Ohlédnutí za rokem 2023
12:24
9 ай бұрын
Stavba dvojčinného zesilovače
12:38
Silvestrovský speciál 2022
9:23
Rekonstrukce omezovacího odporu
5:58
Začínám s 3D tiskem
7:13
2 жыл бұрын
Regulační autotransformátor
6:08
2 жыл бұрын
Postavte si itronové hodiny Orlon
8:52
Jak vyrobit propojovací kabel II.
4:15
Proč potřebuje voltmetr baterii
9:30
Popis konstrukce zátěže 2.1
5:48
3 жыл бұрын
Způsoby stmívání LED
12:36
3 жыл бұрын
Tvrdý start a jak jej řešit
10:39
3 жыл бұрын
Vypuštění stratosférické sondy
8:45
Oprava indukční desky
7:33
3 жыл бұрын
Mikrovlnka nehřeje
5:19
3 жыл бұрын
Vaše dotazy - Proudový zdroj (Q&A)
11:21
Пікірлер
@GustavPalán
@GustavPalán 18 сағат бұрын
Nechci rejpat, ale co místo toho použít kolébkový přepínač 1-0-2?
@KUBA64official
@KUBA64official 3 сағат бұрын
@@GustavPalán to by vyžadovalo zásah do elektroinstalace, který v pronajatém bytě provádět nechci. Takto můžu zachovat instalaci stávající a až před zdroj pro LED pásek umístit krabičku a teple bílou žárovku.
@GustavPalán
@GustavPalán 2 сағат бұрын
@@KUBA64official 👍, ještě existují na šňůrku přepínače 0-1-2-3-0 vinutí motoru, pro stropní ventilátor. Já fandím zase více mechanice, ať se daří filmová díla, jsou zajímavá! S vnucenou reklamou jsem jako reakci, můj kanál před nedávnem zrušil.
@stanislavkucik4421
@stanislavkucik4421 Күн бұрын
Krásne som sa poučil.
@miroslavfibich4486
@miroslavfibich4486 Күн бұрын
Skvělá práce.
@vojtaMartinec
@vojtaMartinec Күн бұрын
Ten oddělovací transformátor může být jakýkoliv nebo musím použít nějaký pro audio
@ludekmatuska7936
@ludekmatuska7936 3 күн бұрын
Výborná práce, jednoduše a srozumitelně..!!! 🙂 P.S. Můžeš někam nasdílet schéma i s popisem součástek...??
@Kejsler
@Kejsler 3 күн бұрын
Klobouk dolů, hrozně by se mi líbilo víc podobných videí. Třeba návrh nějaké jednoduché řídící desky procesorem (mikrovlnka, tiskárna, auto na ovládání, brána, apod.)
@vojtasks
@vojtasks 3 күн бұрын
Neskutečná práce, přitom taková blbost :)
@KUBA64official
@KUBA64official 3 күн бұрын
Velmi rád bych si podobné zařízení za pár desetikorun koupil, bohužel se mi na Aliexpressu nepodařilo najít. Pouze žárovky či hotová svítidla s touto funkcí.
@lubomirbobak
@lubomirbobak 5 күн бұрын
Nerozumiem tomu ako si to dokáže uložiť výstup po dlhšiu dobu. Po vypnutí a vybití všetkých kondenzatorov sa to vždy vráti do základného nastavenia
@RetroDilna
@RetroDilna 4 күн бұрын
Tak to má fungovat, jen na krátkou dobu, např. 1s, pokud chcete ihned změnit stav z prvního na druhý.
@KUBA64official
@KUBA64official 3 күн бұрын
Zdravím, máte pravdu, po delší dobu si zařízení stav pamatovat nebude. Ale o to mi šlo. Přibližně za 10 sekund nečinnosti (hodnotu lze upravit složením RC článku), bude předchozí stav zapomenut a po dalším zapnutí se opět rozsvítí teple bílé světlo. Pro dlouhodobou paměť by byla nutná buď záložní baterie (cr2032 nebo ultrakapacitor), procesor s uložením předchozího stavu či mechanické bistabilní relé. Obvod je inspirován žárovkou Vitae, která si na začátku videa taky "zahrála". Podle jejího vynálezce je filozofie taková, že oranžové světlo ve dne neublíží, ale studeně bílé v noci ano, proto po delší době nečinnosti začíná vždy od oranžové barvy. Přitom zrovna tam je procesor téměř určitě a dlouhodobá paměť by tak neobnášela nic víc, než pár řádků kódu navíc.
@oldaz.5094
@oldaz.5094 6 күн бұрын
Kubo skvěle video...
@RetroDilna
@RetroDilna 7 күн бұрын
Konečně video. Fakt komplexní práce, jako návod super. Jen mi to nedalo a v retro stylu jsem spíchl něco extra jednoduchého s relé a naprosto totožnou funkcí a jede bez chyb. Učil jsem se od strejdů a to byla stará škola, takže mně naučili myslet takhle. No třeba to někomu pomůže 🙂 Byla to jen pětiminutovka rychlou jehlou pro demonstraci, už je to rozebrané. Jinak jsi super, toč víc ! kzbin.info/www/bejne/iH-Yg4qIjpdppa8
@KUBA64official
@KUBA64official 3 күн бұрын
Zdravím, návrh s dvojicí relé vypadá velmi dobře. Před pár lety bych se asi vydal podobnou cestou. Teď jsem na reléovou variantu (nejspíše trochu neprávem) zanevřel po prvním zklamání z opožděné reakce svého zapojení. Děkuji za připomínku.
@karelbenda5352
@karelbenda5352 7 күн бұрын
Ahoj, tvoje práce se mi líbí. Děkuji za pěkné video.
@miroslav2705
@miroslav2705 9 күн бұрын
Nádherná práce. ❤
@flodurkeng
@flodurkeng 10 күн бұрын
přijde mi to nějak překombimované
@Vonamula
@Vonamula 11 күн бұрын
Ahoj Kubo, super videa, ale co ten šroubovák? Chtělo by to elektrikářský, izolovaný. Díky za videa a ať se dál daří. Roman
@KUBA64official
@KUBA64official 11 күн бұрын
Zdravím, děkuji za pochvalu videa, ale izolované "elektrikářské" šroubováky jsem si nikdy neoblíbil. I když je umí firmy po designové stránce zpracovat velmi hezky. Za ty skutečně "elektrikářské" považuji spíše typ SL/PH a SL/PZ, který dokáže přenést největší točivý moment bez rizika stržení hlavy šroubu. Většina výrobků na DIN lištu používá právě šrouby SL/PZ (křížové i ploché zároveň) Ty se plochým šroubovákem dotahují o něco lépe, než obyčejným pozidrivem, ale nikdy člověk nezíská takový přenos, jako právě u SL/PZ. Většinu izolovaných "elektrikářských" šroubováků v práci nám nakonec "skřítci" alespoň částečně obnažili, aby s nimi bylo možné dotáhnout hluboko zapuštěné šrouby stykačů Schrack. Mimo DIN lišty stejně většinou zvítězí gola sada Parkside, ke které si většina elektrikářů v terénu neodpustí posměšnou poznámku.
@karelkral6812
@karelkral6812 11 күн бұрын
Díky za skvělé video.
@OndrejBrousil-sg7zy
@OndrejBrousil-sg7zy 11 күн бұрын
Jakou páječku používáš ?
@KUBA64official
@KUBA64official 11 күн бұрын
Quicko-T12 z Aliexpressu. Mám o ní video, jak jsem ji upravil pro Parkside akumulátor.
@OndrejBrousil-sg7zy
@OndrejBrousil-sg7zy 11 күн бұрын
@@KUBA64official Díky :) Já přemýšlím nad koupi KSGER T12. A chtěl jsem se zeptat, kde jsi se tohle všechno naučil ? Na škole ?
@KUBA64official
@KUBA64official 10 күн бұрын
Materiálů je dnes naštěstí spousta. Ve svých bastlířských začátcích jsem si vždy usmyslel, co chci postavit a začal hledat články, které se tématem zabývaly. Tehdy hlavně vysoké napětí a Teslovy transformátory. V této oblasti vnímám jako nejhodnotnější stránky rayer.g6.cz/ a danyk.cz/ a také dnes již bohužel neexistující web elektrolab.wz.cz. Údajně přesunutý na na: www.hobbyelektro.eu/elektrolab-wz-cz/ I podceňovaná česká Wikipedie dokáže občas hodně pomoci. Ohledně návrhu plošných spojů jsem však materiálů vhodných pro začátečníky moc nenašel. Ty, které se mi dostaly do ruky, věnují obvykle pozornost hlavně technologiím průmyslové výroby, jako pájení vlnou, materiálům a profesionálním způsobům obrábění, které kutila příliš zajímat nemusí, na úkor návrhových pravidel. Koupil jsem si tuto knihu: shop.ben.cz/cz/121254-navrh-plosnych-spoju-pro-povrchovou-montaz-smt-a-smd.aspx Je dobře napsaná, ale pro kutila je použitelná cca čtvrtina jejího obsahu, zbytek je spíše pro průmysl. Zmiňované internetové zdroje mají obrovskou výhodu, že člověka naučí chápat elektroniku "selským rozumem", používat měřicí přístroje a vymýšlet obvody logickou úvahou, ale v matematice okolo bohužel sám stále tápu. Pro vytvoření všeobecného kontextového přehledu mi přijdou nejlepší videa, která člověku dají přibližnou představu o pojmech, o které se má konkrétněji zajímat. V neposlední řadě může člověk hodně pochytit z oprav sériově vyráběných zařízení. Také v práci člověk leccos odkouká od služebně starších kolegů (musí mít štěstí na nearogantní a ochotné spolupracovníky) a vlastními zkušenostmi důkladně probádá řadu slepých uliček.
@frantisekkusicka6463
@frantisekkusicka6463 11 күн бұрын
Moc se mi to líbí, jste fakt velmi schopný děkuji za video František
@KUBA64official
@KUBA64official 11 күн бұрын
Zdravím, děkuji za pochvalu.
@janjaros5995
@janjaros5995 12 күн бұрын
Vyborne znalosti👍
@hubert155
@hubert155 12 күн бұрын
proč ta elektronika je tak strašně složitá ?? xD
@KUBA64official
@KUBA64official 12 күн бұрын
Odpověď je v čase 28:18 - kapitola "Zkouška na kontaktním poli". Když jsem použil jen polovinu součástek, problikla na chvíli i druhá žárovka, což si nemohu dovolit. Proto jsem se přiklonil ke složitější variantě.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 12 күн бұрын
Protože je to edukativní video. Nalejme si čistého vína, kdyby se toto implementovalo příčetně, bude to oblož - malý MCU obložený pár součástkami. Kapacitní srážeč, usměrňovač, paralelní stabilizace, MCU s napájením podloženým velkým kondenzátorem nebo superkondenzátorem, do něj sense na síťové napětí a dva výstupy buď na řízení relé, nebo triaků. Výhody jsou zřejmé, půjde snadno udělat optional třetí polohu, ve které sepnou oba výstupy, přepínat se bude cyklicky bez nezbytného čekání, půjde snadno odfiltrovat mikrovýpadky, bude tam méně součástek, bude to levnější a snadnější na výrobu a celek bude spolehlivější. Jenomže se toho většina bude dít v softwaru, kdežto on chtěl předvádět elektroniku, což je docela kámen úrazu, protože ono najít něco, co nebude stou variantou na známé téma, nebude se toho většina dít v softwaru, no a navíc to ještě k něčemu bude, není úplně jednoduché. Pokud k tomu přidám podmínku implementační příčetnosti, pak je to málem nemožné, takže tuto podmínku cudně poslal k vodě. Plně ten čin chápu, kdyby to neudělal, tak to nenatočí nikdy. Ono totiž. Pokud si vezmu jakýkoliv bastlířský časopis a vezmu si tam zapojení, která vznikla z nějaké praktické potřeby, tak to buď vypadá jak kdyby to uteklo z 80. let (čili asi jako tohle), nebo je to oblož. To dřív najdu pohozenou zlatou cihlu na Václaváku jak něco, co nepadne do těchto kategorií.
@RetroDilna
@RetroDilna 7 күн бұрын
@@NikiBretschneider Pěkná rešerše postupů, ale zapomněla jsi na pasivní retro styl vrabčího hnízda viz. toto kzbin.info/www/bejne/iH-Yg4qIjpdppa8 Netuším, jak by jsi to obecně nazvala, ale myslím, že konkrétně v tomto případě/požadavku zde není pro MCU či cokoli aktivního dle mého místo. Jen jako edukace obecného postupu super, ale já se snažím nejdřív zamyslet a vypotit jednoduchost, pokud je to kapku možné :-)
12 күн бұрын
Perfektní práce! Zrovna něco podobného jsem nedávno sháněl, jestli existuje. Řešil jsem rozšíření jednoho stropního světla na více stropních svítidel (Led panelů) s tím, že jsem nechtěl lištovat nebo zasekávat další kabely, okruhy a dělat další vypínače, ale že by se na stávající jedno svítidlo zapínáním a vypínáním vypínače, postupně připojovaly (rozsvědcovaly) svítidla, která by byla na stropě. Nakonec jsem dospěl k závěru, že strop na dílně mám jen 220 cm vysoký, došáhnu na něj, takže udělám vypínače mezi světly na stropě a hotovo. Ale nějaký takový přepínač by byl elegantní řešení. Viděl jsem to u Lidl svítidel, kde se takto přepínáním vypínače měnila intenzita světla a to byla úplně levná stropní svítidla, tak jsem si říkal, že toto by se mohlo taky prodávat a nemuselo by to být drahý. Ale nic jsem nenašel.
@KUBA64official
@KUBA64official 12 күн бұрын
Zdravím, také mě velice překvapilo, že jsem ani po hodině prohledávání Aliexpressu nic kloudného nenašel. Jak říkáte, pouze svítidla či žárovky, ale žádnou externí krabičku. Přitom jsou v domácnostech poměrně běžná starší svítidla se skleněnou polokoulí a dvojicí objímek, kam by se použití něčeho podobného nabízelo. Do garáže jsou ale vypínače na stropě více než dostatečné řešení. Já jsem jednu dobu reguloval množství světla připojováním jednotlivých LED trubic do WAGO svorky. Do kuchyně už jsem chtěl trochu elegantnější řešení, abych nemusel v pronajatém bytě zasahovat do elektroinstalace, ani každý večer přemýšlet, kam jsem položil dálkový ovladač. Takto na první zapnutí rozsvítím slabé teplé žárovky nad skříňkami a na druhé zapnutí studený pásek osvětlující linku. Snad jediné nevýhody jsou, že v dokonalém tichu triaky trošku bzučí a také, že přímé nasvícení prozradí všechny sebemenší nerovnosti sádrokartonového stropu.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 12 күн бұрын
…a kdyby byl strop výš, tak se z toho buď nechají viset ocasy s koncákama, nebo se na ovládání použije pometlo. Jednoduchá řešení bývají ta nejlepší, už vidím, jak někdo zoufale cvaká vypínačem aby to konečně rožnulo to správné světlo >__<. BTW dálkový ovladač se taky dá přilepit na zeď/kredenc/nohu od stola a pak se nemusí nic hledat.
@davidkopl6443
@davidkopl6443 12 күн бұрын
Zdravim Kubo, perfektní video, nějakou dobu dělám projekty se zařízeními ESP32 a pod., ve vašem videu je spoustu znalostí, hraju si s myšlenkou se začít elektrotechniku učit, dokázal byste popsat hlavní výhody a případně doporučit materiály odkud jste čerpal? Moc díky :)
@KUBA64official
@KUBA64official 12 күн бұрын
Zdravím Vás, materiálů je dnes naštěstí spousta. Ve svých bastlířských začátcích jsem si vždy usmyslel, co chci postavit a začal hledat články, které se tématem zabývaly. Tehdy hlavně vysoké napětí a Teslovy transformátory. V této oblasti vnímám jako nejhodnotnější stránky rayer.g6.cz/ a danyk.cz/ a také dnes již bohužel neexistující web elektrolab.wz.cz. Údajně přesunutý na na: www.hobbyelektro.eu/elektrolab-wz-cz/ I podceňovaná česká Wikipedie dokáže občas hodně pomoci. Ohledně návrhu plošných spojů jsem však materiálů vhodných pro začátečníky moc nenašel. Ty, které se mi dostaly do ruky, věnují obvykle pozornost hlavně technologiím průmyslové výroby, jako pájení vlnou, materiálům a profesionálním způsobům obrábění, které kutila příliš zajímat nemusí, na úkor návrhových pravidel. Koupil jsem si tuto knihu: shop.ben.cz/cz/121254-navrh-plosnych-spoju-pro-povrchovou-montaz-smt-a-smd.aspx Je dobře napsaná, ale pro kutila je použitelná cca čtvrtina, zbytek je spíše pro průmysl. Zmiňované internetové zdroje mají obrovskou výhodu, že člověka naučí chápat elektroniku "selským rozumem", používat měřicí přístroje a vymýšlet obvody logickou úvahou, ale v matematice okolo bohužel sám stále tápu. Pro vytvoření všeobecného kontextového přehledu mi přijdou nejlepší videa, která člověku dají přibližnou představu o pojmech, o které se má konkrétněji zajímat. V neposlední řadě může člověk hodně pochytit z oprav sériově vyráběných zařízení.
@davidkopl6443
@davidkopl6443 11 күн бұрын
@@KUBA64official Perfektní odpověď, mockrát díky a od knihy začnu. Díky dík!
@Sixta16
@Sixta16 11 күн бұрын
"Udělal jsem pár projektů s ESP, tudíž tomu rozumím a musím to učit". Typická s prominutím kravina. Učte nejprve raději sebe.
@ondralangr5029
@ondralangr5029 4 күн бұрын
V komentáři jsem četl: "elektroniku SE učit", ne "elektroniku učit (ostatní)". Vnímám to jako rozdíl. Kuby videa si velmi rád pustím a vždy mě potěší když mu v nějaké části rozumím a doufám, že těchto části bude přibývat 😂
@MilanGasparovic-xh2jk
@MilanGasparovic-xh2jk 12 күн бұрын
Ahoj Kubo. Perfektné video. Si super.
@spac1565
@spac1565 13 күн бұрын
Ahoj Kubo. Skvělé video. Co říkáš na vývodky s ochranou proti zlomení? Používáš je u zařízení, u kterých je kabel pohyblivý a hrozilo by zlomení? Mám doma testovací zásuvku (sériová žárovka) v instalační krabici, dále triakový regulátor taky s klasickou vývodkou. Uvažuji nad výměnou za vývodky s ochranou proti zlomení.
@KUBA64official
@KUBA64official 13 күн бұрын
Děkuji za tip, dívám se na ně a vypadají dobře, ale osobní zkušenost s nimi nemám. U zařízení s pohyblivým přívodem dávám většinou cca 8-10 cm kabelu do smršťovací bužírky, za kterou následně kabel ve vývodce drží a ohyb je tak plynulejší. Až budu příště objednávat v TME, pár si jich asi koupím.
@jendak7921
@jendak7921 13 күн бұрын
S hotovými žárovkami, které umí rychlým opakovanym sepnutím měnit intenzitu nebo barvu světla mám dost špatné zkušenosti. Dělají si co chtějí ať už se při delším vypnutí mají vrátit do výchozího stavu nebo zůstat v posledním nastaveném ne vždy tomu tak je. Nejhorší je spínat takto třeba 6 bodovek nad linkou, kdy se prostě rozjedou a některé se přepnou na jinou intenzitu nebo barvu to je pak desítky cvakání než se je podaří resetovat resp. synchronizovat. Mám tu 5 zatím nenainstalovaných podlinkových světel s mechanickym přepínačem teplá bílá(čti žlutá)/neutrální/denní bílá a hledal jsem způsob jak je přepínat všechny naráz a jedinné řešení vidim mechanický přepínač a kabel s odbočkou ke každému světlu nebo místo přepínače bezdrátový tří kanálový modul s tříkolíbkou ale otázka je zda má každý odstín samostatný vstup nebo se kombinují např 1-2, 2-3, 1-3 a blokování sepnutí více vstupů naráz.
@KUBA64official
@KUBA64official 13 күн бұрын
Je pravda, že otázka synchronizace mě nenapadla a při společném spínání více kusů mého modulu by nejspíše "jednou za čas" došlo k podobnému jevu. Prošly mi rukama stropní panely výrobce Panlux (LEDMED), u kterých byla rovněž možnost přepínání chromatičnosti mechanicky, ve svítidle. Každý panel měl vlastní napájecí zdroj z 230V. Žádná věda v tom nebyla, posuvný přepínač pouze mechanicky připojoval a odpojoval teplou a studenou "větev" ke zdroji konstantního proudu. Měniče však byly typu BUCK, galvanicky spojeny s distribuční sítí, proto bych si nedovolil přímé spojení vypínačů více kusů pro hromadné ovládání. To bych si spíše dokázal představit "vykuchání" jednotlivých měničů a násleně vzájemné propojení světelných zdrojů v jednotlivých svítidel (přes nějaké menší rezistory) a jejich společné napájení jediným silnějším zdrojem proudu a řízení jedním přepínačem. Poté jsem ještě opravoval pár OEM Čínských "LED talířů", které se také přepínaly mezi teplou, studenou a přirozenou bílou. Tentokrát však opětovným sepnutím, jako můj modul. Přepínání bylo realizováno proprietárním čipem, který opět pouze připojoval výstup BUCK měniče buď na teplou nebo studenoou "větev". Přirozenou bílou všichni výrobci realizovali společným svitem teplých a studených LEDek s rozdělením celkového proudu zdroje. Tím pádem mělo svítidlo ve všech režimech stejný příkon. U podlinkových světel tak záleží na tom, zda je zdroj společný, externí, nebo zabudovaný v každém svítidle zvláště. Asi bych se přikláněl k použití jediného zdroje a vedení trojlinky do každého svítidla, s jedním pólem společným a druhým zvláště pro teplou a studenou.
@MrAtom631
@MrAtom631 13 күн бұрын
Ahoj, je mozne nejak prispet?
@KUBA64official
@KUBA64official 13 күн бұрын
Ahoj, moc si vážím Tvé nabídky. I KZbin mi nabízí aktivaci podobných nástrojů už několik let. Aktuálně o aktivaci této možnosti neuvažuji, s ohledem na nepravidelnost a malé množství vydávaných videí. Kdybych příspěvky přijímal, cítil bych se pod tlakem a upřednostňoval kvantitu videí před jejich kvalitou.
@maty5343
@maty5343 14 күн бұрын
Skvělé video 👍 asi tak před pěti šesti roky jsem začal sledovat tvoje videa a díky ním pochopil elektřinu už na základní škole (teď jsem na střední) Moc díky za tvoje videa, jsou skvěle natočená a mají úžasný obsah❤ Díky moc
@oldaz.5094
@oldaz.5094 14 күн бұрын
Ahoj Kubo,chtěl bych se zeptat jak jsi spokojen s testerem MK-328? Měři tyristory a triaky...Děkuji za odpověď.Olda.
@KUBA64official
@KUBA64official 11 күн бұрын
Zdravím, až na originální kabely s banánky a háčky, které jsem byl nucen vyměnit za pevně napájené kabely s krokosvorkami, jsem s testerem velmi spokojený. Používám jej ale téměř výhradně pro zjištění ESR u elektrolytických kondenzátorů. Naprosto výjimečně pro nějaký bipolární tranzistor. Ostatní součástky testuji multimetrem.
@oldaz.5094
@oldaz.5094 11 күн бұрын
@@KUBA64official děkuji moc za odpověď.
@martinklimt9336
@martinklimt9336 14 күн бұрын
Zdravim, opravdu skvele a komplexni video s perfektni strukturou. Vhodne i pro vyuku elektrotechniky 👍. Paráda.
@pavelpospi
@pavelpospi 14 күн бұрын
Super zajímavé video 👍, hlavně mě zaujala ta práce v KiCadu. Zatím jsem dělal jen teoretické projekty v Multisimu a tohle je krok na vyšší úroveň, tak třeba se k němu taky někdy dokopu😁. Těším se na další videa, vždycky se rád dozvím něco nového.
@KUBA64official
@KUBA64official 14 күн бұрын
Děkuji za pochvalu, Multisim jsem neznal. KiCAD jsem si postupem času opravdu oblíbil. Je to jeden z mála programů, jehož aktualizace vždy přinesou zlepšení uživatelské ergonomie.
@bahamista2
@bahamista2 14 күн бұрын
Zdravím, Kubo, gratuluji k výsledku, máme doma drahá ledková světla s podobnou logikou i s dálkovým ovládáním, ale někdy to popletou a člověk se v noci cestou na WC probudí jasným bílým světlem. Můj kolega má takovou průpovídku, lidi nemají rádi složité věci, bojí se je používat, a mikroprocesory v našich světlech jsou toho důkazem, jednoduchá logika vede, a Tvůj návrh je toho důkazem. Gratuluji, s kolegou postupujeme stejně, mikroprocesory až na posledním místě, když to nejde jinak, pak hladce projdeme v Medlánkách v SZU při EMC. Parádní výkon. PS Tvůj soft startér funguje rovněž skvěle. Jen tak dál, těším se na další videa.
@KUBA64official
@KUBA64official 14 күн бұрын
Zdravím Vás a děkuji za pochvalu. Ohledně "chytrých" svítidel mám podobnou zkušenost. Před časem, ještě u rodičů, jsem do kuchyně instaloval CCT LED pásek, abych později zjistil, že jsem jediný, kdo jej používá, protože se nikomu jinému nechce hledat ovladač. I stmívání je spíše hračka, která po týdnu omrzí. Ve většině případů skutečně stačí přepínání mezi teplou a studenou bílou, obojím na plný jas.
@tajtrlik1111
@tajtrlik1111 14 күн бұрын
Ďakujem ti za toto veľmi pekné a poučné video o vývoji konkrétneho zariadenia, bola to paráda a bavil som sa po celé video. Ešte si cením, že si sa v tomto zapojení zaobišiel bez mikrokontroléra a dokázal si to vyriešiť logikou z diskrétnych polovodičových súčiastok. Určite by som do budúcna uvítal viac takýchto videí, ale chápem, že ich tvorba je dosť náročná, takže budem rád aj za iné, na tvorbu jednoduchšie videá.
@KUBA64official
@KUBA64official 14 күн бұрын
Děkuji za pochvalu, zde by byl procesor opravdu zbytečný.
@Jan_Kuticka_dabing_svet
@Jan_Kuticka_dabing_svet 14 күн бұрын
Dobré informativní video, palec nahoru 👍.
@vlakyotrokovice
@vlakyotrokovice 14 күн бұрын
Kubo super, krásný den ať se daří 😊😊👍 Karel
@MrAminuxik
@MrAminuxik 14 күн бұрын
Kubík se vrátil a je to paráda
@topgame6759
@topgame6759 15 күн бұрын
konečně nové video
@tomasmichajlovic3768
@tomasmichajlovic3768 15 күн бұрын
Dobrá práce
@vojtaMartinec
@vojtaMartinec 15 күн бұрын
Měl bych otázku. Chtěl bych si postavit svůj první Teslův transformátor a vyrobil jsem si kondenzátory z alobalu a pytlů na odpadky jenže ty fungují pouze na DC tak mě zajímá jesli je můžu použít nebo musím najít nebo vyrobit kondenzátor který bude fungovat na AC.
@martinsommer1627
@martinsommer1627 15 күн бұрын
Jaký variátor jsi použil???? díky
@holoduke3
@holoduke3 15 күн бұрын
Dobrá práce! 👍
@rz6354
@rz6354 15 күн бұрын
já bych si dovedl představit spíš potřebu obvodu s obrácenou funkcí než popisuješ... tedy kterej mi zapne žárovku s teplým světlem a zapíná mi jí pořád dokud se neudělá rychlý vypnutí/zapnutí - pak přepne na druhou se studeným světlem a opět jí bude zapínat vypínat až do dalšího rychlýho vypnutí/zapnutí. Využití je jasný - večer zapnu teplý světlo a používám to celou noc, pak přijde ráno/den a to se spíš hodí studený světlo zapínat vypínat až do večera. Jde tedy o to abys e to nemuselo pořád přepínat a blikat přes druhej stav... Jak to provést ? 🙂
@KUBA64official
@KUBA64official 15 күн бұрын
@@rz6354 zdravím, chápu Váš poznatek a napadají mě v zásadě tři cesty, kterými by se dalo vydat. Nejjednodušší by byl asi mikroprocesor, který by si změnu stavu zapsal do paměti a na jejím základě vždy rozsvítil příslušné světlo. Pak bych si uměl představit bistabilní relé s nějakou podpůrnou elektronikou nebo klopný obvod zálohovaný baterií CR2032 či ultrakapacitorem. Má konstrukce vychází z filozofie Hynka Medřického, jehož žárovka si v mém videu také "zahrála". Ten tvrdí, že teplé světlo ve dne člověku neublíží, ale studené v noci ano. Proto prý jeho žárovka vždy začíná oranžovou, pokračuje teplou bílou a končí studenou. Ve dne tedy člověk musí "blikat", ale v noci má vždy jistotu, že jej modrá složka neprobudí.
@rz6354
@rz6354 14 күн бұрын
@@KUBA64official díky za rychlou reakci.. je pravda že ta složitější konstrukce asi nestojí za tu námahu a nakonec je fakt, že večer se vždycky rozsvítí teplou a ve dne stačí přebliknout.. 👍
@vojtagabriel6056
@vojtagabriel6056 14 күн бұрын
Já bych spíš přemýšlel nad: První zapnutí teplá, Druhé zapnutí obě. :-)
@vojtaMartinec
@vojtaMartinec 15 күн бұрын
Proč mě leydenská láhev nefunguje na střídavé napětí.
@vladimirdvorak9262
@vladimirdvorak9262 15 күн бұрын
Skvělý
@Edisson.
@Edisson. 15 күн бұрын
Ahoj Kubo, luxusní práce, od myšlenky až po realizaci, jen jsem se divil, že sis nepřizpůsobil montážní otvory pro krabku, Gewissky jsou super, taky je používám. 👍👏👍 Krásný den přeje 🙂Tom
@KUBA64official
@KUBA64official 14 күн бұрын
Ahoj Tome, děkuji za pochvalu, upřímně mě to při kompletaci taky trochu zamrzelo, zvláště v tom nevyužitém prostoru uprostřed, by se konstrukční otvor nabízel.
@juraj_redeky
@juraj_redeky 15 күн бұрын
👏👏👏 Kubo SUPER!
@ratman4747
@ratman4747 15 күн бұрын
Krásná práce. Tahleta věcička by se hodila jistě nejednomu z nás. Integrovaná kombinovaná stropní LED svítidla již podobný mechanismus změny barev a kombinací často mají a mě to přijde velmi praktické :-)
@KUBA64official
@KUBA64official 14 күн бұрын
Děkuji, celkem mě překvapilo, že jsem na Aliexpressu žádnou podobnou krabičku nenašel, s ohledem na to, kolik svítidel i žárovek už to dnes umí. Možná jsem jen špatně hledal.
@peeteerov
@peeteerov 15 күн бұрын
Díky za super video!
@oldaz.5094
@oldaz.5094 15 күн бұрын
👍👏👏
@MilanGasparovic-xh2jk
@MilanGasparovic-xh2jk 17 күн бұрын
Super profesorsky podané video.
@oldaz.5094
@oldaz.5094 Ай бұрын
Šikula 👍👏
@oldaz.5094
@oldaz.5094 Ай бұрын
Parádní video,👏👍