Te specjalne bloczki fundamentowe mają konstrukcję przekładkową zwiększającą izolacyjność głównie w kierunku poziomym, mniej w pionie. Ich konstrukcja jest jak pustaki, wypełnione pianką. Cena do korzyści wypada słabo, więc w większości przypadków nie ma uzasadnienia do ich stosowania. Jeśli nośność pozwala, to można zastosować rozwiązanie tańsze i bardziej dostępne, czyli bloczki keramzytowe. Można wymurować z nich całość fundamentów, albo tylko 2-3 warstwy przekładkowe. U mnie są dostępne w wymiarze standardowego bloczka betonowego i kosztowały ostatnio 5pln za sztukę. Częściej sprzedają w wymiarze dwóch standardowych bloczków, bo jest to lżejszy materiał.
@KrzysztofJasinski-oi7icАй бұрын
Podcast git. Kosmetyczne uwagi 1. Jeżeli garaż jest ogrzewany do 5*C bo np. Jest przyłącze wody to przepis wymaga i tak wsp. U dla ścian. 2. Wg mojej wiedzy Nie istnieją dopuszczone systemy izolacji wewnętrznej oparte na EPS 3. Wyłaz powinień mieć wymiar przynajmniej 80x80 jeżeli dostęp do dachu jest przez strych. Pojawia się też wymóg EI15 dla wyłazu nawet w domach jednorodzinnych 4. Garaż ogrzewany ( a właścieie nie ogrzewany tylko z awaryjnym podtrzymaniem temperatury ) wymaga 1,5 krotnej wymiany powietrza na godzinę. Wchodzi do w absurdy gdy trzeba robić szczelne ciepłe bramy a potem przywalić w niej dwie ogromne kratki. 6. Rozporządzenie o ochronie p.poż nie pozwala na składowanie materiałów palnych na strychu (a propo wynoszenia przez szeroki wyłaz) - pozdro dla ubezpieczycieli
@patryciusz1Ай бұрын
Mam garaż w bryle budynku w środku 10 cm na suficie i ścianie oddzielającej od części mieszkalnej. W tamtym roku najniższa temperatura to było 9 stopni.
@kacperskarzynski3874Ай бұрын
Czy mógłbym prosić o źródło tego przepisu o tym, że nie można składować na strychu materiałów palnych?
@KrzysztofJasinski-oi7icАй бұрын
@@kacperskarzynski3874 Rozporządzenie o ochronie p.poż budynków par. 4, ust.1, pkt 12
@kacperskarzynski3874Ай бұрын
@KrzysztofJasinski-oi7ic dziękuję. Swoją drogą meble chyba by pod to nie podchodziły (patrząc na rozróżnienie w punkcie 8), ale totalnie mógłbym trzymać na strychu coś co pod to podchodzi. Swoją drogą totalnie nie rozumiem czemu to samo dotyczy pomieszczeń technicznych, ale jak rozumiem przy weryfikacji szkody byłoby to brane pod uwagę
@KrzysztofJasinski-oi7icАй бұрын
@@kacperskarzynski3874 o jakim rozróżnieku w pkt 8 mowa? Czemu meble pod to by nie podchodziły ? Szczerze mówiąc nigdy nie szukałem intspretacji, czy wyrokó w zakresie tych przepisów. Wiadomo, że troche te przepisy trącają myszką . Gdybym był ubezpieczycielem to bym często korzystał z tych zapisów
@informatykainformatyka2860Ай бұрын
Super rady, materiał pomocny.
@celticsfanplАй бұрын
Dzień dobry, Panowie, dzięki za kolejny wartościowy podcast. Jednocześnie podrzucam dylemat z którym zmaga się wielu inwestorów. Jakie drzwi tarasowe wybrać? - rozwierne/przesuwne, przegląd różnych systemów. Mało jest w Internecie rzetelnej i obiektywnej wiedzy, wymienienia wad, zalet danych rozwiązań. Większość wartościowych informacji zakryta przez masę marketingu i ludzi promujących dane rozwiązanie, bo je posiadają.
@krystianlemkowskiАй бұрын
Niezły temat, może za jakiś czas to przygotujemy.
@joannafiglarz5848Ай бұрын
Może: "antymostek termiczny" ?
@dariuszpodgorski6790Ай бұрын
Dziękuję Panowie za Waszą pracę na kanale. Zaczynam budowę w kwietniu przyszłego roku i wiem że skorzystam z Waszych porad...Pozdrawiam.
@krystianlemkowskiАй бұрын
Bardzo proszę :)
@acme698826 күн бұрын
Okna im większe, tym lepsze. Najbardziej przewodzi ramka dystansowa między szybami i rama okna. Dodatkowo przeszklenie na nasłonecznioną stronę, to zyski cieplne od słońca. Lepiej więc zamiast 2 małych okien, zastosować jedno duże, bo proporcja powierzchni przeszklonej do obwodu będzie lepsza.
@krystianlemkowski25 күн бұрын
Wszystko się zgadza gdy porównujesz okno do okna, ale jak porównasz nawet najlepsze okno ze ścianą to już wypada do słabo. A zimą, jak jest ciemno przez kilkanaście godzin dziennie i jeszcze pochmurno, to zysków od słońca po prostu nie ma.
@MrTulptuizАй бұрын
jak dla mnie brakuje mi szczególnie dachu, w skrajnych przypadkach może to być 30% strat ciepła. Szczególnie ważną jest kwestia ciągłości termoizolacji oraz paraizolacji. Co do termoizolacji myślę, że jednym z lepszym z rozwiązań jest zrobienie ocieplenia nakrokwiowego. Co do ciągłości paraizolacji to trochę temat bardziej skomplikowany, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę żeby membrana nie była podziurawiona jak ser szwajcarski np podczas montażu płyt gk na poddaszu.
@krystianlemkowskiАй бұрын
Dokładnie tak jak piszesz: ciągłość paroizolacji i termoizolacji jest bardzo ważna. Do tego dochodzi też ciągłość bariery powietrznej i hydroizolacji i mamy kompletny przepis na dom pasywny :)
@mikrandrАй бұрын
thermal break - izolator termiczny
@michwroАй бұрын
Podaję propozycje polskiej nazwy thermal brake- zapora termiczna
@mcincinАй бұрын
Punkt 7 moim zdaniem nie dotyczy domu szkieletowego gdzie ocieplenie jest w środku w belkach ponadto ciepło nie ucieka w taki sam sposób po drewnie jak po betonie oraz ocieplamy również chudziaka.
@PoLudzkuYTАй бұрын
Hej Panowie. Podrzucam pomysł na odcinek bo aktualnie sam się nad tym zastanawiam. Sufit katedralny, wady, zalety, co za tym idzie dalej wplyw na okna itp... Pozdrawiam 😊
@krystianlemkowskiАй бұрын
Dobry pomysł, dzięki :)
@voytechjАй бұрын
Wspomniany został Zembrowski i "Tworzenie domów bez błędów". Był kiedyś jego kanał na YT ale znikł albo zmienił nazwę. Czy wiecie co się stało? Obejrzałem chyba jeden albo dwa filmiki, były bardzo ciekawe i pouczające. Dałem zo zakładek żeby później obejrzeć resztę ale się spóźniłem i kanał został chyba skasowany 😞
@kamilk1403Ай бұрын
Też jestem ciekawy co z tym kanałem - może uda się z nim zrobić odcinek, bo przydała by się aktualizacja tej książki 😊 Ciekawe ile teraz ona kosztuje 😊
@jaksiewybudowacАй бұрын
Został usunięty. Zacytuję post Pana Jerzego, który umieścił na facebooku: "Właśnie otrzymałem następujące uzasadnienie: "Sprawdziliśmy Twoje treści i stwierdziliśmy, że poważnie lub wielokrotnie naruszają nasze zasady dotyczące spamu, nieuczciwych praktyk i oszustw. Dlatego usunęliśmy Twój kanał z KZbin". Ani zdania o jakim naruszeniu ich regulaminu. Pstryk i ... koniec! Zamieściłem 14 wykładów, a w nich tylko merytoryczne treści - głównie o poprawności stosowania fizyki budowli i o błędach w projektach i wykonawstwie. Możliwe, że moje stwierdzenia o błędach, to nieuczciwa praktyka albo oszustwo? Gdybym coś naruszył, to zapewne zareagowaliby po pierwszym czy drugim wykładzie, a nie dopiero po ankiecie po 14-tym wykładzie. Chyba nadepnąłem komuś na odciski?!"
@krystianlemkowskiАй бұрын
@@kamilk1403 nie wiem nic na ten temat, nie śledziłem tego.
@krystianlemkowskiАй бұрын
Komentarz na prośbę Sławka - Kanał został usunięty na początku roku. Pan Jerzy napisał na facebooku: "Właśnie otrzymałem następujące uzasadnienie: "Sprawdziliśmy Twoje treści i stwierdziliśmy, że poważnie lub wielokrotnie naruszają nasze zasady dotyczące spamu, nieuczciwych praktyk i oszustw. Dlatego usunęliśmy Twój kanał z KZbin". Ani zdania o jakim naruszeniu ich regulaminu. Pstryk i ... koniec! Zamieściłem 14 wykładów, a w nich tylko merytoryczne treści - głównie o poprawności stosowania fizyki budowli i o błędach w projektach i wykonawstwie. Możliwe, że moje stwierdzenia o błędach, to nieuczciwa praktyka albo oszustwo? Gdybym coś naruszył, to zapewne zareagowaliby po pierwszym czy drugim wykładzie, a nie dopiero po ankiecie po 14-tym wykładzie. Chyba nadepnąłem komuś na odciski?!"
@kamilk1403Ай бұрын
@@krystianlemkowski fajnie byłoby omówić zagadnienia z tego poradnika i zrobić wywiad z autorem 😉
@przemysl23Ай бұрын
Podobno mówi się przekładka termiczna ;)
@kacperskarzynski3874Ай бұрын
Znacie jakieś rozwiązanie na ograniczenie strat ciepła na wentylacji poddasza? U szczytu ściany szczytowej na poddaszu nieużytkowym mam otwory wentylacyjne fi 160 obustronnie. Dalej razi mnie to trochę, że wszędzie należy dbać o ciągłość termoizolacji, a tu dwie dziury jak dłoń.
@krystianlemkowskiАй бұрын
Poddasze nieużytkowe powinno znajdować się w całości poza izolacją cieplną. Jeśli taka izolacja jest ciągła i szczelna, to na poddaszu nieużytkowym spokojnie może hulać wiatr.
@acme698826 күн бұрын
Fachowo nie przerywacz, tylko przekładka termiczna. Takie nazewnictwo przynajmniej było 30 lat temu.
@kozzackАй бұрын
A co z puszkami nadstawnymi lub podtynkowymi od rolet zewnętrznych?
@krystianlemkowskiАй бұрын
to powinno być miejsce nr 9 :)
@robertgorski2327Ай бұрын
Dlaczego pierwsze bloczki przy murowaniu ścian stawiamy na papie w przypadku płyty fundamentowej. Rozumiem, że w przypadku tradycyjnych fundamentów chcemy odciąć podciąganie kapilarne. Ale w płycie mamy beton wodoszczelny, hydroizolacji pod płytą. Czy na gotowej płycie przed położeniem styropianu też musimy położyć folie wodoszczelna jak w przypadku chudziaka?
@krystianlemkowskiАй бұрын
To że płyta jest z betonu wodoszczelnego nie znaczy że w 100% odcina podciąganie kapilarne. Na płycie postępujemy dokładnie tak samo jak na fundamentach tradycyjnych i chudziaku.
@rafalrafaello8607Ай бұрын
Panowie czy jesli na strychu nie ma ogrzewania i ocieple dach welna czy piana to czy to ocieplenie cos da dla temperatury strychu czy jak to pisza na forach budowlanych bedzie to ocieplalo tylko dach? A jesli wrzucic ogrzewanie to jakie na ten duzy strych srednio uzywany? Pozdrawiam
@dre-gi2mjАй бұрын
Ja jak ocieplilem nieogrzewany strych to mi temperatura wzrosła względem tej na zewnątrz o ok 8 stopni. Przy +4 miałem na strychu + 12 stopni. Nie wiem jak wygląda sprawa w mrozy, bo nie miałem okazji sprawdzić. Ocieplilem wełną 15 cm między krokwie i taki klin między podloge a skos, bo nim trochę zimno wchodziło też.
@barrybookmaker7433Ай бұрын
wentylujesz to poddasze ? @@dre-gi2mj
@dre-gi2mjАй бұрын
@@barrybookmaker7433 mam stryszek podzielony na dwie połączone części. We większej przed wełną jest paroizolacja strotex a w mniejszej sama wełna niczym nie zasłonięta. Za wełną drewniane listewki szerokosci 3 cm między którymi jest szczelina a potem deskowanie, membrana i dachowki. Czy to dobrze? Czy w takim przypadku powinna być wentylacja?
@barrybookmaker7433Ай бұрын
@@dre-gi2mj wg mnie powinna , tylko wtedy bez sensu to ocieplenie .
@dre-gi2mjАй бұрын
@@barrybookmaker7433 zaciekawiłeś mnie tą wilgotnością na ocieplonym stryszku i postanowiłem to sprawdzić za pomocą higrometru. Wilgotność wyszła niecałe 60 %. Zastanawiałem się dlaczego, skoro podobną wilgotność mam wewnatrz domu, a wiadomo że na zimniejszym stryszku wilgotność powinna być większa, skoro przenika z cieplejszego wnętrza domu. Z pomocą kamerki termowizyjnej sprawdziłem rozkład temperatur i wyszło że ocieplony stryszek nie jest do końca szczelny - między skosami a podłogą są nieszczelności, którymi z jednej strony stryszku "wlatuje" zimniejsze powietrze, a z drugiej "wylatuje" cieplejsze powietrze. Więc jest jakiś ruch powietrza i z ciepłym powietrzem "wyciąga" że stryszku cześć wilgotności. Co ciekawe powtórzyłem "badanie" kilka razy i bywało, że strony stryszku z których dostawało się zimne powietrze i wydostawało ciepłe zmieniały się w różnych dniach.
@spioch0128Ай бұрын
Część, Pytanie trochę w kwestii dobrego ocieplenia poddasza w domu dwuspadowym. Rozważam zastosowanie płyty pir zamiast wełny żeby lepiej chronić się przed nagrzewaniem się poddasza latem. Co o tym myślicie ?
@KrzysztofJasinski-oi7icАй бұрын
Strop poddasz musi moeć często ei30. Systemy gk nie są badane z pir
@krystianlemkowskiАй бұрын
Nie można stosować płyt PIR i wełny zamiennie. Płyta PIR nie jest przepuszczalna dla pary wodnej i wymaga zaprojektowania wszystkich warstw dachu specjalnie pod nią. Nie będzie też wcale lepiej chroniła przed nagrzewaniem.
@spioch0128Ай бұрын
@@krystianlemkowski A to nie jest tak że wełna traci swój parametr lambda podczas upałów a płyta pir też ale w mniejszym stopniu przez co temperatura nie dostaje się w takim stopniu do pomieszczeń użytkowych ? A jak można zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu ?
@krystianlemkowskiАй бұрын
@@spioch0128 Nigdy nie słyszałem o takim zjawisku. Jedyna skuteczna metoda na mniejsze nagrzewanie poddasza to klimatyzacja. Wszystko inne ma mały wpływ.
@spioch0128Ай бұрын
@krystianlemkowski na ocieplenie poddasza lepszym rozwiązaniem będzie płyta pir nakrokwiowo czy wełna podkrokwiowo lub między jętkami zachowując odpowiednią grubość obu materiałów ?
@grzegorzsawicki4035Ай бұрын
Powszechnie stosowany termin to "przekładka termiczna"
@teesHQАй бұрын
Blokada/bariera termiczna chyba lepiej brzmi niż przerywacz
@user-hb9mz2hp2gАй бұрын
moj dom ma 2 duże tarasy na parterze, dom jest tylko częściowo docieplony wełną 10cm wiele lat temu przez mojego ojca. Niestety własnie ściany z tymi tarasami nie sa ocieplone, ale moze i dobrze, bo łatwiej bedzie naprawić. Co z takimi fantami zrobic ? Odciąć taki taras ? tarasy stanowią narożniki domu, wiec mają 1 filar i 2-teowniki od filara do ściany domu i wchodzą w nia jakieś 60cm. Docieplenie tarasu od góry nie jest możliwe, bo nie wejdę do domu :)
@krystianlemkowskiАй бұрын
Odcinać na własną rękę na pewno nie można, ale warto przegadać ten temat z konstruktorem, który obejrzy to na żywo i ewentualnie przeliczy.
@januszlaskowski3697Ай бұрын
Mówiliście o mostkach cieplnych. Teraz coś poopowiadajcie coś o mostkach akustycznych.
@wiktorian8523Ай бұрын
Dokladnie
@kowalczykjaroslaw25Ай бұрын
Ja mam dwa balkony, jak bym wtedy wiedział co wiem dzisiaj to bym w życiu tego nie robił!
@krystianlemkowskiАй бұрын
Mądry Polak po szkodzie :)
@KrystianKlimekАй бұрын
Mały komentarz odnośnie montażu okien. Dowiedziałem się, że sam montaż z użyciem taśm też nie do końca jest taki świetny, bo ta pianka pod foliami i tak degeneruje z biegiem lat, a sama folia nie jest dostatecznym zabezpieczeniem przed uciekaniem ciepła - warto pójść w zwykły montaż na piankę, a samemu dograć sobie dodatkowe zabezpieczenie membranami (od np. Soudala) w środku i na zewnątrz - wyjdzie taniej (membrany są kilkukrotnie tańsze niż taśmy, a dodatkowo nie trzeba mieć przygotowanych okien pod montaż), a nawet lepiej. Przebija to tylko użycie taśm rozprężnych, ale on są bardzo drogie, więc raczej też nie zwrócą się nigdy (podobnie jak montaż w warstwie ocieplenia). Myślę, że nie można pomijać też samej jakości okien/ram, ponieważ jak to powiedział jeden doradca "tych to nawet nie proponujemy do domu, one lecą tylko na deweloperkę" :)
@MrTulptuizАй бұрын
potwierdzam albo Soudal Window System albo Tytan Wins
@pit69pitАй бұрын
Demontowalem okna PCV po 30 latach w swoim domu pianka montażową była w świetnym stanie. Ciężko okno było wyjąć. Także z tą degradacją jest różnie.
@piovier5375Ай бұрын
@@pit69pit Miałem podobnie, demontaż okien i drzwi po ok 20latach... pianka może i z zewnątrz brzydka ale pomijajac część zewnętrzną w środku w pełni wypełniona i bardzo mocno trzymająca.
@KrzysztofS-y9vАй бұрын
bardzo madrze i zyciowo gadacie. Pisze jako ten, ktory przezyl budowe i nie do konca zwariowal
@krystianlemkowskiАй бұрын
Dzięki :)
@paszkarАй бұрын
To logiczne wnioski i nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, spodziewałem się więcej , chyba że to kanał dla....
@jaksiewybudowacАй бұрын
Dla kogo?
@krystianlemkowskiАй бұрын
@@jaksiewybudowac dla początkujących oczywiście :)