Funkce - rozšiřující
1:03:51
2 сағат бұрын
Funkce - úvod
1:39:41
4 сағат бұрын
Konstrukční úlohy
2:57:54
Ай бұрын
Klasifikace čtyřúhelníků
49:25
Eukleidovy věty
1:00:42
Ай бұрын
Pravidelné n úhelníky
1:06:50
Ай бұрын
Mocnost bodu ke kružnici
43:17
Základní planimetrické pojmy
46:36
Kuželosečky: Parabola
1:13:33
Ай бұрын
Kuželosečky: Hyperbola
1:27:20
Ай бұрын
Kuželosečky: Elipsa
58:48
Ай бұрын
Kuželosečky: Kružnice
1:04:54
Ай бұрын
Metrické úlohy v prostoru
43:49
2 ай бұрын
Rovnice roviny
36:56
2 ай бұрын
Metrické úlohy v rovině
54:44
2 ай бұрын
Polohové úlohy (souhrn)
1:05:40
2 ай бұрын
Kvadratické nerovnice
32:51
2 ай бұрын
Iracionální rovnice
28:05
2 ай бұрын
Пікірлер
@tadypaja
@tadypaja 16 сағат бұрын
Opravdu skvělé video! Velice dobře vysvětlené, na opakování funkcí je to zcela postačující. Moc děkuju, pokračujte v tom, co děláte!
@jiriraida7475
@jiriraida7475 2 күн бұрын
Moc děkuji! Přeji vše dobré.
@veseniaful
@veseniaful 15 күн бұрын
Omlouvám se... jsem jen neskutečně zvědavý tvor...
@macek-edu
@macek-edu 14 күн бұрын
Zvídavost je darem matematika.
@veseniaful
@veseniaful 14 күн бұрын
@@macek-edu V tomto případě fyzika🤣
@veseniaful
@veseniaful 14 күн бұрын
PS: To že dělám fyziku, neznamená, že matice nerozumím... no je to pravda... ale bez ní se prostě neobejdu.
@macek-edu
@macek-edu 14 күн бұрын
V tom případě se opravím: Zvídavost je přirozeností fyzika. :D
@veseniaful
@veseniaful 15 күн бұрын
Cantorova terorie, dokonale popsaná. A drze se zeptám...(ZF) Axiom výběru zachovat, nebo zrušit? Nechat si spoustu paradoxů v množinách a přitom krásně počítat nebo zrušit paradoxy a potom přijdeme o možnosti udělat důkaz, jen že nesmím použít věc danou v základu?
@macek-edu
@macek-edu 14 күн бұрын
Stejně se všechny důkazy s AC označí jako důkazy s AC, kdyby náhodou jsme chtěli jednou pracovat bez něho. Já jsem pro zachovat.
@veseniaful
@veseniaful 14 күн бұрын
@@macek-edu Asi jooo, protože potom bychom mohli přijít o moc hezký matiky, která bez exaktních důkazů nemůže fungovat.
@veseniaful
@veseniaful 15 күн бұрын
Upřímně řečeno, zrovna vás bych potřeboval znát tak před 38 lety, kdy jsem měl z matiky samý koule...je hodně lidí, co matiku umí, ale nedokáží to vysvětlit srozumitelně. Další sorta matiku vysvětluje rádo, ale nějak jí nerozumí. Poslední je nejhorší, nevi co jde, ale učí. Zdá se, že jste jeden z mála, který ví o čem mluví a řeč čísel převede do jazyka srozumitelného. Můj obor je pouze fyzika, kde se bez matiky neobejdu a děkuji všem šílencům od .... Pythagora, Gausse, Eulera, Leibnitze ... až po Vás.
@macek-edu
@macek-edu 14 күн бұрын
S takovými velikány se nemůžu rovnat. :D Každopádně mě Vaše komentáře moc těší. Vždycky si říkám, když točím další video, že třeba to aspoň jednomu studentovi pomůže a třeba to někomu i zlepší náladu. Proto mě pozitivní zpětná vazba motivuje točit dál, i když ve svém volném čase. Zatím se snažím pokrýt učivo střední školy (+ část základní), takže jedu hlavně na kvantitu. Některá videa se pak nepodaří, ale i tak je přidávám (lepší než nic). Říkám si, že až všechno dotočím, tak je natočím znovu a líp, protože budu mít víc času, ale možná si to jenom nalhávám... ':D
@veseniaful
@veseniaful 16 күн бұрын
Pane kolego, opravdu, klobouk dolů.
@macek-edu
@macek-edu 15 күн бұрын
Moc děkuji!
@veseniaful
@veseniaful 16 күн бұрын
Kouzelné provedení i vysvětlení... jen bych možná varoval, že tohle vše platí pouze v Eukleidovské geometrii na rovině... né skvělý... díky🤗
@macek-edu
@macek-edu 15 күн бұрын
Děkuji za upřesnění. Většinou se o tom zmiňuji, ale studentům to většinou nic neřekne. Myslím, že na začátku je pro nich představa, že existují i jiné geometrie než Eukleidovské, velmi těžká. Proto taky na tomto kanále pravděpodobně o ostatních geometriích video točit nebudu, maximálně nějaké motivační úvahy - například rád ukazuji vlastnost holonomy (nemá překlad) zakřivených prostorů. Pro zvídavé studenty: Prozkoumávání neeukleidovských geometrií se věnují i různé hry jako třeba Hyperbolica (placená) nebo HyperRogue (zdarma, najdete zde: zenorogue.itch.io/hyperrogue?download , trailer zde: kzbin.info/www/bejne/rnKpo36BdtV7irs ). Hrát si s hrami tohoto typu může prohloubit intuitivní chápání zakřivených prostorů, ale pokud se chcete dozvědět něco víc, můžete například mrknout na video/videa od vývojáře hry Hyperbolica: kzbin.info/www/bejne/sILSkIZprrOUaNksi=iby2LRyXoJzYfxaX (první video), kzbin.info/aero/PLh9DXIT3m6N4qJK9GKQB3yk61tVe6qJvA&si=nHv-vguzqvPU1jJQ (celý playlist).
@veseniaful
@veseniaful 15 күн бұрын
@@macek-edu Omlouvám se, mám diagnozu matfyzák, která má beznadějnou prognozu😀
@macek-edu
@macek-edu 14 күн бұрын
@@veseniaful Nápodobně. 😃
@LudmilaPoláková-o6f
@LudmilaPoláková-o6f Ай бұрын
Velmi přínosná videa, připravuji studenty na gymnázia, budu vás sledovat a moc děkuji. Také studentům vaše videa doporučím.
@macek-edu
@macek-edu Ай бұрын
Moc děkuji za podporu! Dělám vše ve volném čase. Cílem je, aby si studenti mohli doma učivo zopakovat, naučit se ho v případě, že chyběli, nebo si ho nastudovat předem, aby ho pak ve škole líp pochopili. Zatím se zaměřuji na kvantitu, až dokončím, co chci, mám v plánu některá videa přetočit lépe.
@miroslavblafka546
@miroslavblafka546 Ай бұрын
Nemá být na konci u posledního příkladu +4b na druhou?
@macek-edu
@macek-edu Ай бұрын
Ano, má, děkuji za opravení!
@macek-edu
@macek-edu Ай бұрын
V čase 30:46 jsem zapomněl přepnout do GeoGebry. Obrázek, který jsem tvořil, najdete v čase 32:40. Můžete se na něho dívat a přitom poslouchat, co říkám, a snažit se vymyslet řešení sami. Podobně v 35:47 jsem zapomněl přepnout do Malování. Obrázek najdete v čase 37:12.
@macek-edu
@macek-edu Ай бұрын
Zapomněl jsem rozebrat vzájemné polohy přímek, ukázat konstrukci osy úhlu a předvést konstrukci úhlu o dané velikosti pomocí úhloměru. Pokud chcete něco z toho vidět, mrkněte na dodatek: kzbin.info/www/bejne/e4qzq6Wgi8infpYsi=0xMuTB_IjdSeETAZ
@macek-edu
@macek-edu Ай бұрын
U příkladu 9 ve videu nepřesně říkám, že se vůbec nejedná o kuželosečku. Nechal jsem se unést a nevšiml jsem si, že se vlastně jedná o dvojici různých rovnoběžek (o rovnicích y = -5 a y = -1), což je také singulární kuželosečka.
@macek-edu
@macek-edu 2 ай бұрын
Ve videu jsem se dopustil pár nepřesností: 1) zapomněl jsem uvést definici hyperboly, 2) nepřesně jsem řekl, co jsou vedlejší vrcholy hyperboly, 3) zapomněl jsem uvést příklad, kde z rovnice určíme souřadnice bodů S, A, B, E, F, 4) dopustil jsem se numerické chyby u výpočtu souřadnic průsečíku přímky a hyperboly při vyšetřování jejich vzájemné polohy. Všechny tyto chyby zmiňuji a napravuji v krátkém dodatkovém videu, odkaz: kzbin.info/www/bejne/sJKklp-Nl5hnr8k
@macek-edu
@macek-edu 2 ай бұрын
První část videa je věnovaná tomu pro většinu z vás nejdůležitějšímu - praktickému využití v kvadratických rovnicích či při rozkladu kvadratického trojčlenu na součin. V čase 22:38 začíná specializovanější část pro zájemce, která je víc teoretická.
@macek-edu
@macek-edu 2 ай бұрын
25:15 První postup jsem zapomněl ukázat, dodělal jsem ho v extra videu tady: kzbin.info/www/bejne/p3yThZqfq7ecnMksi=Ak5mZv--GebJcrtf
@premyslprokop4
@premyslprokop4 3 ай бұрын
Výborné. Nejlepší je, že jsem GOAH
@tamarakovandova879
@tamarakovandova879 3 ай бұрын
To vypadá, že to baví!
@macek-edu
@macek-edu 5 ай бұрын
1:29 dosazovací metoda 23:38 sčítací metoda 32:12 matice (Gaussova eliminační metoda)
@macek-edu
@macek-edu 5 ай бұрын
36:23 - 36:35 mi vypadl mikrofon, tj. chyba není na Vašem přijímači. :-)
@macek-edu
@macek-edu 6 ай бұрын
14:10 Zde jsem zapomněl říct jednu důležitou věc, která sice z toho, co je ve videu, vyplývá, ale myslím, že stojí za to ji explicitně zdůraznit: V nerovnicích obecně nemůžeme násobit či dělit výrazy s neznámou, protože obecně nevíme, zda jsou kladné, nebo záporné (např. mohou být obojí podle toho, ve kterém se zrovna nacházíme intervalu). Při takovém násobení či dělení bychom pak totiž nevěděli, zda se znaménko nerovnosti otáčí, či nikoliv! Pokud bychom jednu z možností ignorovali, přišli bychom pravděpodobně o nějaké kořeny => nejednalo by se o ekvivalentní úpravu. Máme různé možnosti, jak to vyřešit. Jedna z možností je, rozdělit si příklad na víc příkladů podle intervalů a v jednom znaménko otočit a ve druhém ne. Jsou ale i jiné, efektivnější možnosti, které uvidíme například ve videu zabývajícím se nerovnicemi v podílovém tvaru. :-)
@macek-edu
@macek-edu 6 ай бұрын
Zapomněl jsem zmínit, že nerovnostem, kde je větší (>), nebo menší (<), se říká ostré nerovnosti, zatímco nerovnostem, kde je větší nebo rovno (≥), nebo menší nebo rovno (≤), se říká neostré nerovnosti. :-)
@macek-edu
@macek-edu 7 ай бұрын
35:10 shrnutí 36:34 bonusové souvislosti
@macek-edu
@macek-edu 8 ай бұрын
Ve 3:52 násobím (-2)*(-4) a řeknu, že je to 6, což není pravda. Ve skutečnosti je to 8, tj. skalární součin vyjde 5.
@janakittlerova4175
@janakittlerova4175 9 ай бұрын
Moc hezké video! Hodně mi to pomohlo