Пікірлер
@mateuszzajac7542
@mateuszzajac7542 5 сағат бұрын
Panowie czy warto zawczasu pomyśleć o podłogówce w garażu, myśląc, że w przyszłości można byłoby go zaadoptować np. na kolejny pokój zamiast montować grzejnik/i ??
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
Moim zdaniem w garażu powinna być podłogówka, ewentualnie z mniejszym rozstawem rurek.
@mateuszzajac7542
@mateuszzajac7542 5 сағат бұрын
należy wziąść pod uwagę, że jeśli zajdzie potrzeba to garaż w bryle budynku można zaadoptować na pomieszczenie użytkowe, np. dodatkowy pokój....tak zrobił moj kolega
@Star__Scream
@Star__Scream 14 сағат бұрын
O jakiej żywicy mówi pan Krystian?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
Nie jestem pewny o co pytasz. Chyba chodziło o żywicę na posadzkę?
@Star__Scream
@Star__Scream 2 сағат бұрын
@krystianlemkowski tak dokładnie, co to za żywica?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 25 минут бұрын
@@Star__Scream żywica do betonu na posadzkę. Jest wiele takich produktów.
@nico-toscani
@nico-toscani 22 сағат бұрын
wiata to półśrodek, może nie ma skrobania, ale samochód ma zimą 0, -10, -20 stopni. Wsiadasz do lodowatego samochodu. Silnik, skrzynia, olej, reszta płynów gęsta jak zupa z lodówki. Mam garaż i w bryle i wolnostojący. Samochody zawsze w garażu. Przejście z garażu do domu tylko i wyłącznie przez wiatrołap - tam gdzie wejdzie do domu. Co to za sugerowanie przejścia garaż - kuchnia czy garaż -salon? Kto by tak chciał z butami i okryciem wierzchnim łazić? Wymiary garażu w bryle gdy nie masz drugiego wolnostojącego ? Minimum 50m2. I tak, nie muszę mieć większego salonu niż garaż :)
@aldente_
@aldente_ 22 сағат бұрын
Podstawowy i zasadniczy błąd przy określaniu funkcji piwnicy, a tym samym jej kosztów. Jak ktoś robi piwnicę, aby było to kolejne piętro, czyli temperatury wysokie, ogrzewanie, tynki, farby, panele, płytki, itd. to musi się liczyć z kosztem co najmniej takim samym jak koszt piętra. Jak ktoś robi piwnicę, aby w niej trzymać szpargały (np. choinkę na święta), przetwory, ziemniaki, zrobić w niej kotłownię, pralnię, suszarnię, wstawić rekuperator, falownik PV, itd. to koszt jej zrobienia jest nieporównywalnie mniejszy do standardu piętra. A całe ocieplenie zamyka się na wysokości przemarzania. Jak się jeszcze poduma, to i ten kawałek izolacji będzie zbędny.
@randomNick2826
@randomNick2826 Күн бұрын
Nawet nie patrząc na koszt garażu, to wiata samochodowa wydaje się znacznie sensowniejszą opcją obecnie, idealnie z dodatkowymi drzwiami z domu prosto do wiaty: - szyby z samochodu nie marzną - nie trzeba drapać, odśnieżać (mam obecnie wiatę na miejscu postojowym w mieszkaniu, przez 3 zimy nigdy nie drapałem szyb, sporadycznie nawieje sniegu na przednie lampy, ale to eliminuje roleta) - 75% sprzedawanych nowych samochodów to hybryda lub EV, można je grzać zdalnie z aplikacji, wybierając wiatę można kupić o 100k zł droższy samochód - chyba lepiej mieć Porsche pod wiatą niż Skodę w garażu ;) - śnieg z samochodu roztapia się w garażu, tej wody jest naprawdę sporo, i tak za każdym wjazdem/wyjazdem
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Nie ma wątpliwości że lepiej mieć wiatę niż nic :)
@piotrjedrzejczak3785
@piotrjedrzejczak3785 Күн бұрын
Jeszcze dochodzi kwestia podatku od nieruchomości w zależności czy jest w bryle czy wolnostojący :)
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
To prawda, o tym nie wspomnieliśmy.
@przemysl23
@przemysl23 Күн бұрын
Co do czekania aż brama się otworzy, to trzeba sprawdzić w którym momencie łapie sygnał z pilota. Ja mam tak, że jeszcze zanim podjadę pod dom, to brama już się otwiera i praktycznie z ulicy mogę bez czekania wjechać do środka ;)
@Mariuszukasik-gd7jg
@Mariuszukasik-gd7jg Күн бұрын
Rozważam wiatę na 2 samochody i doklejone do niego pomieszczenie gospodarcze. W jakiej technologii najlepiej to zrealizować żeby było to ekonomiczne? Garaż blaszany? Jakie wady takiego rozwiązania?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Najtaniej będzie garaż blaszany. Myślę że największą wadą tego rozwiązania jest wygląd.
@aldente_
@aldente_ Күн бұрын
Najlepszy jest garaż przyklejony do bryły budynku. Tani w budowie, nie szpeci posesji i kawałek do przejścia z drzwi do drzwi.
@KrzysztofJasinski-oi7ic
@KrzysztofJasinski-oi7ic Күн бұрын
Dziękuję za dyskusję. Parę uzupełnień formalnych związanych z przepisami (nie dyskutuje o słuszności przepisów) 1. Garaże typu blaszak. Garaż jako obiekt budowlany podlega pod warunki techniczne i ustawę o wyrobach budowlanych i przepisy dot. oczywiście zagospodarowania. Kupując blaszak formalnie ktoś powinien się zastanowić czy ma papiery jako wyrób budowlany albo czy jest złożony z wyrobów. Czy spełnia wszelkie wymagania wymogów dla garaży z warunków technicznych. 2. Nie można sobie wybrać czy odpływ ma być czy nie. Odpływ jest wymagany w garażach warunkach technicznych wraz ze spadkami do odpływu. W domach jednorodzinnych dopuszcza się odprowadzenie na nieutwardzony grunt - ale to raczej przypadek tych wolnostojących garaży a nie w bryle (nie można zrzucać wody przez uszczelkę pod bramą bo mamy wymagania dot. gryzoni, szczelności itp). Brakuje norm, które opisują jak ukształtować spadki na danej powierzchni aby odpływ był skuteczny - faktycznie woda z przedniego koła nigdy nie dopłynie do jakiegoś odpływu liniowego przy krawędzi bramy przy 0,5% spadku. 3. Garaż służy do przechowywania pojazdów oraz do ich "niezawodowej obsługi". Zatem są interpretacje, że można składować tam wyłącznie zestaw opon, po litrze płynu, parę narzędzi itp. Pomieszczeniem do składowania jest pomieszczenie gospodarcze, a nie garaż, kotłownia, czy poddasze nieużytkowe lub strych. Oczywiście to bardzo nieżyciowy przepis, ale ubezpieczyciel i PSP może myśleć inaczej. 4. Izolacja termiczna garażu. Nie można sobie tego wybrać - to ma być zaprojektowane. Od tej decyzji zmieniają wymagania formalne dla przegród i wentylacji oraz charakterystyka energetyczna budynku -Garaż nieogrzewany wymaga przegród na poziomie U<0,3 dla ścian i bodaj dla stropów U<0,25 oraz drzwi U<1,3. Rezygnacja z ogrzewania garażu zmienia charakterystykę projektowaną budynku drastycznie zmniejszając powierzchnie o regulowanej temperaturze. Garaż nieogrzewany może być wentylowany kratkami na przestrzał. -Garaż ogrzewany do 5*C (bo np. jest tam przyłącze wody, kanalizacja itp.) Ma wymagania w zakresie przegród wewnętrznych U<1 bez wymagań dla drzwi. Przegrody garażu wraz z bramą też mają wtedy wymagania w zakresie izolacyjności. Pojawia się tutaj za to przepis, który stawia wymagania aby garaż miał 1,5 krotną wymianę powietrza - czyli 2 kominy i wielkie kratki w bramie albo na ścianie ( absurd wstawiania ciepłej szczelnej bramy). To czy trzeba ocieplać czy nie zależy oczywiście od ściany. Silikat nie spełni U<1 ale 25 cm porothermu lub gazobetonu już spełni. 5. Szerokość garażu. Szerokość 3m nie spełnia warunków technicznych. Wymóg parkowania prostopadłego to 2,5m + 2x0,3 m od ścian (czyli 3,10 m). Oczywiście zgadzam się z sugestią, że ma być szeroko i swobodnie. Częstym problemem jest sam wjazd - projektant wykona garaż na dwa szerokie stanowiska a bramę zrobi tak, że trzeba 10x manewrować.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Dzięki za wypisanie tematów formalnych. Co do punktu 2 i 5- możesz podać konkretny paragraf?
@KrzysztofJasinski-oi7ic
@KrzysztofJasinski-oi7ic Күн бұрын
@@krystianlemkowski WT: § 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej: 1) szerokość 2,5 m i długość 5 m - w przypadku samochodów osobowych; 3. Stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody. § 104 3. Odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a: 1) ścianą powinna wynosić co najmniej 0,3 m; 2) słupem powinna wynosić co najmniej 0,1 m pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu § 107. 1. Posadzka w garażu powinna mieć spadki do wewnętrznego lub zewnętrznego wpustu kanalizacyjnego. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się wykonywanie spadku posadzki skierowanego bezpośrednio na nieutwardzony teren działki. Dodatkowo: Robienie schodów, które ograniczają wysokość miejsca postojowego jest też wątpliwe (wysokość min. 2m)
@zawadaan
@zawadaan 20 сағат бұрын
No i Krzysztof pozamiatał... No troszkę wstyd...
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
@@KrzysztofJasinski-oi7ic Dzięki!
@aldente_
@aldente_ 4 минут бұрын
Garaż typu blaszak nie kwalifikuje się pod obiekt budowlany, jeżeli nie jest trwale związany z gruntem. Czyli jak zrobisz betonowe słupki jako fundament, do nich przykręcisz blaszak, to nie będzie on obiektem budowlanym. A czy to blaszak, czy nie blaszak, nie ma znaczenia. Stosując taką nadinterpretację prawa jak ty, to grill by podchodził pod obiekt budowlany.
@piotrbachanowicz6329
@piotrbachanowicz6329 Күн бұрын
A propos za a małych samochodów w projekcie. Architekt z którym współpracowałem pasjami wrysowywał Porsche 911... A ja mu pasjami podmieniałem w cadzie blok z porsche na citroena c8 😂A tak wracając do tematu. Garaż jako garaż raczej mie ma sensu, wiatka carport z dostawioną częścią zamykaną, zwłaszcza że może robić za stojak na panele pv, ale sam garaż raczej nie ma sensu. Gdybym się budował dzisiaj, to jako kompleksowe rozwiązanie zrobił bym budynek bez podpiwniczenia, prefabrykowaną piwniczkę na ogórki odseparowaną od domu, na piwniczce graciarnio-kontener, a pomiędzy nimi łącznik w postaci wiatki na 2 auta.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Sensowność lub bezsens garażu jest kwestią głęboko filozoficzną po prostu :) Każdy ma swoje zdanie :)
@tomaszmaniuk9784
@tomaszmaniuk9784 Күн бұрын
Ciekawy materiał. Nawiążę do wcześniejszego podcastu - a co myślicie o wykorzystaniu płyty pir do ocieplenia między ścianą domu a garażem w bryle? Być może ta izolacja może być cieńsza lub bardziej skuteczna ?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Można tak zrobić.
@MrLukasw44
@MrLukasw44 Күн бұрын
Garaż w bryle budynku ma jedną NAJWAŻNIEJSZĄ zaletę PODATEK!!!! Podatek od wolno stojącego 800zł od tego samego w budynku 50zł!!!
@romanhoszowski4194
@romanhoszowski4194 Күн бұрын
Blaszak za to może w ogóle nie podlegać opodatkowaniu.
@piotrbachanowicz6329
@piotrbachanowicz6329 Күн бұрын
​@@romanhoszowski4194 jak masz spoko sąsiadów to nie będzie 😂
@romanhoszowski4194
@romanhoszowski4194 Күн бұрын
@@piotrbachanowicz6329 Akurat nie o to chodzi 😀. Z mocy prawa blaszaki mogą nie podlegać opodatkowaniu. Polecam zapoznać się z tematem. Pozdrawiam
@piotrbachanowicz6329
@piotrbachanowicz6329 Күн бұрын
@romanhoszowski4194 o ciekawe, masz możliwość na szybko podrzucić podstawę prawną
@MrLukasw44
@MrLukasw44 Күн бұрын
@piotrbachanowicz6329 to jest normalne ja za garaż 30 m2 place 500 zł a za budynek 200m 300 zł podatki. Budynki gospodarcze i garaże są okropnie opodatkowane. Natomiast w bryle płacisz jak za m2 domu. To proste
@kamilzielinski1303
@kamilzielinski1303 Күн бұрын
A czemu nie trzymać kosiarek, rowerów gdzieś w wiacie ogrodowej? koszt wybudowania czegoś takiego jest dużo niższy niż garażu
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Oczywiście że można tak zrobić, jeśli tak jest Tobie wygodniej.
@marcinkowalczyk3038
@marcinkowalczyk3038 Күн бұрын
Spojrzałem na podsumowanie yt i dylematy budowlane są przez mnie najczęściej odtwarzanym pocastem razem1637 minut😁
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Nie wiedziałem że da się z nami tyle wytrzymać :)
@marcinkowalczyk3038
@marcinkowalczyk3038 Күн бұрын
@krystianlemkowski najlepsze w tym wszystkim jest to że nie buduje domu i nie planuje budowy. Ale poprostu lubię was słuchać.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 23 сағат бұрын
@@marcinkowalczyk3038 Wow. :) Dziękujemy. Swoją drogą kiedyś sprawdzę, ile uzbierało się godzin wszystkich podcastów - podejrzewam, że zbliżamy się do setki. ;)
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
@@marcinkowalczyk3038 dziękujemy :)
@dominikjagodzinski2453
@dominikjagodzinski2453 Күн бұрын
Wypowiedź prowadzących według mnie bardzo powierzchowna i przez swoją niepełność wprowadzająca przyszłych inwestorów w błąd. PIR dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i szczelności tego materiału dla wody i wymiany gazowej daje nam rewelacyjne parametry izolacyjne połaci dachowej także latem gdzie opór cieplny dla innych materiałów maleje prawie dwukrotnie wraz ze wzrostem temperatury, dlatego nawet w poprawnie wykonanej izolacji wełną mineralną o grubości nawet 30cm możemy mieć przegrzane poddasze. PIR może stanowić alternatywe dla deskowania i papy, ponieważ jest też barierą dla gryzoni oraz kun. Najlepiej PIR stosować nakrokwiowo eliminując wszelkie mostki cieplne. Zastosowanie pod płytą PIR o grubości 15cm dodatkowego wypełnienia wełną mineralną między krokwie nie będzie błędem ponieważ nie wystąpi w warstwie wełny punkt rosy. Co do pary wodnej na poddaszu to powinna być usuwana przez wentylację. Dodatkowo jeśli PIR jest nakrokwiowo nie powinna być folia paroizolacyjna montowana od wewnątrz na krokwiach lub na stelażu, ponieważ pozwoli to migrować parze wodnej z przegrody do wewnątrz i usunieciu z wentylacją. Podsumowując, PIR to znakomity, niepalny materiał, nie potrzeba rzadnej szczeliny wentylacyjnej oraz paroizolacji od wewnątrz. Oglądam czesto wasze materiały ale dzisiaj idzie łapa w dół.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 22 минут бұрын
Zgadza się, zbyt powierzchownie potraktowaliśmy temat.
@irytek102
@irytek102 Күн бұрын
Zdecydowanie potwierdzam słowa Krystiana o tym jak działa zwykły blaszak w zimie. Parkuję tak od 5 lat i jeśli tylko auto wjechało suche, albo po przyjeździe się go oczyści ze śniegu, to w takim stanie pozostaje do rana przez mroźną noc. Żadnego skrobania ani zmiatania śniegu rano.
@fatallny
@fatallny Күн бұрын
U mnie różnica w projekcie w wersji z garażem i bez to aż 100tys. Planuje postawić zewnętrzny 35m obok i powinno wyjść około 45-50tys
@jacek0701
@jacek0701 Күн бұрын
U mnie z racji tego że buduje bez kredytu dopiero po budowie będę miał fundusze na garaż, zdecydowałem się na doklejony do ściany szczytowej i tak szczerze powiedziawszy z racji tego że mam wyjście z kotłowni do garażu, nie widzę większej różnicy pomiędzy tym a w bryle. Dodatkowo nie będę musiał go ogrzewać poprzez ściany działowe. Od drugiej strony mam zaprojektowany drewniany taras także wszystko będę mógł wykonać w drewnie i będzie to ładnie komponowało się z całym budynkiem.
@MrTulptuiz
@MrTulptuiz Күн бұрын
tylko w tym przypadku jest jeden minus, jeśli dobudowuje się garaż bezpośrednio do ściany domu potrzebne jest osobno pozwolenie na budowę z projektem
@piotrbachanowicz6329
@piotrbachanowicz6329 Күн бұрын
​@@MrTulptuiznie jest potrzebne pozwolenie, jako garaż zgłoszenie, jako budynek gospodarczy do 35m nie wymaga nawet zgłoszenia, zerknij do art. 29 P.B. jakiś czas temu sporo się uprościło
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
To co napisałeś dotyczy budynków wolnostojących. Jeśli garaż jest przyklejony do domu, to już nie podlega pod te przepisy i wymaga PnB.
@piotrbachanowicz6329
@piotrbachanowicz6329 Күн бұрын
@krystianlemkowski to go oddylatuj 2cm styropianu i już jest wolno stojący jak i budynek i garaż mają swoje niezależne cztery ściany ściany i posadowienie to garaż jest wolno stojący. Dasz radę wykazać na przepisach że jest inaczej?
@bolesawchrobry751
@bolesawchrobry751 Күн бұрын
Doprojektuj ten garaż od razu bo zapłacisz podatek od nieruchomości w większej wysokości (powierzchnia dobudowanego garażu z punktu widzenia podatków jest traktowany jako wolnostojący)
@wt9832
@wt9832 Күн бұрын
Mam garaż blaszany ocieplany i praktycznie jak nie ma silnych mrozów to można trzymać tam ziemniaki luzem i nie zamarzną..nie ma temp minusowej.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Jakie konkretnie masz rozwiązanie tego ocieplenia?
@romanzioo1676
@romanzioo1676 Күн бұрын
Panowie, może pomysł na kolejny film to montaż rolet/ żaluzji a mostek termiczny nad oknem....
@dre-gi2mj
@dre-gi2mj Күн бұрын
Dobry pomysł. Albo ogólnie: wady i zalety rolet u żaluzji zewnętrznych.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Mostek na pewno jest. Po prostu nie można mieć jednocześnie rolet i nie mieć mostka. Taki kompromis.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 23 сағат бұрын
@@krystianlemkowski Hej, nie spoileruj! ;-) Dopisuję temat do listy. :)
@ukaszmacieja7093
@ukaszmacieja7093 22 сағат бұрын
W nadproze wmurowana Płyta pir w miejscu montażu rolet. 5-8 cm w zależności jak to ktoś przeliczy. 8 cm zastępuje 15 cm styropianu więc jest na to sposób
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
@@jaksiewybudowac po prostu rozwiązałem dylemat jednym zdaniem :)
@wt9832
@wt9832 Күн бұрын
Dobry temat na dzisiaj..serdeczne dzięki za rzeczowe informacje.
@aneczkan1
@aneczkan1 Күн бұрын
2 miesiace jakichs upalow a Polacy boja sie tego jak diabla, reszte roku mysla jak oszczedzic na pradzie i ogrzewaniu😂 Buduje dom z roletami zewnetrznymi- od strony poludniowej salon i 3 pokoje
@mikrandr
@mikrandr Күн бұрын
thermal break - izolator termiczny
@Dooku8
@Dooku8 2 күн бұрын
Zgłębiłem dość dokładnie technologie pir, bo wydawała się ciekawa. Oczywiście montaż od środka jak wełna. Kiedy można To zastosować, tak jak powiedzieliście, gdy walczmy o centymetry. Przy remoncie, albo adaptacji poddasza. Czasami te 5 cm ocieplenia to jest być albo nie być, dla użytkowości poddasza. Oszczędzamy więc sporo miejsca, plus płyta klejona na zakład wydaje się lepsza od wełny która, zdarza się że się przesunie pod zabudową, taka płyta może mieć mniej mostków. Jeden z moich klientów robi wyliczenia i ocieplanie pir wychodzi znacznie drożej niż wełna, plus płyta ma spore straty na materiale ścinków nie da się wykorzystać
@30tomala
@30tomala 2 күн бұрын
To zadam pytanie ale o podłogę na stropie monolitycznym i nieużytkowym poddaszu.Monolit -->EPS 10cm a w nim reku --> 16cm PIR. Dawać folię pod spód?Na poddaszu będzie hulał wiatr.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem: ma być następująca kolejność od dołu: -strop żelbetowy -styropian -płyty PIR. Jeśli płyty PIR będą gazoszczelne, z powłoką aluminiową, to moim zdaniem będzie błąd. Jeśli płyty będą bez żadnej powłoki, to moim zdaniem żadna paroizolacja nie będzie potrzebna, ale powinno się to sprawdzić obliczeniowo.
@30tomala
@30tomala Күн бұрын
@krystianlemkowski Tak,taki układ,dzięki.Dobrze zrozumiełem że PIR-y bez powłok są otwarte dyfuzyjnie?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Күн бұрын
@@30tomala tak. Może nie są pod tym względem bardzo dobre, ale przepuszczają parę. Zawsze trzeba szukać informacji na ten temat w karcie technicznej.
@krzysztofg1178
@krzysztofg1178 2 күн бұрын
Dziekuję za wyjaśnienia, zapominam o GWC. Pozdrawiam
@marcinrudzki84
@marcinrudzki84 2 күн бұрын
Witam Panowie Fatalna różnica naglosnienia między jednym i drugim prelegentem ...jeden za cicho drugi za glosno wymodolujcie to.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 2 күн бұрын
Tak, wiem, niestety nic się z tym nie da zrobić. Zapraszam do przesłuchania tego podcastu na Spotify - tam wrzuciłem dobrą wersję.
@marcinrudzki84
@marcinrudzki84 2 күн бұрын
@jaksiewybudowac o super dzięki :)
@kacperskarzynski3874
@kacperskarzynski3874 2 күн бұрын
Znacie jakieś rozwiązanie na ograniczenie strat ciepła na wentylacji poddasza? U szczytu ściany szczytowej na poddaszu nieużytkowym mam otwory wentylacyjne fi 160 obustronnie. Dalej razi mnie to trochę, że wszędzie należy dbać o ciągłość termoizolacji, a tu dwie dziury jak dłoń.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 күн бұрын
Poddasze nieużytkowe powinno znajdować się w całości poza izolacją cieplną. Jeśli taka izolacja jest ciągła i szczelna, to na poddaszu nieużytkowym spokojnie może hulać wiatr.
@perun4428
@perun4428 2 күн бұрын
chyba nie rozumiem tego problemu z tą wilgotnością, skoro deskowanie od zewnątrz będzie zaizolowane dyfuzyjnie ale od środka odsłonięte to wilgotność będzie regulowana z wnętrzem, a za oddychanie budynku opowiada wentylacja, więc jak nie ma na poddaszu wysokiej wilgotności to raczej problemu nie powinno być, a jak będzie wysoka to raczej nic nie pomorze, w dodatku łączenia płyta/deska będzie miało tą samą temperatur więc na łączeniu wilgoć nie powinna się skraplać, w dodatku jak się kładzie wełnę to daje się folie paraizolującą, więc wełna też zbytnio to nie oddycha raczej zacniejsza kwestia ze pir ma 50% lepszą izolacyjność ale za to kilka razy jest droższa, więc ekonomicznie nie za bardzo
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 күн бұрын
Chodzi przede wszystkim o przypadek kiedy przy źle dobranych warstwach dachu można doprowadzić do sytuacji w której zamkniemy sobie parę pomiędzy płytami PIR na dachu, a paroizolacją.
@vincenty41
@vincenty41 3 күн бұрын
Hej, trafiłem ostatnio na badania z których wynkia, że xps odkopany po 15 latach był w 20% nasiąknięty wodą. Dodatkowo stracił blisko 50% oporu cieplnego względem oporu początkowego. Zastanawiam się jak to się ma do wanny z xpsa, którą czesto układa się pod płytą fundamentową. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 3 күн бұрын
Nie znam tych badań, możesz podesłać?
@vincenty41
@vincenty41 5 сағат бұрын
@@krystianlemkowski KZbin usuwa każdy mój komentarz zawierający linka do artykułów. Przesłałem Ci więc linki mailowo, ale jeśli będą zasadne to sądzę, że warto kiedyś wspomnieć o nich na kanale :)
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 сағат бұрын
@@vincenty41 Dzięki za podrzucenie tych badań, bardzo ciekawe wyniki. Dla mnie morał z tego jest taki sam jak zawsze: najlepsza hydroizolacja i termoizolacja to taka, która nigdy nie zobaczy wody. Czyli trzeba zadbać o odprowadzenie wody zanim dotrze do izolacji.
@flipflap4201
@flipflap4201 4 күн бұрын
Serio!? Oczekiwalem wiecej niz toretycznego hipotetyzowania.
@kamilzielinski1303
@kamilzielinski1303 5 күн бұрын
do jakiej temperatury możemy bezpiecznie lać płytę fundamentową?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 5 күн бұрын
100% bezpiecznie jest tylko powyżej zera.
@kamilzielinski1303
@kamilzielinski1303 5 күн бұрын
@krystianlemkowski dziękuję za odpowiedź
@grzegorzsawicki4035
@grzegorzsawicki4035 5 күн бұрын
Powszechnie stosowany termin to "przekładka termiczna"
@jacek0701
@jacek0701 6 күн бұрын
Wytłumaczcie tylko dlaczego trzeba stosować folię paroizolacyjna między krokwią a plyta? Bo gdy się z niej zrezygnuje to wtedy już nie ma żadnego pudła na wilgoć i problem rozwiązany
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 5 күн бұрын
Folię trzeba stosować w tradycyjnym układzie z np. wełną mineralną. Przy płytach PIR na zewnątrz jej ułożenie jest błędem.
@domin85-q6p
@domin85-q6p 6 күн бұрын
Którzy producenci/fabryki z waszego doświadczenia są Waszym zdaniem godni polecenia? Podobne pytanie o montaż
@domin85-q6p
@domin85-q6p 6 күн бұрын
Coraz częściej widzi się podwaliny/poszerzenia okienne pod drzwiami tarasowymi (oferowane jako opcja przy zakupie okien). Czy zalecacie je stosować? Jak rozumiem jej kluczową funkcją jest pozbycie się ewentualnego mostka na styku beton-rama okienna (jakieś inne kluczowe funkcje?). Moje wątpliwości wynikają z faktu że reszta ścian (bez otworów na drzwi) nadal podciąga zimno ze ściany fundamentowej a ściana od zewnątrz czy użyjemy podwaliny czy nie i tak jest ocieplona. Drugie pytanie dotyczy hydroizolacji - zauważyłem, że niektórzy nie kładą papy na posadzce w miejscu otworów na drzwi tarasowe. Czy podwalina spełnia wtedy funkcję hydroizolacji? Czy należałoby zachować ciągłość papy niezależnie od decyzji w sprawie użycia podwaliny?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 5 күн бұрын
Powinna być zachowana ciągłość papy pod podwaliną. Podwalina izoluje pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem budynku. Zastępuje ocieplenie na zewnątrz i izoluje posadzkę betonową od zimna.
@domin85-q6p
@domin85-q6p 5 күн бұрын
@@krystianlemkowski dziękuję. Czyli jak rozumiem gdyby zamiast podwaliny był zwyczajny beton/pustak to wtedy ocieplenie z zewnątrz tego miejsca jest problematyczne dlatego podwalina jest lepszym rozw.? Załóżmy taras z płyt betonowych. Jaka jest Pana ogólna opinia na temat stosowania podwalin? Szedłby Pan w to? Również, co do wysokości podwaliny - wydaje się że podwalina zaczynająca się od samego chudziaka ma sens, prawda?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 5 күн бұрын
@@domin85-q6p Ocieplenie z zewnątrz to mały problem. Gorzej jest z tym, że wylewka dochodzi wtedy do takiej podmurówki i jest dużym mostkiem termicznym. Moim zdaniem podwaliny to dobre rozwiązanie, szczególnie w oknach HST, a wysokość powinna wynosić minimum 10, lepiej 15cm.
@gosslukasz
@gosslukasz 7 күн бұрын
Osobiście mam dom jednorodzinny zaprojektowany z płytą pir nad krokwiami. Projekt indywidualny chętnie podeślę Panom ten projekt pod dyskusję czy to jest zgodne ze sztuką czy nie.
@userofsmartuniverse273
@userofsmartuniverse273 7 күн бұрын
Jest polemika 😮... podejmiecie się tematu krytyki użycia kolejnej nowinki typu płyty pir, mianowicie ogrzewania płaszczyznowego kapilarnego?
@robertkujawa3504
@robertkujawa3504 7 күн бұрын
to ten pan co odradza domy szkieletowe, więc trzeba to traktować z przymrużeniem oka
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 7 күн бұрын
Nie odradzam domów szkieletowych - to dobra technologia. Przestrzegam tylko przed tym, że budowa domu szkieletowego może być utrudniona z uwagi na małą liczbę kierowników budów, projektantów i wykonawców znających się na tej technologii. Poza tym walczę z mitami - domy szkieletowe nie są bardziej energooszczędne od domów murowanych (można wybudować pasywny dom murowany i dom szkieletowy z ogromnym zapotrzebowaniem na energię i odwrotnie), nie są tańsze (to wymaga analizy konkretnego projektu) i nie są zdrowsze (technologia nie ma wpływu na zdrowie - negatywny wpływ na zdrowie ma np. niesprawna wentylacja). Po więcej informacji zapraszam do mojego serwisu (link pod filmem) - jest tam m.in. moja polemika z właścicielem firmy budującej domy szkieletowe.
@diesel34167
@diesel34167 7 күн бұрын
Instalatorzy, projektanci, handlowcy, producenci pomp ciepła robią na ludzkiej ciemnocie miliony złotych. Wciska się ciemnemu ludowi, choć i sami projektanci inteligencją nie grzeszą, najdroższe i najgłupsze rozwiązania w dobie walki z dwutlenkiem węgla. Wszyscy jak zaklęci milczą w temacie domów pasywnych. Nigdy nie zaproponują klientowi tego tańszego rozwiązania. Czemu tańszego? Bo odpada 80 tys zł za drogą podłogówkę i pompę ciepła. Nawet dopłata do podwójnego styropianu i ciepłej, pasywnej stolarki okiennej co w sumie daje razem 55 tys zł jest opcją tańszą o jakieś 20 tys. zł na starcie. W domu pasywnym zamiast drogiej pompy c. wystarczy najmniejszy klimatyzator kasetowy wpięty w system rekuperacji z 7 tys zł. Reszta, to kwestia "ciepłego" montażu stolarki, likwidacji mostków, prostej bryły, braku okien od północy. I to wszystko. Koszt budowy mniejszy o ponad 20 tys. zł. koszta roczne ogrzewania spadają do poniżej tysiąca na sezon oraz bezcenny komfort psychiczny, że w razie awarii pompy przyjdzie zamarznąć zanim łaskawie pojawi się serwis.
@Darek-gh6pd
@Darek-gh6pd 8 күн бұрын
A co z pianą PUR bezpośrednio na deskowanie można czy nie ?
@teesHQ
@teesHQ 8 күн бұрын
Blokada/bariera termiczna chyba lepiej brzmi niż przerywacz
@mirosawstrucki7574
@mirosawstrucki7574 8 күн бұрын
Są dwie kwestie (problemy), na które chciałem zwrócić uwagę. Mianowicie pierwszy to - przenikanie wilgoci z wnętrza budynku na zewnątrz i tu są 2 rozwiązania, które to rozwiązują: rekuperacja i folia paroizolacyjna. Jak to zastosujemy to wnikanie wilgoć do ściany będzie zminimalizowane prawie do zera. I teraz sobie załóżmy, że zamiast folii paraizolacyjnej stosujemy pianę PIR zamkniętokomorową, która działa tak samo jak folia, która ma 0,5 mm grubości) tylko dodatkowo piana ma np. 20 cm grubości też nie pozwala wniknąć wilgoci do środka przegrody a jest dodatkowo warstwą izolacyjną o bardzo dobrym współczynniku U. Więc problem z wilgocią jest rozwiązany i jest ciepło. Druga kwestia to punkt rosy, który w ścianie ocieplonej wełną występuje co powoduje, że wilgoć z zewnątrz budynku wchodzi w przegrodę dachu czy ściany i dlatego właśnie ta przegroda musi być otwarta dyfuzyjnie, aby wilgoć powstała na skutek punktu rosy mogła wyjść na zewnątrz. Natomiast jak zastosujemy pianę PIR zamkniętokomorową to pozbywamy się punktu rosy, gdyż przez to, że piana jest zamkniętokomorowa punkt rosy nie powstaje. Czy mogę prosić o ustosunkowanie się do mojego toku myślenia?
@pawedunal3477
@pawedunal3477 8 күн бұрын
Rekuperacja rozwiazuje problem pary wodnej w budynku?
@perun4428
@perun4428 2 күн бұрын
na pewno pomorze
@KrzysztofJasinski-oi7ic
@KrzysztofJasinski-oi7ic 8 күн бұрын
Trochę wylane dziecko z kąpielą w tytule. Oczywiste jest to, że położenie czegoś o wyższym oporze dyfuzyjnym na stronę zewnętrzną nakazuje od razu zadać pytanie o to co się stanie i głupio jest podjąć decyzję bez żadnych obliczeń CW. Jednakże takie rozwiązania Wełna+PIR normalnie występują w normie DIN 4108-3:2024 (od pkt 5.3.4.2 ) jako przekroje "które nie wymagają dowodów matematycznych". (Aczkolwiek ta norma nie jest święta) Producenci PIR na dachu proponują płyty z okładziną z jakichś tam muszelek, które nie zmieniają parametrów rdzenia płyty, które mi wynosi ok. 70-80 (EPS to od mi= 20 do 60) Paraizolacja dobra i dobrze położona wbrew pozorom załatwia nam bardzo dużo tematów związanych dyfuzją w okresie zimowy (w lato pojawiają się znacznie ciekawsze zagadnienia) W budownictwie szkieletowym wykonuje się normalnie układy Paroizolacja+Wełna w szkielecie + płyta + ETICS z 20cm EPS. ( opór dyfuzyjny 20 cm EPS będzie zbliżony do 10cm PIR) Oczywiście fani budownictwa szkieletowego zaczną zaraz krzyczeć, że tylko wełna, ale tak naprawę nigdy nie zrobili żadnych symulacji sami. Mam taką klientkę, która chce wymienić pokrycie dachowe i od razu dorzucić sobie izolacji termicznej. Pierwsza propozycja poszła na STEICO nakrokwiowo - ale okazało się, że potrzebny jest konstruktor z uwagi na gęstość płyty (240 kg/m3). Dlatego poszliśmy w analizę PIR. W symulacji okazało się, że nic strasznego nie dzieje się w tym dachu jak się położny się na na dach zaizolowany wełna jeszcze 10 cm PIR bez okładzin ameliniowych (pod warunkiem obecności paroizolacji od spodu). Producent pokazał jeszcze w niemieckiej normie propozycje bardzo dziwnego układu, od spodu: Paroizolacja Sd 10, Wełna 15cm+Paroizolacja SD10+PIR+Szczelina wentylacyjna. Tutaj akurat zanegowałem to dziwne rozwiązanie. d Tutaj trzeba uważać na zjawiska letnie ale w tych zjawiskach już trzeba potrafić brać pod uwagę wiele dynamicznych czynników a wiedzy i programów komputerowych do tego w Polsce nie ma (prawie). Do całek układanki dochodzą moje ulubione tematy pożarowe - Większość domów ma wymóg NRO dachu. Nie każde pokrycie zapewnia to automatycznie i wtedy cały przekrój przekrycia musi być NRO lub trzeba zastosować przebadany układ. - Części poddasza przeznaczone na stały pobyt ludzi muszą być oddzielone od palnych elementów przegrodą EI30. Producenci GK dają takie badania pod warunkiem wystąpienia w krokwiach i często pod nimi odpowiedniej izolacji termicznej, która występuje w badaniu. W tej chwili tylko jeden producent piany ma badanie z jednym producentem GK ( ale rynek szybko się zmienia, może jest coś więcej). Nie wiem czy są systemy przebadane z PIREM od spodu. Zatem da się. Za każdym razem i tak powinno robić się obliczenia, ale obliczenia dachu są często zbyt trudne - przy dachach nie zaleca się stosowania metody Glassera.
@KrzysztofJasinski-oi7ic
@KrzysztofJasinski-oi7ic 8 күн бұрын
CO do okładzin z folii na pirach. Kiedyś obwodziłem wszystkich producentów PIRów aby podali mi parametry swoich okładzin (Bo na Wuj mi informacje o rdzeniu jak nie wiem czym jest obłożone). Tylko jeden mi wartość, ale sugerował, że jest bardzo niepewna.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 күн бұрын
Dzięki za te informacje :)
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434 8 күн бұрын
Panowe tak się składa, że mam 30 cm pir w dachu. Koszty ogrzewania ekogroszkiem w sezonie 23/24 to niecałe 1650zł. Dom 153m. Pan inżynier opowiada takie bzdury o paro przepuszczalności, że głowa boli. Ciekawe po co na wełnę zakłada się paroizolację? Zapomniałeś inżynierze, że pir jest nienasiąkliwy i taka płyta sama z siebie jest gazoszczelna. Nie zachodzi więc zjawisko kondensacji wilgoci w izolacji termicznej jak ma to miejsce w wełnie. Jak można mieć tytuł inżyniera i nie wiedzieć takich rzeczy? Opowiadasz banialuki nie biorąc pod uwagę właściwości płyt pir. Mówiąc bardziej obrazowo, jesteś jak koleś, który mówi, że poruszać można się tylko konno, bo trawa jest wszędzie. Nie bierzesz pod uwagę zalet nowych środków transportu. Ty nie wiesz czy celowo pomijasz fakt, że ewentualna kondensacja pary wodnej na zewnętrznej części płyty będzie miała miejsce w przestrzeni wentylowanej pod blachodachówką? Nie dość, że ewentualne skropliny odparują, to nie masz zjawiska pogorszenia termoizolacyjności bo materiał jest suchy w całym przekroju. To co mówisz to pieprzenie w stylu mój dziadek tak robił, mój ojciec tak robił i ja będę tak robił. Do czytających ten komentarz. Jeśli chcecie rzetelnych informacji jak zachowuje się pir w dachu, zapraszam do zadawania pytań.
@michawancke4974
@michawancke4974 8 күн бұрын
Czy te 30cm pir jest nakrokwiowo? Planuję taki dach i zastanawiam się nad wentylacją przestrzeni pod dachem. Wydaje mi się, że w domu z wentylacją mechaniczną wystarczy jeśli poprowadzę dwa kanały wywiewny i nawiewny po przeciwległych krańcach takiego strychu. Czy krokwie masz odkryte?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 күн бұрын
Zachęcam do słuchania ze zrozumieniem. Mówiłem nie o kondensacji w materiale, ani o kondensacji na zewnątrz płyty PIR. Mówiłem o zamykaniu pary wodnej w źle skonstruowanej przegrodzie.
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434 8 күн бұрын
@@krystianlemkowski Jeśli układa się płytę prawidłowo i dba o gazoszczelność zamków (robi się to za pomocą łączenia taśmą aluminiową, to nie ma opcji by kondensowała się para wodna. Proszę sprawdzić opór dyfuzyjny płyt pir i porównać go z oporem dyfuzyjnym folii paroizolacyjnych. Przy pirze mamy "newralgiczne miejsca tylko na zamkach, a przy wełnie cała połać pokryta folią podatna jest na uszkodzenia. Co jest lepszym izolatorem pary pół milimetra folii o SD 150 czy pir o SD na poziomie ponad 3000. Pan w swojej wypowiedzi uznał, że nie można prawidłowo skonstruować przegrody z płytą pir. Taką supozycję zawarł Pan w wypowiadanych zdaniach.
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434 8 күн бұрын
@@michawancke4974 Proszę pomyśleć. Czy w domu z mizerną wentylacją grawitacyjną zgniły Panu kiedyś meble? No nie. Przy wentylacji mechanicznej tym bardziej nie zgniją deski i konstrukcja dachu.. Zresztą wykraplanie pary wodnej następuje tylko na zimnych powierzchniach, a deskowanie pod Pirem jest w strefie ciepłej.
@michawancke4974
@michawancke4974 8 күн бұрын
@@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434 Ok, chyba faktycznie nie będzie tam potrzebna dodatkowa wentylacja. Przy zastosowaniu płyt PIR nie jest wymagane deskowanie, czy możesz podać co zdecydowało o dodaniu takiej warstwy? Czy łączenia płyt uszczelniałeś taśmą aluminiową "od wewnątrz"?
@MrTulptuiz
@MrTulptuiz 8 күн бұрын
Nie do końca zgadzam się z opinią że płyty pir nie powinny być stosowane jako ocieplenie dachu. Jeśli mamy układ nakrokwiowy czyli: krokiew - deskowanie - paroizolacja (musi być szczelnie założona i wywinięta pod murłatę do wewnątrz) - płyta pir - membrana otwarta dyfuzyjnie - kontrłaty i łaty - pokrycie dachowe to w takim przypadku płyta pir robi nam i za izolację termiczną i paroizolację, krokwie I deskowanie oddycha od środka (nie możemy już ich ocieplać, najlepiej zostawić widoczne), od zewnątrz mamy zapewnianą wentylację pod łatami i odpowiedzenie wilgoci dzięki membranie), taka konstrukcja powinna być zgodna z wytycznymi. więc w przypadku ocieplenia nakrokwiowego i odpowiedniej konstrukcji taki dach jest jak najbardziej oddychający. W przypadku docieplenia płytami pir międzykrokwiowo to zgadzam się w 100%, jest to strzał w kolano. Jeśli coś pominąłem lub popełniłem gdzieś błąd to zapraszam do dyskusji
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 күн бұрын
W takim układzie, gdy krokwie są odkryte, wszystko jest ok.
@aknfhb21
@aknfhb21 8 күн бұрын
Co myślicie na temat położenia na podłodze płyt pir ale III gatunku (frez uszkodzony, folia urwana etc) są w cenie styropianu no ale cieplejsze.
@stanisawkocwin3002
@stanisawkocwin3002 8 күн бұрын
będzie działać i to jak, zasada jest tylko tak że nie wolno lać anhydrytu bezpośrednio na pir z aluminium, bo aluminium i anhydryd reagują ze sobą i mogą gazować , trzeba w takiej sytuacji dać folię.
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434
@zdrowiaszczesciapomyslnosc6434 7 күн бұрын
Wypełnij ubytki pianą, zaklej taśmą i gitara. No i weź do serca to co napisał kolega wcześniej. Okładzina płyt pir gryzie się z anhdrytem.
@30tomala
@30tomala 2 күн бұрын
Sam planuję takie rozwiązanie na stropie monolitycznym(poddasze nie użytkowe).Skąd takie płyty w gorszym gatunku można kupić????