Пікірлер
@Spasiboy
@Spasiboy 7 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał, szczególnie dla kompletnego laika jak ja. Pozdrawiam.
@gregoroth666
@gregoroth666 11 сағат бұрын
Ten system nazywa się nasłuch zewnetrzny ( Sound Reception System) deszcz i wiatr potrafią zepsuć skuteczność tego systemu.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 сағат бұрын
Chyba najbardziej przeszkadza po protu wydech z komina.
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 11 сағат бұрын
Z tym lądowaniem na Księżycu to conajmniej znak zapytania czy nie było to oszustwo tysiąclecia?
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 сағат бұрын
Lubie teorie spiskowe, ale wydaje mi się, że Amerykanie byli jednak na Księżycu. Zostawili tam za dużo śmieci i to widać.
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 2 сағат бұрын
@@tootaacoolki Nie wiem czy byli ale przez ponad pół wieku nikt inny tam nie wylądował co wybitnie daje dużo powodów do rozmyślań. Po drodze są pasy Van Allena.
@jedrzejgrzeskowiak7064
@jedrzejgrzeskowiak7064 20 сағат бұрын
Lajk leci jak zwykle w ciemno i zabieram się do słuchania i oglądania!
@marcinmroz6170
@marcinmroz6170 Күн бұрын
Przy jakich manewrach stery pracują niezależnie? Tzn czy jeden ster jest 10* w lewo a drugi np 5* w prawo. Ps świetny odcinek 😃
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 Күн бұрын
Wilki morskie. Niestety - w starciu z ewolucją pozostały tylko wilki lądowe.😂.
@jarekjagielski366
@jarekjagielski366 Күн бұрын
O proszę, ten statek jakoś mi umknął - a napęd rotorowy fascynuje mnie odkąd jako licealista przeczytałem "Niezwykłe okręty" Piwowońskiego. Dobrze wiedzieć że nie skończyło się na przedwojennych eksperymentach i turobożaglu na Alcyone. Materiał jak zawsze pierwsza klasa :D
@jedrzejwrotynski9421
@jedrzejwrotynski9421 Күн бұрын
Panu Kapitanowi bardzo dziękuję za kolejny materiał: obszerny i dlatego wyczerpujący. Bardzo chciałem cośkolwiek dopowiedzieć jak czasami, że na przykład na chłodniowcu (bananowcu) albo dużym statku rybackim może być nawet kilka osób w dziale elektrycznym ze względu na rozbudowane urządzenia chłodnicze i elektryczne, ale zostało to powiedziane, a także, że na dużym statku jak zbiornikowiec z hybrydowym rozwiązaniem, w którym ma zarówno silniki tłokowe jak silnik główny, ale także turbinowe (parowe, gazowe) jak turbogeneratory elektryczne, a także napędy pomp ładunkowych, będzie większe zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych oficerów mechaników rzadszych specjalności, ale zostało to zasugerowane. Podobnie na dużym statku może zostać rozdzielone stanowisko starszego oficera od pierwszego oficera i wtedy od starszego oficera może być wymagany dyplom kapitański. Na statku pasażerskim będzie intendent i ochmistrzowie biorący odpowiedzialność za funkcjonowanie hotelu, a dawniej byli zrównani odpowiednio do poziomu I oficera i oficerów wachtowych. Ale, to także zostało zasugerowane w materiale. Więc powiem inną ciekawostkę, taką, że prawdziwe kadry morskie stanowiły zaplecze dla państwa, wymienieni prezydenci USA z okresu po II wojnie światowej byli oficerami marynarki: John Kennedy, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, czy George Bush senior (lotnik ale z lotniskowca). Ich życiorysy z etapem morskiej służby są pasjonujące. Pozdrawiam. nawigatorów zrodziło pragnienie odkryć i przygody, a mechaników brak wiatru... O bardziej dosadnych określeniach, nie wspominam.
@tootaacoolki
@tootaacoolki Күн бұрын
Bardzo wartościowy komentarz. Nie da się zrobić filmu o wszystkim. Byłby strasznie długi a i tak na pewno nie udałoby się wspomnieć wszystkich stanowisk. Dla tego staram się robić filmy bazując na własnym doświadczeniu. Inne rzeczy jedynie "sygnalizuje". A co do prezydentów amerykańskich... :) Zdecydowanie wolałbym mieć prezydenta który w swoim życiu musiał się sprawdzić zawodowo, piąć się po drabince awansów, rozwiązywać problemy i faktycznie się wykazać niż teoretyka z głową pełną ideałów który nigdy sobie nie pobrudził rąk pracą.
@pawesekowski8238
@pawesekowski8238 Күн бұрын
Pływałem 10 lat na kutrze rybackim. Dużo marynarzy przychodziło z floty handlowej ale szybko odpadali
@tootaacoolki
@tootaacoolki Күн бұрын
Ja pracowałem na kutrach 2 lata za zwykłego rybaka. I wiem, ze jest to bardzo ciężka praca. Szacunek.
@jedrzejwrotynski9421
@jedrzejwrotynski9421 27 минут бұрын
@@tootaacoolki Mam tu ciekawy materiał o zmodernizowanych kutrach z Kołobrzegu, na których ciężkiej pracy rybaków trochę pomagają nowsze technologie jak fishpompy, czy zbiorniki zamiast klasycznej ładowni. Zwłaszcza od 4 min. Mam nadzieję, że youtube tego nie wywali, gdy dam link: kzbin.info/www/bejne/pneZZZqdjteJqc0
@es-iv3xp
@es-iv3xp 2 күн бұрын
Na pierwszym zdjęciu była pani.Ma jakąś szczególną role np. załogi pryzowej?
@piogoral8492
@piogoral8492 2 күн бұрын
Super materiał. Dzięki Panie Kapitanie Czochraczu.
@piogoral8492
@piogoral8492 2 күн бұрын
Świetny program nie mający odpowiednika. Na Bałtyku we Władku na plaży, gdy byłem młodym ratownikiem postanowiłem przebić się w sztormie na ratowniczej łódce czterowiosłowej BL-2 przez potężne fale przyblokowe, których było sześć. Przeszedłem przez przybój, ale na głębszej wodzie musiałem zatrzymać się na kilkanaście minut i wylać wiaderkiem wodę, bo nieźle mi pokład zalało. Gdy skończyłem wylewanie, którym byłem nieźle zaaferowany, zobaczyłem, że zniosło mnie wgłąb morza na dobre kilkaset metrów, a może i kilometr, bo boją, koło której stanąłem była prawie niewidoczna. Ogień w wiosłach i wróciłem, ale wpław nie miałbym szans. Prąd był zaskakująco szybko i silny, niemniej pogoda była sztormowa, w zwykłych warunkach, prądy nie są aż tak efektywne.
@piogoral8492
@piogoral8492 2 күн бұрын
Poprawka językowa do powyższego - przybojowe. Telefon sam przekręcił, a jego sztuczna inteligencja nie zna tak oczywistych pojęć jak fale przybojowe.
@piogoral8492
@piogoral8492 2 күн бұрын
Przekręcił też boja na boją i szybki na szybko. Przepraszam za niedociągnięcia.
@LRD300TDi
@LRD300TDi 2 күн бұрын
Zwiedzałem ten okręt ponad 20lat temu. Zacumowany po drugiej stronie kanału jeszcze w barwach SG. wszystko było dostępne. Byłem w CMK i pomieszczeniu radiowym gdzie o ile pamięć nie zawodzi też były "okulary" radaru a więc bliżej sterowki. Zagląda ie w każdą dziurę okrętu bez nadzoru było wielka przygoda dla młodego chłopaka.kilka lat temu będą w Kołobrzegu zajrzałem znów na pokład już wyciągniętego z wody okrętu i to już nie to samo. Schody, zabezpieczenia dla zwiedzających, wszystko wygrodzone i nie dostępne. Jak by zupełnie inna jednostka
@rafalszota1240
@rafalszota1240 2 күн бұрын
Bardzo fajny film. Proszę o następne w podobnej formule. 😊
@sobol2463
@sobol2463 3 күн бұрын
24:54 Najważniejszy jest chyba kuk ;) bez niego byśta suchary jedli :p
@robmar12
@robmar12 3 күн бұрын
Wartoscua didana takiej oracy jest szum morza i brak presji czasowej i terminowej
@marcinmroz6170
@marcinmroz6170 3 күн бұрын
Kapitanie! Robisz świetną robotę! Oby tak dalej
@tootaacoolki
@tootaacoolki 3 күн бұрын
Staram się jak mogę. W przygotowaniu film - spacer po statku PSV i Ekopark Wschodni w Kołobrzegu (Szuwarowe opowieści).
@MrocznyTechnik
@MrocznyTechnik 3 күн бұрын
Z materiału wynika, że o załodze decyduje jakiś "dział HR" armatora czy agencji. Czy kapitan ma jeszcze coś do powiedzenia kogo chce (a tymbardziej kogo nie chce) w swojej załodze? Wiadomo, że ludzie są różni i z jednymi się lepiej dogadujemy z a innymi ni cholery. A jednak wokół woda, cimino, zimno i do domu daleko, to na ludziach trzeba polegać....
@tootaacoolki
@tootaacoolki 3 күн бұрын
Generalnie Crewing Department rekrutuje załogi. Gdy ktoś jest zatrudniony pierwszy raz najczęściej dostaje kontrakt na jeden lub dwa rejsy. Potem firma pyta się kapitana o opinie. Jak są problemy to kontrakt nie jest przedłużany. Zwykle ludzie zwykle są sprawdzeni i nie ma problemów. Ale przez ponad 20 lat pracy można spotkać bardzo różne osoby. Ja w swoim życiu zawodowym z premedytacją całkowicie pozbyłem się dwóch osób ze statku. Z tego co wiem ludzie ci wylecieli też z firmy. Ale to były skrajne przypadki. Napisałem też kilka mocno średnich opinii, ale wtedy takie osoby dostawały drugą szanse na innym statku. Potem często odchodzą sami.
@NINJASTYLEART
@NINJASTYLEART 3 күн бұрын
Ale na końcu fajnie pokazane jak buja statkiem ciekawe czy pan ma doświadczenie z jeszcze większym bujanie I co z tymi legendami o największej fali 50 metrowe😅j😅😅
@tootaacoolki
@tootaacoolki 2 күн бұрын
Fale 50 m to musi być tsunami. Ja największą fale jaką widziałem (w prognozie pogody) to 22m. Wówczas były ewakuowane nawet platformy wiertnicze. Mój statek wtedy dostał polecenie ukrycia się gdześ. Pojechaliśmy wówczas pomiędzy wyspy na Szetlandach. A sam osobiście widziałem fale ...może 8m .
@jakubskowronski3016
@jakubskowronski3016 3 күн бұрын
Bardzo ciekawy film. Dzięki
@elam9253
@elam9253 3 күн бұрын
👍
@porter122
@porter122 3 күн бұрын
film zdecydowanie nie był nudny.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 2 күн бұрын
Planuje zrobić jeszcze jeden lub dwa filmy o załogach. Jeden o tym jak zostać marynarzem a drugi bardziej filozoficzno - polemiczny o predyspozycjach psychicznych, rozłące i życiu na morzu. Ale to nie za prędko.
@piogoral8492
@piogoral8492 3 күн бұрын
Bardzo dobry program. Wniosę jednak małą poprawkę językową, a mianowicie nie ma "areo", a jest "aero". Niedouczone kobiety nałogowo mówią "areobik", a prawidłowo jest "aerobik". Aero oznacza związek z powietrzem, zatem aeroplan to samolot. Jednakże areator, to urządzenie mające związek z glebą, tak jak areał ma związek z glebą. Czyli aerodynamiczny kształt, to mający małe opory powietrza. Dzięki kapitanie Czochraczu za świetne materiały i przepraszam, że wtrąciłem tę symboliczną uwagę.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 3 күн бұрын
Tak, wiem. Już inni zwrócili mi uwagę na moje niedbalstwo. Obiecuje poprawę...
@teesz4351
@teesz4351 3 күн бұрын
Jestem łysy. Nie mogę być jak Czochracz.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 3 күн бұрын
Mój dzadek był siwy ale miał mocne włosy. Mój tata też ma czuprynę i bujną brodę. A jak ja rano wstaje to widzę w lustrze... Kapitana Czochracza.
@teesz4351
@teesz4351 2 күн бұрын
@@tootaacoolki Nie podoba mi się ta odpowiedź.
@jacekjozwiak2594
@jacekjozwiak2594 4 күн бұрын
Jeszcze powinien być jeden etat, ten co pilnuje kucharza żeby szpeku nie wyżyroł.😄
@Tempera101
@Tempera101 4 күн бұрын
Dzięki wielkie!!! Zdjęcia Aberdeen rządzą!!!
@tootaacoolki
@tootaacoolki 3 күн бұрын
Mam tego najwięcej :)
@StefanBrock_PL
@StefanBrock_PL 4 күн бұрын
Nie ma fartuchów sztormowych albo sztorm klapy w koi? Chetnie zobaczymy film z części mieszkalnej statku!
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Będzie niedługo. W przygotowaniu film o statku typ VS-483. Będą pomieszczenia wewnętrzne, kabiny, messa itd.
@macmroz
@macmroz 4 күн бұрын
Byłem zaangazowany przy montażu systemu zdalnego oraz zupełnie autonomicznego sterowania promami w Finlandii. Była tam makieta mostka w biurze armatora, zespół serwerów z zabezpieczeniami zaprojektowanych do zupełnie autonomicznego sterowania statkiem, nawet bez łączności internetowej. Więc niektóre zadania mogą zostać zautomatyzowane w stopniu niewyobrażalnym na dziś. Jeszcze długa droga, ale powoli coś się ruszyło.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
To bardzo ciekawe. Zastanawia mnie tylko czy np Norwegowie zgodzą się aby obok ich wybrzeża przepływał tankowiec bez załogi a sterowany jedynie komputerami z Windows? Kto to ubezpieczy?
@jedrzejwrotynski9421
@jedrzejwrotynski9421 12 сағат бұрын
@@tootaacoolki Tu mowa o promach prawdopodobnie pływających na krótkich odcinkach. Wiadomo, ponieważ koszty załogowe stanowią pewną konkretną pozycję w eksploatacji statku, dlatego rozmaitych pokus i prób ograniczenia liczebności załogi jest i będzie trochę. Były już w latach 90-tych, ale tam chodziło o redukcję załogi na przelotach oceanicznych, jak wspomniano w materiale. W żegludze przybrzeżnej i podejściach do portu z manewrami, statek miał "normalną" załogę, która odpływała / odlatywała z niego po wprowadzeniu na trasę oceaniczną. Zostawali tam "jacyś" ludzie żeby dozorować systemy, ale nie prowadzili bezpośrednio statku, który był nawigowany zdalnie. Gdyby coś poszło nie tak z urządzeniami, no to "przejęliby ster". Po drugiej stronie oceanu znów na statek przybywała regularna załoga, żeby prowadzić go na wodach przybrzeżnych i do portu. Jakie oszczędności to daje, trudno powiedzieć, bo wprawdzie redukowane są koszty załogowe, ale mocno trzeba rozbudować wyposażenie w rozmaite urządzenia i usługi jak np. satelitarne transfery danych itp., a to także konkretne koszty. Poza tym kapitan sterujący takim statkiem z centrum lądowego i tak weźmie adekwatne wynagrodzenie, tyle, że bez "rozłąkowego"....
@macmroz
@macmroz 4 күн бұрын
Bardzo dobre charakterystyki funkcji. Dzięki.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
No właśnie nie! Trochę za mało opowiedziałem o każdej z nich. Ale może zrobię kiedyś osobne filmy bardziej dokładnie opisująca poszczególne postaci.
@ArturBiaosiewicz
@ArturBiaosiewicz 3 күн бұрын
@@tootaacoolki mnie najbardziej zawsze funkcja kucharza interesowała 😀
@macmroz
@macmroz 2 күн бұрын
@@tootaacoolki To jak spis treści, potem można porozwijać poszczególne rozdziały, a sam spis już wiele może nauczyć.
@macmroz
@macmroz 4 күн бұрын
Bosman to po angielsku: 'bosun', nie: 'bonsun', jak było napisane na ekranie. (15:15).
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Chyba masz racje. Ale spotkałem się z tyloma wersjami zapisu tego słowa, że sam nie wiem :)
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek 4 күн бұрын
Najważniejszy jest kucharz! Bezapelacyjnie! Kto miał kiedyś słabego kucharza ten wie doskonale, że dobry jest skarbem o który trzeba dbać i dowartościowywać na każdym kroku 😅
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Oj tak. Święte słowa. Choć jakość jedzenia to nie wszystko. Pracowałem ostatnio z bardzo dobrze gotującym kucharzem. Ale jako człowiek był nieznośny. Były ciągłe awantury z resztą załogi. Sama załoga poprosiła mnie aby się jego pozbyć (byli tej samej narodowości). Zgodziłem się. Dokończył kontrakt i więcej już nie wrócił.
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek 4 күн бұрын
@@tootaacoolki artyści bywają kapryśni i nieznośni jak obrażone nastolatki... A dobry kucharz, który oprócz smacznego jedzenia zadaje sobie trud serwować je w sposób estetyczny to już taki trochę artysta 😁
@macmroz
@macmroz 2 күн бұрын
@@tootaacoolki W Przystanku Alaska był taki kucharz, Adam. Wykapany charakter jak z opisu.
@es-iv3xp
@es-iv3xp 2 күн бұрын
III po Bogu
@pokrec
@pokrec 4 күн бұрын
Kapitanie, interesująco Pan opowiada. Stopy wody pod kilem!
@MrocznyTechnik
@MrocznyTechnik 4 күн бұрын
A co robi skipper?
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
To kapitan, ale na mniejszych jednostkach, np kutrach. Polski odpowiednik - szyprer
@Daruiusz71
@Daruiusz71 4 күн бұрын
👍
@belanparty2455
@belanparty2455 4 күн бұрын
dzieki
@arturc6803
@arturc6803 4 күн бұрын
Bardzo ciekawe, większości rzeczy nie wiedziałem. Natomiast nie zgadzam się z brakiem perspektyw na automatyzację. Statki kosmiczne cumują autonomicznie, samochody jeżdżą w ruchu miejskim autonomicznie, sztuczna inteligencja stawia diagnozy lekarskie lepsze niż ludzie. Myślę że ruch w obciążonym porcie byłby bardzo dobry do ogarnięcia przez scentralizowane, zdalne sterowanie. Można spokojnie kolejkować statki, koordynować ich ruch dokładnie wiedząc co i który z nich robi. Co do rzeczy nietypowych, to zgadzam się - póki co człowiek wygrywa. Pozdrawiam i do następnego odcinka.
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Na morzu są dwa problemy których nie ma na lądzie i w kosmosie. Pierwszy z nich to sól morska. Wodny roztwór soli w aerozolu dostaje się wszędzie. Elektronika musiałaby być bardzo szczelna. Drugi problem to wibracje. Dla tego komputery do radarów są specjalnie montowane. Ekrany do urządzań nawigacyjnych też są specjalne. Wszystko to musiałoby być specjalnie zasilane z generatorów prądotwórczych pracujących wiele dni a nawet tygodni bez nadzoru i bez zapchanych filtrów. Jakakolwiek awaria i wszystko się sypie. I 14 000 kontenerów z ładunkiem z Chin przepada. :) Jak na razie to się nie uda.
@arturc6803
@arturc6803 3 күн бұрын
@@tootaacoolki statki kosmiczne samodzielnie nawigują, idealnie lądują na Księżycu czy Marsie - mają zasilanie i komputery mimo temperatur od - 180 do + kilkadziesiąt w słońcu. Łaziki same jeżdżą, helikoptery samodzielnie podejmują decyzję w środowisku, w którym człowiek nigdy nie był (Mars). Sondy voyager lecą w tej zmarzlinie 50 lat i wciąż mają prąd i sprawne komputery mimo promieniowania kosmicznego. Ja stawiam na komputery i AI.
@robmar12
@robmar12 3 күн бұрын
Należy dodać jeszcze nieokiełznana naturę wody i wiatru. Tu jest tyle zmiennych , że żadne algorytmy i żadne automaty nie będą w stanie przeliczyć i precyzyjnie nawigować w trakcie ekstremów pogodowych​@@tootaacoolki
@macmroz
@macmroz 2 күн бұрын
@@tootaacoolki Ale jak już sa te szczelne obudowy i odporne na wibracje to działa toto dość pewnie.
@magorzatakopera1116
@magorzatakopera1116 4 күн бұрын
Dlaczego tak mało wyświetleń
@hellicon139
@hellicon139 4 күн бұрын
Fajna opowieść ale z tą AI to pan Kapitan trochę popłynął. Na razie oczywiście temat się jeszcze rozwija ale jak AI może się poruszać sprawnie autem w zwariowanym ruchu ulicznym to i ze statkiem sobie poradzi. Robot mechanik? Zdublowane automaty? Kwestia opłacalności i okrzepniecia nowych technologii.
@antonimawel6355
@antonimawel6355 4 күн бұрын
Piękna puenta z Magellanem. Natomiast przyzwoitość każe mi przypomnieć usłyszana fraze "dajcie małpie kalkulator a będzie z niej nawigator!"
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Mógłbym napisać jeszcze kilka innych wierszyków ale YT chyba by mi zbanował film :)
@ArturBiaosiewicz
@ArturBiaosiewicz 4 күн бұрын
Świetny odcinek, nawet swietniejszy niż inne i wcale się nie dłużył. A może kiedyś opowieść o tym jak to wyglądało kiedyś, o stanowiskach i funkcjach których już nie ma, o zwyczajach i tradycjach, animozjach między pokładem a maszynami itd
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Staram się skakać po różnych tematach tak aby filmy były jak najbardziej różnorodne. Ale na pewno coś jeszcze o załodze powstanie.
@Sylwester90
@Sylwester90 4 күн бұрын
Super film. Czy lubi pan oglądać inne kanały na youtube poświęcone tematyce morskiej? Może kanał Morskie Opowieści?
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Przyznać się muszę, ze nie oglądam innych kanałów o tematyce morskiej. Jeżeli już to bardziej tematy morsko-historyczne. Ostatnio oglądałem przypadkiem film o ostrogach brzegowych. Koleś paplał takie farmazony, że po prostu musiałem zrobić swój własny film na ten temat :)
@januszleszczyk
@januszleszczyk 4 күн бұрын
Serdeczne podziękowania za materiał! Pięknie to wszystko usystematyzowałeś kapitanie mimo że sieć zależności służbowych jest dużo bardziej skomplikowana niż sobie wyobrażałem.. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki 🥰
@doris782
@doris782 4 күн бұрын
Bardzo fajnie się słucha i ogląda, pozdrawiam LUTER
@leszekmazur8371
@leszekmazur8371 4 күн бұрын
A sztormy? ;)
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Sztormy sprawiają, że ilość zdolnej do pracy załogi spada o 15% - 30% :) Zwykle są to najmłodsi członkowie załogi.
@karolj5666
@karolj5666 4 күн бұрын
Jaki nudny?! Co Pan p... .😉 Stary koń jestem a łykam jak młody pelikan. 😉 Ma Pan naturalną zdolność do mówienia do ludzi. Na drodze "szerokości", a na wodzie będzie jak?
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Stopy wody pod kilem :)
@karolj5666
@karolj5666 4 күн бұрын
​@@tootaacoolkiNo to stopy wody pod kilem! Swoją drogą fajnie byłoby zobaczyć film z marynarską nomenklaturą. Chyba, że był...
@rafaswderski8050
@rafaswderski8050 4 күн бұрын
Dzięki za film,pozdrawiam.
@Baltic_Fox
@Baltic_Fox 4 күн бұрын
Hej! Twoje filmy są dla mnie świetnym źródłem informacji i sprawiają że to czym się pasjonuje wciąga mnie jeszcze bardziej :) Jeśli mogę mieć pytanie jaką agencję pan preferuje jeśli chodzi o pracę na statkach?
@tootaacoolki
@tootaacoolki 4 күн бұрын
Pracowałem z różnymi agencjami i mam baardzo róże doświadczenia. Niektóre dobre agencje ostatnio strasznie zeszły na psy. Ja pracowałem jakiś czas w V.Ships i mogę ich pochwalić i polecić.
@ggggyyyy3959
@ggggyyyy3959 7 күн бұрын
Mam tam rodzinkę ładne miasto
@roberts1938
@roberts1938 9 күн бұрын
W końcu ktoś to łatwo i przystępnie wytłumaczył. Dziękuję!
@heliodorbard
@heliodorbard 14 күн бұрын
Fajne ujęcia i widoki. A może tak dla "płotek śródlądowych" jakiś szerszy wykład o balastowaniu statku? Teoretycznie wiem o co chodzi, ale ciekawym jakichś szczegółów od praktyka. Widziałem na jakimś filmiku rozładowywanie ze statku ogromnego (dł~15m, fi~2m) wału. Przy takiej operacji to chwila nieuwagi i statek może bujnąć się na burtę i żeby tak się nie stało to trzeba to jakoś balastem kompensować, no ale szczegółów ciekawym. Dzięki, pzdr