Sam przymierzam się do montażu rekuperacji, pewnie fajnie myśleć że się odzyskuje 90% :) ale i tak grawitacyjna wentylacja działa super jak się miało stare nieszczelne okna drzwi itp. A głupio montować 3 szybowe super szczelne okna z nawiewnikami powietrza. Sam liczę na jakieś oszczędności w ogrzewaniu (20 proc byłoby super) i świeże powietrze podczas spania.
@andrzejdrygiel997223 күн бұрын
Potrzebna instalacja w kotlinie kłodzkiej
@AlidEk25 күн бұрын
dzieki za film i przedstawienie :) wiecie czy jest mozliwosc wiazarów na dom który ma scianki kolankowe?
@adrianstanczak624529 күн бұрын
Pozdrowienia z Gliwic. Mateusz super robota
@parowoz8029 күн бұрын
pracy dużo
@radoslawminiszewski84Ай бұрын
4:09 pokaż to na schemacie by można było to lepiej zrozumieć
@marsodtylu4390Ай бұрын
Ja jestem ciekawy dlaczego rekuperator jest taki drogi 🤔 Parę tyś zł za metalową puszkę z grzałką wartą 500zl😂 przecież to jest kur... chore tym powinni zająć i jeb... Tych producentów co nawet nie są producentami tylko pośrednikiem bo to wszystko płynie z chin
@fijauАй бұрын
Dzięki za film. Doceniam starania. Faktycznie nigdzie nie widziałem tak dokładnych obliczeń. Ale niestety to wszystko straciło sens gdy powiedziałeś, że celem tych pomiarów jest sprawdzenie, CZY TO SIĘ OPŁACA. Żeby to stwierdzić, to trzeba uwzględnić zysk energetyczny po przejściu nawiewanego powietrza przez rekuperator. Przecież on i tak odzyska 80% tej energii. Więc stosując metodologię aproksymacji pi razy drzwi ten zysk trzeba podzielić przez 5. Czyli 4 kWh dziennie. Do tego, niestety sytuacja wygląda inaczej w różnych porach roku. Wiosną i jesienią temperatura powietrza i gleby są zbliżone. Latem zyski są pewnie zatem większe niż średnio w roku. Jestem trochę zły na apostołów GWC w internecie, bo to jest zwykłe naciąganie ludzi na rozwiązania, które mają bardzo niską stopę zwrotu. Ja osobiście poświęciłem mnóstwo czasu na poznawanie GWC, a zero czasu na poznanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Okazało się tymczasem, że oczyszczalnia ścieków potrafi się zwrócić w 2 lata, a potem generuje oszczędności na poziomie 5000+ zł rocznie.
@dancolombo6050Ай бұрын
Trochę nazbyt skomplikowane. Ale myślę, że sam pomysł wykorzystania zużytego powietrza wentylacyjnego w pobliżu pompy ciepła chyba sam rozważę. W opcji że powietrze będzie wyrzucane ze ściany w miejscu tuż nad pompą. Widziałem też gdzieś na stronie anglojęzycznej nietypową instalację z GWC typu rurowego. Zamontowano drugi rekuperator, w którym zużyte powietrze z głównego rekuperatora oddawało ciepło wchodzące z gwc. Problemem mogło być zsynchronizowanie wentylatorów z obu rekuperatorów. Ale być może w drugim wcale nie było rekuperatora - nie sprawdziłem tego.
@ukaszw.546126 күн бұрын
Nie polecam, gdyż wyrzucane powietrze z domu ma dużą wilgotność i pompa ciepła będzie się szronić i robić często defrosty przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.
@Tazziu882 ай бұрын
Świetnie to sobie połączyłeś. Nigdy nie wyjdzie idealnie, bo świat nie jest idealny. W ogóle to też o takim rozwiązaniu myślałem, ale jednak wygrała prostota. GWC płytowe 800m³ + Reku Wanas 815V; pompa ciepła do c.w.u. Atlantic Explorer 270l z poborem i wyrzutem powietrza z/do ocieplonego nieużytkowego poddasza (strychu); ogrzewanie z sufitu promiennikami podczerwieni. Pierwsza zima przed nami🙂 Pozdrawiam serdecznie✌🏻
@mariuszmartinus73292 ай бұрын
Witam, 182 kW na półtora miesiąca to bardzo dobry wynik. Czy to jest wartość tylko dla bojlera z pompą ciepła, czy razem całego układu, boler z pompą, gruntowa pompa ciepła i rekuperacja, razem z pompkami obiegowymi? Pytam bo jeśli tak to by był super wynik. Jeśli chodzi o rekuperację to mam również tej samej firmy "Brink" (moja również jest z drugiej ręki). Jeśli chodzi o wymiennik ciepła, to udało mi się kupić oryginalny również marki Brink, razem z rekuperatorem. To był zestaw do grzania ciepłym (gorącym) powietrzem, bo ten układ był dedykowany dla pieców gazowych. Niestety u mnie to nie działa, gdyż moja pompa ciepła grzeje 32 stopnie, a gdzieś pomimo izolowanych przewodów wentylacyjnych to się traci i efekt jest tylko duszo szumu powietrza i mało ciepła. Moja mała pompa ciepła lepiej radzi sobie grzejąc grzejniki. Pozdrawiam.
@GeoTechnikMateuszWidawski2 ай бұрын
180kWh to tylko energia małej PC, bez reku i pomp obiegowych,.z nimi myślę, że to wynik na poziomie 250kWh. Jak użytkuje Ci sie Brinka? Jak duży jest oryginalny wymiennik? Możesz proszę wrzucić mi kilka fotek na maila? Dziękuję z góry! [email protected]
@mariuszmartinus73292 ай бұрын
Jak wcześniej wspomniałem to zrezygnowałem pomysłu ogrzewania powietrzem, może poza poddaszem, gdyż tam mam dwa nawiewy powietrza, prosto z rekuperatora do wymiennika ciepła ( nagrzewnicy Brink) to jest konstrukcja, jedno urządzenie stoi na drugim. Mogę zrobić zdjęcie, ale nie wiem jak to wysłać. Byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony na pomysł ogrzewania domu powietrzem, ale wentylację z odzyskiem ciepła wykonałem w domu który nie posiadał takiej instalacji, jeszcze wtedy nie myślałem o możliwości ogrzewania powietrzem domu. Dopiero nadążyła się okazja zakupu kompletu dwóch urządzeń Brink. Jednocześnie w tym samym okresie dosłownie w przeciągu dwóch tygodni, kupiliśmy również z drugiej ręki, ale nową nie używaną wentylacyjną pompę ciepła DucoBox WTW, jest ona malutka, chodź swoje waży 77 kg. Przez rok robiłem różne próby, ale właśnie od gdzieś dwóch tygodni mamy nowe potrójne grzejniki płytowe i jak na razie nam się to sprawdza. Można powiedzieć że grzejniki jakby "zimne" a w domu na dole 22,5 stopnia, a u góry na piętrze 23,4 stopni. Ciepłą wodę użytkową grzejemy również bojlerem z pompą ciepła marki Ariston, również jesteśmy bardzo zadowoleni.
@mariuszmartinus73292 ай бұрын
@@GeoTechnikMateuszWidawski Witam, z chęcią się podzielę wiadomościami, pozdrawiam, Mariusz.
@cezaryczech38172 ай бұрын
Jesli te tzw. straty sa na wskazanym niezaizolowanym odcinku rury spiro to nie sa to straty. Zostalo schlodzone wnetrze domu, tyle, że w pomieszczeniu kotlowni.
@leegwan2 ай бұрын
Też mam GWC powietrzny i glikolowy (pionowy) i rekuperację jednocześnie. Pytanie: Czy istnieją jakieś gotowe rozwązania aby to wszystko pożenić i wycisnąć maxa? Obawiam się aż takich customowych modyfikacji. Duży respekt za otwarcie mówienie o problemach. Używane urządzenia wskazują że liczyłeś się z pieniędzmi. Co byś zmienił gdybyś nie oszczędzał?
@adrianstanczak62452 ай бұрын
Mateusz pozdrowienia z Brennej 😁
@szkodnik51682 ай бұрын
Konkretne nagrzewnice (wymienniki) ma w ofercie pan Paruszewski ale nie wiem czy byś tam zmieścił. Mniejszy przepływ powietrza mają pompy Immerwater a z małych Ariston. Będziesz publikował coś z samej budowy? Dobrze widzę pustak keramzytowy? Pozdro!
@MrZiemwit2 ай бұрын
w sumie 200kwh na obecna jesien to dosc duzo zwarzywszy na szpagaty i skomplikowanie, na zwyklej pompie za CWU mam ~30kwh miesiecznie, CO to na razie wlacza sie chyba zeby tylko mnie nabierac bo za cieplo za oknem a rekuperacja to tam dmucha ponizej 10W w miare nowoczesna pompa powietrzna na 200-300m dom z ostatnich lat bierze 2-3mwh nie wiem czy warto tak komplikowac sobie silownie zwlaszcza ze autor jest na czasie i zawsze cos tam zareaguje a jakby tak mial wpasc normalny hydraulik do takiego klienta to by sie zalamal
@GeoTechnikMateuszWidawski2 ай бұрын
Chętnie zobaczę te 30kWh na miesiąc przy nieocieplonym domu na jego ogrzewanie i CWU z cyrkulacja co godzinę przy 2 małych dzieciach :) Mówisz nawet nie o dwukrotnej roznicy, tylko o 4 krotnej, w ogóle poza zasięgiem dyskusji dla mnie.
@MrZiemwit2 ай бұрын
@@GeoTechnikMateuszWidawski 30kwh na CWU miesiecznie, w sumie raz dziennie wlacz mi sie pompa podrzewa nie pamitem delta chyba 6-7C do 42 mierzonych na srodku zbiornika, ocieplenie domu nie ma znaczenia tutaj ;) cyrkulacje mam na guzik jedyny problem jaki mam to jak temperatura spada ponizej -15C no to wtedy pompa chce sobie brac na CO troche za duzo no ale takich dni w polsce mamy obecnie nie wiem dwa tygodnie sumarycznie ogolnie zagadnienie CO to klucz do oszczedzania, dzisiaj pewnie zrobilbym 1000l bufor dla pompy ciepla ale dolaczylbym maly piecyk zgazowujacy drewno tak na zapas ocieplenie domu to temat dosc dziwny bo jak zerknie na kanal katowicki z pompami to tez maja przy przegladach bardzo dobre wyniki w domach z grzejnikami i ociepleniem typu 10cm styropianu
@GeoTechnikMateuszWidawski2 ай бұрын
@@MrZiemwitno to już jesteśmy bliżej porozumienia :) Na wodę użytkową zuzywa 45-50kWh miesiecznie z cyrkulacjami
@ukaszw.54612 ай бұрын
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej. Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery. Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20. Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
@ukaszw.54612 ай бұрын
Moim zdaniem do nowych budynków o średniej powierzchni (120-150m2) z podłogówką i dobrym ociepleniu, najlepiej pompa ciepła split + awaryjnie np. duża koza w salonie. Do miasta starsze budownictwo (grzejniki) ogrzewanie gazowe lub pellety. Na wieś starsze budownictwo (słabsze ocieplenie i grzejniki) kocioł dwupaliwowy na drewno/pellety i klimatyzacja do dogrzewania w okresie przejściowym.
@ukaszw.54612 ай бұрын
Bardzo ciekawy układ, tylko trochę skomplikowany.
@ukaszw.54612 ай бұрын
Jaka powierzchnia budynku?
@ukaszw.54612 ай бұрын
Jakie wychodzi OZC dla tego budynku, cieploapp
@GeoTechnikMateuszWidawski2 ай бұрын
134m²
@dancolombo60502 ай бұрын
Właśnie jestem 6666 widzem 😅
@mrkkk2402 ай бұрын
Fajne obliczenia, szkoda że pomijasz najważniejszy aspekt - czy to się opłaca...
@jakubkimmer45272 ай бұрын
Hej Mati. Na wstępie zaznaczę, że jestem po stronie zwolenników GWC, choć u siebie go nie wykonałem ze względu na słabe warunki glebowe. Do brzegu. Policzyłeś sprawność GWC, spoko. Ale żeby te pomiary miały jakikolwiek sens, to musiałbyś mieć dwa rekuperatory i mierzyć wyjście z GWC i bez GWC i wyliczyć realną deltę + rachunek za prąd grzałki w reku bez GWC. Wtedy można obliczyć ile energii trzeba wsadzić do układu aby zniwelować deltę. Tu znowu pytanie o formę takich obliczeń, bo pompa ciepła ogrzeje to z pewnym COPem co jeszcze bardziej zniweluje różnicę. Dla mnie w tych całych dyskusjach za i przeciw nie da się dojść do jednoznacznej odpowiedzi czy to się opłaca czy nie. Wilgotność powietrza przekłada się na komfort życia w domu. Nawet jeśli GWC miałoby się zwracać 30lat albo i nigdy, to jest to koszt warty wydania. Tylko i tu temat wilgoci nie jest zero-jedynkowy. Jeśli ktoś ma nieprzewymiarowany rekuperator, pierze co drugi dzień (bo ma małe dzieci), suszy pranie w domu na suszarce, codziennie gotuje, prysznic wielu osób itp - to problemu z wilgocią i braku GWC nie odczuje. Dokładnie ten sam dom z przewymiarowanym reku czy chociażby innym stylem życia = duży problem. Do brzegu. Najlepszym dla mnie pomiarem byłoby wyłączenie reku na jeden dzień i porównanie jak się zmieniają parametry za rekuperatorem i wilgotność w domu.
@BarbaraYoung-n5q2 ай бұрын
Martinez Donald Williams Betty Lewis Kimberly
@marekwisniewski55722 ай бұрын
To ja mam pytanie jaka będzie teoretyczna różnica zakopania takiego wymiennika płytowego pod piwnicą na głębokości 3,5-3,7 m pod powierzchnią gruntu pod płytą fundamentową piwnicy zaizolowanej styrodurem - w porówaniu do tych GWC ładowanych na poziomie ścian fundamentowych ? Z wykresu średniorocznej temperatury na głębokości 1,6 m w porównaniu do 3,5 m to wychodzi ,że punkt rosy będę miał nawet wieczorami i o porankach w gruncie w okresie letnim ( wyjąłem przykładowe dane ze stacji pomiarowej warszawa okęcie tam są wszystkie ( wilgotność, temperatura na poziomie +10 cm , na poziomie 0 i -10cm -50 cm pod powierzchnią ) na głębokości 3,7 m zgodnie z tabelami powinno być około 13,5 stopnia w okresie letnim MAX a w zimowym do początku marca ( MIN 5,5 stopnia ) ( choć wiadomo to już się zaczyna dla GWC+reku okres przejściowy gdzie często zaczyna się załączać bypass i czerpnia ścienna. Nadal jednak mam wrażenie, że może lepiej zamiast GWC w dobrze izolowanym domu załączać latem klimatyzację - i dokupić do niej kilka paneli PV bo korelacja klima + PV jest bardzo dobra. W zimie co prawda powietrze o temperaturze 5 stopni w mroźne dni robi dużą różnice ( ale ostatnio tych dni w roku jest bardzo mało wyszło mi, że dni ( godzin poniżej zera zimie 2023-2024 było raptem około - 1250h - max 54 dni ). W twoich obliczeniach piszesz, że udało Ci się do gruntu "wrzucić" 125 Kwh energii którą inaczej zaciągnął byś do domu - NO OK i to w 6,5 dnia ( trochę mało tych danych ) wychodzi prawie 20 kwh na dobę - rozumiem, że tyle energii musiałbym wyciągnąć klimą - jej sprawność cieplna to pewnie 1:3 tak zwykle jest że sprężarka o mocy 1,1 kw jest w stanie dawać 3,5 Kw mocy chłodniczej ( za jeden kwh energii elektrycznej dostaję 3 kwh ubytku energii cieplnej w pomieszczeniu ) to wychodzi, że w taki dzień to 6-7 kwh zaoszczędzimy względem klimatyzatora - czyli jakieś 7 zł - dni w roku gdzie jest upalnie było w tym roku 61 ( liczę na godziny - bo często gęsto wieczorami robiło się już chłodno ) to daje 61 x 7 = 427 zł oszczędności na klimie - w zmienie te oszczędności będą pewnie około 1200 zł - razem nie więcej pewnie jak 1600-1700 rocznie - to przy założeniu że GWC płytowe z robocizną 28 tys ( może 25 ) to zwrot po 17 latach ? A założyłem że 1 kwh kupujemy po 1 zł a faktycznie sprawności pompy ciepłą sensowne to 1:3 więc faktycznie 33 gr. dokładnie ta sama historia z kotłem gazowym kondensacyjnym też 1 kwh kosztuje 33 gr. ( albo i mniej bo sprawność kotła to 106 % przy dobrze dobranych parametrach ) - Wydaje mi się, że GWC ekonomicznie nie ma żadnego uzasadnienia - lepiej wrzucić te 25000 PLN w lepszy rekuperator ( bo on faktycznie zaoszczędzi 80% z 40% strat generowanych przez wentylację ) a w zimę i lato stosować pompę ciepła ( raz do grzania drugi raz do chłodnicy nawiewu ) albo najlepiej klimatyzator który też ma sprawnośc 1:3, a już podstawa to IZOLACJA I SZCZELNOŚĆ budynku - one przy kontroli wentylacji ( mechaniczna z odzyskiem ) zawsze zwróci najwięcej pieniędzy w czasie - bo różnica w 5 cm styropianu to na całej elewacji raptem 300 x 0,05 x 250 = 3750 zł na koszcie materiału bo robocizna ta sama co przy 15 cm czy 20 cm . Lepszy rekuperator + izolacja przewodów to do i tak montowanej instalacji może +10 000 zł więc razem może 14 000 a uzyskamy znacznie większe oszczędności niż przy GWC.
@divekjebiemnieto2 ай бұрын
Jeśli ktoś myśli robić GWC za 30kzł, to masz racje, dla mnie to też nie ma sensu z punktu widzenia ekonomi. Najgorsze jest w tym to, że bezprzeponowe GWC sa nadal drogie. Za te pieniadze to można mieć z 5 splitów w newralgicznych punktach domu - i okay wygląda słabo, ale każdy z nich potrafi przepchnąć dużo powietrza i schłodzić masę tego powietrza. W takiej cenie, to może faktycznie lepiej inwestować od razu w klimatyzacje centalną + jak tak mówisz dobry rekurperator Nie wiem, czy jest sens ładować sie z tym niżej w gruncie - bardziej stawiałbym na powierzchnie. - Tak jak w glikolowych GWC, gdzie oni tam zostawiają po 300-500m ruru. (dla mnie tez nie uzasadnione, bo sama woda, glikol to jest koszt, a co dopiero pracująca bez przerwy 50-90W pompa). Już nie mówiąc o odkrywce, jak w Bełachtowie Dla mnie też dużą nie wiadomą jest fakt, że nie wiadomo co sie stanie z takimi instalcjami za 25lat Sam jest na etapie postawionych murów i zrobiłem GWC (projekt mój, wykonanie moje), ale przeponowe 2x50mx160. Koszt, to 5,5kzł + 350zł koparka. Czy to sie sprawdzi? Nie wiem, ale nie oczekuję od tego wiele - bardziej, że będę miał czerpnie oddaloną od domu i od jezdni. Wadą przepony to czystość - nikt nie wie co tam bedzie w tych srebrach żyło za 25lat. Może nic, a może żaby xD Za to serwis jest tego o wiele prostszy - po prostu trzeba wykopać, przeciąć zobaczyć, postawić ewentulanie studnie, etc..
@jackskalski36992 ай бұрын
Poważne pytanie, ta siatka na krety nie powinna być pod zeolitem?
@przemekbolek382 ай бұрын
Jakie długie miałeś drewno na krokwie pamietasz ???ja mam 788cm jedna z krokwi o sie zastanawiam czy drewno z klasy c 24 znajde o takiej długości
@jackskalski36992 ай бұрын
Mateusz, dzięki za film. Doceniam tego typu konkretne informacje! Oprócz samej oszczędności energii, zdaje się, że masz filtrację powietrza bez konieczności serwisowania filtrów czy ozonowania czegokolwiek. Oszczędności w aptece nie są łatwo policzalne;)
@maciejx98792 ай бұрын
Dobre :)
@SirMarcello3 ай бұрын
Mateusz proszę zainwestuj w mikrofon !
@djecek3 ай бұрын
Coś tu nie mówisz wszytkiego. Jak Ci się podniosła o 2..3 g/kg wilgotność powietrza, musisz tam nieźle lać wodą pod dom (conajmniej 0.5 l/h przy zysku 600 W). Można tak robić? Nie będzie nic osiadać? Te 600 W to słaby zysk jak na taki wydatek inwestycyjny. Mieszkasz już, masz już realne pomiary do porównań?
@magda47623 ай бұрын
Zajebisty film. Przymierzam się do GWC, jasnym dla mnie było, że to musi działać, to fizyka. Wiadomo, zależy od wydajności i zapotrzebowania, ale gadanie, że efektywność będzie pomijalna, było niedorzeczne. Ten film to potwierdza. Mówienie też, że się nie zwróci.. zwrócić to się może sałatka na weselu. Nie wszystko co się opłaca warto i nie wszystko co warto się opłaca.
@GeoTechnikMateuszWidawski3 ай бұрын
Odezwij sie na maila, zrobimy dobrą ofertę dla obserwującego :)
@jerzymazurek92603 ай бұрын
Wydaje mi sie , ze zrobiles bład w obliczeniach w przypadku zimy, bo powietrze nagrzewa sie w gwc i wilgotnosc wzgledna bedzie po przejsciu gwc mniejsz niz na czerpni.
@jackskalski36992 ай бұрын
Ale gwc płaszczyznowy dodatkowo nawilża to powietrze.
@eternaltraces84 ай бұрын
Dzień dobry, czy tego typu GWC nadaje się również do pompy ciepła (Do podłogówki) czy wyłącznie do rekuperatora bo chciałbym połączyć jeden GWC do obu urządzeń. Możliwe to przy zeolicie? Bo dla glikolu to normalne.
@MateuszChyliński-w7r4 ай бұрын
Panie Mateuszu, czy można gdzieś doświadczyć działania GWC w gotowym budynku z funkcjonującym GWC? Czy macie coś w stylu domów prezentacyjnych?
@adalu55824 ай бұрын
Ciekawi mnie jak wprasowałes płytki kolczaste.Pewnie waliłes młotkiem, bo tam potrzebna jest prasa o nacisku 20 ton.
@radekiwanski59924 ай бұрын
Weszlo,weszlo to po co jątrzy!😂😂😂
@marcindrazek48475 ай бұрын
Witam. Gdzei moge kupic taki uklad pomiarowy?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
@@marcindrazek4847 Trafi do naszej oferty jak przejdzie fazy testów i ulepszeń, będę informował :)
@tomasz77215 ай бұрын
GWC - koszt 40 tysięcy. Kiedy się zwróci? Bo to że GWC działa to oczywiste. Pytanie tylko czy ma szanse się zwrócić
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
Dla zdecydowanej większości domów do 150m cena mieści sie w pułapie do 25tys. Dla podaj przez Ciebie cent mówimy juz o domu ok 250m2 użytkowej, duży dom to duże koszty, to raczej normalne.
@tomasz77215 ай бұрын
@@GeoTechnikMateuszWidawski Z całym szacunkiem większe GWC dla większego domu powinno zachować ta sama stopę zwrotu z m2 jak mniejsze GWC do mniejszego domu. Jeśli tak nie jest to jest to kiepska inwestycja
@grzegorzdabrowski62045 ай бұрын
Pompa ciepła powietrzna Mitsubishi (ponoć top wśród pomp) vs pompa gruntowa z pionowymi kolektorami? Po wstępnej rozmowie z firmą projektową, zniechęcają do gruntowej, gdyż te powietrzne są ciche, wydajne, itd. Prawda?
@marekprzedstawiciel87402 ай бұрын
a firma projektowa ma ilu letnie doświadczenie przy montażach pc gruntowej? a gruntowa to głośna pompa? powietrzna pracuje na zewnątrz - może faktycznie w domu jej nie słychać gruntowa pracuje w domu - jest tak "głośna" jak lodówka czy w sypialni słyszysz lodówkę?
@grzegorzdabrowski62042 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 W moim wpisie chodziło o to, że bardzo zniechęcali do gruntowej argumentując, że obecnie powietrzne są niemal tak samo sprawne i niemal zupełnie ciche, wiec po co pchać się w koszty odwiertów itd. Ale postawiliśmy na swoim i będzie gruntowa.
@marekprzedstawiciel87402 ай бұрын
@@grzegorzdabrowski6204 - Grzegorz, bardzo dobry wybór👋 fakt na początku trochę drożej, ale Polska leży w północnej części kuli ziemskiej i to że obecnie są zimy delikatnie to nie znaczy, że nie będzie zim normalnych. Wielu o tym zapomina (bo przecież zimy są słabe) a klimatolodzy nie mówią, że nie będzie zim, tylko że zmienia się klimat i może się okazać, że będą afrykańskie upały ale również i syberyjskie mrozy W tym roku w styczniu w Skandynawii zima pokazała pazurki minus 35 a nawet w Finlandii minus 40 to dlaczego w tym czy w następnym roku w Polsce nie będzie minus 20 czy minus 25 przez 5-7 dni??? Ale hasło: po co przecież nie ma zim!!!!!! Słowo "niemal" to tak jak "prawie to samo" - a jednak różnica jest . U mnie gruntówka pracuje od 2012 (zacząłem 13 sezon 1.10) jak na razie spokój cisza Jak będziesz miał dobrze dobrane i dobrze wykonane to zapomnisz że masz jakieś źródło ogrzewania a jak będzie zima z minus 20 stopni to pompa będzie pracowała "powoli" bez problemów bo z dolnego źródła pobiera temp. dodatnie Dowiedz się od firmy, która będzie Ci instalować, jakie zastosują odległości od odwiertów ? to jest dość istotne - bo wg wyliczeń odwiert od odwiertu 12m (tego nie wiedziałem) ale firma która u mnie robiła wszystko od A do Z, tak wykonała (Firma do dzisiaj działa i i uważam, że warto zapłacić trochę więcej aby później mieć spokój). Powodzenia 😉
@grzegorzdabrowski62042 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Dziękuję za informacje 🙂 Dobrze wiedzieć o tych 12m odległości ponieważ myślałem/czytałem, że ok 6-8m wystarczy. W ogrodzie planujemy GWC i trzeba będzie jakoś to rozplanować i pogodzić. Dodam jeszcze, że w domu mają być sufity z instalacją chłodzącą, więc pasywny chłód z pompy gruntowej jest dodatkowym atutem. Latem dolne źródło będzie się regenerowało 🙂
@marekprzedstawiciel87402 ай бұрын
@@grzegorzdabrowski6204 - te odległości to głównie chodzi o regenerację 😊 jaki rejon Polski? ja kuj-pom.
@bartek98965 ай бұрын
W jakim programie dokładnie to robiłeś ?
@sxs12345 ай бұрын
Jaka średnica rury optymalna do czerpni ?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
@@sxs1234 do wydajności 600m3/h uzuwamy DN200, wieksze do wyższych przepływów
@dancolombo60505 ай бұрын
@@GeoTechnikMateuszWidawski - czy nie lepiej wstawić 2 rury 160 mm? Przecież dzięki temu będzie większa powierzchnia kontaktu z gruntem. Dzięki temu długość rur może być mniejsza, zatem straty liniowe dwóch rur 160 mam zbliżą się do straty jednej dłuższej rury 200 mm.
@lol2000k5 ай бұрын
Popełniłeś jakiś błąd w obliczeniach, bo wychodzi że moc chłodnicza gwc to ok. 5kw (125kwh na 24h), gdzie żeby podgrzewać 200m3/h powietrza o 15 kelvinów potrzeba około 1kw mocy, jak doliczymy do tego fakt, że rekuperator moze odzyskać chłód ze sprawnością powiedzmy 80% to większość zysków znika. Sam mam gwc, ale jedyne co poprawia to komfort, bo chłodniejsze powietrze jest nawiewane w lato a w zimę mamy 1-2 stopnie więcej po przejściu przez wymiennik, ale nie można powiedzieć że ma to ekonomiczny sens.
@xajmaq2 ай бұрын
Bo gdyby wszędzie mówili że daje to stopień więcej za rekuperatorem to by nikt nie budował. Ale mógłbyś rozszerzyć pojęcie "poprawia komfort"?
@Robert_Kuna5 ай бұрын
ooo, też grasz w czołgi :-) Fajny kanał, fajnie też że masz czas na rozrywkę ;-)
@t00meek5 ай бұрын
Patrząc na to ile zainwestowałeś to wolałbym 4 panele fotowoltaiczne spięte z klimatyzacją. Ale i tak szacun za to co zrobiłeś i dzielisz sie swoimi obserwacjami
@wojciech81245 ай бұрын
Chciałem zapytać ile więcej prądu pobiera rekuperator gdy działa z GWC ? Kto wentyluje dom w nocy 200m2 przy 134m2 powierzchni ?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
@@wojciech8124 ja tak wentyluje :) Skąd wiesz dla ilu osób jest to przewidziane, że zakładasz ze to za dużo jak się domyślam? Rekuperator na tej wydajnosci ze ściany pobiera ok 45W, z GWC 47W
@ukaszts96775 ай бұрын
Czy temperatura w GWC po np 2msc nie podniesie się znacząco? Czy w miarę stale trzyma temperaturę?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
Dobre pytanie. Właśnie po to postawiłem ten system, za 2 miesiace dam Ci odpowiedź :)
@marekwisniewski55722 ай бұрын
@@GeoTechnikMateuszWidawski I co po 3 miesiącach jakieś konkluzje ?
@przemekklos90255 ай бұрын
Mateusz u mnie zaczęli montować rekuperacje...trzymaj rękę na pulsie:) założymy twój układ pomiarowy;)
@marcindrazek48475 ай бұрын
Witam. gdzie kupiles ten układ pomiarowy?
@CiezkozbrojniAP5 ай бұрын
Hej. Dobrze posłuchać jak ktoś z głową to mierzy. A czy w przyszłości mógłbyś zrobić filmik z wyliczeniami dla całości zysków energetycznych GWC +rekuperacja vs sama rekuperacja? Chodzi mi o to że z tego co zrozumiałem liczysz same zyski na nawiewie. A przecież gdy pracuje sama rekuperacja w takie gorące dni to działa bez bypassu i odzyskuje część “chlodu” z domu. Dla mnie faktyczne zyski i porównanie z całej instalacji to te 25 kWh dziennie pomniejszone o to co sama rekuperacja by odzyskała chłodząc powietrze nawiewane powietrzem wywiewanym. Czy może to już wziąłeś pod uwagę i tego nie ogarnąłem ?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
Te wyliczenia nie uwzględniają tego i czym mówisz. Nie widzę potrzeby ich uwzględniać, bi w upalny dzień poprzez okna szyyybko dojdziesz do 26-27 stopni w domu i nici z chłodzenia. Całość powietrza wyciaganego z domu omija wymiennik i wylatuje z domu. Bypass musi być otwarty, bo nawiewane powietrze dogrzałbyś z tych 17 do 22, a nie o to chodzi
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
@@Jarek_Szefer robimy pomiar GWC, które to ma. Nie chce widzę ten oczywisty wniosek braku wentylacji w ciągu dnia przejść Ci przez usta :)
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
@@Jarek_Szefer sam napisałeś, że masz wszystko, lacznie z roletami zamknięte. Kończę te dywagacje, pozdrowienia!
@jagodowa165 ай бұрын
Dobre wyniki. Potwierdzają się założenia i obserwacje posiadaczy GWC ale teraz już na konkretnych liczbach. Brawo. Tak trzymaj.
@ukaszw.54615 ай бұрын
Jaki był koszt GWC, a jaki wentylacji mechanicznej z rekuperacją w tym budynku (jaki metraż)?
@GeoTechnikMateuszWidawski5 ай бұрын
134m2 użytkowej, parter. Wentylacja na używanej jednostce ok 7tys. Gwc montowane samodzielnie 2 lata temu ok 12tys