Czy ta "replika pulpitu" działa z jakimś emulatorem?
@SergiuszRoszczyk24 күн бұрын
Jeszcze nie. Pulpit w 1305 pozwala operować i podglądać stan procesora na poziomie mikrokodu (składowych operacji składających się na pełne instrukcje). W stanie pracującym nie pokazuje wiele ciekawego. Istniejące emulatory ICL/Odra pracują na poziomie makro rozkazów i nie pozwalają na wgląd we wnętrze. Także podłączenie pulpitu do emulatora jest możliwe, ale najpierw musimy go stworzyć :-)
@macieksoft23 күн бұрын
@@SergiuszRoszczyk Czyli od razu najlepiej zrobić replikę CPU odry na FPGA ;-)
@SergiuszRoszczyk23 күн бұрын
@ chodzi mi to od 2-3 lat po głowie. Korci mnie zrobić implementację cycle perfect, z drugiej strony zawsze będzie to kosztowne rozwiązanie, bo jak już rdzeń na FPGA to także przydałyby się peryferia. Myślę, że większe wersje Altery MAX10 czy odpowiedniki AMD/Xilinx dałyby radę, ale cena za dev kit wypada na 4 cyfry. Godząc się na pozostanie w kręgach emulacji odpada wiele niuansów komunikacji tego procesora ze światem, a można to zrobić na Raspberry Pico za 40 zł (i 30 rejestrach przesuwnych w tym przypadku).
@LoftBits27 күн бұрын
Wspaniałe! Moje Święta są teraz kompletne. Wszystkiego Dobrego!
@middle-agedclimber27 күн бұрын
Piękne.
@gustaw841627 күн бұрын
👍
@jarekfranczyk880Ай бұрын
Ale ktoś musiał mieć łeb by coś takiego zaprojektować i wytworzyć. Mimo, że to komputer z 1971 roku to dla mnie i tak robi wrażenie. Kupa żelastwa i kabli... i działa.
@abramplАй бұрын
iddqd idkfa czy jakos :D
@mateuszskrzypczyk251Ай бұрын
Fajnie wkońcu zobaczyć komputer który znałem tylko z opowieści dziadka który brał udział w jego tworzeniu
@pcATgmComАй бұрын
Byłem praktykantem w MERA Elzab w dniu gdy palił się zakład, a na Meritum pisałem moje pierwsze programy podczas pierwszych ćwiczeń komputerowych na studiach na Politechnice Śląskiej: 1. Grę "Kierowanie autem na krętej drodze" (wszystko ze znaków ASCII) 2. Program do rozwiązywania układów równań liniowych z dowolną ilością zmiennych (nawet takich z większą ilością zmiennych niż równań)
@_bergee_2 ай бұрын
Zawsze kupuję gry grubo po premierze. Po pierwsze czekam, aż ich cena zejdzie poniżej 100zł. Po drugie wtedy są już łatki i poprawki błędów ;)
@FFlynn2 ай бұрын
Super to wyszło!
@MarMi002 ай бұрын
0:00 Wstęp - Rudnicki & Juszkiewicz 8:54 Prezentacja "Gry komputerowe PRL-u" - Bartłomiej Kluska 39:20 Prezentacja "Czy poważnemu wydawnictwu wypada zajmować się grami?" [wydawnictwo Lupus] - Tomasz Kulisiewicz 1:19:19 Anegdota (Juszkiewicz) + przerwa z ASMR + Opowieści Nieznajomego w Czerni, Znajomego Patrycji (bonkol) 1:45:08 Dyskusja "Czy gry wideo to wciąż gry?" - Bartłomiej Kluska & Mateusz Witczak 2:26:12 Dwa goryle walczą ze sobą bananami (serio!) 2:27:08 Dyskusja "Czy istnieją zagrożenia i jakie w grach komputerowych?" - Robert Zembrzycki, Bonkol, Alicja Juszkiewicz, Michał "Wasiu" Wasik 3:17:54 Wykład "Wpływ demosceny na polski gamedev w latach 1980-2020" - Bartłomiej Dramczyk 4:03:51 Prezentacja "Jak odtworzyłem Marienbad na komputerze ODRA 1305" - Marcin Bulandra (gościnnie Krzysztof Chwałowski) c.d.n.?
@Tomek-i3g2 ай бұрын
Popsuliście komputer! - jak mawiał por. Jaszczuk...
@Tomek-i3g2 ай бұрын
A co nas obchodzą daty urodzin jakiś żydów? Żaden z nich nic nie wniósł do polskiej informatyki. Już lepiej świętujcie datę urodzin Stalina... on coś dla Polski zrobil.
@Tomek-i3g2 ай бұрын
Żałuję że rozebrałem ten moniitor bo miał fajny odcień. Przez pewien czas uruchomiłem na nim prosty oscyloskop... ale potem zajmował za duzo miesjca i poszedł na rezystory... Klawiatura przeżyła do dziś bo zbudowałem na niej własny komputer desygnator projektowy HF-6030...
@Tomek-i3g2 ай бұрын
Na początku widzimy... las krzyży...
@Tomek-i3g2 ай бұрын
I bardzo dobrze że transmisja pozostała równoległa bo ten kilku metrowy kabel od klawiatury miał ok. 40 przewodów z których potem robiłem dziesiątki różnych konstrukcji elektronicznych! Przewód bardzo fajny, o dobrych parametrach. I tu Towarzysze Kapitaliści wyraźnie widać że Komunizm jest lepszy od waszego zgniłego Kapitalizmu. Kapitaliści po to stosowali transmisję szeregową aby zaoszczędzic na materiałach i jakiś Burżuj kupił sobie za tak ukradzione klientowi pieniądze jacht na Hawajach. Sami Towarzysze widzicie że takie pozorne oszczędosci do niczego nas nie prowadzą, bo na końcu życia produktu idzie on na zlom a młody elektronik nawet nie użyje z niego kabelków. Dlatego Kapitalizm nie ma przyszłości...
@Tomek-i3g2 ай бұрын
Miałem tą klawiaturę i monitor. Niestety rozebrałem pod koniec lat 90-tych bo nie wiedziałem jak to uruchomić, brak było jakiejkolwiek informacji. Na początku myślałem że to cały komputer :)) ale potem zrozumiałem że ogromna płyta z chyba 30 scalakami to jedynie płyta grafiki.... Ale klawiatura w pewnej formie przerzyła, tzn. trochę ją przyciąłem, zostawiłem tylko 40 klawiszy i na reszcie skontruowałem swój własny komputer HF-6030... Klawisze są naprawdę super, niezniszczalne bo wykonane na kontaktronach, przez te lata tylko jeden wymieniłem...
@szulat2 ай бұрын
ściśle rzecz biorąc nie jest to oszustwo skoro monitor jest marki MERA, ale intencjonalnie to podły clickbait i nie dajcie sobie wmówic że jest inaczej 😋
@szczepancom3 ай бұрын
ale fajna ta Pani Malwina.... ;) pozdrowienia
@norbert.kiszka3 ай бұрын
Ten Doom pracuje na Merze czy na Raspberry Pi z Debianem? Bo widzę, że raczej to drugie.
@KSP_Astaral-y4h2 ай бұрын
To chyba tak że oni emulują softwarowo architekturę MERY na raspberry :) i na tym emulatorze dopiero odpalili DOOM'a
@norbert.kiszka2 ай бұрын
@@KSP_Astaral-y4h a na emulowanej Merze, emulator x86 :)
@stoliczek63622 ай бұрын
Ludzie, MERA 7910N to jest monitor, tutaj nie ma żadnego komputera Mery
@KSP_Astaral-y4h2 ай бұрын
@@stoliczek6362 Okk ale czekaj to jaki to ma w ogóle sens?? :P W sensie pokazuje to że monitor potrafi pokazywać obraz no szaleństwo :)
@Tomek-i3g2 ай бұрын
@@KSP_Astaral-y4h Jak to w Kapitalizmie. Wszystko jest oszustwem... Widocznie liczą na to że dzieciaki wyszkolone w ich kapitalistycznym systemie edukacji nic z tego nie zrozumieją... Mnie takie rekonstrukcje śmieszą, Wilk z jajkami z ruskiej gry którą miałem w latach 80-tych (jak to się odnosi do MERY? nijak), tam wąż z pierwszych 8-bitowców (wątpię czy programiści z ośrodków obliczeniowych byli tak prymitywni aby grać w coś tak głupiego), a Dooom to już wogóle inna epoka. A nie łaska pokazać jakie realnie preogramy uruchamiano na tych komputerach?
@1bhpjean4 ай бұрын
Czy jest szansa na zdobycie dokumentacji do tego ?? Też stałem się posiadaczem takowej pamięci kasetowej i chciałbym zgłębić odrobinę wiedzy na jej temat. Fajne to coś jest i nie chciał bym tego popsuć :-) bo zdaje się mam nowy egzemplarz z 1980 roku i po gumowych rolkach nie widać aby kiedykolwiek to pracowało. Pozdrawiam
@benny_plgraciarz27144 ай бұрын
czyli w Assemblerze po prostu się wprowadza z pulpitu, ja tak w assemblerze programowałem CA80 :)
@norbert.kiszka3 ай бұрын
On nie powiedział assembler. Kod maszynowy. Prawie to samo, ale to prawie robi dużą różnicę.
@Tomek-i3g2 ай бұрын
Assembler to kody mnemoniczne słów maszynowych. Tu się wprowadza od razu binarnie. Też tak robilem gdy skonstruowałem mój własny komputer i własny język programowania. W pierwszej wersji było tylko 64 instrukcje które sam przydzielalem więc bez problemu pisałem od razu w języku maszynowym... Kompilator powstał dopiero później.
@marek56294 ай бұрын
W aparacie fotograficznym na film (Samsung) datownik kończy się na roku 2019. Dzięki Wam dowiedziałem się, że muszę cofnąc się w czasie o 28 lat (czyli na dzień pisania tego komentarza do roku 1996). Dzięki wielkie :) PS.We wrześniu 1996r. uruchomione zostają w Polsce cyfrowe sieci telefonii komórkowej Plus GSM i Era GSM (obecny T-Mobile) a od czerwca 1992r. działa już analogowa sieć NMT Centertel.
@dragonscoils81494 ай бұрын
I. Love. This. I've been listening to this for months along with everything else Madis does. Best electronic artist I've ever heard.
@artursniataa857Ай бұрын
🎹 A to tak jak ja. Pozdrawiam 👋👋 🎹
@eR-MIK5 ай бұрын
Binarnie (10:31) czyli w języku maszynowym.
@krzysztofwaleska5 ай бұрын
W Elektrowni Łaziska (wtedy się inaczej nazywała i była w pewnym sensie połączona z Hutą Łaziska) także używano tabulatorów IBM. Wiem z pierwszej ręki - babcia na nich rozliczała wypłaty.
@jaroslaww77645 ай бұрын
Miodzio
@marcus23815 ай бұрын
🥇🏆👍
@KOCHAMGRY-qb7ok5 ай бұрын
Same nie dorobione jebane cwele są z was
@djaccount54586 ай бұрын
Ciekaw skąd nazwa Gevex i Pewex..?
@TomaszMilewski-v2z6 ай бұрын
16 sztuk elwro junior spoczywa w piwnicy z espołu szköł chemicznych w Gdyni
@muzeumhistoriikomputerow27 күн бұрын
a można prosić o więcej informacji? najlepiej via email [email protected]
@BillyKrebs6 ай бұрын
no ale mogę zabrać mniej zapałek czy muszę tyle ile jest w rządku. np. jest 7 zapałek, biorę 3. wtedy gra wymaga jakiegoś obliczenia. wezmę jedną, ktoś może wziąć 6 itd.
@lordkelvin4416 ай бұрын
Zakładając, że jest napisana w PLAN, miło byłoby ją odpalić w em1904s...
@eR-MIK6 ай бұрын
1-:32 ten żaden język binarny to język maszynowy!
@paolopezzolo99006 ай бұрын
ciao madis grande come semore spero di vederti a padova italia
@lexx78217 ай бұрын
напишу по-русски. Ярек - класс. Я из Лондона. Ярек-Madis класс!!! Der zoo...
@ediservis7 ай бұрын
Verbatim, Stilon ach... to byly piękne czasy...
@KonkretnyV7 ай бұрын
Coś wspaniałego! I jeszcze ta oryginalna folia ochronna :) Urządzenia Zopan i Meratronik były dostarczane z podobnymi "pokrowcami" nakładanymi od góry sprzętu, chroniąc go przed kurzem. Pozdrawiam pasjonatów krajowej elektroniki! :)
@ameliakusiak75637 ай бұрын
Przygarnęłabym DTR-ke
@n0rbix7 ай бұрын
W Polsce jednostki odmieniamy. Nie volt tylko voltów tak samo jak kilogramów czy metrów.
@MarMi007 ай бұрын
W Polsce są także wolty, a nie volty.
@ai-art-tutorials7 ай бұрын
Niezły okaz:-)
@Rafau999v27 ай бұрын
Z ciekawości te instrukcje obsługi przepisywali ręcznie na maszynie czy była jakaś zautomatyzowana ?
@szummusz7 ай бұрын
Kserokopia
@trantytel80157 ай бұрын
Piękna sprawa! takie nóweczki po tylu latach! 😃
@tadeuszjaniszewski83927 ай бұрын
To nie są nóweczki. Na obu widać ślady, na drugim bardziej.
@trantytel80157 ай бұрын
@@tadeuszjaniszewski8392 No w sumie tak widać ale jak okulary zdejmę to już nie 😉Pozdro!
@akaAntonina7 ай бұрын
Łał, błyszczy się nowością 🙂
@Real_lev7 ай бұрын
Восхитительная музыка!! Браво!!!!👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏 Привет из России!🇷🇺🇷🇺🇷🇺
@A.iDreams-rg6qq8 ай бұрын
GREEEEAAAAT MAAAADIS!!!
@janekkos45798 ай бұрын
Szkoda - próbuję obejrzeć ten materiał w 2024 roku.... MERITUM polski komputer... Szkoda, bo mógł to być naprawdę fajny materiał historyczny i merytoryczny. Forma - typu SONDA - zupełnie nie wyszła.. nie ten poziom .. Skakanie po tematach - totalny chaos, robione bez scenariusza, strzelanie różnymi hasłami/skrótami . szkoda - nie dałem rady obejrzeć do końca ... a tak mnie naciągnęła nostalgia (widziałem ten komputer w latach 80tych - nigdy nie używałem - byłem ciekawy............
@muzeumhistoriikomputerow4 ай бұрын
dziękujemy za subiektywną ocenę, program był tworzony ze scenariuszem, ku pewnie Pańskiemu zdziwieniu i absolutnie nie był to w formule program typu SONDA - nie mamy odwagi nawet pomyśleć o nawiązaniu do tego programu. To że nawiązujemy na wstępie do tego programu, to tylko hołd oddany jego autorom - przykro że Pan tego nie zrozumiał. Ale nie każdemu musi się podobać. Pozdrawiamy - zespół MHKI