Пікірлер
@petersch4833
@petersch4833 5 күн бұрын
Przegrzanie 5K nie 5°C, ale Pan przecież to wie, małe przejęzyczenie 😊
@zcfrost
@zcfrost 5 күн бұрын
dziękuję za czujność :) w treści mówionej czy w opisie się pojawiło?
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Ай бұрын
Myślę, że dobrym pomysłem (i unikatowym w skali amoniakalnego KZbin) byłoby wzbogacenie odcinków o filmy/zdjęcia z pracy/konserwacji rzeczywistych instalacji. Np. trudno jest mi sobie wyobrazić (bez pomocy AI) stojący w wodzie napęd elektrozaworu 🤔 tak, że bryzgoszczelność IP 65 nie jest wystarczająca dla tego typu urządzeń. Jak zwykle dzięki za materiał i 👍
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
No jeżeli się nad tym zastanowić to faktycznie pozostaje mi się zgodzić, ze najczęściej napędy są narażone na wodę z topiącego się oszronienia instalacji, ewentualnie warunki atmosferyczne. Ale może właśnie w tych warunkach IP67 zapewni wyższą trwałość, nie wiem. Dziękuję!
@marecki802
@marecki802 Ай бұрын
💪super odcinek
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
Dziękuję!
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 Ай бұрын
fatalny dźwięk
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
dziękuję za uwagę, to już ostatni odcinek nagrywany na tym sprzęcie bo faktycznie męcząca jakość.
@wueska125
@wueska125 Ай бұрын
Amoniak jest bezpieczny pod warunkiem, że jest zamknięty w instalacji.
@zdrojek76
@zdrojek76 Ай бұрын
Czy zakłady mają obowiązek posiadać na wyposażeniu kombinezony gazoszczelne i aparaty oddechowe? Czy to tylko dobra praktyka.
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
to zależy od tego jak jest zorganizowany zakład i jak mamy to opisane w poszczególnych instrukcjach i dokumentach. Można zlecać wszystko na zewnątrz, choć to w praktyce nie realne. Mając pracowników, którzy przeszli odpowienie szkolenie, należy zapewnić im niezbędny sprzęt. I tutaj znów zależy do jakiego zakresu mają mieć dopuszczenie, niektóre zakłady organizują nawet grupy ratownictwa chemicznego spośród maszynistów. Według mnie minimum dla obsługi to maska, rękawice ochronne, kask.
@Lolek-c3w
@Lolek-c3w Ай бұрын
Polecam książkę Kalinowskiego Poradnik - Amoniakalne Urządzenia Chłodnicze, Tom II , także wczesniejsze filmy na tym kanale dotyczące amoniaku jako czynnika chlodniczego. Z praktyki - bez podstaw chlodnictwa lepiej nie kusić losu.
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
najcenniejsze jest chyba zdobywanie praktyki podczas pracy z doświadczonymi operatorami
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Ай бұрын
Jakie szkoły/kursy/uprawnienia należy skończyć/zdobyć, aby pracować jako mechanik/operator takiej instalacji??
@zcfrost
@zcfrost Ай бұрын
Teoretycznie uprawnienia elektroenergetyczne G2 dla urządzeń chłodniczych i cieplnych ponad 50kW, w rzeczywistości żeby zdobyć chociaż minimum wiedzy to kurs operatora/maszynisty na którym można zdobyć faktyczną wiedzę praktyczną.
@FreedomAddicted
@FreedomAddicted 2 ай бұрын
Powinieneś udostępniać nowe filmiki na grupach facebookowych.
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
dobry pomysł, tylko pytanie na których konkretnie grupach. Na kilku polskich i zagranicznych przewija się wątek tego kanału.
@MrGlacapl
@MrGlacapl 2 ай бұрын
Już udostępniam 😊swoją drogą firma HB miała fajne stoisko u prezentacja działania przepływu w szklanych rurkach. Mi się bardzo podobało
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
zawsze to wyjątkowe zobaczyć co się dzieje wewnątrz układu. Pamiętam jakie wrażenie dawno temu zrobił na mnie powrót z chłodnicy termosyfonowej oleju, bodajże w agregacie GEA gdzie było przeziernik i można było zobaczyć jak zmienia się przepływ mokrych par wraz z kroplami cieczy.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa 2 ай бұрын
Z chęcią zobaczyłbym strojenie takiego rzeczywistego układu. Biorąc pod uwagę zmienne obciążenie parownika i to, że czujnik mierzy "efekt" pracy parownika na wyjściu - taki układ musi mieć sporą bezwładność. Jeśli dodatkowo ma pełnić funkcję zabezpieczającą przed zalaniem to musi pracować z jakąś bezpieczną histerezą, a to pewnie odbije się na precyzji dawkowania czynnika... ciekawe jak te sprzężenie zwrotne stroi w praktyce 🤔
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
zgadzam się w 100% z tymi zastrzeżeniami, stąd do niedawna odradzałem takie rozwiązania klientom. Obecnie przekonuje mnie do tego zaangażowanie firmy danfoss. Być może uda się nam przeprowadzić takie testy i pokazać jak to wygląda tutaj na kanale YT.
@ProTeQ97
@ProTeQ97 2 ай бұрын
Ciekawy odcinek. Dziękuję
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
dziękuję za pozytywną opinię. Będzie kontynuacja bo naprawdę zainteresowały mnie te rozwiązania.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa 2 ай бұрын
👍
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
dziękuję
@rafamalinski6425
@rafamalinski6425 2 ай бұрын
Dzień dobry Panie Jakubie! Cieszę się że wrócił Pan na YT! Odnośnie nowości to osobiście uważam że chłodnictwo na CO2 to już coś co się dzieje i klienci coraz chętniej patrzą na te instalacje jako coś co może zastąpić amoniak przy większych mocach. Można zakłamywać rzeczywistość i mówić ,,TYLKO AMONIAK" ale prawda jak zwykle leży po środku. Obserwuje ten rynek szczególnie przy magazynach mroźniczych i tutaj 2 na 10 inwestycji idzie na amoniak reszta to CO2, nie śmiało ale układy pompowe też już są dostarczane. Jest to oczywiście spowodowane tym że badania zużycia energii pokazały że pobór energii jest na porównywalnym poziomie ale również tym że do amoniaku jest coraz mniej maszynistów a coraz więcej biurokracji która odstrasza inwestorów. Mam jednocześnie świadomość tego że duże układy zamrażalnicze, pompowe dalej będą musiały pracować na amoniaku i tu ciężko o wprowadzenie R744 ale chłodnictwo przemysłowe następnych lat to 717 oraz 744 równolegle. Nasi klienci też to widzą i było to słychać już w Toruniu. Moja sugestia- niech będzie Pan prekursorem pojednania tych technologii bo są one obie nadzwyczaj ciekawe. Producenci sprężarek również to widzą i to było widać na Chillventa 🙂
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
Zgadzam się z Panem. Niemniej równie dużo zła robią firmy oferujące określone czynniki tam gdzie lepiej byłoby zastosować inne. Inwestor nie dysponuje najczęściej wiedzą w tym zakresie, firmy mają swój interes w jednym lub drugim czynniku i brakuje głosu równoważącego. Tym bardziej, że większość inwestycji realizujemy w trybie zaprojektuj i wykonaj. Nie ma zbyt wielu dobrych projektantów, a i Inwestorzy wolą oszczędzić pieniądze, rezygnując z wcześniejszego projektu.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa 2 ай бұрын
Urządzenia chłodnicze podlegają okresowym badaniom efektywności energetycznej (czasookres zależny od mocy). Czy obecnie instalacje amoniakalne wyposaża się na etapie budowy w jakiegoś rodzaju aparaturę pomiarową, czy raczej określa się efektywność w jakiś pośredni sposób??
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
wszystko zależy od klienta, ze względu na koszt energii elektrycznej coraz częściej analizuje się koszt eksploatacji: zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na gotowy produkt. Układy pomiarowe pewnie te same co w przypadku układów z innymi czynnikami.
@wueska125
@wueska125 2 ай бұрын
Witam po długiej przerwie. Dobrze Pan powiedział, że jeżeli coś działa poprawnie, to nie trzeba żadnych modyfikacji. Czy mówiąc Pan o zmianach w malowaniu sprężarek miał Pan na myśli tą czerwoną sprężarkę tłokową GEA, widoczną na zdjęciu ? Odchodzą od koloru niebieskiego czy to taki pojedynczy wybryk 😀?
@zcfrost
@zcfrost 2 ай бұрын
Za zmianą koloru idą zmiany w konstrukcji, już najbliższym odcinek będzie o tym co proponuje GEA.
@wueska125
@wueska125 2 ай бұрын
@@zcfrost Jestem bardzo ciekaw, zatem czekam. Pozdrawiam.
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 3 ай бұрын
dziękujemy
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 6 ай бұрын
bdb
@MrKabanos89
@MrKabanos89 7 ай бұрын
Czy można prosić o link do tych materiałów HANSENa?
@zcfrost
@zcfrost 7 ай бұрын
tutaj w języku polskim: www.ztch.pl/odpowietrzniki-do-nh-sub-3-sub-r404a-,pl,47.html tutaj oryginalne: www.hantech.com/autopurgers
@MrKabanos89
@MrKabanos89 7 ай бұрын
@@zcfrost Bardzo dziękuję. Czy należy to czytać tak, że przy pracy sprężarki o 1 bar wyżej zużywamy 7% więcej energii przy obniżonej o 4 % mocy chłodniczej? Ergo: te efekty się nakładają?
@zcfrost
@zcfrost 7 ай бұрын
dokładnie tak, sumuje się większa wydajność chłodnicza i spada zużycie energii elektrycznej. Żeby nie było za kolorowo, wiele zależy od typu agregatów, nieraz obniżenie ciśnienia tłoczenia nie wpływa na ich efektywność.
@MrKabanos89
@MrKabanos89 7 ай бұрын
@@zcfrost Rozumiem. A popatrzmy na nieco inny przypadek. Dajmy na to ciśnienie na skraplaczach 10 bar, ale nieprawidłowo działa odpowietrzanie i mamy nadwyżkę ciśnienia skraplania 2 bar. Ile energii oszczędzimy usuwając całe powietrze, ale utrzymując ciśnienie skraplania na poziomie 10 bar (zmieni się tylko ciśnienie cząstkowe amoniaku z 8 na 10 bar)?
@zcfrost
@zcfrost 7 ай бұрын
tutaj sprężarki pracują z tymi samymi parametrami, wiec nie mam oszczędności związanej ze sprężarkami. O ile realne będzie obniżenie ciśnienia w obu przypadkach do tych 10 barów, to odbędzie się to innym nakładem energii skraplaczy (wentylatory pompy itd)
@wueska125
@wueska125 8 ай бұрын
Fajny odpowietrznik, wykonany ze stali nierdzewnej i wszystko na nim widać gdzie każda rurka biegnie, oraz zastosowanie ogólnodostępnej aparatury Danfossa też jest na plus. Ja dotychczas spotkałem się z odpowietrznikiem firmy Hansen, który miał bardziej zwartą budowę, zajmował mniej miejsca, ale był wykonany ze zwykłej stali, rurka barbotażowa była wykonana z tworzywa, przez co po pewnym czasie nic nie było widać. Z racji tego, że to amerykańska firma, rówież z częściami jest większy problem.
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 9 ай бұрын
Tam jest dobrze, gdzie płacą na czas😊
@zcfrost
@zcfrost 9 ай бұрын
Poproszę o adres:)
@pedzaceimadla
@pedzaceimadla 9 ай бұрын
@@zcfrost to tajemnica 😉😉
@tyniewicki
@tyniewicki 9 ай бұрын
Pierwszy raz spotykam się z takim rozróżnieniem na chłodnictwo przemysłowe = amoniakalne i chłodnictwo komercyjne = "freonowe" W firmie, w której pracuję funkcjonuje podział na chłodnictwo komercyjne = markety, hipermarkety, centra dystrybucyjne (chodzi o rynek food), chłodnictwo przemysłowe = chillery, systemy komfortu pomieszczeń itd. oraz chłodnictwo łańcucha dostaw = transport chłodniczy i są to trzy osobne wydzielone spółki pracujące na różnych czynnikach chłodniczych, zarówno na tych naturalnych jak i tych "freonowych". Niemniej bardzo ciekawy materiał i nie sądziłem, że marże w chłodnictwie amoniakalnym są tak niskie. Co do UDT pełna zgoda. Pozdrawiam
@zcfrost
@zcfrost 9 ай бұрын
dziękuję - niestety, z UDT jest z każdym kwartałem trudniej.
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 9 ай бұрын
Dla mnie markety i chillery to chłodnictwo komercyjne. Chłodnictwo przemysłowe zaczyna się od 1MW na mrożeniu lub kilku MW na chłodzeniu.
@tyniewicki
@tyniewicki 9 ай бұрын
@@1owadzikzuk rynek przydziela chillery do chłodnictwa przemysłowego prawdopodobnie na zbyt duże różnice w stosunku do chłodnictwa komercyjnego np, rozwiązania czy systemy sterowania etc, chillerom bliżej do przemysłówki. CR to bardzo specyficzna branża łącznie z „typem” klienta.
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 9 ай бұрын
@@tyniewicki Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla mnie chiller to średnie chłodnictwo w stopniu skomplikowania chłodnictwa komercyjnego.
@rafamalinski6425
@rafamalinski6425 9 ай бұрын
Zgadzam sie w pełnił z materialem. Bardzo merytorycznie i obiektywnie przedstawione zagadnienie, choc uważam ze bardziej naturalne dla freonowcow w Polsce jest wejscie w CO2 i wykonywanie tez dużych i ambitnych projektow bez takiego ryzyka jakim jest amoniak. Amoniak kusi skala ale zniecheca wymaganiami. Uważam że to dla nas powinien być naturalny krok rozwoju ale z uwagi na powyższe bedzie to trudne do przeskoczenia. Szkoda...na zachodzie jest dużo małych rodzinnych firm ktore robia ,,chłodnictwo,, bez wzgledu na to co pływa w środku. U nas dzięki UDT zawsze bedzie podział na małe firmy ,,freonowe,, i duże korpo amoniaki. Dobry materiał. Dziękuje!
@zcfrost
@zcfrost 9 ай бұрын
Coś z tym UDT jest, czasem odbieram ich nawet jako działających w interesie kilku firm a eliminujących średnich i mniejszych wysokimi wymaganiami.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa 9 ай бұрын
Dodałbym jeszcze zróżnicowanie w samym chłodnictwie freonowym pod względem skali działalności: Firma A wykonuje rozbudowane układy wody lodowej, oparte o chillery rzędy megawatów, obsługujące klimatyzację bytową np w galerii handlowej: schłodzenie kilkunastu m3 wody do 7stC... Firma B wykonuje kompaktowe (wielkości auta osobowego) urządzenia np: kaskadowe komory klimatyczne do testowania sprzętu specjalistycznego w skrajnych warunkach: w komorze objętości 1m3 trzeba wytworzyć temp. w zakresie +50 / -70stC, wilgotność 0/100 % i ewentualnie próżnię... Połączenie jednej i drugiej firmy może dałoby namiastkę pracy z amoniakiem, ale pod względem wiedzy/doświadczeń łączy je tylko nazwa: "chłodnictwo".
@zcfrost
@zcfrost 9 ай бұрын
trafne i ciekawe rozróżnienie, nie znam aż tak bardzo rynku chłodnictwa freonowego.
@Przemysławzxcv
@Przemysławzxcv 10 ай бұрын
Fajne informacje , pomogą w złych sytuacjach w pracy. Pozdrawiam😊
@zcfrost
@zcfrost 10 ай бұрын
dziękuję za miłe słowa
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 10 ай бұрын
Ciekawy bład: Wiele się mówi na rynku, że jedna z dużych firm chłodniczych podłączyla sprężarki LT -40 do POCa -10, a sprężarki HP -10C do POCa-40. Podobno w obu układach były takie same modele śrub. Musialy się one różnić odolejaczem, silnikami i chłodnicami oleju wiec tak nie mogło to pracować.
@zcfrost
@zcfrost 10 ай бұрын
niestety błędy się zdażają i są kosztowne, trudno o odpowiedzialnych pracowników bądź podwykonawców, tym bardziej w ograniczonych budżetach.
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 10 ай бұрын
Propozycja tematu odcinka: Proponuję raz, a dobrze wskazać rożnice między chłodziwem a wodą lodową. Niestety w naszej branży spotyka sie wielu inżynierów sanitarnych, którzy chłodziwa w postaci roztworów glikoli opisują jako "woda lodowa". Może przez to dojsc do błedów podczas modernizacji (np. kierowanie glikoli nazwanych "wodą lodową" w miejsca gdzie nie powinno ich być)
@zcfrost
@zcfrost 10 ай бұрын
Faktycznie, jest to powszechne - układy glikolowe określać mianem „wody lodowej”
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 10 ай бұрын
@@zcfrost powszechne i bardzo irytujące. Studenci inżynierii sanitarnej już podczas studiów na glikol mówią woda lodowa. W opracowaniach tej branży jest też mnóstwo błędów związanych z wspomnianym nazewnictwem. Wydaje mi się że musi być to rozgłośnione ponieważ, byłem już nawet świadkiem jak inwestor myślący, że ma wodę lodową, a nie glikol chciał kierować to medium na maszyny mające kontakt z produktem.
@piotrr597
@piotrr597 10 ай бұрын
Jak zwykle super. Warto jak inni jutuberzy robic to „oczym wspominalem w innym odcinku, kto nie ogladal… klimay tutaj” i ten palu ch ktory szuka lewej strony po prawej rpawej stronie xD np. w wypadku odniesieniu do odcinka o wodzie
@zcfrost
@zcfrost 10 ай бұрын
Cenna uwaga - dziękuję!
@ewa_ord_
@ewa_ord_ 10 ай бұрын
Zgadzam się, bardzo by mi to pomogło :) Filmów i zagadnień na kanale jest wiele, więc ciężko znaleźć ten odpowiedni.
@zcfrost
@zcfrost 10 ай бұрын
Postaram się dawać więcej odnośników, a jakie zagadnienia Panią interesują najbardziej? Ostatni film poprawiłem, dodając więcej odnośników.
@1owadzikzuk
@1owadzikzuk 10 ай бұрын
@@ewa_ord_ JCI lubi to ;) Pozdrawiam
@95Andrzej
@95Andrzej 11 ай бұрын
Dla kogoś, kto zna temat, materiał ok, ale dla kogoś kto chce poznać temat, brzmi to jakby prelegent nauczył się na pamięć teorii i ją wyrecytował, albo po prostu ją przeczytał. Bez schematów, rysunków i pokazywania gdzie, co, jak się odbywają dane procesy, ten film jest mało wartościowy. A dla znawców tematu jest zbędny.
@zcfrost
@zcfrost 11 ай бұрын
tym bardziej cieszę się, że wielu osobom materiał ten się przydał. Pozdrawiam!
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa 11 ай бұрын
Jak z perspektywy czasu ocenia Pan wpływ nadzoru UDT na bezpieczeństwo i utrzymanie instalacji?? Czy urządzenia niepodlegające pod UDT są wyraźnie "gorsze" (gorzej wykonane, zaprojektowane, mniej bezpieczne) od tych wymagających nadzoru UDT?? Z mojej obserwacji wynika, że udział UDT to tylko papierologia, koszty i wymóg formalny, a inwestorom dzisiaj po prostu nie opłaca się nie dbać o urządzenia, instalacje i personel.
@zcfrost
@zcfrost 11 ай бұрын
Mam na ten temat bardzo złe zdanie pokrywające się często z tym co Pan napisał. Zastanawiałem się nad nagraniem na ten temat filmu ale to chyba zbyt ryzykowne. Z perspektywy wykonawcy to są wymagania właściwie nie do zrealizowania.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
Na jakim sterowniku jest realizowane te HMI??
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
jeżeli dobrze pamiętam toSiemens seria comfort, TP700,
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
Dodałbym jeszcze jeden wątek, a mianowicie błędne rozumienie angielskiego określenia "non-maintenance". Wielu przedstawicieli handlowych myli "bez-konserwacyjny" z "bezobsługowy" przy tłumaczeniu angielskich instrukcji. Myślą, ze urządzenie jest BEZOBSŁUGOWE, jak akumulator w aucie, a w rzeczywistości (NON-MAINTENANCE) wymaga obsługi, ale nie wymaga prowadzenia oficjalnej ewidencji prac konserwacyjnych wymaganych ustawą.
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
celna uwaga
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
👍
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
Czy można się spodziewać w przyszłości odcinka/analizy konkretnej instalacji i jej parametrów??
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
Ciekawy pomysł, myślę że tak.
@P_Michalak
@P_Michalak Жыл бұрын
Czy zbiorniki oleju i czynnika w instalacjach freonowych również podlegają pod UDT?
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
bierzemy pod uwagę objętość x ciśnienie. W większości podlegają.
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
Podlegają ale idzie te idiotyzmy obejść stosując 3 mniejsze zamiast 1 dużego Najgorsze jest to że przychodzi taki inżynierek 25 letni i próbuje dyskusje uskuteczniać z ludźmi co 50 lat to robią Biurokracja zagryzie ten świat
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
zdecydowanie absorbuje to najwięcej czasu i generuje najwięcej nerwów.
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
@@amixo1 Ja miałem sytuację odwrotną. Przyjechał 40latek z UDT. Przywitał się. Zapytał gdzie jest automat z kawą. Trzymając pod pachą dokumentację urządzenia (o którą prosił w mailu przed przyjazdem) i kawę w drugiej ręce, bez cienia żenady pyta: a do czego to będzie służyć to urządzenie?? Swoją drogą bardzo sympatyczny gość :)
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
8:20 Chyba bardziej precyzyjnym określeniem będzie PDxV określane w barolitrach [bar x dm3] :)
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
cenna uwaga, faktycznie funkcjonuje okreslenie barolitrów jako granicy dozorowej. W uproszczeniu poniżej 300 barolitrów mamy dozór uproszczony, powyżej pełny.
@piotrr597
@piotrr597 Жыл бұрын
Jezu co za sztos kanał ! W zyciu bym sie nie spodziewal tak profesjonalnego kanalu w tak niszym temacie. To, az sie prosi o napisy i wersje EN.
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
Dziękuję
@piotrr597
@piotrr597 Жыл бұрын
@@zcfrost Fakt, ze nie widzialem nigdy reklamy nowych (albo posta o nich) odcinkow na kilku kanalach na fb zwiazanym z chlodnictwem jest dla mnie wielka zagadka.
@killazman93
@killazman93 Жыл бұрын
Prawie 6krotne COP, bardzo ładny wynik btw. Ile M3 i do jakich temperatur w jakich zakresach jest w stanie pracować taki sprzęt ? / Mam pomieszczenia 60,70m3 i do nich agregaty freonowe po 4,5 kw na -18 stopni Celsjusza
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
to urządzenie akurat na wyższe odparowanie, około -10C.COP istotnie spada przy niższym odparowaniu. Przy tak małych pomieszczeniach, znaczenie mają eleenty dodatkowe bilansu cieplnego, takie jak częstotliwość otwierania drzwi, praca ludzi itd. W podanych przez Pana danych mamy około 73W/m3 kubatury, to dość dużo.
@killazman93
@killazman93 Жыл бұрын
@@zcfrost przy -18 mysle ze nie jest zle, w porownanku do tego co mialem ok 40,50kwh 😂, klimatyzacje amlniakalna zuzywa mi 15,18 wat na m3 to duzo czy ok ?
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
ciężko odpowiedzieć bo pytanie ile ciepła odbiera? w klimatyzacji COP powinien być przynajmniej 5, więc jeżeli pobiera prądu 15,18W.m3 to powinna odebrać ciepła 5x tyle.
@mariuszwegrzyk7350
@mariuszwegrzyk7350 Жыл бұрын
Świetny materiał , szanuje i pozdrawiam
@RadekRadek-p4q
@RadekRadek-p4q Жыл бұрын
bardzo dziekuje za wyczerpujaca lekcje chemii. Mam nadzieje ze ten kanal ktory Pan prowadzi rozwinie się jak najlepiej pozdrawiam
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
dziękuję za miłe słowa, chociaż do lekcji chemii to jeszcze chyba sporo brakuje:) pozdrawiam
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
Witam Pana Szanownego W związku z wprowadzeniem ETS na zakłady ciepłownicze a co a tym idzie konieczność zmniejszenia mocy kotów WR 25 o 35 % Mam pytanie o mniej więcej szacowane koszty takich pomp które podnosiły parametry powrotu z sieci Moc wyjściowa max ciepłowni to 5 x 30 MW przy wodzie górnej 125 *C Obecnie po zmniejszeniu mocy i zbyt zimnym powrocie kotły nie spełniają norm spalania i płacimy kary Podnosząc zaś parametry do takich w jakich to powinno pracować przekraczamy moc dopuszczoną bez RYS na jednostkę i płaciły kry z emisję Nie mamy rozwiaani innego niż dogrzewanie powrotu olejem opałowym bo gazu sieciowego w takiej ilości nie ma możliwości technicznych uzyskać
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
dzień dobry, co byłoby dolnym źródłem ciepła?
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
@@zcfrost Spaliny po wstępnym odczyszczeniu na cyklonach
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
o jakiej mówimy temperaturze spalin? Ile ciepła może od spalin odzyskać? do jakiej temperatury schłodzić?
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
@@zcfrost 200 z +
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
zrozumialem, że górny parametr jaki chcecie osiągnąć na wodzie to 125*C, temperatura źródła 200*C to nie trzeba pompy ciepła. Chyba ze coś pokręciłem..
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Жыл бұрын
A to nie jest tak, że zależy nam na temp. przegrzania 3-5 K i tym samym mieć pewność, że ciecz nie trafi do sprężarki??
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
jeżeli mamy kilka parowników w układzie to często przegrzanie jest wypadkową ich pracy. Do tego dochodzi odtajanie gorącym gazem, najczęściej bez zaworów pływakowych - podnoszące przegrzanie par na ssaniu sprężarki. Ale dążenie do 3-5K to jak najbardziej ekonomiczna praca.
@tadeuszniespozdzinski8804
@tadeuszniespozdzinski8804 Жыл бұрын
Fajnie. Pozdrawiam serdecznie
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
dzięki
@tadeuszniespozdzinski8804
@tadeuszniespozdzinski8804 Жыл бұрын
​@@zcfrostrzadko oceniam pozytywnie faktycznie,no tu pan mówi prawdę dlatego fajnie że pan ma kanał, jeżeli mógł by pan też jednak więcej o samym działaniu , czujnikach,zaworach.i przewężeniach celowych na rurach to też porównam czy mówi pan uczciwie i prawdę to też dostanie pan dobry komentarz i podziękowania , nam certyfikat UDT. Nie pracuje w zawodzie. Pracuję w innych zawodach. Mam pompę ciepła panele voltaiczne. Nie cierpię kłamstwa. Czekam na fajnie i szczerze firmy. Pozdrawiam serdecznie
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
@@tadeuszniespozdzinski8804 mówi Pan o armaturze w pompach ciepła czy instalacjach chłodniczych?
@rafafranczak7952
@rafafranczak7952 Жыл бұрын
Bardzo ważny materiał, który powinien otworzyć oczy przedsiębiorcom, jak powoli konieczne staje się projektowanie efektywnych energetycznie instalacji. W ogrzewnictwie, kiedy urządzenie chłodnicze sprzedawane jest jako pompa ciepła jest bardzo duży nacisk na COP, natomiast kiedy bardzo podobne urządzenie sprzedawane jest jako urządzenie chłodnicze, efektywność zaczyna mieć mniejsze znaczenie, ciekawe dlaczego? A tak ogólnie, to super ma Pan kanał, dziękuje za przesyłanie materiałów, proszę nie przestawać 🙂. Pozdrawiam
@zcfrost
@zcfrost Жыл бұрын
dziękuję za te słowa. Myślę, że w przypadku pomp ciepła jest alternatywa w postaci paliw kopalnych (jeszcze) lub prądu, w przypadku chłodnictwa, 99,9% to urządzenia sprężarkowe nie do zastąpienia. Stąd przy pompach ciepła to COP jest bardzo istotne: nie opłacają się te mniej efektywne.