11 rzeczy których dentysta nie dałby sobie zrobić u dentysty

  Рет қаралды 16,117

Marcin Nowosielski

Marcin Nowosielski

Жыл бұрын

Witajcie Pacjenci - Nasi, jak i Wszyscy inni szukający odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej. Specjalnie dla Was - wraz z higienistką Elżbietą Nowosielską - postanowiliśmy stworzyć serię poradników, w których będziemy regularnie - raz na jakiś czaszamieszczać odpowiedzi na nurtujące Was najczęściej pytania, które nam zadajecie podczas wizyt. Robimy to po to, byście w razie potrzeby mogli rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zdrowia jamy ustnej. Z tą naszą regularnością, ze względu na różne, inne obowiązki słabo bywa, ale głównym utrudnieniem jest to, że nie mamy jeszcze stałego miejsca do nagrywania. Gdy przeniesiemy się już do nowej lokalizacji z urządzonym studiem nagraniowym, materiały bedą pojawiać się częściej.
A tymczasem w dzisiejszym, pierwszym po dłuższej przerwie odcinku:
Przedstawimy z naszego - stomatologicznego - punktu widzenia 11 rzeczy, których żadne z nas niedanloby sobie zrobić u dentysty, a procedury te (lub ich brak można bardzo często spotkać w gabinetach stomatologicznych. Warto więc być ich świadomym, aby odpowiednio wybierać procedury terapeutyczne, odpowiednie dla naszego zdrowia.
Piszcie prosimy w komentarzach wszystkie pytania na jakie chcecie poznać odpowiedzi oraz wątpliwości jakie Was nurtują. Będziemy sukcesywnie odpowiadać w kolejnych odcinkach. Pamiętajcie nie ma głupich pytań:)
Pamiętajcie by zasubskrybować nasz kanał - / @dentistmarcin
Znajdziecie nas również na Facebooku:
/ mikrostomart
/ marcindentist
Oraz na Instagramie:
/ mikrostomart_opole
/ nowosielski_marcin
A także na naszych stronach internetowych:
mikrostomart.pl
nowosielski.pl
Jesteśmy i działamy dla Was!
Zapraszamy do oglądania i subskrybowania!

Пікірлер: 30
@kocieprzygodyborysaileona250
@kocieprzygodyborysaileona250 5 ай бұрын
Świetny temat,warto wiedzieć bo jesteśmy czesto oszukiwani niestety
@R6879...
@R6879... Ай бұрын
Wielkie dzięki za całą prawdę
@AKolt
@AKolt Жыл бұрын
Bardzo dobry temat
@teres62181
@teres62181 Жыл бұрын
Co do plomb z amalgamatu, ja je mam już ponad 40 lat , a te białe musiałam już wymieniać.
@wiolettapakaszewska3503
@wiolettapakaszewska3503 2 ай бұрын
A jak u Ciebie ze zdrowiem? Bo rtęć generuje dużo chorób...
@kasianowak3061
@kasianowak3061 Жыл бұрын
Panie doktorze, skoro amalgamaty są szkodliwe, dlaczego dentyści/stomatolodzy nie informowali o tym pacjentów? Ja jako nastolatka byłam z rodzicem na leczeniu zębów, pani stomatolog poinformowała tylko o cenie białych plomb, a że amalgamaty są darmowe. Więc rodzic zdecydował się na plombę amalgamatową, bo była darmowa. Myślę, że gdyby stomatolog poinformowała o szkodliwości szarych plomb, to może miałabym chociaż kilka tych białych, a tak mam około 6 plomb amalgamatowych, a czeka mnie również leczenie ortodontyczne i nie stać mnie teraz na wymianę tych plomb. Ale słyszałam też że amalgamatowe są trwalsze i mogą wytrzymać nawet do 30 lat. Więc może nie warto teraz ich wymieniać skoro są bardziej trwałe niż płatne białe, które za kilka lat wylecą i będzie trzeba znowu płacić za wymianę.
@DentistMarcIn
@DentistMarcIn Жыл бұрын
Dzień dobry. Na pierwsze pytanie nie znam odpowiedzi. Ja amalgamatu nigdy nie zalozylem. Z pewnością lata temu lekarze nie dysponowali ta wiedza. Dalsze ich stosowanie w stomatologii to kwestia kretynizmow NFZu i idiotyzmu urzędników. Rozwinę to w odcinku na ten temat. Co do tego, ze amalgamaty są trwalsze od kompozytu to pewne nadużycie. Chodzi o to ze procedura założenia kompozytu jest sporo trudniejsza niz analgamatu, stad mniej lekarzy umie zrobić to dobrze (koferdam, procedury adhezyjne). Odpowiednio, z właściwych wskazań, zalozony kompozyt również może wytrzymać kilkadziesiąt lat. Co do Pani konkretnie przypadku nie umiem sie ustosunkować bez zbadania, natomiast jeśli wypełnienia amalgamatowe są szczelne i nie generują innych problemów (ryzyko złamania zeba) to nie ma potrzeby ich wymieniac.
@kasianowak3061
@kasianowak3061 Жыл бұрын
@@DentistMarcIn Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@crimsonstone369
@crimsonstone369 7 ай бұрын
Informacja łatwa do sprawdzenia. Z amalgamatami nie chodzi o kwestie zdrowotne (światowe organizacje zdrowia nic do nich nie mają), tylko o kwestie utylizacyjne. Analogiczna sytuacja jest w urządzeniach elektronicznych - mogły by być trwalsze gbyby nie wymóg prawny zapewnienia utylizacji. Łatwiej jest wyprodukować rzeczy mało trwałe i łatwo utylizowane niż trwałe ale bardzo ciężkie w ytylizacji.
@piotrcapf3298
@piotrcapf3298 4 ай бұрын
Trujące są pary rtęci, amalfamat ma ją związaną. Dobrze znam chemię i nieźle fizykę nie daję sobie wciskać ciemnoty o luksus ie "białych plomb", a co z toksycznymi, monomerami?
@wiolettapakaszewska3503
@wiolettapakaszewska3503 2 ай бұрын
Te rtęciowe plomby są szkodliwe i jeśli masz jakieś choroby, to właśnie przez nie
@Magorzataogisz
@Magorzataogisz Ай бұрын
Panie Doktorze, czy był już omawiany temat startych zębów przy bruksiźmie i jak to leczyć by zachować funkjonalność jedzenia na kolejne lata? Będę wdzięczna za odpowiedź.
@sprr1443
@sprr1443 Жыл бұрын
Swietny, ciekawy filmik 👍
@DentistMarcIn
@DentistMarcIn Жыл бұрын
Dziękujemy:)
@piotrcapf3298
@piotrcapf3298 4 ай бұрын
Prawidłowo założony amalgamat, zaznaczam, że prawidłowo, jest duuużo trwalszy niż kompozyt, a szkodliwość tego amalgamat jest do dziś sprawą sporną.
@kuna451
@kuna451 8 ай бұрын
Czyli jak, to nie ma znaczenia czy implant jest z tytanu czy tlenku cyrkonu? Mi np.zależy na tym, żeby impant był kompatybilny z moim ciałem, a tytan to akurat z tego co wiem, nie jest. Pozdrawiam
@julcia_pedantulcia
@julcia_pedantulcia Жыл бұрын
Co do tematu implantów, chirurg szczękowo twarzowy omawiając temat implantów na studiach mówił, że firma produkująca implanty jest ważna i to nie jest tak , że jakość implantow jest porównywalna. Sporo jest firm które produkują tańsze implanty i po kilku latach znikają z rynku. Potem odpowiedzialność ponosi lekarz, który te implanty wszczepiał jeśli po kilku latach coś się będzie działo. I teraz pytanie co ten lekarz będzie mógł zrobić skoro firma się ulotniła i nie ma gwarancji ani żadnej pomocy z ich strony? Poza tym fajny filmik :) pozdrawiam serdecznie 😊
@DentistMarcIn
@DentistMarcIn Жыл бұрын
Dzien dobry. Dziekuje za opinię:) proszę jednak wziąć pod uwagę, że film ten jest uproszczeniem dla Pacjentów, dla których ta konkretnie kwestia jest bez znaczenia gdy wybiorą dla siebie dobrego specjalistę. A dobry specjalista to taki, który między innymi rozumie Pani obawy, zdaje sobie z nich sprawę i je eliminuje, ale to dalej nie oznacza, że system tzw. Premium będzie najlepszy, co często Pacjenci myślą na stutek działań marketingowych producentów :) pozdrawiam i życzę powodzenia
@nataliasreberska1361
@nataliasreberska1361 Жыл бұрын
Hyubciy5
@nataliasreberska1361
@nataliasreberska1361 Жыл бұрын
@@DentistMarcIn i6
@conniedrigsdivas7331
@conniedrigsdivas7331 Жыл бұрын
Szanowny Panie doktorze, pomijając opisywany przez higienistkę ,,lejek" czy ,,wlewanie'' amalgamatu co już jest błędem merytorycznym i oznaką niezaznajomienia się z techniką wypełniania danym materiałem straszenie pacjentów (efekt tego możemy zauważyć nawet w komentarzach poniżej) szkodliwością tego materiału jest co najmniej dużym błędem. Z tego co mi wiadomo faza Gamma 2 nie znajduję się już od wielu lat w amalgamatach, ponadto śp. Jańczuk jak i wielu innych autorów nie zanotowali efektów ,,zatrucia" rtęcią spowodowanych wypełnieniami amalgamatowymi. Zgodzę się, że rtęć jest szkodliwa, jednakże tlen również może być tak samo szkodliwy. Aspekt wycofania amalgamatów z rynku wbrew wielu click-bejtowych nagłówków związany był ze szkodliwością rtęci wobec środowiska (utylizacja, przechowywanie etc). Uważam, że prawo Rebla ciągle jest aktualne i możemy się bez obaw jego trzymać. Pozdrawiam.
@DentistMarcIn
@DentistMarcIn Жыл бұрын
Te materiały są dla pacjentów, nie lekarzy. Jak ma Pan/Pani lepszy pomysł jak prosto, krótko i przystępnie przedstawić pacjentowi, że aby opracować ubytek pod amalgamat należy mu nadać kształt retencyjny proszę nagrać i opublikować odpowiedni materiał. Nie zmienia to jednak faktu że przy tej samej kategorii ubytku, pod amalgamat trzeba zebrać więcej tkanki zęba i takie jest przesłanie. Zatrucie, nie zatrucie rtęć kumuluje się w organizmie z wielu źródeł i amalgamat dokłada małą cegiełkę. Problemy są zawsze sumą małych błędów, więc jeśli można jeden wyeliminować to ja wybieram tą drogę i to polecam swoim pacjentom.
@AKolt
@AKolt Жыл бұрын
@@DentistMarcIn Dziękuę za to, że mówicie to co od dawna czułam gdzieś pod skórą ale oczywiście wśród różnych opinii są różne zdania. pozdrawiam!
@jarekhola5202
@jarekhola5202 Жыл бұрын
Moja dentystka założyła mi koferdam...Nie skończyło się to ani dobrze dla mnie,ani dla niej,a tym bardziej dla przeprowadzanego leczenia...Ciekawe co wtedy??
@DentistMarcIn
@DentistMarcIn Жыл бұрын
Dentystka musi się nauczyc zakładać koferdam:)
@jarekhola5202
@jarekhola5202 Жыл бұрын
@@DentistMarcIn Jeśli sposób założenia ma znaczenie przy wymiocinach to jestem pełen podziwu. 1 raz uzewnętrznienie sie i 2 raz w ostatniej chwili ściągnięty. 3 próby nie miałem zamiaru podjąć. Reszta zrobiona według sztuki.
@fabrefacta
@fabrefacta Жыл бұрын
Klikbajt
@michaldudziak118
@michaldudziak118 Ай бұрын
?
IMPLANTY ZĘBOWE - WADY I ZALETY. CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PODJĘCIEM DECYZJI?
12:14
Dr Wojciech Fąferko - Implanty Stomatologiczne
Рет қаралды 370 М.
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
Haha😂 Power💪 #trending #funny #viral #shorts
00:18
Reaction Station TV
Рет қаралды 15 МЛН
Tom & Jerry !! 😂😂
00:59
Tibo InShape
Рет қаралды 62 МЛН
Получилось у Вики?😂 #хабибка
00:14
ХАБИБ
Рет қаралды 6 МЛН
Jak prawidłowo myć zęby? - odpowiedzi na Wasze najczęstsze pytania
15:41
Traditional vs. Digital: How to make Screw Retained Hybrid PMMA
17:24
Luke Kahng
Рет қаралды 1,1 МЛН
Jak prawidłowo nitkować zęby?
9:47
Marcin Nowosielski
Рет қаралды 31 М.
🚨UJAWNIAMY: Ile zarabiają młodzi dentyści!! 💸💸💸
8:36
Stomatolog Dobra Rada
Рет қаралды 35 М.
💥Dyskopatia - 3 najlepsze ćwiczenia likwidujące ból💥
6:09
ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE CHÓD - ból kolana, biodra, kręgosłupa - dr n. med. Marcin Wytrążek
21:08
Dr n. med. Marcin Wytrążek - fizjoterapeuta
Рет қаралды 140 М.
JAKA PROTEZA PRZY BEZZĘBIU? PROTEZA AKRYLOWA vs PROTEZA OVERDENTURE VS UZUPEŁNIENIA STAŁE
15:40
Dr Wojciech Fąferko - Implanty Stomatologiczne
Рет қаралды 42 М.
HORMONY TARCZYCY NIE LECZĄ HASHIMOTO
35:11
SILVER TV
Рет қаралды 144 М.
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН