ośrodka (np. próżni) MUSZĄ być różne od 1 (a konkretnie baaardzo małe) (jakie '1'?!🤦)... Skoro sam podał niemal prawdziwe 'c' (310700) a Fizeau wcześniej (1849 r.) zrobił to również, więc o jakim 'c=1' piszesz...?!
@pokrec2 жыл бұрын
Rozwiązaniem równań Maxwella w pustej przestrzeni, bez ładunków i prądów jest właśnie fala elektromagnetyczna. Istnienie takiego rozwiązania skłoniło wielu do poszukiwania tych fal, udało się to eksperymentalnie dopiero Hertzowi.
@vlad1209palovic2 жыл бұрын
dobra, jedziemy dalej z Maxwellem- może jeszcze coś o pojęciach użytych w filmie, ale nie wymienionych z nazwy: prędkość falowa vs. prędkość grupowa ;-)
@pokrec Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Matematyka nie obchodzi emiter. Wystarczy, że teoretycznie istnieje takie rozwiązanie. Jest sobie foton w przestrzeni. Skąd się wziął? Nieistotne dla istnienia fotonu. Podobnie jak nie zastanawiamy się, jak w pustej przestrzeni istnieje Ziemia. Co i kiedy ją "wyemitowało"?
@pokrec Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Zrób doktorat z fizyki i wróć do tej dyskusji "tatuśku".
@pokrec Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Korepetycje z fizyki kosztują...
@pokrec Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Idź leczyć kompleksy gdzie indziej
@FranciszekJarosz Жыл бұрын
dzięki wielkie😄
@przemysawkot18882 жыл бұрын
A fale radiowe jaką mają prędkość? I czy każdy kolor światła podróżuje tak samo szybko?
@Astrofaza2 жыл бұрын
Fala radiowa to fala elektromagnetyczna więc w próżni każda z nich podróżuje tak samo szybko. Różnice zaczynają się podczas przechodzenia przez jakieś ośrodki. Np przez wodę, szkło itd. Wtedy faktycznie długość fali ma znaczenie i różne kolory przechodzą nieznacznie inaczej.
@krzysztofciurzynski23432 жыл бұрын
@@Astrofaza a jak ma się to do różnych cząstek w próżni? formalnie to próżnia, ale jednak zanim taka fala do nas dotrze, musi przedrzeć się przez całe promieniowanie/cząstki po drodze. Wydaje mi się, że próżnia w Drodze mlecznej nijak się ma do próżni Wielkiej Pustki i pytanie czy może to wpływać na prędkość poszczególnych fal?
@Astrofaza2 жыл бұрын
@@krzysztofciurzynski2343 Te cząstki są tak rzadko porozrzucane, że w tym równaniu można je pominąć.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@krzysztofciurzynski2343 Pomijalne.
@catzy44922 жыл бұрын
Wytłumaczenie dlaczego na światło działa grawitacja było genialne. Zdałem sobie przez to jeszcze bardziej z tego że grawitacja jest zakrzywieniem przestrzeni a nie żadną dziwną siłą ;p
@4jku2 жыл бұрын
Chyba chodzi o to że tak na prawdę światło nie skręca. Leci prosto tylko przez zakrzywiona czasoprzestrzeń. No i tak nam się tylko wydaje że jest przyciągane przez duże obiekty.
@CarlitoBrigante6432 жыл бұрын
Ja raz osiągnąłem prędkość światła, na rowerze. Skończyło się piwo, a żabę zamykali za 10 minut. A kawałek drogi było.
@rafalkrk2 жыл бұрын
Nie mogłeś się umówić z żabą, żeby do Ciebie skoczyła? Taka żaba potrafi przekroczyć prędkość światła. 😁
@CarlitoBrigante6432 жыл бұрын
@@rafalkrk Kurła, ja nie wiedział. Teoria względności przy twojej to małe miki. 🤔😁
@szymon8232 жыл бұрын
26:48 czyli upraszczamy model wycinając z niego część rzeczywistości, a potem próbujemy dostosować ten model żeby zaczął prawidłowo opisywać skutki wynikające z tej wyciętej części, kurczę jeśli tak jest to fizycy mieli świetny pomysł z tym wycinaniem :(
@Gregorr902 жыл бұрын
I to jest dobra seria. Grafik poszalał co prawda ale dysputa bardzo ciekawa.
@saumon40602 жыл бұрын
aż w pewnych momentach przeszkadza
@administratorurzadzen10 ай бұрын
Jeśli Pan Dragan twierdził wcześniej w tym wywiadzie (na przykładzie żab), że występująca tam "fala" może poruszać się z dowolną prędkością. To czy nie jest tak, że mając np. kilka układów tych żab, których fala porusza się z dowolną prędkością i stosując te układy względem siebie z odpowiednim opóźnieniem, a jednocześnie z odpowiednią ILOŚCIĄ tych żab nie budujemy w ten sposób informacji? Prosty zero-jedynkowy przykład. Mając dwie żaby reagujące na polecenie w określonym czasie i mając ich dziesięć, które też reagują na polecenia w określonym czasie definiujemy w ten sposób długość fali (która jak już ustalono może poruszać się z dowolną prędkością) dla jednego i drugiego układu tych żab. Co za czym idzie w konsekwencji odbiorca jest w stanie zmierzyć długość trwania fali pierwszego układu (pierwszych żab) i drugiego układu (drugich żab). Długość trwania fali może nam definiować informację końcówą np. 1 lub 0 (lub dowolne obrane parametry). Więc otrzymując określoną falę możemy stwierdzić jasno jak długo ona trwała. Nadając teraz takich układów setki lub tysiące w końcu dostajemy konkretne długości trwania fali (jak alfabet morsea) co w zwięczeniu powinno nadać sens sygnałowi, który da nam informację. Szkopół w tym aby wyrównać synchroniczność nadawania fal w odpowiednich momentach ponieważ układy te z definicji powinny mieć różne prędkości względem swojej długości.
@Nerphex2 жыл бұрын
Gdyby kula toczyłaby się dookoła zamkniętego okręgu z prędkością światła, to czy mogłaby dotknąć samą siebie?
@dawidtomenus4442 жыл бұрын
zepsułeś/aś mnie xD ;o
@Fanatykaudi2 жыл бұрын
Zaorany system 👏
@Nerphex2 жыл бұрын
@@dawidtomenus444 W naturze można znaleźć podobne zjawisko. Elektron pędzi z ogromną prędkością wokół atomu, a efektem jest powstanie "ścianki", czyli chmury elektronowej. Dotykając stołu czy innej materii, dotykasz zawsze chmury elektronowej. Elektron w atomie tak błyskawicznie pędzi, że znajduje się każdym punkcie swego okręgu. A dotknięcie takiego jednego elektronu (krążącego wokół atomu) powoduje taką rzecz, że jakby dotykaliśmy miliony elektronów połączonych w jedną ścianę (wygląda jakby elektron został rozciągnięty i imituje ścianę). A zatem bardziej dotykamy "ściany", a nie jednego elektronu.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@Nerphex Elektron robi to szybko ale wolno w porównaniu do c. Fakt rozmycia elektronu nie wynika z prędkości. "Stojący" elektron jest też rozmyty.
@Nerphex2 жыл бұрын
@@piotrjuszczyk1 Elektron tworzy taką "teksturę", a mianowicie jest takim "pikselem", dzięki któremu powstaje trójwymiarowy świat. Gry komputerowe również zbudowanie z elektronów. Czyżby nasz wszechświat mógłby być zamknięty w przypadkowym nośniku pamięci?!
@jelfa812 жыл бұрын
Czy w odcinku o dylatacji czasu będzie coś o uniwersalnym czasie wszechświata? Skąd wiadomo że wszechświat ma prawie 14mld lat skoro w każdym punkcie wszechświata czas płynie inaczej. Czas na Marsie płynie szybciej niż na ziemi czy to oznacza że skały na Marsie są starsze niż na ziemi? Gdyby założyć że gdzieś w wszechświecie rozwija się cywilizacja w pobliżu czarnej dziury to nawet gdyby powstała wcześniej niż np nasza to będzie znacznie mniej rozwinięta czy faktycznie tak będzie gdy do niej dolecimy czy po prostu w miarę dolatywania czas podróży będzie się nam wydłużał?
@olasek79722 жыл бұрын
Mars i Ziemia maja podobny wiek - około 4,5 miliarda lat. W tym czasie zegar na Marsie zarejestrował około 20 lat więcej niż na Ziemi. Różnice są minimalne a w przestrzeni daleko od jakichkolwiek obiektów czas jest praktycznie identyczny. Nie ma żadnego czasu uniwersalnego.
@grossibp2 жыл бұрын
"Przychodzi kwantowy gołąb i wywraca całą szachownicę." widzę potencjał na astroszop :D
@wiciaxluj17592 жыл бұрын
Uwielbiam wasze materiały
@igorzukowski58662 жыл бұрын
Fotel na którym siedzi Dragan ma źle skręcone podłokietniki. Tam od spodu jest oznaczenie R i L, które wskazują który jest prawy a który lewy.
@LightningJackFlash2 жыл бұрын
Hahahaha rozwaliło mnie to :) Brawo Ty!! Hahahahahah ;) Spostrzegawczość po prostu nie do przebicia.
@LightningJackFlash2 жыл бұрын
Hahahaha rozwaliło mnie to :) Brawo Ty!! Hahahahahah ;) Spostrzegawczość po prostu nie do przebicia.
@korbendallas102 Жыл бұрын
To są podłokietniki fotonowe - one są źle przykręcone tylko w momencie gdy na nie patrzysz👀
@ewakruszynska584 Жыл бұрын
Wszystko jest względne. Może pan Andrzej jest mańkutem (a chyba jest)?
@eneuel2 жыл бұрын
1:35 W próżni z szybkością c, ale ogólnie -- niekoniecznie... 18:55 Masa ujemna porusza się z szybkością większą niż c. 22:58 Bo ta plamka nie niesie niczego w danym kierunku! Takoż z żabami. Można skierować dwa lasery w dwa miejsca na ścianie i zaświecić tak, by na ścianie plamki pojawiły się jednocześnie -- czy światło przebiegnie po ścianie w czasie zerowym? Problem samolotu, któremu ziemia podniosła się zbyt szybko -- gdy trafił na ścianę. ;) 34:58 Problem w tym, że ten foton nie poruszał się ciągle pomiędzy tymi punktami, ale zachował się trochę tak, jak te żaby -- tam zniknął, tu odnalazł się. ;) Wąż też (choćby pyton birmański) ,,porusza się'' z zawrotną szybkością, bo można nań nadepnąć w pokoju i za ułamek sekundy -- w kuchni. ;) Foton jako fala jest jednocześnie w obu badanych miejscach; jako cząstka ,,pojawia'' się w jednym... Dlatego ,,przemieścił'' się tak szybko, bo był w ubu tych miejscach jenocześnie. [czymkolwiek jest ów czas w 'jednoczesności'] Żadna fizyczna wielkość nie zmienia się nagle, czyli fizyczne funkcje są gładkie -- taką naukę przekazywał nam nauczyciel analizy matematycznej. Weźmy kurs złotówki -- skacze nagle! ;) Względem dolara tyle, względem euro -- inaczej. ;) Podobnie z tymi żabami czy plamką na ścianie lub wysokością samolotu. Poruszającą się szybko (bezzwłocznie) informacja jest 'upiorne oddziaływanie' pomiędzy splątanymi elementami. Moim zdaniem takich przykładów (bezzwłoczności) jest dużo, ale za wcześnie, by je odkryć. Oczywiście (lub ;) nieoczywiście) takim przykładem jest ww. foton_jako_cząstka. Gdy (niekoniecznie jednocześnie -- czymkolwiek jest tu czas) foton ukorpuskularnił ;) się (ucząstkował się) w tym miejscu, zdekorpuskularnił się w innym... Podobnie (nie tak samo, lecz podobnie) z tunelowaniem czy z promieniowaniem Hawkinga... Moje pytanie jest nadal otwarte: Wstęp: W odległej galaktyce zbyt ,,ciężki'' foton gamma (zbyt dużej energii, zbyt dużej częstotliwości, zbyt krótkiej fali) zamienił się w parę dwóch elektronów (ujemnego i dodatniego pozytonu) -- powstała więc masa, czyli pojawiło się odziaływanie grawitacyjne. Właściwe pytanie: Po jakim czasie na Ziemi odczujemy grawitacyjne oddziaływanie tych elektronów? (po jakim czasie zaczną nas przyciągać do siebie grawitacyjnie?) Doprecyyzowanie: Nie pytam o to, kiedy ludzie będą mieli stosownie dokładną aparaturę, ;) lecz pytam o szybkość propagacji fundamentalnej siły 'grawitacją' zwanej. Pół wieku pytałem (także na studiach -- na Fizyce, której nie ukończyłem) o los zbyt ,,ciężkiego'' fotonu; dokładniej -- 'jakie promieniowanie elektromagnetyczne ma częstotliwość wyższą niż gamma?'... Odpowiedzi udzielił dopiero internet...
@juanverdez27062 жыл бұрын
Ja nie odpowiem na to ciekawe pytanie, ale na pewno Theoria Apophasis Ci odpowie. Polecam ten kanał obsesyjnie, bo jest fundamentalny. Napisz, jak zobaczysz
@eneuel2 жыл бұрын
@@juanverdez2706 Polecasz kanał, więc oglądasz filmy z tego kanału? -- i nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytanie?... Źle to wróży... Ale pooglądam -- przy śniadaniu... Może znajdę coś ciekawszego... Może taką zagadkę: Foton jako fala ukorpuskularni się ;) w efekcie naszego zerknięcia na ten foton? Zerknięcia, czyli łomotnięcia weń czymś innym? (bo czymże jest nasza obserwacja?) Dlaczego nagle i niespodziewanie dekoherujemy taką falę? Dlaczego foton (jako fala oczywiście) jednak przejdzie wieloma szczelinami naraz?... Dlaczego ta przesłona (z kilkoma szczelinami) nie zredukuje fotonowej fali? rozwiążesz? LC
@juanverdez27062 жыл бұрын
@@eneuel nie rozwiążę, bo pytanie jest nieprawidłowe (w odmiennym paradygmacie, który K W mi otworzył). Ale ja mam bardziej fundamentalne pytanie i ciekaw jestem twojej opinii, mianowicie czy w magnesie energia jest zmagazynowana czy produkowana? bo to jest punkt wyjścia do darmowej energii.
@eneuel2 жыл бұрын
@@juanverdez2706 Czym jest KW? Jaka energia? Pole magnetyczne jest efektem pola elektrycznego i jest bezźródłowe -- nie ma magnetonów itp., ale to chyba wiesz, bo uczą (uczyli?) tego w podstawówce.
@juanverdez27062 жыл бұрын
@@eneuel jednak mnie rozczarowujesz. Nie bawię się z Tobą. Nie będę tłumaczył świata w postach na YouTubie, chcesz, to posłuchaj goscia, którego z życzliwości ci pokazałem. A jak nie to nie. K W tzn Ken Wheeler. A martwię się właśnie tym, że od podstawówki nic nowego nie ogarnąłeś i jak Ci pani powiedziała, to tak zostało. Me Out
@koprolity2 жыл бұрын
Całe szczęście, że możemy chociaż podróżować szybciej niż prędkość zapachu.
@Astrofaza2 жыл бұрын
xd
@popeirl7642 жыл бұрын
XD
@jurektierentiew3326 Жыл бұрын
Oczywiscie super odcinek I super dawka wiedzy pozdrawiam I dziekuje za nathnienie
@naczelnypsycholog62962 жыл бұрын
czyli nie mamy pojęcia czemu akurat prędkość światła wynosi ~300 000km/s ? a nie więcej ani mniej, dziwne to, bo co ogranicza tą prędkość
@kubexiu2 жыл бұрын
nic nie ogranicza. c to zmierzona prędkość pomiędzy "błyskiem a gaśnięciem". Samo światło nigdzie nie leci(nie porusza się) Właśnie lepiej traktować c jako stałą, parametr przestrzeni i nie mylić tego z poruszaniem się. Tak to widzę ;) Jak widzisz falę na wodzie to tam też się nic nie porusza od A do B tylko jedne cząsteczki wody popychają następne.
@johnd47882 жыл бұрын
C = prędkość procesora komputera na którym hula nasza symulacja 😉
@antoniwrobel99222 жыл бұрын
@@kubexiu Bardzo fajne spostrzeżenie. :)
@olasek79722 жыл бұрын
jak najbardziej mamy pojęcie, właściwości dielektryczne próżni określają prędkość światła, detale znajdziesz w równaniach Maxwella. Zreszta Maxwell w ten sposób mógł obliczyć szybkość światła z elektromagnetyzmu.
@naczelnypsycholog62962 жыл бұрын
@@kubexiu co? chcesz powiedzieć, że foton ze słońca na moja skórę nie przebył żadnej drogi? to co się porusza w twojej teorii ? xD był w A jądro teraz jest B skóra
@cho0mik2 жыл бұрын
Dzięki za opis przejścia światła przez wodę. Brakuje mi jednak wyjaśnienia, dlaczego światło po przejściu przez przezroczysty ośrodek zachowuje swoje parametry falowe, czyli fazę, polaryzację, amplitudę? Skąd atom po pochłonięciu fotonu "wie", w którym kierunku ma wysłać falę, jaka ma być faza i kierunek drgań (polaryzacja)?
@cho0mik Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Oczywiście, że parametry falowe są zachowane, korzysta z tego choćby LIGO (detekcja fal grawitacyjnych).
@cho0mik Жыл бұрын
@Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych Nie rozumiem pytania. LIGO mierzy interferencję dwóch "porcji" światła, zgodnych w fazie i częstotliwości (jedna ma zmienioną drogę dzięki falom grawitacyjnym przechodzącym przez układ). Zgodność faz uzyskuje się stosując półprzepuszczalne lustra. Część fotonów przechodzi, część się odbija. Gdyby cześć, która przechodzi, nie zachowywała fazy i polaryzacji, to niczego by się nie zmierzyło.
@marcin86802 жыл бұрын
A jak ma się przeskakiwanie elektronów pomiędzy powłokami do prędkości światła? Z tego co się orientuje taki przeskok jest natychmiastowy a elektron przecież masę ma 🤔
@jakubgumowski82302 жыл бұрын
Ten elektron jest "po trochu" wszędzie, więc chyba nie da się stosować tradycyjnej miary prędkości.
@Nr.1Pan_Staszek2 жыл бұрын
Kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈 ❕❗🤴🏻🤴🏽🤴🏿
@strzalka.jari132 жыл бұрын
25:43 całe szczęście, że nie tylko cofamy do przodu😂🤫 z całym szacunkiem do Profesora🤗
@damianzieba51332 жыл бұрын
Jest profesorem fizyki, a nie języka polskiego, poza tym sam wspominał, że przy prędkościach większych niż prędkość światła skutek może być przed przyczyną, czyli jak ktoś jedzie na wstecznym z prędkością 2c, to być może się cofa do przodu, bo z jego perspektywy jedzie do przodu, ale na wstecznym, z całym szacunkiem do szanownego Pana lub Pani
@strzalka.jari132 жыл бұрын
@@damianzieba5133 toć to było zabawne spostrzeżenie a nie złosliwy przytyk😉 dystans albo wszyscy zginiemy😁
@agnesb69282 жыл бұрын
Fajny odcinek, nawet ja zrozumialam, he he. Predkosc jest fascynujaca, mnie zaintrygowal fakt, ze wszechswiat sie rozszerza z predkoscia rosnaca, ciekawe czy kiedys zwolni? Jak dojdzie do jakiegos punktu, hmmm
@pomi_alien2 жыл бұрын
W krótkim filmie nie da się zrozumiale wyjaśnić tak skomplikowanych rzeczy. Raczej chodzi o to żeby zaszczepić ciekawość i chęć poszukiwania odpowiedzi. Człowiek która uważa, że rozumie już nie szuka dalej i nie czuje konieczności poszerzenia wiedzy.
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
A gdzie to padło że ta szybkość rośnie? :) Inflacja była kiedyś - teraz jest wolniej.
@kooboos892 жыл бұрын
@@piotrjuszczyk1 prawo Hubble-a mowi o przyspieszajacej ekspansji
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
@@kooboos89 Proszę się zapoznać z prawem Hubble :) Mówi o stałej prędkości rozszerzania w danym momencie. Żeby mówić o przyspieszeniu trzeba dwóch pomiarów stałej Hubble w odpowiednio długim odcinku czasu. A my mierzymy kiedy? Teraz.
@malycheetos2 жыл бұрын
Świetny odcinek ale zróbcie coś z dzwiękiem bo czasem trzeba się domyślać co mówicie 🤔
@Astrofaza2 жыл бұрын
Od następnego będzie lepiej. Dwa pierwsze nagrywaliśmy naraz i oba są z tym problemem :)
@jerzygorczyk1462 жыл бұрын
Nie wiemy też czym jest przestrzeń. Przestrzeń wyznacza nam światło i inne formy promieniowania. Przestrzeń musiała istnieć przed wielkim wybuchem a więc przed światłem i innymi formami promieniowania i? Co z grawitacją? Czy grawitacja istniała równolegle do przestrzeni? Jeśli dziś dostrzegamy fale grawitacyjne z przestrzeni to co je tworzy?
@jukyndus2 жыл бұрын
Zauważyliście że w fotelu po lewej podłokietniki są przykręcone na odwrót?
@tobiaszkomorski59802 жыл бұрын
Good look
@SOMEONE-ME9 ай бұрын
Wartość c wynika z naszej matematyki. W innym "systemie" opisu rzeczywistości może być zupełnie inna a takich innych "systemów" jest nieskończenie wiele.