Dzień dobry Panie Jakubie! Cieszę się że wrócił Pan na YT! Odnośnie nowości to osobiście uważam że chłodnictwo na CO2 to już coś co się dzieje i klienci coraz chętniej patrzą na te instalacje jako coś co może zastąpić amoniak przy większych mocach. Można zakłamywać rzeczywistość i mówić ,,TYLKO AMONIAK" ale prawda jak zwykle leży po środku. Obserwuje ten rynek szczególnie przy magazynach mroźniczych i tutaj 2 na 10 inwestycji idzie na amoniak reszta to CO2, nie śmiało ale układy pompowe też już są dostarczane. Jest to oczywiście spowodowane tym że badania zużycia energii pokazały że pobór energii jest na porównywalnym poziomie ale również tym że do amoniaku jest coraz mniej maszynistów a coraz więcej biurokracji która odstrasza inwestorów. Mam jednocześnie świadomość tego że duże układy zamrażalnicze, pompowe dalej będą musiały pracować na amoniaku i tu ciężko o wprowadzenie R744 ale chłodnictwo przemysłowe następnych lat to 717 oraz 744 równolegle. Nasi klienci też to widzą i było to słychać już w Toruniu. Moja sugestia- niech będzie Pan prekursorem pojednania tych technologii bo są one obie nadzwyczaj ciekawe. Producenci sprężarek również to widzą i to było widać na Chillventa 🙂
@zcfrost6 күн бұрын
Zgadzam się z Panem. Niemniej równie dużo zła robią firmy oferujące określone czynniki tam gdzie lepiej byłoby zastosować inne. Inwestor nie dysponuje najczęściej wiedzą w tym zakresie, firmy mają swój interes w jednym lub drugim czynniku i brakuje głosu równoważącego. Tym bardziej, że większość inwestycji realizujemy w trybie zaprojektuj i wykonaj. Nie ma zbyt wielu dobrych projektantów, a i Inwestorzy wolą oszczędzić pieniądze, rezygnując z wcześniejszego projektu.
@wueska1258 күн бұрын
Witam po długiej przerwie. Dobrze Pan powiedział, że jeżeli coś działa poprawnie, to nie trzeba żadnych modyfikacji. Czy mówiąc Pan o zmianach w malowaniu sprężarek miał Pan na myśli tą czerwoną sprężarkę tłokową GEA, widoczną na zdjęciu ? Odchodzą od koloru niebieskiego czy to taki pojedynczy wybryk 😀?
@zcfrost7 күн бұрын
Za zmianą koloru idą zmiany w konstrukcji, już najbliższym odcinek będzie o tym co proponuje GEA.
@wueska1257 күн бұрын
@@zcfrost Jestem bardzo ciekaw, zatem czekam. Pozdrawiam.
@Kanonierfdsa7 күн бұрын
Urządzenia chłodnicze podlegają okresowym badaniom efektywności energetycznej (czasookres zależny od mocy). Czy obecnie instalacje amoniakalne wyposaża się na etapie budowy w jakiegoś rodzaju aparaturę pomiarową, czy raczej określa się efektywność w jakiś pośredni sposób??
@zcfrost7 күн бұрын
wszystko zależy od klienta, ze względu na koszt energii elektrycznej coraz częściej analizuje się koszt eksploatacji: zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na gotowy produkt. Układy pomiarowe pewnie te same co w przypadku układów z innymi czynnikami.