Nie znam się na elektryce, ale lubię o niej słuchać. Dzięki za materiał.
@StachuMonter Жыл бұрын
Świetnie powiedziane. Boli mnie że od wielu lat spotykam się z fuszerką i wkurwia mnie jak muszę poprawić wiele instalacji bo nie umiem zostawić klienta z tym gównem zrobionym przez rozreklamowane firmy z pięknymi stronami internetowymi i chyba kupionymi super komentarzami. Mam ochotę rzucić fach w pizdu i zająć się czymś innym bo ręce już opadają. Nie wiem czego i jak uczą młodych, jakie wzorce wynoszą z praktyk, pod jakimi fachowcami robią praktykę. Dostrzegam u większości napotkanych przypadków w wykonywanych pracach termin "pomroczność niejasna". Ku#wa, tak nie może być.
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
A mnie nie wk... bo mam kasę z tego. Ja tam staram sie nie komentowac roboty innych ... bo dają mi zarobic to o co sie wk... ć. Ja nie mam misji zmieniania swiata.
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Doskonały materiał. WIELKI 🍺 ZA TAKĄ ROBOTĘ 👌👍
@robertstefaniak3212 Жыл бұрын
Pozdrawiam najlepszy kanał o elektryce. Jak zawsze Extra materiał.
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
Dobre podsumowanie, dzięki!
@marcin233er Жыл бұрын
Najlepszy kanał elektryczny na YT Pozdrawiam
@MarekBugiel Жыл бұрын
Bardzo fajne podsumowanie 👍⚡
@jolmj6217 Жыл бұрын
Genialny kanał
@thiskarolek3086 Жыл бұрын
Doskonały materiał :)
@emanuelmaciaszczyk2292 Жыл бұрын
Podwójna izolacja na ścianie a na suficie/stopie, poddaszu, strychu w towarzystwie elementów drewnianych. Jest wymagana potrójna izolacja?
@sebastiankasprowicz3449 Жыл бұрын
Zrób poradnik z omówieniem i przygotowaniem dokumentacji po rozłożeniu instalacji, aby dystrybutor przyłączeniowki danego regionu zaakceptował i wystawił zlecenie na zabudowę licznika.
@airsoftowychopak1299 Жыл бұрын
Jestem za. I jak byś jeszcze polecił jakiś program do tego.
@mrvirus1 Жыл бұрын
1:54 Wykorzystuję przewód 4x1,5 mm2 jako korespondent do pojedynczego łącznika schodowego. Wprowadzam PE do puszki łącznika. Do czego mam go podłączyć?
@zpe Жыл бұрын
Do niczego. Musi on mieć ciągłość z szyną wyrównania potencjału w rozdzielnicy. Żyła ochronna ma chronić cały obwód, a nie tylko urządzenie końcowe. W każdej chwili musi być możliwość przyłączenia się do żyły ochronnej. Może być taka sytuacja że będziesz miał łącznik w obudowie aluminiowej albo z jakiegoś innego metalu który będzie posiadał zacisk ochronny. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia takiego przewodu jest większe prawdopodobieństwo że zrobimy zwarcie między żyłą ochronną a żyłą fazową. Jeśli nie będzie tam żyły ochronnej to nawet przewiercenie przez sam środek przewodu nie spowoduje żadnego zwarcia i możemy nawet nie wiedzieć że przewód jest uszkodzony, ściany mogą być na przykład zawilgocone i może nastąpić porażenie po dotknięciu samej ściany.
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
do WAGO i zostawiasz
@robertus8531 Жыл бұрын
@@zpea jak ciągnę przewody dy do schodowki w peszlu to mam też dołożyć pe ? Trochę dziwne
@mapleleaf7069 Жыл бұрын
👍
@absurdywokonas6695 Жыл бұрын
Super ...
@Krystian_AK_Bers Жыл бұрын
Mam do Pana pytanie bo widzę że pan ma dużą wiedzę więc czy uziemienie w kontakcie ma wpływ na pole elektromagnetyczne które emituję ładujący się telefon czy laptop który jest też podłączony i się ładuje w czasie pracy na nim iż mam takie gniazdko spokoju którym mieszkam i przy długiej pracy na laptopie źle się czuję o boli mnie głowa czy zwiększa to pole tych urządzeń jeśli nie mają dostępu do uziemienia? Pozdrawiam
@zpe Жыл бұрын
Ładowarki w większości są w 2 klasie ochronności, czyli nie używają przewodu ochronnego. Mają tylko wtyczkę z dwoma wtykami bez uziemienia i w tym przypadku brak uziemienia nie ma wpływu na emisję pola. Jeśli mamy zasilacz z uziemieniem to faktycznie brak uziemienia może mieć wpływ na pole elektromagnetyczne.
@Krystian_AK_Bers Жыл бұрын
@@zpe ładowarka od laptopa ma właśnie miejsce na bolec od uziemienia i przedłużać do którego ją podłączam posiada takie bolce ale dany przedłużać który podłączam do tego starego gniazdka które już nie posiada bolca z uziemieniem,czyli to może mieć wpływ na to że dany laptop ma zwiększone pole elektromagnetyczne i od tego mogą być problemy z zdrowiem ?
@zpe Жыл бұрын
Nie jestem lekarzem, ale tak jak pisałem. Brak styku ochronnego w gniazdku może mieć wpływ na pole.
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
@@Krystian_AK_Bers nie pole i promieniowanie elektromagnetyczne z laptopa nie ma zadnego wpływu na organizm. nie te poziomy energetyczne. Kazde urzadzenie ma okreslone przepisami granice mocy pól elektrycznych i elektromagnetycznych które moze generopwać. Na mózg mózg szkodzą generalnie pola o czestotliwosci mikrofalowej ale laptop nie generuje pol o natęzeniu wystarczajacycm do wywołania szkód . Jesli ma zaszkodzic to chyba jak będziesz spał głową na zasilaczu laptopa , no to wtedy moze miec jakis wpływ przy długotrwałym oddziaływaniu.
@waldekziebinski8398 Жыл бұрын
cześć, mam prosbę, czy mozesz stowrzyć krótkie nagranie jak podłączyć kontaktron NC (drzwi tarasowe) z ActionBox Blebox ( z przekaźnikiem bistabilnym??) lub switchboxDC , próbuje usprawnić automatyzację, ze przy otwarciu drzwi załuzje się podniosą :) Pozdrawiam bardzo duza baza wiedzy dla inwestora :)
@zpe Жыл бұрын
hmm... też rozwijam swoją instalację blebox, ale nie miałem jeszcze w ręku ActionBox-a jak się wyposażę to coś zrobię. Czy rolety też sterujesz bleboxem?
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
w linie podnoszenia zaluzji włączasz cale ustrojstwo z drzwi i zamiast nc daj no . Owierasz drzwi i kontroler widzi to jako przycisk podniesienia żaluzji ON. Mozna tez na knx namodzic ale to chyba nie ciebie doityczy bo nie masz ets-a a jak masz to nie musi ci nikt nic tłumaczyc bo na bank sie znasz.
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
tylko po co zaluzje podnosic automatycznie przy otwarciu drzwi ? Chyba ,ze o rolety ci chodzilo . bo zaluzje to w oknach są ... i w niczym nie przeszkadza otwarcie drzwi. No chyba ze masz taką potrzebę .
@waldekziebinski8398 Жыл бұрын
@@pavelcrux1667 są rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe, które są też montowane na drzwiach tarasowych :)
@simicidoru9525 Жыл бұрын
👍👍👍
@sebastiantkacz187 Жыл бұрын
Mam pytanie dlaczego mimo zastosowania RCD po dotknięciu przez człowieka przewodu fazowego i N pierwsze kopie przez 2 sekundy a potem dopiero wybija. RCD ??
@zpe Жыл бұрын
Przy dotknięciu L i N, RCD nie wybija, bo nie ma upływu. Ciało działa jak zwykły odbiornik. Przez RCD wpływa i wpływa to samo, wiec jak ma zadziałać. Chyba, że ciut ucieknie przez nogi jak jest dobre uziemienie to wtedy może coś zadziała. Lepiej już dotknąć samego L, bo dotykając jednocześnie L i N tworzysz alternatywną, korzystniejszą drogę dla prądu. Tylko po co dotykać L i N, tego nie rozumiem.
@sebastiantkacz187 Жыл бұрын
@@zpe przez przypadek kiedyś dotknelem i zawsze byłem przekonany że jak jest RCD w instalacji to nie porazi prądem
@zpe Жыл бұрын
Oj porazi. RCD jest zabezpieczeniem przy awarii. Nie chroni przed nieostrożnością. Takie zabezpieczenia nie istnieją.
@sebastiantkacz187 Жыл бұрын
@@zpe czy energetyka doprowadzając do licznika sieć tnc ma obowiązek rozdzielić pen w liczniku i wtedy do klienta do rozdzielnicy poleci TNS?? Ale jeżeli nie to czy lepiej taki podział zrobić w liczniku czy w rozdzielnicy??
@mixhak6315 Жыл бұрын
@@zpe kłódka :)
@janwicher7837 Жыл бұрын
Czyli, że różnicówkę należy stosować w każdej izolacji również w tnc?
@zpe Жыл бұрын
Nie rozumiem pytania.
@rpredki1975 Жыл бұрын
W TNC tylko po dokonaniu podziału na przewód N- nienieski, który wówczas nie pelni funkcji ochronnej i może być rozlączony przez RCD oraz przewód żółto - zielony PE, który będzie pelnił wówczas funkcję ochronną. Dodatkowo taki punkt podziału- listwa musi zostać uziemiona przewodem linka 16mm2 do uziomu zewnetrznego. Wówczas system będzie zapewniał bezpieczenstwo np. w przypadku przerwania przewodu N, RCD rozlączy zasilanie. Po takim podziale instalacja TNC przyjmuje opis TNC-S. Jest film tego Pana jak wykonać prawidłowo punkt podzialu. W samym systemie TNC nie ma przewodu PE i osobno N, RCD nie ma racji bytu. W TNC zabezpieczeniem jest wyłącznik nadmiarowopradowy, a jak przerwie sie przewód N to katastrofa jest dlatego przechodzi sie na uklady TNS i modyfikuje TNC na TNC-S. Kiedyś bolce ochronne podpinalo sie do rur wodnych, to również coś zabezpieczalo - redukowalo potencjał energii przy porażeniu bezposrednim.
@Phaeton85 Жыл бұрын
@@rpredki1975gość się pyta o rcd w siei tnc ,a nie o podział,a po drugie punkt podziału nie musi być uziemiony.
@MrOprawca1978 Жыл бұрын
W TN-C chcesz stosować różnicówkę? Oj..
@zpe Жыл бұрын
Nie powiedziałem czegoś takiego.
@krzysztofzbijowski1802 Жыл бұрын
Maksymalny czas wyłączenia w sieci TN 5 S .Tak było kiedyś
@@zpe masz rację ale tylko w obwodch rozdzielczych,tylko one nie mają wpływu na bezpośrednią ochronę przeciwporazeniowa.Osobiscie nie stosuje takiego czasu w pomiarach i raczej są tylko w sieciach dystrybucji energii i raczej nie powinny być edytowane w filmie by nie wprowadzać w błąd
@zpe Жыл бұрын
Przecież mówię w filmie wyraźnie, że w obwodach rozdzielczych.
@pavelcrux1667 Жыл бұрын
Podstawowym spsobem na ochronę przeciwporazeniową jest nie dac się porazić.
@grigori109 Жыл бұрын
Pierwszy
@rafamak897 Жыл бұрын
RCD to ochrona uzupełniająca....
@zpe Жыл бұрын
Normatywne określenie to ochrona podstawowa (przed dotykiem bezpośrednim) oraz ochrona przy uszkodzeniu (przed dotykiem pośrednim). Ochrona przed dotykiem bezpośrednim to izolacja, przegroda lub odstęp, a ochrona przed dotykiem pośrednim to połączenia wyrównawcze oraz samoczynne wyłączenie zasilania poprzez wyłączniki nadprądowe oraz uzupełniająco RCD, gdyż RCD nie może być samodzielnym zabezpiepieczeniem tylko uzupełnieniem wyłącznika nadprądowego.
@marcin4323 Жыл бұрын
Dlaczego w pionie? To powinno być karalne. Telefon każdy potrafi obrócić a monitor niekoniecznie. Nawet na telefonie lepiej się ogląda w poziomie
@sawomirjarzyna7453 Жыл бұрын
A potem przyszedl ZUS, BANK oraz Inwestor i kazali sie wziac za robote. Ps. jak kierujesz swoje filmy do profesjonalistow to omow przyklady na ukladach IT bo tam jest gro serwisow, mamy XXI wiek, serwerownie centra danych z wlasnymi polami Sn nn, a nie 3 gniazdka jednofazowe i wypust pod oswietlenie.
@zpe Жыл бұрын
Skąd założenie, że kieruję moje filmy do profesjonalistów? Moje filmy są skierowane raczej do osób uczących się i startujących w tym zawodzie, chcących rozwijać Swoją wiedzę, czyli początkujący elektrycy lub uczniowie szkół branżowych, ewentualnie osoby budujące Swoje domy chcące mieć pewność, że ich instalacja jest wykonana prawidłowo. Profesjonaliści nie potrzebują takich poradników bo i po co, skoro to profesjonaliści. Sieć IT faktycznie jest ciekawa dla elektromonterów, którzy nie mieli z nią do czynienia, ale to niszowy temat, więc jako ciekawostkę kiedyś mogę coś nagrać, ale tylko jeśli trafi się okazja, a sam miałem do czynienia z siecią IT tylko na 1 budowie, gdy robiłem instalacje na salach operacyjnych w szpitalu onkologicznym. Myślę, że taka okazja raczej mi się już nie trafi.