Nam się też podobało 🙂Bardzo fajny film z odrobiną humoru 🙂 Panoramy i widoki niesamowite. Pozdrawiamy i czekamy na następne filmy.
@BliżejNieba21 күн бұрын
Dziękuję za miłe słowa! Także serdecznie pozdrawiam. Kolejny odcinek już za miesiąc 😉
@my.pariasi4820Ай бұрын
O panie ale widoczki👌👌pozdrawiamy😊
@BliżejNiebaАй бұрын
Tak, niesamowite. Dziękuję za wpis, także pozdrawiam! 👋
@dobrzenamrazemАй бұрын
Brawo Wy. Super film, który umilił nam niedzielny wieczór. Piękne widoki w cudnym miejscu. Pozdrawiamy.
@BliżejNiebaАй бұрын
Bardzo mi miło, że chcieliście spędzić chwilę wolnego czasu razem z nami. Serdecznie pozdrawiam, życząc dobrego tygodnia!
@dobrzenamrazemАй бұрын
Myśleliśmy, że mamy deja vu, dopiero potem przeczytaliśmy że to powtórka. Fajnie było ponownie przeżyć z Wami tę przygodę. Nie wykryliśmy tych kilku sekund 🙂
@BliżejNiebaАй бұрын
Dziękuję. Dodatkiem jest przejście krawędzią śniegu przed początkiem ferraty 😉
@dobrzenamrazemАй бұрын
@@BliżejNieba 🙂
@Dominik77776Ай бұрын
Super panowie 🫡🤝👊
@BliżejNiebaАй бұрын
Dziękuję za wpis. Serdecznie pozdrawiam!
@halinawaejko2145Ай бұрын
Dzięki za tak cenne wskazówki..... Pozdrawiam z Warszawy.....😇
@BliżejNiebaАй бұрын
Dziękuję za wpis. Pozdrowienia dla mieszkańców Stolicy!
@BongoNHofficial2 ай бұрын
Straszne bzdury
@krzysztofneubauer23902 ай бұрын
Wszystie te wskazówki też sam już rozpoznałem po sobie i potwierdzam. Dodałbym jedną o charakterze psychologicznym. Otóż warto obierać sobie wzrokowo drobne cele po drodze do osiągnięcia, np, jeden zakos, jakieś drzewo czy skała w zasięgu 100 metrów, po której osiągnięciu obieram następny. Kiedy bierzemy na celownik cel ostateczny, z reguły jakiś szczyt, któy na pierwszy rzut oka wydawać się może nawet bardzo blisko, to szybko okaże się celem bardzo deprymującym, kiedy po pewnym czasie nie widać będzie efektu naszej wędrówki.
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dziękuję za potwierdzenie i dopisanie wskazówki z nowej kategorii. Może kiedyś uda mi się zebrać także te bardziej "psychologiczne". Życzę miłych wędrówek!
@szymonpluta74212 ай бұрын
To nieco zaawansowany temat i trudny do wytłumaczenia, ale trzeba patrzeć gdzie stawiamy kroki na podejściach po kamieniach (stopniach, kamiennych drogach, głazach, itd.). W miarę możliwości powinno stawiać się kroki tak, żeby w kolejnych już krokach nie schodzić w dół, nawet jeśli chodzi tylko o te pięć centymetrów. O co chodzi? Czasami jest jakiś kamień, który wygląda kusząco i wygodnie, żeby postawić na nim krok. W końcu jest na środku ścieżki i pozornie wygląda to sensownie, żeby po nim przejść... Ale może się okazać, że już w kolejnym kroku trzeba będzie zejść parę centymetrów niżej, na kolejny kamień. Więc bez sensu było wchodzić na ten stopień, skoro znów będziemy musieli odrabiać te kilka centymetrów w górę. Wykonano zbędny wysiłek. Lepiej było go obejść, bo nie był to ekonomiczny ruch.
@BliżejNieba2 ай бұрын
Zgadza się. Sprawa w szczegółach jest dużo bardziej skomplikowana. Cały czas trzeba dokonywać takich drobnych decyzji :)
@pawelbenedykcinski8652 ай бұрын
Rowno tydzień temu zdobyłem Świnicę i tak macie rację bezpieczeństwo to podstawa ale nie róbcie z ludzi wariatów bo przegieliście według mnie z trudem tej trasy.
@biebrzanska61862 ай бұрын
Poznałam te wskazówki w 1978 roku, podczas pierwszej wycieczki górskiej. Osoba która mi to powiedziała i pokazała już nie żyje, a wciąż mam ją we wdzięcznej pamięci. Chodząc tak jak w filmie nie wiadomi kiedy dojdziecie tam dokąd chcecie. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku :)
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dziękuję za ten wpis. Przekaz wygląda zatem na pokoleniowy :) Także pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!
@ThePawelekPawelek2 ай бұрын
Ale zagięliście grawitację tym filmem. Polecam jednak następnym razem tak nie kręcić kamerą nie zakłamywać rzeczywistości. Na Świnicy nie ma takich luf.
@JadwigaBrzezinska-b2k2 ай бұрын
Bardzo ważna rzecz ! Przesznurowanie wysokich butów ! Idąc stromo pod górę luzujemy sznurówki w okolicy kostek
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dzięki za dopowiedzenie!
@biografie_ludzi2 ай бұрын
Protip: NIE analizować za mocno trasy na filmach z youtube, bo imo na filmie wszystko wyglada 2x gorzej niz w rzeczywistości. Bardzo przyjemna góra
@atramaj2 ай бұрын
Bardzo wartościowy film. Dziękuję
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dziękuję za wpis. Serdecznie pozdrawiam!
@ThePawelekPawelek2 ай бұрын
Ja wiem jak! Biegać cały rok regularnie na nizinach i wtedy dużo łatwiej iść pod górę😂 A tak to mam na podejściach tryb tzw. Mały czołg. Idę wolnym stałym tempem małymi kroczkami, na stopniach staram się wykorzystywać wszystkie, a nie robić wielkie stopnie. Najwięcej czasu zabierają przerwy. I tak jak mówisz stałe wolniejsze tempo jest często szybsze niż szybkie przerywane tempo. Ale i tak czasem lubię się „zarżnąć” dla fanu, ale to jak jestem sam. Jedynie się nie zgodzę co do rozmawiania, śpiewania, to jest jednak dobre ćwiczenie oddechowe i poprawia z czasem wydolność.
@BliżejNieba2 ай бұрын
Też używam podobnego porównania: czołg albo pojazd ze skrzynią biegów przełączaną na tryb terenowy. Pozdrawiam i życzę dużo radości na szlakach!
@facet19732 ай бұрын
fajny materiał
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dzięki. Pozdrawiam!
@brogal12 ай бұрын
zgadzam sie absolutnie
@BliżejNieba2 ай бұрын
Dzięki za wpis. Pozdrawiam!
@enchanter4u3 ай бұрын
stosowałam te rady nawet ich nie zauważając :-) moja metoda - jak już jestem mega zmęczona - to liczenie np. do 300 i potem - jednak - krótki odpoczynek. Podczas liczenia wpadam w coś na kształt medytacji :-)
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Kontakt z przyrodą sprzyja medytacji. Do zobaczenia na szlaku :)
@agnieszkas12123 ай бұрын
Macie jakieś patenty na chorobę wysokościową, np.olejek miętowy na lepszy oddech, ćwiczenia oddechowe, coś co może pomóc zwalczyć kryzys i ewentualny ból głowy? 😊
@BliżejNieba3 ай бұрын
Osobiście nie zauważyłem, że ta wysokość wyraźnie na mnie wpływa. Mimo wszystko najbardziej wymagające kondycyjnie wejście nieco wyżej zaplanowaliśmy na kolejne dni. Jasne, że to kwestia dość indywidualna i dla kogoś 3000 m n.p.m. może być już odczuwalne. Parę dni na aklimatyzację w większości przypadków powinno dać wystarczające rezultaty. Wiem, że mieszkańcy Peru, wchodząc powyżej 4000 tysięcy m, stosują swoje specyfiki ;)
@mariadziamaek4023 ай бұрын
budrys70 ...fajny i pomocny poradnik , wysłuchałem go z uwagą i powiem szczerze że zgadzam się w zupełności, jestem amatorem górskim , nie mam wielu zdobyczy , nie mam też kondycji , ale w kilku moich niewielkich wyprawach samoistnie zastosowałem niektóre ze wskazówek i powiem że si e sprawdziło . Wybieram się w najbliższym czasie do Zakopanego aby zdobyć Kasprowy i będę pamiętał o tych poradach . . Pozdrawiam na szlaku !!
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis! Życzę zatem satysfakcjonującej wędrówki w Tatrach. Wychodząc o wczesnej porze na Kasprowy przez Myślenickie Turnie jest duża szansa spotkać kozice. Proszę je pozdrowić :)
@mariakunaj18333 ай бұрын
Dziękujemy panie Andrzeju, niech sie pan nie martwi , damy radę.... wrocławianka 👍👍👍
@Szklana1473 ай бұрын
To teraz - jak schodzić, by nie uszkodzić stawów kolanowych;)
@BliżejNieba3 ай бұрын
Uważam, że opracowanie tego tematu jest dużo trudniejsze i wymaga znajomości anatomii 🫣
@arleta95563 ай бұрын
Ucieszyłam się, tak robię i mam ogromną przyjemność z wędrówek. Patrz mądrze i miej własny styl. Dziękuję za te cenne wskazówki.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis. Pozdrawiam i życzę kolejnych, pełnych satysfakcji kilometrów na szlakach.
@MS-tw3tj3 ай бұрын
Mam taką konstytucję, że nie lubię wysiłku, jestem leniwy, nie lubię sie męczyć, i dokładnie te, ale to dokładnie, punkt po punkcie, wskazówki opracowałem już po 2, 3 wyjściu w góry. Nie piszę, żeby film postponować, ale jak najbardziej potwierdzić. Pozdrawiam!
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis i pozdrowienia. Jasne, że można do tego dojść samemu. Także pozdrawiam!
@kumura54663 ай бұрын
Bardzo dziękuję Brakuje za roztropne i mądre rady🇵🇱🇵🇱🇵🇱🙏🙏🙏
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis. Serdecznie pozdrawiam!
@LemonFX3 ай бұрын
Ja czasem przed podejściem piję kawę (lub Kofolę w ciepłe dni) i jem coś niedużego słodkiego, żeby dodać sobie energii.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Kwestie energetyczne są ważne :) Życzę wielu pięknych tras i sił na podejściach :)
@tomaszo41893 ай бұрын
Technika małych kroków jest rzeczywiście bardzo dobra; idąc w ten sposób łatwiej kontrolować oddech. Ale niestety, jest nie do zrealizowania, gdy długość kroku wymuszają sławetne schody - np. w Bieszczadach. Tu nie ma opcji by skrócić krok - trzeba stanąć na następnym stopniu. W dodatku wmawia się ludziom, że to dla ich dobra, bo jest bezpieczniej.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Zgadza się. Jest wiele sytuacji, w których jest trudno tę wskazówkę zrealizować lub po prostu się tego nie da zrobić. Schody do takich należą. Są jednak sytuacje, że w sercu błogosławię tych, którzy schody zrobili, zwłaszcza przy zejściu, gdy teren się usuwa piargami (nie myślę o Bieszczadach). Faktem jest jednak, że może czasem dałoby się ich wysokość dobrać bardziej optymalnie (a może to nie jest możliwe, by było dobrze dla każdego?). Z pozdrowieniami!
@monikaotczyk13633 ай бұрын
"Nie rozmawiaj" - bardzo rozbawiła mnie ta rada, ponieważ moje dzieci nie mogą wytrzymać pół minuty bez nawijania ;) na pewno wezmę sobie do serca rady na temat niespieszenia się oraz metody małych kroków. Już w ten weekend będę mieć okazję do wypróbowania tych wskazówek. Dziękuję! :)
@BliżejNieba3 ай бұрын
No tak, czasem to niemożliwe :) Super jednak, że w ogóle można dzieci zmotywować do wchodzenia pod górę. Jestem ciekaw, czy uda się zastosować jakąś ze wskazówek i czy okaże się choć trochę przydatna. Życzę dobrej pogody na szlaku!
@eBz19883 ай бұрын
Fajna via ferrata na tej Świnicy.
@BliżejNieba3 ай бұрын
🤭
@Aniemicha3 ай бұрын
Świetne porady..wszystkie stosuję idąc w góry..najważniejsze dla mnie małe kroki i zero gadania..
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dzięki za wpis. Miłych wędrówek!
@przemyslaw7903 ай бұрын
To proste, na placach starej🤷
@BliżejNieba3 ай бұрын
🙈
@adam284793 ай бұрын
Ja naprawdę to widziałem... młoda kobieta schodziła z Kasprowego w szpilkach.
@BliżejNieba3 ай бұрын
😳 Czyli jednak da się...
@kamilaostrowska23553 ай бұрын
❤
@BliżejNieba3 ай бұрын
☺️
@JoannaSylwiaSantus3 ай бұрын
Świetna trasa, niezwykłe widoki. Znając Wasz rozsadek i pokorę - dobrze i odpowiedzialnie zaplanowana. Gratuluję, że w doświadczaniu własnego zmagania oraz kontemplowaniu piękna chcecie uwielbić Stwórcę. I zapewne tym pragniecie podzielić się z Oglądającymi i Komentującymi😊
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis. Zgadza się. Przed trasą dokładamy starań, aby oszacować możliwości każdego do trudności na trasie. Każda ma swoją wycenę i opis. Jeśli ktoś upublicznił nagrania z trasy podobne do naszych, stanowi to dla nas bardzo cenny materiał do planowania. Nasze filmy są zatem także formą dołożenia cegiełki wiadomości o trasie dla innych, którzy przygotowują się do drogi. Oczywiście trudno wszystko przygotować na 100% więc każde wyjście jest jakąś lekcją, także pokory.
@WiatrZnadSanu3 ай бұрын
Gratulacje! 🙂 Szkoda tylko, że nie mieliście tak pięknej pogody jaka była w Alpach Julijskich w 2019 (chociaż później się nieco rozpogodziło). Na pewno są potężne widoki. W każdym razie 3000 🙂👍 Super!
@BliżejNieba3 ай бұрын
Bardzo dziękuję! Julijskie miały swój niepowtarzalny klimat także ze względu na kolor skał. Czasem chmury też potrafią dodać uroku. W kolejnych dniach pogoda była lepsza. W ostatnim, na najważniejszej naszej wyprawie była wspaniała.
@WiatrZnadSanu3 ай бұрын
@@BliżejNieba 🙂👍
@karolinakozowska43783 ай бұрын
Dziękuję za cenne wskazówki 🤗
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wspis. Z pozdrowieniami 👋
@BliżejNieba3 ай бұрын
Góry robią na mnie wielkie wrażenie ze względu na swe piękno i wielkość, a przy okazji uczą pokory. Po przeczytaniu komentarzy pod filmem wrażenie robi na mnie także to, że jesteśmy tak różni w odbiorze tego samego materiału, mamy różną wrażliwość, sposób myślenia, zdolność interpretacji obrazu i sposób wyrażania siebie, a Pan Bóg pragnie każdego z nas wprowadzić do nieba. Mam nadzieję, że Mu się to uda, a kiedy się tam spotkamy będziemy potrafili patrzeć na siebie przyjaznym okiem. Pozdrowienia dla wszystkich! PS. Jeśli oglądanie nagrań z tej serii wywołuje w kimś negatywne uczucia, sprawia przykrość bądź okazuje się szkodliwe, bardzo proszę tego nie robić. W Internecie jest z całą pewnością dużo lepszych materiałów.
@ukaszgajda11793 ай бұрын
Super rady. Zgadzam się ze wszystkim. Dodam od siebie, że najbardziej usprawniło mi chodzenie po górach trenowanie biegania. Polecam!
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis. Dobra kondycja to rzecz fundamentalna. Z pozdrowieniami!
@ŁykaczŚliny3 ай бұрын
Był taki jeden "mądrala" ks. Grzywocz. Spadł nieszczęśliwie w przepaść w Szwajcarskich Alpach i do dziś go szukają i ronią krokodyle łzy. Jak by Ponboczeck chcioł żeby ludzie łazili po górach to by im skrzydła dokleił żeby mogli latać.
@BliżejNieba3 ай бұрын
@user-ul2we8vn5d Jeśli jednak łażą, to skrzydeł nie potrzebują. Nie wiem kto jest autorem sentencji o skrzydłach, ale jeśli był on konsekwentny, to zapewne nigdy nie wsiadł do pociągu, autobusu, na rower, na konia, nie pływał w rzecze ani w jeziorze itp. ;) A jeśli chodzi o ludzi, kimkolwiek byli, to nie miałbym śmiałości ironizować. Z najlepszymi życzeniami!
@piotrstanisawczyk15813 ай бұрын
…wtedy by chyba nie chodzili, tylko latali… zresztą i tak latają. Z tym „mądralą” to chyba niezbyt trafne - nie podoba mi się taka ocena zmarłego, którego cenię
@bratMarianpustelnik3 ай бұрын
@@piotrstanisawczyk1581 ja też cenię ks. Grzywoka, ale to nie powód ażebym gloryfikował, chołubił i bezreflexyjnie wychwalał wszystkie jego poczynania. Łażenie i smykanie się po górach jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Powinni tego zabronić a wzywanie pogotowi i śmigłowców w razie wypadków winno być w 100% płatne przez takich nieodpowiedzialnych samolubnych (bo im tylko sprawia przyjemność) sobków! Basta !
@piotrstanisawczyk15813 ай бұрын
…niekoniecznie nieodpowiedzialne itd. Dodam, że za granicą za akcję ratunkową trzeba płacić 100 % - stąd potrzebne jest odpowiednie ubezpieczenie. Wyczuwam nutkę jakiejś agresji i brak wiedzy w tym temacie - stąd nie zachęcam do takich tras Pana/Pani. Dzielimy się pięknymi miejscami, gdzie wielu pewnie nie dojdzie. W górach doświadczamy obecności ich Twórcy. Pozdrawiam i basta 👍
@chemik84323 ай бұрын
Te góry są bardzo strome. Hmmm, czy aby przypadkiem nie kłócą się z piątym przykazaniem takie beztroskie przechadzki ? Osobiście nie popieram takiego trybu życia. Przykro mi .
@panprecz89793 ай бұрын
Tak samo uważam, dyć to jawne narażanie się na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Czekamy teraz jeszcze na skoki na bandżi?
@piotrstanisawczyk15813 ай бұрын
nie kłócą się… ale, kto chce chodzić po innych miejscach, gdzie czuje się bezpiecznie - to niech tam spędza czas… ale i tam pewnie będziemy mogli znaleźć pewnie dużo niebezpieczeństw
@chemik84323 ай бұрын
@@piotrstanisawczyk1581 Nie zgadzam się, że się nie kłócą. Mistrz z Nazaretu mówił, że kto się pożądliwie spojrzy już narusza przykazanie o cudzołóstwie. Tak jest i tu z narażaniem życia - jeśli jest choć pozór szans i ktoś lekceważy swe życie skacząc na bandżi czy przesmradzając się po górach dopuszcza sie grzechu.
@piotrstanisawczyk15813 ай бұрын
Nie zachęcam zatem do chodzenia po górach i innych niebezpiecznych miejscach… dzielimy się z Państwem pięknymi miejscami, gdzie pewnie nie wszyscy dotrą… pierwszy raz słyszę, że aplinizm to grzech 🧐 nowa teologia moralna…
@marekhutyra54353 ай бұрын
Oddech kierować bardziej do brzucha jak klatki piersiowej. I tylko przez nos
@panprecz89793 ай бұрын
Czcigodni Ojcowie mam nadzieję, że wrócili cało. To niebezpieczne tak igrać z życiem chodząc po stromych wzgórzach i pagórkach 🙏
@piotrstanisawczyk15813 ай бұрын
i po ulicach… 🤔
@wojciechzalinski48463 ай бұрын
Robię dokładnie tak samo od lat. Wszystkie Twoje wskazówki są słuszne i mogę je tylko potwierdzić. Dokładnie tak chodząc wlazłem na mniejsze górki jak i alpejskie 4-tysięczniki. Każdy początkujący powinien posłuchać tych rad choć można do tego dojść samemu wraz z doświadczeniem! Pozdro
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za podzielenie się własnym doświadczeniem. Wielu osobom taki styl bardzo pomaga i zazwyczaj po pewnym czasie sami go odkrywają. Życzę wielu pięknych tras!
@ewapazinska29353 ай бұрын
Bardzo fajne rady 😊
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za wpis i pozdrawiam!
@SNiKi.3 ай бұрын
Bardzo dobre wskazówki, pozdrawiam.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję. Także pozdrawiam!
@OlekoBoom3213 ай бұрын
Krótko i na temat, o to chodzi, dzięki za ten materiał, pozdro
@BliżejNieba3 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. Także pozdrawiam!
@dobrzenamrazem3 ай бұрын
Jak fajnie, że wróciły Dolomity. Przecudne widoki i fajna trasa. Bardzo dobry film. Nic innego nie można powiedzieć jak to, że Bóg jest wielki!!!!! Pozdrawiamy serdecznie.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Tak, Bogu dzięki. Widoki były cudowne. Z kolejnych tras jeszcze ładniejsze (o ile się dobrze nagrały). Także serdecznie pozdrawiam!
@dobrzenamrazem3 ай бұрын
@@BliżejNieba czekamy 🙂
@hubertlawski87153 ай бұрын
Większych głupot nie słyszałem ,nie zatrzymuj się zbyt często ,to po co wychodzić w góry byle przejść trasę?Chyba idzie się po to żeby podziwiać widoki,a jak je podziwiać bez zatrzymania się?Stek bzdur,zwykły bełkot.
@BliżejNieba3 ай бұрын
Szanowny Panie, jeśli to największe „głupoty” jakie Pan słyszał, to nie jest jeszcze tak źle na tym świecie. Jeśli ma Pan rzeczywiście rację, to oby Pański komentarz otworzył oczy kilku tysiącom osób, które mają doświadczenie przeciwne do Pańskiego, a znaleźli się w tym gronie m.in. przewodnicy górscy (@szymonmaraszewski1514 @WiatrZnadSanu), których zdanie jest dla mnie bardzo cenne, oraz ludzie, którzy chodzili po górach przez dziesiątki lat i osiągnęli wiek senioralny.
@urlich19733 ай бұрын
Ten co bardzo szybko idzie i często staje można to potraktować jako interwał sportowy.Jesli robić swój rekord w szybkości wejścia to sprawa indywidualna ale postoje zabierają czas i warto mieć takie tempo aby ich albo nie było albo były krótkie
@BliżejNieba3 ай бұрын
Zgadza się, ze względów kondycyjnych celowy wysiłek ma swoją wartość. Dziękuję za wpis i pozdrawiam!