Hej hej, raz za 10 000 rokov a desat na minus 7... To mi nejako nevychadza, zatial mame raz za 30 rokov... Cernobyl a Fukisuma.... A to ignorujem Three Mile Island...
@WolfhuntFayed9 күн бұрын
maju plutonia dostatok vo svojci hvyradenych atomovych ponorkach.
@Rachotilko10 күн бұрын
Pán Žiarovský, stále nerozumiem tomu rozhodnutiu postaviť jadrovú elektráreň pri tom pobreží, ktoré dalo vzniknúť samotnému pojmu cunami - teda pobrežiu pri jednom z najvýraznejších a najaktívnejších tektonických zlomov na planéte. Však na opačnej, západnej strane Japonska (pobrežie Japonského mora) sa nič také nedeje, tak prečo nepostavili elektráreň tam ?
@andrejziarovsky17496 күн бұрын
Ak mám byť úprimný, tak túto otázku som si už položil aj ja.
@Rachotilko5 күн бұрын
@andrejziarovsky1749 Vďaka
@jaroslavnovak211011 күн бұрын
ČSFR se musí vrátit k jaderné ofenzívě a sami společně využít znalosti techniků rozšířit EBO o 2xVVER 1200 MWe a Temelín ETE1200MWe reaktory MIR 1200 jako na Pakši společný servis palivo ND+LKP+....!!!
@jaroslavnovak211012 күн бұрын
kolik kontrolují lomů a dolů na URAN rudy mimo RF??? proč na jádro palivo + technologie nejsou sankce na RF
@jaroslavnovak211013 күн бұрын
AŽiarovský excelentní znalec jádra, pouze doplním, že 2,7,1992 premiérem vlády ČR je jmenován Klaus a ihned od 8/1992 žádá útlum jaderného programu VVER ve Škodě, povolil finance k ETE12 člověk co nic nikdy nevytvořil, pouze vše dojebal přes kupónovku cizákům,.....národní škůdce a pořád leze do médií....!!! VK národní škůdce dosáhl zničení ekonomiky i rozdělení Československa !!!
@jackomilos649115 күн бұрын
Aj ja by som sa rád prihovoril za tóriové reaktory a ích súčasný stav vývoja. Vďaka za tento super podcast!
@DadaHusinec19 күн бұрын
Ředitel Fukuschimi zemřel na rakoviny hrtanu, nemůže to mít s havárii souislost?
@andrejziarovsky174919 күн бұрын
nie. Jošida zomrel dva roky po havárii a vývoj rakoviny pažeráka do terminálneho štádia je cca 5 rokov . v čase havárie už riaditeľ Jošida nemocou trpel. ostatne, sám sa pred smrťou v tomto duchu vyjadril.
@martintomcik423620 күн бұрын
Ďakujem
@xallplan281521 күн бұрын
na to bylo video USA odpalili raketu na Fukoshimu , na kartach z 1990 uz meli tartu Fukosima pripravenou jen dalsi podvod
@DrahoslavPetrek22 күн бұрын
Mohol by p.Žiarovský povedať svoj názor na potopenie Estónie? Ďakujem
@andrejziarovsky174921 күн бұрын
je to síce trochu z témy, ale samozrejme mohol. čo konkrétne by Vás na potopení trajektu MS Estonia zaujímalo?
@lakos12322 күн бұрын
Prosim o objasnenie problematiky thoriovych reaktorov. sem tam tato tema splanie ako super alternativa uranu. Preco teda ziadne v praxi nevidet. ake su tam problemy pripadne benefity oproti uranu.
@osvetlovac22 күн бұрын
Rád by som sa niečo dozvedel o Leningradskej jadrovej elektrárni a o prípadnych nehodách. Ďakujem
@pavolragan514222 күн бұрын
Dai-iči, Dai-ni. Ide o dve slová, ktorých význam je číslo-jedna, číslo-dva. Tomu zodpovedá aj písanie v slovenčine a samozrejme aj výslovnosť. Takže Fukušima Dai-iči (v anglickom transkripte Fukushima Dai-ichi) znamená Fukušima jedna.
@vladimirgallo590322 күн бұрын
mňa by zaujímala história VUJE osobnosti, úspechy alebo neúspechy
@vujea.s.778722 күн бұрын
Pán Vladimír Gallo, radi môžeme potvrdiť, že na rok 2025 už máme naplánované predstavovanie jednotlivých osobností a divízií aj na KZbin. Zatiaľ môžete nájsť profilové rozhovory našich kľúčových ľudí a predstavovanie úspechov či projektov na www.vuje.sk/aktuality. Ďakujeme pekne za záujem o našu prácu 💙 a prajeme Vám krásne sviatky 🎄
@bigmac001122 күн бұрын
Tip na budúcu tému: Prečo sa nerealizovali Kecerovce? Je možnosť, že by ich niekedy niekto dotiahol z ideového návrhu cez projekt až do reálnej prevádzky? Čo ďalšie pôvodne plánované JE v bývalom Československu?
@mariorams231222 күн бұрын
Opäť skvelé. Prosim vás, kto je to na fotke za pánom Žiarovským v tomto štúdiu? Vďaka
@andrejziarovsky174922 күн бұрын
Veľká vďaka. Na obrázku za mnou je zakladateľ VUJE, Ing. Ján Korec. Pekné vianočné sviatky a všetko dobré prajem.
@mariorams23127 күн бұрын
@andrejziarovsky1749 Možno vás poteší, že Trnava má novú ulicu, ktorej názov nesie jeho meno :)
@peterlesnicky944922 күн бұрын
Ďakujem za vaše relácie, vždy sa na ne veľmi teším. Prajem vám pokojné sviatky. V novom roku by som rád videl reláciu kde by ste sa zaoberali doplnením paliva, taký popis činností, bezpečnostné opatrenia, nejaké vidá z výmeny paliva a vlastne všetko okolo toho, ak by to bolo možné. To by som rád videl a dozvedel sa o tom niečo. Ďakujem a držím vám palce.
@andrejziarovsky174922 күн бұрын
Veľmi pekne ďakujeme. Šťastné a veselé Vianoce aj Vám. S videami a filmovaním všeobecne, je to v jadrovej elektrárni dosť veľký problém, ale pošpekulujeme, ako by sme Vám aj ďalším našim divákom proces výmeny paliva počas odstávky priblížili. Ešte raz vďaka a všetko dobré prajem.
@ihlavanda22 күн бұрын
Rád pozerám Vašu reláciu ďakujem za ňu. V budúcnosti by ma zaujímalo ako vyzerá typický operatívny deň v jadrovej elektrárni.
@Petriiik22 күн бұрын
V cesku bude KHNP stavat novy reaktor. Chcel by som od Vas blizsie predstavenie aky reaktor to bude s akymi systemami a inymi podrobnostami a porovnanie s EPR alebo VVER. A potom aj AP1000, nech mame prehlad z coho bude vyberat slovensko 🙂.
@martinfrantisekzatko195622 күн бұрын
Myslím že o tom už video robil, pohľadajte. Bolo to o hlavných dnešných tipoch reaktorov. kzbin.info/www/bejne/n3TOaWl4qph8aqs
@jiricoupek167421 күн бұрын
To zda ho bude stavět je stále otázkou. Zatím je stále ve hře i odstoupení JK, přece jen proč by nám měli stavět reaktor pod cenou. Na stavbě v SAE prodělali.
@Petriiik22 күн бұрын
Otázka, preco sa da u EPR regulovat vykon az o 10% za minutu a celkovo o 40% na dennej baze, zatial co VVER to nezvladne (podla panov z CEZ). V com je ten fyzikalny rozdiel. Dakujem.
@Petriiik22 күн бұрын
Otázka, aká je pravdepodobnosť, že SMR ako Copenhagen Atomics naplnia prísľub spaľovania vyhoreného paliva. Koľko z neho sa dá realne "spáliť", alebo to pôjde v reaktoroch s rýchlymi neutronmi? Nevytvorí príprava paliva este viac odpadu ako sa zuzitkuje?
@Petriiik22 күн бұрын
Ďakujem pekne za ďalší diel. Poprosil by som v budúcnosti zodpovedať, prečo majú Mochovce vytaznost paliva 40GWD/TU zatiaľ čo EPR až ~60GWD/TU? A pekne podrobne vysvetliť 🙂
@andrejziarovsky174922 күн бұрын
My veľmi pekne ďakujeme. Parameter, na ktorý sa pýtate sa nazýva miera vyhorenia a vzťahuje sa primárne na palivo, nie na reaktor. Miera vyhorenia je funkciou obohatenia uránu 235, implementácie vyhorievajúcich absorbátorov a intervalu životného cyklu paliva (3-5 rokov s intervalom výmeny 12, resp. 18 mesiacov). Pre v Mochovciach používané gadolíniové palivo (3,35% Gd2O3 0,15) druhej generácie s priemerným obohatením 4,7% 235U sa hodnota miery vyhorenia pohybuje v rozmedzí 45-48 GWd/tU. Pri najmodernejších palivách so stredným obohatením na úrovni 5% pre reaktory generácie 3+ je reálne dosiahnuteľná hodnota 55-60 GWd/tU. Pri vyvíjaných palivách s obohatením 6% je možné počítať s mierou vyhorenia na úrovni 70 GWd/tU. Vďaka za zaujímavú utázku.
@Petriiik22 күн бұрын
@andrejziarovsky1749 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale mám teraz ešte viac otázok ako na začiatku 🙂 Nestalo by to za to, urobiť o tom reláciu a vysvetliť tie fyzikálne procesy podrobnejšie?
@Elektroinstalater22 күн бұрын
Dobrý deň, prosím mohli byste jednu relácii vytvořit na téma restart německých JE? Co by šlo ještě znovu spustit a co už je natolik rozebrané, že už to nemá smysl. Děkuji, hezké vánoce ❤🎉
@vujea.s.778722 күн бұрын
Ďakujeme. A podobne Vám prajeme krásne Vianoce 🎄
@jiricoupek167421 күн бұрын
Jde to, ono proč by to nešlo. Ale to co vás zajímá. Tedy proč se původně stavěli JE je levná elektřina. A tady je problém, že cena toho spuštění je asi na úrovni ceny stavby nové JE. Současně je tu, ale i problém kdy. Protože, protáhnout ty JE novým procesem uvedení do provozu = roky práce. Odstavení JE většinou je plánovaná akce. Tedy i investice do vybavení se tomu přizpůsobí, tzn. vše +- dožije z elektrárnou. Neznamená to tedy jen otočit klíčkem. Ale vyměnit většinu vnitřního vybavení. To nejen z nutnosti, ale i čistě z bezpečnosti. Přece jen nikdo nechce investovat mld. eur a pak zjistit, že je vyhodil oknem protože ušetřil milion.
@milangasparik8324Ай бұрын
Dnes ťažbu uhlia na Slovensku zastavila EU. Pod zemou na Slovensku sú veľké zásoby kvalitného uhlia. Kvalitné uhlie je aj cenná surovina pre chemický priemysel.
@milangasparik8324Ай бұрын
Veľmi pekná prednáška
@vojtechminarikАй бұрын
Ciselny guru,len kto tie cisla skontroluje.???Inac tohto,,,by som povedal....som uz viackrat pocul,je to velky ukrajinofil.
@milangasparik8324Ай бұрын
Vynikajúce
@AH-ut7gtАй бұрын
Velmi dobre video 👍
@AB8511Ай бұрын
Výborné, veľa nového som sa dozvedel. Jedna vec mi však chýba - za celý podcast sa nespomenulo, že RBMK reaktory nemali zádržnú budovu, ktorá by mohla rozsah katastrofy do značnej miery minimalizovať...
@jurajkubosnik9974Ай бұрын
Super přednáška, už sa těším na Fukusimu 👌👌👌
@albertkollar.11Ай бұрын
Jadro je skutočne čistá zelená energia.
@Orion460702 ай бұрын
Urcite je najlepsia slovanska cast sveta pretoze len ten kto nenaraba s uranom dobre robi.Na znicenie sveta staci sest polievkovich lyzic plutonia.To sa nevedelo a zatial bolo pouzite vo svete obrovske mnozstva na zbrane.Len na Hirosimu bola pouzita bomba z uranu a z plutonia druha. Teraz sa uz meni genetika ludi a to je zaciatok nekonecnej smicki rozpadu dna cloveka zvierat.Posledne zistenia su o tom ze sa najme v cechach a na slovenku prejavilo po nedbanlivom vhodenia plutoniovich merani kyseliny sirovej do pece na kov.Tazko zasiahnute uzemia neodvratne zacali nicit populaciu slovanov zidov.Dnes uz slovensko vimiera a pocitajme zivoti postihnutich velmi rychlo.V cechach jeto este horsia neodvratna pohroma zasiahnute cesko dostalo obrovsku davku plutonia na meter stvorcovi tu sa prejavila narastom umrti mladcsej populacie a castim mutantnym spravanim populacia jetu nahrane upadku priepast doktorej padne je bezodna.
@Orion460702 ай бұрын
Kedze vieme dnes uz viac aj o skle bezbubliniek vzduchu je mozne pouzit aj sklo v buducnosti krystal zatial je problemom krehkost sa da ovlivnit na zaklade presne regulovanie teploti skla aj jeho chladnutie vo vakuu.Impulzne nanosekundove riadene ohriatie ako aj chladenie vznika uplne novi material desat krat pevnejsi ako ocel a odolava visokim teplotam krystal moze odolavat este vizsim poziadavkam.
@midgardcz2 ай бұрын
U reaktoru Candu jste říkal, že má jako palivo kovový uran, ale na obrázku v popisu je UO2. Jak je to tedy správně?
@andrejziarovsky17492 ай бұрын
správne je oxid uraničitý. vďaka za pripomienku.
@tibordigana25512 ай бұрын
Einstein dostal Nobelovú cenu za objasnenie energetickej rovnice na pokuse ožarovania platiny kedy sa generoval prúd elektrónov čiže jednosmerný prúd. To je generátor prúdu bez mechaniky točenia cievky generátora. Nie je tam varenie vody a mechanika. Priamo sa generuje jednosmerný prúd. Mechanicky by sme vedeli z jednosmerného vytvoriť striedavý prúd ale takáto elektráreň by bola menšia a nepotrebovala by vodu.
@Petriiik2 ай бұрын
Keď už sa hovorilo o pebble bed, tak mi chýbala zmienka o pryzmatickom reaktore ako alternative ku pebble palivu. Mám protichodné informácie k tomu, jedny tvrdia, že to bola uspesna demonštrácia technológie, ktorá vyriešila nedostatky pebble bed a druhý tvrdia, že to bolo nepouzitelne.
@andrejziarovsky17492 ай бұрын
Dobrý deň. Čo sa týka reaktorov Pebble Bed s prizmatickou aktívnou zónou, viem , že sa robili výpočty týmto smerom, o.i. posudzovali sa varianty hexagonálnej konfigurácie chladiacich kanálov (oi tiež v rámci projektu Ultra Safe MMR), ale priznám sa, podrobnosťami v tejto chvíli nedisponujem. Ničmenej, dal som dotaz na ľudí, ktorí by o tom mohli vedieť a ak niečo zistím, určite sa s tým podelím. Veľká vďaka za zaujímavú pripomienku. Všetko dobré prajem.
@Petriiik2 ай бұрын
Super kanál, držím Vám palce. Pokračujte s tým!👍👍👍
@andrejziarovsky17492 ай бұрын
Veľká vďaka!
@Petriiik2 ай бұрын
Tritium sa využíva priemyselne v samosvietiacich napisoch a optických zameriavacoch. Cena tritia je od 30000 dolárov za gram. Až sa spustí ITER fuzny reaktor, tak spotrebuje všetku produkciu tritia na svete. Nastane tritiova kríza, dokým sa nerozbeha množenie tritia v blankete ITERu aj to bude skôr experimentálne. Každopádne v moderných termonuklearnych zbraniach sa už tritium veľmi nepouziva, má mnoho negatívnych vlastností, polčas rozpadu 12 rokov vedie ku vysokým nákladom na údržbu, treba pravidelne vymeniť tritium za čerstvé. Preto si tieto zbrane množia vlastne tritium až pri použití.Takze namiesto tritia sa používa lítium.
@tatra-danielkaras2 ай бұрын
SUPER INFO MOC ĎAKUJEME
@Pato203X2 ай бұрын
Ďakujem za ďalšie veľmi zaujímavé a poučné video! Je fascinujúce koľko rôznych technických riešení existuje vrámci jadrovej energetiky.
@lubosskrabak55502 ай бұрын
Viac viac, castejsie, pravidelne.
@andrejziarovsky17492 ай бұрын
Veľká vďaka! Častejšie bohužiaľ nezvládam, ale budeme sa snažiť držať mesačnú frekvenciu našich podcastov.
@cze12 ай бұрын
Profesor istě borec.🥇🥇🥇
@cze12 ай бұрын
Neděle, 27.10.2024 Ráno
@JanVrtielka2 ай бұрын
Winjana gorge sista
@martinvalasek26822 ай бұрын
Uzasny
@martinvalasek26822 ай бұрын
A podstatne je ze je zpět motýlek. Každopádně taková to osobnost se nerodi, vyskytuje se
@martinvalasek26822 ай бұрын
My cesi zavidime
@SawaraKufu2 ай бұрын
Dcera: "Zase koukáš na toho Slováka?" :) Máte neuvěřitelně široký záběr, pane Žiarovský. Je radost vás poslouchat; vůbec jsem nevěděl, že Němci byli nakonec v jadeném výzkumu až tak moc pozadu. A paní moderátorka je nejen příjemná pohled, ale i profík, co přijde s dobrou otázkou ve správný čas. Díky.
@andrejziarovsky17492 ай бұрын
Ďakujeme veľmi pekne! ...a pozdravujeme slečnu dcéru :-)
@henrich42613 ай бұрын
Fosfor (luminofor) v tych hodinkach samozrejme bol. A za nim bolo tricium, aby ho nutilo svietit. V tom case a na tom mieste (2km od JB) som bol a tie hodinky som mal. :-) Vodu zo studni nemali obyvatelia okolnych obci pouzivat snad 20 rokov.
@henrich42613 ай бұрын
Avionicke vybavenie v ponorke je asi nanic, kedze nelieta.