Пікірлер
@antoni-jacekordutowski5264
@antoni-jacekordutowski5264 14 күн бұрын
.
@adam19595
@adam19595 21 күн бұрын
A czy można podpisać umowę o dożywocie ze starszą, schorowaną osobą, samotną, mająca mieszkanie i rentę.
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 2 күн бұрын
Osoba, z którą zostaje podpisana umowa o dożywocie musi być przede wszystkim świadoma dokonywanych czynności. Seniorzy zyskują dożywotnią opiekę w zamian za nieruchomość. Będzie jeszcze nagranie na ten temat, więc zapraszam :)
@arturz493
@arturz493 26 күн бұрын
Dziękuje za dobre słowa od dobrej duszy. Życzę pasma sukcesów i nieustającej chęci nagrywania konstruktywnych treści 💪
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 26 күн бұрын
Dziękuję
@viennaboy8990
@viennaboy8990 Ай бұрын
Krótko, zwięźle i rzeczowo👍
@Robertxcapricorn
@Robertxcapricorn Ай бұрын
Czym jest? Jest czystym zlodziejstwe ze strony skarbu panstwa. Jest rozbojem w bialy dzien
@AgnieszkaSzedzio-um5pq
@AgnieszkaSzedzio-um5pq 2 ай бұрын
Mam pytanie co jeśli na umowie akt notarialny Jest zapis zamieszkanie ma być dożywotnie nieodpłatne i niepodzielnie służebność mieszkania wspólnie z właścicielem budynku jak to rozumieć .
@wojciechkarolrafalowski2206
@wojciechkarolrafalowski2206 3 ай бұрын
Może Pani nagrać odcinek o spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu?
@KARAOKEPESTKA
@KARAOKEPESTKA 3 ай бұрын
Bardzo rzeczowo i merytorycznie . Klasa !
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 3 ай бұрын
Dziękuję
@Agatella13
@Agatella13 4 ай бұрын
Dziękuję za jasne wyjaśnienie o co chodzi.
@kcperrrr
@kcperrrr 4 ай бұрын
Czy można poprosić wynajmującego jako najemca o potwierdzenie, że rozlicza się z Urzędem Skarbowym?
@Zenoee
@Zenoee 7 ай бұрын
Mówi pani,że przy nieodpłatnej służebności służebnik nie ponosi żadnych kosztów to jak mam rozumieć tę informację "Opłaty przy służebności osobistej Uprawniony z tytułu służebności ma obowiązek ponoszenia kosztów korzystania z rzeczy (por. art. 252-262 K.c. oraz art. 266-270 K.c.). Można jednak zastrzec, że służebność będzie „nieodpłatna”. Nieodpłatna służebność mieszkania oznacza nieodpłatność wobec właściciela i zwalnia uprawnionego od wszystkich świadczeń na rzecz właściciela z tytułu używania lokalu niezależnie od tego, do regulowania jakich świadczeń byłby uprawniony właściciel. Uprawniony nie płaci zatem czynszu dla właściciela. To właściciel powinien regulować czynsz za lokal do spółdzielni (wspólnoty). Uprawniony z tytułu służebności powinien jednak płacić opłaty za energię elektryczną, gaz, wodę, wywóz śmieci, czyli opłaty eksploatacyjne (por. uchwała SN z 19.11.1968 r. III CZP 110/68, uchwała SN z dnia 19 listopada 1968 r. III CZP 110/68).
@kcperrrr
@kcperrrr 7 ай бұрын
Pytanie. Co w przypadku, jeśli biuro nieruchomości nie chce pokazać umowy współpracy , które z nim RZEKOMO zawarłem? Czy jest na to jakiś paragraf? To znaczy sytuacja jest taka, że ja umowy fizycznie nie mam i wydaje mi się, że nigdy takowej nie podpisywałem, a biuro się zarzeka, że podpisywaliśmy. Jednak, gdy proszę o udostępnienie takiej umowy, to nie zostaje mi ona udostępniona.
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 7 ай бұрын
Powinien Pan kopię umowy posiadać. Zbyt wiele pytań się nasuwa: skąd w takim razie pośrednik posiada zdjęcia Pana nieruchomości, czy umowa o której mowa była zawierana w lokalu przedsiębiorcy czy poza. Domyślam się, że skoro nie posiada Pan umowy to również nie posiada Pan polisy OC pośrednika, które powinna być załącznikiem do umowy. Wystąpiłabym z oficjalnym pismem do biura o udostępnienie kopii umowy pośrednictwa oraz polisy OC.
@TamOjTamOj
@TamOjTamOj 8 ай бұрын
jak wygląda sytuacja w której chciałbym kupić dom od Teściowej, wpisać jej służebność mieszkania do końca życia i opłacałbym wszystkie koszty jej życia za to że dom "sprzedaje" mi za darmo? mogę takie coś zrobić i czy płacę podatek pcc od transakcji czy jak to wygląda? Nie jest oficjalnie moją teściową, ponieważ żyje bez ślubu z jej córką i mamy dwójkę dzieci.
@Kris-gj3tj
@Kris-gj3tj 10 ай бұрын
Dzień dobry a co w wypadku jak służebnik wyprowadził się z domu do którego ma służebność ponad 10 lat temu ale w okresie ostatnich 10 lat wielokrotnie tam nocował i często przychodził do domu rodzinnego np na święta, obiady, pomagał w remontach i innych pracach domowych ciągle traktując ten dom jak swój. czy w takim wypadku służebność również wygasa czy jednak nie ?
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 10 ай бұрын
Służebność wygasa jeśli nie jest wykonywana w sposób ciągły przez okres 10 lat. W tym wypadku nie widzę przesłanek, aby wygasła, ponieważ jak sam Pan wspomniał często nocował w domu rodzinnym a nawet pomagał w remontach i pracach domowych, czyli poczuwa się do odpowiedzialności dbania o dom.
@user-pc8jk7lc6b
@user-pc8jk7lc6b 11 ай бұрын
Dzień dobry. A co jeżeli umowa zostanie podpisana na 0% lub 0zł? Jest nieważna? Na przykład umowa pośrednictwa z potencjalnym, przyszłym najemcą lokalu mieszkalnego, który pośrednik ma zamiar jemu zaprezentować. Ponieważ potrzebuje danych osobowych przyszłego najemcy, do przygotowania przyszłej umowy najmu no chyba że przygotuje umowę najmu bez danych, które to zostaną wpisane dopiero w chwili jej zawarcia. Jednak dzisiaj, ważne jest aby pośrednik zweryfikował przed podpisaniem umowy najmu przyszłego najemcę. Zatem jak uzyskać te dane skoro przyszły najemca nie chce ich podać. Do tego pośrednik nie ma na celu uzyskiwać wynagrodzenia, prowizji od przyszłego potencjalnego najemcy, gdyż wynagrodzenie płaci wynajmujący za wykonaną pracę pośrednika na jego rzecz, korzyść. Pośrednicy stosują 'karty prezentacji' czy inne oświadczenia obejrzenia nieruchomości, w których to potencjalny przyszły nabywca lub najemca się podpisuje, w których to powinny być dane osobowe, jednak taki potencjalny przyszły nabywca lub najemca może odmówić ich podania, podpisania się.
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 11 ай бұрын
Umowa, która została podpisana na 0% lub 0 zł nie jest klasyfikowana jako umowa pośrednictwa. Można podpisać kartę prezentacji i przekazania adresu nieruchomości, jeśli pośrednik działa na rzecz jednej strony wraz z danymi tej osoby. Poza tym proszę pamiętać, że w tym momencie musi zostać też przekazany dokument RODO
@wolverinesopole
@wolverinesopole 11 ай бұрын
Dzień dobry. Czy umowa jest nieważna jeżeli nie został zapisany czas trwania umowy?
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 11 ай бұрын
Rozumiem, że jest to umowa otwarta. Może być zawarta na czas nieokreślony z odpowiedni terminem wypowiedzenia i odstąpienia
@ewelinawrona5470
@ewelinawrona5470 Жыл бұрын
A co daje przekształcenie lokalu w odrębną własność?
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci Жыл бұрын
Prawo własności jest najpełniejszym prawem, które daje pełnię praw do lokalu. 1. Przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu właścicielem jest spółdzielnia a uprawnionemu przysługują ograniczone prawa do lokalu. 2. Prawo własności możemy obciążyć dożywociem, spółdzielczego prawa do lokalu nie. 3. Przy własności posiada się udział w gruncie, natomiast w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu grunt stanowi własność spółdzielni. 4. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu umożliwia przejęcie zarządu nad nieruchomością wspólną przez wspólnotę mieszkaniową. 5. Dysponowanie lokalem na cele inne niż mieszkalne przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu wymaga zgody spółdzielni. Najważniejsze podsumowanie: przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu właścicielem lokalu i gruntu jest spółdzielnia a uprawniony korzysta z określonych praw. Po przekształceniu posiada się prawo własności do lokalu i gruntu. Pozdrawiam
@JF-ee3nn
@JF-ee3nn 7 ай бұрын
@@KatarzynaNowakNieruchomosci co do zasdy z punktu widzenia użytkownika to niewiele się zmienia, z wyjątkiem tego dożywocia, czy dysponowania lokalem na inne cele niż mieszkaniowe, co też może być korzyścią, bo sąsiad nie założy sobie agencji w mieszkaniu bez zgody spółdzielni. A co z najmem tymczasowym, czy w spółdzielczym mieszkaniu jest to dozwolone?
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci 7 ай бұрын
@@JF-ee3nn Zgodnie z art 17 (16) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można wynajmować lub oddać w bezpłatne używanie. Nie jest wymagana zgoda spółdzielni, jeśli nie wiąże się to ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia.
@JF-ee3nn
@JF-ee3nn 7 ай бұрын
@@KatarzynaNowakNieruchomosci dziękuję bardzo za odpowiedź
@dannysmith6830
@dannysmith6830 Жыл бұрын
Dziękuję, bardzo dobrze wytłumaczone:)
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci Жыл бұрын
Dziękuję
@grzegorzkazubek6232
@grzegorzkazubek6232 Жыл бұрын
Sam materiał super❤
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci Жыл бұрын
Dziękuję
@grzegorzkazubek6232
@grzegorzkazubek6232 Жыл бұрын
Co za świństwo dla ludzi
@jolamich1119
@jolamich1119 Жыл бұрын
Jak można cofnąć przepis służebności
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci Жыл бұрын
Pani Jolanto służebność mieszkania może zostać zniesiona w kilku przypadkach: 1. Wskutek niewykonywania przez 10 lat, 2. Wskutek nabycia prawa do nieruchomości przez uprawnionego do jej wykonywania 3. Jeśli uprawniony do wykonywania prawa służebności dopuszcza się uchybień w wykonywaniu tego prawa, wówczas właściciel może żądać zamiany służebności na rentę lub zniesienie służebności za wynagrodzeniem. Jeśli ma Pani dodatkowe pytania proszę o kontakt na adres [email protected]. Pozdrawiam
@jolamich1119
@jolamich1119 Жыл бұрын
Czy można cofnąć służebność?
@marcingrzadziel164
@marcingrzadziel164 Жыл бұрын
Aż jestem ciekaw jak pani Katarzyna rozwinie ten kanał
@KatarzynaNowakNieruchomosci
@KatarzynaNowakNieruchomosci Жыл бұрын
Zapraszam na dzisiejszy zastrzyk wiedzy 🙂